Cjvoen "ZwartsJexels in het hart n „Zachte regen en „vriendelijk zonlicht vulden de gouden aar De L.T.B. vierde de Oogstdankdag Hoe bestaat 'tl Last van zenuwen T Emigranten met krasse belevenissen! U.D.I. schiep weer een echt gezellige sfeer OENSDAG 23 NOVEM 1949 TEXELSE ey< 63e JAARGANG. No. 6376 COURANT tgavc v.h. Fa. Langeveld Sc Dc Roojr oekhandd Drukkerij - Bibliotheek Texel - Postbus 1 1 Tel. 11 i Burg - Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrck Rorterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar BSTM De boer dankt voor de oogst 'De Herfst is nu niet jong meer, over ikele weken is het met zijn heersöhap- j gedaan. Stellig heeft Koning Winter in dienaars al order gegeven alles ge- ed te maken om op te rukken. Om eer Herfst van de op winkelen staan- troon te stoten en al zo het land ormenderhand te veroveren.... Alom zien we op de erven van de hoe- in de grote partijen voerbieten, waar- tenjm de inmiddels in stal en boet ge- uisterde runderen zich straks te goed ogen doen. Als de barre winter komt. Winter over de velden, die naakt en oods waren achtergebleven, nadat de agens, met graan beladen, boerdery- "j-Jaarts waren gedokkerd, waar alras de irsmacbines verschenen. Zo is het seld weer ieder jaar. Ieder jaar liet loegen, het zaaien, het oogsten- Om de igst gaat het. om de vrucht, van hoofd hand. Doch wat zou de boer berei- en, als Gods zegen hem werd onthou- pj en? Als de „izachte regen" niet daalde? Is de „vriendelijke zon" niet straalde? e boer met geloof in de barmhartige dhepper, uit wiens goedheid alles wam, wil niet zonder meer, na liet land heblber. geoogst de kouter opnieuw e grond laten doorsnijden, hij wil eerst et hoofd ontbloten en God dank zeg en voor diens zegeningen Dit alles overdachten wy, toen wij izen. dat hier en daar en overal in den tuide en ver over de grenzen ook, de ugstdankdagen worden gehouden. Ook hier op Texel. De LTB (Land- i Tuinbouw Bond) heeft 't oogstdank- ■est weer met grote blijdschap gevierd zyn secretaris schreef ons daarom- ent iht volgende: 16 Nov. vierde de L.T-B. in samen- erking met St. Deus Dedit haar oogst- ankdag. De II. Mis te 9 uur werd door velen tnjygewoond 0111 God te danken voor de zegeningen over het afgelopen jaar. Nadat men onder gezellige kout had ntbeten in Hotel De Zwaan, volgde een lgemene vergadering. Na een wel- snjomstwoord van de voorz., m het bijzon- t er aan de Geestelijke Adviseur het as in onze afdeling zijn eerste verga dering- werd de korte ager.da vlug af werkt 0111 voldoende tijd beschikbaar hebben voor de spreker van deze 101 gen. do heer P. C. Tel. met het actu- le onderwerp P.B.O. De Publiekrechtelijke Bedrijfs Orga- isatie is zolang de Eerste Kamer ze og niet heeft aangenomen, nog geen j'et, Dhr Tel gaf een duidelijke uiteen- etting van deze nog nieuwe en moeilij- :e materie. Wat betekent nu P.BO, zeer in liet ort samengevat kunnen we het he rhouwen als een verplichte organisatie an bedrjjfsgenoten, ieder wordt in zijn edrjjfsgroep automatisch lid, een 01- aan niet zelfstandig bestuur die lei- ing geeft en verantwoordelijk is aan Ijn leden en aan de Staat, Nadat de vragenstellers naar tevre- ujlcnheid v.aren beantwoord, bracht de oorz. dhr Tel hartelijk dar.k voor zijn eerzame inleiding en sloot hij de ver- adering. Het danklof 's avond3 met preek werd eer goed bezocht. Hierna trok men naar Casino", waar le jongeren een gezellige avond liad- len georganiseerd. De zaal was zo goed ds geheel gevuld. Nadat de conferen- iers met een grote sleutel het toneel adden ontsloten, werden we onthaald •bp solo- zowel als samenzang, toneel- itukjes en declamatie, afgewisseld door olksdansen. ingestudeerd o.l-v. mevr. erritsma, welke zeer in de smaak vie- en, het was dan ook heel mooi. De -■onferenciers de heren J. Timmer en Jor Witte, vermaakten ons tussen de ledrjjven door zoals we dat van hen ewend zijn. Als mej. M. Kuip met. haar d e TEXELSE DAMMERS WONNEN 'De Texelse Damclub Imeft Winkel Suet 155 verslagen. Na het gelijke spei tegen Zijpe heeft men de tanden blyk- tvaar eens extra stevig op elkaar gezet! t Dec. komen de dammers v an Den Hel- Ier naar Texel. Waarschijnlijk spel°n de Texélaars-eerst nog een uitwedstrijd ij i TOT 17 DECEMBER GEEN LEVE RING VAN EXPORTEIEREX. Van 20 Nov tot 17 Dec. a.s. zullen I pluimveehouders geen eieren voor de export behoeven te leveren. Met het oog op de mogelijkheid, dat voor een volgen de periode weer een aantal eieren ten behoeve v. d. export geleverd zal moe ten worden, moet het deSbc-treffende in legvel worden 'bewaard. accordeon verscheen werd er aandach tig naar haar mooie spel geluisterd. Vermelden we nog, dat de Firma v.d- Berg voor meubilering en aankleding had gezorgd. We kunnen de sluitings woorden van de voorz. beamen: onze oprechte dank, jongens en meisjes, het smaakt naar meer, naar we hopen 'het volgende jaar. Een gezellig bal met muziek van H. Craanen's Band volgde, waarna men voldaan lvuistoe ging. Medewerkenden aan deze avond wa ren: de dames A. en M. Bakker, St. An na; Anna Hin, Dij'kmanshuizen; Ger- da Bakker, Spyk; A. en T. Hoogen'bosch Zuidhaffel; M. en C. Kuip, Rozenburg; Joos Witte, Den Burg; D. en J. Bakker, Den Hoorn en de heren J. Timmer, Den Burg; C. P. Witte, Bloem wijk; .7. Bak ker, Amaliahoeve; P. Zijm Hzn., Den Hoorn; C. v. Heerwaarden, Gasthuisstr. J. v.d- Geest, PTT. Polder; G. Kiljan, Den Hoorn; M. Witte, 't Hofje, Ooster- end; Mach. Kuip, 'Rozenburg; C. J- Wit te, Den Burg; C. v. Heerwaarden (Iloe- kie), Den Burg omlijstte waar nodig .met pianospel; terwijl de heren M. J. Witte en JCees Hoogenbos'h zich ook aeht°r de coulissen voorbeeldig van hun taak kweten. Op de vraag of er door B. en W. weer bouwvergunningen waren uitgereikt werd medegedeeld, dat er één bouwvergunning was verleend, nl- „Wed. F Bakker, Eierland, verbouw van één wo ning tot drie woningen". Nou lezer, hebt ge hiervan t'rug Het is gewoon mirakel. Wie maakt over de woningnood Nu verder nog spektakel? Het vraagstuk IS reeds opgelost, Want waai ter wereld, vrinden. Zal men toch zulke goochelaars Als op ons eiland vinden? Daar zien ze kans om van één huis Er zegge drie te maken. Op die manier MOET men gewoon Uit de penairie raken. Ex-burgemeester Jan in 't Veld, Die bracht het tot minister, V/ant op 't gebied der woningbouw Is hij heus niet van gister. Maar ónze burgervader doet Beslist voor hem niet onder. Als die geen Excellentie wordt, Dan vind ik het een wonder. Als ik hem was, ik vroeg patent, Ik zou geen dag meer wachten, Tot heil van alle paartjes, die Thans naar een woning smachten. Als ied're Tesselaar zijn huis Dusdanig liet verbouwen. Dan kunnen alle stelletjes Binnen een paar jaar trouwen- Bravo! m'n „Gouden Bolletje", Geluk gewenst met deze. Dat jij voor geen problemen staat, Is thans wel weer bewezen- HUIB DE RIJMELAAR. Mijnhardc'j Zenuwtabletten helpen U er overheen. Mariacongregatie gaf vlotte opvoering van een hoogst actueel toneelstuk Men kan geen krant openslaan of men vindt er een artikel in over de emigra tie. Het was dan ook een zeer actueel onderwerp, dat Zondagavond op het toneel van Casino" werd behandeld, want het. door de toneelgroep van de Mariacongregatie opgevoerde toneelstuk beschreef in een sfeer van avontuur en romantiek het wel en wee van 'n groep je Hollanders, dat de toekomst in Cana da ging beproeven. Wij maken in het le bedrijf kennis met boer Sebus (Tbijs Bakker)., Atlas, en diens ijverige vrouw Triene (Anny v- Swinderen) alsmede met d" zoons Fol- kert (Sien. v. Swinderen) en Bart (Ma- rius Witte, Oosterend)) de Kromme (Jan Nooy), een dorpsfilosoof en allemans- hiiln, Antje (Rie Rey), verloofde van Bart, Poslma (Piet Logman), vader van Antje. Boer Sobns is maar een arm keuter boertje. Zijn zoon Folkert gaat naar de fabriek, maar Bart beeft andere plan nen, want hij wil trouwen met Antje. Deze Antje is nl. de dochter van een welgestelde boer en die boer zal zijn dochter nooit met een arme boeren knecht laten trouwen. Bart gelooft, dat ltij in Canada zal slagen en zo trekt de liele familie, behalve de zoon Folkert, naar het nieuwe Vaderland. Daar ont moeten zij de voortvarend» Bill Morgan (Juul v.d- Geest), Tom Hawkins (Gerrit Schoenmaker), die bedrijfsleidier is, Sjoerd Brandsma (Jb. Bakker, Amalia), die al eerder uit Holland emigreerde, 'n ouwe vriend v. Bart enSherla (Corry v. Heerwaarden), een nichtje \an Morgan. De emigranten ontdekken, dat je er door aanpakken flink vooruit komt maar de oude boer heeft last van heimwee en de Kromme ziet ook telkens weer het vertrouwde, intieme Hollandse land schap voor ogen. De boer kan zich bo vendien niet goed aanpassen bij de ma nier van landbewerking. Hij heeft wei nig met machines op, geef hem maar zo'n prachtig peerd in plaats van een ronkend? en stinkende motor-zonder- ziel. Maar de Kromme komt vaak opge togen thuis en verhaalt met druk ge baar van wat zijn ogen zagen aan won derlijk-moois en moderns! Bart hoeft ook iets moois gezien.... een charmant Canadees meiske, dat zijn liefde al ras beantwoordt en dan krijg je de poppen aan het dansen, want Bart komt me) zijn hart overeen, dat hij Ant je nu maar de bons moet geven De ont roerende scènes, die dan al spoedig vol gen, zouden heel eenvoudig achterwege zijn gebleven als Bart wat actiever was geweest en Antje even zwart op wit had verteld, waar de zaken op stonden. Maar Antje blijft, onkundig van Bart's nieuwe koers- Wanneer zij plotseling naar Canada overkomt arriveert ze juist op de dag waarop Bart. met. Sheila in de huwelijksboot zal stappen. Zij kykt haar ogen uit in de voor de bruiloft versier de kanier en valt bijna in zwijm ais ze hoort wat Bart haar geleverd heeft. Maar. Bart, die Antje zoveel had 'be loofd, wordt zwaar gestraft: de auto, waarin hij en zijn bruid naar het stad huis rijden, verongelukt, zyn bruid komt om. Bart zal alleen door het leven mos ten gaan. Antje denkt daar echter an ders over era geassisteerd door de slimme Kromme weet zij te promoveren tot vrouw van Bart. V Dit stuk werd zee vlot gespeeld. Allen onze lof! Lof ook voor de vlugge toneel- v e libou wing: slechts enkele minuten duurde het of na het le bedrijf ging het doek al weer „op" voor het 2e en ook de officiële pauze was kort. Daardoor kon 0111 2 minuten voor half 10 al worden begonnen met de voorbereiding van liet bal. (Om 10 voor 8 was begonnen). Jan Nooy was weer in zijn element. Ais dorpsfilosoof had 'hij volop gelegen heid te tonen, dat liji uitstekend geknipt is 0111 de boel aan liet lachen te krijgen. Hij heeft er geen moeite mee om een druktemaker-eerste-klas uit te beelden. Een sensatieschepper. Tijs Bakker was de kalme boer, die goed samenspeelde met zijn vrouw (Anny v. Swinderen), Marius Witte was de jonge emigrant, die propvol toekomstdromen zat en in zijn spel suggereerde, dat hij vast en zeker siagen zou ook. Rie Reij had een weinig dankbare rol, want als we haar in Canada weer terugzien moet zij maar steeds reageren ojj wat baar pad daar aan rampen ontmoet. Piet Logman was de onverbiddelijke vader, die zijn lieve dochter maar niet aan Jan en Alleman uithuwelijkt. De sfeer van het wijde Ca nada bracht de verschijning van Juul v. d. Geest, Gerrit Schoenmaker, Jb. Bak ker en Corry van Heerwaarden, alle maal mensen, die de wereld heel anders bekijken dan de bekrompen Hollanders, De gesteldheid van hun geest openbaart zich, zouden wij haast zeggen, ook al in hun manier van kleding: krakend leer, en zwaar bont domineren in hun garde robe. Het was wederom 'n geslaagde avond- Jammer dat er tijdens het spel door zeer vele toeschouwers zo stevig werd gerookt, Bepaald grappig klonk de op merking van een bezoeker toen hij, zien de en horende hoe Anny v. Swinderen ineens begon te hoesten, afkeurend zei: Ze moeten ook niet zo roken in de zaal!" Later begreep men, dat dat hoes ten by het spel hóórde, want de speel ster had (toneel) kou gevat INGEKOMEN PERSONEN. Gerard N. v. Splunter, v Krommenie, Wilheiminastr 49a n- Zwaanstraat 5. Marinus J. de Krijger, v. Woerden, Prinsenlaan 100 n. Juïianastr. 16. Mart- zen de Vries-Boelens en dochter, v. Op- sterland, Ureterp 495 11. S 2- Wilihelmi- na O. v.d. Mark, v. A'dam, Willemspark weg 1 III n. De Koog 103. Dirk A. van Ee en gez. v. Utrecht, Kapelstr. 22 naar Slingerweg 11. VERTROKKEN PERSONEN. Johan 'Zym v. Schoonoordvveg 6 naar Tilburg, Molenstr. 92. Mels J- Mejjers en gezin, v. Slingerweg 11 n. A'dam, Dui- vendrec'ntselaan 118. Maria C. Marechal v De Koog 80 n. Abkoude, Willem van Abkoudelaan 3- OUDE DANSEN OP VLIELAND. De dansclub voor oude dansen „Schot se Vier" is weer met de bijeenkomsten begonnen. Evenals vorig jaar zullen de dansavonden weer om de 2 weken ge houden worden. Door omstandigheden bedankte een klein aantal lrden, waar echter anderen voor terugkwamen, zo dat de club een flink aantal dames- en herenleden telt- 'De drab gaat met volle energie het winterseizoen tegemoet. Dat er ook bui ten de eilanders belangste'ling voor de oude dansen bestaat, bewezen de in de afgelopen badtijd door de hotelhouder Bruin georganiseerde avonden, uitslui tend van oude dansen: de zaal was dan meest goed bezet. Ook op de andere ei landen probeert men dit gedeelte van de eigen folklore in ere te houden en aan de jongeren door te geven TEXELSE MARKT Den Burg, '21 Nov. 1949. Aangevoerd: 8 koeien f 550-f 700; 6 pinken f 300 f375; 7 graskalveren 1180f220, 19 biggen f 45-f 65. 5 n. kalveren. PESTVOGELS OP TEXEL. In de tuin van de familie Dros, Schil dereinde hoek Emimaiaan, houdt zich op liet ogenblik een grote troep pestvogels op, zeker een veertig exemplaren. Prach tig getekende vogels, ongeveer zo groot als een spreeuw. Dappere trekkers, die een lange reis achter de rug hebben. Zij broeden nl. in de wouden van de noor delijke poolcirkel en vliegen in het na jaar zuidwaarts om in landen, waar het winterdag doorgaans minder koud is, te overwinteren. De naam pestvogel heeft deze vogel zeker niet verdiend, want met die vrese- lijkeziekte heeft hij niets te maken. Maar vroeger wekte zyn komst bij 'het volk liet geloof op, dat hy de voorbode van de naderende pest zou zijn. Zomers leven zij van insecten, winter dag vullen zij hun maag byna uitslui tend met bessen en die prijken er volop aan de struiken in de tuin van de fami lie Dros, die zeer ingenomen is met deze wintergasten. Veel succes met ,,Het hoedje van Marius" „Zo zijn we dan weer bijeen op de ge zellige, uitgelezen familieavond van ,,U. D.I Ik hoop, dat alle wensen in ver vulling zullen gaan en dat ook het spel van de nieuwe, jonge krachten u zal voldoen". Aldus sprak de beer De Wilt, lid van genoemde Rederijkerskamer, in zyn openingswoord, dat hy Vrydag- avond uitsprak voor een tot in alle hoe ken bezetle zaal van ,,'De Oranjeboom". Welnu, liet is inderdaad weer zo'n ge zellige, traditionele familieavond ge- worden: UDI en haar grote, schare do nateurs, liefhebbers van toneelspel, heb ben ook deze avond weer met gulden let ters in de analen mogen vermelden. Een avond 11a zovéél avonden, lopend over 40 jaren en langer, Eén avond van de vele, maar de éérste avond van bet. sei zoen en dan denk je altijd aan het be kende spreekwoord van het goeie begin en het halve werk. Deze gedadhtengang stimuleert altyd haar en hem, die met de beste voornemens een laak ter hand willen nemen. Zo ook is liet weer ge gaan met UDI, dat een vrolijke avond heeft bezorgd aan de enthousiaste toe schouwers, die keer op keer in gulle lach 'blijk gaven, hoe zeer het spel hun beviel. Bij de vermelding der personen die in „Het Hoedje van Marius" optraden begon iiet programmablad met de naam van Dries Kwint, eigenaar van een wa renhuis. Men bad deze rol 111 geen -be tere handen kunnen leggen dan die van dhr De Wilt, want van 't begin, tot het einde leverde hij subliem spel. Zeer sterk en het stemt tot grote voldoening, dat mw. J v.d- Vlies-Koopman als Tilly Kwint, de uit de koers geslagen vrouw, van Dries, een vrouw, die veel te z\vak- ke benen beeft om de weelde te kunnen dragen, dat mw. v.d. Vlies deze avond eveneens zo hijzonder goed op dreef was. Beter dan Vrijdag hebben wij haar nog nooit 'gezien. In één adem willen wij noemen het spel van mw. Vrydag- Keijser, de grootmoeder. Die door hel der verstand, gepaard met een even wichtige natuur en grote bereidheid tot het verstrekken van wijze adviezen als een baken in zee telkens weer redding bracht aan ronddobberende zielen. Zij bleef vatl begin tot eind de oude, statige dame, wier kalm optreden reliëf gaf aan haar verschijning- De heer Zeldenrust beeldde uitste kend uit de rol van de vertwijfelde pia nist. dien de wereld zo miskende. Een man met een hart van goud. maar niet in staat tot de overwinning op te tor nen teg?n de krachtige stroom, die hem het leven zo zwaar maakte 'Hy was de zoon van Kwint Sr., een heel andere figuur dan bv. zyn broer (de heer A. Poel), die maling gehad zou hebben aan de critiek der wereld, die de bladen, waarin het spel van zijn broer over de hekel was gehaald, eer '11 voorname plaats in zyn archief zou heb ben gegeten dan ze in verslagenheid te verscheuren, zoals zijn broer da' deed. Dhr Poel wist zeer scherp te stellen hst contrast tussen twee jongens uit een en hetzelfde nest. De heer G. Bakker had een moeilij ke rol- Hy was de man van het veel be sproken hoedje. Hy was Marius, die meer met 'zyn postzegels op heeft dan met zyn vrouw (mw Koorn-Ruis), die het daar naar maakte! Een merkwaar dige figuur vergeleken 'bit de meeste Ivwint's, hy maakt 'zich niet heet of koud en blijft daar dan ook kerngezond en kip-iekker by. Alle lof ook voor dit spel. dat zwaar was. Mw. Koorn-Ruis bad een goed opvatting van de rol. die de snibbige Doortje moest vertolken. Als de evolutie zich over de familie vol trekt, als zij door tegenspoed gelouterd Ook dit hoedje ging van hand tot hand, al was liet dan nu eens niet van Marius. zyn, is ook deze Doortje een vrouw-om- te-'beminnen geworden en Marius grijpt zijn kans! Een joyeuze entrée maakten de debutan ten mej. Roeper en d'lir C- de Wit, wel ker verschijning juist plaats vond toen er ten huize van de familie Kwint een sfeer om op te schieten, heerste. Fr kwaim lucht en licht en vro- lykheid. Puck van Marie (dhr De Wit), was een pracht-partner voor Ricky (mej. G. Roeper). Hun vlot. ongedwongen, na tuurlijk spel gaf de indruk, dat zy niet \oor het eerst voor liet voetlicht kwa men Mej. B. Langeveld vertolkte een klei ne rol, nl die van dienstmeisje. „Het Hoedje van Marius" is een blijspel, dat de gehele avond boeide door dé levendige dialoog en de amu sante en gevoelige 'manier waarop bet is uitgewerkt, Het eerste bedrijf speelde zich af in de woonkamer van de familie Kwint, de eigenaar van een groot warenhuis. Kwint bewoont met vrouw en kinderen een kasteel van een huis, alles is even iCïueus, ieder heeft zyn eigen auto. ie der leeft zijn eigen leventje, de huisge noten zijn vreemden voor elkaar, er wordt met geld gesmeten. Grootmoedertje ziet en hoort veel. schudt haar wjjee hoofd, denkt terug aan de tijd loen de zaak nog klein was, man en vrouw eendrachtig samenwerkten om vooruit te komen. Nu is do zaak groot, maar.... geld heeft hier geen geluk gebracht. Dan komt de krach,, het verlies is groob, er moet een einde komen aan het sleurle- von zonder zorg, bezuinigen wordt het wachtwoord. De nieuwe woning moge echter minder luxueus zijn. de gezellig heid keert zoetjes aan terug, de bewo ners ko-men nader tot elkaar, er breken betere tijden aan en als de hele familie een paar jaar later op de oudejaars avond verenigd is, dan is er weer ge luk. zetten allen dankbaar een streep onder het verleden. De Fa Michels uit Amsterdam heeft eerste klas kapwerk geleverd, hetgeen van zo groot belang is bij ieder toneel stuk. terwijl de schilderijen welwillend waren afgestaan door de kunstschilder Ad Blok van der Velden. Vermelden wy ook nog de uitstekend verzorgde toneelaankleding waarvoor 't materiaal geleverd was door de Firma Vlessing.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1