„CORALIE" Dokter Vreede zette uiteen waarom onderzoek op t.b.c. zo belangrijk is De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe WOLLEN JURKJES Hier volgt het slot van de causerie, die dokter Vreede uit Alkmaar Dinsdag 17 Januari in Hotel Texel hield: Ik zou u eten om u een voorstelling te geven van het resultaat van zulke on derzoekingen een voorbeeld willen geven Ten eerste dat van een groot Amerikaans onderzoek en daarna dat tan een kleinere plaats in Nederland. Ie. 301,513 personen tverden gefoto grafeerd. Dus 300,000 personen stonden op een foto'tje Meteen opzij gingen er hiervan als zijnde geen afwijkingen te vertonen: 292,000, dus over bleven 8300 oftewel 2J/t pet, Dit aantal werd doorge licht. Bij 2300 was niets aan de hand, de foto had dus slechts een schijnbare af wijking vertoond, die niets te betekenen had. Voor nader onderzoek bleven er over 6000 personen of te wel 2 pet- Hier van waren ei 2100 die wel een bepaalde afwijking hadden, maar niets met tbc te doen hadden. En de overige 3850 hadden tvel iets met tbc te maken, dus l'/j pet. (altijd van het gehele aantal van 300,000) Van deze 3860 hadden 220 genezen tbc en 3630 waren ziek aan tbc, dat is van 't geheel zowat 1,2 pet. Maar nu en dat is nu de waarde, van deze methode blijken van deze 3630 er maar: 69 ernstig ziek te zijn 0,02 pet. 0,2 p.m. 2 op de 10,000: 481 matig zieken 0,15 pet, 1,5 p.m. 15 op de 10,000; 3077 gering zieken 1,02 pet 10,2 p.m. 102 op de 10,000 Dit enorme aantal gering zieken die werden gevonden, is het grote succps, want die had men niet ontdekt als zij niet aan het. bevolkingsonderzoek had den deelgenomen. Het nut van het on derzoek voor de enkeling zelf komt hier door duidelijk te voorschijn. Ik noemde de getallen op de 10.000. omdat Texel ongeveer zoveel bewoners telt; misschien zullen de percentages zie ken op Texel nog gunstiger zijn, want wij weten immers niet In hoeverre in Amerika in die streek waar dit heeft plaats gehad het tbc-onderzoek al ooit ter hand was genomen en we weten wel, dat dit on Texel wei het geval is. 2e. Het Nederl. voorbeeld is als volgt: 7973 onderzochten, hiervan 2 p. m. zieken; 16 2 hiervan al op C.B. be kend zelfs, (zijn ei' 20 op de 10,000). dus al veel minder dan in Amerika. Deze moesten behandeld worden. Verder 19 mensen oftewel 'U pet. dat onder strenge controle bleef, maar dat geen bijzondere maatregelen nodig had Genezen tbc werd gevonden in ongeveer 2 p. m- De cijfers zijn dus wel belangrijk anders dan in het eerste voorbeeld. Aller medewerking nodig. U begrijpt dat - hoewei 't hier om nog be- tiekkelijk geringe aantallen gaat er heel wat zal komen kijken eer dat al 't onderzoek gedaan zal zijn, nadat begon nen wordt bi' de eerste foto, volgt het eerste zeven, daarna de eerste doorlich tingen met opnieuw zeven, tenslotte het uiteindelijk onderzoek op het C.B- Maar als werkelijk alles meewerkt, dan zal het doel van het onderzoek ook bereikt kun nen worden. En wat is dit doel? Het is tweeledig, hoewel beide zeer in elkaar grijpen Ten eerste is het in het belang van de lolksgezondheid, dat alle besmettings bronnen, die er op een bepaald ogenblik zijn, bekend worden; alleen al door de thuis te treffen maatregelen zal het ge- i aai- direct a' op z.n minst tot de helft verminderd kunnen worden. Door gere geld verder contactonderzock op het C.B. zlillen mogelijke nieuwe infecties vroeger ontdekt worden èn buitendien kunnen er maatregelen genomen worden nm het gevaar van een infectie voor de personen te verminderen. Ook nieuwe infectiebronnen zullen vroeger worden' ontdekt- Natuurlijk zou liet 't beste zijn als zo een massa-onder zoek vaker plaats zou vinden, maar daarvoor ontbreken voorlopig nog de apparatuur, de mensen en niet in de laatste plaats het geld Dit is dus de winst, die de volksge zondheid na een geslaagd bevolkingson derzoek zal boeken. Voor u en uwe ei- landgenoten, die er zich straks (tot 24 Januari) naar ik hoop voor 100 pet. voor zullen opgeven, is het persoonlijke be lang van groter betekenis. Het is zonder meer duidelijk, dat bet ontdekken van heel jonge, nog niet ernstige processen voor ieder toch van grote waarde is, al zal zelfs zo'r. klein proces ons mogelijk enige tijd van onze vrijheid beroven. Maar dat zou heel wat zwaarder wegen, als die kleine beginnende afwijking zou kunnen uitgroeien tot een ernstige ziek te. Ook het op tijd en vroeg ontdekken van andere afwijkingen kan van on schatbare waarde zijn voor de belang hebbende. Geregeld massaonderzoek zou natuur lijk de meest ideale oplossing zijn, want een eenmalig onderzoek nu, kan jammer genoeg geen garantie zijn voor de ge zondheid voor latere maanden en jaren- Een beroep op het plaats gehad hebben de onderzoek met goed resultaat is na tuurlijk na verloop van tijd niet meer mogelijk Maar ook zult u persoonlijk minder gevaar lopen besmet te worden als in de naaste toekomst alle op Texel aanwezige besmettingsbronnen gevonden zullen worden. Dr. Vreede betoogde niet klem, dat de uitkomsten van het onderzoek alleen dan waardevol zijn, zowel voor de volksge zondheid als voor de enkeling, a'.s de ge hele bevolking er aan deel neemt. Na- door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 57 Zo gezegd, zo gedaan- Ze liepen niet hun drieën naar d" piaats des on heils en duwden het geslrandt pontje weer in het water. „Ziezo", zei de pont- jedbaas, ,11011 ga ik naar huis tot de pijn over is en kom over een paar uur terug. Maar opgepast, hoor!" ,,Vast en zek.-:-, baas, daar zal geen sikkepitje meer aan mankeren!" zei Pietje. 58. Maar.toen ze tien minuten la ter het eerste vrachtje naar de overkant brachten, zagen ze, net voordat ze de kant bereikten, tot hun schrik een poli tieagent staan De man moest met het pontje over. maar de jongens dachten niet anders, of hij was gekomen 0111 hen te halen, .Terug!" fluisterde Jantje, en ze draaiden uit alle mach! het pontje weer terug. tuurljjk is de enkeling er mee gebaat als hij na afloop weet dat hij gezond is of als lijj in het ongunstigste geval blijkt lij dende te zijn aan een weinig ernstige vorm van tbc; maar wat heeft hij er aan, als hij als gtaonde dag in dag uit bloot staat aan een onbekende bron van be smetting, onbekend gebleven doodat de ze schijnbaar gezonde niet ontdekt kon worden omdat hij niet voor het massa- onderzoek was verschenen De waarde van zo'11 massa-onderzoek behaalt pas dan de gew enste hoogte als 100 pet. van de bevolking er aan meedoet. I11 een gemeente als Texel waar de bevolking naai' ik hel) horen zeggen zelf gevraagd heeft naar het onderzoek, zou het. dus wel kunnen, dat het resultaat 100 pet- wordt; hiervan mag natuurlijk iets worden afgetrokken, nl. de mensen, die al reeds hekend zijn uli lijdende aan tbc, anderen die onder geregelde controle van het C.B. staan (geregeld is niet als zij maar eens een keer er geweest zijn!), zuigelingen en kinderen beneden 6 jaar. Bij geheel in validen is hel weieens niet mogelijk 0111 ben te laten komen, maar door het in schakelen van transportdiensten zoals elders ook gebeurde is het maar een klein aantal, dat werkelijk niet komen kèn. Vooral de ouden van dagen. Oud te zijn op zidizslf mag geen be letsel zijn en ik wil hier zelfs met na druk zeggen, dat 't juist héél noodza kelijk is, dat vooral de ouden van dagen allen komen; het kan nl. voorkomen, dat oudjes, die zioh heel best voelen en al leen maar bronchitis hebben, een bron vormen, een bron van groot gevaar. Zij hoeven nooit ziek geweest te zijn en al zouden ze 1111 iets hebben dan zouden ze er toch niet ziek van zijn; liet. is immers bekend, dat tbc op hoge leeftijd als hel een oude kwaal is zo weinig in grijpend is; kleinigheden als moeheid, slapte, kuchjes en pijntjes worden dan wel aau de ouderdom toegesohrei en, wat heel begrijpelijk is- Dus spoort u vooral de ouden van dagen aan 0111 toch vooral te komen, ze hoeven nergens bang voor le zijn, ze hoeven alleen maar gedeelte lijk ontkleed voor het toestel te komen, het is er niet koud en het is er niet don ker. Steekt Terschelling de loef af! Op Terschelling was de opkomst 97 pet., laat Texel een nog fraaier resui- laat hereiken! I11 het dorp Pjjnacker is 11a aftrek van reeds bekende zieken, pas geborenen en gebrekkigen maar 1 pet niet gekomen, dus dat is al wel heel mooi. Hier zal het getal mogelijk anders worden, doordat kinderen beneden de 6 jaar er niet aan deelnemen. Deze worden echter door de huisartsen, de zuigelin gen en kleuterbureaux toch goed 111 de gaten gehouden en naar hun gevoelig heid op tibe onderzocht. Kinderen laten spoedig merken als ze ..ziek" zijn. infec tie verloopt nok meestal goedaardig als ze er niet ziek van zijn. Kleine kinderen zijn trouwens te bewegelijk voor foto's. Velen zullen 11 zeggen: Ik voel me goed, ik ben nooit ziek en ook nooit ziek geweest, dus er zal wel niets zijn- Tóch moeten ze komen, dan kunnen zij 11a af loop met nog meer klem zeggen en met nog meer overtuiging: ik hen goed! Mocht het niet zo zijn, dan is het zowel in het belang van hengelf als van ande ren, dat ze weten, dat er iets met hen is. Ook mensen die zich hest voelen kunnen wel eens iets hebben toch moet 11 noch uzelf noch df anderen hiermee hang maken, denk maar aan 't lage getal van ongeveer '/*-] pet. waarbij iets gevonden werd, wat dan nog niet eens altijd een ziekzijn betekent. Dom. Misschien zijn er die zullen zeggen: ..Hoe het m°t 111e gesteld is, kan me niet schelen, want als ze ine zeggen, dat ik wat heb, ben ik er slechter aan toe, dan nu". Dat dit zonder meer net zo dom is als iemand, die ziet. dat er pannen van zijn 'dak zijn en er rustig by blijft kijken hoe de wind het hele dak op een keer meepikt, spreekt vanzelf. Trouwens die Ook bij ons dagelijkse werk. of dit nu ln huls of op kantoor is. willen wij graag goed voor de dag komen Gelukkig Is dat tegenwoordig niet meer zo heel moeilijk Een soepel wollen stofje, dat heus niet zo erg duur hoeft te zijn. en een goed knippatroon zullen ons. als we maar een beetje handigheid hebben, daarbij Jelpen Wat geeft het niet een extra voldoe- nng als we ons japonnetje, dat we zo veel 'ragen, zelf hebben gemaakt. We voelen ons nr dan nog meer ln thuis dan wanneer we de iurk hebben gekocht Beide modellen, die we hierbij afbeelden hebben een banenrok en een driekwart lange mouw. die van een brede manchet ls voor alen Zo'n mouw ls ln het werk wellicht prac- tischer dan een lange. En als het te koud ls. kunnen we altijd een vestje aantrekken. K 3692/2 Heel gedistingeerd en modieus ls deze Japon Eventueel dragen we er een witte piqué-kraag op. Het model sluit middenvoor met knopen en is getailleerd. Er wordt een ceintuur op gedragen. De achterkant van de rok is tweebaans, de voorkant bestaat uit drie banen Benodigd voor 90 cm bovenrwljdte ongeveer 3 m stof van 140 cm breedte. K 3693/2. Voor een minder slank figuur ls dit een zeer afkledend model De figuurnaden ln de rok eindigen in kleine plooitjes. Beno digd voor 98 cm bovenwijdte ongeveer 2 80 m stof van 140 cm breedte De knippatronen van deze modellen zijn bij vooruitbetaling per postwissel f 0.95 bij ..Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht te bestellen K 3692/2 ls verkrijgbaar voor 90. 96 en 102 cm K 3693/2 voor 90. 98 en 116 cm. bovenwijdte. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella". Het Nieuwe Modeblad VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID OUDESCHILD. Hier volgt het slot van de openbare vergadering van de Partij van de Arbeid waarop d<» heer Termaal sprak over: „Hoe staan wij tegenover heit commu nisme?" Wij st reder in de oorlog voor of te gen de dictatuur. In Rusland is dat an ders. De heerschappij van het volk, van de grootste klasse met uitschakeling van de rest is geen dictatuur maar de mocratie, de izgn- volksdemocratie. Maar is er wel een heerschappij van het volk? M.i. niet, want slechts 3 pet. van de Russen 's lid van de partij. En deze regeien het volk in strikte discipline, gedachtig aan de uitspraak van Stalin de massa is dom en traag, man is er niet slechter aan toe. hij zou het alleen kunnen worden door met een kleine afwijking te blijven rondlopen, on gecontroleerd en later ernstiger te wor den. Als ze onder controle komen bete kent dat nog niet „ziek" zijn. Er zullen wel altijd wat domme mensen blijven, maar dat ;s in een land ais Nederland met zijn hoog peil van beschaving en cultuur toch zeker niet meer op zijn plaats! Dom en gevaarlijk. En dan hebben we nog personen die misschien vermoeden, misschien zelf wéten, dat ze ziek zijn en wien het toch niets kan schelen- Deze zijn niet alleen dom. maar zij vormen tevens een ge vaar voor anderen en dat zullen ze zelf ook wel erg vinden. Met opzet iemand 'n beentje zetten om die een beeri te laten breken of bv. met scherpe glassplinters te gooien in iemands gezicht, dat zal nie mand die goed geaard is in zijn hoofd halen: Laat iedere Texelaar dan door deelname aan het onderzoek bewijzen, dat hij niet degene wil zijn, die een an der verwondt door het (al dan niet be wust) strooien van bacillen. Laat ik hier even een aardig verhaal tje mogen vertellen van een oud vrouw tje (juffr. Pietje) in een heel klein dorp, waar de wijkzuster zelf alle families op wekte om voor het onderzoek te komen. Het vrouwtje was 82 jaar, ze voelde zich goed, was nooit ziek geweest, ze had nog nooit een dokter nodig gehad, zij diet zich niet onderzoeken, ze was immers nog steeds goed! De wijkzuster had met een een argument: „Straks zijn allen ge weest allen goed iemand wordt ziek bv een kind wie gedaan? juffer Pietje die is niet geweest". Oudje ging direct, want dat zou niet gebeuren; zij was prachtig gezond en is nu danig trots dat ze dat ook bewezen heeft! Heel Texel volge dit voorbeeld! en de geheime politie let er op of de be velen worden opgevolgd Toch staat de grote massa achter het regiem omdat ze niet beter weet en het nooit anders heeft gekend. Er is door de communisten ook zeer veel goeds gedaan en grote hervor mingen zijn in ongelooflijk korte tijd tot stand gebracht- Dit bereikt men echter door het systeem der zgn. Staohanov. ar beiders. Arbeiders die extra goede pres taties leveren worden extra goed betaald evenals de industriële leiders en ambte naren. Ze maken 12 pet. van de bevol king uit en krijgen 53 pet. van het inko men. Krijgt een gewone arbeider 170 roebel dan heeft een Staohanov. arbeider er 1000 Ieder kan er leren, maar in 1940 werd het schoolgeld ingevoerd, waardoor min der kinderen van arbeiders de scholen konden bezoeken. Veiligheid is het to verwoord en de inval der Duitsers heeft hen nog banger gemaakt, vooral daar men in 1965 evenveel industriële prod denkt te hebben als de Amerikanen in 1945. Een Russische aanvalsoorlog lijkt dan ook niet waarschijnlijk, tenzij men de achterstand wil inhalen door gebieds uitbreiding. Hel bolsjewisme is een ty pisch Russisch verschijnsel en kan maar niet zo overgeplant worden. We moeten het voorts afwijzen om de dictatuur van de meerderheid over de minderheid, uit roeien wat tegen het regiem is (zie de diverse processen). Wij willen dat de rechten van de min derheid ook erkend worden en daarom strijden wij voor gerechtigheid. We moeten bezield zijn door godsdienstig of soc. geloof in de kameraadschap en de solidariteit- Alleen de vorming van een betere maatschappij kan het communis me tegenhouden. Troelstra heeft eens gezegd dat de dogmatische leer van Marx tekort doet aan het religieuse ge loof van de mensen. Henr. Roland Holst kwam diep teleurgesteld uit Rusland te rug. Maar toen Nansen door zijn actie 10 millioen Russen van de hongerdood redde, ondanks het regiem dat er heer ste. besefte ze dat de zuivere menselijk heid boven alles gaat. Door kameraadschap en solidariteit te betrachten weren we ook het communis me uit onze dorpsgemeenschap. En wan neer ons streven naar gerechtigheid groter is dan die van de communisten, dan krijgen deze geen kans. Een hoopge vend voorbeeld was volgens spr. Indone sië. waar men gedurfd heeft te breken met oude vormen en een nieuwe ge meenschap opbouwt f waardoor Moskou de slag heeft verloren Hiermede eindigde de lieer Termaat zijn interessante rede. Er volgde rog een aangename gedach ten wisseling, waarna de heer Kaczor d? bijeenkomst sloot en opwekte om alle krachten aan de Partij v.d. Arbeid te ge ven, die nog een grote taak heeft in het wereldgebeuren. FEUILLETON HOOFDSTUK II. 7.) Terwijl ze in de lift naar beneden gleed, kwam er een lichte frons op Coro- lie Ree's blanke voorhoofd Haar gewe ten stak 'haar eu dat deed haar méér pijn dan ze zou hebben willen bekennen. Haar moeders .,Dag kind!" had onmis kenbaar treurig geklonken. Moeke was teleurgesteld over dat concert, dacht Co- ïalie en zuchtte Ze trachtte zich te troosten met de ge dachte, dat haar mooie moeder, die ei nog uitzag of ze een oudere zuster lan haar was, er langzamerhand wel aan ge ilend moest zijn geraakt, dat haar plan nen maar zelden doorgingen. Dallas Ree zei altijd, dat dat de prijs nas, die je voor je succes moest betalen en Co-, ralie vond. dat haar vader 't weten kon. Niettemin voelde Cnrali; een stuk in haar kee'. Moeke had vader toch in i." der geval, dacht ze Ze hielden veel van elkaar. Nooit had ze een onaangenaam woord tussen hen gehoord- Ze kneep haar lippen op elkaar en opeens stroom de een verlangen door haar heen om 'n klein meisje te zijn. om weer onbewust bij haar moeders knie te kunnen zitten en niets te iveten van wat er achter Ruth's stille glimlach lag. Coral ie! De jonge man, die in een van de loungefauteuils had zitten wachten, sprong op en kwam naar haar toe. Pey ton nas blond en slank en zeer elegant in zijn voorkomen. Hij was nogal blasé en Coralie moest, om hem te behagen, voortdurend op haar hoede zijn. Smead hield van meisjes, die zichzelf meester waren, die niet het ene ogenblik opge wonden en enthousiast over iets konden zijn en het lolgen'de ogenblik stil en in zichzelf gekeerd. Zij had een levendig karakter, dat zich graag uitsprak en meeleefde met mensen en dingen. Maar Smaed zei dat je je leven verkwistte met gevoelsuitingen. Als alles je lauw laat. kan je nooit iets gebeuren, placht hy te zeggen. Dan kan niets je pijn doen Coralie vond dat wijs levenswijs. Natuurlijk! Hij ivas zoveel ouder, al dertig en hij had veel van de wereld ge zien. Het gaf haar 'n heerlijke gewaarwor ding met hem samen te zijn onder an dere mensen. De mensen letten op hem. Hij was iemand die opviel. En hij was al getrouwd geweest jaren gele den, toen hij nog jong was, niet een vrouw, die ouder was dan hij Zijn va der ivas toen erg rijk geweest, Maar het huwelijk had niet lang geduurd. Ze waren binnen liet jaar al weer geschei den- Coralie had een moederlijk bezorgd gevoel voor hem. Hij was van goede fa milie en overal stonden de deuren voor 'm open. Doch na zijns vaders dood was Smead arm geworden, hoewel hy moe-, dig de schijn ophield, zo goed als het ging. Ze vond het romantisch, dat hij c-en moeilijk leven had en. een ver leden. Je bent zeldzaam chic vanavond, fluisterde hij, terwijl ze de draaideur doorgingen. Coralie glimlachte gevleid. Smead ivist nat het «as. zich goed te kleden Zyn oordeel was iets, dat waarde had. Je vindt, deze japon my dus eigen lijk niet te oud staan? vroeg ze- Moeder zei, dat er ervaring voor nodig was, haar te dragen. Smead grinnikte. Moeders willen haar dochters liefst- in kinderkleren houden. Coralie bloosde. Maar moeder heeft anders een zeldzaam goede smaak Dat is zo, zei Smead Ik denk er ook niet aan je moeder te beorit-iseren. Maar ik weet zeker, dat ze je nog niet als een volwassen mens ziet. Coralie ontweek zijn blik- Mijn me ning over mensen en dingen maken ze thuis nel eens belachelijk, zei ze. Ook je mening over mij? vroeg hij zacht. Neem je mijn partij, Coralie, als de mensen lelijke dingen over mij zeg gen? Want een heleboel mensen doen dat. u eet je? Ja, zei Coralie, en dat. maakt me hels. Peyton lachte. Je bent een duiveltje, zei hij. Coralie zweeg. Een duiveltje was niet blasé". Je gelooft natuurlijk niet wat ze zeggen, hé? vroeg Peyton. Over jou? Natuurlijk niet Pevton nam even haar hand en liet die dadelijk weer los. Coralie's hart sloeg een klop over. Ondanks zijn repu tatie was Peyton's houding tegenover Coralie altijd zeer correct geweest. Dat was één van de redenen, waarom ze hem met volle overtuiging kon verdedigen tegen de anderen. Sommige jongens, die bij iedereen in een goed blaadje stonden gedroegen zich ais idioten ais ze alleen waren met een meisje. Coralie had ze meer dan eens een oorvijg moeten toe dienen. Als ik jouw geloof in mij altijd ge had had, zou ik een ander mens gewor den zijn, zei Peyton zacht. Ja, ik gelóóf in je, zei Coralie, "en beetje zenuwachtig. Dat iveet ik- En als je mij zó aan kijkt. zou i'k wel willen, dat het niet te laat was om dingen uit liet verleden te herstellen. Coralie straalde. Een invloed ten goe de te zijn in het leven van een man! Dat was heel iets anders dan een parasiet te zijn. Het is nóóit te laat, Smead, zei ze. Hy glimlachte bitter Ik heh mijn le- vpn verknoeid. Je kunt altijd opnieuw beginnen. Dat zou ik zeker kunnen, als er ie mand nas, die genoeg om mij gaf. Ik geef om je, Smead Hy keek haar aan met een blik, die haar hart deed stilstaan. Je moet mij niet tot dwaasheden brengen, Coralie. Maar Smead Doch zij hadden Tony's restaurant bereikt en er was geen gelegenheid meer voor confidenties. Ze werden mtt gejuich ontvangen. Zo ging het al tijd. Coralie was een graag geziene gast. En zodoende nas ze ook zelden met ie mand alleen. Niemand kreeg de kans be slag op haar te leggen. Naar Peyton's zin was dat niet. en hij deed wat hij kon om met haar te dansen of 'n ogenblik met haar de anderen te ontvluchten- En Coralie vond. dal dat heel wat zeggen wilde voor iemand, die zo blasé was als Smead en dat het haar een zeker prestige gaf onder haar vriendinnen. Is ie nog erg moeilijk, Coralie? vroegen die vriendinnen. Is ie eigenlijk niel.... gevaarlijk? En in haar stem klonk duidelijk afgunst. En de jongens mopperden: Hoe kun je je tijd nu verdoen aan zo'n ouwe. ge trouwde kerel, Coralie? Jullie begri,jpt geen van allen iets van Smead, zei Coralie en voelde zich erg levenswijs. Tony's eetzaal was druk en rommelig en liet rook er naar knoflook en sigaret ten. Over de kleine tafels lagen geblokte kleedjes, die niet al te schoon waren. Aardewerk en glas waren van goedko pe kwaliteit. Maar Coralie's vrienden vonden het- er leuk en gezellig en kwa men er graag om te eten en te dansen. (Wordt vervolgd TEXELSE MARKT Den Burg, 23 Jan. 1950 Aangevoerd: 5 schapen f 50-f 65. 33 biggen f 38-f 55. 7 n. kalveren f 40-f 60.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4