ff! Door de nieuwe, veel grotere qorlogshaven zal Den Helder belangrijk worden uitgebreid Het'spoorwegstation krijgt zuidelijker plaats De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe «S Vouuieteberts Ken moderne Marine mei sdhepen als de Karei Doorman heelt heel wat. ruimte nodig en toen de regering in 1947 be sloot, dat Den Helderde basis van de Ko ninklijke Marine zou blijven, lag voor de hand, dat grote uitbreiding van haven en stad verwacht, kon worden. Welnu, sinds acht maanden wordt er hard ge werkt om die haven uit te breiden, of juister, om ten Oosten van de tegenwoor dige haven een veel grotere te mak°n. Ken enorm werk. dat acht iaren zal vor deren en. 42 millioen gld. zal kosten. Maar als het werk er dm op zit, zal m-en terecht- kunnen sprpk 1 van 'n Gi braltar van het Moorden", zoals een on zer collega's het Nieuwedi?p-in-de-naas- te-toekomst noemde. De nieuwe haven zal meer dan 1 km naar het Oosten worden uitgebreid Het bekende fort ,,Op de Harsens" „Har- sens" zeggen wij op Texel, dat thans, van Texel komend, links van de oude ha ven oprijst, zal dan op de rechtermond van de nieuwe haveningang liggen. De oude haven, waardooi dagelijks de Texelse boot naar haar meerpalen stoomt, heeft, een ingang van 100 meter breedte, de nieuwe oorlogshaven zal een ingang krijgen van eventjes BOO m. breedte. Kn daarachter komt dan de ha ven met een zgn. zwaaikom, die een middellijn zal hebben van 500 meter. Rondom die zwaaikom werden tien lan dingspieren geibomvd, enkele ervan wor den 200 m. lang! Daaraan zullen de grootste schepen \an Onze Marine lig plaats kunnen vinden. De oude haven zal niet worden gedempt, zoals sommi gen mogelijk veronderstellen, maar zij zal met een 150 m- brede doorgang in verbinding komen te staan met de nieu we haven. Voor mijnenvegers, onderzee- ere en vissersvaartuigen blijft de oude haven dienst doen. De marinegebouwen zijn of worden uitgebreid. Op de Rijkswerf zijn reeds talrijke nieuwe gebouwen opgetrokken. Binnenkort zal de bouw \an het torpedo- atelier, het grootste gebouw op de Rijks werf, worden aanbesteed. Het vliegveld De Kooy zal weer in gebruik worden genomen als onderhoudsiniichting voor vliegtuigen van de Marine-Luchtvaart dienst. en van de Luchtmacht Nederland, De Kooy is ook bedoeld als communica- tiecentrum van de marinestaf in Den Helder met de andere steden. Kr komen daar nieuwe hangars, kantoren en maga zijnen. Wat de stad Den Helder zelf betreft: thans telt deze stad 33,000 inwoners, maar over 10 .laar zal zij 70,000 mensen KATHOLIEKE KERKLI.IST VAN bEN BURG Parochie van St. Joannes de Doper. Zondag 1 Jan. Ie dag van het burger lijk jaar Geen bijkerken. De H Missen om 7,30, 8,45 en de Hoogmis om 10 uur. Communieuitreiken om 7 u. en onder de II Missen. Biechtgel. voor die ver weg wonen van 7-7,30- Communieuitreiken begint achteraan. De schaalcoll. is voor kerk en pastorie. Ie zakje is voor de ar men, het 2e v. h studiefonds. Laat uw minste gaven v.d. zakjes tenminste 5 et- zijn en uw gave v d. schaal een duhbel- tje. Laat in Godsnaam maar de enkele rt. maar in de kinderhand. Na de Hoog-, mis gelegenheid tot nieuwjaar wensen ad pastorie. Om 7 u. lof v.h Feest van 'a Heren Besnijdenis met ïozenkrans en het gebed v.h. Heilig Jaar Wegens nieuwjaardag geen mannencongregatie Maandag 2 Jan. H. Missn 7, 8 en 9 uur. Om 8 uur vrmnvencongr Dinsdag 3 Jan H. Missen om 7. 7,30 en 8 li. Woensdag 4 Jan. H Missen om 7 en S u.. en in Den Hoorn om 7.30. Om 7,30 lof ter ere van St. Jozef met gebeden voor op de schaal neergelegde intenties, Kr na jongens- congregatie. Donderdag 5 Jan. H Mis sen om 7. 7,30 en 8 li. Biechtgel van 7-8 uur- Vrijdag 6 Jan. Feest v. Driekonin gen en 1e Vrijdag v.d maand. Commu nieuitreiken om 6,30- H Missen 0111 7 en 8 u. en in Oosterend om 3 u. Om 8 uur gez. Mis ter ere v.h. H. Hart met er aan vooraf de toewijding. Om 7,30 lof ter ere v h- H. Hart, met rozenkrans en Li tanie v.h. H. Hart Ook lof om 7.30 in Den Hoorn. Zaterdag 7 Jan le Zaterdag v d. maand- Om 6.30 communieuitreiken H. Missen om 7, 8 u. en in de kapel om 8 uur. Rozenkransgebed om 6 u.; biecht horen van 4-8 uur op de hele uren. moeten huisvesten. Tn de komende 5 jaar ziin daarom alleen al 8000 nieuwe wonin gen nodig, deze zullen buiten de verde digingsgordel verrijzen Er ligt ten Zui den van Den Helder volon bouwterrein. Het station van Den Helder zal wor den afgebroken en de treinen zullen dan hun eindpunt Zuidelijker vinden Dit plan zal worden uitgevoerd omdat men Den Helder van 'n nieuw centrum wil voorzien Op't ontruimde slationsem- nlacement zullen dan o.m. een nieuw po litiebureau. raadhuis en schouwburg verrijzen Het is jammer, dat de Ned. Spoorwe gen nog steeds de lijn Alkmaar-Den Helder niet geëleetrificeerd hebben- Toen de President van de Ned. Spoor wegen reeds in 1947 beloften had ge daan om de treinverbinding te verbete ren en het voorwereldlijke stoomtreintje van de taan te doen. maakten wij ons al schone vooretellingen van het rijden in een moderne trein. Met élan door het saaie landschap van N.-Holland. Maar wij geloven dat ook hier spoedig verbe tering van het rollend spoorwegmateri- aal verwadht mag worden. i Lief en .leed S.V. De Koog. De voetbalwedstrijd Koog 2 tegen ZDH 1 v urdt morgen gespeeld om 2,30 thuis. De gvni is allen hekend. Heren om 7,30 tot 9 u„ dames 9-10 uur. Komt zo veel mogelijk- Dameshandbalclub De Zwaluw speelt om half 2 tegen De Koog, vóór de voet balwedstrijd. S.V.C. De (Joeksdorp. Zondag a.s.. de eerste van het nieuwe jaar, is geen comp. programma vastge steld. Hopenlijk zal ons hei nieuwe jaar nieuwe successen brengen Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken om de leden alient te maken op de werkzaam heden op het nieuwe terrein. Blijkbaar is hij de grootste categorie leden de i Ui'bgeesl zoek- Laten we deze laatste Za terdagmiddag goed maken door allen op het terrein te komen. Mocht dit niet ge beuren dan zal het bestuur in overwe ging gegeven worden de contributie te verhogen of die leden die schitteren door afwezigheid te passeren bij de op- stelling der elftallen. Zoals het de afge lopen weken is gegaan, is niet langer vol te houden. De tijd dringt dat de zaak voor elkaar komt. Ik reken op aller me dewerking. Ook donateurs zijn welkom. Allen dus vanmiddag om 1,30 uur op 't terrein met sehop of graaf. Tex. Bovs. Op Nieuwjaarsdag speel', het le te gen Texel 2 'n vriendschappelijke wed strijd op liet Texelterrein om 2,30 uur. Jongens proheer liet nieuwe jaar'goed in te zeiten, doch toon zo nodig sportie ve verliezers te kunnen zijn. Een adsp. elftal speelt Zaterdagmiddag om 3 uur op liet Texelveld een wedstrijd tegen Texel. Zie elftallen in het kastje- Zo is er dan weer een jaai verstreken, en ais we zo op de oudejaarsdag de sportgebeurtenissen eens aan ons voor bij laten gaan, komen we tot de conclu sie, dat er op liet. terrein goede vooruit- gaang valt te bespeuren. Jammer genoeg kunnen we dat. op voetbalgeibied niet zeggen, want de prestaties in het veld zijn nu niet geweldig te noemen. De oor zaak hiervan is volgens mij, onverschil ligheid bij een aantal leden. Laten we ons allemaal liet voornemen maken om dit. komende jaar ons ten volle aan de voetbal te wijden, dan kunnen we met zekerheid zeggen, dat 1950 voor ons op voetbalgehied een goed jaar zal worden. Het bestuur wenst jullie een zalig uit einde en een zalig en voorspoedig 1950 t«e. H.S door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 45. Het duurde niet lang of de hodeau van de koffer raakte los, zodat de in houd over de weg uitgezaaid werd. Piet je en Jantje hadden 't veel te druk 0111 er op te letten, maar loen Klaas een poosje later weer buiten kwam en verder slenterde, was hij de wanhoop nabij, toen hij al z'n kostelijke overhemdjes, boordjes, dassen en bretels tegenkwam! 46 De arme stakker moest ze allemaal een voor een oprapen. Ondertussen had de auto het uaastbijzijnde dorp bereikt, waar de koffer bezorgd moest worden. Toen de auto even langzaam reed, spron gen Pietje en Jantje er af vu ontdekten nu, dat de koffer leeg was. Goede raad was duur. Maar wacht, vlakbij lag een stapel stenen. Snel gooiden ze er een aantal in de koffer. KERSTFEEST NED. HERV- GEM. EIERLANDDE COCKSDORP. Ds. Soesan opende het feest, met- ge bed en hield een toespraak tot de kin deren. die vervolgens o.l v. de heer Lef- ferman enige liederen zonnen Hierna zont? men gezamenlijk Gez. 1:1 en 5 wnaron Ds. Soesan een Kerstverhaal vertelde Een evenement voor de ieued was de traetatie- het was p»n kostelijk eraieht. al deze kinderen met vrolijke gezichten te zien zitten rondom de boom mpt de vele brandende kaarsen en mooie ver sieringen. Hierna wederom kinderzang (Stille Naelitl). gevolgd door samenzang (Ere zij GodV Kinderzang en samenzang wisselden elkander af. waarna mei. P. Koog-er een vlot uitgesproken Kerstver- lelling hield Het was een mooi verhaal, doeh het valt niet mee om in zo'n grote ruimte zich voor iedereen verstaanbaar te maker Ook was o.i. de vertelling wat te lang. Men moet wel degelijk reke ning houden met de onrust van verschil lende kinderen. Hierna werden geschenken uitgedeeld. Zij, die de Zondagsschool gingen verla ten kregen een kerkboek dat met. een toepasselijk woord door Ds. Soesan werd overhandigd. Na dankgebed werd nog staande gezongen ,,Komt keten wij aan bidden". Orgnniste was méj. M. Kos. REOENSIES. „HET KIND". Dit Maandblad, waarin opgenomen is ,,Wiegekind en Kleuter", oestaat 1 Ja nuari 59 jaar! Een halve eeuw lang heeft „Het Kind" een zeer bijzondere positie inge nomen en opvoedkundigen van naam hebben er hun beste krachten aan gege ven. De laatste jaren staat het onder lei ding van de bekende schrijfster en pae- dagoge Mw. Riemens-Reurslag, die ter- gelegenheid van het jubileum een her denkingsartikel schreef. Haar gedachten getuigen van dankbaarheid, dat het blad zijn voorlichtende laak 50 jaar lang op zo'n uitnemende wijze heeft verricht. Het kost f5,per halfjaar. Wij zijn het volkomen eens met mw. R'emens-Reur- slag waar zij schrijft: „Het tijdschrift is niet duur, gezien het vele en veelzijdige wat liet geeft: zowel voorlichting op we tenschappelijke grondslag, als aestbeti- sclie, prartisdie informatie over kinder kleding, handenarbeid en volkskunst, naast verantwoorde recensies, een kin dercourant, waarin men dezelfde princi pes kan terugvinden en eer. Vraagbaak, door deskundigen op elk gebied beant woord. Veel, zeer belangiijke copie, w.o. een originele opzet van huishoudelijke voor lichting, is in voorbereiding: een prach tig en praotisch complet voor meisjes komt in het Jan.-Febr. nr. De oud-Texelaar 1). L. Daalder was vau 1927-1942 redacteur van dit blad. Wij willen besluiten met het afdrukken van zijn in 1934 in „Het Kind" versohe nen bijdrage, welke thans in het her denkingsnummer van Dec. opnieuw werd afgedrukt onder de titel „Paeda- gogische puzzles"- „Dit jaar vierden wij Kerstmis bij goe de vrienden. Daarbij trof ons opnieuw de fijne beschaving _van de gastvrouw, die door haar persoonlijkheid het grote gezelschap en zelfs de ietwat rumoerige schare van kleine kindereu absoluut be heerste. De stemming blééf tot het ein de en er was véél te beleven zui ver en gaaf. Als gewoonlijk had zich de jongste zoon des huizes 5 jaar naast mij genesteld: ik weet wel niet, waaraan ik zijn grote sympathie heb te danken, maar ik aanvaard die gretig: een mens moet in deze wereld vol eigenbaat zui nig zijn op ware vriendschap. Toen het slot van het programma was gekomen, vroeg mij de jongen: „Brengt u mij naar bed?" een v»i zoek,dat ik nu evenmin als vroeger wenste af te slaan. Zo trokken wij samen naar hoge re regionen. En toen ik hem toedekte, vroeg ik, nog vol bewondering voor de distincie van de moeder: „Jij vindt je moeder zekér wel de fijnste vrouw van de hele wereld?" Op een dergelijke ora torische vraag verwadit je geen ander antwoord dan een hartgrondig ,,nou!" Deze filosoof sprak niet alzo. Hij keek mij een moment zwijgend aan toen zei hij peinzend, en ik citeer hier lettel- lijk: „Dat hangt er van af." Blijkbaar drukte mijn gezicht de hoogste verwon dering uit. Want prompt volgde de toe lichting: „Ziet u. ik vind moeder meest al wel lief alleen niet. als ze me door elkaar rammelt of me een draai om de oren geeft". Die woorden troffen mij diep. Was ook deze voorname, beheerste vrouw op be paalde ogenblikken zó buiten zichzelf van drift, dat ze dit kleine kinderlichaam als een hatelijk voorwerp behandelde en niet als „een tempel des heiligen gees- tes"? Uil mijn eigen leven ken ik die momenten, al zijn ze zeldzamer naarmate ik ouder word, meer begrip, vergevings gezinder en dus verdraagzamer ben. Maar hij haar? Is dan iedere moeder en iedere vader zó licht te irriteren. dat ze zich op dit punt vergeten? Of is hier sprake van een beginsel? Ik durf liet on ze vriendin niet vragen na de confiden tie van haar openhartige zoon. Maar ik durf het u wel vragen, lezeressen en le zers uit de verte. Vooral ra de recente mededeling van een eminent leraar hij het ïii.o., die mij verzekerde, dat hij on danks zijn voortreffelijke orde. kort ge leden todh zó was geprikkeld door een van zijn leerlingen, dat hij hem discipli nair had gestraft met 'n oorvijg en daar geen enkel ogenblik split van had ge had. Hoe is liet bij u gesteld? Rammelt u óók uw spruiten en discipelen hij tijd en wijle door elkaar? Hebt 11 daar na de executie berouw over? Vloeit het voort uit uw levensbeschouwing? Of hebt u de laatste om uw temperament heengewe- ven om niet gehinderd te worden door zelfverwijt?" <T.Ü4 wenden een geluk'41# voorspoedig '950 ANNO 1753 T. M. den Toom J. den 'looni-Marinus Filiaal houders C. Huis man, Weverstraat, wen sen cliëntèie, vrienden en kennissen een voor spoedig 1950 C Huismui M. Huisman-Timmer wenst vriendei. beken den en begnnsigeTs een voorspoedig 190. Fam. .1. Verhove-Doorn Kogerwff wensen fam wenden en kennissen oei gelukkig Nieuwjaar P. DR<3 A. DRDS-toeper Eierland G.N. S. IfEEBOHAP en Echgenote G.N. Aan onze cljntèle een Gelukkig Nieuwaar D KJ1P en Ehtgenote Melkhandel, Di Koog. Aan imilie, .Tienden en begunstigers en Gelukkig Nieuwjaar R. DANDER Lzn. en Ech;enote ,,'t Centrum", e Koog KIKKERT's Rii'ielrep en Verluiurinrichtjg wenst familie, vriencn en be gunstigerseen oorspoedig 1950 BAKKERIJ p.f. ,E HOOP" S| ortverenigin „De Koog" p.f. Smederij J.éEI|ZER p.f b Waai Wij wensei allen een gelukkig en 'oorspoedig 1950 toe. BAKKERIJ PAAISMAN De Waal A. BELLAN M. EBLM.N-Kok G.N. HANSLIST a.b. M.S. xsturias" wenst fam. kienden en bekenden et Gelukkig 1950 N. D. VEMEULEN LI. VERMEUEN- v.d- Hoek Oudeschild, exel G.N. Aan vriende: en beken den een Gelifcig Nieuw jaar. W H. Zn M .H. ZijnHollenberg Driehuizen Sigarenniagata „MooTexel" wenst allen et voorspoe dig Nieuwjaa P. Spanjers (oothandel wenst zijn afcmers een Gelukkig Nidvjaar Het Bestuu der R K. Dansclub '.jusetta' wen9t al haaileden een voorspoedig 50 A. WIS T. WUIS-oeper 't Noorden p.f. L. WETTEEN M. WETSTPN-Peper Eierland G.N. Aan fam- venden en bekenden ee, zalig en gelukkig Nievjaar toe gewenst P. 'JM en HEI Vraohtdienst en Hoorn Ver. Oud-leerlingen lag. Landbouwschool wenst le'den, donateurs, vrien den en vriendinnen eer. voorspoedig 1950. Vanuit de 'i ropen wens ik alle Texelaars een ge lukkig Nieuwjaar toe. Grenadier IJ. Kikkert Batavia Fam. vrienden en kennis sen een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toegewenst van Sld. A. Slegh nr. 291026204 Terr. Verb. Afd- W. Java vpl. Bandoeng Fam. vrienden en be gunstigers een gelukkig Nieuwjaar A. SLEGH M SLEGH-Oekker Den Hoorn 11 Aan fam., vrienden en bekenden 'u Zalig Nieuw jaar J Th. WITTE s.s- Voiendam HENK REITSMA wenst vanuit Canada al len fam. vritnden en be kenden een gelukkig Nieuwjaar Fam. vrienden en ken nissen een gezegend 1950 toegewenst Sld. G. A. Vlaming Indonesië Aan al iniir. fam sport vrienden en kennissen een zalig en gelukkig nieuwjaar toegewenst, met hartelijke groeten en „alles van die beste" C. K. Graaf, Pretoria Z. Afrika Vrienden en hekenden in Holland, Texelse colle ga's in Oost en West 'n zalig en voorspoedig nieuwjaar. Dpi. sold. A. C. Bakker Oost Java Vanuit Indonesië wens ik fam buren, bekenden Kath- Thuisfront. Niwin en Tex Boys een zalig en gelukkig Nieuwjaar. Sld. M. J. Bakker 280513335 426 B.I.2 Cie V.p.lc. Semarang C. KAGER M. KAGER-Smil ZN. Aan alle clientèle,, vrien den. tam. en kennissen een gelukkig en voor spoedig Nieuwjaar toege wens. Bakkerij D. de Ruyter Oudeschild Pension Duiuoord wenst fam., vrienden en kennissen een voorspoe dig 1050 Fam. VAN BOVEN wenst fam. vrienden en begunstigers een geluk kig Nieuwjaar Oudeschild 53, Texel Fam. J HUISMAN Berkhoeve p.f. JAC. VAN LENTEN V. VAN LENTEN-Boon wensen fam. vrienden en begunstigers een geluk kig en voorspoedig 1950 I,. SOK J. C. SOK-Moerbeek p.f. Fam- Van Boven Vliegzicht p.f. Fam- S v.d. Vis „Vogelhuis" De Koog wenst famvrienden en cliëntèie een Gelukkig Nieuwjaar. P. DAM L- DAM-Broekman G.N. Wed. .1. Reuvers-Buis wenst fam., vrienden en kennissen een gelukkig nieuwjaar. Den Helder Fam. A. N Plaatsman, Kogerweg 36, wenst aan vrienden en begunstigers gelukkig nieuwjaar. C. BAKKER N. BAKKER-Metz p.f. en Stijntje S. WUIS Azn. G. WUIS-Kikkert p.f. „De Tijd" 't Noorden Wij wensen fam-, vrien den en bekenden een ge lukkig nieuwjaar. S. J. C. Vonk H. Vonk-Westdorp Hotel „Tjippelang", Grote Postweg 78, Soekaboemi Dc Texelse Graan- en K unstmesth andel v.h. C- K. Keijscr Co. p.r. C.V. P. HOogerlieide Jzn. S. Hoogerheide-Muskee wensen fam., vrienden en begunstigers een geluk kig nieuwjaar. Wij wensen onze ge achte cliëntèie, vrienden en kennissen een geluk kig en voorspoedig 1050 S. Renlenaar- N. Rentena<ir-Bommonzij Wij wensen onze clien tèle, vrienden en beken den een gelukkig nieuw jaar. Reparatiebedrijf J. Witvliet Azn. Een gelukkig en voor spoedig nieuwjaar aan fam-, vrienden en clien tèle. Maas Groenfcenhandel, Gravenstr., Den Burg De Grn's v.d. Kerkhof C. en Ellen C. J. wensen van uit de bergen op O. Java, fam-, vrienden en bekenden een voorspoe dig 1950 toe. 4-4 G.R.G. Tretets. FIRMA PLAATSMAN p.f. en CORNELISSEN Architectenbureau P DE GRAAF. Galileiplantsoen 96, Am sterdam en Hdllewalsweg 17a, Den Burg, wenst alle inwoners van Texel een gelukkig nieuwjaar. Ondergetekende wenst fam., vrienden en heken- den op Texel een geluk kig nieuwjaar. Wed. M. Burger-Kok Nieuwendam. Schoenmakerij POST wenst allen 'n voorspoe* dig 1950. Vanuit de Atl. Oceaan wens ik familie, vrienden en bekenden een geluk kig 1950. Dirk Krijnen- a.b. s.s. Delfland". Gelukkig nieuwjaar, Fam. P. BAKKER Kogerw eg K 85. Z.N. H GOMES A. GOMES-de Ridder Het Bestuur van S.V.C- wenst leden, donateurs en zustervor. een voor spoedig 1950. Aan cliëntèie, vrienden en bekenden een voor spoedig er. zalig Nieuw jaar G. SNIK F. SN'IK-Egging Molenstr. 32 Den Burg Bij de aanvang van het nieuwe jaar, wensen wij fam., vrienden en beken den een voorspoedig 1950 Tevens zeggen wij nog hartelijk dank voor het genoten vertrouwen aan onze cliëntèie Co Dros Eva G Dros-Helder Varnebroek 40. Alkmaar ■T. ALMEKINDERS T. AX/MEKINDERS- Hartog p.f. W. J BOON C. P. BOON-Dros wensen allen een geluk kig 1950 toe- Ivogerstraat 39 ZUIDEMA Vrachtdienst p.f.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4