Cjroen ^/tmrtsjexelsin het harL, znnnm bij Wat de Het is en tijd ook aan tradities wegspoelt, de jutterij blijft bestaan één van de mooiste sporten Vanmiddag brandweerwedstrijd te Den Hoorn Een kou, een griep Blij vooruitzicht 20 Jaar Runder-t.b.c.-bestrijding ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 Uitgave v.h. Fa. l.angeveld Sc De R007 Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel. 11 TEXELSE 83e JAARGANG. No. 6369 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrck Rotterdamschc Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar In de herfst beginnen de voet balcompetities, in de herfst wordt de jacht geopend, in ae herfst begint het duister van de winter de strijd tegen het licht van de kwijnende zomer. In de herfst is het ook, dat de strijd weer ont brandt tussen de strandvonders en de jutters. En, werkelijk waar, deze laatste strijd boeit ons zeer. Machtig interessant! Geen kin derspel! Mannenwerk! Spel van list, van routine, van geduld bo venal! •la, die jutters moeten listig zijn, mor en geduld hebben, moeten geroutineerd ook zijn. want de scheidsrechter is ni.'t gemakkelijk, die is zo partijdig als het, maar kan! Die zegt, dat de jutters hun handen thuis moeten houden en die kent volstrekt geen consideratie -die heeft er lak aan of de jutter, die gesnapt werd, een huizenhoog steil duin heeft moeten beklimmen, weer en wind heeft moeten trotseren bij zijn (mislukte) po ging een mooi, gaaf stuk timmerhout i.i de wacht te slepen. Die heeft er lak aan »f het kippenhok totaal door de tand des tijds is aangevreten en ondermijnd n nodig door een nieuw moet worden rervangen of dat het. varkenshok hoognodig vernieuwd moet worden En toch, maak de strengste wet, zeg, dat de jutters er helemaal naast zijn als ze willen beweren, dat het strand van hen is mitsgaders de spullen die er aan spoelen het geeft je niemendal. Wat ciok uitsterft, wat de moderne tijd ook wegspoelt aan tradities, nee, de jutterij lijft, in volle glorie bestaan- Het is bovenal een heerlijke sport en iemand, die het in feite helemaal niet op jutters voorzien mag hebben, kon het ook werkelijk niet anders zien dan sport, op en top sport- En zo is dan dit spel weer begonnen en de aanvankelijk als een eenzame fi guur langs het water van de Noordzee zwalkende bezoeker, u moogt het weten, de supporter van de jutters, hij heeft zich weer kunnen overtuigen van de hervatte strijd. Hij (bereikte juist de laatste duinr>- chel bij het Westerslag, toen de dag ter, inde liep en de moegewerkte zon op 't punt stond zich behaaglijk uit te strek ken in een bed van zachte wolken. De zee was ruw en dat kon ook niet anders, waar het flink had gestormd daags tevoren. Wit waren de golven, fel de branding en overal renden dikke dotten schuim het niet. brede strand over, als zochten zij hun heil onder h-: stevige duin, waarop de hdm op en neer veerde in een wind, die nog tame lijk veel in te brengen had- Eenzaam stonden daar de bunkers, schijnbaar als toonbeelden van bruut geweld weerstaanbare krachten, maar dichterbij gekomen zag men hoe zeer ze aangetast waren! Hoe zeer ze geleden hadden door de storm, die de golven op hun grauwe lijf had aangejaagd. Ze wa ren murw gebeukt, tot ze gescheurd wa ren. Tot ze van de duinen waren ge buiteld als kolen van een groentekar. Het machtigste van alles was toch de zee. Die had weer wat duin weg geslagen. Zo bij wijze van voor proefje. Eenzaam lag het strand, maar een kilometer naar het Noorden, om en bij paal 18 lag veel brandhout Wa gens vol brand hout, zuiver voor de kachel, niets anders van nut. Niemand scheen in teresse voor dit spul te hebben. Twee- fietssporen leidden wel vlak langs dit materiaal, maar slechts heel zelden kwamen er voetstappen bij om te zien of dat vreemde voorwerp, daar tussen het wa renhuis van rommel toch iets waarde vols kon zijn?. Maar zie, de vloed kwam op- Hij .De jutter op pad. kwam, toen de zon afscheid nam- En hij bracht iets: hout, timmerhout, soms los aandrijvende planken, van zo'n me ter of 1,70 en soms 2,25 meter, drie kwart duims, vurenhout. Soms in pak ken: tien planken door stevige drader gebundeld. Ze spoelden aan, bleven lig gen tussen het schuim- Met verliefde blik. Toen keek de bezoeker eens verder rond en hij zag hier en daar een zwait, stipje op de duinrand staan. Jutters. Mannen, die met verliefde blik naar de planken keken. De bezoeker kreeg lus: om eens met die mannen te gaan praten vooral over die goeie ouwe tijd me' duims hout en zo. Maar zeker was het een gelukkige gedachte, die hem to: doorlopen vermaande: stoor ze niet Als je met hen wilt bomen, goed, doe '1 thuis, straks, morgen, overmorgen altijd welkom daar, maar laat ze hiér ongemoeid- Loop ze niet in de weg, ver raad ze niet! Door dus- Die zee spoelde maar aan. Stilletjes, maar iedereen wist het. Ie dereen had hem toch de vorige dagen gehoord! Die stormachtige wind! En iedereen had toch geluisterd naar het A.N.P., dat vertelde, dat. de scheepvaart het niet gemakkelijk had gehad.... En wie bad ook weer gehoord, dat- er ter hoogte van de Waddeneilanden 'n dek last overboord was gezet?. Natuurlijk, daar kwam de wagen van de strandvonderij al aan. Stop! „Tot hoe ver ligt het hout?" „Een paar honderd nieter voorbij paal negentien". „Je komt van het Westerslag?" „Ja. maar heus, verderop ligt niets meer." De bruine paarden, die voor des strandvonders kar gespannen waren sloegen de hoeven in 't, vrij weke zand rukten ongeduldig aan de teugel en trokken meteen aan, toen de voerman zulks met een tong-geklik verzocht- Voort naar de eerste plank. Alles opla den, tot de laatste, die tegen de oprit voor het Kogerslag was aangespoeld- Achterhaald. De strandvonder overzag zijn terrein Maar zo'n terrein is uitgestrekt en de duisternis groeide, grauw hing de sche mer, vooral toen de zon helemaal weg gedoken was. In één ogenblik was eer jutter verderop 't duin afgeiutst, naai de waterkant gebeend, had zich daar gebukt, had een plank op zijn nek ge gooid en was er schielijk mee uit het gezicht verdwenen. Ja, zo moet het ge gaan zijn, want toen even later de man met-de-ivet-achter-zich op het toneel verscheen, gaf hij een wenk om daar en daar even in het duin te kijken.... En hij had zich niet vergist, want al spoo- .eenzaam lag het strand.. dig kwam de assistent met de bewust buit, die te elfder ure nog aan de ijve rige jutter was ontglipt. „Het is Russisch hout! Het heeft nog maar kort in zee gelegen, anders was wel zwaarder! Een dag in de wind en ziet weer wit". T.B.C.-VRIJE MARKT. Het bestuur van de Ver. Texel tot bestrijding v.d- T.B.C- onder het Rund vee vestigt- de aandacht van de veehou ders en veehandelaren op een in dit nr voorkomende speciale bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel betreffende het mark ten van reaetiedieren. Uit deze bekendmaking blijkt, dat dergelijke dieren voortaan van de markt zullen worden geweerd; reaetiedieren moeten op een daartoe aangewezen ter rein aan de Hollebol worden gemarkt. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 29 Oct. op om 7,30; onder om 5,17. Maan: 5 Nov. V.M., 13 Nov. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 29 Oct- 2,23 en 2,56. 30 Oct. 3,36 en 4,20. 31 Oct. 5,01 en 5,48. 1 Nov. 6,20 en 6,54, 2 Nov. 7,17 en 7,44 3 Nov. 8,01 en 8,22. 4 Nov. 8,38 en 8,56- Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. VEILIG VERKEER. Autorijders, kent Uw plichten: Dimt op de weg bijtijds Uw lichten! Vanmiddag vindt te Den Hoorn een brandweerwedstrijd plaats, een demon stratie tevens op grote schaal. Hieraan zullen vijf ploegen deelnemen en wel Den Burg (2), Oudeschild, Den Hoorn en De Cocksdorp. Commandant Veldstra verstrekte ons de volgende gegevens: Verondersteld wordt het blussen van een felle brand in een aan drie zijden geheel ingesloten magazijn. Het gebouw oinvat een voorgedeelte met in het mid den een gang ter breedte van 2 m. Ter weerszijden van deze gang bevinden zich vanaf de voorzijde 2 ruimten, waar in verschillende branden zijn ontstaan, welke, voor iedere groep verschillend, met op het voorterrein aanwezige bandbrandblusapparaten moeten worden bestreden. Deze branden kunnen zijn: electriciteitsbrand (met een koolzuur- sneeuwapparaal te bestrijden); carbid- of kalkbrand (met zand te be strijden); benzine-, petroleum-, benzol- of ook als vloeistof aangeduide brand (met schuim te bestrijden); normaalbrand (met. een nabiusser te bestrijden); Na deze ruimte bevinden zich even eens ter weerszijden van de gang 2 ruimten III en IV met daarachter een ruimte V, waarin een felle brand is ontstaan, welke met water mo-t worden bestreden- Nadat de gang van vuur is vrij ge maakt door het van een paal afspu,- ten van een blok, moeten de aanvals slangen over voor elke groep verschil lende banen door de ruimten III en IV worden uitgelegd om de felle ondoor dringbare vuurhaard in de ruimte V t? bestrijden. De bestrijding van dit vuur wordt verondersteld .te geschieden met 2 stra len, welke door verticaal doordraaiende luiken moeten worden gericht op twee doelen, elk bestaande uit 9 kleine luikjes waarvan er drie moeten worden openge spoten. De luikjes, welke moeten worden opengespoten, zijn-voor elke groep vel schillend. Zodra het laatste luikje is opengespo ten wordt een verder doordringen in het pand verondersteld mogelijk te zijn. De ruimte VI is echter geheel met rook ge vuld, terwijl door de hitte een amoniak- fles is gesprongen, zodat, deze. huimte niet zonder gebruikmaking van gas- of zuurstofmaskers kan worden betreden. Slachtoffer wordt weggedragen. Achter de ruimte VI bevindt zich nog een laatste ruimte VII, waarin de maga- zijnknecht, die, door liet. vuur verrast zich tot de uiterste hoek heelt terugge trokken, in bewusteloze toestand wordt aangetroffen. Deze persoon moet op één 'en de bei de brancards of ladders, die zich bui- koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. De wagen krijgt langzamerhand een behoorlijke vracht. ,,Dat hout hebben ze in zee gegooid!" vertelt een bij de hand meiske. en als de bezoeker vraagt waarom, beweert ze; „Dat moesten ze wel, want ze badde-i geen kachel!" Telkens stopt de wagen om nieuwe planken te laden. Soms hebben de jutters ze -zeer veilig weggelegd, vlak achter de min of meer camouflerende rietschenn- pjes- Goed volk, die jutters, zij hebben de strandvonder natuurlijk een handje willen helpen en als je het- hout liong ophaalt kan cle zee het tenminste niet meer terugzuigen. „Om 8 uur vanavond is het hoog wa ter!" wordt er in De Koog gezegd meer niet. De bezoeker begrijpt ge noeg: straks als de duisternis is geval len kun je daar nog best je slag slaan- „En als ze je met zo'n partijtje hout te gen het lijf lopen, en je op de bon gaat, ach, dan zeg je later tegen de kanton rechter dat je net op weg was naar het opslagterrein \an de strandvonder, dar. maken ze je niks!" We hopen het voor deze optimist, de ze hartstochtelijke jutter, een van de velen, die alle sporten ter wereld er voor zullen willen geven als ze deze ene maar mogen blijven beoefenen. ten het gebouw bevinden, worden weg gedragen- De brand is echter in niet ernstige mate door een koker naar ruimte VII doorgedrongen en moet aldaar worden geblust, hetgeen niet enkele nabinssin- gen wordt verondersteld te zijn ge schied door een emmer vol te spuiten, welke op een hoogte van 2,50 m- met 'n goed tegengewicht met katrol aan een juk is opgehangen. Aangezien de brand in deze ruimte niet van ernstige aard is en ook overi gens wordt verondersteld het vuur ge blust te zijn, mogen er geen meerdere slangen worden gebruikt, doch moet één der aanvalssiangen met de nadere aan- valsslang worden verlengd. Het verplaatsen van de slangen moet met 4 personen geschieden. Dc slangen mogen de ruimte VII niet worden bin nengevoerd nadat- de magazijnknecht daaruit is verwijderd. Volgorde van de werkzaamheden: Door loting wordt bepaald in welk volgorde de deelnemende groepen zul len starten. De aangewezen groep begeeft zich met de autospuit naar de aangewezen plaats op ca. 400 m. van het brandende perceel- Op een afstand van ca- 70 van het brandende perceel bevindt zich een waterbassin of is open water aan wezig, naar de aard van het terrein waar de wedstrijd wordt gehouden. De deelnemende auto slaat met stilstaand motor aan dc start. De zuigstang mag niet gekoppeld zijn- De manschappen Genoeg! Zeg hem, dat hij maar naai beneden moet komen wij hebben nu gedaan wat wij konden! staan opgesteld achter het voertuig. Door de wedstrijdleider wordt het alarmsignaal gegeven, waarop de groepscommandant het commando geeft voor dc start. De eerste tijd gaat. in op het alarmsein van de wedstrijdleider. De weg naar de walerwinpiaats is een behoorlijke rijweg met enkele bochten, die nauwkeurig moeten worden geno men. De bochten zijn met vlaggetjes af gezet- Deze weg moet snel, maar zo worden gereden dat de veiligheid van manschappen, materiaal en weggelbrui kers verzekerd is- Het 2e gedeelte van de wedstrijd, het oprollen en het weer op de plaats depc neren van de slangen en van het overi ge bij de wedstrijd gebruikte hand brandblusapparaten vangt onmiddellijk aan na het einde van het eerste gedeel te van de wedstrijd en eindigt zodra de brandweerwagen en alle aan de blus- singswerkzaamheden deelnemende per sonen de startlijn zijn gepasseerd. De jury, bestaande uit de heren W II. Lap, H. C. Remmers, P. Beemster- hoer, J. Tiessen, A. de Wilt en J. v-d Pijl, zal het druk krijgen, want op de straflijst staan wel 25 punten, waarop overtredingen kunnen worden gecon stateerd. En wie weet hoeveel er daar nog bij kunnen komen! Van de overtr^ dingen noemen wij er enkele: Niet goed uitleggen, slepen of ver plaatsen der slangen. Slangverband niet of verkeerd aanbrengen. Het te snel aanvoeren van water. Met verkeerde straal water geven op de doelen of ver keerd doel wegspuiten (elk luikje is een doel). Het niet goed opnemen of nipt goed wegdragen van de bewusteloze man. Hoera, hoera, de zon breekt door. Tenminste voor de dames, hoor! Dat heb ik al vernomen. Ze zijn gewoonweg uit de ban, Want nu komt de vervulling van Haar allerschoonste dromen. Want stel u voor, geacht publiek, De A-K.U. zal straks een fabriek Voor nylon in gaan richten. V/at nu nog wordt geïmporteerd. Wordt dan door haar gefabriceerd. Vandaar die feestgezichten. 't Is logisch, want het vrouwendom Mo^t heden heel wat sjouwen om Dat kostbaars te verkrijgen. Waar of ze worden weggehaald, En wat er wel voor wordt betaald. Dat zal ik maar verzwijgen. Gewoonlijk zegt papa: „niet thuis, Ik heb niet eens zoveel in huis. Maar als de Eva's wenen, Blijft pa gewoonlijk niet lang koud, En onder ons gezegd hij houdt Oók wel van mooie benen. Nu hoor, ik gun 't de dames graag, Ofschoon ik wollen sokken draag En er dus niet naar mééding. Maar 'k hoop toch, dat men DIT inziet, Dat de beschaving nu juist niet Alléén zit in de kleding. HU1B DE RIJMELAAR. Zondag 30 Oct. a.s. is het 20 jaar ge leden, dat in „De Oranjeboom" in een bijeenkomst, belegd door de gezamenlij ke landbouworganisaties, de vereniging tot bestrijding van runder-t.be werd op gericht, Alle (35) aanwezige veehouders traden als lid toe- Thans telt de vereni ging ruim 480 leden. Een prachtig re sultaat, te danken aan het juiste in zicht van de pioniers op het gebied van de bestrijding van de runder-tbc, wier bemoeienissen er toe hebben geleid, dat de bestrijding tenslotte van gj- meentewege verplicht werd gc-steld. En loen werd al spoedig heel Texel lid. Thans is in vrijwel het gehele land de bestrijding verplicht. Texel is al jaren practisch vrij van tbc. Dit mooie resultaat is verkregen door onvermoeide piopaganda- Vooral de heer E. Noordijk heeft steeds gewe zen op het grote belang Texel tbc-vrij te maken- Er kon practisch geen vergade ring van veehouders worden gehouden, o! hij hield een vurig pleidooi voor het Ideaal, Texel ,,vrij" te maken. Vorige week nog heeft de heer Reinpt Dir. Prov. Gezondli. Dienst voor Diï- ren in onze provincie, in een artikel in dit lilad liet grote belang, dat Texel vrij blijft, uiteengezet. In zoverre kunnen wij thans kort zijn- Maar wij willen nog wel gaarne noemen het verheugende feit, dat Texel thans een tbc-vrij© markt gaat krijgen: de reageerders moeten op de Hollebol worden gemarkt. Wij zien dit als liet mooiste geschenk voor de vereniging- Wij wensen deze, zo succesvolle ver eniging van harte geluk met het be reikte resultaat. LANBBOUWHUISHOUDSCHOOL. De Landbouwhuishoudschool gaat zeer binnenkort haar poorten openen- Thans hebben alle benoemingen plaats gehad: directrice, mej. F. Wijngaarden, te Sneek; kooklerares mej. Allen, te Westeaan; naailerares (lp dames Oos- tcrink, Den Haag en L M- de Jong. Den Burg; de heer Van Enst, aig. vormend onderwijs, de heer C. Laan, tuinbouw- onderwijs; W. Kiewiet's Schoonmaakbe drijf zal ramen en vloeren helder hou den. Voorts blijkt uit een elders geplaatste adv., dat sollicitanten worden opgeroe pen voor de functie van administrateur. Daarvoor zal wel een behoorlijk aantal gegadigden zijn- Het bestuur hoopt evenwel, dat de school ook een groot aan,lal donateurs zal gaan tellen. De golden zullen worden bestemd voor zeer nuttige doeleinden, o, a. ouderavonden, waarop de donateurs natuurlijk ook hartelijk welkom zijn. Het ligt in de be doeling om alle leveranties op te dra gen aan de donateurs, wat de school no dig beeft zal onder hen worden ver deeld- Wie donateur willen worden, ge lieven dit te berichten aan de secr., mevr. J. G- de Wolf-Kiklcert, Hoofdweg 28, Eierland. EXTRA VLEES, Het slechte weer aan 't einde van de vorige week heeft een groter aanvoer van vee op de slachtmarkton veroor zaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot G November as.) een extra vleesbon aan te wijzen, nl. bon 365 algemeen, die recht geeft op liet. kopen van 100 gram vlees-

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1