FRIEDRICH'S AVONTUUR NIEUWE VERENIGINGEN. 4 Jan. Eerste postzegelruilbeurs. 19 Jan. Te Oosterend 'n Dameshand- balclub opgericht. 81 Jan. Te De Koog onder presidium van nnv. Boogaard-Witvliet een Meis jes-vereniging opgericht. Febr. Slliohting houwmuzieknis Oo;- t erend in het leven geroepen. Tn de loop van '49 worden bij tal van gelegenheden certificaten bouwstenen te koop aangeboden. 28 Maart. Te De Cocksdorp een da- meshandbalelub opgericht. 29 Maart Bridgeclub opgericht in Ho tel .,De Graaf" 7 April. Te De Koog een Dnmeshand- balclub opgericht. Juni. Te Oosterend wordt weer met de padvinderij begonnen. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. 30 Polders verbeteren in de loop van '49 tal van wegen. O.a. de Osterenderweg, de Westerweg en de Duinweg. 4 Maart. Dertig Polders besluiten uniforme belasting in te voeren (Koog en Everstekoog betaalden tot nog to; 57,5 pet. Omdat ze zoveel onvruchtbaar der waren, maar die staat van mind-r vruchtbaarheid heeft reeds lang opga- houden te bestaan). 7 Maart beleggen de Ingelanden van Koog en Everstekoog een protestavond te De Koog 19 Mei. De Westerweg na grondige restauratie heropend. Sept. De Oosterender weg grondig hersteld. Oosterend 300 me-t.'r dichter hij De Waal. GEMEENTEZAKEN. 31 Maart. B. en W. kunnen de raad een sluitende begroting 1949 aanbieden, maar dat wil geenszins zeggen, dat de toestand v.d. gemeentefinanciën geen zorgen baart. 31 Maart. De voorz. van de Raad, mr. Rehorst, deelt mede, dat in 1949 slechts 13 woningen mogen worden gebouwd. In voorgaande jaren zou Texel zijn rantsoen hebben overschreden. 31 Maart. De heer H. Zijm, lid van de woningcommissie deelt mede, dat Texel 450 woningen tekort heeft. .31 Maart. Vroedschap besluit jaar lijks een bijdrage te verlenen van 50 pet. der berekende exploitatiekosten van de Oosterenderweg tot max, f 6000, 8 April. Vroedschap doopt le Koger- dwarsstraat in de Dr. Jac. P. Thijsse- straat. 2e Kogerdwarsstraat wordt Se cretaris Jonkerstraat. Voorts krijgt Den Burg een Burgerhoutslraat, De Koog een Houtvester Boodtlaan en Oosterend een Julianastraat. 15 Juni. Texel ter stembus. Aantai geldige stemmen 4835. P.v.d. A. 2034 St., R.K.V.P. 1198, C.H.U. en AR. 850, V.V.D 75-3. De nieuwe raad wordt als volgt samengesteld: 6 zetels voor de P. v.d. Arbeid (de heren Jak. Bruin, S. de Waard, C. H. Roeper, Jac Westdorp, Alb- Dros en W- Wassenaar); .3 zetels voor de K.V.P. (de heren Th. R. Hin, H. Zijm en R. J- Timmer)); 2 zetels voor de- C-H.U. en A.R. (de heren Sij'br. van der Vis en Joh. Daalder); 2 zetels voor de V-V.D. (mevr. G. Vrijdag-Keijser on d heer Sijbr. Keijser Jaczn.). De C.P.N. had geen candidatenlijst ingediend. Juni. 50 Sollicitanten voor directeur en directrice van rusthuis „Irene". 2.3 Juni. Gemeente Texel besiuit tot, geldlening van f 93,000 in verhand met de bouw van 7 Bruynzeehvoningen. 2.3 Juni. Gemeente Texel besluit tit deposito-overeenkoni3t met de Coop. Boerenleenbank te Texel- 5 Aug. Het echtpaar M. \an Doornen W. v. Doorn-Eikel te Gorinchem, be noemd tot directeur en directrice van rusthuis ..Irene". Zij nemen 'J" benoe ming evenwel niet aan- Hernieuwde oproep oogst 176 sollici terende echtparen. De heren Th. R. Hin en S. de Waard herbenoemd tot wethouder. Dhr Martens van Wieringen be noemd tot stratenmaker Texel besluit, tot deelname :n de op te richten stichting v-d. school-tandver- zorging, district Den Helder. 23 Sept. Gemeenteraad besluit in be ginsel tot de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. 23 Sept. De Raad besluit tot vaststel ling ener monumentenverordening. 3 Oct. Bouw nieuwe o.l. school te Den Burg aanbesteed. Nov. Dhr J. Westdorp Sr met ingang van 4 Jan. benoemd tot ambtenaar voor sociale aangelegenheden, opvolger van niej- Rehorst, Wegens deze benoeming moet dhr W. als raadslid bedanken. 5 Nov. Het echtpaar P. den Braven— Jorna, te De Cocksdorp, benoemd tot directeur en directrice van rusthuis ,,Irene".z 9 Dec. B en W. bieden de vroedschap sluitende begroting aan. Verschillende subsidies verhoogd en verschillende nieuwe subs, verleend- Op kap. dienst f108,200 voor nieuwe objecten, f18000 voor de brandweer vnl. voor reorg te Oosterend. f 16,300 voor gein. aandeel in restauratie N.H- kerk te Den Hoorn. f10,550 voor pand Kogersti nr 1. f2660 voor de gem. toren Den Burg en f 2500 voor molen in het'Noorden. Plan De Koog in 1950 van een goed riolerings systeem te voorzien. Plannen aanleg speeltuin te Den Burg. Vroede Vaderen betreuren het verval van schapenboet- jes: ..Ieder jaar sneuvelen er een paar". Deelname Texel in NV. Vliegveld Texel op plun. f 25000 begroot. Plannen tot instelling instituut erepenning gem. Texel. 23 Dee. Gemeentebegroting 1950 goed gekeurd I.v.m. plannen tot bouw Prot. Rusthuis schort de gemeente Texel haar plannen tot houw Rusthuis op. f 500 nit- getok-ken voor aanleg speeltuin op plein van o-l. schooi in de Nienwstraat. Plu- Wassenaar argumenteert, waarom ker mis uit de tijd is. (In Jan 1950 zal over voorstel tot. afschaffing kermis worden gestemd). ,,Alg. Rampenfonds" opge richt. ALLERLEI I Jan telde Texel 964.3 bewoners. 4951 mannen, 4692 vrouwen. Over 1948 een groei van 161 zielen. Jan. De Tex. Ort. wijd:, artikelen aan het drinkwaterprobleem. „Wanneer krijgt. Texel zijn waterleiding?" Tn de loop van 1949 wordt dit onderwerp nog meerdere malen door het plaatselijk Wad besproken. Ook de vroedsohap heeft interesse voor dit vraagstuk en eind Sept. voerden B en W in Haarlem hesprekingen me,t de Directie van het Prov. Waterleidingbedrijf. ..Wji houden de zaak warm", beloofde burgemeester Rpliorst Wie weet wat in de toekomst tot stand komt! Jan. Min Goedkeuring op loterij voor Consultatiebureau en Badhuis. II Jan Oudeschild neemt afsoheid van handbrandspuit en verwelkomt een motorbrandspuit (van De Ooeksdoip, dat een nieuwe, spuit heeft). Jan.-Febr. veel griep op Texel. Febr. Texel gaat de ratten opruimen. Op ieder dorp kan men bij lid „rat-ten- bestrijdingscomm." opgave doen van de event, aanwezigheid van dit ongedierte. Febr. Chemische wasserij e.n stoom- ververij ,.Re-Neo" gesticht. Febr. Texelse Middenstand iegt een „Zwarte l.ijst" aan. Febr. Ged. Staten stellen voor f 27000 oftewel 15 pet. bij te dragen in de kos ten vergroting vliegveld Texel. Eind Febr. werden de eerste lepe laars boven Texel gesignaleerd. Maart. P.T.T. berekent voortaan voor brieven, die niet ter plaatse worden be steld, 10 ot. porto. Voorheen kon men voor de verzending van een brief tussen sommige Texelse dorpen met. 6 et. por tokosten volstaan- Een dergelijke hestel ling werd dus eerst ais locaal be schouwd. 23 Maarl. W. Dnotjes, De Cocksdorp en G. Mollenhof K 58 vinden het eerste kievitsei. Zij bieden het burgemeester Rehorst aan. 28 Maart. Jan Eelman Azn., Haller- weg nabij Den Burg, vindt, al eenden eieren. 31 Maart. Texelse brandweerlied >n behalen diploma brandwacht 2° klasse. April. In de Westermient stichten reigers een nieuwe kolonie. .30 April Oost en Oosterend vieren Koningmnefeest. 4 Mei. Texel herdenkt de gevallenen. 21 Mei. Dr. Herman Barueh, de Ame rikaanse Ambassadeur in Nederland, brengt een bezoek aan Texel. 4 Juni. De Texelse Jeugd viert de lui lak. 8 Juni. Bij De Koog spoelt een dolfijn \an bijna 2,5 m. aan. 11 Juni. De Texelse brandweer be haalt te Medenvblik de 2e prijs in klas se C-. 14 Juni. De K.R.O. brengt alleraar digste uitzending over Texel 17 Juni- De P.T.T. legt nieuwe kabel door het. Marsdiep- In de oorlog was ou de door Duits ronvooi vernield. Juni- Dlir .1. Kiljan boort op kam peerterrein v.d. Werf aan de Kogerweg een gasbron aan. Loopt nog steeds- 25 Juni. De Amerik- schrijver Sydney Clark, brengt een bezoek aan Texel. Juli. Op „de Schorren" worden 12066 kapmeeuweieren geraapt en naar Enge land verscheept- Tijdens bet legseizoen werden in de Westerduinen 15-20,600 ttmeuweneieren geraapt Er werden 5000 jonge vogels grootgebracht. Juli Daan Pool fotografeert op Texel voor liet Zuiderzeemuseum. Juli. Stoffelijke resten van op Texel begraven Franse militairen worden op gegraven en naar Frankrijk of Capello gebracht. Juli. Het Witte Kruis breidt zijn in strumentarium uit met. Röntgenappariat en Hoogtezon. Juli. Leliekweker H. C- Dijt verwerft te Haarlem een gouden medaille. Juli. Fa Daalder te Alkmaar, begin, met uitbreiding van het bolwerk aan Texels Noordoostpunt. Juli. Texel heeft weer een landauer, koetsier dhr D. Witte. Jiili-Aug- De Utrechtse kunstschilder •Tan van Ham exposeert in Den Burg en Den Hoorn Aug. Arnhemse duivenjager schiet bij vergissing kalf aan Met dier mort worden afgemaakt- Aug. De Zaankanters, die vorig jaar speurden naar het goud van de ,,Rena- le Leonard" zetten hun onderzoekingen voort. Geen resultaat- Aug- Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat Oefenkamp „De Mok" blijft bestaan. Begin Sept. Grootste droogte op Texel Rij brand zal brandweer op vele plaat sen machteloos staan. Sept. Grote belangstelling voor ver koop van textiel onder Rijkscontrole. Sept. Telefoonnet te Den Burg uitge breid. 1 Oct De verpleegden van lniize „Ire ne" nemen afscheid van Vader en Moe der Moenis. Oct, Dhr M- Blom, te De Cocksdorp plukt voor de tweede maal aardbeien. In de tniïi van dhr .T. Mok te De Koog staat een kastanjeboom weer in bloei. 29 Oct- Bij brandweerwedstrijden te Den Hoorn won het Hoornder corps de wisselbeker. 1 Nov. De Wiener Siingerknaben tre den op lil ,.De Oranjeboom"- Nov. Rureton Binnenlnirg, Stenen- plaats, Waalderstraat viert, feest Dn ..Bosch en Duin". 28 Nov. Distributiekantoor Texel op geheven. 16 De. Met het s-s. Volendam" gaan zes Texelaars naar Australië (een hun ner met vrouw en twee kinderen). Dec. Diepzeevis strandt achter Den Hoorn. 19 Dec. Trekking loterij v. h. Witte Kruis tb.v. Consultatiebureau en Bad huis, 31 Dec. Omzien eer wij verder gaan. POLITIEZAKEN 13 Febr. Inbreker slaat zijn slag in de woning van de lam. Jb. Lap Kzn., te Den Hoorn Dader blijft spoorloos. Tn de nacht van 2 op .3 April wordt ingebroken op Dijkinanshuiz -n. De da der verdwijnt met ruim f 100 len nadele van de fam. B. Dekker. 7 April. Drie schapen van d; veehou der Fr. Stark door een hond verscheurd, Nov. Twee Haarlemmers, die naar Texel waren gekomen om te stropen, op heterdaad betrapt. Nov Hélderse en Har'nnger visser aangehouden wegens handen in nylons, die zij hadden gejut uit sloep, «elke zij begin Maart in het Marsdiep hadden op gepikt (Sloep was van de Poolse vracht boot „Katowice", die 1 Maart bij Ter schelling verging). N V. T.E.S.O. Jan. Aan Den Helder studerende scholieren bieden TESO feestavond aau Sinds 1933 gaf deze mij. een half miiii- oen gratis overtochten! 22 April. De he°r G. J. B. Mulder met 234 van de 370 stemmen herbenoemd tot president-commissaris van de N. V. TESO. 5 en 6 Juni. Pinksteren. TESO ver voert 4074 personen. In Juni kwamen met de Teso 33,504 passagiers naar Texel, 1685 auto's en 7448 rijwielen. 23 Juli zet Teso 6000 passagiers over. Teso vervoerde dit zomerseizoen 13,000 passagiers meer dan in 1948. 163,627 pass-, 6342 auto's en 50.495 rijw. Texel-Vlieland vervoerde bijna 5000 passagiers en 054 rijwielen 25 Sept. Teso onderneemt eerste rit van nieuwe (experimentele) busdienst over heel Texel- (Alleen op Zondag). V. V. V. 13 Juli. Amsterdams Politiemuziek- gezelschap concerteert, te Den Burg- 28 Juli. „Vrij en Blij" concerteert in liet Park 4 Aug. Strandfeest te De Koog- 27 Aug. Tex. Museum ontvangt zijn 10,000e bezoeker over 1949 2 en 3 Nov. Waddeneonferentie. Wordt door de burgemeesters van de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog bijgewoond. 22 Deo. Verg. VVV „Texel" telt 546 leden. 2294 bedden. TESO vervoerde van April-Sept. 1949 222,135 personen. Dat. is ruim 1000 meer dan in '48. Er werden ca- 75,067 toeristen vervoerd; in '48 76,319. Inkomsten op iexel dank zij het VVV geschat op f2,250,000. Tekort van f2500 in voordelig saldo van f.300 omgezet. Begroting 1950 eindcijfer var. f 18.455.— ZIJ DIE HEENGINGEN. 1 Maart, Dhr Jac. Kikkert Nzn., be kende figuur op politiek, kerkelijk en landbouwkundig gebied, in de ouder dom van 76 jaar overleden. 12 Mei 1948 was hij 50 jaar lid geweest van de Hull. Mij. v. Landbouw. In Jan. was hij 46 jaar notabel van de Ned. H-rv. Gera. te Den Burg. 19 Maart. De heer C. Graaf, van 1923 tot 1941 kassier van de Coop. Boeren leenbank alhier, in de ouderdom van 76 jaar overleden. 19 Sept. Dhr P Drijver, oud-dir. van zuivelfabriek „De Onderneming" le Den Hoorn op 74-j. leeftijd overleden- 14 Oct. De pluimveehandelaar H. Dam een bekende figuur op de Texelse markt en diens broer II- Dam in de Wierin- germeer bij auto-ongeluk gedood: zjjn_ zoon Theo zwaar gewond. 7 De?- Dhr J. C. Visser, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, op 85-j. leef tijd overleden 7 Dec. Dhr W. B. Ooit, oud-burge meester van Texel, te Doorn op 83-j. leeftijd overleden. FEUILLETON 51.) Isabelle, nog geheel verward- raapte haar bezittingen bij elkaar. Toen ze op <le trap waren, keerde ze nog een keer terug en een minuut later ver scheen ze m-ït de kat en de hond onder de arm- Friedrich keek zijn vader aan. Deze glimlachte slechts. Toen Friedrich met de wagen kwam, liep Isabelle er naar toe. Zij hulde de dieren zorgvuldig in een deken. Maar toen kwam ze plotseling op de treeplank van de auto van de Mayennes staan en zei zacht: Ik moet u nog even zeggen, wat -mij op het hart ligt. In die paar mi nuten, toen ik dacht, dat die Brown mij van het leven zou beroven, is alles an ders geworden. Ik ben een ander mens geworden .En wat. u betreft, mijnheer en mevrouw Mayenne, u zult mij nooit weerzien. Ik ga naar Europa terug Voordat iemand iets kon antwoorden, was ze raar haar eigen wagen terugge lopen. Mevrouw Hortense verbrak als eerste het zwijgen: Ze is van Parijs vertrok ken opdat haar ouders een beetje tot rust konden komen, zei ze- Maar tijdens haar afwezigheid hebben die oudelui zich waarschijnlijk nog ongeruster ge maakt. Ja. dacht Friedrich. En dat waren zij niet alleen. Toen het loodsgebouw in zicht kwam. gleed er een gelukkig, dromerig lachje over zijn gezicht. De gouverneur onderbrak zijn op-en- neer gewandel in de torenkamer, waarin de loodsdienst was ondergebracht, Een stuk of vier officieren zaten om een kleine tafel en rookten sigaretten. FriedriCh liep op Jenny toe, die niet had gezien, dat- hjj was binnengekomen. Hij legde zijn hand licht, op haar schou der. Ze schrok even en keerde zich om. Wat prettig, zei ze zacht, dat je ge komen bent Weet je, vroeg hij, wie beneden op SCHEEPVAART EN VISSERIJ. 14 Jan. Marine maakt 2 aangespoelde zeeinijnen onschadelijk. 16-17 Jan 2000 planken en baddings spoelen op het strand aan. 17 Jan. Verkoop strandhout (bad dings). dat door vissers was opgepikt. 10 Febr De kustvaarder Maria" strandt tiissen Texelstroom en Malzwin. 14 Febr weer vlot. 27 Febr Krachtige storm zweept het water vervaarlijk hoog op. Deel van de weg naar de vuurtoren komt enige tiid blank te staan en ook tussen het puin van het Eieriandse Huis spoelt de zee De TESO-boot ligt zo hoog te Den Helder, dat een stellage moet worden geïmproviseerd, waarover de passagiers de wal kunrten bereiken. Auto's konden niet mee van Texel. 10 April. De „Dokter Wagemakcr" pikt vlet met 3 in moeilijkheden verke rende opvarenden op. Mi'ddeii-Juni. Invasie van horsma- kreel. 17 Juni. Din- G. Gielis. Horntje, vang! in zijn kommen een rewzenhaai. 23 Juni. Besloten loswal Oost per 1 Jan- 1950 op te heffen. Kademeester C Dijker eervol ontslagen. .30 Juli. De ,,Joan Hodshon" op Texel terug. 19 Nov. Het Franse vrachtschip ,,S.N. A 10" op de Haaksgronden vastgelopen. Komt na enkele uren weer op eigen kracht vlot. .3 Dec. Het Deense vrachtschip ,,Bes" raakt tijdens zware storm bij lichtschip „Texel" in moeilijkheden. De sleepboot ..Holland" verleent assistentie. ONGEVALLEN, BRANDEN, ENZ- 14. Jan. Molen van bet- Noorden raakt tijdens het malen 2 wieken kwijt. In raadsverg. van 23 Sept. deelt de voorz. mede, dat restauratieplannen bestaan. 1 Maart, Hofstede ,,Vianen" te Eier- land wordt 's nachts door de bliksem getroffen en grotendeels verwoest. Vier koeien, di ie pinken en vier paarden ko men in de vlammen om. Later in de ochtend bezweek een schuurtje van dhr P. Bakker aan de Waalderweg onder 't geweld van de storm. De ko;ior( raakten gevangen onder het ingestorte dak. Ze worden allen bevrijd, behalve een zeug die door een ingestorte muur was dood gedrukt, In het dak van de N. II. kerk te Oosterend slaat een gat. El ders over het eiland vele daken ont wricht-, enz. enz. Het Reddingboothms van De Cocksdorp wordt geheel uit el kaar geslagen. Passagiers van de boot verlaten deze via de noodbrug, die halverwege de havenmond is gebouwd. 2 Maart, Door flink optreden wordt begin van brand in de woning van dhr J. Vlaming nabij „Dorpzicht" te De Cooksdorp, geblust. 18 Juni Woning van-de lam. P. O- Ze- gers, Eierland, door brand verwoest. Juni. Dhr J. H. A- Snijders, voorheen onderwijzer te Hoorn, breekt een been op „de Schorren" 1 Juli. De 27-j* R. v-d. Vis wordt op de haven van Oudeschild door grijper van kraan gedood. 0 Aug. De 20-j. dienstbode A. S- uit Amstelveen, aan het Westerslag ver dronken. 12 Aug. De stolp van de fam. A. C Wiitte in de Molenstraat te Den Burg door brand geteisterd., 's Av. rukt de Texelse brandweer uit op gerucht van brand in de P- H. Polder, maar deze was in Den Helder. 31 Aug. Brand in kolensohuiir van dhr J- C Rab te Oudeschild. 8 Sept, Begin van brand bij „Bosch en Zee" geblust- 25 Sept. Boerderij „De Westen" door de bliksem getroffen en verbrand- 22 Oct. Schuur van dhr S- Koning Lz. te Oosterend door de bliksem getroffen, je wacht? In onze auto. zodat wij geza menlijk kunnen wegrijden? Mijn groot moeder en mijn vader! Haar gezicht straalde geiukkig. Hij sloot haar in zijn armen en kuste liaar. Niemand heeft iets gezien! klonk de stem van de gouverneur, die in een hoek van de kamer stond- Een stafofficier kwam melden, dat de evacuatie van alle mensen ten uitvoer was getracht. De gouverneur knikte zwijgend en zette zijn helm op. De offi cieren deden evenzo. Ook Jenny maakte zich gereed. Friedrich nam haar koffer op. De gouverneur ging een zijkamer binnen, waarvan Friedrich liet bestaan nooit had vermoed. Enige soldaten be waakten daar een zware kist. De gou verneur opende haar en legde zijn han den op de 'toetsen. Hii drukte de ene toets na de andere naar beneden. Hiel' vandaan! beval hij. Nu weg! Ze Hopen allemaal achter elkaar de trap af. Toen Jenny met- Friedrich op het bordes vóór de toren verscheen, kwam de eerste auto al voorgereden. Richard Mayenne stond plotseling voor hen. Hij nam Jenny's hand en zei: Wü hebben op u ge-waCht, juffrouw Hes ters. Wij zullen nu ook bij elkaar blij ven- Toen bracht hij haar naar de auto en zei: Hier is juffrouw Hesters, moe der. Mevrouw Hortense gaf haar een hand. Wel. Jenny, slap in en rijd met ons mee. Neen, voorin, kind, naast Friedrich. De wagen der Mayennes startte en reed weg. Zwijgend en snel reden ze het land in. Toen ze een heuveltop had den bereikt, minderde Friedrich vaart; toen remde 'hij plotseling en siprong uit de auto- Ze stapten nu allemaal uit. De wagen van de gouverneur bereikte de kleine groep en ook de gouv erneur stap te uit ziir. auto. Hij wierp een blik op zijn polshorloge. De wijzerplaat met haar verlichte cijfers was duidelijk te zien. Een vliegtuigeskader vloog zwaar dreunend over. De gouverneur keek nog eens op zijn horloge. Jenny greep Frie drich angstig vast. Plotseling baadde het landschap onder hen in een zee van licht, want vliegtuig na vliegtuig liet begin van brand geblust, 23 Oct. Een Staverse jol met de here Kos en Beth uit Den Helder op de Bol len bij OudeschiLd vergaan. Beide opva renden verdronken- 20 Oct. Hevige storm brengt schad toe aan de dijk van de P II. Polder. O liet strand spoelt een partij liout aan. 9 Nov. Boerderij ,,De Witte Engel door brand verwoest, VERENIGINGSLEVEN. Febr. Er gaan' verschillende stemm op om te komen tot fusie van de Texei se Begrafenisfondsen, het nieuwe fond zou 6000 leden omvatten. 22 Maart, Familieavond v.d. Texels Middenstandsver. April. De „Noodslaohting" had lu afgelopen boekjaar een omzet van ruii 22,000 pond. 26 Mei. Texels Fanfare. Excelsior e Vios behalen in hun afd. op het coi cours ieder een le prijs; D.E.K. In haalt een 2e prijs. 15 Juni- „De Lofstem" van Oosterer behaalt op liet, concours te Alkmaar e1 Ie prijs en klimt daardoor naar de le a deling. 28 Oct. Besloten het 1'- J. Boum: fonds (te Oosterend gevestigd) op heffen er over te gaan naar de Groo Noordholl. van 1845 7-12 Nov. Winkelweek georganisee door de beide Tex- Middenstandsve T-heo v. Heerwaarden wint de hoofdpri (f 100) van het. Pijlerospel. 16 Nor. neemt „Unitas" te Den Hooi een dergelijk besluit. 4 Dec. Ver. tot uitkering bij overt den ViOD besluit in principe tot ove dracht aan de Groot-Noordholland van 1845. Dec. Verkennersgi'oep van de Si Jeroen-padvinders organiseren St. Nic laas-actie voor de armen. 21 Dec Onderl. verzekering v Dorpskring Steunt Elkaar, Oud e.sell i' opgeheven, maar de Dorpskring zi blijft, bestaan SPORT. 26 Febr. Dhr H. C. Ran biljartkamj oen le klas. Dhr A. Stolk wordt biljai kampioen 2e klas. 27 Febr. S.V. Texel organiseert b: masque. Weinig deelnemers. 20 Maart. Voetbalclub OVV van Oi 'erend kampioen van haar afdeling. 11 April. Jb. Visman kampioen v. Oosterender Damclub. 17 Dec. 53 Texelse turners behalen Bondvaardigheidsdiploma. 14, 21 en 28 Mei School voetbalwe strijden. O.l.s. Den Burg wint de wiss beker.' 28 Mei. Op concours-hippique te II politush'oef behalen de Waddenruitc een 1ste prijs. 29 Mei. „Vogelwandeltocht" met deelnemers (40, 25 en 15 km.) Bui'j meester G. D. Rehorst met zijn ,.Ra liuisploeg" wandelt, het 25 kin. traj mee. 2 Juni. Turnfeest te Den Burg. 18 en 10 Juni. SVC organiseert te Cocksdorp een groot sportfoest. 2 Juli- Kleiduiven wedstrijd. 10 Juli. De meisjesafd. van gym. v Texel behaalt o-l.v- dhr C. Mets op grote turnfeest van Holl. Noorderkw tier te Scliagen een le prijs. 28 Juli. S.V. Texel opent fancy-fai 1 Aug. Tex. Boys winnen de SVC-: ker. 20 Aug. Concours hippique te de Kr 17 Sept. Schietwedstrijd te Den Bui 16 Sept. De Franse Hangoor-ram i dhr J. Sfciekema wint te Purmerend beker, die uitgeloofd werd voor de me ste inzending. 25 Sept- S.V. De Koog neemt nie sportveld in gebruik. 27 Nov. Demonstratie van handboj schutters. lichtkogels, die aan parachutes hing neervallen- (En toen verscheurde een ontzetti lawaai de stilte. Het was aisof er machtig dier, diep in de aarde verb gen, -naar boven kwam en zijn anj wekkend gehuil liet hoven. Daa sprongen vonken over het land, net k ne bliksemstralen. Een t, 'weldige ai massa, vermengd met stof en ster werd in de lichtschijn d?r ■iichtko) naar hoven geworpen en stortte t met dof gedreun, uiteenspattend, w neer Hot kwade ondier uit het- binn ste der aarde Het nog eenmaal zijn verdovend gehuil horen zijn vui tong schoot ten hemel, toen seheurde dijk- Nu kwam het nader, zoals de zee l ig het land grijpt, dat haar prooi 11 worden, zo raasde glinsterend en siss de rivier, die zich nu bevrijd voelde, dal in. Het gehele dal werd slechts d één geluid vervuild: een geweldig, b overweldigend geruis van water. Daar lag het huis en er omii stroomde wild en kwaad, gevaarlijk water. Toen riep Richard Mayenne: V weg van hier! Ik wil het niet zien! Friedrich voelde, hoe Jenny bee Hfj streelde haar gezicht. Toen sta] ze allemaal vlug in de auto's. Ze re de 'heuvel af, kwamen in een dal, re weer bergop en hadden toen een voor zich liggen. Een rood lidht kv hen tegemoet- Fakkels werden door de lucht zwaaid en in het licht daarvan blou wapens. Friedrich stopte bij een der litaire posten. Een officier en een manschappen kwamen op de auto's Een sergeant met een notitieboekji zijn hand stond klaar om aantekenir te maken. Wie zitten er in deze waj vroeg de officier. Richard Mayenne richtte zich op zei met vaste, krachtige stem: Vier Mayennes! BIND'E.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 6