Cjroen Twart^-Jexels in het harL, t! n Bliksem trof huizen en boerderijen, slechts in Oosterend ontstond brand Spoedig door parate brandweer geblust Last Tan lennwen Ali Baba Wat is er te doen,? De hoogste stapel stro die Texel ooit gehad heeft Vacuum Olie Maatschappij schetste de belangrijke rol van de Mobiloil Een olie, die reinigt, terwijl ze smeert S.V.C. stond voor moeilijke keus Vergeefse reis naar Den Helder of modderballet R.K. Middenstandsvereniging hield een geanimeerde vergadering TEXELSE Uitgave v.h. Fa. Langeveld De R007 Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 63e JAARGANG. No. 6368 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar „Er komt bijna geen donderbui of er gebeurt wat!" aldus de conclusie van ien eilandgenoot. met wie wij Maandag op de markt nog even spraken over het barre weer, waarop wij het laatste week end getracteerd zijn. Inderdaad is het nogal eens raak, als er zicli boven Texel een onwersbui ont last. Zo ook in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. De Oosterender brandweer moest uitrukken voor een begin van brand in een schuur van de heer S. Ko ning Lzn., die bij het Koppe's Bosje staat. De bliksem had de nok van het oude woonhuis, dat niet meet bewoond ordt, getroffen. De brandweer was na liet loeien van de sirene meteen present zo kon het vuur, dat in het riet gezellig wilde gaan voedselen, meteen worden ge blust. Datzelfde onweer trof ook doel in Den Burg- Het woonhuis van de familie If. de Jong, aan de Secretaris Jonker straat, werd getroffen. Er sloegen ve'? pannen van het dak, verschillende plan ken van de kap werden versplinterd, maar via een radio- en een electrische leiding verliet de bliksem het perceel weer zonder brand te veroorzaken. Aan (ie Hollewalsweg werd de Radio Centra le van ®w. de wed. Van Swmderen ge troffen. Dit had tot gevolg, dat korte tijd slechts 1 station kon worden uitge zonden. Bij de familie Jb. Kuiper in de Mijnharde'» Zcnuwtabletteo helpen U er overheen. Het seizoen waarin de jaarverslagen uit de pen komen, waarin de verenigin gen hun leden ter vergadering bijeen roepen, waarin de verschillende ensem bles op liet gebied zan zang, muziek, to nesl etc- weer op de planken komen, da', seizoen is aangebroken, het. lóópt al. Er wordt al druk gedamd, geschaakt. De toneelver. zijn waarschijnlijk al bezig met het bijschaven, waar het voor velen naar de generale repetitie loopt- Enz. Kortom: zoals steeds zullen wij we;r een lange agenda krijgen. Wij zuil \u die thans brengen onder de kop: „Wa, is er te doen?" Het is vorig winterseizoen vaak ge beurd, dat er op een en dezelfde avond twee of meer vergaderingen werden ge houden. Men begrijpt de gevolgen: een is de dupe of allen moeten de belang stelling delen. Dit is een algemeen be kend feit. Iedereen is er mee gebaat, als de secretarissen van de diverse veren gingen vroegtijdig aan de krant opge ven, wanneer zij in vergadering bijeen hopen te komen. Aan de hand van de agenda kan men dan telkens de nteesi juiste datum vaststellen, waarop men zijn eigen vergadering dient uit te schrijven- Een vergadering of een uit voering Dat is naiuurlijk- om het even. Een onzer lezers schrijft ons aangaan de deze aangelegenheid het volgende: ,,Als u alle besturen van verenigingen enz. opwekt hun data van uitvoeringen, enz. vroegtijdig aan u op t.' geven, kan deze agenda velen tot nut zijn. Gevol gen: (mogelijk) nooit meer twee of meer belangrijke uitvoeringen enz. op één avond met beiden weinig bezoek. Ik ben er van overtuigd dat invoering van deze agenda door vele besturen en thousiast begroet zal worden. Op de medewerking der secretarissen kunt u beginnen te rekenen. Het gmnak dien! de mens en dus ook de Texelaar!" Zo is het en daarom nodigen wij hier bij meteen alle secretarissen van de di verse ver., clubs enz. uit om ons even te berichten, wanneer hun ver- in vergade ring bijeenkomt. Kogel-straat sloeg ook de stop van h't electriseh licht door. In Eier'and werd de boerderij van dhr M- Smit Tlizn. ge troffen, maar de schade bloei' tot een pannenregentje beperkt, terwijl op de tegenoverliggende boerderij ,,De Vol harding" de stop van het. electrische licht, het begaf. Dat was ook het geva! op hoeve ,,Vi-uohbaaroord" van de fami lie R. Stoepker, waar bovendien de tele foonleiding geraakt werd. Geruchten deden de ronde, dat het ook in De Cocksdorp was ingeslagen, doch dit werd door een Cocksdorper te gengesproken. 7 NOVEMBER BEGINT DE WINKELWEEK. Naar we vernemen zal de Winkel week 7 Nov. worden geopend. In plaats van het aanvankelijk voorgesteld balie- rospel zal een nieuwe attractie worden geboden, nl. speerwerpspel. DEZE WEEK GEREED. De uitbreiding van het telefoonnet 's een reuze karwei geworden, overal moesten de straten worden opgebroken. Deze week zal dit werk zijn beslag krij gen. TER HERINNERING. Ter herinnering aan de deportatie naar Assen zal aldaar door de Texelaars een monument worden opgericht voor de Drentse bevolking, van wie zij zo veel steun hebben ondervonden. Voor dit doel zal binnenkort een iijsteollecto norden gehouden. De Vacuum Olie Maatschappij N. V Rotterdam heeft de Texelse automobi listen en bestuurders van tractoren, als mede de monteurs van allerhande moto ren een hoogst interessante avond be zorgd door het houden van een lezing, gevolgd door een op heldere wijze toegelichte kleurenfilm, over de ont wikkeling en toepassing van de nieuwe smecroliesoorten- Jammer, dat de regen kort voor de aanvang tot een half uur daarna in stromen neerviel en ei- een on weersbui over het eiland trok, want an ders zou de belangstelling ((hans een 75-tal personen), zeker tot een volle zaal zijn aangegroeid. Over de gehele wereld, te land, ter zee en In de lucht wordt de Mobiloil van de Vacuum Oil Compagny gebruikt en dit Is zeker geen toeval. Sedert haar oprichting heeft de So- oony-Vacuum Oil Co. ononderbroken pi oniersarbeid verricht met betrekking tot het onderzoek en de ontwikkeling van aardolieproducten- Haar laboratoria, waarin de knapste chemici, technici en ingenieurs werkzaam zijn, behoren tot de belangrijkste in de VS, Tal van nieuwe ontdekkingen werden daar ge daan, waardoor het mogelijk werd bete ren productiemethoden toe te passen, nieuwe producten te maken en bestaan de producten te vertieteren. Bij hun zoeken naar de beste metho den 0111 een nieuwe motorolie te maken, hebben de chemici duizenden proeven genomen, ontelbare formules uitgewerkt en tal \an fabricagemethoden toegepast. Teleurstellingen waren niet steeds te vermijden. Zij verzamelden feiten en deze, teza men met de jarenlange ervaringen, leid den na veel geduld tol een motorolie, die de zwaarste eisen, die de ingenieur» konden uitdenken, met glans doorstond, nl. de Nieuwe Mobiloil- Van de vele ondernomen proeven, noemen wij de rit van een Buick, die in vier dagen op de automobiehveg Har- ridburg-Piittsburgh en terug m°er dan 12,500 km aflegde, zodat zonder onder breking met een gemiddelde snelheid van 120 km. per uur werd gereden. Na deze rit. en zeer vele anderen conclu deerde men dat de nieuwe olie de prach tigste resultaten had gegeven, zonder uitzondering waren zuigerveren, zuigers en' kleppen volkomen sohoon. De zuiger veren lagen los in huil sponningen, slii- tage was niet opgetreden, de lagers on aangetast. De oliezeven konden zond»r reinigen weer worden gemonteerd. De carters waren schoon- Een der belangrijke eigenschappen, die de smeerolie voor een moderne au- tomöbielmotor moet. bezitten :s een ho ge viscositeitsindex. Het is bekend hoe moeilijk stroop vloeit bij koud weer- Maar als ze ver warmd woi'dt, wordt ze zo dun nis water. Stroop bezit wat men noemt ren lagJ viscositeitsindex. Het is duidelijk, dat smeerolie bij ver schillende temperaturen zo weinig mo gelijk in vloeibaarheid moet verande ren. Alleen een smeerolie, die zodanig geraffineerd Is, dat zij een hoge V. I. heeft, zal In staat zijn de nieuwe mo derne krachtige mótoren correct tc smeren. Een moderne smeerolie moet buiten gewoon veel weerstand bieden tegen zuurvorming, ze moet zgn. oxydatieb - sten'dig zijn- Ze moet detergent zijn, d, w-z. reinigende eigenschappen bezitten, reinigen terwijl ze smeert. Dank zii de Nieuwe Mobiloil kan thans iedere automobilist zich van de voordelen van een correcte smering verzekeren: gemakkelijk starten, omdat de smeerolie direct naar alle bewegende delen kan worden opgepompt; volledige bescherming tegen wrijving, slijtage en motorvervuiling; maximum prestatie-s van zijn motor. De heer L. Spijkman, automitive en gineer, spreker op deze avond, vertelde uitvoerig over de taak van de olie in de motor. Hij wees o. a op de zware eisen, die de motor aan de smering stelt en betoogde, dat de Nieuwe Mobiloil ito be wegende delen in deze motor de beste bescherming geeft tegen slijtage. De bewegende delen, die tegenwoordig met uiterst, kleine spelingen zijn gemon teerd, moeten hun taak onder buitenge woon hoge drukken en temperaturen verrichten en naar u en iedere automo bilist venvacht gedurende lange tijd en zonder noemenswaardige stoornis- De Vacuum Oliemaatschappij hecfi reeds een meer dan 83-jarige ervaring Mobiloil werd gebruikt, voor de smering van George's Sleden's auiomobielen, een van de eerste automobielen, die in Amerika reden; voor de vliegmachine van Gebr- Wright, de eerst.» vliegma chine in Amerika die werkelijk vloog; voor de Spirit of St. Louis, de vliegma chine waarmede Lindbergh voor li.i eerst de Oceaan overvloog. Mobiloil was de keuze van John Co- bo, toen hij het snelheidsrecord voor au tomobielen over 1 mijl vestigde,. De au to, waarmede op de Indianapolis race baan het 10-jaar oude snelheidsrecord werd verbroken, werd gesmeerd met Mobiloil. „Die torenhoge stapels stro in de Westen 1500 en 600 pakken) nee, dat is niks, dan mclat je ers bij ons in Ei er- land komen!" Dat zei de dorsploeg, die onlangs achter Madura" bezig was en ze voegde er aan toe, dat er op Texel nog nooit zo'n hoge toren van pakken stro had gestaan. Dat was meer dan genoeg om onze lotograai op pad te sturen en die kwam dan ook met bovenstaand plaatje thuis. Er liggen 24 pakken op elkaar. Met gang werden ze over de transporteur geleid. De toren is veel hoger dan de hoogste ladder, die voorhanden was en wilde je er boven op komen, dan moest je via een klein bij-torentje. De bezoeker had niet de moed om bo venop de stapel te klauteren hoogte vrees maar de kleinste van de drie dreumessen, die u op de voorgrond ziet, was reeds een groot eind de tweede ladder op, toen zijn vader hem in de gaten kreeg. Ogenblikkelijk redde hij zijn zoon uit de gevaarlijke positie. Als troostprijs mocht de kleine klim mer even naar het vogeltje kijken, dat in de camera van de lotograai zou gaan fladderen Door de grote regenval van de laatste dagen werd de adsp. wedstrijd afgelast. We hoopten dat Zondagmorgen het ter- ger laat beginnen. Direct zijn de Ran gers er vandoor en moet de achterhoede ingrijpen- Dit gaat ten koste van een rein van Rangers wel afgekeurd zou j corner. Deze wordt hoog voor het doel worden. Maar het verwacht! telefoontji kwam niet, Zo moest hel le naar Den Helder. Bij de haven aangekomen wer den we al op een mals buitje vergast Gelukkig was liet, aan Den Heider droog Het begon echter weer spoedig te rege nen. Bij Ankerpark aangekomen vertel de ons de aanvoerder, dat de sleutel van de poort nog niet aanwezig is. Nadat de sleutel gearriveerd is, werd eerst dom heide aanvoerders en de scheidsrechter het veld gekeurd en besloten werd in verband met de gemaakte kosten onze'- zjjds de wedstrijd door te laten gaan. Het is even over half 3 als dhr De Ja Bij de opening door onze voorz., dhr P. Swarthof, wordt meteen de ernst van deze tijd belicht- De P.B.O. is een feit- Nu is liet de taak van de middenstand, 0111 zijn definitief standpunt, te bepalen. Uit de na-oorlogse cliaos moeten wij komen tot de daadkracht. Een midden- standStopMcliaam moet, geschraagd door de vrye centrale organisaties, een plaato vinden in de P.B.O- Het is juist nn. dat de katholieke Middenstandsbond ermrt de meeste nadruk op aandringt dat een ieder zich in zijn eigen vrije vakorga nisatie verenigt, opdat wy bij d» in wer- kingtreding van de PBO. d? vakgroe pen kunnen vervangen door solide vrije vakorganisaties. Want juist nu is het 't beslissende moment in de geschiedenis van de Middenstandsorganisatie, een moment, waarin liet gehele sociale eco nomische en fiscale belang van de middenstand verdedigd moet worden, We denken aan nieuwe belastingwetten, niet te vergeten na-oorlogse belasting heffing, de financieringspositie en an dere hoogst actuele complexen van vraagstukken welke ten nauwste met elkander samenhangen, vragen volledi ge aandacht- Daarom is hen de plicht, en de taak van iedere katholieke midden stander zijn steun te geven aan ziiii middenstandsbond opda't zijn belangen naar voren gebracht en verdedigd kun nen worden. Na belichting van deze punten komt de voorz- tot de plaatselij ke belangen. De samenwerking tussen liet bestuur van de Algem. Tex. Midden- süandsvs". en 0113 bestuur is goed, heeft onze volle aandacht en waar nodig zal deze verstevigd moeten worden in het belang van de gehele Texelse midden stand. Na de notulen, die onder dankzeg ging aan de secr. worden go»dgekeurd, is het, de winkelsluiting die de aan dacht vraagt- Deze moet uniform wor den. Dit geeft meer regeling en over leg. De aangewezen weg is wel een en- quete onder d» leden. Maar taa't dan ook een ieder aan ziin wensen bekend heid geven door zijn verlangen aan de besturen kenbaar te maken opdat hier mede rekening gehouden wordt. Winkelweek. Het bestuur is van mening, dat er re clame voor de middenstand gemaakt moet warden. Wanneer dit nit-t gebeu ren zou, kan er een lauwheid bij de 1»- den ontstaan die andere dan nridden- standszaken zouden benutten. Dit zou zeker vérstrekkende gevolgen hebben Activiteit is daarom geboden- Maar hoe? Driemaal is er reeds 11a de oorlog een winkelweek gehouden. Uw bestuur is er zich zeker van bewust, dat tegen zekere voordelen van bepaal de groepen, nadelen staan voor andere groepen- Met name levensmiddelen branche. Dus wat nu? Uit de vei'gadering komt naar voren, dat uit de „Texelaar" al gebleken is, dat de Alg Tex. Middenstandsver haar standpunt heeft bepaald, dus het voor ons min of meer een feit is vat betreft tijd en vorm. Dit is ten dele onjuist. I11 een gecomb. bestuursvergadering is de winkelweek uitvoerig besproken maar tot een concrete vorm is het niet geko men- Wij hadden hiervoor de vergade ring willen laten beslissen. Inderdaad is de Alg. T.M. wel iets te ver gegaan in zijn beslissing wat tijd betreft. Dorh wij mogen aannemen, dat dit besluit in principe is genom ;n. Nog deze week wordt deze aangelegenheid in gecomb- vergadering geregeld. Dus mochten er ui't uw midden voorstellen komen, die voor uitvoering vatbaar zijn, zeker zul len ze verdedigd worden en ndien mo gelijk, ten uitvoer gebracht. De datum, «aarop zo'n week gehouden moet. vvor don maakt een groot deel van de be spreking uit- Een voorstel wordt dar. ook gedaan dat wanneer het- 0111 derge lijke zaken gaat er andere belangrijke besluiten zijn 'Ie nemen, een gezamen lijke vergadering daarna to beleggen. Hierdoor zou dan aller belang beter tot zijn reeiit komen De tentoonstelling. Deze is blijkens hetzelfde bericht door stemming teniet gedaan en juist onze leden voelen er veel voor eens een du- gelijk experiment te aanvaarden- D.e vergadering besluit dan ook volgend jaar tot organiseren over te gaan. Hier voor zijn al diverse berekeningen ge maakt De rede, die hierover door dhr Martden Bakker werd gehouden, heeft dan ook aller belangstelling. Genoemde heer heeft in gezelschap van .wee be stuursleden der Alg. T. M- een bezo k gebracht aan een tentoonstelling ie Ilarlingen en heeft een plan uitgewerkt van een hier aangewezen local.!.eit daa.- voor. Men heeft de overtuiging, dat ook dit hier kan slagen. Het advertentieconltract met de Tex. Courant werpt mooie resultaten af- Nog niet iedere middenstander is van zijn voordelen tot adverteren over de Mid denstand (correspondent C. Moojen, Sehoonoordweg) doordrongen. Er wordt dan ook geadviseerd hiervoor de nodige belangstelling te hebben. De cursus Engels. De cursus Engels vindt ook een go -d onthaal. De verlegenheid, waarin vele middenstanders verkeren, wanneer ze buitenlanders in hun zaak krijgen, maakt, dat ze zich in die taal willen be kwamen. Ook de cursus reclameschilde- geplaatst, maar weggestompt door de doelman van S. Dil is echter uitstel van het modderballet. Even daarna is het de goed speiende r.-binnen van R. die een lage schuiver op het doel lost. Van hst witte broekje van de keeper is niets meer te zien. Als een modderman moet hij verder spelen. Even daarna onder gaat Ale hetzelfde lob spoedig daarna moet ook de R-keeper optreden. Maar deze keer 0111 de bal uit liet net te ha len- Na goed samenspel in de voorhoe de is het Ale die ons de leiding ge»ft: 0-1- Maar de gelijkmaker iaat niet lang op zich wachten- Bij een goed doorge zette bal door de backs maakt de mid- vo'or gelijk 1-1. Na een kwartier bad R. de stand veranderd in 5-1 voor R. Alle spelers zijn nu veranderd in Morianen. Met deze stand komt de rust. Met maar 5 min. rust wordt het mod derballet. hervat en 1111 speelt S- voor wind en regen- Spoedig geef; Eduard 'n goede bal aan Ale en deze doelpunt on houdbaar: 5-2. Nadien doelpunt R. nog 3 maal tegen S 1 keer en zo komt liet einde. Er is fair en sportief gespeeld mede door de uitstekende leiding van dhr De Jager. Gelukkig voor ons beschikt Ran gers over en dot van een wasinrichting. Meejudan 10 douches overspoelden ons na de wedstrijd met. warm water. Wet een luxe heeft zo'11 vereniging voor hij ons. Moge spoedig de tijd komen, dat iedere ver. zich dit kan veroorloven- Nadat Peter zich tegoed gedaan had aan de Bami, werd naar De Cocksdorp af gereisd- Programma a.s. Zondag: Adsp. vrij. SVC 1HRC, De Koog 2- SVC 2. ren en-of etaleren heeft belangstelling en zal hierdoor zeker doorgang vinden. De heer Gc-rritsma bespreekt de wer king der Zwarte Lijst, Uit dc cijfers, door de lieer G. keurig weergegeven, blijkt, dat de Middenstand hiermee op de goede weg is- Veel dankbaarhtid is er voor gemaakte regelingen, zowel van klant als middenstand. Het wordt dan ook van het grootste belang geacht dat een ieder, die nog achterstallige posten in zijn bezit heeft, deze doorgeeft aan de administrateur, dhr Gerritsma, VVii- helminalaan 45 E11 dan niet alleen oe kleine doch ook de grote posten. De rondvraag levert veel op: laatste postbestelling Zaterdagmorgen; open stelling PTT-kantoor; loketliulp; ver binding met de buitendorpen; arbeids inspectie; finanoieringsidee; Twente wollevenng door de wolfederatie en in terne zaken vinden een bespreking waardig. Door dhr Gerritsma wordt ten slotte nog een motie voorgesteld inzake kinderbijslag voor de middenstand. Dit vindt een zodanige steun dat detze zal gesteld worden in handen van 't hoofd bestuur van de N.R.K.M. Verder be staat er bij de leden veel animo voor de contactavonden, deze zullen dan ook meerdere malen worden gehouden. Ook een feestavond staat op het programma net middernachtelijk uur is reeds lang gepasseerd als de voorz. onder dankzegging aan deze zeer geanimeer de vergadering, die ondanks het slech-e weer zeer goed bezocht, was, met do wens, dat liet de R K. Middenstander gegeven moge zijn, zijn zaak tot bloei te brengen tot heil van zijn gezin en dat gezondheid en gezond verstand hem daarbij steun zullen geven, de bijeen komst. met do Ohr. groet. S.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1