FRIEDRICH'S AVONTUUR Oud-Leerlingen Landbouwschool let op Uw saeck Voortbouwen op de verworven kennis moet hoofdzaak blijven -m Het heerlijk avondje gaat komen Sinterklaas gedenkt jong en oud De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Geen goede Sint Friezen vierden feest -De Praatavond van Vrijdag tl. de eerste in dit seizoen was slechts ma tig bezocht. Hieraan zullen de minder goede weersomstandigheden niet vreemd geweest zijn- De voorz., dhr F. Roeper, riep een bijzonder woord van welkom ■toe aan de jury v.d. le-zingswedstrijd, de heer Laan en de heer L. v.d. Geest, die kort geleden uit Indonesië is terugge keerd. Spr. hoopte, dat dhr v-d. G°est zich weer zeer spoedig thuis zal voelen in de kring der oud-leerlingen. Hierna verkrijgt dhr Jurr. Beumkes het woord. Oud-leerlingen voorheen en thans", luidde het onderwerp van dhr Beuimkes. Spr. herinnert er aan, dat bij de oprichting als doel gesteld is de ver. te maken tot een verlengstuk van de school. De kennis, die op de landbouw school verkregen was zou door het hou den van inleidingen, liet aanleggen van proefvelden en het organiseren van ex cursies zo mogelijk uitgebreid worden, In deze geest heeft de ver. dan ook de eerste tijd gewerkt. Wanneer de ver. uitgegroeid is tot 'n ver., die veel breder terrein beslaat, dan is dit volgens spr. niet allepn een gevolg van het aantal jaren, dat de ver. be staat, maar ook van 'n andere instelling van de jongeren. Spr. maakt dan een vergelijking tussen hen. die bij de op richting der school als leerlingen ston den ingeschreven en de leerlingen van dit ogenblik. ,,Den Burg" had voor ons. bi erenjongens, altijd nog iets, dat ons 't gevoel gaf, dat we hier toch eigenlijk niet thuis waren. We kwamen er voor de schooi en in het vrije kwartier nas het kopen van een versnapering het hoogtepunt, maar zodra de school afge lopen was, probeerden wij zo gauw mo gelijk thuis te komen en v.voelden ons eigenlijk pas goed op ons gemak, wan neer we weer bij de koeien waren. Dat is ailemiaal heel anders geworden. De leerling van thans voelt zich heel goed thuis in Den Burg en het is helemaa: niet vreemd wanneer je tussen de mid dag een teerling achter de biljarttafel ziet staan Voor een deel moet dit- wor den toegeschreven aan de betere ver voersmogelijkheden, die het hele eiland tot bekend terrein heeft gemaakt- In onze tijd was een tocht naar de Dennen een hele gebeurtenis. Deze veranderde levenshouding weer spiegelt zich ook in de uitingen van de Ver v. Ou'd-leerlingen. Ze is uitge groeid tot een ver., die niet alleen on- der de landbouwende bevolking, maar in veel groter kring een goede- naam heeft. En we hebben het elkander meermalen gezegd b\na een of andere goed ge slaagde uitvoering hel zal moeite kosten dit peil te handhaven. Spr- ziet daarbij evenwel enkele gewe ren Er dreigt een vervlakking in het eigenlijke werk der ver. te komen. We zullen nooit moeten vergeten, dat het doel van onze ver. in de eerste plaats is verrijking van onze kennis. Voorzover aan dit nuttige doel zonder gevaar" het aangename kan worden verbonden, is er gedn enkel bezwaar. Het moet echter niet zo worden, dat het aangename hoofdzaak gaat worden er. het nuttige bijzaak. Er zijn enkele symptomen, die dit gevaar niet denkbeeldig maken. Et- is belangstelling voor een revue, een toneelopvoering en een excursie van enkele dagen naar de vaste wal- Wan neer er evenwel door de ver een leer zame excursie langs de proefvelden op Texel w ordt -gehouden, is er geen be langstelling. Spr. is er van overtuigd, dat daarvoor wel enkele ooi-zaken zijn aan te wijzen. De voorlichting op landbouwgebied is zeer veel verbeterd en 't wordt de boe ien als het ware thuis gebracht. De noodzaak 0111 de dingen zelf te onder zoeken is kleiner geworden. Daarnaast vragen zoveel andere dingen onze be langstelling, dat de tijd om ons in de vraagstukken te verdiepen veelal ook ontbreekt. Toch is spr. van mening, dat hier een waarschuwend geluid op zijn plaats is- Tenslotte meent spr? toch met dank baarheid van het werk der ver. te mo gen spreken. Wlanneer we de sprekers van onze lezingsw edstrijden van thans vergelijken met die uit hei eerste be gin, dan is er ook op dit gebied groei te constateren Als we het zo bezien mogen we zeggen, dat onze ver. niet- alleen maar kennisverrijking heeft gebracht, maar dat ze ook heeft mogen meewer ken aan de vorming van jonge boeren, die zich straks met een zeker gemak kunnen bewegen in het land'bouworga- nisatieleveu. In de discussie, die op dit onderwerp volgde, werden enkele punten- uit het betoog van dhr Beumkes nog eens flink onderstreept. Bijna algemeen was men van oordeel, dat het door spr. gesigna leerde gevaar inderdaad aanwezig was- Van meerdere kanten werd aangedron gen op een grotere belangstelling voor het bezoeken van proefvelden en het werk van de landbouwvoorlichting op breder terrein C. v. Gr. (Wordt vervolgd.) HOOFDPIJN! <- Mijnharde Hoofdpijnpoeders Doos 45 ct. M mhardt Hoofdpiinubletten. Koker 75 ct. DE NIEUWE KOFFIEBON Bon 384 (voorkomende op alle v.oe- (I i ngsm id del enkaar ten 9091 is aangewe zen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze toewijzing geldt voor 8 weken- door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 29. Daar stonden ze nu, midden in de nacht, in een wildvreemde streek! Plet enige bekende was de maan, maar daar hadden ze ook niet veel aan Moedeloos slenterden ze verder onder langs de dijk; ja, ze waren zó verstrooid, dat ze vergaten hun dekens mee te nemen. Na een uur kwamen ze aan een brede vaart waar een bootje aan de kant lag. 30. „Zullen we daarin gaan liggen sla pen?" vroeg Jan. „Goed!" zei Piet, en ze kropen er in. In het bootje lag een zeil, waarmee ze zich toedekten en wel dra vielen ze in slaap- Ach, ze wisten niet, dat het touw tijdens het instappen door het schommelen losgeschoten was pn het bootje nu langzaam met hen weg dreef. FEUILLETON 43 De officier gaf geen antwoord. Maar toen Smith dichter naar hem toe kwam en aanstalten scheen te maken, Jenny hij haar arm vast te' grijpen, kwamen twee soldaten, in volle uitrus ting, achter de officier te voorschijn en lieten de kolven van hun geweren met een flinke klap angstig dicht bij de voe ten van Smith op de grond neerkomen. Jenny iiep vlug naar buiten en Frie- drich volgde haar. Zo stonden ze plotseling op straat. Ze liepen door het stadje, naar de rivier toe. De officier zei tegen Jenny: De vuurtoren wordt nu bewaakt. Wie is deze heer? Hij wees naar Friedrioh. Deze heer, zei Jenny glimlachend, is mij vriendelijk gezind Het is mijn heer Mayenne. -De officier keek even verwond 3rd, maar zei verder niets- Ook Friedrich zei geen woord. Ten slotte vroeg Jenny: Wil je nog even met me meegaan naai de toren? Ik heb daar net ni?t alles kun nen zeggen, wat ik op mjjn hart had, maar je moet het beslist horen en hier gaat het niet. Ze wees naar de mensen menigte die -het groepje nastaarde. Ik koon Jenny, ik kom! zei Fri?- drich. En zachtjes voegde hij er aan toe: En dat je hier uit de buurt wilt gaan, was allemaal onzin, niet waar? Helaas niet, Friedrich. Jawel, jawel. Ik weet nu, waarom je het indertijd hebt gezegd Ze keek hem aan, maar wendde haar blik direct weer naar een andere kant. In ieder geval ga je niet alleen, -zei bij plotseling- XIXI. Isabella d' Argusson liep in haar bou doir op en neer. Ze keek uit liet raam Het landschap beviel haar in het geheet niet, het was pas middag en toch was liet al donker en de wind huilde 0111 liet huis. Terwijl zij de trap afliep om zidh naar de parterre-kamer te -begeven: waande thee voor haar werd geserveerd, scheurde ze geheel in gedachten een zakdoekje, dat ze in haar hand hield, in stukken. Haar humeur werd er niet beter op, toen ze de Moor, die haar huisknecht-,je was, met een schaal vol vruchten in zijn hand, zag rondlopen. Het hondje Buhbu- ï-y bedelde om een koekje, maar kreeg liet niet. De Moor glimlachte vol leed vermaak en Isabelle stuurde hem daar op naar buiten. Ze hoorde iets achter haar bewegen en ze draaide zidh om. Maar het was slechts een dienstmeisje, die kwam zeg gen, dat mijnheer Brown, die in de hal wachtte, zich liet aandienen. Mijnheer Brown? Ik kom, Gilbert, liep in de hal op en neer en keek steeds met welbehagen naar zijn gezicht, als -hjj de Venetiaanse spiegel Ghij weet hoe een onnoosel kint den da-gh van Sinte-Olaes bemint" De lach is goed op zijn tijd en deze waarheid zal maar weinig bestrijders vinden. Medici hebben geleraard, dat vrolijkheid zeer gezond is, maar dan moet deze ook w'rkelijk „re creatief" zijn en gehouden binnen be paalde grenzen. Zou er wel één figuur zijn. waarom zoveel vrolijkheid en vermaak is verwe ven, die in dit opzicht zo populair is, als om onze goede Sint? Het feest van deze heilige wordt wel nergens zo algemeen gevierd als in ons land (vgl. Weihnachten in Duitsland. Christmas in Engeland) Op Texel maakte men reeds lang voor de 5e December tal van voorbereidselen voor het Sinterklaasfeest. Brak de lang ver-beide dag aan, dan werd deze overal door een oorverdovend getoeter inge luid door jongelui, die op grote horens bliezen, speciaal voor deze dag be waard. Om 2 uur begon de trek der „Sinter klaasjes" door de straten: gemaskerd: en vreemd toegetakelde kinderen, waar onder er wel enkelen aardig uitzagen in meer verzorgde toiletjes- Viel de duisternis in, dan ruimden deze „Sinterklaasjes" het veld voor de straatvegers": meer groteren, die een ketting aan het -heen meesleepte-n en met een 'bezem in de hand alle kinderen die eventueel nog op straat waren, weg joegen. Was de avond daar, dan volgde de maskerade der volwassenen, die al zin gend of instrumentale muziek makend, door de straten trokken. Eigenaardig was het soms met zich meevoeren van een tent, waarin voorbijgangers wei-den gesleept, waar ze de kunststukken van een goochelaar, buikspreker of dergelij ke personen konden bewonderen. Ook leidde men wel kunstig nage bootste olifanten e.d. in de troep mede. Om elf uur was de buitenshudspret af gelopen en werd het feesi. in de her bergen voortgezet- Een aardig schouw spel leverde des avonds de gecostm- meerde stoet op, die huiswaarts keerde. De volgende dag was bekend als ,,zoe- kertjesda-g" waarop men de presentjes moest, opzoeken. Van oude datum. Reeds in 1300 was 't Sinterklaasfeest al een feest voor de jeugd, waarop deze een koning of bissc-hop koos. Aan voorbijgangers mochten de jon gelui dan een gift vragen, die bekemd stond onder de naam van „kaarsgeld", ,,konings-geld", ..biergeld", enz. Voor dit geld werd wel een kaars gekocht om die te branden voor de goede heilige of bier, waarbij men Sinterklaasgebak at. Waarschijnlijk werd in 1600 op in stigatie der predikanten, te Amsterdam een keur uitgevaardigd, die verbood „opten Nicolaesavond cramen te setten in welcke verlcofft worden goederen, die men de keynders d-iets maeckte. d-at denzelfden Nicolaes hen geeft, 't welck eene saeck nijet alleen teghens alle goe de ordre en politye, maer oock de luy- den afleidende van de waere Gods- deynst ebde streckende tot vvaen'ge- looff, superstitie en'de afgoderije, de- vveloke in eene gepolitoerde, christe- lycke gereformeerde Stad: niet behoort getoloreert te worden". Sinle Maarten en Sint-Nicolaas. In de volksgebruiken verwart men Aan jongen en ouwen, Daarom maakt men hier kapers, En mutsen voor kinderen en vrouwen" We eindigen met het fraaie gedioht van E. Hoor nik: ,,Het meisje keert zich' slapend om, in de lampetkan en de kom -begint, de dag te karnen. Nog huppelt langs een sehimmenrij, -bouwblokken en het huis voorbij, waarin de poppen dromen, liet suikerpaard. Maar vliegensvlug draaft 't naar zijn voetstuk weer terug het licht is doorgekomen.... Dan slaat mijn kind de ogen op, O, suikerbeest, O, speelgoedpop, het hooi is weggenomen." KATHOLIEKE KERKLIJST VAN DEN BURG Parochie van St Joannes de Doper. Heden 2e Zondag v.d. Advent. Com- munieuitreiken begint vooraan en heden ook 2 Missen in Den Hoorn. De collec te is voor de sieraden. Ook na de Missen in de bijkerken gelegenheid om te biech ten. Om 7 uur lof met adventspredika- tie. Mogen vde parochianen in de Ad vent het lof -bezoeken. Het is een tijd van gebed en boete. Dit lof is tot inten tie voor de bekering van de zondaars v. d. parochie. Verder de tijden voor de II. Missen, bieohtgel. en uitreiking van de communie als anders. Wegens toet Adventslof geen mamiencongregatie Maandag 5 Dec. Geen vrouwencongre gatie wegens de St. NicolaasViering in de huiselijke kring. Woensdag fi Dec. om 7,30 uur St. Josephlof met gebeden voor opg'egevten intenties Donderdag 8 Dee. Het Feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Om 6.30 uitreiking van de communie, om 8 uur gez- Mis en om 7,30 uur Maria-lof. Vrijdag 9 Dee, Om 3,30 biechthoren v.d schoolkinderen. Zater dag 10 Dec. 6 uur rozenkrans en biecht gelegenheid van 4-8 op de hele uren. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk met een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. POST VOOR DE OOST. Met m.s- ,.Madoera" kan post. naar Indonesië worden verzonden. De corres pondentie moet uiterlijk 5 Dec. gepost worden. Verleden week Donderdag hield de Fryske Krite op Texel de eerste grote avond Ondanks het ongunstige weer, was tot-li een flink aantal Friezen naar „Casino" gekomen. A-is voorzitter Goënga liet Friese Volkslied heeft laten zingen, is er met een die typische Friese sfeer, die je als het ware voor een paar uurtjes weer naar het „Heltel&n" terugvoert, Een klein koortje zingt 2 liederen en wel 't Flaggelicd en het Sweltsje. Dan komt Master Fiokstra mett een voordracht ever 'n slim mannetje, deu met zijn ge kookte eieren de stren-ge rechter in het zonnetje zet. „Het feintsje fan Menaem" werd gezongen door Lucas v-d. Veen en Alike Reitsma met rhythrmsche begelei ding. Mw. Van Koningsveld kwam met de voordracht „Jetske". O, 0, die stakker deed alles verkeerd. Zelfs het bedwar- men was haar niet toevertrouwd. Wij wisten niet dat er zulke goede voor drachtkunstenaars op Texel waren. Na het kopje koffie dat als gebrui kelijk kosteloos verstrekt werd, zong het koortje nog 2 nrs. en toen kwam Master Bakker met. een heel aardig stukje over een man, die dacht, dat hij zijn Friese taal niet meer spreken kon. Dijkman, zo was de naam van de betrokken persoon, komt na een jaar of wat zwerven buiten Friesland, mettertijd als politie-agent in een klein Fries dorpje terecht- Hij doet net alsof hij van zijn leven nooit een woord Fries gesproken heeft, maar als zijn zoontje Hae'be op een hete zomer middag bijna verdrinkt en na verloop o van tijd weer tekenen van leven geeft. Sinterklaas en Sint-Maarten nogal eens. is hij plotseling weer Fries en rollen de evenals dit in kinderversjes geschiedt. Men stelt Sinterklaas in Noord-Frank rijk wei voor als wezen, dat „zich niet tevreden stelt met de roede stoute kin deren te tuchtigen, maar ze als salade opeet". Slnterklaas-poëzie. In kinderprocessies langs de'huizen zong de jeugd: ,,Sint-Niklaas, goedige bloed, Geef me een buil met suikergoed, Niet te veel en niet te min, Smijt het maar de schoorsteen in Op uithangborden en gevelstenen vond mtn de heilige van My ra herhaal delijk afgebeeld. Te Dordrecht las men op zo'11 uithangbord: ..Hier in de Bisschop Sinterklaas, Hij was wel goed, Maar geenszins dwaas, Hij toonde weldadigheyt, Friese woorden hem zo weer uit mond. zijn •Dan volgt, het drama van de „Ljurk". Terwijl een jongedame (Akke Reitsma) op een gevangen leeuwerikje moet pas sen, komt haar vrijer binnen (Lucas) Ondertussen is Douwe een kooitje gaan halen en geeft van achter het gordijn verschillende aanwijzingen bedoeld voor de leeuwerik, maar die door de vrijer verkeerd worden opgevat. De zaal lachte luidkeels mee! Een paar Afrikaanse liedjes vielen ook wel in de smaak. De laatste, die op de planken verscheen, was mw. De Wolf. Door een klein misverstand was haar naam op het programma gekomen en toen heeft ze zeker gedacht: Nu zal ik dan tenminste ook mijn best doen, want de voordracht waar ze mee kwam, was een knaap- Ze bracht haar voor dracht mooi naar voren. Het handelde over de reis van een boerenzoon naar Leeuwarden, waar hij in verkeerd gezelschap terecht komt. Hij maakt, daar nogal het een en ander mee. Het was onderhand al weer hoog tijd voor de mensen, die met de bus mee moesten, toen de heer Goënga deze bui tengewoon goed geslaagde avond be sloot door allen het bekende ,,Heitelfin" te laten zingen. Even na afloop werden er nog bloe men aangeboden aan mw. v.d. Kooi. die deze avond voor het muzikale gedeelte zorgde Wij zien weer vol spanning uit raar de 2e avond in het laatst van Janu ari De toneeflploeg is o.i.v. de heer A-bm-a reeds druk bezig met de repeti ties voor het blijspel „Pake". V-V.V. AFD. DEN HOOIEN. De Maandag 28 Nov. in Loodsmans- wel-varen gehouden vergadering van V. V.V., afd. Den Hoorn werd door 42 le den, o.w. 4 dames, bezocht. Na opening door de voorz-, dhr A. Slegh, werd tiet jaarverslag voorgele zen. Daaruit, bleek, dat 1949 voor Den Hoorn zeer gunstig was geweest. De heren J. A. Dros en P. Drijver werden met alg. stemmen herkozen. 'De heer W. H- Lap betoogde, dat de toekomst voor Den Hoorn en omgeving er goed uitzag voor wat het teristenbe- zoek betreft. Na' de -beschouwing was het woord aan dhr Oskamp, di- een soortgelijke speech afstak als op de andere dorpen. Het VW-kantoor te Den Hoorn werd door honderden toeristen bezocht en doet dus goede diensten, mej. W. Duin- kei- verdient lof voor de wijze, waarop zij haar taak vervult, Bij de discussies werd o m. de vraag gesteld ol het niet mogelijk was, dat de politiecontrole niet eerder kon begin nen. Dat gebeurde wel 's nachts om drie uur. Dln- Jurr. Beumkes betreurde 't, dat er al weer vuilnis op Hoge Achter om gedeponeerd werd. Ook in de R0111- mel-vveel gooit men nog van alles neer. Er zal streng op naleving van de voor schriften worden gelet. Overtreding kan streng worden gestraft. De heer Sleglh sloot om 11,45 uur de vergadering met de hoop, dat de VVV zou groeien en bloeien tot belang van heel Texel. passeerde. Dus, begon Isabelle. Zoals u hetot gewenst, juffrouw d' -Ar gusson, ben ik nog eens naar de vrede rechter Smitto gegaan, antwoordde hij. Ik heb er ernstig op aangedrongen, dat het veel beter zou zijn, als Jenny Hes ters naar Jackson werd overgebracht en intussen zal ze wel op weg daarheen zijn. Isabelle keek hem geringschattend aan. U bent wel gedienstig, mijnheer Brown. Maar 11 schijnt noga! een slecht geheugen te hebben- Was 11 liet niet, die -dit. alles hebt. uitgedacht? Ik hoop desalniettemin, dat d: juist is, als ik zeg: zoals u het hebt ge wenst, juffrouw d' Argusson, merkte Gilbert op. Sinds ikik wilde zeg gen: zo waar als ilk Brown heet, is mij geen moeite te veel, zo lang ik u van dienst kan zijn. U -bent wel erg bereidwillig, zei Isabelle op gerekte toon. Gilbert voel de zich gevleid en boog. E11 wat is er verder? vroeg ze. Verder? zei hjj gedempt. Alle boe ren uit de buurt zijn bereid -hun hebben en houden tot het uiterste te verdedi gen. Het gaat nog 0111 eeii paar uurtjes Als de gouverneur in die tijd geen kans ziet de dijk op te blazen, dan stroomt liet water al met alle geweld New Or leans binnen en dan is het plan van de gouverneur overbodig geworden. Isabelle draaide aan een sierlijke ring die zij aan haar kleine vinger- droeg. Wat hebt u eigenlijk tegen de stad New Orleans? vroeg ze. Ik geef toe, zei hij, dat het mij daar niet al te best is gegaan. Maar dat is bijzaak E11 wat is dan de hoofdzaak? Dat dit aardige bezit n.et verdrinkt juffrouw d' Argusson. Isabelle vestigde haar blikken weer op de ring. terwijl ze verder vroeg: Maar wat wint 11 daarmee, mijnheer Brown? Nu, zei liii vlug, op zijn minst ge nomen, toch het vertrouwen Het vertrouwen van wie? Bijvoorbeeld dat van u, juffrouw d' Argusson. U bent immers zelf al met het voorstel gekomen 0111 mij hier tot rentmeester te benoemen... Het is maar een klein kasteel, mijnheer Brown. Nu nog wel. Omdat u vele kansen onbenut laat, U hebt tot nog toe alleen interesse gehad voor liet huis en het park. Maar misschien.... Zijn ogen kregen irts loerends. Misschien ver andert er nog eens het een of ander in uw leven? Hoeveel bos behoort er niet bij dit slot! Hoeveel land ligt ei- niet. nog ongebruikt? Drie steengroeven en een goede grond voor een pannen- bakkerij. Alles ligt prachtig om 't slot heen Het geld ligt er. U behoeft het slechts op te rapen. Isa'beile was op een bank gaan zit ten en had aandachtig naar Gilbert's woorden geluisterd. De gedachte, dat ze eigenares van een aanzienlijk en rende rend landgoed kon zijn, was haar niet ongevallig Ze antwoordde: Als de vloed voorhij is, mijnheer Brown, zullen wij er nog eens uitvoerig over spreken. Hij boog met een gelukkig lachje. Hij merkte niet. dat hij met het. bereikte re sultaat tevreden had moeten zijn. Hrt ngen'bhk leek hem al te gunstig en grenzen zag hij niet U hebt iemand nodig, die de we reld kent, zei hij. Een sterke arm. Isa belle. Iemand die niet zo kortzich tig is 0111 aan '11 kleine telefoonjuffrouw de voorkeur te geven boven u. Hij sprak gehaast, begerig, met de ge dachteloosheid van een roekeloos spe ler die het grote geluk voor zich uit ziet zweven. Of zag hii misschien alleen maar een dak boven zijn hoofd? Wie weet? Isabelle wendde zich echter plot seling naar hem toe, ze greep een tijd schrift, dat op een tafeltje iag en sloeg hem er mee in het gezicht, terwijl ze scherp zei: Er uit! Hij tuimelde achteruit. Buiten reed een wagen voor. Een knecht en een dienstmeisje kwamen haastig aanlopen. Mevrouw Hortense Mayenne kwam de lint binnen. Isa-belle, die haar zelfbeheersing weer terug had, liep op haar toe en begroette haar hartelijk. De oude dame nam Gil bert vluchtig op en toen fluisterde zij tegen Isabelle: Door dit hondenweer kom ik naar jou toe omdat. Ik weet niet wat ik er van moet. denken Stel je voor, die jongen is nog niet thuis! (Wordt vervolgd-)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 6