Cfroen 'ZwartsJexelsin het harL, yu *m8F. De vuurtoren gaat binnenkort weer branden Nu de mooist ingerichte van ons land Ouwe trouwe wachter jmepm In Januari wordt gestemd over een voorstel tot afschaffing van de kermis WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6386 COURANT Uitgave v h Fa Langeveld De R007 Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en CoÖp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De restauratiewerkzaamheden aan dc vuurtoren, gebouwd op Texel's Noorde lijkste punt, hebben nu bijna hun be, slag gekregen Omstreeks Februa hoopt men het licht weer te kunne, ontsteken. Na vele jaren, want toen Duitsers de toren met hun geschut v(< nielden in de Russenoorlog is cH gebeurd hadden de lichtbundels lang niet meer door de donkerte van r\ nacht gejaagd: sinds 10 Mei 1940 wc, het licht niet meer ontstoken geweesc Deen wonder, want waarop kun je j< er zee ot in de lucht beter oriënteren dar foor middel van zon vuurtoren? De krachtige lichtbundels. dit. traks over de lage huisjes van 'De Cooks-v, iorp zullen rennen, over de landerijen .an Eierland en over de rusteloze ze 5 net haar banken, die'bundels licht zullen lan uit eon zo goed als nieuwe to en worden gelanceerd. Ja, de re- tauratie is zeer grondig ge\veest,.Van de Hide, donkerrode muur is niets meer te ien door de eenvoudige reden, dat deze ;eheel omkleed is door een nieuwe nuur. (Deze nieuwe muur is niet ge heisterd zoals de oude). Een en ander leeft tot gevolg gehad, dat de toren •eel en veel dikker is geworden. Daar- ioor lijkt, hij minder hoog, maar hij s nog altijd pltn. 35 meter Door het anbrengen van de nieuwe buitenmuur reeg men bovenin de toren veel meer uimte en dat was nodig, want daar 's u een post voor de kustwacht inge- ichl De ronde vensters op de versolnl- 'nde verdiepingen zijn vervangen door ier kan ie. Ook dat geeft weer een ge- leel ander beeld. De kustwacht heeft en grote vooruitgang geboekt, want oorheen was zij gevestigd in het kleine orentje naast de vuurtoren. Dat toren- je werd in de oorlog eveneens zwaar ■esehadigd en het wordt op het ogen lik afgebroken. Het' houten nood- vrentje is inmiddels van de kaart ve; - wenen. Natuur, waar zijn je duinen? De kustwachter heeft hier een u't- telcend uitzicht en het is te voorzien, at er komend seizoen heel wat loeris en naar boven zullen klauteren om lijkt niet zo noog Ms 'cté'vtn., dat is gezichtsbedrog: hij is enkel dik ker geworden. De toren werd tijdens de Russenoorlog vernield, alsmede de wo ningen van de kustwachters. Ook die zijn herbouwd en inmiddels weer be woond. De toren gaat omstreeks Febr. weer branden. Links het torentje, van waar de kustwacht voorheen de zee al- speurde. Thans is het onder slopers handen gevallen. Ouwe, (rouwe stoere wachter, Van de Eierlandse kust. Toen bij d' aanvang van de oorlog Jij ineens werd uitgeblust. Hadden wij niet kunnen denken, Dat er tien jaar heen zou gaan. Vóórdat jij weer met je stralen Wiekend door de lucht zou slaan. Bleet je in de grote oorlog Ondanks alles ongedeerd, ln de korte Russenoorlog Werd je gans geruïneerd. Ach, w'e had het kunnen denken, Dat er aan de voet van jou, Zoveel onheil zou geschieden. Zich zo'n ramp voltrekken zou. Maar nu ben je weer herrezen, Sterker dan je eenmaal was. VIeldra zullen weer je lampen Schijnen achter 't vele glas. Stormen en orkanen zullen Weer over je hootd heengaan, Maar jij zal als lichtend baken Onder alles blijven staan HUIB DE RIJMELAAR- DE ZEE SLOOP TOE. In 1688 lag er ten Noorden van de Vuurtoren nog 2660 meter duin, ten N. W. 1300 meter; in 1722 was dit resp. 1300 meter en 1300 meter; in 1808 (34 jaar nadat dc (oren was ingewijd) resp- nog 1000 meter en 1000 meter. Vandaag de dag bevindt zich ten noorden van de toren nog pim. 250 meter duin en ten N.W. pim, 200 ineter. banken en wegens die banken, die als maar in beweging zijn, moest deze to ren worden gebouwd. Door die banken moeten de schepen hier kilometers u't de kust blijven. Zie maar eens hoe ver daar die boten varen! Wat voor boten'J Je moet zowaar de kijker ter hand ne men. Ecu houtboot. En een paar kilome ter voorwaarts nog een boot, niet wei nig vracht blijkbaar, want hjj danst bi hoorlijk. Op de voorgrond een klomp rood-bruin ijzer, een kilometer of di i. uit de kust. Een vergaan Duits tank schip Soms gaat er een avontuurlijke jutter heen om er nog iets var. zijn ga ding af te halen. De mast maakt en hoek van 45 graden, de voorsteven De jongste storm heelt weer be- vezen, hoe gevaarlijk de gronden zijn, die langs de Wadden-eilan den liggen: de elementen blijken dikwijls de baas als de wind tot een orkaan is aangezwollen. Hiernaast zien wij een kust wachter op de Texelse vuurtoren de zee verkennen. Links op de voorqrond de lage duinljes vd. smalle strook, die de zee nog van de toren scheidt Oudere Texelaars weten er nog van, dat re een kwartier door de duinen noesten lopen eer zij het strand hadden bereikt. iee te genieten. Als je daar in ing niet bent geweest, sta je paf an de duinal'slag. Wanneer je b. v. lidden in de observatiepost staat zie j; leteen de zee voor je. De heer C. Blom, urn-torenwachter, vertelt ons, dat hij er »g van weet, dat je als schooljonger n kwartier dooi- de duinen moest lo rn, eer je de waterkant had bereikt, u doe je er drie minuten over, dunkt is! „Maar het slaat, hier aan de noord- int van de toren niet meer af. Er hijnt zelfs van enige verbetering spra- s te zijn door de komst van nieuwe ndbanken". Ten noordwesten van de toren ont- aan nieuwe duintjes. Dat is een gord 'ken! Nu, het werd ook meer dan tijd, dat oeder natuur de hand over haar hart ng strijken, want het zag or al be- unvd uit en dat ziet het trouwens nog el! Dat zal het zijn geworden, als de orm straks weer in alle hevigheid lat loeien en de woeste golven on- irmhartig te keer gaan one de arme 1st. te beuken! Nooit pais en vree. Goed, het moge er ten nooroen van toren dan vrij goed voorstaan, ten lordoosten verslindt de zee nog ied winter een grote oppervlakte duin. en meter duin is daar haai normale intsoen. En dat gaat daar al zo ette- ke jaren door, want wie aan het siot in ons artikel het stukje over de af- ag in de ioop van de laatsle halve uw bekijkt, ziet, dat het daar nooit lis en vree geweest is.... Maar door it nieuwe bolwerk aan de N.O. kust lopt men. dat de stroom aldaar zicli op duur zodanig zal wijzigen, dat de linafslag dan tot het verleden behoort. De zee is ook nu rusteloos: in -het auw; water lopen sneeuwwitte kop- tn. Kris-kras, schijnbaar willekeurig, aar dat lijkt maar zo, want precies ider die koppen, als donsjes in een auwe lucht, liggen de gevaarlijk; komt vele meters hoog boven het water uit. Na dc stranding rook men de olie in De Cocksdorp! Viehors groeit voorhij Texel. De Viieliors groeit nog altijd door Hij wordt al langer. Hij loopt nu al een stuk voorbij Texel! En de robben ver huizen mee, want de kustwachter vei- telt ons, dat hij die dieren dikwijls op het uiterste puntje van de Viieliors waarneemt. Vandaag zijn ze onvindbaar. Het is hier, boven in dc vuurtoren bij 't slechtste weer best uit te houden: er is centrale verwarming in de uitkijkpost, er komt een parketvloer, er is stromend water (in de bunker onder de woning van kustwachter S. Troost staat een sterke pomp), er komen nieuwe meube len, er is 'n W.C., alom gele tegels. Een ingenieur van de Kustverlichting zei dat de Texelse vuurtoren "3e mooist-iu- gerichte van het hele land wordt! „Als hei nu helder was, kou je Har- lingen duidelijk zien!" zegt de kust wachter. Het is bekend, dat vele trekvogels de dood hebben gevonden door 's nachts tegen de toren te vliegen. Om de vo gels te beschermen heeft men de toren rondom van voortdurend brandende lampen voorzien. De bewering als zou den de vogels door de lichtbundels wer den verblind, schijnt dus niet juist .e zijn. De schepen vervolgen hun weg. Hou derden. duizenden schepen nemen de route langs deze kust. Duizend, tiendui zend maal zal het goed gaan. éénmaal gaal het fout en dan moet de kustwacht er voor zorgen, dat er zo vlug mogelijk assistentie wordt verleend, opdat do schipbreukelingen veilig pii wel aan land worden gebracht. Dat, bepeinst de bezoeker als hij een blik werpt op de lijst van telefoonnummers, boven de verbindingskast met zijn vele contac1- Dit bord spreekt voor zichzelf. Het staat vlak bij de rand van de N.O.- kust. De stroming is niet alleen heei sterk, het water is er enkele meters van het strand al zeer diep. Zoais in bijgaand artikel wordt ver meld zal de vuurtoren van De Cocks dorp omstreeks Februari weer in ge bruik worden genomen. 1 November 864 werd deze toren plechtig ingewijd door notaris J. L- Kikkert. Het licht dat toen werd ontstoken» was petroleum licht. Van 1910 tot 1927 maakte men ge bruik van pharollne-gloeilicht en 27 Oc. toóer 1927 kon de toren geëlectrifioeerd worden. De uitkijkpost van de kust wacht, die thans is afgebroken, werd in 1886 gebouwd en w el na het vergaan van het oorlogsschip Adder". De bouw van de Cocksdorp9r vuurto ren was wel zeer noodzakelijk» want in de eerste helft en het midden van de vorige eeuw was het aantal scüeeps- strandingen op de Eierlandse Gronden schrikbarend groot geworden. Op de 25ste Juli van het jaar 1863 werd door de heer T. Harder de eerste steen geiegd en ruim een jaar later was he_t werk volbracht. jmjr, tSH De oude toren stoppen. (Texel heeft rechtstreeks ver binding met Vlieland). Daar staan de meest voorkopiende nummers geno teerd: h;t Loodswezen, de kustwachten van Huisduinen, Vlieland, Terschelling, de heer W. H Lap, voorz. van de Red- dingsconnnissie, de schipper van de reddingboot, e.a. Ook liggen er heel wat seinvlaggen, die wel eens gebruikt worden voor een jacht. Het blijkt nl. dat de bemanning van zo'n scheepje wel eens weinig be grip heeft van de gevaarlijke situal'e, waarin zij zich begeeft. Dan komt sein „TT" vanuit de toren, d.w.z. „Gij stuurt een gevaarlijke koers!" Boven de post. van de kustwacht is 't vertrek waarin de lampen staan (komen te staan, want ze zijn thans nog in hel proefstation te Scheveningeni. De nieu we koepel is minder hoog, maar hij is veel ruimer. Hier beeft de üchtwach- ter 82 ruiten schoon te houden i De Texelse vroedschap kwam bijeen Indien nodig wordt de raadsverga dering ;n de avonduren voortgezet". Zo ongeveer stond er onderaan de agenda vermeld, maar de vroedschap voelde er blijkbaar weinig voor om in de nevelen van de nacht huiswaarts ie keren, want kor! nadat de zon 'zijn taak had volbracht kon de voorziter, mr. G. D. Rehorst, Vrijdagmiddag de bijeenkomst sluiten. Toch was het een belangrijke zitting ge weest, immers verschenen onze vroede vaderen op deze laatste meeting met een lijvig boek waarin de 633 posten tel lende begroting was samengevat. Zon der slag of stoot voor B en W te capi tuleren staat niet mannelijk en dus werd or zo nu en dan naar aanleiding van een of andere post levendig gediscussieerd. Er is ai meer gesproken over het al of niet laten voortbestaan van de kermis. Dhr Wassenaar betoogde, dat de kennis uit de tijd is- Door de voorz. werd toe gezegd op de eerstvolgend; vergadering (in Januari) te laten stemmen over een door dhr Wassenaar c.s. in te dienen voorstel tot afschaffing var, de kermis. Het spreekt, vanzelf, dat wjj en heel Texel met ons de volgende maand te houden stemming met enige spanning tegemoet zien. Dan weten wij of de ker mis vorig jaar voor het laatst is gehou den of nietDhr de Waard had globaal berekend, dat de kennis op zijn minst een f 100,000 van Texel wegvoert. Daar staat slechts een ontvangst aan staan gelden van f 4000 tegenover, d.w.z dit bedrag is voor 1950 begroot 'Te 2,40 uur opent de voorz. de verga dering, aile leden zijn present De voorz. deelt mede, een circulaire van de Min. v. Wederopbouw te hebben ontvangen een schrijven dat. aan alle Ned- colle ge's van B en W i\as gericht waaruit blijkt, dat de armslag voor de wederop bouw belangrijk is vergroot. Het voldoet ons, aldus v ootz., dat dc Minister voort gaat op de ingeslagen neg van decentra lisatie en biyk geeft vertrouwen te heb ben in liet inzicht van de gemeentebe sturen door hun zoveel mogelijk vrijheid te geven in de wederopbouw. Dhr A. Plokstra, die te Zutfen werd benoemd, werd eervol ontslag verleend als onderwijzer te Oosterend. Twee ge wezen onderwijzeressen willen per 1 Jan. de vacature tijdelijk vervullen, hetgeen buitengewoon op prijs wordt ge- s'eld. In M.-Eierland neemt een onder wijzeres enige tijd waar- Besloten werd de uitvoer,ng van een raadsbesluit van 23 Sept. j!.. betreffende het bouwen van een rusthuis voor be jaarden op te schorten in ic'band met de plannen tot dc bouw van een Prot. rust huis (zie vorig nr.). Dit rusthuis zal 25 2-pers. kamers bevatten. De secretaris lr est een op 4 Dec. jl- aan B en W ge zonden schrijven voor van de commis sie, belast met de voorbereiding tot d? stichting van het. Prot, rusthuis. Daarin wordt verzocht te bevorderen, dat het ge noemde raadsbesluit wordt ingetrokken. De voorz. zegt, dat het gemeentelijk beginsel besluit tot bouw van een ge meentelijk rusthuis destijds werd geno men. omdat men in de mening verkeer de, dat de stichting van een Prot. rust- buis toch niet. verwezenlijk! zou worden. Ons besluit, aldus de voorz., heeft ver moedelijk stimulerend gewerkt- Tevens verzochten wij inmiddels Ged. St. bouw volume beschikbaar te stellen. Wij ver trouwen, dat dit volume (hans binnen niet al te lange lijd beschikbaar zal zijn. Een rusthuis is meer dan hard nodig, want herhaaldelijk moeten verzoeken tot lipt. npsehikbaar stellen van een ka mer in huize „Irene" wegens plaatsge brek worden afgewezen. Dhr Bruin vraagt zich af waarom de kerkbesturen zo sceptisch stonden tegen inmenging van de gemeente. Hij had graag gezien, dat de gemeente ook een klein kapittel tje in het rusthuis te zeggen had. In „Irene" worden de kerken toch ook be trokken. idem in liet Weeshuis- Wat is he,t bezwaar, dat de gem- ook in liet rust- buis vertegenwoordigt, wordt Hij zegt er niet zeker van te zijn, dat iedereen ge lijk gesteld wordt bij zijn aanvrage voor een kamer, „Mijn mening mag wantrou wend lijken, maar.De voorz- merkt op. dat. de gemeente alleen zou kunnen deelnemen in een rusthuis op neutrale grondslag. In „Irene" en het Weeshuis zijn de kerkelijke instanties niet inge schakeld zoals ii het zich denkt. Hoog stens zijn in die besturen verschillende kerkelijke stromingen vertegenwoor digd. Ook dhr Wassenaar hetreurt het, dat de gemeente niet in het te bouwen rusthuis vertegenwoordigd zal zijn. Men kan volgens hem niet weten, hoe het bestuur van het rusthuis er in de to- komst zal uitzien, zodat de kans beslaat, dat niet-kerkelijken dan achter gesteld worden. Dbr de Waard zegt. dat men er geen mengelmoes van kan maken, liet is een Nooit meer? Prot. rusthuis of niet. Het gevaar, dat geopperd wordt achterstelling van niet-kerkelijken kan vermeden wor den als de gemeente deel heeft in de Toelatingscommissie. Men gaat hierop acooord met het voorstel tot opschorting. Vervolgens wordt de begroting onder de loupe genomen. Dhr Iveijser maakt gaarne gebruik van de gelegenheid tot bel geven van 'n alg. 'beschouwing. Zijn al.g. indruk is. dat er op verschillende manieren kleine posten zijn vermeld, maar hij mist de grote lijnen. Hij vraagt zich af of de gem. wel zoveel subsidies kan geven, alle posten zijn krap ge raamd Zi. moet de reserve worden op gevoerd. Voorz. verklaart, dat er zeer veel sub sidies aangevraagd waren. Vele aanvra gen zijn afgewezen, de meest noodzake lijke ingewilligd. Over het algemeen zijn de doeleinden ervan zeer nuttig. Wij zijn voornemens om deze instan ties te berichten, dat de subs, alleen voor 1950 geldt en dat het jaar daarop zal worden bekeken of de subs, geconti nueerd kan worden. Wij hebben nooit verheeld, dat wij een omzfehtig beleid moeten voeren, wij weten uiteraard niet wat de toekomst bieden zal. Maar aan de andere kant kunnen we opmerken, dat onze reserve behoorlijk is. Wij dienen te zorgen voor een voorzichtig beheer en ons er voor te hoeden te veel verplichtin gen op iange termijn op ons te nemen. Een belediging. Dhr Keijser komt in verband met de brandverzekeringsbelasting met een voorstel om deze belasting (10,50 p;r f 1000 verzekerd bedrag van de ge bouwde eigendommen) ook te laten nie ten op roerende goederen. Voor de min der gesitueerden is het volgens hem een belediging steeds naar voren te laten komen, dat zij niet aan de belasting be hoeven bij te dragen omdat zij tot een andere categorie zouden behoren. Ook zij willen betalen. Hij stelt voor ook de roerende goederen in de brandverze keringsbelasting te betrekken en het ta rief van de onroerende goederen naar gelang te wijzigen. Dhr Wassenaar veronderstelt, dat dhr Keijser waarschijnlijk met andere ar beiders in aanraking kwam dan hij. Hij had tenminste nog nooit iemand ont moet, die graag belasting betalen wilde. Daarnaast is hij het volkomen eens met liet advies van B en W, dat men met de invoering van een belasting op onroe rende goederen personen treft, die min der belast! ngkrachtig zijn. Dhr Westdorp blijkt zich met B en W en dhr Wassenaar te kunnen verenigen, ofschoon hij wist, dat voor ouden van dagen, genietend van het pensioen van Drees, en mensen die met moeite en zorg ecu eigen woninkje hebben ge spaard altijd de mogelijkheid tot onthef fing aanwezig is. Dhr Bruin is verheugd, dat B en W deze zaak zo goed hebben ingezien. Het voorstel \an dhr Keijser wordt in stem ming gebracht. Voor zijn: ntw. Vrijdag- Keijser en de heren Zljin, Daalder, Keij ser en Van der Vis. Tegen de lieren Westdorp, Dros. Roeper, Bruin, Wasse naar, De Waard, Hin en Timmer. Visafslag. Dhr v.d. Vis vraagt welke moeilijkhe den B en W in de toekomst zouden kun nen zien t.a.v. de visafslag. In de begro ting staat nl. „liet precaire karakter der Visafslag". Voorz Dit hangt van de ontwikkeling der markt af. In Den Hel der gaat men weg, daar is tlians weinig te doen De vissers van Den Helder schijnen er niet tegen op te zien in IJ- nniiden te blijven. Inderdaad, de Texe laars willen iedere week naar huis. Zo als de zaak zich na de oorlog ontwikkelt heeft en thans nog is blijven voortbe staan zjjn de kansen niet slecht, maar 't blijft altijd een factor van onzekerheid (Zie vervolg ommezijde).

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1