Cjvocn 'wartrjexehin het harL, iV Distributiekantoor Texel opgeheven „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren TEXELSE Uitgave v h Fa Langeveld De R007 Bockhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 63e JAARGANG. No- 6380 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rorterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Nog een kleine week en Texel zal weer ingen van de Ouwe Stmdekklaas die looit verloren gaat. Ja, de 12e Dev. na- lert met rasse schreden. Zoals ieder aar is men ook nu natuurlijk al weer Iruk bezig met de voorbereidingen, die ei-bonden zijn aan dit grote, tradi'tio- lele feest, dat ver buiten bet eiland be- endbeid geniet en zeer d-i-kwjjls door ie verslaggevers van grote dagbladen ordt bi.jgevvoond. Het is een stu'kje olkiore, waarop wij trots mogen zijn. lok de jury is weer actief geworden, lij bestaat dit jaar uit de dames mevr. ifulder-Van Gelder, imv. vd. Meulen- 'lens, mvv. Lap-Dijt en mej A. Reij en Ie heren Chr. v.d. Kolk en pastoor Per- »on. Wat de prijzen betreft: De grote strijd ;aat weer om de wisselbeker van de l'exelse Crt- Deze werd al tweemaal (vo lg jaar en in 11)46) gewonnen door de 'JMV (Chr. Jongemannen Ver.), die, ;eassisteerd werd door d; Clir. Meisjes (er. Spelen zij het klaar de beker dit aar opnieuiw in de waoht te slepen, dan ordt. bij definitief hun bezit. Maar.... ver is het. nog niet, dunkt ons, want Ie andere gegadigden voor deze beker tten ook nooit stil Alvorens wij willen besluiten met de kinderklazen, grote en kleinen, veel pl?- ier toe te wensen, willen wij nog even aandacht vestigen op bet verzoek an de burgemeester om de vooretellin- ;en toch vooral binnen de perken van iet fatsoen te houden. Het zou inder- !aad te betreuren zijn als dit feest, dat 'P zulk een goede tradti-ie kan roemen, >p de duur in diserediet zou raken. Allen op naar het feest- Met de goede eest, opdat de Ouwe Sur.aerklaas de tewoners van het Gronden Boltje een ;oed hart blijft -toedragen. Over schermutselingen tussen Over bid en Ouwe Sunderklazen lazen wij in iel boek „Texel" o-a. -het volgende: Er zijn wel eens burgemeesters ge veest. die trachtten aan de Sint Nico- aasviering een einde tel. -maken. Eens, iet was op 24 Nov. 1816, werd van hel raadhuis af bet volgende met een onr- uial van veel woorden 'bekend gemaakt: Het gemeentebestuur van Texel, sedert OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Vrijdag 9 December 1949, des namiddags om 2,30 uur ten gc- meentehulze. Texel, 3 December 1949 De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin- en. 3. Benoeming van een onderwijzer ran de openbart lagere school te De Jocksdorp. 4. Benoeming van bestuursleden van iet Alg- Weesbuis wegens periodieke iftreding per 1 Jan. 1950. 5. Benoeming van bestuursleden van Ie Stichting Nijverheidsonderwijs voor meisjes op Texel voor het tijdvak van Januari 1950 tot en met 31 December 1951 6. Verlening van eervol ontslag aan mej. II. C- Bakker als onderwijzeres aan ie o.l, school te De Cocksdorp. 7. Beslissing op bezwaar,schriften te- »en aanslagen in de plaatselijke belas ingen. 8- Aanbieding van de gemeentebegro ting voor de dienst 1S50. 9. Aanbieding van de begroting rooi de Soeia'e Dienst voor hel dienstjaar )50. 10. Vaststelling 3e wijziging van de Verordening op de beffing van secreta rieleges. 11. Balans en-de verlies- en winstreke ning van de N.V- Texelse Electriciteits- niaatschappij over 194S, 12. Hernieuwde vaststelling van de le nijzigiiig van de Verordening op de heffing van reinigingsrechten in ver band met het aflopen van de goedkeu ring op 1 Jan. 1950. 13. Vaststelling van de 5e wijziging van de Verordening op de vleeskeu ringsdienst, 14- Vaststelling van de le wijziging van de Verordening op de veemarkten, in verband met het weren van op run- dertubereulose reagerend vee van een gedeelte van de markt. 15. Bepaling, dat de herziening van het uitbreidingsplan in oud rdelen voor De Koog en de vaststelling van derge lijke plannen voor De Cocksdorp, Den Iloorn, Oost, Oosterend, Oudeschild en De Waal, alsmede de vaststelling van een plan in hoofdzaak voor dat gedeelte van kracht, is, wordt voc-bereid. TEXELSE MARKT -Den Burg. 5 Dec. 1949. Aangevoerd: 3 koeien f500-f650- 5 graskalveren f 180-f 220. 9 pinken f 300-f 375. 20 scha pen f45 f60. 3 'biggen f35-f50. 15 nuch tere kalveren. enige jaren opgemerkt hebbende, dat 't alleszins strafwaardig en ongeoorloofd gebruik, hetwelk onder de aankomende en ook volwassen jongelieden plaats beeft, van zich op het zgn. Sint -Nico laasfeest in allerhande vreemde klede ren, zelfs die de gedaan e van beesten hebben, te vermommen, en zodanig toe te takelen, dat zij geheel onherkenbaar zijn, en alsdan onder dat masker zich veroorloven, niet. alleen aan de huizen dor Ingezetenen aan te kloppen, de In woners te verontrusten en de aldaar zijn de jonge kinderen schrik in te boeze men, maar bok zelfs de voorbij,gangers op de publieke straten te molesteren en voorts twist en tweedracht te verwek ken, alles strijdig met de goede orde en Politie en rust der ingezetenen.... ver bieden het Sint Nicolaasfeest op een boete van 10 gulden voor ieder die in overtreding is. Deze zullen worden op- gebragt ten einde ontmaskerd en her kend te worden" Het resultaat van deze bekendmaking, die op alle dorpen werd aangeplakt, zal wel tegengesteld geweest zijn aan wat men er van verwachtte. Wij althans her inneren ons een soortgelijk verbod van later tijd. dat slechts ten gevolge had, dat een groter aanal deelnemers dan ooit tevoren aan het feest, deelnam. VROUWEN VEREN IG ING JUBILEERDE. De vrouwen voerden in alle opzichten de boventoon Woensdagavond in het Oudeschilider Her-v. kerkgebouw, maai de aanwezige mannen gsundf.n het haar van harte. Immers, de Vrouwenvereni ging (of Zusterkring), vierde haar 15-j. besliaan waaraan luister werd bijgezet 'door de aanwezigheid van de vroegere predikant van de gemeente Oude schild Ds. G- W. Scholte van Blokker, in wiens tijd de Zusterkring werd op gericht, de oud-voorzitsters, de dames I Iros en Bood, talrijke leden van Herv. Vrouwenver. uilt de andere dorpen, de Vrouwenbond van de P .v.d A., jeugd- vertegenwoordigers en gemeenteleden. Mevr. Termaat-Bartelds opende de bijeenkomst met een vv'ijdingswoord. waarin /ij wees op de geest- lijke achter grond van de menselijke arbeid en in t bijzonder van het werk der vrouwen. Daarna hield zij een herdenkingsrede waarin lief en leed uit 15 jaren wei-den gememoreerd. Hierop wei-den de zus ters door velen geluk gewenst. Nuttige cadeaux weiden aangeboden al van te voren waren vele bloemstukken ontvan gen, die een plaats in de kerk hadden gevonden. Een bijzonder geschenk was e'en sprei, gehaakt door bel oudste lid, mw. A. Briïin-Hoogerheidt. Namens kerkerand en kerkvoogdij weid de zus ters hartelijk dank gebracht voor de kracWige steun in moeilijke tijden aan de kerkelijke gemeente geschonken Nadat in de pauze thee met koek was geserveerd, zong het kerkkoor, dat zich al eerder had laten horen, nog '2 liede ren, waarop raw. KroonKüneken, 'hoofdbestuurslid van de Federatie van V. II. Vrouwen-ver.. Vlaams proza en poëzie van Vlaamse dichters declameer de, waarnaar met grote aandacht weid geluisterd. Tegen elven werd deze welgeslaagde avond door de voorzitster gesloten. TEXELSE RAM NAAR ITALIË. In >,De Telegraaf" verscheen vorige week een foto van een Texelse ram niet uniformpet op van een KLM-piloot, Op de achtergrond zag men nog een glimp van 'n cockpit met 't woord „Zeeland", het toestel waarmede de ram naar Italië zou w orden vervoerd. Het was een ram van de heer Commandeur. -Onder de fo to stond o.iii.: „Hij moet een voortdurend reclame zijn voor het Texelse schapenras in Ita lië. Hoewel hij pas anderhalf jaar is, wacht hem daar een zware taak. Hij moet mede helpen het Italiaanse ras te verbeteren en hoewel andere Texelse rammen hem daarin terzijde zullen staan is hli de pionier de voorloper, die door zijn goede hoedanigheden moet trachten daar een afzetgebied op te bouwen voor de Texelse fokkers. Vandaar die grote belangstelling 'bij zijn vertrek van Schiphol, avaar zelfs dr. G Hoogstraten van de Veeartsenijkundige dienst speci aal naar toe was gegaan, 0111 hem nog vlak voor het vertrek te keuren. Dat liep goed af. Daarna mocht hij de Con- vair in, zij het zonder pet-. RADIO-DISTRIBUTIE. Texel, Oosterend. 3011'49. Geachte redacteur. Menigmaal heb ik in uw blad gelezen dat gezonde critiek gaarne geplaatst wordt. Dit heeft, mij op de gedachte ge bracht u een plaatsje voor deze critiek te vragen, misschien is de uitwerking hiervan heter dan liet schrijven van een verzoekschrift met ondertekening van alle betroffen personen. De critiek betreft hier de radiodistri butie te 'Oosterend. Zoals overal, heeft ook Oosterend zijn radiodistributie Door het gehele dorp ziet men de vele draden, zodat men tot de conclusie moet komen, dat Oosterend nog een -tamelijk aantal aansluitingen op dit distributie net heeft Indien -men zich de moeite neemt de ze draden te volgen, binnenshuis en dan eens vraagt hoe deze distributie de aan gesloten abonné 'bevalt, schrik dan niet, want het antwoord is niet best- Wat is nu de reden dat men zo onte vreden is? Sinds i Oct. jl. is de luister bijdrage i erhoogd van f 2,25 op f 3,00, dit zou in feite niet erg wezen als men kreeg en hoorde wat men voor f 3.00 behoorde te krijgen. In Oosterend hebben de abonné's de beschikking over twee stations, geen 4, zoals bv. in Amsterdam, de stations hier zijn zelden storingsvrij of men hoort 2 stations door elkaar of men hoort niets We zullen maar niet opsommen welke oorzaken hier een rol spelen, het feit is er. Nimmer heeft men in Oosterend ge meend, dat men hier verhoging zou in voeren Dit gebeurde toch. Er werd een verzoekschrift ingediend, door iedere luisteraar der distributie ondertekend, waarin deze bezwaren naar voren wer den gebracht, nl- de slechte ontvangst door de buitenlandse stations, de slechte aansluitingen vanuit de lucht en dat men maai 2 stations heeft. Om deze re denen werd een tijdelijke herziening ge vraagd van liet te betalen bedrag, totdat men ook in Oosterend een storingvrije ontvangst en meerdere stations heeft. Maar -tot op liedmi hoort men niets. Waarom niet? 'Heeft men dan iets ge vraagd wat onmogelijk is? Met kracht moet ik zeggen: Nee!! De plaatselijke PTT-dienst weet dit ook maar al te goed. Waarom dan geen herziening? Of moet men in Oosterend dan maar alvast vooruit betalen voor wat. nog in het van zit? Dan zou ik de heren kippenhouders bv. aanraden, alvast een voorschot te vragen op hun exporteieren voor het volgende jaar. Wie weet! Ieder begrijpt nu wel dat mijn voor beeld niet deugt als ik er PTT en distri butie in deze zin wil zetter.. In ieder ge val gebeurt er iets wat niet redelijk is. Resultaten heeft. Oosterend nog niet gezien, misschien helpt dfze openlijke critiek 'heter dan verzoekschriften- Wie zal (het zeggen, maar de distrihutie- abonné's in Oosterend wachten nog steeds en omdat, er nog steeds geen be slissing valt. betalen -zij -het volle bedrag voor. ja geachte lezer, gaat li dit nu eens aan een abonné tan het distribu tienet -te Oosterend vragen. Met. dank voor de -plaatsing, EEN DTSTRIBUTIEABONNEE. Wij hebben ons tot de beren Rente naar en Visman om inlichtingen gewend en vernamen het volgende: Het ligt. ill de bedoeling overal in Nederland vier program-ma's in te voe- ren, alles via lijnverbinding. In Den Burg zijn zoals bekend onlangs nieuwe iij-nen gelegd ten dienste van liet tele foon» ei-keer, gelijktijdig heeft men toen radiovopdjngs'kaibels gelegd waarvan dus straks gebruik -kan worden ge maakt wanneer het invoeren van de ge noemde vier „lijnprogrammas" een feit gaat. worden. In OudesChikl en Ooster end zullen natuurlijk t.z.i, dezelfde teolinische vorderingen te verwachten zijn. (Den Burg en Oudeschild zijn reeds in het bezit, van een directe lijnverbin ding voor twee stations). Thans draaien aan het vasteland de grote centrales met vier programma's. Verscheidene kleine centrales hebben daar ook nog slechts twee programma's, zelfs zijn er centrales met één program ma- Daarvan is de contributie niet ver hoogd. Voor de oorlog kon de radiobezitter van vroeg tot laat van zijn eigen toe stel of distribufielijntje mei volle teu gen genieten, maar sedert een Duitse onder Russische controle slaande Om roep op bepaalde uren van de dag met een versterkte zender is gekomen, is het misère, niet alleen voor de aangeslote nen op de radiodistributie. maar ook voor de -bezitters van een eigen toestel, al is dit nog zo goed. Red T. C. BOOTDIENST T E.S.O. TEXEL—DEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 11,45; 14,60; 17.50 Van Den Helder: 6,30; 10,20: 13,00; 16,20; 19,30. Op Zon- en alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,45; 11,45; 17,50. Van Den Helder: 10,20; 13,10; 19,00 fluim 10 jaar geleden wer den de eerste distributiekaar ten uitgereikt. Gestart werd met het verstrekken van een bon voor de aankoop van suiker. In de donkerste peri ode van de bezettingstijd was vrijwel niets meer zon der bon en wat men op die bonnen kreeq was bitter wei nig meer. Met dankbaarheid denken v/ij terug aan de boeren die hun koeien hoofd zakelijk leeg molken ten be hoeve ener rechtstreekse verbinding met de consu ment ol aan de boeren, die het graan teqen sprookjes achtig lage prijzen verkochten Zo kwamen wij er door- Hier naast sluit de heer Boom het distributiekantoor, het Gla zen Paleis, dat begin 1940 werd betrokken, nadat de Distributiedienst vanat na jaar 1939 gevestigd was in een vertrek achterin het floadhuis waar tevens het kantoor voor werkverschai- ting en steunverlening (in geval van werkloosheid) was ondergebrachtToen de distributie in omvang (oenam werd hiervoor een apart gebouw beschikbaar gesteld. Het hoogste aantal ambtenaren bedroeq 15. Dat was in '43-'44. Van 1939 tot 1944 was de heer W- v. Heerwaarden directeur, in 1944 volgde de plvv. directeur, de heer fl. 1. Boom, hem op. 'Zo is dan Maandag 28 Nov. jl. het Distributiekantoor Texel opgeheven. Op bij-gaand plaatje ziet u de directeur van dit kantoor, dhr R. J Boom, de deur voor het laatst „Officieel" sluiten Die zaak is gelukkig weer aan de kant. Zeker, we helbben nog te maken met koffiedistri'butie en voor steenkolen heb je ook nog bonnen nodig, maar dat is in ieder geval geen bo n n en rompslomp meer zoals wij dat vroeger gekend heb ben. „Todi was liet aantal bonnen tot de laatste week nog belangrijk'aldus dhr Boom. Ja had immers nog koffie plus kaas of rijst plus kaas. Iedpre eilander had tenslotte toch nog twee bonnen, dus dat werd per 14 dagen 19,000 bonnen! En de slagers kwamen eveneens tot. het ■eind? toe". „Wij zullen de geschiedenis maai n-iet meer levend maken!" zeiden we en dhr Boom was dat roerend met ons eens; allemaal misère. Je kon inza ke de distributie moeilijk spreken van lief en leed. Wat was er nou voor liefs aan? Nog eenmaal bekeken vrij het gebouw- ije, dat halverwege de distributietijd uit gebreid moest vvohden. Nog eenmaal stonden wij voor de vijf loketten- ..In lichtingen", „Zware arbeid". .Oentnil" kas" en nr. 4 en 5 voor winkeliers niet hun rantsoen- en coiisumentbonnen. En UITVOERING TEN BATE KLEU TERSCHOOL TE OUDESCHILD- De uitvoering, die de R.K. Toneelver. „Inter Nos" Zaterdag in tut R.K. Pa rochiehuis heeft gehouden ten bate van de Kleuterschool heeft ten olie aan het doel beantwoord. De zaal was tot de laatste plaats bezet toen Meester S. Bak ker, voorz- van de kleuterschool een welkomstwoord sprak. De avond die vorig jaar georgani seerd is was zeer geslaagd, aldus dhr Bakker en daar een der spelers ook be stuurslid van de kleuterschool is, kwam -ook nu de zaak weer voor eik-aar. De school iieeft af en toe een krachtige fi- nantiële injectie nodig en ik hoop dat we dit vanavond bereiken. Hierna was het woord aan Inter Nos. Het stuk „Achter de wolken" is hier reeds eerder door de Vlielanders ge speeld zodat, de inhoud onbesproken kan blijven. De personen zijn: Karei Weijts (J. Til. Boom), zijn vrousv lAgn Bakker) Jan, zijn oudste zoon (G. Bakker JOzn.) Annie zjin dochter (J. Bakker Od), Ka- rel zijn jongste zoon (J. Buisman); Ma rie, de vrouw van Jan (A Hdn); Jasper de Bont. een inwonende gast (W Sla- in-aii); Juffr- v. Ispelen, winkeljuffrouw (G. Timmer). De heer J Boom gaf een praehtcre- atie van de kleine winkelier, altijd in de zorgen maar steeds vol vertrouwen in de toekomst- Agn. Bakker had meer van haar rol kunnen maken, waardoor voor al het 'aatste bedrijf beter tot zijn recht zou zlin gekomen G. Bakker gaf een goede vertolking van een zoon die zich voor zlin vader schaamde en mej. A- Hin was een prabhttype van rijke maar on vermurwbare schoondochter. Ook het goede spel van mej. J Bakker viel op. Inter Nos heeft daar een veelbelovende kracht aan. De andere medewerkenden waren eveneens goed op dreef. Hoewel er enige zwakke plekken in de opvoering waren werd er bet-er ge speeld dan verleden jaar en mag Inter Nos op een geslaagde avond terugzien. Meester Bakker sprak zeker namens alle aanwezigen toen hij Inter Nos dank te voor de prettige avond. De heer It. J. Boom sluit het kantoor. we lazen ook nog eten-s, dat Invaliden, toekomstige moeders en ouden van da gen voorrang hadden". Elders hing een vriendelijk verzoek aan de -bezoekers (inspecteurs, enz. enz.) 0111 de ambtena ren niet langer op te houden dan nood zakelijk was. Zeker, de ambtenaren wis ten wel wal ze te doen hadden! Nu is dat all-es»weer voorbij. Wij roepen „hoera!" jammer ge noeg kan liet geen grote „H" lijden. Want ach, je kunt geen dagblad op slaan of liet wordt je akelig te moede. Helaas is de wereld op grond van de op gedane ervaringen van oordeel, dat de vrede het best gediend kan worden door je militaire kracht zo groot, mogelijk te maken. De distributieperiode is voorbij, maar is het oorlogsgevaar eveneens voorbij? Immers lazen wij dezer dagen in een groot dagblad. „Er hing in de vergade ring van de Verenigde Naiies e'en sfeer lan onrust". Dat stond orjder de kop ..Atoomkwestie houdt de wereld bezig". Atoomenergie. voor opbouw of ver- woesting? Een vraagteken een vaag leken. Den Burg, Texel, Dec. 1949. Geachte redactie Nu na ruim 10 jaar de distributie ten einde is, althans de plaatselijke kantoren zijn opgeheven, wil ik niet nalaten om u, redactie, inijn dank He betuigen voor de medewerking welke u, in -het belang van de Texelaars, heeft verleend met het publiceren van -het Distributienieuws en grote uitreikingen. Het zal de Texelaars zeker niet be kend geweest 'zijn, dat ongeveer 2 jaar geleden de -bepaling afkwam, dat er voor publicaties door de Distrilbutiediensten geen gelden meer mochten worden uit gegeven. Dat. dit voor Texel niet zo een voudig was zal ieder kunnen 'begrijpen. Niet publiceren was onmogelijk. Wij waren dus op uw medewi'king aangewe zen. LI gaf deze medewerking spontaan en was steeds bereid te doen wat in uw vermogen was. U gaf 2 jaar lang geheel belangeloos het Distributienieuws en dag en data van uitreikingen. Tk ben daarom over tuigd, dat allen dit kunnen waarderen en dat ik gerust ook na-mens alle Texe laars u kan danken voor hetgeen u deed. Hoogachtend, R .T BOOM. CONSULTATIEBUREAU- Het consultatiebureau voor Zuigelin gen houdt, zitting Woensdag 7 Dec. (he den) in De Oranjeboom od de bekende uren. ZAKENNIEUWS. Laten de motten maar komen! Stoomververlj en chemische wasserij „Nieuwediep" te Apeldoorn verzoekt ons in verband met haar adv. het volgend 3 1- richt te publiceren: Het onwaarschijnlijke is werkelijk heid geworden; in de toekomst is het mogelijk -zonder regenjas >n een goed; stortbui te lopen zonder dat het col bertje er onder lijdt. Een Deen heeft een tejrtielver- pdelingsmiddel gevonden, waardoor textielstoffen niet alleen water en vuil afstoten, maar waardoor de stof hoven- dien twee tot. driemaal meer slijtvveer- stand heeft. Moteohtheid wordt voorts gpgarandeerd. Het is niet moeilijk te raden, dat dezp vinding eenmaal overal in practijk gebracht. een omwenteling in de tex tielindustrie te-weeg zat brengen. Het textielveredelingsmiddel Tripion' wordt thans odk in Nederland in de practijk gebracht. Chemische wasserijen kunnen elk kledingstuk, en ook tapijten, na de reiniging triploneren". Van liet grootste belang schijnt -het triploneren te zijn voor wolien stoffen. Ook voor natuurzijde en kunstzijde kan het echter goede diensten bewijzen. Voor katoen en linnen is „tripion" van minder belang-

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1