Cjroen TwartsJ'exeU in het harL, r Dierenbescherming" moet nog vaak ingrijpen iier woont n rijk man De dammers zijn de eiland-competitie begonnen Waalder jeugd maakte complete poppenkamers en nog veel meer rgavc v h. Fa. Langcveld 6c Dc Roojr C- ockhandel Drukkerij - Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 tel, WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6374 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnennrentsprijs f 2,45 per halfjaar .Behandel de dieren met zachtheid" Hierboven levert een Texelse vracht- |_|iensf, wiens wagen speciaal is inge- cht voor het vervoer van vee, een vet- emest varken ai aan de Waag op de ismarktVlees zonder bon! Maar bij- aand artikel gaat niet ovei het heug- jke ieit, dat het vlees van de bon is, Vie met dieren omgaan, wordt met lem verzocht de dieren met zachtheid behandelen; blijkens hierbij aange- aalde ten hemel schreiende feiten van nishandeling zijn velen nog niet door rongen van het ieit, da! de dieren cht hebben op 'n goede behandeling. Het feest van Sint Maarten behoeft eker niet gestimuleerd te worden! Zou Vrijdagavond één kind geweest zijn het eiland, dat met met een lichtje de ulsternis ingetrokken is? Zou er één ind zijn, dat niet gezongen heeft van 'n oe, die naar de slager moet? En van appel of de peer, waarvoor ze het ele jaar niet meer terug zouden ko en? Het hele (lange) jaai. Later, volwassen geworden, zal de eugd nog dikwijls terugdenken aan dit est, aan alle feesten, waarbij de jeugd 'n grote rol speelde, en men zal zich lan herinneren te hebben geleefd in 'n leerlijke tijd- Gelukkig, dat wij die her- nnering hebben! Ook van onze eigen ngd, want wie dat .ijdpcrk voor gen brengt, zal de kinderen op ulke feestavonden willen tractoren, we nd welk een blijdsdhap de kinderen aan hebben. Het hele (lange) jaar niet meer. Joe ouder zij worden, hoe korter de ja- en schijnen te zijn- Hoe harder ze 0111- iegen. „Wat is een jaar, een handvol igen bij elkaar!" Hat zei eens Huib de ïijmelaar en wij zijn geneigd het we- leroni te bepeinzen. Kort is dit leven, ;eef dan de vreugde, vooral de kinder- eugde, ruim baan! In alle dorpen vierde de kinderen het 'eest van de vrolijke lichtjes Hoe groot is de verscheidenheid van vondsten! eg je een paar dubbeltjes ergens op ie toonbank, wellicht kan de winkelier ie aan zo'n fabriekslamp.on helpen; maar ve'.e kinderen zijn zo handig (knap s het juistere woord) om zelf zo'n lam pion te maken. Van leeggerookte Karei 1-kistjes, van trommeltjes, die nog rui ken naar de koek en. ran suikerbie ten! Ja, prachtige koppen zijn er weer uitgesneden, grijnzende smoeltjes, die onvermoeid bleven doorgrijnzen, straat in, straat uit, erf op, erf af. Ja. overal zocht de jeugd zich een weg, bij groot en klein, bij rijk en arm, zidh w'anend in een rijke, nog slechts vluchtig ver kende wereld. En altijd weer durfden zij geloven, dat er een rijk-rnan woonde, waar zij aanklopten, want hoe kon ie mand arm worden genoeoimi, die met 'n volle trommel koek naar de deur hreed? Of een handvol geld? Of een mandje vol appels en peren? Verandering van menu doet happen, zal De Graaf's Lunchroom hebben ge dacht en in een gulle bui brak de heer I)e Graaf legio flesjes appelsap open en liet ze heerlijk zo'n glaasje leegslobbe- ren. Legio flesjes, ja natuurlijk, want het gerucht „Bij De Graaf's Lunchroom krij je limonade"! ging als een lopend vuurtje van buurt tot buurt, zodat de kinderen al spoedig in een lange rij ge duldig stonden te wachten! En dan trokken ze weer verder: Met hun suikerbieten. Kleuters van de R-K. Fröbelschool met spullen van eigen ma kelij. En noemen wij vooral het tweetal, dat een keurig nagebootst miniatuur- boetje aan een stok tussen zioh mee voerde! Jeugd van Texel, wij wensen jullie 'n gelukkige toekomst, met veel feestelijk gebeuren! Zeker, je hebt er die ren bij, die de bokke- pruik opzetten en pre cies anders willen dan de man, die ze vervoert- Neem nou bv die sohet. die op een der laatste Texelse markten 't ver tikte om ook maar één poot te zetten op de brug van du veewagen, ze kon het best wagen, want de rit ging niet naar de slachtplaats, maar naar de weide, 'n Half uur lang waren de veevervoerders met haar bezig. Er kwam geen beweging in De koe bleef liggen waar ze lag. Een electrisch apparaat, waarmede men koeien aan 't einde van de rug prikt-, had ook geen uit werking en ten einde raad beeft men de onwillige dame mét man en maoh't op de wagen gesleept. Een der helpers kreeg als dank nog een trap toe.... Je zou zo'n koe!! Zeker, maar geen honderd stokslagen hadden haar op betere ge dachten kunnen brengen. Gaarne plaatsen wij onderstaand arti kel van een dierenvriend: Een inwoner van Koudekerk aan de Rijn had vergeten een pasgeboren kalf met de veewagen mee te geven. Hij nam daarop eer. veilingkist, wrong liet dhr zo goed en zo kwaad als dit ging, er in, hond hel daarna stevig vast, zó dat een ran de pootjes kwam te rusten op de uit stekende steun van de kist en zette het geheel op de bagagedrager van de fiets. Het kalf, dat met zijn hals over de rand van de kist hing, poogde tijdens het ver voer, telkens het hoofd op te heffen en zich met krampachtige bewegingen uit de knellende greep van de touwen t" bevrijden. Op de nuchtere kalveren- markt is het dier echter niet op deze wijze gearriveerd. Een politieman zag t wrede transport en rnaakts er een einde aan- Nuchtere kalveren zijn dikwijls de slachtoffers van onverschilligheid en onnadenkendheid. Soms iaat men hen uren aaneen in de ijzige koude liggen, dan weer stapelt men ze ais levenloze zakken op elkaar of gooit ze van een wagen op de straat. Maar zij zijn niet de enige slachtoffers van wat lang niet altijd wreedheid is gelukkig! maar heel vaak domheid, onnadenkendheid, geldzucht, ruwe onverschilligheid. Ja, ook geldzucht ,-,Als de portemonnaie open moet, sluit de ziel zich", pleegt de voorz. van de Bond van politie-ambtena- ren in Nederland tot Bescherming van Dieren, de Amsterdamse commissaris v. politie, de heer J. Fremer.v Kalff, te zeggen. Om enkele guldens te besparen perst men veel te veel biggen bijeen in een veeauto, vervoert men een veulen te midden van een aantal oaarden, zodat het doodgetrapt op zijn bestemming ar riveert. Terwille wan de winst sluit men de tepels van koeien af met stiftjes ver micelli of eollodium, zodat de natuur lijk niet uitgemolken dieren met overvolle uiers op de markt arriveren, hetgeen zeer pijnlijk is. Dat ,,toeh maar voor de dood" zijn is soms aanleiding tot- de afschuwelijkste vormen van dierenmishandeling bij po gingen een dier af te maker,. In een Brabants dorp heeft een man een oude zieke hond levend begraven. Zijn zoon- Ije moest het dier vasthouuen, terwijl de aarde op het dier werd geworpen.... Op een markt kwam het destijds voor, dat zieke, maar nog levende kippen in de ereolinebak werden gestopt, welke voor dode kippen is bestemd- Elders werd een ziek schaap aangetroffen' in een bak, bestemd voor de destructor. Laat men kippen in korven dan pakt men de dieren onder de vleugels op. Ge schiedt dit een oogeniblik, dan behoeft dit geen bezwaar te vormen. Iets anders is het overgeven van hand naar hand op deze wijze. Dan ontstaan bloeduitstor tingen en het lijdt geen twijfel, of dit is kwellend voor het dier. On nu maar niet te spreken van het bijibinden van gan zen door een vaak dun touw om de poten. Een zwaar konijn mag ook niet aan de oren worden opgepakt, eenden en ganzen dienen niet vervoerd te wor den aan de hals. De oren en staartjes van biggen zijn waarlijk geen hengsels om d°ze dieren bij beet te pakken. Var kens en biggen werken niet altijd mee, zij willen graag een andere kant uit- Hetgeen natuurlijk geen excuus is om een varken dan maar met de vingers in de ogen te steken. Dodenreis van een luiaard. Iemand die op de penning is, let ook op kleinigheden Maar soms wordt de zuinigheid wel erg ver gedreven. Een stier is zonder een ring in de neus niet te regeren Maar een boe- die het aan het hart ging om de stier mèt de ring te verkopen, nam de ring weg en ver ving haar door een dun ijzerdraad. dat natuurlijk op uiterst pijnlijke wijze in 't vlees schuurde. De vraag hoorntouw of GESLAAGD. Mevrouw W. F. Kikfcert-Neuteboom te De Cocksdorp en de heer P. Brouwer te Oosterend, slaagden op het jl. gehouden Kruideniersexamen voor het vakdiplo ma kruidenier- Zij werden te Den Hel der opgeleid door de neer Duurlo, keurmeester te Alkmaar. VEEL BELANGSTELLING VOOR ST. MAARTEN. De Cocksdorper jeugd heeft zich 11 November van haar beste kant laten zien. Niet dat bijzondere verlichtingen weiden meegedragen, doch talloze kleu ters met lampion's bevolkten de dorps straat, onder gezang van Sinte Maarten keuveltje. Ook in Zuid-Eierland werd druk door de kinderen St. Maarten ge vierd; zo in vervoering was een der kin deren dat het pardoes een sloot inliep. Moge dit geanimeerde feest een goed voorteken zijn voor de maskerade op 12 Dec., opdat vele gemaskeidén deze oude traditie in ere houden. Groteren, neemt een voorbeeld aan de jeugd en laat u van uw beste kant zien. halsters voor vee kan men, zodra het vee buiten loopt, gemakkelijk -beant woorden. Een touw, dat nat wordt, krimpt en een nat geregend hoorntouw kan zodanig in hel gevoelige vlees on der de hoorn knellen, dat ontstekingen ontstaan. Waarom worden bij de bouw van boerderijen de stallen niet altijd zo danig ingericht, dat in geval van brand de koeien met één handgreep losge maakt kunnen worden? Elk jaar vinden tientallen koeien' een afgrijselijke dood in het vuur omdat het met mogelijk is ze tijdig los te maken. Het „nodeloos vervoeren op pijnlijk t of kwellende wijze" zoals artikel 455 van liet Wetboek van Strafrecht 't uitdrukt, geschiedt, waarlijk niet alleen naar en van veemarkten. Onlangs kwam op Schiphol per vliegtuig een kist aan met twee luiaards. De ene luiaard was met een poot beklemd geraakt tussen liet deksel en de kist. De dieren waren niet door eentussenschot gescheiden ge weest en tijdens de reis was liet tot een gruwelijk gevecht gekomen, die de be klemd zittende luipaard met de dood had moeten hekopen. Al deze gevallen van dierenkwelling over afschuwelijke vormen van dieren mishandeling zou nog heel wat te zeg gen zijn zoulden inderdaad een droe vig beeld geven van onze beschaving en men mag toch zeker aannemen, dat onze houding tegenover het dier een van de maatstaven daarvan is wan neer daar niet tegenover stond, dat er veel wordt gedaan om mishandeling en kwelling van dieren tegen te gaan. De Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren telt 40,000 leden; in Amsterdam vooral verricht de Sophiavereniging goed werk. Een aparte plaats neemt de politie-dierertbpschemiing in. Dertig jaar geleden richtte men de Bond van Politic-ambtenaren tot Bescherming van Dieren op- Een van de oprichters betitelde men in de eerste dagen van deze bond als „de honden- en katjes-inspecteur". Maar thans zijn ruim 3000 politie-amibtenaren lid en het belangrijke werk geldt niet de honden en dp katten, maar het vee-ver voer. de wrede behandeling van afge tobde paarden liet- wooinvagenpaard is een bijzonder trieste verschijning en allerlei andere vormen van kwelling en mishandeling van dieren, waarvan wij in dit artikel een uiterst beknopt beeld hebben gegeven. De politie-dieren-beschenning wil zijn leden hot juiste begrip bijbrengen van de beginselen waarop dierenbescher ming moet berusten om zo te komen tot besoherming van dieren metterdaad door de politie Hel is een dierenbe scherming aan de hand van de wet. De leden, die deel uitmaken \an de ge- meente-politie, de rijkspolitie of de ma rechaussee zijn over het gehele land verspreid. Elk hunner is als liet ware een inspecteur van de dierenbescher ming. Daarbij wil men zijn doel geens zins alleen bereiken door het proces verbaal, al zal dit Mi ernsiig" gevallen en bij- herhaling altijd worden opgemaakt maar ook gaat men met overtreders spreken en wijst hen er op, dat ze met levende wezens te doen hebben. Een strenge controle werkt preven tief het uitladen van -en overvolle veewagen bestemd voor een markt brengt de gedupeerde waarlijk wel tot andere gedachten. De voorlichting door middel van een maandblad vestigt de aandacht van de politieambtenaren op allerlei wantoestanden en met- name op markten is de laatste jaren heel wat verbetering opgekomen- Ook dank zij bv. plaatselijke verordeningen Pui merend is in dit laatste opzicht tegen woordig zeer actief. De voorz. van de Bond en de rechtskundig adviseur, dr. mr. W. Hogenholtz, stelden een ont werp politieverordening op, die in tal van gemeenten is nagevolgd en waar aan menige kettinghond een draaglijk bestaan aan een looplijn dankt. De bur ger kan aan dit alles medewerken door gevallen van dierenkwelling aanstonds te signaleren. Vrijdag 11 Nov. werden de eerste wed strijden voor de Eiland-Competitie ge speeld. De resultaten waren: Den Burg BDen Hoorn 911. Den Burg CDe Koog 137. Den Burg BDen Hoorn: C. van der WerfS. Lap 11 J. v.d. Star S. Zijm 11 J. Kikkert D- Lap 0—2 J. Huisman G. Wilner 20 J. Vinke C. Bakker Jzo. 02 Joli. Bakker C. Lap 02 A. v.d. Slikke G. Jonker 20 W. J. Boon W. Schuil 11 J. A- v. Enst P. v.d. Gaag 02 W. A. v. Zeijlen Th Jonker 20 Totaal 9—11 Den Burg CDe Koog: Jb. v. Lente C. Gi-oenhof 02 C. P- Burger Joh. v. Hcerw. 20 D. v.d. Werf W Bakker 2—0 H. Go-mes Joh. Hilleniws 02 Jb. Ivoorn C- Hopman 11 A. Vinke H. v. Dorp 20 P Jansen W. Stam 20 N. de Graaf Jb. Kooiman 20 B. Leen H. Daalder 20 P. Bakker*Jb. v. Haenv 0-2 Totaal 137 Programma voor 9 Dec.: Oosterend Dc Koog; Den Burg BDen Burg C. ZAKENNIEUWS. KUNT U KIENEN, KIENT DAN MEE! Dit is de opwekking van de Centra Kruideniers, die blijkens adv. in dit en volgend nr. een nieuwe attractie hebben uitgedacht voor hun cliëntèle. Er zlin flinke prijzen te winnen' en tevenssteunt men het Rode Kruis, want het gehele bedrag van de Rode Kruiskalender (f 2,35) komt ten goede aan hel Rode Kruis. Centra's Merken Kien-spel duurt ze ven weken. Elke week kun: u bij de Centra Kruidenier een coupon a 35 ct. (laatste week a 25 ct-) verkrijgen. Zo doende kunt u in het bezd komen van de fraaie Rode Kruis Kalender 1950. De bekende kunstenaar Do eve ontwierp de platen hiervoor. De kalender is ge drukt in 4 kleuren, op zwaar kunstdruk papier, formaat 31x46 cm. Dit is een waardevol bezit en u steunt hiermede 't menslievende werk van het Nederland se Rode Kruis. Gedurende deze Rode Kruis Kalen der-actie kunt n meedoen aan het Mer ken Kienspel. Dit is heel eenvoudig en interessant. Bij elke coupon ontvangt u van de Centra Kruidenier 10 verschil lende merkenplaatjes. Bij aankoop van één of meer van dv op de plaatjes af{ heelde merken, kunt u meedoen aan het Merken-kienspel. De Oentra Kruidenier heeft de plaatjes in 10 blanco envelop pen gestoken en duidelijk zichtbaar op de toonbank geplaatst, 1' kunt echter niet zien, welk plaatje in de enveloppe -zit, Nu mag u eenmaal eer enveloppe aanwijzen: zit daarin het plaatje van het artikel dat u heeft gekocht, dan ont vangt it ditzelfde artikel nog eens ge heel gratis. Ook kunt u de merkenplaatjes boven dien nog verzamelen; diegene, die het grootste aantal plaatjes van één merk inzendt vóór 14 Jan. 1950, dingt mee naar de geld- en troostprijzen, waarvoor de N.V. Centra f 15750,be schikbaar stelt, GEZOND EN ONGEDEERD TERUG. 10 Nov. bracht blijdschap bij de faun. P v.d. Vis te Oosterend, want na een afwezigheid van 3 ja-ar keerde hun zoon P. v.d. Vis, gezond en ongedeerd, in hun midden terug. Hij heeft veel be leefd en veel ervaringen opgedaan, zo veel, dat hij niet direcit zou weten, wel ke het eerst te vertellen. In de ogen van de ouders was dank baarheid en vreugde te lezen, omdat bun zpon. in onderscheiding van zove- len, ongedeerd is teruggekeerd. Hij gaat weer vissen. Daar op zee zal hij weer ruimte om zich heen hebben, want in huis is het hem te benauwd. ESPERANTO-CONGRES. In Göltir.gen (Duitsland) werd door de Duitse Esperanto Bond liet 2e na-oor- logse congres gehouden, dat werd ge opend met een in vlot Esperanto uitge sproken réde door de heer Richard Voigt, Minister van onderwijs van Ne- dersaksen- Hij deelde med>. dat zijn re gering had besloten de Duitse Esperan to Bond met 1000 Mark te subsidiëren Namens het gemeentebestuur van Gr- Berlijn, werd een begroetingsbrief voor gelezen, waarin werd gezegd, dat dit bestuur had besloten Esperanto faculta tief in te voeren op alle Berlijnse scho len. HOUT OP STRAND. De zee is weer ruw geweest en blijkens mededelingen is er weer enig 'hout op het strand achter De Cocksdorp aange spoeld. Blijkbaar van hetzelfde soort als de vorige maal. Lengte ongeveer 2'/:3 meter scliroothout. Aohier De Koog spoelden enkele baddings aan. De leerlingen van de o-l. school te De Waal hebben o.l.v. „meester" en de „juffrouw" een zeer geslaagde tentoon stelling gehouden. Geslaagd omdat het de moeite waard was wat ze hebben ge maakt en (aan paddestoelen) bijeen ge zameld, geslaagd, ook omdat het he le dorp blijken van belangstelling heeft gegeven: zowel Zaterdag als Zondag was bet een drukte van belanig in de school, die prachtig versierd was. Alom prijkten groen en bloemen, fris waren de kleuren van het houtzaagvverk, het handwerk enz. Ze hebben er een reuze werk aan ge had, zowel de jongens als de meisjes: vaak werd door beide groepen aan een en hetzelfde artikel gewerkt Neem nou bv. zo'n pracht van een kinderslaapka- merlaiiip met zijn leuke, sprookjesfigu ren boven snoezig gespikkelde zijde, zacht rose, geheel passend hij de sprook jessfeer. Dapper stapte klein duimpje met een sle.ep broers achter zich aan over de lampekap, bevreesd zag Rood kapje de grote, hongerige wolf naderen, vertederd luisterde de schone, lieve prinses naar de verhalen van de prins. En zo was iedere lampekap alleraardigst bewerkt. Op heel veel artikelen stond „Verkocht". Wat een wonder! De prij zen vielen best mee: een complete boer derij cc' vette koeien, schapen en zo meer voor een riks! Daar koop je nog geen van de leg zijnde kip voor, teuges- ivoordig! Lang stond menigeen ook stil voor de poppenkamers met. tafel, bank stel, stoelen, dressoir, schoorsteenman tel, tafelkleed! Negen van die poppenka mers hebben ze gemaakt. Negenmaal 'n legio aantal uren van grote inspanning doorleefd om het zo mooi mogelijk te maken- Van alles was er ie zien: siga- rettenstandaard. rookstandaard, eierrek je, kandelaar, kapstokken (aapjes, sneeuwwitje met alle dwergen erbij), een rattenvanger van hameien (prachtig zal die het doen tegen de wand), enz. Aan de andere kant van het lokaal de handwerkafdeling met fraai geborduur de boodschappentassen, schor ,jes, jurk jes, speelgoed-poppen, hondjes, eendjes, boekomslagen en dan niet te vergeten, de paddestoelentontoon'stelling. Ook van klei. De jeugd heeft een prachtige col lectie vergaard. Waar? Stellig zijn er te vinden geweest aan de Bomendijk, op de landerijen rondom het dorp, Spang, Bargen en.... zelfs zijn ze uitgezwor- ven naar onze onvolprezen Westermient en de bossen bij Pelikaan en Califor- nië. Siem en leg Plaatsman hadden samen met Dick van Heemvaarden de le prijs van de paddenstoelen, Annie van Heemvaarden de 2e, Mattie Keijser de 3e. Op een tafel lag als stille eehbied aan de nagedachtenis van Br. Jac. P. Thijs- se diens ir. 1929 uitgegevan boek „Pad denstoelen" Wij waren precies op tijd, Zondag avond. om getuige te zijn van de verlo ting, de grote verloting, want tussen de bedrijven door had men ook allerlei kleinere verlotinkjes gehouden. Toen was o.m. een taart gewonnen door P. J. Kooger met. nr. 179. Maar het ging om die grote verloting, want daaraan wa ren nog fraaiere prijzen verhonden. Ten overstaan van de voorz. van de Ouder- eommiissie, de heer C. Bakker, van Men- nohoeve, vond ze plaats. Mvv. Keijser- Kikkert won met nr. 37 de le prijs, een lamp. Dhr P. J. Kooger met nr. 335 en Annie de Graaf met nr- 303 ook een lamp. Dhr O. Witte van „Wielbedaeht", met nr. 63 een ontbijtlaken, P. Kasse- naar met nr. 253 de 5e prijs, een thee blad en .Johan Witte Jbznuit Spang met, nr. 244 de 6e prijs, boekensteunen- Groot was ook het aantal troostprijzen. In een ander lokaal werd druk ge schoten (vanaf 28 punten had je een prijs, de hoogste serie maakte dhr Z. Stoik met 33), er werd veel gesjoeld (volwassenen 1e prijs 75 punten, 2e prijs 60, 3e 45; kinderen resp. 60, 45 en 30). Ver over de 100 personen hadden ge raden naar de naam van de pop. Nie mand had beet. 't Was trouwens geen voor de hand liggende naam, de pop heette nl. Abel (Tasman, die Australië ontdekte. De nieuwste wereld, zoals de kinderen van de hoogste klasse natuur lijk wel weten). De pop zul nu worden verloot onder de meisjes van de school- Met erwtenraden was mej P. Eelman, Bargen er met 11048 het dicht bij; er zaten precies 10984 erwten in de fles.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1