CORALIE" Landbouwwerktuigen vragen onderhoud 16l INGEZONDEN. Den Burg, 15-l-'50. Geachte redactie. Met verwondering heb ik kennis ge nomen van de twee ingezonden stukken in de Texelse Courant, resp. van 31 Deo. 949 en 4 Jan. jl. Hoewel er geen namen in werden genoemd, heb ik wel begrepen dat de beide ingezonden stukken betrek king hadden op mij. Om eventueel mis verstand te voorkomen, wil ik er na drukkelijk op wijzen, dat deze geplaatst zijn zonder mij er in te kennen. Toch zou ik graag enkele zgn- juiste feiten, in het antwoord van 6 Jan. jl. op 't schrij ven van 31 Deo '49, recht willen zetten, daarbij verwijzende naar de desbetref fende punten. a. Ik ben wel in het zomerseizoen '49 op Texel gekomen, doch niet als bad gast, maar op dringend advies van een schoolarts, wegens gezondheidstoestand van mijn zoontje. b. Na veel moeite gedaan te hebben, om ongemeubileerde kamers of anders zins onderdak te krijgen en niet ge slaagd zijnde, heb ik mijn intrek geno men in het door u bedoelde zomerhuisje en pension, waarvoor m.i- geen vesti gingsvergunning nodig was. Ik heb me echter naderhand, doch w el vóór de aan koop van het huis, in het bevolkingsre gister van Texel laten opnemen. c. Inderdaad werd toestemming ge vraagd voor het bouwen van een woning en werd deze aanvankelijk gegeven voor zgn. vrije bouw, doch na beraadslaging en na bij bevoegde instantie verdere in lichtingen ingewonnen te hebben, werd medegedeeld, dat dit wegens meerdere aanvragen nog wel minstens anderliall' jaar zon kunnen duren, hetgeen voor mij dus geen oplossing zou zijn, daar ik 1 Mei a.s. het nu door mij bewoonde huis je moet verlaten. Bovendien waren de kosten voor vrije bouw dermate hoog, dat het plan om te bouwen toch niet ten uitvoer zou kunnen worden gebracht- d. De aankoop van het pand Koger- straat werd mij, zoals aan anderen, ont raden. Bij nadere bespreking met be voegde instantie vóór de dag van aan koop. werd mij gezegd, dat ik evenveel kans had aks ieder ander om 'n gedeelte van het huis te betrekken, waarop ik de woning kocht. e. Echter niet als weduwe van elders, maar als inwoonster van Texel. Of met de toewijzing der gemeente in derdaad drie Texelse gezinnen geholpen werden, ben ik zo vrij te betwijfelen, daar in ieder geval één der gezinnen, dat een gedeelte van mijn woning heel't toegewezen gekregen, nu over niet noe menswaardig meer woonruimte beschikt dau het reeds had Dat er een oorlogsvrijwilliger gehol pen wordt, vind ik prachtig, geachte Texelaar, maar vindt u ook niet. dat de wedmv e van een gesneuveld officier die bovendien voor de gezondheid van haar kind nu hier woont toch ook wel een beetje recht 'heeft op hulp, in dit geval een gedeelte van haar eigen woning? Zij heeft immers het grootste offer voor het vaderland moeten bren gen, dat een vrouw brengen kan. f. Inderdaad heb ik geweigerd de wo ning aan twee andere gezinnen be schikbaar te stellen, daar ik zelf momen teel nog en pension hen maar binnen kort op straat sta- Wel ben ik steeds be reid geweest m'n woning met een ander gezin te delen. Over de door u aangehaalde zinsnede, dat Jozef en Maria door middel van hun geld een ander nooit van hun plaats zou den hebben verdrongen, hen ik het met u eens geachte Texelaar: ook ik heb dit niet gedaan, daar het huis, toen ik het kocht, absoluut leeg stond wegens sterf geval. Integendeel, ik word \an m'n plaats verdrongen. Tenslotte wil ik u nog het volgende mededelen. Zoals ik reeds in het begin van m'n schrijven duidelijk liet uitkomen is de steller van het ingezonden stuk van 31-12-'49 mij onbekend. Iaat staan mijn adviseur. Geaehte Texelaar, uw voorstel mij te adviseren alsnog 'n vrije woning te bou wen, vind ik zeer sympathiek, nog sym pathieker zou ik het vinden, als u mij dan ook de daarvoor benodigde contan ten wilt schenken. U, geachte redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte en hopende, hier mede een eind te maken aan deze on verkwikkelijke discussie, teken ik J. A. v. LOON-Kooiman. VERORDENING VLEESKEURINGSDIENST. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis dat de heden afgekondigde, op 9 De cember 1949 door de Raad dezer ge meente vastgestelde „Vijfde lerordening tot wijziging van de Verordening op de Vleeskeuringsdienst in de gemeente Texel" van lieden af gedurende drie maanden voor een ieder op de gemeente secretarie ter inzage ligt. Deze verordening is tegen betaling van f 0,30 algemeen erkriighaar gesteld Texel, 18 Januan 1950. Burgem. en Wethouders van Texel. De Burgemeester Mr. G. D. REHORST De Secretaris, P. REEMRTERBOER STIERENKEURINGEN 1950. De Burgemeester der ge,meente Texel maakt bekend, dat de in artikel 4 van het „Stierenreglement N.-Holland 1938" bedoelde keuring van stieren in 1950 voor de gemeente Texel zal plaats heb ben op Vrijdag 31 Maart 1950 te 11 uur op de Gro,meplaats te Den Burg. Voor de keuringen in de andere gemeenten kail men ten raadhuize nadere inlich- ligen bekomen. Aangifte van stieren voor de keurin gen moet- geschieden vóór 15 Februari 1050 bij de Secretaris der Provinciale Commissie tot bevordering van de rund veefokkerij. onder inzending van het afstammingsbewijs en onder opgaie van de verdere gebruikelijke gegevens. Bij de aangifte voor de keuring be hoort het bewijs van aangifte van de stier te worden ingezonden, op straffe van uitsluiting van de keuring. For mulieren voor deze aangifte zijn ver krijgbaar ter gemeente-secretarie en bij de heer Jb. Roeper, Kogerstraat 24. Den Burg. Ingevulde formulieren kunnen bij de heer Roeper worden ingefev »rd. Voor stieren, die men wenst te laten inschrijven in het Nederlandse Rund- veestamboek, dient door de eigenaren keuring te worden aangevraagd aan het Bureau van dit Stamboek, Suriname- straat 24 te 's-Gravenhage vóór 16 Fe bruari a.s- Tot de keuringen worden uitsluitend toegelaten dieren van het zwartbonte veeslag. Niet geringde stieren kunnen van de keuringen worden uitgesloten. De éénjarige stieren kunnen slechts voor één jaar zgn. „voorlopig' worden goedgekeurd, de tweejarige stieren kun nen .blijvend' goedgekeurd wonden. Alle in voorgaande jaren goedgekeurde en nog aanwezige 3-jarige en oudere stip- ren, die reeds definitief werden goed gekeurd, behoeven niet ter keuring te verschijnen, wel moet er aangifte van worden gedaan. Tenslotte vestigt de burgemeester er de aandacht op dat de houders van stie ren verplicht ziin, telkens wanneer door hen een stier in de loop van het jaar wordt aangekocht of verkocht, hiervan ten raadhuize aangifte te doen Texel, 17 Januari 1950 De hurgpmeestei' van Texel. Mr. G. D. REHORST. KATHOLIEKE KERKLI.TST VAN DEN BURG Parochie van St. Joannes de Doper, met de bijkerken urn Den Hoorn en Oosterend. Zondag 22 Jan- 3e Zondag na Drieko ningen. De H Missen in Den Burg en in Den Hoorn om 7,30 en 10 uur en in Ooslerenri alleen om 10 u. Bieehtgei. in Den Burg van 7-7.30 en in de bijkerken voor en na d- II. Missen. Communie- uitreiken begint vooraan- De schaaicol- lecte voor de preek is voor de Bijzonde re Ncden, na de preek voor de sieraden, Ie zakje voor het Studiefonds en 2e zak je voor de kerk. Om 5 uur meisjescon gregatie. Om 7 u. Lof t,e. van Joannes de Doper met predikatie over het her- enigingswerk. Maandag 23 Jan- De Mis sen om 7. 8 en 9 u. Dinsdag 24 Jan. De Missen om 7. 7,30 en 8 u. Woensdag 25 Jan. De Missen om 7, 8 en in Den Hoorn Om 7,30 Josephlof. Donderdag 26 Jan. De Missen om 7, 8 en in Ooster end. Om 8 uur le oefening v-h. Tridium voor alle congreganisten. Vrijdag 27 Jan. De Missen om 7. 7.30 en 8 u. Om 8 uur 2e oefening v.h- Tridium voor alle con greganisten. Zaterdag 28 Jan. Missen om 7, 8 en in de kapel. Bieehtgei. van 4-8 op de hele uren en om 6 u- rozenkrans gebed. Onder de vele aanwezigen konden we i erschiilende oudere belangstellenden opmerken De heer F. Roeper verwel komt'in het bijzonder de jury voor de lezingwedstrijd, de sprekers en de heer Laan. Daarna wordt het woord' gegeven aan de heer D- Prins, die zou spreken over het onderhoud van landbouwwerk tuigen Hi.i merkt op, dat- we leven in 'n tijd van voortschrijdende mechanisatie en dat het aantal onderwerpen op dit géhied dan ook legio is. In de eerste plaats wordt dan iets ver teld over het werktuig, dat spr. het voor naamste noemt: de tractor. Gebruik de tractor zo weinig mogelijk voor lichte karweitjes, waarbij de motor niet vol doende on temperatuur komt- Dit toch veroorzaakt vervuiling, verhoogde slij tage en hrandstofverspilling. Is men toch genoodzaakt- de traetor kortere of langere tijd vonr licht werk te gebrui ken, dan liefst dit lichte werk laten vol gen of vooraf laten gaan door zwaarde re arbeid De zojuist genoemde fout wordt nogal eens gemaakt. Het schijnt wel, dat sommige en vooral jongere ar beiders het beneden hun waardigheid achten om. wanneer ze eenmaal tractor- chauffeur zijn. nog met een paard te rijden. Wanneer een landbouwer een tractor aanschaft is zijn bedoeling rationeler te werken en dit moet ook de berijder in 't oog houden. In het bijzonder voor de pe- U'oleumtraclor geldt-: Rijdt- zo weinig mogelijk vol gas! Petroleum verdampt en verbrandt nl. niet snel genoeg om de motor snel te laten lopen Doet men dit toch, dan kan het gevolg zijn een ver dubbeling van het -brandstofverbruik, verdunning van de smeerolie, enz'. Ver der is liet. van belang zo weinig moge lijk te starten, ook de choke moet zo min mogelijk gebruikt worden. Loopt de mo tor op drie poten, maakt dan direct de bougies schoon of vernieuw ze. Het overschakelen an benzine op petroleum moet niet te spoedig gebeuren. Het da gelijks controleren van olie- en water peil is beslist nodig. Bij lage tempera turen spaart, het afdekken met een oude natten deken motor en brandstof. Met het doel slippen tegen te gaan, gaat men wel eens met slappe banden rijden. Spr. keurt dit beslist af, omdat dit canvasbreuk tengevolge kan hebben. Het slippen moet worden tegengegaan door antislipwielen, wielgewiohten of door water in de handen te doen. Ook 't juiste aanspannen van de werktuigen voorkomt het slippen. Controleer ook regelmatig de lagers. Zodra hierin spe ling komt dienen ze bijgesteld te wor den. dit voorkomt grote onkosten. Ook aan 't onderhoud van de overige werktuigen wordt meestal te weinig aandacht geschonken. Ook hier ziet men telkens lagers met veel te grote speling- Veel kwaad kan worden voorkomen door gopd en regelmatig alle daarvoor in aanmerking komende onderdelen te smeren. Het schijnt dat sommige ge bruikers van landbouwwerktuigen zich hiervoor nooit de tijd gunnen. Het gevolg is, dat de werktuigen hen op de meest ongelegen ogenblikken in de steek laten. En men heeft, dan niet in de gaten, dat een dergelijke stagnatie veel meer kost. dan het oo tijd smeren. Let vooral op de lagers, die de grootste druk ondervinden of de meeste toeren j maken. Deze eisen extra verzórging! Is er een oliehad aanwezig, dan moet dit. ieder seizoen schoon gemaakt en van nieuwe olie voorzien worden Ook tijdens het werk vereisen be paalde delen een geregelde controle Dit kunnen bv. zijn het mes van de maai- balk. liet kuoopapparaat bij de zelfbin- der, delen van de kunstmeststrooier, waar de kunstmest gemakkelijk gaat aankoeken, enz. Voor sommige werk tuigen of onderdelen van werktuigen is het 's nachts onderdekken heslist ver eist. Als voorbeeld noemde spr. de doe ken bij de graanmaaier-zelfbinder. By het beëindigen der werkzaamhe den wordt het werktuig maar ai te vaak aan kant gezet totdat men het de volgen de keer nodig heeft, zonder er verder naar om te zien. Nodig is de werktui gen direct schoon te maken, delen, die aan slijtage onderhevig zijn onmiddellijk in le vetten en ze daarna binnen te zet ten. Niet-siijtende delen moeten goed in de verf worden gehouden Het komt nog al eens voor, dat men zaaimachines of kunstmeststrooiers weg zet, terwijl nog zaad of kunstmest in de bak aanwezig is. Vooral het laatste is zeer funest. Een tijdige vernieuwing van versleten onderdelen spaart veel ongerief. Nog al te vaak moet dit gebeuren op het tijd stip, dat men de machine weer nodig heeft en de smid moet dan vaak over haast de zaak in orde maken. De smid wordt dan overbelast en het gevolg kan zijn, dat een en ander wordt overgesla gen. Wanneer men op bovengenoemde din gen let, zal de levensduur der machines verhoogd worden, men werkt prettiger, omdat men op de werktuigen vertrouwen kan en de arbeidsverdeling van boer en smid wordt beter. Wil men een en ander goed uitvoeren dan is nodig, dat ook de landbouwer enig verstand van landbouwwerktuigen heeft- Is dit niet het geval, dan kan het volgen van een cursus over iandbouw- w erktuigen u helpen. Het onderwerp van de heer Prins werd met belangstelling gevolgd. Een aantal vragen,die vooral betrekking hadden op het 'tegengaan van slippen werden naar genoegen beantwoord. O. v. Gr. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID OUDESCHILD. De openbare vergadering van de Par ty van de Arbeid, waar de heer Termaat sprak over: „Hoe staan wij tegenover het. communisme", was slechts matig be zocht. Voorzitter Kaczor drukte hierover zijn spyt mt, vooral omdat er zo weinig jongeren waien. De lieer -Termaat zeide, dat het com munisme iets is, waarop de gemeen schap zich voortdurend moet bezinnen De mogelijkheid van een derde wereld oorlog is niet uitgesloten en de mense lijke waardigheid eist dat. we weten waarom en onderzoeken of dit is te voorkomen. De comm. beroepen zich op Karl Marx, de grondlegger van hei we tenschappelijk socialisme. Marx theorie was, dat de kapitalisten steeds rijker en de arbeiders steeds armer zouden wor den, tot uit de hierdoor ontstane span ning de wereldrevolutie zou ontstaan en daarna de neerschappij van de arb. klas se met uiteindelijk een klassenloze maatschappij met alle productiemiddelen in handen van de staat. De dem. socia listen meenden dat deze theorie niet be hoefd? op te gaan. Door sociale en poli tieke hervormingen in de mij. en het aankweken van klassebewustzün, zou de wereld zich langzamerhand wijzigen en het proletariaat zou betere levensvoor waarden verwerven. Marx theorieën van de wereldrevolutie hebben waarschijn- Hjk ook de kap. de ogen hiervoor ge opend, waardoor ze de knechting van de bezitlozen :ets minder hard hebben ge maakt. Juist door hun theorie van de geleide lijke, bewuste omvorming van de maat schappij, worden de dem. socialisten door de communisten voor verraders uit gekreten. Spr. behandelt dan allereerst de Russ. volksaard- Het zijn mensen van: alles of niets Grote tederheid en grote wreedheid liggen vlak bij elkaar. Er is opu grote drang naar gerechtigheid bij deze mensen, op wie 't. geloof altijd veel invloed heeft gehad. Sinds het jaar 750 is er in het geloof niets veranderd. Men duldt. geen afwijkingen, evenmin als men afwijkingen duldt in de leer van Marx Berouw is de laak van de Chris ten pn berouw is de plicht van de dwa lende communist. In Europa hebben de dem. gedachten eeuwen nodig gehad om tot ontwikke ling te komen. En in Rusland hebben deze ideeën nog nooit een kans gehad- Een grote verscheidenheid van volken en de voortdurende aanvallen van bui ten af, maakte een leger en een groot aantal ambtenaren nodig, die door en door corrupt waren en alles onderdruk ten wat hu i positie kon aantasten. Alle tegenstanders gingen naar Siberië. In liet huidige stelsel is het net zo. Tegen de aanvallen van buiten wilde men zich beveiligen door het bezit van Oostzee en Middellandse Zee-havens. De huidige machthebbers in Rusland denken pre cies eender. (Slot volgt,) 'EN: ikhi Bi FILMINIEUWS. AINO. Deze film doet ons kennis maken de Lap Juhani, die het hart verov| van het mooie Lappenmeisje Aino. genlijk had ze al trouwplannen Paavo, terwijl een ander meisje verlii is op JuhaniWeten wij, dat er nog een wrede gouverneur naai- het in van Aino dingt, dan is het zonnekl; dat er zich ernstige drama's kunnen oi wikkelen in dit land van sneeuw en Het komt zover, dat Juhani en Ai moeten vluchten, steeds verder trekki zij het onherbergzame Noorden in, O' eindeloze hoogvlakten, waar 's naci de wolven huilen. ..Maar de man, Juhani naar bet- leven staat-, komt slecht af en dan eindigt de rolprent in een happy end- Necrlands Nieuws- De Sjali van Iran Op Schiphol. Het 1 F.A.M.O.S. srhooljeugdtournooi te Ai sterdam. Prins Bernhard naar de West, vertrokken. |m Wereldnieuws. [all Revue van belangrijke geibeurtenissefft in 1949- |vii Ji' S. V. Texel. Ikr W.Waard-Schoorl: Texel-Vrone; Beifch gen-N.Niedorp; BKCWaterv.; Grai hoppers-Oudesluis Alkm. Vietr. 5— Texel 2 Tex. Boys Texel 3- Oi' Texel 1 er in zal slagen de puntei thuis te houden? Vrone zal zich zeke geen gewillig slachtoffer toenen. Houdf" daar rekening mee, Texel 1 en start o] volle toeren. Texel 2 moet winnen, h wordt bepaald gevaarlijk. Texel 3 moei weer hard aanpakken en dat zal ook wel"' gebeuren, in ieder geval hopen we opp) een beter lesullaat dan vorige Zondag! Op Zondag 29 Jan. a-s. gaat Texel lp voor de KNVB-ibeker naar Den He)d»rl"( om Helder 1 te 'bekampen. Bij voldoendef' deelname vaart een extra boot. Vertre] van Den Helder 5 uur, zodat, ieder weerl tijdig terug kan zijn- Kosten f 1,20 re-I tous. Deelnemers geven zich c-ven op bijl Hote! De Graaf. BKC 13 8 3 2 37—16 191 Watervogels 12 8 2 2 31—19 18f' Bergen 13 7 3 3 35—26 171' Grashoppers Texel 11 7 2 2 34—12 161' 12 6 6 1 20— 9 W.Waard 11 3 5 3 20—25 lil Vrone 12 3 4 6 21—37 101 Oudesluis 12 1 5 6 16—23 71 Schoorl 12 1 2 9 11—30 41 N Niedorp 12 1 0 11 16—46 2 O.V.V.-nleows. Het 1e speelt thuis tegen HRiC 6. Als I het kan: w innen. Het 2e gaat per bus I naar ZIDH. OVV 2 is een goed elftal, dus probeert het daar ook eens- We gaan sa men met de handballers. Tijd van ver-1 trek en opstelling in het kastje. Woensdagavond hadden wij de lieer I B. v.d. Berg op bezoek ter behandeling van verschillende spelregels. Na zijn in- leiding kon men vragen stellen. Dat werd een paar keer herhaald. Duidelijk bleek dat we nog niet. zo heel veel van de spelregels weten- Wij hopen nog eens zo'n avond te organiseren. De heer v -d. Berg hartelijk dank voor de zeer ge slaagde avond Tex. Boys. Zondag a.s. Holl. T 1Tex. Boys 1: Tex Boys 2Texel 3. Adsp. A spelen vriendschappelijk te gen Texel A. Voor het le een zware opgaaf, ver trek met de bus om 11,15 uur van de Groeneplaats. Boys 2 speelt op verzoek v au Texel 3 om 12 uur op het Boysveld. Jongens, we kunnen de punten heel goed gebruiken! Adsp. A spelen Zon dagmiddag om 12 uur op het Texelveld vriendschappelijk tegen Texel A. Dit kan spannend worden. Doet je best ITS. S.V.C. De Cocksdorp. Morgen speelt het 2e thuis tegen De Koog 2. Aanvang 2,30 uur. Elftal in het kastje. Terreimdienst de heren J. v. Ger- ven, C. Voorthuizen, G- Buys. Tot de t Treindienst, behoort ook lijnen trekken, netten ophangen, kleedkamers schoon maken enz. Dit laatste vooral wordt he laas maar al te vaak vergeten. Er zijn leden, die hun oude shirt nog niet hebben ingeleverd. Ze moeten te ruggestuurd worden. Bezorg ze bij de secretaris. Hoe vlugger hoe beter! FEUILLETON ff fi.) Gina's gezicht- betrok. Da-t had je misschien liever gehad, hé? zei ze. Misschien, mompelde Nick- Het deed Ruth pijn als Nick' en Gina zulke onvriendelijkheden tegen elkaar zeiden. Ze waren zo echt verliefd ge weest op elkaar, twee jaar geleden: maar in de laatste tijd slhenen ze van liet ene ruzietje in het andere te vallen. Of was het altijd dezelfde ruzie, in ver schillende vormen? Sorry, jongen, zei Gina. maar ik ben een moderne vrouw er ik wil graag gelijke tred houden met mijn man Ze wierp een snelle zijdelingse blik naar Rut.h. IJ; zal nooit thuis blijven zitten en mijn duimen draaien, terwijl jij in de wereld rondhuppelt, Nicky. O, lieve genade! riep Nick, rood wordend, kunnen we de ruzie niet eens laten rusten? Niemand vraagt van je om thuis te blijven zitten. Heb ik je niet gevraagd om mee te gaan? Hebben ze 't allemaal niet gevraagd? En je ging mee en had evenveel plezier als de rest en nu wil je mij verwijten dat het je te veel vermoeit! Heb je vanmiddag dan niet gewerkt. Nick? vioeg Ruth- Nick fronste zijn wenkbrauwen. Carol en Howard Enbanks gaven een fuifje op de club. Ik ben bezig Howard een nieu we wa'gen te verkopen. Daarom ben ik vanmiddag niet naar kantoor gegaan, moeder, als je dat bedoelt. Maar ik heb Howard bijna zo ver gekregen als ik hem hebben wil. Maar niet zo v er, dat hij de wagen gekocht heeft, zei Gina snibbig. Neen, gaf Nick toe- En je hebt vijftig dollar verloren met poker. Ruth kreeg een akelig gevoel in haar borst. Dat was dus de reden waarom Nick gekomen was- Hij had geid nodig! Ik zal die koop met Howard nog wel sluiten, zei Nick. Hij kan niet eeu wig in die oude rammelkast blijven rij den. die hij nu heeft. Maar intussen is het nog zes dagen voor de eerste van de maand, moeder, en ik heb geen cent meer. Kun je je vertoren zoon niet een handje helpen? Nick was niet lui- Hij was drie en twintig iaar en verdiende een goed sala ris als v erkoper van een der grote au tomobielfabrieken Het was zijn bedoe ling mettertijd zelf een agentuur voor de fabriek te openen. Maar ongelukki gerwijze gaf hii altijd méér geld uit dan hij verdiende Hii en Gina hadden een kring vrienden, die nooit op geld keken. Nick beweerde, dat hij met zulke vrien den verkeren moest ter wille van zijn zaken. Zy waren allen rijk en hij had al menige wagen aan hen verkocht! Maar tot nog toe waren de uitgaven, waartoe zyn omgang met ziin vrienden hem dwong, groter geiweest dan zijn ver diensten. Nick, zei Ruth, met moeite zoe kend naar de juiste woorden, ik geloof, dat- jii en Gina gelukkiger zouden leven, als je je vrienden opgaf Jullie kunt je feitelijk zulke vrienden niet veroorlo ven. Die omgang is een soort vicieuze cirkel, vind je niet? Maar moeder, zei Nick, dat is nu eenmaal de manier, waarop je tegen woordig zaken moet- doen. Op fuifjes en op de golflinks Kijk naar vader! Denk je, dat hij zoveel succes zou hebben ge had, ais hij niet gezorgd had, óveral bij te zijn? Ruth keek naar Gina en merkte, dat die haar oplettend zat aan te kijken- Maar natuurlijk, vervolgde Nick. als je mij liever geen geld geeft, is dat jouw zaak moeder. Rurh vermande zich. Noen, Nick. zei zc, ik geloof, dat het beter is, dat ik je géén geld geef nooit meer. Het klonk verschrikkelijk hard. Nick slikte zenuwachtig en Ruth had al haar wilskracht nodig 0111 voet bij stuk te honden Het was niet gemakkelijk. Hij had de ogen van zijn vader. Ruth dacht aan die vader, hoe hij haar had kunnen aankijken, toen hij zelf drie en twintig was en zij negentien en haar hart kromp ineen. Willen jullie hier niet blijven eten vanavond? vroeg ze vriendelijk Er is 'n concert in Odeon. Een mooi concert. We hebben een afspraak voor een nieuwe bar, die vanavond geopend wordt, in Olive Street Roa.l, antwoordde Nick. Hij keek op zijn armbandhorloge. We zullen moeten gaan. Gina er is niet veel tijd meer. Gjna stond langzaam van de sofa op. Jammer van dat concert, moeder, zei ze. O, dat is niets, zei Rut-'n en trachtte te glimlachen. Nick hoog zioh naar haar toe en kus te haar- Ze sloeg haar armen om zijn hals. Je bent niet boos? fluisterde ze in zijn oor. Nick grinnikte en klopte haar op de schouder. Hij was even weinig haatdra gend als zijn vader. Welnee, zei hij. Rutli ging weer aan haai schrijftafel ziften, nam haar pen op en trachtte haar gedachten te concentreren op haar arti kel Maar de woorden wilden niet komen. Na enige tijd boorde ze Allan in de hall. Dag moeke, riep hij, terwijl hij de voordeur uitging- Dag jongen! De telefoon ging Mr Peyton is beneden voor miss Ree, zei de klerk. Goed, antwoordde Ruth Coralie moest in de hall hebben staan wachten op de telefoon, want ze ver soheen nu in de deur, een bekoorlijk fi guurtje in lichtblauw chiffon en schoen tjes van zilverleer. Ze droeg een broka ten sortie met struisveren over haar arm. Dag moek! Dag kind- De kamer was nu angstwekkend stil Het gedruis van de stad drong maar zeer gedempt tot haar door. De Ree's hadden een mooie, ruime eetkamer en een eigen keuken, docli het gebeurde maar zelden, dat ze op hun appartemen ten a'ten. Meestal gingen z1 naar het ex quise restaurant heneden. En vanavond voelde Rutli er absoluut niets voor alleen in haar eetkamer te gaan zitten. In het restaurant zou het vrolijker zijn. Er was een goed, klein or kest. - Ze huiverde., Dat was de reden waarom Dallas in een hofel wilde wo nen- Hij was zoveel weg Hii zei, dat het minder eenzaam was voor Ruth in een hotel nu de kinderen volwassen wa ren. Ze nam de telefoonhoorn op. De ka- merdienst, alstublieft, zei ze even la ter: Ik zal vanavond toch niet op mijn kamers eten.... Neen, de bloemen be hoeven niet gebracht te worden en de andere dingen die ik besteld heb, ook niet. Ik eet beneden, in 't restaurant, zo als gpwoonlyk. Ze legde de hoorn neer en nam haar pen weer op. Het was angstig stil in dt- kamer. (Wordt vervolgd ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 21 Jan. op om 8,37; onder om 5,06. Maan: 26 Jan. E.Iv-, 2 Febr. V.M Hoog water ter rede van Texel: 21 Jan. 11,31 en 11,42 22 Jan.en 0,07. 23 Jan- 0,17 en 0,38. 24 Jan. 0,50 en 1,09. 25 Jan. 1.21 en 1,40 26 Jan. 2,00 en 2.20 27 Jijn. 2,44 en 3,07 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 6