ORALIE" Ook nu moet ons volk de bewoners in Indonesië helpen de tweede lammerenmarkt zocht „hij kermismeisje uit zij n j avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe raf Geen verdrietige huisvrouwen meer Hoe de Texelaars in 1780 kermis vierden ril 1383 kregen de Texelaars 'i; 11 Ckatillon, Heer van Bloois, Ka1 an jaarmarkt. In het alge- is fit een voordeel waarvan bij- loorter profijt trok. Kooplui braakten van verre velerlei an, waarop gedurende de v steen belasting behoefde te iald- De markt werd gehou- ighe voer St. Jansdagh mid- drie daghe daerna". Op de Wamen kunst emakers, er en vertoond, reizende k-wak- n er geneesmiddelen aan. voer vau waren allengs van enis werd omdat deze wa le jaar aangevoerd mochten i de jaarmarkt als kermis Ouyck, de Haagse kunst omstreeks 17S0 Texel be- jvan zo'n kermis de volgen- f beschrijving: )e kermis wordt hier op eene vrolij- wijze geviert, de kramen en spelen aan alleenlijk aan Den Burgt; die van i andere Dorpen ryden dan op wagens, mtyds twaalf en meer agter elkander i op sterke draf, het Eiland rond; zij eisteren op alle dorpen daar zij door- lomen, totdat de avond hen aan Den urgt brengt, en daar wordt dan den iheelen nagt met drinken en dansen •orgebragt. Het is ongelooflyk. hoe- el wyn er dan door de keel gaat, en ie een boer en boerin, die zich op dee- wyze hebben vroolyk gemaakt, er 's orgens uitzien; de laatste duit moet in uit de zak van een jougen; al het eld, hetwelk» hy het gehetle jaar be- aart heeft, moet dan verteert worden; •ifs de kinderen van twaalf en veertien aren gaan daar ook al 0111 een flescli- en ik verzeker u, dat de vreugde iar geen kleine glaasjes, maar wel een irkenmeyer laat rond gaan". Nog niet zo heel lang geleden, aldus rexel", was het gewoonte, dat de ^xelse jongens op de tweede lamme rmarkt een meisje vroegen om ker- ii mee te vieren. Ruwaards trachtten j'n aardig kind op dezelfde manier te erken als de juist verkochte lanime- nimet kootteer of rode verf. Aan deze ,'woonte is gelukkig een eind gekomen, aarschijrlijk omdat de meisjes er har- dijk voor bedankten om als lammeren wandeld te worden. Vlrwenlang zijn de kermisklanten ;"J( Texel getrokken en met hen kua- van ouds de comedianten- In 1803 ?m bij het gemeentebestuur een ver- x in van de heren „Wiestman en outen zoo z.v voorgeven directeurs een aanzienlijk gezelschap tooneel- '^en te zyn om op de aanstaande ker- ,e.vertoningen van treur, blijspelen en ètten en opera's te "mogen doen". Zü en waarschijnlijk afgekomen op de ertentie die de vroedschap jaar op in de Amsterdamse Courant lieit plaatsen waarin de a s. kermis word aangekondigd. Nimmer ontbrak in deze adv. de regel, dat dobbel- en andere on gepermitteerde spellen evenals bedelaars en kwakzalvers geweerd zouden wor den". De oorspronkelijke betekenis van het woord kermis had wel heel weinig te ma ken met de uitgelaten vrolijkheid, een pret, verbonden aan de latere kermis, die wij kennen. Het woord luidde vroe ger; kerkmis, en men duidde er de herinneringsdag van de wijding ener kerk mee aan. Nu was het in ons land gebruikelijk, dat op de dagen der hoge christelijke feesten ook de jaarmarkten gehouden werden. De jaarmarkt, die sa menviel met het kerkwjjdingsfeest of de: kerkmisse heette „kermis"- Deze dagen werden met de grootste plechtigheid ge vierd. Na de mis wild er op de markt een kruis opgericht. Dit was het teken dat de markt als geopend werd be schouwd. Vooraf had dan de plechtigs processie plaats gehad, waarin de groot ste pracht werd ten toon gespreid. In de loop der jaren ging echter het ernstige karakter van deze jaarmarktdagen ver loren onder de steeds uitgebreider en lossere vormen, wrelke dez? aannamen. De potsemakers en liedjeszangers, de acrobaten en vedelaars, die vroeger de kastelen en burchten afliepen, om er hun kluchten te vertonen en hun liedjes te zingen. Al deze luidjes kon men 'nu ge regeld1 op de jaarmarkten vinden, want het volk raakte niet. uitgekeken aan hun kunsten en betaalde hen beter dan de kasteelbewoners deden. Ook waren er nog berenleiders en narren, goochelaars en kwakzalvers, waarzeggers en een soort landlopers, die op nog twijfelach tiger manier aan de kost trachtten te ko men- Reed3 in de 17e en 18e eeuw was de kermis er een van louter uitbundigheid en plezier. Dat het er dan dikwlijs wat losbandig is toegegaan kunnen we afleiden uit de vele verboden, om het volk in die dagen wat in toom (e houden. Heel wat vaatjes bier werden weggespoeld, de herbergen zaten tot zo -laat het kon tjokvol, en meer dan één „zatte" werd gesignaleerd. Eigenaardig is, dat in de loop der eenwen de verschillende vermaken zo weinig verandering ondergingen. Zo bleven de meest gehelde vermaken in de 17e en 18e eeuw steeds het ringsteken, ganstrekken en knuppelen van de kat. tart welke de beide laatste nu niet be paald getuigden van een fijne smaak en teer gevoel van onze voorouders. Ook het kalf met twee koppen en vijf poten, h'okadorus en de poppenkast trokken op iedere kermis weer evenveel nieuws gierigen, evenals de 'tenten, waar de wil de dieren waren te zien, of koorddan sers en marionetten. plot G. TH. ROTMAN ve]U hen' KI- tel* 'M l. [ihf// Nadruk verboden m r leze Inheiden nu verder, tot ze tg ji dorp kwamen- 't Was te- vellin en alle moeders van het haóf aan het eten koken- Dikke njm stegen uit elke schoorsteen ieHe geuren van varkenslapjes, W en kaantjes woeien' hun in k-JA.1, ai, wat heb ik 'n honger!" terwij] hij z'n maag met al- handen vasthield. 84. Even later kwamen ze voorbij een ibehangerswinkel. „Ervaren leerlingen gevraagd" stond er. Jantje en Pietje naar binnen. „Kunt u ons gebruiken, me heer?" vroeg Pietje- ,.Zijn jullie erva ren?" vroeg de behanger- „Ja. meneer", zei Pietje, die niet wist, wat dat woord betekende eh dacht, dat liet betekende, of ze gevaren hadden. Nou, en dat hadden ze. met het pontje! dank zij alkalivrije zeep Op verzoek van N V. de Erven J- J. Tfll, Afd- Uitgeverij, Zwolle, heeft ir. F. P. van Ravenswaay, adj. directeur van de Keuringsdienst van Waren te En schedé een boekje samengesteld over de nieuwere wasmiddelen en de techniek daarvan. Het telt 71 pagina's, kost f 1,75 en is verkrijgbaar in Boekhandel Park straat- Van deze wasmiddelen word't in Ame rika reeds een hoeveelheid, gelijk aan plm. 20 pet- van de gewone zeep gebruikt Zoals bet met alle nieuwe producten gaat, is onbekendheid met het karakter en de aard van deze nieuwe zeep, een hinderpaal voor de algemene toepassing ervan, die overwonnen moet worden. Dit boekje wil er 'toe bijdragen de on bekendheid weg te nemen- Niet alleen is in het algemeen reinigen voor de Volks gezondheid een zaak van belang, maar ook uit economisch oogpunt is het van grote betekenis de onberekenbare schade die jaarlijks bij het wassen aan de uit dierlijke vezels bestaande stoffen (wol. haar en zijde) en aan gekleurde stoffen wordt toegebracht tc vermijden- De alkalivrije zeep geeft de oplossing- Hoeveel huisvrouwen zijn menigmaal verdrietig geworden wanneer na de was bleek, dat een paar wollen sokken te klein waren geworden, een flanelletje hard of een gebreid wollen babyjasje smoezelig? Het warme water of de slech te zeep kreeg dan ten onrechte de schuld. Het gebruik van alkalivrije zeep of wol- zeep of wolizeep, welke naam men vol gens de schrijver op grond van haar toe passing. zou kunnen gebruiken, blijkt hier de oplossing te brengen, want by gebruik van woizesp voelen de weefsels na de was toch zacht aan. Weinigen weten, dat krimpen, hard heid enz. verooiaaakt kan worden door enkele eigenschappen van de vertrouw de zeep- Bovendien word't bij elke was verlies geleden, omdat een deel van de gewone zeep meehelpt bij de reiniging en toch verbruikt wordt- In de moderne hulshouding mag deze schade en dit ver lies niet meer geleden worden. Daarom is het van liet grootste belang, dat dege ne, die zich met wassen bezighoudt, be grip heeft voor wat er gebeurt, van de stof die gereinigd en de middelen, die gebruikt moeten worden Geenszins mag hieruit de conclusie getrokken worden, dat de gewone zeep in menig opzicht niet zou voldoen- Het 'tegendeel is waar. Voor de wit- of kat-oemvas heeft de toepassing van alkalivrije zeep (wolzoep) bv- geen zin- Het gaat met de nieuwe wasmiddelen evenwel als met de kunstzijde die ook de echte zijde niet verdrongen heeft. Zij hebben hun opbloei te danken aan het feit. dat ze door hun synthetische op bouw geschikt zijn voor speeialc toepas singen, in dit geval voorde reiniging rail de uit dierlijke vezels bestaande stoffen. Ook kunstzijde en fijnere gekleurde stoffen kan men veilig met de wol'zeep behandelen,terwijl ze bovendien geschikt is voor het wassen van onze huid en ons haar en gebruikt kan worden met zout-, dus zeewater. Voor wie is dit boekje van belang? Met name voor wasserijen en vooral voor huishoudscholen, middenstands- en kruidenlerscursussen, omdat lang deze weg de grootverbruiker, d-i. de huis vrouw, wordt ingelicht- In het- thans verschenen boekje maakt ir- Van Ravenswaay de lezer o.a. ver trouwd met alle factoren, die het was- resultaat beïnvloeden en vertelt hij iets over do grondstoffen van de te wassen textielgoederen, wat zy verdragen kun nen en welke eisen zij stellen aan liet water, dat bij het wassen gebruikt moet worden. Voorts over de invloeden, die de verschillende eigenschappen van dit wa ter hebben. O-a- wordt de betekenis van liet schuim op sop uitvoerig beschreven en een vergelijkend overzicht gegeven van de eigenschappen van alkali-zeep ifgewone zee) en dc alkalivrije zeep (wol- zeep)- VEILIG VERKEER. U moet dc weg met anderen delen U mag niet met uw leven spelen! KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van SL Joannes de Doper. met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Heden 3e Zondag van de Vasten. De H. Missen in Den Burg en in Oosterend om 7.30 en 10 uur pu in Den Hoorn al leen om 10 uur. Biechtgel. in Den Burg en in Oosterend van 7-7,30 en in Ooster- enrl en- in- Den Hoorn van 9,30-10 uur en o>ok%og na de Missen. Communieuitrei- ken in Den Burg 0111 7 en 9 u. en verder onder H- Missen. Oomnninieuitreiken be gint achteraan. De 2e collecte met schaal is bestemd voor het studiefonds, ie zakje v.d- kerk en 2 zakje v-d. bewaarschool. Na de Hoogmis Te Deum bij gelegen heid v.d. herdenking van de kroning van de Paus- Om 7 u. Lijdensmeditatie met eeii kort lof- Deze week zijn de Missen om 7 en 8 uur- Maandag 13 Maart nog 'n Mis om 9 uur. Dinsdag 14 Maart Nog 'n Last van een Mijnharde'» Zeouwttb,. helpen U er overheen Mis om 7,30 u- Om 4.30 in de Joseph- school lering v.d. hernieuwing der Doop beloften Woensdag 15 Maart Om 7,30 Mis in Den Hoorn. Laatste van de zeven Woensdagen. Om 7,30 Josephlof met Li tanie van Joseph, gebed en tientje v. d. op de schaal neergelegde intenties- Daar na jongenscongr- Donderdag 16 Maart Om 8 uur Mis in Oosterend. Om 7 uur meisjeseongr. Vrijdag 17 Maart. Nog 'n Mis om 7,30 uur- Om 3,30 biechthoren v- de schoolkinderen. Om 7.30 u. Kruisweg oefening- Om 4.30 in de Josephschool le ring v.d- hernieuwing der Doopbeloften- Zaterdag 18 Maart- Om 8 uur ook een Mis in de kapel. Zondag 19 Maart, Lae- tare- Collecte v-d. St. Pieterspenning (12 ct.) De oprichters van de Simavi kenden do vreselijke medische nood waarin de Inheemsen verkeerden, van zeer nabij. En zij waren gegrepen door de wil en wens om dc handen tot heipen uit te strekken. Ons Volk moest voor deze zaak geïnteresseerd worden. Geheel ons Volk, met voorbijzien van kerkelijke en politieke gezindheid. 'De oprichters kwamen uit de kring van de Protestantse Zending. Deze Zen ding zag van meet af als onderdeel van haar taak, liet brengen van medische hulp aan do Volken in Oost en West, door vakknndigen, dus door artsen. Evenals de Missie zulks deed voor haar missi'onnarissen, zo bracht ook de Zen ding haar predikanten en -zendelingen enige medische kennis bij. maar boven dien richtte zij ziekenhuizen op v oor de bevolking en zond zendingsartsen uit voor dit medische werk. Vanaf liaar oprichting nlaatste Simavi zicli op het standpunt, dat zij haar steunverlening niet mocht beperken tot de met name in haar statuten genoemde medische dienst der Prot- Zending, maar haar hulp diende uit te strekken lot allen die bij haar aanklopten. En zo handelde zij! Waar nood was. daar werd geholpen, zonder enige bijbedoeling en zonder te v ragen naar ras. huidskleur, po litieke overtuiging of godsdienstige ge zindheid. Dit standpunt- werd door ons Volk ge waardeerd en zo groeide in deize 25 jaar Simavi uit tol een nationale organisatie, die namens Nederland aan de -bewoners van Indonesië en Suriname kon laten zien, dat ons volk tot betoning van naas tenliefde en barmhartigheid in staat was. Het budget, van onze Vereniging ging jaar in jaar uit in stijgende lijn. Op de Overheid deden wij nimmer een beroep. Wij vroegen niet 0111 subsidie, maar stel den er een eer in dai particulier Neder land de schouders onder dit. werk zette. Simavi wilde de pretentie kunnen voeren Simavi's Jubileumjaar „Gaarne zouden w ij zien, dal u ons ar tikel inleidde door een kort woord van aanbeveling", aldus verzoekt ons de Di recteur van de vereniging „Simavi" .Steun lil Medische Aangelegenlijden Voor Inheemsehen", welke 25 jaar gele den door enige oud-Indisohe artsen werd opgericht. Stellig zou een woord van aanbeveling overbodig zijn als alle lezers een vouwblad was toegezonden, zoals wij in handen kregen. Dit vouw blad bevat nl. foto's, waarop inheemsen zijn afgebeeid. die aan vreselijke tropi sche ziekten lijden. Van vele ongelukki- gen zou je zeggen: Dat wordt niets meer! Maar door andere foto's, waarop perso nen slaan, die door het medische perso neel van de Simavi zijn behandeld en ge nezen, weten wij, dat de medische we tenschap de beklagenswaardige slacht offers uit hun ellendige toestand verlos sen kan. Het werk van de Simavi kost eohier bergen geld. Moge daarom na 't lezen van bijgaand artikel uw eerste werk zijn u aan te melden als lid van de Simavi. (De contributie bedraagt f 2.56 of meer natuurlijk per jaar). HET GROTE GEBOD. .en een van hen, een wet geleerde, vroeg, om Hem te ver zoeken: Meester, wat is 't groot ste gebod in de wet? Hij zeide tot hem: Gij zult den Here uwen God liefhebben met geheel uw hart en met geheel uw ziel en met geheel uw verstandDit is het grote en eerste gebod. Een twee de, daaraan gelijk, is: Gij zult uw naaste liefhebben als uzelve- Aan deze twee geboden hangt de ganse Wet en de Proleten." (Mattheus 22:35-40). te handelen r.amen-s de Nederlandse bur gerij! In 1949 het topjaar konden wij voor meer dan een half millioen gulden oor lnilp beschikbaar stellen. Dit jaar 1950 is ons jubileumjaar. Helaas zijn wij weinig feestelijk ge stemd- Want de onzegbare medische nood in de Tropenlanden, waarmede v4i dagelijks geconfronteerd worden, neemt wel alle lust 0111 de vlag uit steken. Daar komt bij, dat de verandei politieke situatie velen van ons vo doet zeggen: ,.Ze menen het alleen kunnen, wel laten ze hun gang gaai Maar ik steek geen vinger meer vool hen uit." Deze geesteshouding is fataal! Zonder enige bijookmerken deed Si mavi 25 jaar lang haar werk van Chris telijke barnihartigeheid. Moet daar nu een streep onder gezet worden? Moeien wij ook dit terrein aan Amerika of Rusland of Australië over laten? Dan zouden wij de eer verspelen ons een beschaafde en christelijke natie te mogen noemen. Simavi moet haar jubileum op waar dige wijze vieren. Op waardige wijze, door in 1950 niet een half millioen aan medische hulp te besteden, maar een veelvoud van dit bedrag. Juist nu dient Nederland aan liet volk der Tropenlanden te laten zien, dat liet hart heeft voor zijn lot en lijden. Is door de souvevoiniteitsoverdracht dan niet alles verloren? Ja, indien wij onze helpende handen van de millioe- nenvolken ginds aftrekken En dan zelfs onze eer! Simavi, dat is Nederland, moet juist nu aan de Surinamers en Javanen en Ambonezen en aan al de volleen, waar mede wij eeuwenlang zo innig verbon den waren, laten zien, dal ons volk een hart in het lijf draagt. Collecte. En daarom wekken wij u op om u als lid van Simavi aan te melden. Om ons een milde jubileumgave ie doen toeko men. Om krachtig mede te werken aan de Simavi-rolleete, die ook dit jaar weer in uw gemeene zal worden gehouden. Het kleine Nederland kan op deze wij ze gróót werk doen! Adres: Simavi-kan- toor Haarlem, gironr. 138487. Bankiers Ned. Hand- Mij Haarlem en Batavia. Het Simavi-kantoor, I). Saathof, Directeur. FEUILLETON |uth scheen alles en iedereen ver- hebben behalve hem Haar stem onbeschrijfelijk tedere klank- en Allan keken elkaar verwon- Ze hadden het gevoel, geluis- 1' 'beu naar iets, dat niet voor id was- 'Dallas had zijn arm t -schouders geslagen. had gehoopt, dat je nooit een v-ou worden, zei hy. (fcfrlimiachend naar hem op. Wil ïs vvat zeggen? zei ze. Ik heb al- ,i ei mei ijk verlangen gehad naar keuken waar ik r.iet een em- n dweil en een borstel kon k zelf wilde- En nu geloof ik. indelyik zal krijgen- geloof ik ook. zei Dallas met ir de vuile gootsteen en naar potten en pannen, die Halli- anreeht had gezet- ->g veel meer in de 'keuken, mrkast stonden borden en de wand hingen een strijk- nieuwe bezem en op de achterdeur stond een kist rswaren. Halliday had toch st dan ze eerst hadden ge- deur komt uit in de bijkeuken, z»s. Grootmoeder maakte daar een soort eetkamer van- Ze had eejïistok, die helemaal over het por- naar de buitendeur groeide en als die deur openstond, had je van tafel een heerlijk uitzicht over de velden. Hy deed de buitendeur open. Brrrr! zei Allan, dat is niet de zo mer, die binnenkomt. Dallas sloot de deur weer. Willen we boven gaan kijken? vroeg hij, zonder vee. enthousiasme- La ten we maar meteen helemaal weten, waar we aan toe zijn- Hij nam een van de lampen, die op de keukentafel stonden, stak die aan en ging hen voor naar de trap- Boven waren drie kamers, net zoals beneden. In lik er van stonden 'n pitch- pine bed, een conmiode met marmeren blad en een notenhouten wastafel mei lampetkom en kan- Er is geen badkamer, dacht Cora- lie 'en vroeg zich af, hoe ze zou kunnen leven zonder stromend warm water en zonder een douche. In een hoek van ejie slaapkamer stond een houtkachel en een kist voor brand hout- Lieve hemel, zal ik al dat hout moe- teil' hakken? ,zei Allan. Begint je de moed al te begeven? vroeg Dallas- Allan lachte. Nee. hoor ik ben een mislukking geweest als verkoper, dat geef ik toe, maar met een bijl ben ik van plan een succes te worden. Dallas hief de lamp op en bekeek de gezichten van zijn vrouw en kinderen. Er is een hotel in Blytheville, hard. Daar gaan wc - naiUOVA morgen r c- Nd-i zal zien geld te lenen en weer aan hei werk te gaan- Ik wist. dat het een over gang zou zijn; maar dit is te erg- Het is onmogelijk. Onzin! riep Ruth. Wij blijven hier! Maar de bedden zijn niet eens op gemaakt, riep Dallas. Ik heb Halliday gevraagd voor dekens en lakens en handdoeken te zorgen- Die zijn er! riep Coralie van de gang. Ze kwam met een groot pak aan slepen- Ze rukte het papier los, dat er om zat en er kwamen wollen dekens en lakens te voorschijn Ik kan niet van je vergen.be gon 'Dallas weer. Ruth richtte zich in haar volle lengte op. Je hebt je vrouw en kinderen jaren lang in weelde laten leven, zei ze- Heb ji daardoor zo'n kleine dunk van ze gekre gen? Ik ik Wij hebben het goede van je aange nomen als vanzelfsprekend; nu zullen we het moeilijke óók op ons nemen, zei Ruth- Ja, natuurlijk, zei Allan- Waar zie je ons voor aan. vader? Voor een troep parasieten? Coralie schrok- Parasieten! Ruth's wangen hadden nu een warme gloed. Het, keukei)J"ryiu^{ 'jtpet r ge maakt worden, zei -V drie kachels in de s ii; Byl of geen 'bijl! die kachels zul len Ibranden! zei Allan en hij liep met grote stappen de kamer uit- Jullie maken me beschaamd, zei Dallas. Ik was de enige die geen moed had, toen we hier binnenkwamen- Maar ik wil geen lafaard meer zijn. Wacht even, Allan, ik aal je zeggen, waar het houthok is. Coralie keek Ruth met grote ogen aan. Denk je denk je dat we hier kunnen eten? vroeg ze. Ruth's ogen tintelden- We kunnen nog een heleboel méér dan eten wacht maar! Zo was zó opgewekt en flink, dat Co ralie zonder meer met haar meeliep naai de keuken- Suzette lag te rillen in liaar mandje en keek Coralie met treurige -blik aan, toen ze de -keuken inkwam O, jij, kleine parasiet! riep Coralie lachend- Ruth grinnikte. HOOFDSTUK XI- Het- bleek, dat er méér bij kwam kij ken dan wat droge dennennaalden en stukjes hout. Maar Dallas had zestien jaar in dit huis gewoond en hij kende het oude, degelijke fornuis- Iiy zette de circulatie af en de directe trek aan en bij vond in het hokje bij de bijkeuken de p. petroleum, di" Halliday daar had la- '•"•"t'- baalde lui »„(«- -± de bee- bnuwland stroomde en niet dat water bracht li-ij de pomp in de 'bijkeuken op gang. Allan sleepte hout aan fijn hout en spaanders en grotere stukken, dat hij allemaal pasklaar zaagde en bakte in het houtschuurtje. Hij was al half buiten adem toen hij de eerste houtkist vol bad- En boven stonden er nog drie! Coralie iklopte hem medelijdend op de schouder- Doe niet of je mijn grootmoeder bent, zei hy Ik heb al de kachels aan en de kisten vol vóór we gaan eten. Coralie gaat de borden wassen, zei Ruth- En Coralie hing haar bontmantel aan een spijker en zette haar hoedje af en maakte zich klaar om te beginnen Allan ging weer naar de houtschuur. Het keukenfornuis begon al gauw warmte te geven. Coralie stroopte haar mouwen op en zette borden en pannen en schalen op de keukentafel- Toen het water in de ketel warm was, goot ze het in een ufwasbak in de gootsteen en be gon haar werk. De zeep had een- nare. scherpe lucht en de pannen waren vuil. Ze moest ze sehoonschrobben. 't Is afschuwelijk! mompelde ze, maar ze hield dapper vol Riitli had een boek opengeslagen en het tafel gelegd -l»y de lamp 'al heb ik gisteren-^-3- (Wf

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 5