FRIEDRICH'S AVONTUUR Machinaal melken vereist grote kennis, accuratesse en liefde voor het vee De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Stropers en Politie Beschouwing over de stroperij naar aanleiding van een droevia drama roevig ZEER RUIME SWAGGERS De machinale melkerij werd reeds vóór 1900 beproefd, maar door het toe passen van verkeerde systemen sukkel de men vaak met uierontsteking en zo waren er wel meer oorzaken waardoor het machinale melken op niets uitliep. Een jaar of 20 geleden kwam pas de eer ste machine op de markt, die aan de ge stelde eisen voldeed. Op Texel heeft men ook enkele be drijven gekend, waar machinaal werd gemolken,maar na 2-5 jaar borg men de machine weer op de zolder.Er werd geklaagd over het ramelken en over moeilijkheden bij het schoonmaken van het materiaal. Later verschenen de sterilisatie-rekken, waardoor ook met. het beslaande type behoorlijk goed ge molken kon worden. In het buitenland maak! men veel ge bruik van het machinaal melken: in En geland draaien 50,000 machines, in Ame rika 500,000 en in Australië en Nieuw- Zeeland is de melkmachine ook goed in geburgerd. Bij de overweging tot aanschaffen van een machine dient men rekening te hou den met de vragen: Hoe staat men er voor met het personeel? Hoe liggen de boerderijen? Hoe staat het met de wis seling van het vee? De koeien moeten aan het machinaal melken wennen. Sommige runderen zijn er na drie maan den nog niet geheel aan gewend. Men kope zijn machine bij degene, die zowel theoretisch als praetisoh volkomen met de werking van de machine op de hoog te is, zodat men door hem voorgelicht kan worden als er iets hapert. Alle be gin is moeilijk. Sommigen verstaan dit vaak pas als ze er ecu jaar lang mee be zig zijn geweest. Ja, men m-oet met de machine vertrouwd raken en dan zegt men zoals de practijk leert! ,,Wij willen de machine niet graag meer mis sen!" Een heel verschil. Het handmelken kan iedereen leren, maar vergeleken bij het machinaal mel ken is handmelken een peulschil- Bij 't machinaal melken speelt het gevoel im mers practisch geen rol. Men moet de uier kwartier na kwartier kennen, we ten wanneer de grootste melkstroom op houdt, want dan moet het apparaat uit geschakeld worden. Wil m'cn de maximale resultaten beha len dan moet een goede voorbehandeling worden toegepast: in de slal met warm water (in de zomer is dit niet zo zeer no dig, dan laten sommige kooien de melk beter losschieten als men koud water gebruikt). Afwassen met water en na- di ogen met schone doeker is de goede voorbehandeling. Als men die niet toe past kan men de koeien veelal niet tot de droge stalperiode doormelken Men melke vlug en kort, want dan geMt. de koe de grootste productie. Het melken moet in 4-5 minu en zijn ge beurd, daarna volgt het namelken. Uit zonderingen moeten gelden voor koeien die de melk hoog hebben zitten of die taai zijn. Dan moet men er wel eens zes minuten en nog langer over doen. Door onkunde liet men de dieren we! eens 17 minuten aan het apparaat ge koppeld, maar het gevolg was, dat men na 10 min. nog maar een half straaltje kreeg of slechts enkele druppels. Dat- geeft nadelige gevolgen voor de koe, doordat het zgn. vacuum dan aan een betrekkelijk leeg kwartier zuigt. Dus na plm. 8 min. beslist afkoppelen. Onverantwoordelijk. Het. namelken kan op drie manieren gebeuren: machinaal, met de hand en helemaal niet. Het laatste is onverant woordelijk Er zijn melkers, die zo maar onder de koe vandaan lopen met de op merking: „Het restje komt. morgenoch tend wel!".... Dat. kan natuurlijk een opeenhoping van streptococcen tenge volge hebben plus de kans op uieront steking, plus de kans, dat de productie heneden peil blijft, plus de kans, dat het dier vroeger droog gaat. Het machinaal namelken wordt in N.- Ilolland al weer toegepast Bij jonge koeien, bv. vaarzen, is dit wel mogtlijk, maar bij oudere koeien niet, sommige koeien gaan door machinaal namelken vlugger in productie zakken- Namelken met de hand. De beste en de meest gegarandeerde metbode is het namelken met de hand. In ieder geval de eerste 2-3 jaar. Spr. zelf verklaarde voorstander te zijn van de methode om altijd mei. de hand te blijven namelken. Slechts de allerbeste machine-melkers zullen in staat zijn een deel van hun koelen machinaal na te melken. Gelijke productie. Het maohinaal melken veroorzaakt be slist niet meer last van uierontsteking dan het handmelken. De productie aan plas en vet blijft gelijk met die van handmelken. Spr. vertelde ook nog he' een en an der over het zgn. collectieve Jeep mel ken. Dat kost plm. f 100 per koe. In N.- Holland wordt dit nog weinig toegepast. Men ziet liet meer in Groningen. Een der bezwaren er tegen is, dat men het. overzicht verliest van de productie der koeien afzonderlijk! Ook wordt wel ma chinaal gemolken met behuip van een trekker, maar spreker vroeg zich af, of dit wel economisch verantwoord is, omdat men de trekker vaak voor andere doeleinden hard nodig heeft (oogsttijd, hooibouw). Als eerste voorwaarde voor een goed resultaat bij liet machinaal melken noemde de heer Struving: accuratesse en liefde voor liet vee. Na zijn causerie, die met belangstel ling werd gevolgd, demonstreerde spre ker de werking van een melkmachine, waarbij hij de functie van de diverse onderdelen op duidelijke wijze toelichtte. door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. VERHURING VAN TUINGRONDEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari a.s., zoals ge bruikelijk alle t.uinhuren worden opge zegd. Na 1 Januari kunnen de vrijgeko men tuingronden weder door de tegen woordige huurders, als eerste, gegadig den worden ingehuurd, legen betaling van de huurpenningen en wel tot en met 31 Januari 1950, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 10-12 uur op het bureau gemeentewerken Zij, die in 1950 geen geibruik meer van bun tuingrond wensen te maken, dienen op bovengenoemd bureau hier van tevens kennis te geven- Texel, 22 December 1949 De burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. VEILIG VERKEER. U moet 't verkeer geen last aan doen. Ook op de weg: Houdt uw fatsoen! VEEHOUDERS EN WALVISSEN. In het Hollandsch Landbouwweekblad schreef D. Scheringa van ï'wisk: Kort geleden reisde ik met de trein naar Lyon, de mede-reizigsters en reizi gers bleken zeer aangename mensen te zijn en we voerden ook een gesprek over Holland. Een dei dames zat tevens te lezen in een blaadje en plotseling lachte ze en zei: „O, ik lees hier juisi een stukje over Holland dat. is mooi, wilt u het even lezen?" Grif nam ik het blad over en las het volgende: De Hollandse veehouders blijven voor lopers. In Holland is gebrek aan walvisboter en aan hout, hetgeen tienmaal duurder is dan iu Frankrijk. De boter, van de koeien moeten ze niet meer, daarom gaan de Holl. vee houders hun koeien verkopen, hun land planten ze vol met jonge boompjes en in de sloten rondom het land gaan ze wal vissen houden en kleine boeren bruin vissen, het vetgehalte van walvismelk 43. Luie Klaas ging de herberg bin nen en bestelde een grote kop koffie. Onderwijl probeerden .1 antj" en Pietje de koffer te versjouwen, maar deze was vreselijk zwaar. Toen vonden ze er iets op. Om de koffer zat ter versterking '11 lang touw; ze wonden dit een eind af, legden er een knoop in en sleepten de koffer achter zich aan over de weg- 44. Ook dit. begon echter spoedig te vervelen, en toen zij bij een vrachtauto kwamen, die even stilstond, klommen ze daar achterop, bonden het touw er aan en gingen op lnin gemak in de auto zit ten. Even later toet! toet! daar ging de auto verder, en de koffer er achteraan, grote sprongen makend over iedere oneffenheid m de weg. Mr. Jan Lieuwen schreef in de Nieu we Schager Crt, het volgende naar aan leiding van het. stropersdrama bij Ruur- lo, waarbij twee overtreders gedood wer den. „Wij zijn er bijna zeker van. dat dit stropersdrama velen een schrik heeft bezorgd. Twee mannen gaan 's nachts stropen, bij welke gelegenheid beiden door de politie worden doodgeschoten. Nu is het met stropers een eigenaar dige zaak. De Wet rekent het tot strafbare fei ten, maar de stroper zelf heeft over het algemeen absoluut niet het besef, dat stroperij een moreel afkeurenswaardige daad is. In hem leeft nog de oude ja gersopvatting, dat het wilne gedierte geen eigenaar heeft en door een ieder gevangen of geschoten mag worden. Koddebeiers en dienders zpn in zijn oog de producten van een bedorven maat schappij, waarin 't- voor hern, die maar de beschikking over genoeg geld heeft, mogelijk is zelfs het vogelvrij wild tot zijn bezit te verklaren. Zo kan het ge beuren. dat mensen, die overdag eerlijk door het leven gaan, 's nachts met een lichtbak of strikken er op uittrekken. Jacht eu jacht. Die twee stropers het waren grote stropers hebben daar 's nachts in Ruurlo hun slag geslagen- tien fazan ten. De mannen, die op stropers jagen, waren echter op het pad en.... twee mannen werden zo uit het volle leven vandaan geschoten. De een door het hart, de andere door de keel. Twee man nen, van wie wij hebben kunnen lezen, dat zij in de oorlog heldhaftig verzets werk hebben verricht. Laten wij de zaken nu eens nuchter bezien. Wij weten van vader en zoon Lieven- stroo niets anders dan dat zij de stro pers waren. Misschien wel beruchte stropers. Wij weten niet wat er in die fatale nacht is gebeurd. Wij weten niet of zfj de mannen, die hen' op heterdaad betrapten, hebben aangevallen. Kortom wij weten van de toedradht zo goed als niets. Het zal trouwens de vraag zfin of deze toedracht ooit wel geheel tot klaar heid zal worden gebracht, want vader en zoon Lievenstroo vertellen niets meer 11a. Nu is hierin iets, wat ons met een ze kere wij mogen wel zeggen angst vervult. Daar gaan twee politiemannen of 'n jachtopziener met een politieman, op surveillance. Deze mannen zijn be wapend. Zij hetrappen een paar stropers, die voor tien fazanten laten wfi veel zeggen drie maanden zonden hebben gekregen- Het. wordt geen drie maanden, het wordt de dood! Geen geweer, maar maitenkloppcr? Nu zullen er ongetwijfeld velen zijn, die de opmerking zullen maken: „Wat wil je! Moet de politie soms met een mattenklopper achter het geboefte aan? Moet de politie soms ongewapend optre den tegen de bedrijvers van kwaad, die zelf met liet geweer in aanslag lopen?" Wanneer we hierop antwoord gaan ge ven, dan willen we beginnen met te zeg gen. dat het voor de uitoefening van ge zag niet noodzakelijk is, dat men een geweer met scherp hanteert. Hel behoorde tot voor kort tot- de tactiek van pacificatie van pas onder worp'-' gebieden, juist zo weinig moge lijk met wapens te zwaaien. Wanneer Hollanders en Engelsen hun vrede hadden gebracht, in een onrustig gebied, dan liepen zij daar bij voorkeur ongewapend over straat. De bevolking wist echter, dat wanneer aan die man met dat wandelstokje één haar op zijn hoofd werd gekrenkt, dan de hel los zou breken. Dat noemde men 111 die dagen gezagsuitoefening. Of 0111 dichter bij huis te blijven: dis grote Engelse politieagenten hadden nooit anders dan een knuppel bij zirli. Werd zo'n „Bobby" bij de uitoefening van zijn plicht gedood, dan zag het er voor de dader niet best uit en maakte hij een goede kans ,,met den koorde" te w-orden gestraft. Wie liet raar vond. kreeg van de Engelsman te horen: „Jul lie menen, dat jullie erg vooruit zijn ge gaan sedert jullie de doodstraf hebben afgeschaft, maar als iedere diender, die het op zijn zenuwen krijgt, een lastig? dronkenman voor zijn kop schiet, geef FEUILLETON 50.) Gilbert keek hem een ogenblik na. Toen werd er op de eerste verdieping van het huis een raam geopend en Isa- helle riep naar beneden: Wat is er ge beurd? Gilbert anfwoordd- niet, maar liep zachtjes het huis in. Op de trap kwam Isabelle hem tegemoet. Ze stond op het punt naar beneden te gaan, maar toen ze Gilbert zag bleef ze staan. Waar zijn mijn bedienden? vroeg ze. Waarom komt er niemand als ik roep? Toen hij vlak bij haar stond, zei bij: We zfjn nu helemaal alleen, kindje en je hebt r.og wat goed te maken. Ze verbleekte, maar bleef moedig staan. Als ik niets gewonnen heb, heb ik ook niets meer te verliezen, zei hij en pakte haar 0111 haar middel. Ze sloeg hem met haar nagels in het gezicht. Hij gooide tiaar op de grond en sleurde haar een kamer in. Maar toen hij haar een ogenblik losliet, stond ze meteen weer overeind en vloog naar haar schrijftafel. Stop! riep hij en versperde haar de weg. Je zou wel graag .ie pistool willen pakken, hè? Je bent te laatt Waar is bet geld? Waar zijn die zeven duizend dol lar, die eergisteren van de bank zyn ge komen? Waar zijn ze? En waar zijn je sieraden? Ze antwoordde hem niet, bleef zonder een beweging te maken vlak voor hem staan en keek 'hem slechts met diepe verachting aan. De drie Mayennes, mevrouw Horten- se, Richard en Friedrich, stonden voor hun huis. Behalve de twee zwarte chauf feurs was er niemand meer. Alle men sen van de bezittingen der Mayennes en van er.ige er omheen liggende boer derijen moesten elkaar bij een door de gouverneur bepaald punt treffen. Van daar werden ze met auto's uit 't bedreig de gebied geëvacueerd. Indien het bevel van de gouverneur, dat 's middags was gegeven, direct zou zijn opgevolgd, dan had waarschijnlijk ook al het vee en wat huisraad kunnen worden gered- Thans was dit niet meer mogelijk, want het wa ter was al te hoog gestegen, hoewel het aan vrachtauto's niet ontbrak. Voor de warandatrap stond de grote toerwagen der Mayennes en er achter Friedrichs eigen wagen. De twee zwarte chauffeurs brachten de koffers aan. Ri chard Mayenne stond tegen het portier van zijn wagen geleund :ii keek dro.'f- geestig naar zijn huis. Weet je niet. zei mevrouw Horten- se, dat de Mayennes in vroeger eeuwen altijd al veel verloren hebben en daarna weer veel hebben gewonnen? Wat wij hier verliezen is maar dood bezit. Ben je vergeten dat je je dochter Lydia hebt teruggevonden? Hij richtte zich op, maar gaf geen ant woord. Toen ging hij naar Friedrich en vroeg: Wil jij alleen rijden? Ik heb Jenny I-Iesters beloofd haar af te halen. Wel, meende .Richard Mayenne dat, bevalt mij maar matig- Ik vind, dat wij in zo'n kritiek ogenblik bij elkaar moe ten blijven Toen Friedrich geen ant woord gaf, ging hij voort: Als het jou hetzelfde blijft, kunnen wij beter met elkaar naar de vuurtoren rijden. Het zal '11 goede indruk maken, als je haar kunt zeggen: mijn grootmoeder en mijn va der wachten beneden op je, Jenny. Friedrich keek blii verrast naar zijn vader op. De chauffeurs kregen hevel alle koffers in de kleine auto te laden. Toen konden ze instappen en met de nu volbeladen wagen wegrijden. Maar de Mayennes namen in de grot? auto plaats. Friedrich en zijn vader hulden mevrouw Hortense zorgvuldig 111 reis dekens en vervolgens kwam Richard Mayenne naast zijn moeder zitten, ter- wjjl Friedrich achter het stuur plaats nam- Op het laatste ogenblik, terwijl Friedrich haastig wegreed, werd de ontroering zijn vader te machtig en hij bedekte zijn gezicht met. zijn handen. Ineens zei mevrouw Hortense: Wü moeten ons toch nog even overtuigen, of Isahelle d' Argnsson in veiligheid is gebracht. Wij hébben weinig 'ijd, bromde Friedrich. Mevrouw Mayenne boog zich iets naar voren en greep de arm van haar zoon vast: Richard, wij kunnen die kleine oniiweg best maken om ons te vergewis- is 30 pet, en een walvis geejt meer dan 10 koeien, die voorheen 20 koeien had houdt weldra 2 walvissen, zij behoeven niet gevoederd te worden en leven van kikkers en verweiden zich zelf, van de ene sloot naar de andere, mesthopen slechten komt niet meer voor en stal schoonmaken ook nooit meer. want win ter en ijs is hun element en in die barre tijd geven ze de meeste melk. De vissen zijn zeer mak en als men zacht fluit gaan ze op hun zijde liggen om zich te laten uitmelken en natuur lijk met een walvismelkmachine. De Hollandse veehouders moeten wel zo vooruitstrevend handelen, want het publiek wil geen koeienboler meer eten, zij zijn daar verslaafd aan alles wat maar naar margrine ruikt Voor de Holl. huisvrouw is het een uitkomst, want nu steekt het niet zo nauw meer of de gasten een paar lepel tjes traan meer nemen over hun aardap pelen, liet kost toch bijna niets. De redacteur raadde de Hollandse wasvishouders aan 0111 als zo'n beest in de zomer last van vliegen heeft niet te dicht bij de staart te staan als zij begint te kwispelen, melk en melker konden dan verloren gaan. Ik vond het t' grappig om te vergeten. mij dan maar liever de doodstraf- Daar is de volgorde een beetje, logischer". Waarmede wij maar willen zeggen, dat voor de uitoefening van gezag niet alleen nodig is een revolver, maar in de eerste plaats bij hem die dat gezag uit oefent rustige zekerheid er grote per soonlijke moed. Zeer zeker zal de politie bij de uit oefening van haar taak de beschikking moeten hebben over goede wapens en bedrevenheid 0111 daar mee om te gaan. Maar de politie za] zich 111 de eerste plaats er van bewust moeten zijn, dat zij het Gezag vertegenwoordigt en dat deze omstandigheid alleen al aantasting van de drager van dat gezag vrijwel geheel zal verhinderen. Dit bewustzijn zal des tv vaster zijn, naarmate iedere aantasting strenger zal woren gestraft. Daarnaast zal de politie zich er steeds van bewust moeten zijn, dat haar taak is de besoherming van de rechtsorde, be scherming van de persoon, ook van de persoon van de wetsovertreder. In dit licht bezien legt het gebruik van wapenen op de drager daarvan een zeer grote verantwoordelijkheid: Hij schiet niet op fazanten, maar op subjec ten van rechten, op mensen. De overheid voert het zwaard. Maar niet om er de eerste klap mee le geven." Er zijn mantels, die een rechte rug hebben en die van voren glad vallen Dit zijn swaggers, omdat ze niet ge tailleerd zijn. Heel erg ruim vallen deze modellen begrijpelijkerwijze niet. De afbeeldingen hierbij tonen u ech ter twee tamelijk ruime swaggers, die beide een glad schouderstuk hebben •net daaraan geknipte mouwen Uit deze schouderstukken vallen bij net ene model de voor- en achterbaan aerimpeld en klokkend, terwijl deze bij de andere jas in plooien aan het schouderstuk zijn gezet Doordat deze modellen tamelijk wijd zijn zijn het zeer geschikte swaggers voor aanstaande moeders die vooral op straat zo goed en onopvallend mo gelijk gekleed willen gaan Is zo'n ïmime swagger dan geen uitkomst' De swagaers zullen weinig moeilijk heden opleveren bij het naaien om dat het patroon zeer eenvoudig is K 3627/24. Het pas van dezp swag ger is van achteren puntvormig De aangeknipte mouwen nebb°n een nauwsluitend boordje aan de polsen De zakken zijn schuin op de rok aangebracht. De sluiting bestaat uit knopen op het pasje terwijl op taillehoogte eventueel een grote haak-en-oog kan worden aangezet. Benodigd voor 98 cm bovenwijdte ca 3 m stof van 140 cm breedte. K 3628/24. Een kraagloze swagger De mouwen zijn ook oij dit model aan het schouderpas geknipt. De zakken zijn origineel De sluiting bestaat uit 2 x 2 knopen Benodigd voor 96 cm bovenwijdte ca 3 m stof van 140 cm breedte. De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per post wissel a f 0 95 bij „Bella Patronen Service" Kromme Nieuwe Gracht 66 Utrecht verkrijgbaar K 3627/24 is verkrijgbaar in 92. 98 en 106 cm oovenwijdte. K 3628/24 in 90, 96 en 102 cm bovenwijdte De modellen zijn overgenomen uit ..Bella" Het Nieuwe Modeblad. sen, dat zij ook werd gewaarschuwd. Ten slotte is zij het geweest, waardoor wij Lydia hebben kunnen terugvinden. Friedrich zei niets, maar verliet de grote weg om via een smalle landweg het huis van Isahelle te kunnen berei ken. Ze is warempel nog thuis, riep me vrouw Hortense, want op de eerste ver dieping brandde licht- Friedrich stopte voor het tuinhek- Aarzelend stapte hij uit Zijn vader volgde hem. Mevrouw Hortense zei, dat ze in de auto zou blijven wachten. De mannen liepen de tuin door, op 't huis af. De deur was open. Ze traden binnen- Beneden in het huis was het stikdon ker. Richard Mayenne haaide een zak lantaarn te voorschijn en knipte die aan. Hoofdschuddend keek hij 0111 zich heen. Aarzelend liepen ze de trap op naar de de eerste verdieping. Door een deur, die aanstond, viel een gele lichtstreep Plot seling hoorden ze een mannenstem, die zei: Is dat alles? Heb je verder geen geld in huis? Je hebt nog oorbellen! Ik zal ze uit je oren scheuren. Met w aar ge noegen zelfs. Toen Friedrich die stem hoorde, trok hij zijn vader, die haastig op de deur wilde toelopen, terug. Hij was hem voor en toen hij de kamer binnenkwam, zag hij Isahelle, aan handen en voeten ge bonden. op de grond liggen. In een stoel achter het schrijfbureau tje zat Gilbert, die de sieraden en juwe len in ziin zakdoek knoopte. Voor hem op tafel lag een stapeltje bankpapier. Maar ook hij had Friedrich gezien- O, zei hij langzaam. Bent u liet weer? Hij hielde een revolver, die voor hem op ta fel had gelegen in zijn hand en mikte zorgvuldig Op dat ogenblik kromp Friedrich ineen, want achter hem, dicht bij zijn oor, klonk een schot. Richard Mayenne had gesdlioten. Gilberts hand, waarin liii de revolver liad geklemd, viel slap op tafel. Hii richtte zich nog even op, toen viel hij, in de val 'n stoel met zich meetrekkend, op de grond neer. Beide mannen liepen haastig naar Isahelle en bevrijdden haar. Toen hiel pen ze haar overeind. Ze staarde de Mayennes aan, wreef haar polsen, die rood en gezwollen wa ren, sloeg liaar ogei. en zei dof: Hartelijk bedankt, Ze wankelde nog een beetje, zodat ze zien aan Friedrich vastgreeD. Toen zei ze: Dat u het juist moest zijn, die mij redde. Hij glimlachte weemoedig, toen hii antwoordde: Isahelle, dat is van gener lei betekenis. Vlug! riep Rieharhd Mayenne. Wij mogen geen tijd verliezen! Uw mantel, een shawl, neem u het geld mee en de juwelen, die die kerel zo netjes bü el kaar heefi vergaard. (Slot volgt).

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4