Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, Wiener Scingerknaben oogstten groot succes Verkoiü cl hei «1 Huldeblijk Assen Jan van Ham, Utrechts kunstschilder, vluchtte voor de komende winter Gevallen op Texel -m ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6371 COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld Sc De R.007 Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De Wiener Sangerknanen hebben Dinsdagavond muziekniinnend Texel dat de grote zaal van „De Oranjeboom" elieel vuldein verrukking gebracht met hun welverzorgd programma. Hun repertoire was veel te kort; de luiste raars wilden de knapen niet 'aten gaan( toen zij het officiële programma ten uitvoer hadden gebracht. Zij werden murw geapplaudiseerd en zwichtten met enige toegiften. Het was een groot sue- ■es voor dit koor, dat zoveel succes reeds heeft geoogst bij het publiek, de soms slechte perscrilieken ten spijt.... Aan de perseritiek, die het Handelsbla i bv. Maandagavond bracht, moesten wij telkens (hoofdschuddend) denken. Heeft die krantenman soms hoofdpijn gehad? Naai' het concertgebouw (Zaterdag avond) vertrokken met zorgen van on min tussen schrijver en wederhelft? Dit werd door een Texelaar na afloop van het optreden in ,,De Oranjeboom" ge suggereerd en wij krijgen die indruk ok. De recensent heeft niet veel heel gelaten: Hij schreef bv.: ,,Men is gaarne be reid enige tekortkomingen ten aanzien van de klankzuiverheid te vergeven, om dat het hier immers om een soort popu lair geworden kindeizang gaat, welke volgens een alom aanvaarde reputa tie geperfectionneerd heet te zijn Wie onder de musici en paedagogen een gezonde muzikale, ontwikkeling van Je jeugd ter harte gaat, weet ook wel, dat de concerten van de Wiener San- gerknahen met dit vraagstuk niets te maken hebben. Die concerten zijn niet anders dan min of meer geslaagde proe ven van dressur in kinderzang, welke met de slechtste vorm van liedertafelarij op eenzelfde niveau staan". „Boven dien bleek de dirigent zeer slecht te kunnen pianospelen, zodat de gehele voorstelling (het herdersspel van Mo zart Rastien nnd Bastienne") als opera aangekondigd geen enkele waarde bezat, zelfs niet in vocaal op zicht. ....een Weense Wals, die- zonder enige kraak of smaak in snei tempo werd afgedaan. Voor deze trieste en onbevredigende uitvoering blijft rle dirigent verantwoordelijk, niet de kui pen. Want die zongen met aandoenlij ke toewijding". „Niettemin was <u- veel succes (let wel, red. T. Crt hij de matig bezette zaal en er moest nog eer, toegift volgen"- Ais je vlak na het lezen van zo'n be schouwing de knapen gaat beluisteren, kan het niet anders of je gaat met ge mengde gevoelens en geenszins iioogge- pannen verwachtingen de deur uit.... Wij zijn blij te mogen constateren, hoe subjectief dikwijls zo'n perseritiek is Het concert lag die man niet en du.: afbreken. Hoe gevaarlijk. W>j zijn blij. ons met volle overtuiging te lebben ge schaard bij de zaai, die het door warm, spontaan applaus gedaan kreeg de kui pen m»t hun dirigent tot enige toegiften Ie bewegen! De avond werd geopend door de heer E. Rreeuwer, exploitant van „De Oran jeboom", die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder burgemeester Rehorst en echtgenote. „De Wiener Siingerknaben" zijn hier voor het eerst en ook voor het laatst" aldus pr- (Zee' hoge kosten). Nadat hij nog had ver zocht vooral niet te roken (hebben ze zich keurig aan gehouden, zei na afioon de kellner. ons de glasheldere hodem van de asbakjes tonend), omdat de ge- gevoelige kinderkeeltjes daar voorai na de pauze last van zouden ondervin den, was het woord aan de knapen, die met een hartelijk applaus werden be groet. 22 Jongens, de jongste 10. de oud ste 13'/,, maar de meesten 11 tot 12 jaar- Meest wezen... Van 17 Rent. tot 4 Dee a.s. concerteren zij in Nederland, gaai dan naar België en Luxemburg en ver volgens weer huistoe. Zij kwamen Dins dag uit Laren (N-H.) en moesten de vol gende dag al weer optreden in Midder- meer. Een vermoeiend tournee, hetgeen sommigen wel aan te zien was- De stemmen schaarden zich aan weers zijden v. d piano, de dirigent, de 22-.' Peter Lacovich. keek zijn jongens ern stig aan en liet. (zonder gebruik te ma ken van een dirigeerstok) inzetten „Duo Seraphim", het. eerste van de drie gees telijke liederen, waarmee werd geopend Uit het hartelijke applaus bleek, hoe zeer er werd genoten. Ja. dit was scho ne zang rein, gaaf. zuiver. Zang van kinderen, die niet lang geleden nog overal verspreid leefden, als gezegd zijn de meesten van hen weeskinderen, hun ouders zijn omgekomen of op andere wijze verdwenen Kinderen, thans ver enigd in een prachtig koor met wereld- ?»»N. MAAN EN HOPfi WATFR De zon komt 5 Nov. op om 7 43; onder om 5,03- Maan: 5 Nov. V.M., 13 Nov. Llv Hoog water ter rede van Texel: 5 Nov. 9,10 en 9.26. 6 Nov. 9.42 en 9,57- 7 Nov. 10,13 en 10,28. '8 Nov. 10,45 en 10.55. 0 Nov. 11.15 en 11,24. 10 Nov 11,47 en en 12,24- Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. reputatie- Kinderen uit Oostenrijk waar zich viermaal per jaar honderden kin deren aanmelden vooi de toelatingsexa mens. Zij worden onderzoch; op stem, gehoor, rhythmisch gevoel en intelligen tie- Ongeveer 100 van deze duizenden kinderen worden dan per jaar in de voorbereidingsklasse opgenomen. Voor: durend wordt er gedurende 2 jaar lang selectie toegepast, zodat er aan liet ein de van liet 2e jaar een 30-tal goedge schoolde knapen verblijven. Zij worden in de drie koren ingedeeld; zodat ze in koorverband worden geoefend: op de duur vervangen rij de jongens, wiei stemmen gemuteerd hebben .de haard in de keel). Er worden drie koren van volkomen gelijke kwaliteit gevormd, doorgaans zijn er een of twee op reis, liet in We nen vertoevende koor blijft ter beschik king van de Hofburgkapel, het Burg theater eu de Staatsopera. Het koor, dal Texel Dinsdag heeft beluisterd, was vorig jaar van Sept. tot Jan. in de V S. Maar wij keren terug naar „De Oran jeboom": Naar die schone zar.g, perfect in alle bezettingen- Vooral de sopraan- t'jes kregen de ogen van de zaal op zich gericht. Glunderend stond er een op eenmaal bij, toen een of ander binnen pretje zijn wangen vervormde wie dit zagen, hadden schik in zijn sr.oet. O bone Jesu, Omnes de Saba en Ave Verum waren de geestelijk3 liederen Vervolgens drie knapen met tertsen uit Die Zauberflöte van Mozart en een duo zong Ich wollte, mein Liebcheif ergötzie sicli, van Mendelssohn. Hierna De brui loft bij lamplicht,-een komische opera i. Jacques Offenbach. De op'redenden speelden prachtig- De mimiek was bui tengewoon goed. Na de pauze werden gezongen Drei Blumen. Er ist.'s, Ade zur guten Nacht, Een Zweeds studentenlied. Geschichten aus dem Wienerwald, Seblafe, mein Priwchen schlaf ein en Weiher. Omstreeks kwart ever tien kwam het einde. Het publiek ging voldaan huis waarts en de knapen zaten even later aan de maaltijd, die zij zich goed iiete-i smaken. Zij logeerden in „De Oranje boom" en „De Lindeboom". van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met De commisise, die 't vóórbereidende Werk verricht om de burgerij van Assen een hank op de Brink aan te bieden, deelt ons het volgende mede: De vol gend? week worden de lijsten aangebo den, de bijdragen behoeven niet groot te zijn, maar men hoopt dat ieder, die met liet- plan sympathiseert, z'n „steentje" zal bijdragen. Het kan best gebeuren, dat iemand ..vergeten" wordt omdat zijn naam niet op de lijst, voorkomt Die kan zijn bijdrage storten op gironr. 34535(1 \an dhr C. Mets, te Den Burg. Men hoopt de bank op 15 April 1950 aan de gemeente Assen te kunnen over dragen en dan tevens een Texelse Avond in de Drentse hoofdstad te geven l-ILM NIEUWS. „SLAAPWAGEN NAAR TRIEST". In die slaapwagen wordt weinig ge slapen, ditmaal, want er is een staten- loosavonturier aan boord, die de opwin dendste scènes veroorzaakt. Vuist- en re volvergevechten van coupé tot coupé, laaien op. Erge dingen spelen zich af, terwijl de trein voortraast. De camera man Jack Hildyard's grootste triomph is wel het slagen van de scène, waarin ge noemde avonturier, een international - spion, die een waardevol dagboek uit 'n Parijsche ambassade heeft gestolen en in de trein door de politie is gesnap:, zijn buit. met de revolver in de vuist, ierug herovert en. denkende het pleit gewonnen te hebben uit de rijdende trein springt, juist als uit tegengestelde richting een trein nadert, die hem ver plettert, Een buitengewoon spannende film. Neerlands Nieuws- Rijnbrug bij Arnhem verrold- Weer schapen op de Drentse heide Paarder- demonstraties in A'dam. Wedstrijd voor persfotografen, e.a. Wereldnieuws. O.a. Kleuters als zwemwonderen. Cir cus in Moskou- Grootste paardenrace te- wereld om de ,iPrix de 1' Are de Tri omphe". „KINDEREN VAN ONS VOLK". In bovenstaand toneelstuk is de schry- j ver Anton Coqlen wel bijzonder goe-i geslaagd het. werk van de landman, het j lief en leed in de gezinnen van onz- I zuidelijke landen aan het licht te brengen. Zondagavond zal de R.K- To- i neelver. „St. Jan" u door „Kinderen van j ons Volk" door spel en inhoud kunnen doen genieten. Kaarten zijn in „Casino1' verkrijgbaar. (Zie ook adv WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR In verband met de liquidatie van de distributiedienst is het kantoor te Den Burg, Texel van 7 Nov. a s- af alleen ge- ouend op Maandagmorgen van 8,30 uur tot 12 uru. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN BEWAREN! Voor de koffie-distiributie zal gebruik worden gemaakt van de bonnen van le vensmiddelenkaart, Deze kaart (zowel A B als D kaarten) moeten dus bewaard worden In aansluiting op de periodieke 14- daagse bonaanwijzing is.thans voor bet tijdvak van 6 t. m. 19 Nov. 194:) bon 386 algem. v. d- voedingsmiddelen- kaart 909 aangewezen voor het kopen an 125 gram koffie. De bon kan op Vrijdag 4 Nov. worden besteed. Volgen de bonaanwijzing zal plaats hebben over rier weken. P. J- BOUMA-FONDS OPGEHEVEN- Vrijdagavond 28 Oct- werd te Ooster- eiid een vergadering gehouden van he: Begrafenisfonds P. .1. Bouma. Het was een zeer geanimeerde bijeenkomst en met alg, st. werd besloten het fonds te. doen Overgaan aan de Groot Noordhol landse van 1845. De voorz. betreurt hei zeer, dat de fucieplannen van Den Burg mislukt waren, omdat deze laatsten niet konden bieden, wat de Noordhollandse bood. Het bestuur achtte dii besluit voordelig in het belang van Jc leden, daar deze ver. minder premie vraagt en meer uitkeren kan- TWEEDE NUTSAVOND. Donderdag 10 Nov. om 8 uur in Hotel Texel. Voordracht door Mvr. We gener Sleeswijk-Van Balen Blanken uit Den Haag. UITSTEKENDE TONEELBELICHTING. „De Oranjeboom'1 is een keurige to neelbelichting rijk geworden. De he°r Breeuwer heeft ons de werking er van gedemonstreerd aan liet 57 schakelaars tellende schakelbord, waarop bovendien tw ee wieerstanden zijn aangebrach! Door vermenging kan men alle mogelij ke kleuren verkrijgen. En dat niet ai- leen: heeft men bij een toneelstuk links of rechts (men kan kiezen) een opko mend1 maantje nodig, met enkele ma noeuvres is de volle maan of sikktl- maan present en zo kan men cok in alm sterkten een zonnetje bijtoveren. Het voetlicht, zowel als het van boven va'- lende licht laat niets meer te wensen over. De uitvoering van deze vernuftige aanwinst werd verzorgd door de fa. A. I'll- A. de Wilt. Hee liep deer te loeren op 'n strc- per. 't Wos roet-nacht, je kon gien hand voor ogen sieir Iniens hoordeie vlakbee lope. Hee nam 'n sprong en. De stroper was er fies bee! Kei je denke, hee had 'n peerd om sien nek! HEROPENING „HET WOONHUIS". Als de dagen al korter worden en de „Gezellige avonden" zijn gekomen waai- deren wij des te meer het bezit van een eigen home- Wie daar het geluk niet vindt, die zal het nergens vinden, niet waar? Maar zo'n eigen home moet dan ook een prettige sfeer hebben, liet moet ons onweerstaanbaar lokken- Daarvoor is in de eerste plaats harmonie nodig ii liet. gezin. „Het. is beter te 'wonen op de hoek van een straat, dan in een huis met een lastige wederhelft", is al dui zenden jaren geleden betoogd. Maar in de tweede plaats is nodig, .da' zo'n wo ning goed ingericht is. Welnu, op Texel kunnen ze dat. Den ken wij bv. aan „Het- Woonhuis" in d? Hogerstraat, dat vandaag wordt her opend de zaak van de heer P- Moer beek, wien wij, daartoe uitgenodigd, met 'n bezoek hebben vereerd. Waar ons oog zich kon verlustigen in 'n keurige collec tie meubelen, grote en kleine en in alle prijsklassen. Meubelen bekleed met materiaal uit eigen stoffeerderij en ver vaardigd door de eigen meubelmakerij. Dan trof ons de kinderafdeling, op de eerste verdieping, kinderwagens,' wan- delwagens, boxen, commodes. Als straks het licht, het. Philips Neonlicht brandt in de winkel en de toonkamers, kunt u zich overtuigen, dat ook de aannemers goed werk hebben geleverd. De zaal- ziet er tip-top uit! „Vanuit zijn gekluisterd winterverblijf"schreef hij ons „met enig heimwee" de volgende brief: Wanneer men het geluk had zich een vijftal maanden in de atmosiecr van een eiland als Texel onder te dompelen, dan kan het haast niet andere, vooral indien men zich tot de gelukskinderen mag re kenen, tot het gilde der schilders mag behoren, of men hoort en ziet :n de da gen die op het node afscheid volgden, telkens weer al de dingen van 't eiland die het verblijf daar elke dag tot een belevenis maakten. Met de bewoners van Texel, die uitci- aard dit allemaal als iets doodgewoons en vanzelfsprekends aanvaarden, zal het wel ongeveer zo wezen, dat in de tegen zin der meesten ooit aan de vaste wal blijvend te verkeren de liefde veran kerd ligt voor hun grond al zijn dit dan ook veelal onderbewuste gevoelens. De in hun ruigheid zo goed waar neembare natuurelementen waren geen even zo vele realiteiten indien geen sterke invloeden daarvan vielen te be speuren op haar bevolking. De elk jaar terugkerende en nog steeds wassende stroom harer bezoekers vindt dan ook hierin grotendeels zijn verklaring- Het is niet te loochenen hoezeer men opgetogen raakt en een enthousiast be wonderaar van Texel wordt wanneer men dit in April-Mei betreedt. Dan zijn daar in duizendtallen aanwezig onze ge vederde vrienden, die terecht de naam „vogeleiland" aan Texel bezorgden, zij weten in de kortste tijd vriend en vijar.-l in te palmen met hun allerhande geroeo en beweeg, het zgn. Gouden Boltje vol maakt- beheersend en dit prachtige stuk je wereld tot een indrukwekkend er machtig geheel makend.Reeds vaak zal in dit blad op velerlei wijze door des kundigen hierover geschreven zijn. al kan dit m.i- nooit tè vaak gebeuren. Zo min als er van een teveel sprake zou kunnen zijn ten aanzien van een beel dend vertolken van hetgeen er op uw eiland aan schoons valt aan te wijzen. Elke Texelaar weet. de prominente pun ten van zijn eiland met name te noe men, al zijn er dan o'ok die ze niet steeds met de verschuldigde eerbied benader den. Hij wete echter goed. dat een geluk kig toeval hem dit kostbare kleinood 'n handen gaf, en het inzicht dit. zo goed mogelijk te bewaren hem de dank zal verschaffen van een niet onaanzienlijk stuk Nederland, zeker van schilderend Nederland-. Toch heeft dit deel van Nederland Texel nog onvoldoende ontdekt, anders had men over dit soort mensen moeten struikelen. Over struikelen gesproken, het ge beurde schrijver dezes meermalen, dat hij in Bel'gisch-Vlaanderen werkend, constateerde, dat men, in do schilder - achtige sleden daarvan bij het uitbeel den van het betrokken object voor ei kaar moest opschuiven! Het is niut denk baar dat iets dergelijks op Texel nodig zal zijn. Men zal om bv. de Slufter eonterfeiten, elkaar op een der duinen rondom, stellig niet in de weg zitten. Doch wanneer ze elkaar eens in de weg komen te zitten (bij alle goeds over de gehele rest van het eilandb de Sluf ter zal, naar ik denk, de grote verzame.- plaats worden van 'mijn klodderende vrouwelijke en mannelijke collega's op het ogenblik, als zij eindelijk wreten we k soort wonder zich aan hen openbaart, wanneer zij de duinenrij beklommen hebben, die de Slufter omzoomt- Overtuig*! van het besef zeer onvo- komen te zijn doorgedrongen in de ge bieden welke Texel zoveel roem bezorg den is er dan ook het stellige voorne men dit alles beter en grondiger te ie- ln een Amerik. dagblad stond enige tijd geleden een advertentie, waarvan enkele regels luidden: ,,In dierbare her innering aan onze geliefde zoon en broer Leslie Davis, gevallen op 3 April 1945 op Texel (Hoornder-Nieuwland. Een ons innig geliefd gezinslid is heen gegaan; een stem, waarvan we hielden, is verstomd; een plaats in ons huis is leeg geworden, en nooit meer kan deze worden vervuld; alleen zij, die zelf we ten wat een verlies is, begrijpen de smart, die wij in stilte drag-m" Dit is één enkel geval, en zo zijn er duizenden over de hele wereld- Duizen den gezinnen, waar een lege plaats u Ook wij kunnen niet meer zorgen, dat die plaats vervuld wordt. Kunnen wij dan niets meer doen voor de zo getrof fen ouders? Ja, wij kunnen maken, dat zij weten, hoe het graf van hun zoor. verzorgd is; wij kunnen er voor zorgen, dat zij een foto van het. graf krijgen, dat zij tegemoetgekomen worden in de reis kosten, waaneer zij het graf willen be zoeken en zelf daartoe financieel niet in staat zijn. Wij kunnen dat doen door Zaterdag 5 November een gift te geven, wanneer men huis aan huis aanklopt voor d^ Klaprooscollecte. Niemand vergete op 5 November die lege plaats in huis! Als Jan van Ham schildert wil hij niet gestoord worden. Wie hem dan toch in het vizier komt, krijgt geen boe of ba van hem. Wij waagden het dan ook niet Jan van Ham in de Slufter dwars te zitten en hem tot poseren voor de lens te bewegen: deze foto werd geno men in de tuin van Dr. Roskam (Wes ter mient), waar Jan van Ham tijdelijk in een klein zomerhuisje vertoefde, te midden van zijn schilderijen, temidden van de braambessen, die al blauwden, onder de wilgen, die zacht bewogen in de zomers aandoende herfstwind. Jan van Ham staat hier voor een schets van de Slufter, die blijkens on derstaand artikel zijn hart veroverd heeft. Dit plaatje is dus het enige niet- echte (hij schildert hier niet, doet maar alsof). Verder hebben wij hem nog nooit op iets on-echts kunnen betrap pen: zijn doeken weerspiegelen de wa- ïe schoonheid, die zijn kunstenaarsoog zag. ren kennen en het eiland dan ook een tot weerziens toe te roepen. Vanuit zijn gekluisterd winterverblijf gaat hierbij gelijk een met heimwee ge mengde groet, waarvan hij verzoekt de ze gelijk te verstaan als dank voor het plezierige bij velen uwer ondervonden. JAN VAN HAM. HOOFDPIJN? <- Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mnnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. „ONTWIKKELING" OOSTEREND- Na een warm zomerslaapje gaat de vereniging „Ontwikkeling" weer star ten. Vanavond komt dhr Noordijk de rij van sprekers openen met een cause rie die als onderwerp heeft: Ziekten bij dieren, die gevaarlijk zijn voor d° mens". Een lezing die veel leerzaams zal kunnen bieden. Met opzet hebben we de Zaterdagavond gekozen ieder een kan dus komen. Het bestuur hoopt dat liet er velen zullen zijn die hun schreden richten naar.,Het Wapen van Amsterdam". Tussen bestuur en Dden bestaat altijd een wisselwerking: ook 't bestuur kan enthousiast gemaakt wor den door een flinke belangstelling der leden- Het seizoen ligt voor ons met de finitieve en vage plannen. Een kleine opsomming? Ohina en Japan, Indonesië, °en filmavond, de KLM, enz. Willen de ze plannen verwezenlijkt worden, dan moet. er iets gebeuren. Wat er gebeurt, van de zijde der leden, zien we van avond! Tot ziens dus in de /aal van dhr Dijt! H"t bestuur. KERSTPAKKETTFNCOLLEOTE TE OUDESCHILD- Volgende week zal te Oudesohild #en huis-aan-huis-collecte worden gehouden voor de Niwin Keretpakkatten actie Men vergete onze jongens die in Indo nesië zijn, niet! KATHOLIEKE KERKLIJST VAN DEN BURG Parochie van St. Joannes de Doper. Zondag f> Nov 22e Zondag na Pink steren. De II. Missen in Den Burg en in Den Hoorn om 7.30 en d Hoognns om 10 u. In Oosterend alleen om 10 uur. Di echt-gel. in Den Burg en Den Hoorn van 7-7,30; in Oosterend van 9,30-10 r. Oommunieuilreiken onder alle Missen en in Den Burg om 7 en 9 li- Conwnun e uitreiken begint vandaag vooraan- Col lecte v.d- noodl. kerken van or.s bisdom. Om 5 u nieisjescongr. Om 7 u. lof t-e-v het H. Hart met rozenkrans en litani? v.h. H. Hart- Na het lof nnnneneongr- Maandag 7 Nov. De Missen om 7, 8 en 9 uur. Om 8 u. vrouwencongr. Dinsdag 8 Nov- Octaaf v- Allerheiligen. De Missen om 7, 7,30 en 8 u. Woensdag 9 Nov. De Missen om 7 en 8 u. In Den Hoorn om 7,30- Wijdingsfeest v.d. Allerli. Verlos ser- Om 7,30 lof t-e.v St. Joseph met ro zenkrans en litanie v St. Josnjdi voor de op de schaal neergelegde intenties. Daarna jongenscongr. Donderdag: D*1 Missen om 7, 7,30 en 8 u. In Oosterend geen H. Mis. Vrijdag: 11 Nov. H- Mar ti nus- Patroonsfeest v.d. bijkerk in Oos- terend. De Missen om 7 en 8 uur en oir. 7.45 gez. H- Mis in Oosterend. Om 3,30 biechthoren v.d. schoolk. Zal rdag 12 Nov. De Missen om 7. 8 u- en in de Ka pel om 8 uur. Om 6 u. rozenkrans- Biechthoren van 4-8 op de hele uren.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1