FRIEDRICH'S AVONTUUR Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid concludeert: Wij moeten idealen uitdragen om de vrede te bewaren De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe De heer W. H. Lap hielp Ghandi in 19*7 vluchtei Oosterend had grote belangstelling voor de belevenissen van de Texelse oud-kapitein Het blijven zitten is niet alleen een gevolg van onwil of gemakzucht De Chr. School te Oosterend hield druk bezochte ouderavond NAAR KANTOOR u Een schip verging Voor deze jaarlijkse bijeenkomst be stond weer grote belangstelling De voorz. mw Koning-Bruin heette de aanwezigen welkom en in het bijzon der de spr. mej. Lena Lopez Dias. De leuze van deze avond is Vrijheid en Internationale samenwerking". Als die werkelijkheid worden is de weg voor de wereldvrede gebaand. Na zang van een vrouwenkoortje (Waar de harten zich verbinden), volgde oen .eenactertje, Kiespijn, kabel en cri- tiek, wat zich afspeelde in de wachtka mer van een tandarts en waarvan de strekking was dat we er met gekanker op alles en nog wat, niet komen, maar mee moeten helpen bouwen. Mw. De Vries droeg voor ..Wij be grijpen niet", van Jef Last en tijd die komt", van Adema van Scheltema. waarna mej. Lena Lopez Dias het woord kreeg. Voor wij spreken over de tijd die komt, moeten wij het oog richten op de tijd van lieden. Er is oorlogsdreiging tussen Rusland en Joego Slavië, oorlog in China, verwarring in andere delen van de wereld. Toen deze zomer grote aantallen vliegtuigen over ons land vlo gen, sloeg velen de schrik om het hart en men vroeg zich af, waar gaat dat heen? Wij zijn echter een onderdeel ge worden van een grote militaire macht en ons land was oefenterrein. En wat hebben wij daarmede te maken, zult u. vragen. Vele vrouwen menen, dat, als er maar contact gezocht wordt met bui tenlanders en er een uitwisseling plaats vindt van personen en gedachten, de wereld ten slotte wel zal verbeteren. Maar dat is niet waar. Menselijk con tact is niet voldoende. Nodig is, dat we idealen hebben, die we uitdragen om ingang te doen vinden in de toekomsti ge wereld. We waren hier in Nederland schromelijk verwend, omdat we 300 jaar lang geleefd hebben van de arbeid van een groot volk. Nu Azië echter ont waakt is, zal Nederland, zal Europa nieuwe wegen moeten zoeken. De lan den moeten zich aaneensluiten en eigen macht opgeven. Amerika probeert ons dit voortdurend duidelijk te maken. Van zekere zijde beweert men dat het kapita listische Amerika de zweep er over haalt, maar ook in Amerika verandert iets. Dewey, de candidaa* der geldmag naten werd door Truman de candidaat o.a. van het machtige vakverbond, ver slagen. Het aangezicht van Amerika verandert, ondanks grote weerstand. En zo is er overal roering in de wereld. Toen in Zwitserland enkele vooruit strevender bijeenkwamen om te spre ken over een Europees parlement, leek dit een droombeeld. Maar thans is het begin er. In de raad van Europa, waar in 12 landen vertegenwoordigd zijn, wordt beraadslaagd, niet als Nederlan ders of Engelsen, maar als socialisten of conservatieven, dus als Europeanen. Zonder strijd is daar de grote Belgische socialist Spaak tot voorzitter gekozen. Zonder samenwerking is er geen toe komst. alleen werelddelen teilen mee. Er moet een economische planpolitiek ko men voor Europa, waarin alle bedrijven dienstbaar gemaakt worden aan de mensheid. Toen de Verenigde Naties werden gesticht, hoopten we, dat ze niet in de oude fouten van voorheen zou vervallen. Het begin was goed en dit was te danken ean de grote Roose velt. De wereld moest gebouwd worden op vier grondslagen: vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van godsdienst, be vrijding van gebrek, bevrijding van vrees. Arders kan nooit ten goede sa menleving bestaan. En wij Nederlan ders die onder de bezetting hebben ge- 'cefd, konden dit volkomen begrijpen. En wij socialisten, die al 50 jaar gevoch ten hebben voor vrijheid en menselijk heid, stonden volkomen achter deze leu zen. Hier hadden we het betrekkelijk goed, maar weet u, dat een mislukte rijstoogst de dood van duizenden tenge volge heeft, dat millioeneu mensen in Afrika sterven aan vreselijke ziekten en dat tweederde van de mensheid anal fabeet is? Zeker, er wordt reeds veel gedaan bv. door de wereldgezondheidsorganisatie en de wereldvoedselvoorraad en de Unes co, waar 'n Mexicaan aan 't hoofd staat, die uit ervaring weet, dat men nooit vruchtbaar kan werken als men niet begrijpt boe dit moet gebeuren. Maar daarnaast zien wre hoe Rusiand het werk saboteert door telkens weer het veto uit te spreken. Dictators wijker. niet voor redelijkheid, alleen als er een vuist ge toond wordt en uit die noodzaak is het Atlantisch pact geboren. De Tsjecho- Slouaakse mannen verkommeren in de mijnen terwijl de vrouwen de fabriek in moeten De kinderen leren spelletjes om huil ouders beter te kunnen verra den. En ondanks dat daalt de productie omdat men niet zomaar tot slaven ge maakt wordt. En omdat ook wij in Ne derland niet meer onder de laars willen, staan wij ten volle achter het Atlantisch Pact, ook al kost dit ons een vierde van onze begioting. Een volk dat geen viijheid kent, wacht alleen de rust van het kerkhof- Wij Nederlanders zijn juist in deze tijd voor een grote taak "geplaatst. De Ronde Tafelconferentie is geëindigd en een eeuwenlang geknecht volk is vrij geworden. Als twee bevriende volken kunnen wij een groot en nuttig werk verrichten. Ook de Indonesiërs willen de band met ons niet verbreken. Ze heb ben dezelfde gezindheid als vroeger de oude socialisten, doch ze zien niet alle problemen en gevaren die hun waohten. Daarom moeten wij naa6t hen staan. De door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 23. Want hij dacht niet anders, of zijn overbuur had hem die poets gebak ken en daar hij juist had zitten dromen dat hij aai. het vechten was, was hij in een bijzonder slechte bui. Hij pakte het heertje heet en begon hem woedend heen en «eer te schudden. Het arme slachtoffer probeerde tevergeefs de noodrem te hereiken; hij kreeg er geen kans toet FEUILLETON 40.) Fried rich staarde de gouverneur aan. Toen zei hij: Neemt n mij niet kwa lijk, maar zoudt u mij ook kunnen zeg gen, «aarom ze werd gearresteerd? 'De gouverneur aarzelde ecu ogenblik voordat hi,j antwoordde: Er gaan blijk baar geruchten, dat juffrouw Hesters bij zijn betrokken. De vrederechter Smith het binnensmokkelen der Chinezen zou van Bellgarden heeft haar laten arreste ren. De vrederechter Smith van Bell- garden, zei Friedrioh kwaad, is, zoals algemeen bekend, een niet a! te pientere man. Dat is todh belachelijk. Die arme juffrouw Hesters! De gouverneur glimlachte: Mijnheer Mayenno, het doet mij genoegen te eon- staieren dat u in deze kleine menselijke aangelegenheid dezelfde mening bent toegedaan als ik. Ik zal zelf persoonlijk naar Bellgraden rijden om liet meisje haar vrijheid weer te geven. Friedrioh keek hom verbaasd en dankbaar aan. Maar de gouverneur voegde er ernstig aan toe: Ik doe dat, omdat er meer dingen op het spel staan dan het lot van een enkeling- Gevolgd door de officieren, liep de gouverneur het perron af. Friedridh 24- Nu kreeg, Jantje, die evenals Piet je voorzichtig boven z'n deken uitgluur de, toch heus berouw over hetgeen hij aangericht had. En daar hij iemand niet- onschuldig kon zien mishandelen, nam hij zijn fles en goot de rest van de thee in de boer z'n nek. Deze maakte een sprong van schrik en het heertje hing het volgend ogehblik aan de noodrem! socialisten zijn het die de weg voor dit resultaat hebben geëffend. Kunnen wij deze taak volbrengen. Onze Min-Presi- dent- Dr. Drees heeft nooit geaarzeld die ontzaggelijke opdracht op zich te ne men. Ook wij moeten werken voor recht, menselijkheid en zedelijkheid, voor een gezonde, welvarende mensheid. Wij moeten beseffen, dat ondanks alles de wereld aan ons hoort en gezamenlijk voor onze idealen staan en er voor vech ten al-s het moet. Na dit boeiende betoog volgde nog 'n eenacter ,,Om der wille van de smeer", waar hartelijk om werd gelachen. Todh had naar onze smaak dit stukje beter achterwege kunnen blijven, daar het enigszins buiten de sfeer viel en boven dien niet zo prima «'erd gespeeld. De zang van mw. Oraanen-Hemelrijk „Lied van het eiland" en ,,Mijn jongen rust zacht", viel als altijd zeer in de smaak- Met een lied van het "Vrouwen koor, gevolgd door declamatie van mw. De Vries- „De Ge'brokenen" van Mw. Roland Holst, «erd de avond besloten. De voorz. sloot met een «roord van dank aan allen die tot het welslagen van de avond hadden meege«'erkt en hoopte dat velen tot het besef «'aren ge,komen, dat ze hoorden mee te strijden voor bet democratisch socialisme in de Vrouwen bond van de Partij van de Aibeid. Zo is ,,Ontwikke- lingsclub Ooster end" dan op stap geweest niet de heer W. H. Lap. Helemaal naar Oost-Azië. ,,Het Wapen van Am sterdam" «'as uit stekend bezet- Deze oud-kapi tein van de Java China Japan lijn vertuide van zijn belevenissen uit vroeger jaren. Allereerst werd Ja-va aangedaan, waar van veel te vertellen viel en ook -te zien door middel van lichtbeelden We zagen dhr Lap al hoog te paard zitten, Z'ch vasthoudend aan de manen van zijn viervoeter of kruipend over de rand van een krater, die toch elk ogen blik z'n lava zou kunnen uitbraken. Toch schoot bij dit beeld onze verbeel ding te kort, want wie kan beschrijven Donderdagavond hield de Ohr. School te Oosterend haar Ouderavond. Vele ouders hadden de koude wind getrot seerd en waren naar het gebouw geko men. De voorzitter opende deze avond, waarna de secretaris de ouderavond van verleden jaar ons nog eens in herinne ring bracht. Hierna hield mej. Verhoeff haar inleiding „OverNiet over"- Zij wees er op dat de overgang voor de kinderen en voor de ouders zo'n belang rijke zaak is en dat er helaas elk jaar «eer leerlingen zijn, die achterblijven 'bij hun kameraadjes. De overgang vloeit voort uit het klassensysteem, waarbij 'n groep van leerlingen in een bepaalde tijd een vastgestelde hoeveelheid leer stof moet doorwerken. Heeft het kind zich in een klas die stof niet voldoende eigen gemaakt, dan moet vaak besloten worden tot blijven zitten", daar in een volgend leerjaar de stof niet herhaald wordt; integendeel, er «mrdt op voort gebouwd. Het doubleren kan verschil lende ooizaken heblben, zoals geringe aanleg, veel schoolverzuim, onwil, slecht concentratievermogen, gemak zucht, enz. Het is de taak der ouders en onderwijzers tegen deze slechte eigen schappen en neigingen in te gaan. He laas hebben deze pogingen niet altijd re sultaat. Dan zijn er nog kinderen, die slechts een heel klein beetje verstand hebben, voor hen is in Den Helder bv. een speciale school, waar ze door ge heel ander onderwijs vaak nog veel kun nen bereiken- Na deze inleiding werden enkele vra gen gesteld, verzen gezongen en koffie met koek gebruikt. Na de sluiting door dhr Bolt, gingen alle naar de school, «aar het werk der leerlingen bezichtigd kon «'orden. Nu, voor deize avond had den ze nog een-s 'bijzonder hun best ge daan. dat was te zien aan vele bijzon der goede resultaten. Om half 12 ver trokken de laatste ouders en behoorde deze avond al weer tot het verleden. LAADBOOM AANGESPOELD. Vlak bij paal 19 (achter De Koog) is een ijzeren laadboom aangespoeld. Het is een gevaarte van 15 meter- De aan groeiing van zeediertjes, zoals mosse len, wijst er op, dat het voorwerp reeds vele maanden in zee heeft gelegen. BOOTDIENST T E.S.O. TEXELDEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 11,45; 14,50; 17.50 Van Den Helder: 0,30; 10,20; 13,09; 16,20; 19,30. Op Zon- en alg. erkende Chr. Fecsl- dagen: Van Texel: 7,45; 11,45; 17,50 Van Deo Helder: 10,20; 13,10; 19,00 Het is niet eenvoudig om een geschikt kantoortoilet „voor te schrijven". De één zal de voorkeur geven aan een gemak kelijk zittend japonnetje, de ander heeft liever een deux-pièces, omdat dit even tueel nog in delen als jasje en rok kan worden gedragen. De beide afgebeelde toiletjes hebben het voordeel, dat ze niet over het hoofd be hoeven te worden aangetrokken, omdat het jurkje .middenvoor helemaal met knopen sluit, terwijl het jasje van de deux-pièces kan worden opengeknoopt De rok er van heeft aan de linkerzijkant een vrij lang split met een ritssluiting. Door hun eenvoud hebben deze toiletten bovendien het voordeel, dat ook de wat minder slanke figuren, die vaak weinig keuze hebben, deze japonnen kunnen dragen K 3508/20. Minder slanke figuren eisen een eenvoudig, goed afkledend modeL Deze japon voldoet aan de hiervoor ge stelde eisen. De deelnaden en de lange knoopsluiting middenvoor geven een slankmakend effect. Benodigd voor 120 cm. bovenwijdte ongeveer 2.75 m. stof van 140 cm. breedte. K 3507/20. Een eenvoudig en vlot deux-pièces, dat vooral door de wer kende vrouw bijzonder op prijs zal worden gesteld. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m. stof van 140 centimeter breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a 0.50 bij vooruitbetaling per postwissel verkrijgbaar bij: „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. K 3508/20 is verkrijgbaar voor 100, 110 on 120 cm. bovenwijdte, terwijl K 3507/20 kan worden gelaverd voor de bovenwijdten van 90, 96 en 102 cm. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", het Nieuwe Modeblad. K 3507/20 K 3508/20 100-110-120 90-96-102 de ontroering, die zich daar van ee mens meester «naakt. Het zou voor al mensen wel eens goed zijn, daar te ki men en te voelen de kleinheid van eigen persoon. Maar we moesten no «eer verder en hoorden een aard: verhaal, ni dat de spreker eens, zondi het te weten, Mr. Martin, aïias Ghanc heeft helpen ontvluchten voor slech f 300.De heer Lap wist niet, dat h Ghandi. de grote Leider der Brits-Ind ers vervoerde. Pas op het eindpunt va de reis (Hongkong) vernam dhr Lap va Engelse agenten, dat die Mr. Marti Ghandi geweest was. Een gladde baa die Ghandi, want onderweg (hij was Batavia aan boord gestapt), liet hij zie midden op zee op een zuidwaarts varen schip overeetten met het doel zijn acl tervolgers op een dwaalspoor te brei gen-, hetgeen hem zeer goed gelukt i Redactie). We dobberden in het centrum v een typhoon en stoomden er ook ee keer omheen. Gelukkig maar, dat di door middel van zuivere berekening oo nog kan. We zagen dhr Lap, ook al weer verbeelding, lekker eten van ..vogelne jes", „rotte?" eieren en allerlei onbekei de heerlijkheden"- Laat op de avon gingen we nog naar Siberië, waarheï we best kunnen emigreren, als we winters maar een andere woonplaat opzoeken, opdat onze neus of oren nii zullen bevriezen. Daar is het leven oo niet zo gehaast, want in 1917 kon je 'trein lopend bijhouden en als je niet o tijd was, werd er even op je gewaoh Wat een service! Toen niemand meer uit Ruslai: mocht, troonde spr. als koerier in ee gereserveerde coupé; hij moest wel eve een omweggetje maken over Skandin. vië, maar kwam toch weer behouden Holland, waar hij is gebleven en waa; door de ontwikkellngsciuh van „Strenc zo'n grote reis kon makpn. We «aren nog voor nrddernaoht en thuis, waar we maar gauw ons he opzochten 0111 nog eens na te kunne dromen over het gesprokene. Het zi voor velen ongetwijfeld een genoeglijk droom geweest zijn. Vissers verkochten Inhoud va sloep, die zij In het Marsdien ha< •den opgepikt. De „Jutters" werden Ingerekem De ramp van de Poolse vraohtbo: „Katowice", op 1 Maart van dit jaar Terschelling vergaan, heeft dezer dage een onverwachte nasleep gekregen. I recherche van de Helderse politie 'hee nl. ontdekt, dat zich een grote hoevee heid nylons aan boord van de ,,Kat' wice" heel'; bevonden, die in de reddinj boten was geborgen. Loslippigheid va een tussenpersoon was de ooi-zaak. d de gehele affaire openlbaar bekend «er Enkele dagen na de ramp zag Helderse Visser 111 het Marsdiep ee sloep drijven, die na onderzoek afkon stig bleek te zijn van de „Katowice". I visser en ten collega uit I-Iarlingen, d bij hem aan boord was, vonden in c voedsel- en watertanks van de sloe ruim 150 paar nylonkousen en ander waardevolle voorwerpen. De sloe bradht de Helderse visser naar de h. vendienst in Den Helder, waar hij In gebruikelijke bergingsloon ontving, De nylonkousen hield hij echter aol ter- Hij dreef er een handeltje mee Den Helder, Harlingen en Amsterdai De recherche heeft de visser uit De Helder toen in verzekerde 'bewaring g' sleld en even later onderging zijn co lega in Harlingen hetzelfde lot Tege een aantal tussenpersonen en handelt ren uit Den Helder en Amsterdar werd procesverbaal opgemaakt. De eherche vermoedt, dat zich ook in overige sloepen, die tot- nog toe zijn teruggevonden, smokke.hvaar hee1 bevonden. Alle pogingen worden in h werk gesteld om ook dit nog te aehte halen. bleef naast hem lopen. Ik begrijp dit laatste niet, zei hij. Dat is «-et zo prettig, antwoordde de gouverneur, «-ant ik had dat eigen lijk al niet meer moeten zeggen. Zij «'aren nu bij de boten gekomen, die door het hoge water vlak bij de spoorlijn lagen. Aanlegsteigers waren er niet meer, die had de stroom meege sleurd. Friedrich sprong in zijn hoot, de gouverneur nam plaats in liet motor jacht van de rivierpolitie De neger had zijn handen vol met sturen want ieder ogenblik moesten zij uitwijken voor drijvende .boomstammen. Schuin voor het- schip der Mayennes u't voer de po- litieboot- Ze stuurde aan op het verder stroomopwaarts liggende Bellgarden, waarvan de kerktoren al was te zien. Toen sloeg Friedrich zijn stuurman plotseling op de schouder en zei: Volg het politievaartuig. De neger gehoorzaamde. Hij moest nu tegen de stroom opvaren. De motor kreunde. Verscheidene malen moest de stuurman zjjn motor afzetten om niet in volle vaart op een boomstam te lopen. Niettegenstaande zijn voorziohtigeheid werden ze toch nog een paar keer ge ramd door al het drijvende hout en het had weinig gescheeld of ze waren om geslagen. Toen voeren ze om een land tong hoen en direct daarop zagen ze het plaatsje Bellgraden liggen. Er stonden heel wat mensen aan de oever- Ze landden vlak bij de dijk, langs een trap, die oorspronkelijk bij een thans weggeslagen brug had behoord. De gou verneur stond al op de dijk. De gezidh- ten der daar verzamelde mannen en vrouwen vertoonden openlijk hun vijan dige gevoelens jegens de gouverneur. Die had verder geen oog voor de rivier, dij'k of mensen, maar 'hij liep regelredht op een met eiken beplante laan af, waarlangs enige huizen stonden. Plotse ling bleef hij staan om op Friedrich te wachten. Zo ver, mijnheer Mayenne, zei hij, hoeft u de vijandelijke houding ook niet door te drijven dat. u achter mij blijft aanlopen. Ze glimlachten alle twee en samen kwamen ze op het marktplein uit, waar ook het huis van de vrederechter Smith stond. Smith, de meest welgestelde in het stadje, die zijn ambt slechts als een ere zaak beschouwde, «'as tevens bezitter van een goed marcherende zaak in land bouwwerktuigen en machines. Hij be woonde een vrij uitgestrekt, gebouw- De ene vleugel bestond uit een grote hal, waar de machines op haar kopers wachtten. In dat gedeelte hield Smith zich juist op, hij zat achter een schrijf bureau en rommelde in een mandje met correspondentie. Toen hij de gouverneur, de twee offi cieren en bovendien Friedrich zag bin nenkomen, stond hij gedienstig op, klopte zijn pijp uit in een ijzeren asbak en zei levendig: Ja, Excellentie, 't ging wild toe. Wat een geluk, dat ik er op tijld in werd gekend. Als u wilt, kunnen «'ij direct naar de Chinezen toe gaan. Ze zitten nog steeds in die lege fabriek, maar ze gedragen zich behoorlijk en kalm. Vindt u ook niet, dat we ze todh maar moesten houden? Smith, bromde de gouverneur, hoe zit het met die juffrouw Hesters? Geen verwijten alsjeblieft, Excel lentie, verklaarde Smith. Ze zit. Ik laat niemand bij haar toe en ze mag ook geen brieven schrijven- Zo, vond de gouverneur, dat is vol doende. Laat u juffrouw Hestere nu on middellijk vrij. Wat zegt u? riep Smith. Neemt 11 mij niet kwalijk, maar dat geval moet door de plaatselijke rechtbank «'orden beslist. Mijnheer Smith, zei de gouver neur, ik sta voor juffrouw Hestere in, dat ze met het smokkelen van de Chi nezen niets heeft te maken. Smith liep naar zijn schrijfbureau, wierp daar het een en ander door el kaar, draaide zidh toen weer om en riep met stemverheffing: Andere men sen hebben daarover een andere me ning. Wie dan bijvoorbeeld, vroeg de gouverneur. Jufrouw d' Argusson- Man! riep Friedridh, zonder enig respect en met een van k«'aadheid rood gezicht, praat todh niet als een kip zon der kop! Dat hoef ik helemaal niet te doe jongeman, antwoordde Smith waard en streek met een veelzeggende bli' over zijn grijze haren. Juffrouw d' A gusson heeft mij toch eigenlijk op die belangrijke dingen attent geniaal 1 Attent gemaakt? riep Friedrich, Ja, of het kan ook een zekere miji t heer Brown zijn geweest, die bij hai «•as. Brown? En ik heb zo juist met uw vad' gesproken, jongeman, zei Smith trior fantelijk. Met mjjn vader? Nu begon de gouverneur dit zaak weer iets meer te interesseren. Met mi heer Richard Mayenne? vroeg de go verneur verrast. Ja, zei Smith verwonderd, wat z< dat? Het heeft wel enige betekenis, z de gouverneur- Friedrich had zich uitgeput in et stoel laten vallen. Het duurde eve voordat hij de situatie begreep en zi 1 standpunt kon bepalen, het eerste oge: blik was hij te beduusd geweest. Mijnheer Smith! zei de gouiverne^t niet een officieel gezidht, ik beveel thans, juffrouw Hesters vrij tt laten. Maar Smith trok nog eens aan z boordje en antwoordde: Excellentie, moet u verzoeken zich niet in zaken mengen van zuiver gerechtelijke aa waarmede u niets hebt te maken. (Wordt vervolg

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4