Cjroen <2wartsJ~exels in het harL, P. MOERBEEK Onze fMIKF is deze week ank op de Bririk te Assen als huldeblijk aan de b Mooi plan van de mrgenj Texelaars CORSETTEN BUIKBANDEN P. J. STEINBERG, Kindje verkouden? Damclub Den Hoorn aan de kop Aankoop melkmachine ook voor bedrijven met tien of minder koeien verantwoord Veehouder construeert opzienbarende machine PUROL in huis! Dat wij de nog in voorraad zijnde goederen tegen de scherpst mogelij ke prijzen verkopen. j ZATERDAG 14 JANUARI 1S50 63 JAARGANG No. 6391 Jtrgavc v h. Fa Langcveld De Rooy 3oekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 Tel 1 l Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Herinnering aan bange tijden Vorige week. lieelt het comité, dat de •e. burgerij van Assen een huldeblijk in de '^Korm van een bank op de Brink wil aan- „lieden. zich in verbinding gesteld met tel gemeentebestuur van Assen. "*8 Men was daar enthousiast over de Iplamien van de Texelaars en ook daar Jjer plaatse zal ©en comité worden g- "ïorind onder voorzitterschap van de ïurgemeester, om aeze zaak verder >oor te bereiden. De voorlopige plannen zijn aldus: Vertrek Zaterdagmorgen van Texel, per bus van Den Helder naar Assen, bij 30 lankomst aldaar ontvangst door het isser comité, waarna de Texelaars naar aun kosthuizen kunnen gaan. Voor hen, lie zelf geen relaties in Assen hebben, «il voor onderdak gezorgd worden. 2,30 uur n-m. Overdracht huldeblijk ip de Brink, waarna officiële ontvangst elften raadhuize. 8 uur n.m. Texelse Avond in het Con- iti|rer,thuis. Hel programma bestaat uil: vertoning van de Texelfilin, gevolgd door een Texelse revue. De revue zal Jjj worden samengesteld door de heren L. Sok en L. Kuiper. Degenen, die 'n bij drage hiervoor hebben in de vorm van mi voordracht, schets o.i.d., kunnen rich met deze heren in verbinding stel len vóór 4 Februari Vertrek uit Assen 2 uur, met de boot. van 7 uur uit Den Helder Stelt u dus omgaand even in verbin ding met uw event, kosthuizen in Assen. Formulieren welke te laat binnenko men, kunnen niet meer behandeld wór den- Gezien de band, die nog steeds tus sen Texel en Assen bestaat, gelooft het omité, dat velen deze reis willen mee maken. (Zie ook adv.) en naar maat Specialiteit voor elk figuur Keizerstraat 47-49, Den Helder BILJARTWEDSTRIJD TE DE COCKSDORP. Maandagavond vond in Café Nota het eerste treffen plaats van biljartclub ,,Het groene laken" en een 8-tal leden van Sociëteit ..Vriendenkring", beide van De Cooksdorp. Er werden acht par tijen gespeeld van 30 beurten. Uitslag: „Het groene laken" 581 oaramb., .Vrien denkring" 499 caramlb. Een verlies dus voor „Vriendenkring" van 82 earramb. Het was een gozellig wedstrijd en we doen het deze winter dan ook nog eens over. ^Dan rug, keel en borstje i n w r ij v c n met Voor de Eilandeomp. weiden Vrijdag fi Jan. gespeeld Den Hoorn-Oosterend: 12-6; vooilopig. De Koog-Den Burg II: 8-12, Den Hoorn Oostorend: S. Lap J. Vigman 1—1 S. Zijm J. Trap afgebr. D. Lap P. Bakkt-V 11 G. Wilner A. Bakker 2—0 C. Bakker H. Mulder 0—2 C. Lap C- Timmer 11 G. Jonker».1. Mcchielsen 20 W. Schuil J. G. Vlaming 11 P. v.d Gaag J. Breman 20 J'b. de Jager C. de Kort 20 Voorlopige uitslag De Koog Den Burg II: Joh. Hiilenius C. v.d. Werf Joh- v. Heenv. J. v.d Star C. Groenhof P. Kooij W. Bakker J. Kikkert W. Stam .1, Huisman O. Hopman Joth. Bakker Ct Stoepker A. v.d Slikke H. v. Dorp W. .1 Boon W. v.d. Werf J. v Lenten H. Daalder C. P. Burger Totaal Hier volgt de stand: Den Hoorn 2 2 0 0 4 Den Burg C 2 110 3 Den Burg B 3 1113 Oosterend 2 10 12 De Koog 3 0 0 3 0 De afgebroken partij S. Zijm-J wordt door arbitrage beslist. 12-6 2—0 0—2 2—0 1—1 0—2 0—2 1—1 0—2 2—0 0—2 8-12 23-15 23-17 31-29 22-16 19-41 Trap TEXELSE BOOT BEHOUDT HAAR OUDE LIGPLAATS. Naar de Haagse redacteur van „Het Parool" bericht zal de Texelse boot ook in tie toekomst (wanneer het Nleuwedlep over eeu grotere marinehaven zal be schikken) haar oude ligplaats te Den Helder behouden. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatiebureau voor zuigelin gen houdt zitting op Woensdag 18 Jan. Voor buiten Den Burg van lialf 2 tot half drie. Voor Den Burg van-3-4 uur.- EISEN VAN DE MIDDENSTAND: OMZETBELASTING BIJ DE BRON, AFSCHAFFING CADEAUSTELSEL. In zijn Nieuwjaarsrede had de voor zitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar reeds een toename van het ca deaustelsel geconstateerd; naar aanlei ding van deze rede, drong de heer J. v. Heem (Texel) in de te Alkmaar gehou den vergadering van de Raad van Bij stand voor liet bureau Alkmaar van de K v K. voor N.-Holland aan op het rich ten van een adres aan de regering, waarin verzocht zal worden met het wet telijk verbieden van het cadeaustelsel niet le wachten tot de totstandkoming van de P.B.O., zoals de minister v.d. Brink voornemens schijnt te zijn. Het voorstel van de heer Van Beem werd ondersteund door de lieren Heuse- veldt (Alkmaar) en De Wolff (Purmer- end), met liet gevolg, dat de Raad van Bijstand het initiatief zal nemen voor '11 actie door middel van een adres aan de regering van de gezamenlijke Kamers v. Koophandel, waarin een wettelijke rege ling van 't cadeaustelsel wordt bepleit. Ook de Omzetbelasting kwam ter sprake, zulks n.a-v. een adres van de K. v K. van Zuidhollaiid, dat echter volgens de heer J- v. Beem in te zachte bewoor dingen was gesteld en niet voldoende tot. uiting bracht dat het grootste ge deelte dezer belasting door de Midden stand wordt opgebracht. Heffing bij de bron was volgens hem de aangewezen weg. Op aandringen van verschillende middenstandsleden werd besloten, dat Hij de K v K. te A'dam stappen zullen ■worden gedaan om namens de K.v.K. voor N' -IIollaild een in scherpe bewoor dingen gesteld adres terzake aan de Tweede Kamer (e enden, waarin voor al wordt aangedrongen op heffing der Omzetbelasting bij de bron, waardoor ook ontduiking van deze belasting wordt voorkomen. Verkeersproblemen. De heer Schmalz zag gaarne stappen hij de Ned. Spon-v egen ondernomen tot v eilhetering van het materiaal op de lijn AlkmaarDen Helder. Het Bureau der Kamer zal zich terzake wenden tot de Spobrvveg,raad. Naar aanleiding "an ©en adres over 't vliegveld Texel deelde de heer Van Beem mede. dat het veld gereed is. doch dat met de gebouwen nog moet worden begonnen' over de wederinvoering van een KLM-dienstregeling op Texel stond echter nog niets vast. 1 ILMNÏEUWS. LUCHTBRUG NAAR PIMLICO. In Pimïico, éen stadswijk van Londen, vvordt na een bomontploffing diep in de grond een eeuwenoud document gevon den, waarin Staan, dat Pimlieo tot in eeuwigheid zal worden erkend als Bour gondisch gebied- De bewoners stichten een nieuw „rijk". Zij werpen zioh op als gewiekste zakenlui, want bij hen is alles zonder punten te koop. Men gaat dras tisch controleren op paspoorten en be zorgt de Engelsen veel last- Die nemen op hun beurt represaille en het slot- is.... De film geve het antwoord- DE GROTE PASSIE. Een vernaai, waarover wij in een slag zin lezen: ,,Zij wild-' twee levens: een veilig en een romantisch". Dat, „veilig' slaat op de portemonnaie van haar min naar Howard, een invloedrijk bankier die haar alles kan geven. Zij trouwt hem- Dat „romantisdh" slaat, op haar liefde voor Steven, een jong geleerde, die moet pezen om verderop te komen en haar slechts" liefde kan geven, Vaak brengt het toeval deze vrouw in rontact me! de man naar wie haar ge dachten en verlangens voortdurend uit gaan en liet is te begrijpen, dat zütk contact conflict veroorzaakt in het hu welijk met haar wettige echtgenoot.... Neerlands Nieuws. Wat bracht 1949? Poiygoons terugblik over het oude jaar. Officiële overdracht van de soirvereiniteit aan Indonesië. De plechtigheid in het Kon. Paleis te Am sterdam. Rede van Koningin Juliana. Wereldnieuws. Zweedse „Lidhtkoningin" arriveert in Engeland Vliegende hondenplaag in Australië. Reuzen transportvliegtuig in de V-S. er.z. FANFARECORPS D.E.K. DEN HOORN GAAT ZILVEREN JUBILEUM VIEREN. Het fanfarecorps D.E.K. (Door Eigen Krachten) te Den Hoom bestaat 25 jaar. In ons blad van 7 Jan. 1925 lezen wij: Maandagavond (5 Jan. 1925) had te Den Hoorn de per adv. reeds aangekon digde vergadering plaats, waarin be slist zou worden over de al of niet op richting van 'n fanfarecorps. In vorige vergadering bleken de geldelijke moei lijkheden van dien aard te zijn, dat men niet tot een besluit kon komen. Nu ver klaarden enkele personen zich voor de nog ontbrekende som aansprakelijk te willen stellen, zodat tot opridhting kon ■worden besloten. Toch zal men trachten nog eulkelen meer ervoor te winnen". 15 Maar! 1925 werd o.l.v. dirigent S. Smit, van Den Burg, in een loods, be langeloos door de heer J. Troost afge staan. met de oefeningen een aanvang gemaakt, De naam Door Eigen Kracht ontstond zo: bij de vóór 1925 gehouden feesten werden leden van Texels Fanfare ge huurd. maar dat kostte nogal en daar feestcommissies het ook in die tijd meestal met de financiën te kwaad hadden, werd veel moei te gedaan om zelf aan een muziekcorps te komen. 16 Deo- 1924 werd medege deeld, dat er op de lijst wel voor f 300 getekend was. Dit gaf moed. Maar toch was dit bedrag nog niet toereikend om de nodige instrumenten te kunnen be talen. De heer A. Commandeur verklaar de zich op 5 Jan. 1925 bereid het nog be nodigde bedrag (f275) voor te schieten. Toen kon het fanfarecorps worden opge richt. Dit corps is gaan groeien en bloeien en thans kan Den Hoorn met haar muziekgezelschap voor de dag ko men! De uitvoeringen, die aan het eind van deze maand zullen worde-n gehou den, zullen zeker een feestelijk karakter dragen, want DE.K kan met voldoening en trots op de afgelopen 25 jaar terug zien! Naar wij vernemen hoopt D.E.K. op Maandag 28 Jan. a.s. een uitvoering te geven tel' herdenking van het 25-jarig bestaan Tevens gedenken vier leden, nl. de belten J- Kiljan, O. Dekker. P. Boon en A. Smit huil 25-jarig jubileum als lid van bet corps. ER IS WEER KINDERZANG. Blijkens adv. kunnen do kinderzang- lessen worden hervat. „ONBEVOEGD". Naar we vernemen lieeft de President \an de Rechtbank .e Alkmaar zich on bevoegd verklaard kennis te nemen van de door Mevr. J. A- van Loon-Kooiman tegen de gemeente ingestelde eis in kort geding tot ontruiming van het perceel Kogelstraat 33 te Den Burg. 4PORT OP TEXEL S. V. De Zwaluw Morgen gaan we op bezoek hij De Koog. Dameshandbal: om 1,30 uur De KoogZDH. Voetbal: om 2,30 uur De Koog 2ZDH 1. Dames, de opstelling vindt u in het kastje. S.V.C. De Cocksdorp. Het 2e speelt om 10 uur 's morgens tegen OVA3 2. Als ieder zich ten volle geeft, kan een 'behoorlijk resultaat wor den behaald. Het le speelt om 2,30 zijn laatste thuiswedstrijd voor dit seizoen en wel tegen Tex Boys. Vanmiddag worden die leden weer op het terrein verwacht die geen andere werkzaamheden thuis hebben. S.V. De Koog. Zono'ag speelt liet lé uit tegen HRC 6 Vertrek 7 uur van De Koog. Zie voor opstelling kastje. Het 2e speelt thuis legen ZDH 1 om half 3. Handbalvereni ging speelt Zondag om half 2 tegen Den Hoorn- Zie opstelling bij C. Bonne. O.V.V.-uleuws. Morgen gaat het le de strijd aanbin den met Helder 4. Laten we proberen er een puntje van thuis te houden, we heb ben het hard nodig- We komen met een gewijzigde ploeg en als we allen er dan eens aan d'eniken, dat we nu ook weer eens winnen moeten (we staan op de onderste plaats) dan zal dat hoop ik wel gaan. Het 2e gaat naar SVC 2. Onder schat je tegenstander niet! Aaltje en Paulus werden verblijd met. de geboorte van een dochter. Van hart' gefeliciteerd hoor! Woensdag a.s. 18 Jan. zal in de zaal van de heer J. Dijt een spelregelavond worden gegeven. De heer B- B. v. d Berg. voore. van de su'bc, Scheidsrech ters te Alkmaar wil ons van het voetbal spel nog (het een en ander bijbrengen. De heren die vorig week aan Den Burg slaagden voor scheidsrechter ver den ook door de hoer v. d. Berg opge leid. Leden, donateurs en belangstellenden houdt deze avond vrij! Hier valt. nog wel wat te leren. Ook voor hen die langs het lijntje staan! De zaal van Hotel Texel was meer dan vol toen de heer A. Dros Bzn. als vice- voorenter van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting namens genoemde ver eniging en de Coop. Zuivelfabriek ,.De Eendracht" de avond opende, waarop door de fa. Heesters te Haren (NBr.) een "film over het machinaal melken zou worden vertoond. Voora. .spreekt zijn voldoening uit over de enorme opkomst en wijst er op. dat de Texelse landbouw op het gebied van de mechanisatie steeds een vooraan staande plaats 'he-ft ingenomen. Wat 't machinaal melken betreft is dit nietehet geval, wamt op vele plaatsen, die met Texel te vergelijken zijn heeft deze me thode van werken al flinke opgang ge vonden. De ze avond bewijst evenwel, dat ook hier de belangstelling groeiende is. Spr. geeft hierna het woord aan de heer Lamme, vertegenwoordiger van genoem de firma. Deze geeft eerst een korte uit eenzetting van de film en wijst er op dat in het verleden hij net. maken jan melk machines te weinig aandacht, geschon ken is aan het dier, dat gemolken moet worden. Men ging van het standpunt uit, dat de koe zich maar moest aanpassen aan de machine. Het is duidelijk, dat dit een verkeerd uitgangspunt is. Het is 'n zekere llr. Pieterse geweest, die in Ame rika een diepgaande studie gemaakt heeft van de melkvorming en de wijze, waarop de melkafscheiding tot stand komt. Hij gebruikte daartoe een geam puteerde uier, dat door middel van een kunstmatig hart, en kunstmatige longen op normale wijze melk ging vormen. Op deze wijze heeft men de beschikking gekregen over zeer veel waardevolle ge gevens en met deze kennis is men toen opnieuw melkmachines gaan constru eren. En met su-cees! In de film, die hierna vertoond werd, kwamen deze dingen goed naar voren. Deze film staat op hoog peil en het was daarom ze-er jamnier, dat een gedeelte \an de vertoning minder goed slaagde door een technische storing, die vooral voor de bezoekers voorin dt' zaal zeer Kinderlijk was. Veider menen wij te moeten opmer ken, dat de film te weinig iaat zien over het eigenlijke machinaal melken- Melk vorming en melkafscheiding worden uit voerig behandeld, de dingen, waarop men moet letten bij l et machinaal en het handmelken komen goed naar voren, maar versehillenle belangrijke zaken als bet onderhoud en Je reiniging van de melkmachine worden niet genoemd. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt. Geeft de reiniging van de machine geen moeilijkheden, zo werd er gevraagd. De heer Lamme wees er op. dat dit probleem veel simpeler is dan voorheen. De machines worden nu veel eenvoudiger gemaakt en het aantal on derdelen is sleChts klein. Dit heeft tot gevolg gehad, dat het reinigen van de machine voor geen enkel bedrijf meer een bezwaar kan zijn. Hoe staat het met het namelken, was een volgende vraag. In Amerika wordt op zeer teel plaatsen de machine te vens gebruikt voor liet namelken. In ons land doet men dit nog vrij algemeen met de hand- En naar spr. meent terecht, De eisen, wat betreft productie en slijtage van liet dier liggen in Nederland ho ger dan in het buitenland en daarom zal er we! altijd ee:i groot percentage der koeien met de hand moeten worden nagemolken. In bepaalde gevallen, bv voor vaarzen, is dit soms niet nodig. Bij welk aantal koeien wordt het ma chinaal melken rendabel? Daarover ver schillen dc meningen. De Voorlichtings dienst. in Friesland heeft aanvankelijk gezegd, dat wel minstens 30 koeien aan wezig moesten zijn, wilde men met voor deel machinaal melken. Op zeer veel plaaitsen denkt men daar momenteel an ders over. Zo worden er op 't moment in Limburg en Noordbrabant melkmachi nes verkocht aan lwlrijven, waar het aantal melkkoeien kleiner dan tien is. Ook in Overijsel meent men al vrij spoe dig voordeel te hebben van het machi naal melken, omdat men hierdoor de kans krijgt het zonder vaste arbeider op het bed'-ijf klaar te spelen. En ais dit gelukt, heeft nten spoedig de melkmachi ne verdiend C. v. Gr. Boer Bajema (Friesland) heeft, zo be richt „Het Parool"- volgens deskundigen een opziet (barende uitvinding gedaan op het gebied van mechanisch melken! De ze uitvinding is hem niet zo maar in de schoot gevallen: onvermoeid heeft hij de bestaande systemen ondereoeht en met de daarbij opgestoken wijsheid is hij loen zelf aan het construeren gegaan. Het resulaat? Een melkmachine vol gens een geheel nieuw systeem, dat in zmvelkringen veelbelovend wordt ge- ach. Deze machine toont de feilen en ge breken van de lekmconstructie, maar er is een nieuw demonstratie-apparaat in de maak. De heer Bajema is bij zijn constructie uitgegaan van de vraag: „Reageert een koe onverdeeld gu ïstig op mechanisch melken?" Volgens hem, nee. Een koe is een levend wezen, dat een bepaald ge voel heeft. ,.Deze gevoelszijde is bij al de bestaande machines tot nu toe te veel buiten beschouwing gebleven- Wil een melkmachine de bestaande fouten ver mijden, dan is samenwerking tuisen boer en fabrikant noodzakelijk. Een boer weet behoort tenminste ie weten, hoe een koe onder zekere omstandigheden reageert en met deze ervaringen kan de fabrikant dan rekening houden". Over de fabricage van zijn machine worden nog onderhandelingen gevoerd met een bestaande industrie van bete kenis. ,,Wat ziin nu de voornaamste voorde len van deze machine?" „In de eerste plaats is de melkop- brengst aanzienlijk hoger. Ik krijg thans 25 pet. meer melk don voorheen. De uit eindelijke voordelen zijn echter nog gro ter, een niet te ondrschatten tijdsbespa ring en een belangrijk punt de heesten houden zich onder deze meik- ivijze beter!" Deze hoge melkopbitengst is geen overdrijving. Het bedrijf van de heer Bajema is 37 ha- en in 1948 bezorgden 40 melkkoeien hem een opbrengst aan melkgeld van ruim f 56.000. Bij deze opbrengst is niet gerekend de hoeveel heid melk voor eigen gebruik. Deskundigen, die de machine in ge bruik hebben gezien, waren zeer ver rast over de resultaten; zy verwachten voor dtize vinding een groot afzetgebied. Uit de gehele wereld komen nu reeds aanvragen om Inlichtingen binnen. Bij brand eo snijwonden, Pijnhjke kloven banden en Schrale huid. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS J- D.. Oudeschild f2,P. S. Den Burg f 1,Jac. W., id. f 1,S. id. f2,50; J, id. f2,50; J. H„ id. f2,50; R.. id. f2.50; I'. D.. Oosterend f2.50; R., n b. D? Waal f2,50; T„ id. f2,50; B„ De Westen f 2,50; Z„ Oudeschild f2.50; B. 't Noorden f 2,50. VOOR MEISJES VAN 14-16 JAAR. Van 20 Febr. tot. 1 April wordt, op „de Vcnk" weer een cursus Tussen school 'en leven" gehouden voor meisjes van 14- 16 jaar. Kosten f4 per week- Opgaven <en eventueel nadere inlichtingen) aan de Administratie van het Vormings centrum „de Vonk" te Noord-wijkerhout. „DE DWARSKOP". Di't is dc titel van het toneelspel van James Yoland. De Katholieke Arbeiders Toneelclub hoopt dit stuk begin Febru ari voor de leden van de K.A.B. op te voeren. Aanbevelend

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1