FRIEDRICH'S AVONTUUR Shell Nederland bood interessante filmavond Nut van goede smering betoogd De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Dr. Grashuis strijdt voor het belang van de boer Hoever (le techniek ook zou schrijden als ze het zonder goede smeerolie moest stellen, zou die techniek in de practijk weinig waard zijn. Wie daar nog niet tan overtuigd was, is dit zeker gewor den als hij de filmavond, die Donderdag i oor een goed bezette zaal van Hotel Texel werd gegeven, bezoeht heeft Wear kon men ontdekken van welk groot nut de film ook is voor het onder wijs, want in feite is dit een avond ge weest, waarop men in de gelegenheid was veel op te steken. Een geslaagd" avond en men vernam danook met- vol doening- dat de Shell t.z.t. weer naar 't eiland zal oversteken, dan met een in Nederland opgenomen film, waarop w ij diverse landbouwwerktuigen in actie zullen zien. Trouwens, deze avond was er ook al een, waarop de camera zeer dikwijls he: oog gericht hield op de boerderij, op grote, maar ook op kleine ge mengde bedrijven- Want juist op die kleir.e bedrijven heeft men zoveel ple zier van de kleine trekkers- D:e je voor duizend en een doel kunt gebruiken. Je kunt er mee door de klei en je kunt er mee naar de markt om op d- volgwagen een koe te vervoeren. Eerst werden populair-wetenschappe- lijke films vertoond: De smering van de ben/lne-motor. Van hoe uitnemend belang de goed- smering van een benzinemotor is, bleek uit de film. Het is een lange v. rg van de primitieve smering met de handpomp tot de moderne automatische smeersy- stemen, maar het loont de moeite heri in de verkorte vorm van dez- film nog een3 in gedachten af te leggen. De gevolgen van mechanische wrij ving en hoe deze laatste kan worden overwonnen bij de roterende en glijden de bewegingen die in 'n automobielmo- tor optreden, passeerden achtereenvol gens de revue aan de hand van door sneden van bewegende motormodellen. Daarbij werd gelegenheid gevonden kort'in te gaan op de theorie der vloei stof-vliezen, die geen twijfel laat, dat en waarom een ongeschikte (olie geen goede bescherming verleent. Gedeelten als „tekenfilm" mét bewe gende, vereenvoudigde schema's, lieten duidelijker dan op andere wijze zien, waarom liet gaat- De grondslagen der smering- „Zodra er van techniek sprake is. wordt smering noodzakelijk", zei li 'I commentaar van deze film, terwijl het beeld liet zien hoe men reeds in de grij- oudheid van primitieve smeermidde len gebruik beeft gemaakt. Water, natte klei, spekvet e.a. waren de middelen, waarmee de oude technici hebben ge tracht de schadelijke gevolgen van over matige wrijving te voorkomen. Maar waarom moet er worden ge smeerd? De film liet zien: wTijving slijpt deeltjes af van de- langs elkaar glijdende oppervlakken. Daarom moet tussen die oppervlakken een laagje olie worden aangebracht, die ze van elkaar af houdt. Hoe dat gebeurt, wat er g:- beurt en waarom het gebeurt, legde d-- ze film uit. Zij toonde de toepassing van smeerolie bij verschillende systemen, die de moderne techniek tot ontwikke ling heeft gebracht- De krachtbron. fn dit filmpje werd vertoond hoe de aangevoerde brandstof omgezet wordt in de energie, welke van de motor de krachtbron van de automobiel maakt. Eerst werd het 4-taet systeem uitvoerig behandeld. Toen volgde een uiteenzet ting over de werveling van net benzi- ne-luchtniengsel in een ouderwetse cy- linderkop, waarna duidelijk gemaakt werd, waarom de moderne Ricardo- of wervelkop een aanmerkelijke verbete ring betekent. Hierbij sloot een verhan deling over de carburatie 'en cl.- ontstp- king aan Hierop films over het vangen van zwaardvissen, reportage over de klok van de kathedraal van Wells, het ver vaardigen van de bekende Shell-glas- ballons. Bijzondere aandacht kreeg vooral de bespuiting van de coloradokever door 'n helicoptère, een keurige reportage van de laatste landbouwtentoonstelling in Londen en tenslotte het vervoer van .en kolom van Nederland (Werkspooi) naar Cardon op Venezuela- De avond werd geopend door de heer C. Stikkel. die zioh verheugde over de grote belangstelling, het ongunstige weer ten spijt- De heer Ten Hoeve be antwoordde op heldere wijze de geste.- de vragen. Hij' z«i o.m., dat het uit deu boze is een petroleumniotor slationnair te laten draaien. Doordat d" motor dan sneller afkoelt ontstaat er meer neerslag van de brandstof, waarvan olieverdu- ning het gevolg is en uiteindelijk ver vuihng van de motor. Wanneer men de motor niet afzet, sehakele men hem dus over op benzine. Voijrts zei spr-, dal xlOO kan worden vermengd met gewone motorolie, maar de doopconcentratie wordt dan minder. Een benzinemotor kan met goed gevolg tot petroleumnio tor worden omgebouwd, maar dan krijgt men een motor met minder p k., doordat de coinpressieverhouding lager wordt. VEILIG VERKEER. Als U een fout maakt In 't verkeer, Dan doet U vaak ook and'rtn ..zeer!" door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 13- Als iedere Hollandse jongen had Pietje allerlei rommel in zijn zakken, zo bv een prachtig rood elastiekje. Pie.je die zich onder de les een beetje zat te vervelen, haalde dit elastiek uit z'n zak en begon het, terwijl Meester r.aar het bord gekeerd stond, om het. inktpotje 'e winden, dat hij tot dat doel uir de bank luchtte. Jantje, die vóór hem zat, keek aandachtig toe. 14. „Laat me 's voelen", zei Jan einde lijk, „veert het goed?" Hij stak zijn wijs vinger onder het elastiekje. „Laat los!'' beet Pietje hem toe; maar Jantje had een plagerige bui en trok het elastiekje ui't, zo ver hij kon, terwijl Pietje vuur rood zag van angst. De andere jongens keken vol spanning toe. Tot opeens de vervaarlijke stem van de onderwijzer klonk:: Stilte daarrr!" FEUILLETON 35-) Mayenne staalde haar met iets geopende mond ongelovig aan. Hij stond op, legde de handen op zijn rug en liep de kamer een paar maal op en neer. O, vervloekt, zei hij. Neem mij niet kwa lijk- Hij ging weer zitten. Goed, laten wjj dus aannemen, dat het waar is. Maar ik weet het niet... Mijnheer Mayenne, zei Isabelle, u dwingt mij. dingen te zeggen, waarover ik anders niet zo vlug zou spreken. Wilt u er dus alsteblieft rekening nier. houden, dat u dit onderwerp hebt aan geroerd! Hou je van Friedrich Wiihelm? Er is hier te veel licht, mijnheer Mayenne. In een zo verlichte ruimte kan ik niet eerlijk alles opbiechten. Dat. zegt mij voldoende, antwoord de hij- Toen zweeg liij en legde zijn si gaar weg. Isabelle keek wanhopig, met gebogen hoofd naar de in haar schoot rustende handen. Ik zou het erg prettig vinden, als iij en mjjn zoon trouwden, zei Mayenne, liet gesprek weer opnemend, na een poosje. Jij zou hem die levendigheid en afwisseling in het leven kunnen gevr, waarnaar hij zoekt- Zonder het te laten merker., voelde Isabelle z.ch wat opgelucht- Die vrouwen en meisjes van hier. zette Mayenne zijn betoog voort, ook die van New Orleans, zijn Amerikaanse vrouwen, die tot een geslacht behoren, dat slecnts voor de dag van heden leef*. Het is een compliment voor jou, Isa- belle, als ik zeg, dal mijn zoon bij een huwelijk met jou, zich niet alleen aan de tegenwoordige lijd zou verliezen. Isabelle onderbrak hem: Bent u er dan zo zeker van, dat Friedrich nis geeft om de Amerikaanse vrouwen? Wat bedoel je met die vraag? Ik geloof niet, dat mijn zoon intieme be trekkingen onderhoudt met een vrouw, met een vrouw tenminste i.eem mij niet kwalijk, maar ik moet. het ten slotte zeggen niet een vrouw, waannede l>ti zou willen trouwen. O, zei ze haastig Er is bijvoorbeeld nog een juffrouw Jenny Hesters- Wat? riep Mayfenne verbaasd. Jen ny Hesters. Zij zijn met elkander opge groeid, maar bij Friedrich zal toch wel niet de gedachte zijn opgekomen om met dat meisje te gaan trouwen? Isabeile zweeg en dit zwijgen was zo veelzeggend, dat Mayenne zijn tot nu toe volgehouden, overtuigende en zeke re lachje achterwege liet en met klem verlangde, dat. Isabelle zou zeggen, wat ze meende te weten. Ze aarzelde. Ja, wel, eigenlijk, be gon ze liortewd, maar toen vertelde z wat zij zelf had waargenomen, heel vluchtig echter, zich heel weinig bloot gevend, om toen te vervolgen: Boven- HET MELKEN VAN SCHAPEN KAN MET MINDER ARBEID GESCHIEDEN. Onlangs waren we op het goed ge dreven bedrijf van de heer C. Schuyt, Valkoog C 71, te St. Maarten. Ons oog viel op een ,,rek", dat. dient om de scha pen vast te zetten. De heer Schuyt de monstreerde ons de werking en vertelde dat het een eigen ontwerp was naar een vroeger gelezen idee Het geheel maak te een zeer doelmatige indruk en de ge bruiker was er vol lof over. Genoemde heer was zo vriendelijk mij een schéts- tekening toe te zenden, doch voor de genen die het nimmer zagen, zal deze tekening niet duidelijk zijn. Het lijkt me beter, da't belangstellenden zich ter plaatse oriënteren. Niet alleen is het moeilijk een schetstekening te maken, doch in kort bestek een duidelijke om schrijving te geven, valt ook niet mee In het kort zal ik u van dit rek een beschrijving geven, opdat u zich ee i denkbeeld er van kunt maken. Het bestaat uit een voer bak op poten op borst hoogte. Voor deze voer bak is een vast hek werk aangebracht, waarin rechthoekige openingen zitten. Door een zo'n ope ning kan 'n schaap met de kop in de voerbak komen Naast dit vaste hekwerk is er een beweegbaar la1- werk aanwezig. Hierdoor kunnen alle openingen met een handgreep tege lijkertijd kleiner gemaakt worden, waardoor óf de schapen niet in de voer bak kunnen of als zij er in waren, er niet meer uit kunnen. Wil men de schapen melken, dan went men ze aan een handje hard voer. Men zet de openingen op kiedn li roept de dieren door iets voer in de voerbak te doen. De schapen wennen al spoedig aan dit voer en verdringen zich voor dc De mengvoeders zijn begonnen met een product voor de kippen, langzamer hand ook voor andere dieren. Er is een tijd geweest, tot 1935 toe. dat verschil lende professoren in Wageningcn meenden, dat mengvoeders er weer uit zouden gaan. Als reden voor hun opi nie gaven zij op, dat de boer zelf de voedering ter hand moet nemen en be palen, want als hij zich mengvoeders laat leveren, kan daarmee geknoeid worden. Maar liet werk van de boer r.eemt steeds toe, hij moet steeds meer verstand van allerlei dingen hebben e.i hij kan niet op ieder gebied deskundig zijn. I)e veevoeding is speciaal een zeer uitgebreid vak. Men moet er iedere dag in studeren én zulks kan men nu een maal van de boer niet verwa, hten. Hii moest dan ook een deel van de veevoe ding uit handen geven. De mengvoeders die hem aangeboden worden moeten zijn vertrouwen hebben, liü moet ervan overtuigd zijn, dat hij niet bij de neus wordt genomen en de prijs redelijk is- Hier was Dr. Grashuis gekomen aan een zeer moeilijke kwestie en wel zijn strijd tegen de chaos op liet gebied van de fabricage van mengvoeders. Onlangs heeft Dr. Grashuis verzet aangetekend tegen het handhaven van de distributie van ingevoerd veevoeder, terwijl de bin nenlandse voedergranen vrij werden ge lalen. Het was naar zijn mening veel beter,, wanneer men de veevoederdistri- butie geheel had opgeheven, doch nauw keurig had voorgeschreven aan welke eisen de verschillende veevoedermeng- sels hebben te voldoen- Niet alleen is dit niet gebeurd, maar men heeft de fabrikanten grotendeels (1e vrije hand gelaten en daarvoor wenst Dr. Grashuis ais adviseur van de over heid inzake de mengvoederbereiding geen verantwoordelijkheid te dragen Hij heeft als zodanig danook zijn ont slag genomen. De directe aanleiding daartoe was de afkondiging van de zgn. „raamvoor- schriften", waaraan de binnenlandse mengvoeders moeten voldoen. De bepalingen van deze voorschriften zijn zo ruim, dat naar de mening van Dr. Grashuis een chaos op het gebied van de tnengvoederfabricage het gevolg zal zijn. Slechts 42 pet. van de samen stelling moet bestaan uit voorgeschre ven grondstoffen, de andere 58 pet- kan de fabrikant naar eigen keuze toevoe gen- Daarvan is ongeveer 30 pet. vrij van distributie en de andere 28 pet. on derworpen aan toewijzingen Maar nu is er één eigenaardige bepaling.bij: de fabrikant mag op een bon mppr voer verstrekken dan de boeveelheid waarop de bon eigenlijk recht geeft. Dit is net zo'n bepaling als wc ook by sommig" levensmiddelen kenden, dal men bv. 2 ons worst op een vleesbnn van één ons mag geven. Bij deze mengvoedervervaardiging gaat liet zo, dat de fabrikant weer nieu we voorraden krijgt van de gedistribu eerde veevoederstoffen op inlevering van de bonnen, die hij van de boeren heeft ontvangen. Op iedere bon van 100 kg. gedistribueerd voer kau de fabri kant 7 kg diermeel betrekken of 'n an dere aan dierlijk eiwitrijke stof. Maar niets belet de fabrikant om in plaats van 100 kg op een bon 200, 300 en zelfs meer kg af te leveren. Hij kan er im mers naar eigen verkiezing meer bin nenlandse voederstoffen aan toevoegen, die vrij zijn- Pit is dan ook hetgeen thans geschiedt. Vrijwel alle veevoeder fabrikanten bieden het dubbele, het 3- voudige en soms meer van dc bonnen- waarde aan. Hierin schuilt het grote gevaar, dat dit aan'bod van grotere hoeveelheden geschiedt ten koste van de evenredig heid van de samenstelling, d.w.z. dat 't voer een te laag gehalte za! krijgen aan verteerbaar dierlijk eiwit. De veehou der zal dan geneigd zijn vrij veel van dit voer te geven, doch de resultaten daarvan zullen tegenvallen, zodat de voerrekening te hoog en de vlees- en melkopbrengsl te laag wordt. Dr. Grashuis had daarom als eis ge steld, dat op ieder mengsel de volledige samenstelling moest worden aangege ven, evenals de zetmeelwaarde, liet ge halte aan verteerbaar eiwit, enz. Men was het daarover reeds eens, toen plot seling werd besloten deze eisen te laten vallen en de fabrikanten veel meer vrij heid te laten- Naar wij van het Bedrijfschap v. vee voeder vernemen, heeft men dit ge daan omdat de controle op het andere stelsel te moeilijk zou zijn en omdal men (le fabrikanten meer gelegenheid wil geven te werken met de grondstof fen, die zij kunnen krijgen. Het Bedrijf schap wil met de ,,raamvoorschriften" alleen excessen voorkomen. Dr. Gras huis is van mening dat hierdoor juist excessen zullen optreden. Inderdaad is het gevaar groot, dat, vooral door de boeren, die niet voldoen de letten op kwaliteitsgaranties, onno dig hoge uitgaven zullen worden gedaan voor het veevoeder. Wij menen, dat het de taak is van alle bonafide voeder fabrikanten thans uit eigen beweging zowel de samenstelling als het gehalte van de door hen in de handel gebrachte artikelen nauwkeurig op de label te vermelden. Vervolgens zal hel de taak van de landbouwpers en de landibouw- voorliclitingsdiensy zijn om f- zorgen, dat de verschillende samenstellingen op de juiste wijze worden gebruikt- Daarentegen moet men reeds thans de veehouders waarschuwen voor het kopen van mengsels, waarvan de sa menstelling en h°t gehalte geheim wor den gehouden. Dr- Grashuis besloot met: ,,Ik ben dierenarts geweest, maar ik ben gaan boeren, omdat ik toch altijd in hart en ziel boer gebleven ben. Tk strijd graag voor het belang van de boer, omdat ik mij zelf boer gevoel Ik heb mij in de boeren dan ook nooit bedrogen. Ik ge loof, dat wjj ook in deze kwestie zullen zegevieren en dat de boerenzaak ook in deze binnenkort zal worden gered. (Applaus). 'Ile heer C. II- Roeper dankt Dr. Gras huis voor diens causerie- Hierna werd nog gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen: De heer voerbak. Nu maakt men de openingen wijder en zo dra de dieren etende zijn, weer nauwer. Zonder veel moeite heeft ingn de die ren op deze wijze vast ktaan. De heer Schuyt heeft de ervaring, dat zodoende de schapen erg mak worden en dat (le arbeid voor het ophalen van de schapen voor het melken e.d. aan merkelijk beperkt wordt. Hij zou d'i schapenrek nieU graag meer willen mis sen. De belangstellenden wil hij graag in de gelegenheid stellen zich van het bo venstaande te overtuigen. Het is nu niet direct de tijd dat men een dergelijk rek kan gebruiken, doch de tijd is wel geschikt om zich te oriën teren en eventueel zelf iets dergelijks na te maken. In overleg met dhr Schuyt meenden we goed te doen, hier eens de aandaiht op te vestigen. Ir. W. v. OYEX. Landbouwhuis, Alkmaar, P. Stoepker 'vroeg of gedroogde pulp ook aangewend kon worden tei- vervan ging van bieten. Antwoord: Als men zeer grote hoeveelheden bieten voert en men voert er pulp bij dan krijgt men te veel van één product. Het gevolg is dan dat het vee onevenwichtig gevoederd wordt. Het nuttig effect van 40 kg per koe is minder dan van '20 kg. Wil men de hoogste waarde behalen, dan geve men hoogstens 25 kg. In de zomer is gedroogde pulp in d3 weide beter dan suikerpulp, daardoor voorkomt men dan trommelzucht. De heer P- Dros Albzn. merkte op, dat er deze winter weinig krachtvoeder beschikbaar gesteld zal worden. Is het goed om gedroogd grasmeel bij te voe ren? Antwoord: Gedroogd grasmeel beeft 3h van de waarde van krachtvoer op basis van eiwit-zetmeelwaarde- Men heeft 12 kg. hooi per dag per koe nodig als men voldoende vitamine A wil ge ven. Daarbij is geen grasmeel nodig. Als men niet zoveel hooi heeft en inen voert bij met stro en bieten »n aardap pelen, wel! Als men dan na 1 Jan. 1 leg gedroogd gras per dag geeft, wordt de vitamine A behoefte geheel gedekt. Ge droogd gras kan op een dergelijk be drijf getaxeerd worden als vegen een waarde van 30 ct. Als er een strenge winter komt geve men in het laatst van de dracht 1/8 kg gedroogd gras per dier per dag aan de schapen. Óver 100 dagen is dat 125 kg per schaap. Dan krijgt men sterke lammeren- De zeugen geve men winterdag een kwart kg gedroogd gras. In het laatst van de dracht idem. Dit zijn geen grote kwantums, maar ze zijn nodig om de vitaminen tot hun recht te 'aten ko men. Vraag: Is gedroogd gra.-meel ge schikt om naast gestoomde aardappelei» te voeren, ook aan mestvarkens, bij ge brek aan ander eiwitrijk voedsel? Antwoord: Gedroogd grasmeel bevat veel ruwvezel. daarom geve men het in kleinere hoeveelheden, men beginne met 1 ons, langzaam, tot 3 ons stijgend tot het bacongewieht. Als men meer geeft gaat het ongunstig werken. Als men varkens goedkoop wil mesten geve men ze 1 kg D.A.-meel per dier per dag plus gestoomde aardappelen. Di' moet men dan tot het einde toe volhou den- De heer C- van Groningen merkte op, dat 'Dr. Grashuis ingaat tegen de land bouwvoorlichtingsdienst. Dr. Grashuis heeft de kunstweide direct tegenover goed grasland gesteld, maar in vele ge bieden heeft men vaak slechts de keuze tussen slecht grasland en een kunstwei de. Antwoord: Inderdaad beveel ik om ploegen aan als men een slechte weids heeft, te meer omdat tamelijk veel or kruiden in de Texelse kunstweiden op groeien. Daardoor is de kunstweide of Texel goed. In zijn slotwoord brak de heer C. H Roeper een lans voor de cooperatiev. gedachte- Hij deelde mede, dat de vol gende avond zal worden gehouden o| Woensdag 23 Nov. in ,.De Oranjeboom" Onderwerp: „Het geld van de boer" dien heb ik kennisgemaakt met een ze kere mijnheer Brown.... Is dat die man. die bij Clinrly Dun ham is komen opduiken? Ja, een heel voorzichtig man en ie mand mot ervaring en mensenkennis- Ik heb het voornemen hem als uijjn op zichter en rentmeester te benoemen. Hij heeft toevallig een onderhoud tussen Friedrich en Jenny Hesters op de dijk gehoord. Ze gaf Richard Mayenne een uitvoerig verslag maar ze vermeed het, haar eigen gesprek met Jenny ter spra ke te brengen, hoewel dit het onomsto- telijkste bewijs had kunnen leveren. Bovendien zag ze. dat hetgeen ze thans vertelde, al ruim voldoende was. Mayenne liep, zich met moeite be heersend, naar een buffet en begon een cocktail le mixen- Terwijl hij niet de shaker, ijs en syhon bezig was, zei hij Misschien heb ik er te weinig aan dacht aan besteed. Met een geërgerd gebaar legde hij de ijstang bard op het 'buffet neer en riep: Ik wiil het niet! Dat staat nuj helemaal niet aan! Zonder ver der iets to zeggen, schonk hij ook voor Isabelle een cocktail in, die hij naar haar toe bracht. Ze stond voor 'n schil derij en bekeek het. Wat wee! u eigen lijk van die juffrouw Hesters, zei ze, terwijl ze het glas van hem aannam. Wat zal ik je zeggen, antwoordde hij, een eenvoudig medsje, zonder bete kenis.... zonder betekenis! iierhaalde hij nog eens, tamelijk afwezig, want in de hal klonken stemmen- Hij zette zijn glas op een tafeltje en luisterde. De huisknecht Jim mvam met zijn kleine, ouderdomszwakk» dribbel pasjes binnen en zei zacht: Bui-ten is een opgewonden heer. Zegt, dat hij van mijnheer Dunham komt en direct mijn heer Mayenne moet spreken. Vlug Jim, zei Mayenne opgewon den zonder zich verder te bedenken Laat, hem direct binnen- Isabelle wilde zich terugtrekken. Blijf maar hier, zei Mayenne m op het zelfde ogenblik stond de man al op de drempel. Hallo Brown! riep Isabelle ver rast en lit-p op hem toe. Brown? zei Mayenne vragend en bleef staan - Brown, antwoordde de vroegere beursspeculant Gilbert met een kleine buiging- In een oogwenk had hij de om geving in zich opgenomen- Zo zag het er dus uit bij de man, die hem bad vernie tigd; en niemand kende hem, hij kon hier rustig blijven en spreken, want de enige die hem direct de deur zou heb ben gewezen, vertoefde in New York, zoals hij van Isabelle had gehoord. Mayenne liep naar het buffet, schonk een glas cognac in en gaf het aan Gil bert. U schijnt een beetje opgewonden, mijnheer Brown. Gilbert dronk haastig- De hel is los gebroken. Dunham stuurt mij. Hij wil tot de aanval overgaan. Wat? Verdraaid nog eens! riep Mayenne. Ik hoop, dat hij niet al te voorbarig is en de boel niet in de wa stuurt- Het is buiten ontzettend donker, j kunt geen hand voor ogen zien. Op f dijk zijn mensen geland en Dunhai denkt, dat het pionierstroepen zijn. Ho lijkt mij het beste, dat u meegaat, mijn heer Mayenne. Li ave hemel, wal is -r eigenlii aan de hand, vroeg Isabelle. O, ja, zei Mayenne, je weet er no niets van af, maar ook jij moet het w ten, want je bent er even nauw bij bi trokken als wij. Mijnheer Brown ha het je alvast kunnen uitleggen. Daarvoor hadden wij geen gelegel heid, zei Brown grinnikend. Dus luister. De gouverneur wil dijk bij Fort Coligny, als de grote vloi komt opzetten, in de lucht laten vliegi opdat het water de stad Orleans niet bedreigen Isabelle stond even sprakeloos- begreep het niet helemaal en vroeg n( eens, wat er precies moest, gebeure Toen zei ze opgewonden: Nu begrijp die juffrouw Hesters pas! Die juffrouw Hesters? Wat hei Jenny Hesters hiermee uitstaande? Ze dreigde mij, dat de v'oed m huisje ook zou meesleuren. Mayenne sloeg hard op zijn knie. V is er, mijnheer Mayenne, vroeg ze schrokken. Hij keerde zich naar haar toe- I heeft Jenny Hesters gezegd? Dat heeft ze inderdaad gezegd (Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4