I Tweede blad Texelse Courant „HET GELD VAN DE BOER" van Zaterdag 26 November 1949 Grote belangstelling voor een belangrijk onderwerp ^Wat is er te doen? Protestants Rusthuis Onder de pomp „Het hele eiland profileert nan de rijkdom'' De Amerikaan Sydney Clark beschrijft de N V. T.E.S.O. De kaffers bleven on verschillig De zaal van „De Oranjeboom" was stampvol, toen daar Woensdagavond gedraaid werd de Jubilemnlilm van de Coop. Centrale Raiffeisen Bank l'e Utrecht, waarbij alle coop. Boerenleen banken zich hebben aangesloten. De-ze film „Het geld van de boer", 'werd vooraf toegelicht door de heer J. H. Vroom en na de pauze hield de heer Ir. G. Kranen uit Alkmaar een met over tuiging uitgesproken rede over de co- operatieve zuivelbereiding De avond werd geopend en gesloten door da heer C. M. Roeper, voorz. van de C.Z. de Eendracht". De film schetste de grote betekenis van de Ooop. Bank: Het is nog niet zo heel lang geleden, dat aan de crediettaehoefte maar slecht kon worden voldaan, hetgeen aanlei ding gaf tot tal van misstanden. Vreemd geld lenen maakte de boer voorheen af hankelijk en de voorwaarden waren vaak ondragelijk. Toen ons land dan ook tegen het einde van de vorige eeuw werd getroffen door een agrarische cri sis, toen hileek er niet voldoende kracht aanwezig te zijn om deze net hoofd te kunnen bieden en diepe ellende was het gevolg. Van overheidswege werd een onderzoek ingesteld naar de feitelijke oorzaken van de slechte gang van za ken in de landbouw en een in 1886 in gestelde Staatscommissie rapporteerde u.a. het volgende: Een der meest werk zame factoren van de achterlijke toe stand van de .landbouw is de allertreu rigste regeling van 't. landbouwcrediet. Men wees echter tevens de middelen aan, die tot verbetering konden leiden en die gezocht moesten worden in een nauwe samenwerking van de belang hebbenden naar het voorbeeld van de Raiffeiser.hanken in Duitsland. Wat deed Raiffeiscn? Als zoon van een burgemeester-land bouwer werd Friedrich Wilhelm Raif- feisen in 1818 in Hamma a.d. S-ieg ge boren. Hij volgde de voetstappen van zijn vader en werd in 1845 burgemees ter van Weijerbusch, een dorp in West- falen. Er heerste destijds gaote armoede onder de bevolking van die streek en Raiffeisen trachtte die te lenigen. Toen in 1846 de boeren door misoogst waren getroffen, stelde hij een soort on derlinge hulpverlening in. Later sticht te hij spaarkassen en verbruiksvereni- gingen ten behoeve van de landbouwers In 1864 werd in Iledde-Sdorf een leen bank opgericht, die naar de grondbe- ginsellen als eerste boerenleenbank kon worden beschouwd. De gedadhten van Raiffeisen hadden hierin een vaste vorm gekregen en al spoedig werd het zelfde systeem nok in andere landen overgenomen- De- ontwikkeling van de Coop. Boerenleenbanken in ons land. Men kon de grondslagen van de Raif- feisen-banken vrijwel overnemen, toen de Ned. boerenbond in 1895 een krach tige propaganda ging voeren voor dp oprichting van coop, boerenleenbanken in ons land. Het doel van de banken wordt als volgt omschreven: De verbetering en instandhouding van de bedrijven en de bevordering van de financiële belangen harer leden, in het bijzonder van haar leden, die liet landbouwbedrijf uitoefenen of daar bij zijn betrokken. In 1S97 werden in Limburg, Brabant en Gelderland de eerste boerenleenban ken opgericht en spoedig zag men over al de grote betekenis hiervan in, zodat liet. aantal banken op 1300 kwam, welk? banken zijn aangesloten bij de Coop- Oentr. Raiffeisenbank te Utrecht en de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. In de afgelopen jaren verwierven de boerenleenbanken een onbeperkt ver trouwen, hetgeen uit de vcigende feiten moge blijken: 1. Het aantal boerenleenbanken over treft het aantal gemeenten in ons land. 2. Het aantal leden bedroeg per 31 Deo. 1948 265,600 (E. en U 3. Per 31 Dec. 1948 lelden de spaar banken van de boerenleenbanken I,224,000 spaarders (E. en U.) 4. Het totaal der gedeponeerde gelden (spaargelden en deposito'? in rekening- eourant) bedroeg per 31 Dee- 1948 11,755.200,000,— (E. en U (Gegevens per 31-12-'48 zijn voorlo pig). Vooral het laatste feit is zeer sterk sprekend en dit bedrag toont aan, welk een enorme kracht in de boerenleenban ken is gebundeld. Een kracht, die weer direct beschikbaar is voor de financie ring van het boerenbedrijf en voor de erediietgeving aan de landbouwcoöpera ties en dus een ruggesteun biedt in moeilijke tijden. Maar ook een kracht, die de betekenis bewijst tan het platteland en die grote invloed geeft op het economisch beleid in ons land en financiële onafhankelijk heid verzekert. Dat onbeperkte ver trouwen hebben de boerenleenbanken verworven door hun soliditeit, die 'in hoofdzaak berust op: a. Do onbeperkte aansprakelijkheid der leden. b- De krachtige reserves, in de loop der jaren aangekweekt. c. Het kleine overzichte'ijke werkge bied van iedëre bank. Friedrich Wilhelm Railfeisen. d. De plaatselijke zelfstandigheid en het onderling bestuur. e. De geringe beheerskosten. f- De solide belegging van de toever trouwde gelden- g. Deskundige adviezen en nauwge zette controle van de Oentr Bank. In de brochure wordt duidelijk aan getoond, hoe stevig gefundeerd de po sitie der boerenleenbanken is, waardoor velen vol vertrouwen hun gelden depo neren. Ook de Centrale Bank is een coop, vereniging, door de banken zelf gesticht, en ook \t eer door de banken zelf van haar bevoegdheden voorzien. Hop groot de betekenis van de boe renleenbanken als credietinslellmgen is, kan weer uit een vergelijking blijken. De Ned. handelsbanken (tv.: Ned. Han del MijAmsterdamsohe P.ank-Ineassu- bank, Rotterd. Bankver. en Twentsohe Bank), die zich vnl. tot handels- cn in- dusUiecredieten bepalen, hadden per 31 Dec. 1948 aan bedrjjfscredicten in totaal een bedrag van f546 mill, verleend. Het totaal van de uitstaande voor schotten en debetsaldi in lopende reke ning bij de Utr- boerenleenbanken be droeg per diezelfde datum f299 mill. Het gemiddelde bedrag dezer uitstaan de posten ligt op ongeveer f3000. zodat het grote aantal kleinere posten op zich zelf nog weer een garantie tegen grote risico's biedt, Ben goed geregeld en billijk crediet blijft onmisbaar en steeds zal men, vooral ook de jongere boeren en tuin ders, moeten beseffen, dat met dezelfde toewijding en voorzichtigheid het werk dient te worden voortgezet, dat door de ouderen met zoveel zorg werd opge bouwd, aldus besluit de brochure, waar- au een groot, aantal in de zaal werd verspreid. I>e beer Vroom had, zoals we reeds schreven, de film toegelicht. Gaarne maken we nog even apart melding van diens betoog, waarom het systeem van het sohoolsparen zo belangrijk is. Al gaat liet met dubbeltjes en kwartjes te gelijk, doel is. de kinderen op te voeden in de gedachte van het spaarzaam zijn om weer vooruit te komen Spr. hoopte op de medewerking en steun van de ou ders. Hij wees er tenslotte nog op, dat men bij de Ooop- Banken voor alle za ken terecht kan. Hij wekte op lid te worden van de eigen Coop. Bank, die niet uit is op het maken van winst, maar welvaart wil brengen op het platteland. Ir. G Kranen schetste de groei en bloei van de coop, zuivelbereiding. In 1886 werd te Warga (Friesland) door 23 arme hmirboeren de eerste eigen coop, melkfabriek gesticht Zij leenden f 35,000 als oprichtingskapitaal. Thans telt ons land 413 ooop. melkfabrieken, die 75 pet. verwerken van alle in ons land geproduceerde melk. Het aantal le den bedraagt thans 134,274. Aan die fa brieken wordt 3 milliard leg melk gele verd tegen een bruto waarde van 610 millioen gld. Waarvan voor de boeren na aftrek der onkosten overbleef f 530 millioen. Spr, hoopte, dat het geringe aantal losse leveranciers aan de CZ. de Een dracht" spoedig lid zal worden. Hij hul digde de veehouders, die zulk belang rijk resultaat hebben bereikt door pro- ductiecontrole alsmede door bun steun aan do fokvereniging, waardoor de pro ductiecijfers zo zeer gestegen zijn (in '37 gemiddeld 3,30 pot. vet, in '48 3,51 pet. Spr. wees ook op het grote belang, dat Te.xH practiseh vrij van tibc is ge maakt. .Even belangrijk is dat u alles in het werk stelt om uw eiland tbc-vrij te houden! Ir. Kranen besloot zijn toespraak met het declameren van het zo bekende ge dicht van Wereumeus Bunlng ..De Bal lade van de Boer". AVRO KALENDER 1950. De AVRO Kalender 1950 komt kers vers uit do drukkerij, uitgeverij, van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V., te Haarlem, op ons bur- reau ter recensi" ei; die recensie kan, zoals wij van de AVRO Kalender ge woon zijn, vol lof zijn. De zes platen boven de kalendermaan den zijn vervaradigd door de kunstschil der J. F- Doeve, die daarbij werd ge ïnspireerd door zeer uiteenlopende wer ken, voorstellingen van muziekstukken uit verschillende landen, die min of meer geregeld in de AVRO program ma's voorkomen. (Oud-Nederlandse dan sen door Julius Röntgen, Mondsdheinso- nate van Ludwig van Beethoven, Sabel- dans uit het Ballet „Gavaneh" van Ara- ma Kat-sjatoerian. La Mer van Claude Debnssov, Grand Canyon Suite van Fer dinand Grofé en A. Ceremony of Ca rols van Benjamin Britten). Deze AVRO Kalender kost f2, Zaterdag 26 November: Vlielands Toneelgezelschap brengt te De Koog „Achter de wolken schijnt toch de zon" Toneeluitvoering te Oudeschild voor de Kleuterschool. IJsclub „Oost" vergadert Zondag 27 November: Groot Cabaretbal in „Casino". Dinsdag 29 November: Vergadering Coop. Aankoopv. Texel in Hotel Texel. Bridge drive in Hotel De Graaf. Woensdag 30 November: Ouderavond o. 1. school, 7,45 in de sohool.'plm. 8,45 vervolgd in Hotel Texel Zaterdag 3 December: Aanwijzing bij Watergemaal P.H. pol der i.v.b. aanbesteding. Bonte Avond in „De Toekomst" te De Koog door de Alg. Ned. Landarb. Bond 's Av. half 7 in de zaak van dhr C. .Huisman trekking iedereen-raad-mee- wedstrijd t.o.v. Sinterklaas. Dinsdag 0 December: Jubileumfeestavond Alg. Ned. Land- arbeidersbond. Woensdag 7 December: Publieke verkoping t.o.v- notaris Mul der in Hotel Texel. GROENEPIAATS 6-DEN BURG-TEXEL VLSAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 14 Un. 39 Nov. 1949: 236 kg bot; 2635 kg garnalen; 6945 kg puf; 247 kg haai; 2174 kg kabeljauw; 41 kg rog; 307 kg schar; 3 kg schelvis 8427 kg schol; 3 kg lever; 70S kg poon; 1188 kg tarbot; 16524 kg tong; 1888 kg wul ken; 4071 'kg wijting; 10 kg zalm. LUCHTBRIEVEN VOOR 30 CENT. Met ingang van 1 Dec. a.s- zullen aan de postkantoren de zgn. luehtbrieven verkrijgbaar worden gesteld. Deze luehtbrieven zijn luchtpostbla den, die tegen een speciaal tarief van 30 ct. (post en luchtrecht samen) naar alle -bestemmingen door de lucht worden ver voerd. Met voordeel zal men deze lueht brieven kunnen gebruiken naar bestem mingen, waarvoor een luchtrecht van meer dan 10 ct. per 5 gram verschuldigd is. Aantekenen en verzending per ex presse is mogelijk- In de luehtbrieven mag niets worden ingesloten; indien dit toch geschiedt, dan worden de stukken per boot of trein verzonden, lenzij de frankering voldoend? is voor de verzending per vliegtuig onder toepassing van het ge wone tarief. In een Dinsdag gehouden vergade ring hebben de zeven Ned. Herv. Ge meenten, twee Gercf. Kerken en de Doopsgezinde Gemeente besloten om over te gaan tot de gezamenlijke bouw van een Rusthuis, dat plaats zal bicden aan 50 personen. Aangezien de Doops gezinde Kerk destijds bij de Dr. Jac. 1'. Tliijssestraat te Den Burg reeds grond heeft aangekocht voor een dergelijk plan, is het niet onmogelijk, dat het Rusthuis daar zal worden gebouwd. Alvorens tot de bouw zal worden over gegaan zal men eerst de reactie afwach ten van de gemeente Texel. die. zoals bekend in principe het voorstel aannam om zelf een Rusthuis te stichten. (Voor twee Rusthuizen is nl- geen bouwvolu me beschikbaar). VERTROKKEN PERSONEN. Ottilie L. de Veij-Sehulz v. Wilte Kruisweg 1 3n- Barkhout, Bobeldijk D 13U. Douwe de Vries v. S 2 n. Drachten Zniderbuurt 5- INGEKOMEN PERSONEN. Grietje v. d. Woude v. Enschedé Rijksweg 162 n H 122a. Ja:i Bruntink, v. Do Rijp. Oosteinde 150 n. C 42. Maria Weijers v. A'dam, Da C'ostakade 91 II n Kogerstr. 3. Johanna J- M. Oosterink, A'dam. Hoofdweg 104 II r,. Bmmalaan 92. Maria ,J. G. Uijtenhaik, v. A'dam, Hectorslr- 37 II n. K 4Ra. Fokeltrje N. Wijngaarden v. Sneek, Ooievaarslaan 13 n. Kogel-straat 38. „Hoe vond jee die spreker op de ee- vend van de Partee van de Arbeid?" „Best-" „Die mon sel wel docht hewwe: „Op Texel benne ze economisch!" Hoe zo?" „Nou, hei jee die vrouw dan niet sien, die zat te breie, terwijl die man z'n speech ofstak?" De Amerikaanse schrijver Sydney Clark, die daze zomer een kort bezoek aan Texel 'bracht, schreef in het blad „Star Weekly" van 17 Nov. jl. een kort artikel over Texel onder de titel ..Dutch Isle Shares The Wealth" (Hollands ei land deelt de rijkdom). De schrijver steekt hier de loftrompet t.?r ere van Texel's Eigen Stoomboot Onderneming. Hij schrijft: Het Nederlandse eiland Texel, gere presenteerd door een zijner bewoners, 'n zee-kapitein, W. I-I Lap, heeft 'n merk waardig plan verwezenlijkt van ..coöpe ratief vermogen". Door middel van een organisatie, be kend als TESO („Texels Own Steam ship Enterprise") hebben de bewoners van dit Noordzee-eiland alle vervoer naar en van het eiland in eigen hand. Nagenoeg iedere man, vrouw en kind, van het eiland is aandeelhouder van die Onderneming. De aandelen zijn groot f5 en f25 (2 en 10 dollar). Iedere aandeelhouder heeft één stem, wanneer er besluiten moeten worden ge nomen betreffende het beleid van de Onderneming. Maar als iemand kinde ren heeft, mag ieder kind bezitter wor den van een f 5 aandeel en dan stemt de vader in de naam van zijn minderjarige kinderen- Een niet-eilandbewoner kan geen aandelen kopen, TESO hoert zo goed. dat het soms per jaar 50 pet. divi dend maakt, maar er mag niet meer dan 6 pet. aan de aandeelhouders worden be taald. Ot resterende winst, na aftrek van de belasting, wordt aangewend ten gunste van de verbetering van het ge hele eiland. Men strekt daarbij zijn zorg uit op elk gebied, veeteelt, onderwijs, wegen en tal van minder op de voor grond tredende zaken. „Niet één ding Icon op Trxel zijn wat het is als TESO er niet was!" aldus verzekerde mij een ei lander. TESO onderhoudt 'n regelmatige pas sagiers- en nachtdienst tussen Den Helder, gelegen op het vasteland en Oudeschild, de haven van Texel. De passagiersdienst is zomerdag een goud mijn. want dit eiland dat kan roemen op een prachtig strand en met recht een vogelparadijs genoemd mag worden, is een lustoord voor wie van een welver diende rust komen genieten. TESO onderhoudt een vrachtdienst naar en van Hariingen, een Friese ha ven. Op de beide genoemde lijnen wordt per maand zo'n 5000 ton vrachtgoed ver scheept. De Onderneming heeft- de eni ge concessie voor een bootdienst op het naburige eiland VSjeland en als daar eens een dijk tussen die. twee eilanden wordt gelegd en dat is mogelijk heeft zij ook de enige concessie voor 1 onderhouden van een busdienst over die dijk. Zij heeft zelf een goed functione rende busdienst ingesteld, een tamelijk ingewikkeld netwerk. 'Het doen en laten \an TESO wordt door buitenstaanders met lust tot 't le veren van critiek wet eens genoemd „democracy gone mad" (misschien moe ten wij dit vertalen door „op hol gesla gen democratie"? Red). De Onderneming is op het ogenblik gekapitaliseerd tot f 75,(100 (ongeveer 30,000 dollar). TESO betaalt- regelmatig bedrijfsbelasting, en die is zwaar in Holland, maar toch heeft zi| in de beste jaren, na aftrek van de belasting, 30.000 tot 40,000 gld- verdiend, dat is ruw ge schat 50 pet. Jongens en meisjes die scholen op het vasteland bezoeken worden gratis ver voerd. :Op het eiland zelf betalen de schoolkinderen die van de bussen ge bruik maken, minder dan de helft van de prijs, weldra zullen zij geheel vrij ervoerd worden). De zieken worden eveneens gratis naar een ziekenhuis op het vasteland vervoerd, zo ook hun naaste betrekkingen, die de zieken wen sen te bezoeken. In gevai van nood maakt d? TESO boot een extra reis, als het moet in het holst van de nacht. Vogels, vooral moerasvogels, kan men hij miUioenen op hel eiland waarnemen Om het de gevederde vrienden zo aan genaam mogelijk te maken heeft hel eiland twee windmolens geplaatst, die 't water niet uit- maar inslaan. Uniek in Holland! In droge getijden malen deze het water van uit de sloten in het moe ras! De Lepelaars, waarvan er zo'n hon derd paar op Texel broeden, arriveren er in de lente- Ze komen dan uit het ge bied van de 'Njjl, waar zij de winter plegen door te brengen. Deze aristocra ten onder de vogels keren ieder jaa; als welgestelde toeristen t3rug naar hun geliefde .moerashotel". Binnen het uur van bun terugkomst weet heel Texel 't en iedereen is er blij om. Kapitein Lap, „sparkplug" (bougie) van TESO en een wonderlijk voorbeeld van het. oer-Texelse geslacht, is in Den Hoorn geboren- 't meest zuidelijke dorp van het eiland. Jaren geleden was hij kapitein op een handelsschip, de 12,006 grote Tjisondari, op de Java-Ohina-Ja- pan-Lijn, maar toen-ie zo'n 40 jaar was keerde hij naar zijn geboorte(ei)land te- ru'g, vond daar TESO, en hielp meebou wen aan deze Onderneming „En nu heeft u zioh zeker terugge trokken?" lokte ik uit. „Ja, zei de lieeT Lap," ik heb me te ruggetrokken om zo harder te kunnen werken. TESO is mijn kind. Ik kan mij er werkelijk niet van los maken!" „Wat hei je toch een rare luchten hier zo af en toe", zei Kees Graaf, „de lucht liekt nou wel groen, donker groen". We waren samen ongeveer 9 mijlen van Pretoria aan het werk. Dat is het prettige in Zuid-Afrika- Je werkt heel dikwijls op een andere plaats, een an dere landstreek, want afstanden maken hier geen grenzen. Zo werkten wij on langs in de Vrijstaat. Nu zitten wij weer in Pretoria en over een paar da gen gaan wij weer op de grens van Na- tal, 380 km. ver, een werk beginnen dat bijna anderhalf jaar zal duren. Het is soms wel eens een beetje aanpassen wat logies enz betreft en natuurlijk de kost. In de Vrijstaat was heitenvlees (bok ken) nogal eens op tafel en kregen wij het- zo dikwijls, dat je jezelf op het laatst verbeeldde een paar knoppen op je voor hoofd te voelen waar liet gewei vandaag of morgen uitbersten kon. Pan was het weer schapenvlees, dat tussen haakjes heel anders smaakt dan in Holland en hier verre boven runder of varkens vlees verkozen wordt- Afrikaners en schapenvlees. Wit brood en schapen vlees Ik heb me laten wijsmaken, dat de huidige regering voor een groot gedeel te zijn stemmen zou hebben gewonnen door de belofte dat- zij er in zou slagen meer schapenvlees op de markt te bren gen. Enfin, nu zaten we dan weer bij „huns" en Kees sprak van de donkere luoht. Meieen stak er een stevig windje je op en moest ik even buiten gluren. Inderdaad de lucht was donkerder dan ooit. Dat betekende hagel. Boven Preto ria was-ie al raak. Wolkenmassa's dre ven wild door het uitspansel en het weerlichten was niet van de lucht- Tien minuten later zaten wij er ook in. Tien jaar geleden was er ook een soortgelijke bui geweest, maar deze zou de kroon gaan spannen. De hagel begon als dui veneieren. In een ogenblik was de grond er mee bedekt. Soms viel er een als een kipei en Kees en ik keken onze ogen uit. De enige, die schijnbaar onverschillig waren, waren de „Kaffers" Maar een kaffer is een geboren beer, die niet gauw zijn emoties toont. Daar heb ik me dikwijls over verwonderd. Als hij dronken is.... nou ja, dat is heel wat anders, maar in gewone omstandighe den zal hij niet gauw in extase raken- Zo stond ik eens met Jaap Graaf te wer ken, toen een boy een steen op zijn hoofd kreeg. Eén andere boy was net bezig om stenen nat te spuiten. Ik keek toevallig naar beneden, wist niets van het incident af. Niemand had ook een schreeuw gegeven of ons geroepen, maar Frans, die bezig was met spuiten, had, en passant, /ouden ze op Texel zeggen, de slang op zijn kop gezet, tot dat hij de luiken weer opendeed en richtte toen de slang weer op de ste nen. Er was geen woord bij gesproken, Drokte, nee dat is er niet bij. Maar i'k zou iets over de hagel ver tellen. Na de bui, het was tijd om te gaan, gingen we naar de stad lerugi En wat daar in enige minuten was gebeurd, zal men niet gauw vergeten. Wij haal den eerst Piet nog even op. die ergens anders aan het wenk was en ook sprak van kipeieren en stromen water. Maar de binnenstad en het W.-gedeelte, wa ren geteisterd. Tennisballen had het hier gehageld. Negen cm. doorsnede en niet zo'n beetje ook- De bmnen waren voor een groot deel kaal. De stralen la gen vol bladeren en takken. Drie milli oen ruiten geneuveld, pannendaken, die er gelukkig niet te veel zijn, totaal ver nield. Een school die wij gebouwd had den en die ook een pannendak had, was finaal gebombardeerd. En d. auto's. Als of ze met een machinegeweer beschoten waren. Er hoeveel auto's heeft Pretoria niet! Zinken daken van gegolfd plaat ijzer, waren hier en daar platgeslagen. Twee dozijn daken kompleet afgewaaid. Honderd meter van mijn huis ging er "mn dak af en kwam een zelfde afstand verder tegen een berg te landen- Zeven cm. water was er onniidde'lijk achter de hagel gekomen. Ik zal n niet verder ver- de kaffers bleven onverschillig.... moeien met getallen, de schade bedraagt 5 millioen gulden. (In ons zetsel van het artikel dat I'. B. Hillen schreef staat abusievelijk 50,000 pond, meet zijn 500,000 pond. Red.) Men kon de bui in de verte horen ko men cn tafels en bedden werden tot schuilplaats gekozen. Het is Zondagavond als ,k deze rege len schrijf- Donderdag gebeurde het en men heeft gisteren en vandaag door ge werkt om zoveel mogelijk dicht le krij gen. Wij kwamen er goed af. Een paar ruiten en daar bleef het bij De volgen- d= dag was weer een dag t ol van zon neschijn. Zo iets gebeurt gc-lukkig niet dikwijls in Pretoria Tien jaar geleden een beetje en in 1925 zoiels als nu, maar toen was de stad veel kleiner. We we ten nu weer dat pannen cn leien daken het niet doen. Zink is be!°r bestand, hoe lelijk het dan ook moge zijn Mede namens de andere Texelaars, gegroet van SIEM DE WAlAL.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 5