i exelse Courant Verkeer (D) Op de bres Meerdere arbeidslust der leerlingen Runderhorzelbestrijding De school is uit, de vrijheid lokt Waar kan de jeugd beter haar vertier zoeken dan in een speeltuin &cn fiat oe eeuw cje-fecW ZATERDAG 11 MAART Het Jaarverslag van de Landbouwschool meldt o.a. 1949 stond in liet teken van uitbrei ding van liet landbouwonderwijs op Texel. De lessen in veeteelt aan de vier de klas werden sinds 1 Sept- gegeven door dierenarts F IV. J. Swart. Met in gang van 1 Oct- zijn de heren B. Paag- man en P Schoort begonnen met. het onderwijzen van motorkennis en land- bouwiwenktuigen aan de 4e klas op Za terdagmiddag. terwijl het hoofd der school niet ingang \nn 1 Nov- 's Zater dagmorgens extra lessen gaf in Plan tenziekten, grasland en rechts- en wets- kennis. Aan de le en 2e klas werd met ingang van 1 Sept. ieder een uur gym nastiek per week gegeven door het hoofd der 'school. Kapelaan G. C. A van Wej vertrok 1 Sept. naar Lisse en werd opgevolgd door Kapelaan A. Amvens. die de lessen in - Maatschappijleer voor de R.K leerlin gen verzorgde. Het aantal verzuimen was gering. Na gehouden eindexamen werd aan 15 leer lingen 'het einddipluma uitgereikt. Twee leerlingen kregen .geen diploma. Van de 15 leerlingen der le klas werden er 14 bevorderd, van de 10 leerlingen der 2e klas gingen er 8 naar de 3e klas en van ,1e 13 leerlingen der 3e klas gingen er 12 'ver. 'Vijf leerlingen keerden met. de aan vang dei- nieuwe cursus niet terug, één wegens het gaan bezoeken van de R L. W-S. te Schagen. één wegens vertrek naai' elders en drie omdat ze niet bevor derd waren. Zeven oudleerlingen gingen de ILL-W-S. te Sdhagen bezoeken en één oud'leerling de R.K-L.W.S. te Hoorn. 'De nieuwe cursus begon met 18 1vei lingen dn de le klas. 17 leerlingen in de 2e klas, 9 leerlingen in de 3e klas en 13 leerlingen in de 4e klas. dus totaal 57 leerlingen. Er heerste een opgewekte seest in alle klassen- Van het begin der "ieuwe cursus tot 1 Jan. 1950 verliet ^tten enkele leerling de school- De meubelen werden bijgelapt- De gor dijnen zijn versleten en dienen ver nieuwd te worden- 'De verhouding met de assistenten van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, de Veterinair Hygi ënische Dienst en de Onltuurteohnsche Dienst was uitstekend- In de schooltuin stonden wederom grasrassen en klaverrassen, terwijl ook enige maisgrassen en aardappel rassen varen gezet ter bestudering. Excursies werden gemaakt naar ver schillende 'bedrijven op Texel, de Coop Zuivelfabriek Eendracht", liet gemaal j Dij'ksmanShuizon, de Slufter, de Vuurto ren. de toren van Den Hoorn, het Loods mansduin. het Noordvlak, 't Westerslag. de Fonteinsnol. de Dennen, De Koog, de Coop. Bierverlinig, de Ijsfabriek van Gebr Blom. de Geul, het Texels Muse um, de Schorren, de drie proefboerde- rijen en het gemaal de Lely in de Wie- ringermeer. de Coop, Zuivelfabriek Lutjewinkel", de veestapel van Gebr. Ruyterte Oosterblokker, de selectiemes- terij te Hoorn. Volendam, Aalsmeer, Schiphol, de grasdrogerij te Badhoeve- dorp. de grachten van Amsterdam, de Hondsbosse Zeewering, enige bedrijven dn de omgeving van Assendelft, de Oar- tonnagefabriek van Bakker en Stoffels to Worm ervoer, de havens en sluizen u,n IJmuiden. de Ruïne van Bred erode, Artis en het Molenntuseum te Koog aan de Zaan met de leerlingen en naar het kweeikveld Engelum, de Frico te Leeu warden, het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen, het meer van Paterswold'-, het V-A.M.-compostbe- drijf te Wijster, een veeboerderij te Wpsterbork. een ontginningsboerderij te Wittevecn. het Oostiings Instituut, Hunebedden, de Oudheidskamer en het Noordei Dierenpark te Emmen, Giet hoorn. de boerderijbouw, siand van de gewassen, machines en het infiitratiege- bied in de Noordoostpolder en 'het monu ment op de Afsluitdijk met de 4e klas en de oudieerliingon- Evenals vorige jaren berustten alle excursies buiten liet ei land op uitwisseling- Leermiddelen die nodig waren, wer den aangeschaft- Het fil'mondcrwijs werd geregeld eens in de 4 weken gegeven De school kreeg van kunstschilder Jan van 'Ham te Utrecht, (die in Aug. in de school exposeerde) een schilderij, voor stellende ..Landbouw in Eierland". Van de heer H W Dalinaijer te Bloenien- daal kreeg de school een microscoop niet 40 preparaten- Er werd een schrijfma chine aangeschaft- De Vereniging van Oudleerllngen ging in 1949 weer vol ijver met. haar werk door- 'De lezingswedstrijd werd voortgezet, nu in 2 klassen, nl- de ge vorderden, die al een® een prijs gewon nen hadden of een middelbare schooi be zocht hadden en de anderen, die nim mer iets gewonnen hadden- Tn samen werking met de Bedrijfsvereniging werd een' 'N- K. avond georganiseerd. Voor heide verenigingen sprak de heer Ir P. W. Bakker Arkema over ..Mechanisatie" Er werd een geoostumeerde voetbalwed strijd gehouden tegen de Texelse Boys. waarvan de opbrengst voor het. Wtite Kruis was. De revue ter gelegenheid van liet 20-jarig bestaan, die in 1048 reeds 2 maal was opgevoerd, beleefde in 1949 nog 5 opvoeringen. In Nov werden 2 uitvoeringen gege- het. toneelstuk .Zoin Offer" van '«p -- Ouwe Simdenklaas werd to* ;U'< -7/ Lvj.a,. „-"•jtelUriK van de IB - die werktuigen mot 35 deelnemers op Dins dagavond, gegeven door de heren B. Paagman en P- Schoor] en een cursus Engelse Taal met 39 deelnemers op Don- derdagavond gegeven door de heren C- v.d. Kolk en O. P Laan. Er wend weel een zeer geslaagde ouderavond gehou den- Uitbreiding van het onderwijs en toe neming van de arbeidslust der leerlin gen waren de kenmerken van het land bouwonderwijs op Texel in 1949. Moge dit in de toekomst zijn vruchten afwer pen voor ons eiland en daarbuiten- De resultaten van de rundarhonzelbe- strijding bewegen zich in stijgende '.ijn- Het wordt ecu zeldzaamheid, dat we op warme zomerdagen de koeien, groot en klein, door de weide zien rennen met opgeheven staart- Dat kost melk en bo vendien lopen de dieren in hun grote angst voor de horzelvliegen kans zicli te verwonden aan prikkeldraad en derge lijke. Dat het. goed gaat met de bestrijding, bleek ook bij de marktinspectie op de veemarkt te Purmerend. Werden er in 1948 nog ruim 90 runderen aangehouden met horzel-bulten. in 1949 waren het er ruim 30. De runderhorzeSbestrjjding is volgens de wet verplichtend gesteld. Met de con trole hiervan is de Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst belast In de voorzomer van 1949 hebben twee vee- opzichters, ieder geassisteerd door een hel,per van de Gezondheidsdienst, daar toe gedurende een maand door de ge hele provincie steekproeven gedaan op tientallen ibedrijven. Behoudens een en kele uitzondering waren de resultaten goed- In een enkel geval werd proces verbaal opgemaakt bij absolute weige raars. In 1949 bewerkten de Afdelingen van de C-M.C in liet gebied rondom Amsterdam de diverse rayons- In het Gooi ging 't via de tbc-bestrijdingsver- eniguig 's Graveland. Zo heeft de tibc-besk'ijdlngsvereniging Haarlem dit reeds 2 jaar met goed suc ces in eigen rayon verzorgd. In het Noorden gaat het via de zuivelfabrie ken, waarbij er zijn die deze bestrijding reeds jarenlang uitvoeren. Het gaat, -goed met de runderhorzelbe- stiijding, maar alle horzelvliegen zijn nog niet verdelgd. Wij moeten daarom paraat blijven en met de bestrijding doorgaan- Wij roepen daarvoor wederom uw ge waardeerde medewerking in. De Ge zondheidsdienst stelt het derrispoeder wederom gratis verkrijgbaar- Het poe der is weer verpakt in zakjes van 290 gram. voldoende voor de éénmalige was sing van 16 runderen. Wij hebben even wel ook een partij ion dubbele sterkte en de Bakjes daarvan 'bevatten dus de helft of 100 gram per zakje voldoende voor een éénmalige wassing van 16 run deren- U wilt hier uw „wassers" wel even op wijzen, anders mochten zij denken, dat er een vergissing heeft plaatsgevonden hij het afwegen. De moeilijkheid blijft altijd weer bet wassen van de pinken in de weide- Er wordt herhaaldelijk op aangedron gen vroeger te beginnen met de behan deling. Maar de horzellarven storen zich daar nu eenmaal niet aan en wil de be handeling sui es hebben, dan dienen wij de dieren te behandelen wanneer de bul ten zichtbaar worden- Als regel komen de bulten te voor schijn in de maanden April. Mei en Juni. een enkele maal bji oudere rund'c-ren zelfs nog in Juli en Augustus. Even roeren voor liet gebruik en een niet te harde borstel gébruiken- Bij re genachtig weer iets meer opsmeren, want de regen spoelt allicht weer wat van de poeder weg Met het- oog op de weidetijd kan men liet beste als volgt wassen: le keer tus sen half Maart en 1 April; 2e keer tus sen half April en 1 Mei; 3e keer tussen half Mei en 1 Juni. Als regel moeten alle pinken (de 1-j. runderen) gewassen worden. Daar ko men dan nog wel eens enkele vaarzen en oudere koeien hij- Wanneer u ons opgeeft hoeveel die ren er naar uw schatting gewassen moe ten worden, sturen wij u de daarvoor be nodigde hoeveelheid derrispoeder toe Overigens staan wij u natuurlijk gaar ne ten dienste om u advies te geven in dien een en ander nog niet geheel dui delijk mocht zijn of indien zieh moei lijkheden voor mochten doen. De Directeur Prov- Gezondheidsdienst v- Dieren. D- REMPT. De Lepelaars zijn er weer In vorig nummer schreven we, dat mevr. de wed- Dijt van Burgemeester en Wethouders het verzoek had ontvan gen de gemeente Texel een strookje grond te verkopen, gelegen aan de hoek Weverstraatglop en wel ten gerieve van het verkeer. (Betreffende grond, ligt ech ter met aan liet Weverstraatglop. maar aan liet punt Weverstraat-Parkstraat, 'n punt dus waar veel verkeer passeert). Het cardinale punt, waarop de trans actie lot dusverre is gestrand, is het feit, dat het perceel Weverstraat 87, bewoond door de familie Kager, gedeeltelijk op de grond staat, die B- en W. gaarue bij de slraat hadden getrokken. Als het plan van R- en W- zou worden uitgeroerd, zou de helft van het genoemde woonhuis moeten worden gesloopt. Tevens zouden B en W een deel van de tuin, grenzend aan het woon huis van de familie Dijt, bij de straat hebben willen voegen, alsmede een stukje grond, gelegen tussen de „be dreigde" woning en de zadelmakerij van de beer A- Koning Wanneer wij de situatie ter plaatse opnemen 'zien wij. dat 'het inderdaad niet kwaad zou zijn als de Weverstraat daar meer ruimte kreeg, temeer omdat de heer Van der Slikke t.z.t. tegenover het door de familie Kager bewoonde pand gaat (wederop)'bomven, maarer zijn zovéél punten in Den Burg, waai' het verkeer zijn snelhcidsdrift moet beteu gelen! Ging bet enkel om een strook grond, de transactie zou misschien vlot zijn verlopen, maar gezien het enorme gebrek aan woningen lijkt het velen be ter om de slopershamer verre te hou den en1 in plaats daarvan een extra waarschuwingsbord te plaatsen: ..Lang zaam rijden". En nu wij tóch met het gaspedaal be zig zijn: Het is velen nog steeds een raadsel, dat voor een dorn als Den Burg een maximumsnelheid geldt van 40 kilo meter per uur. Het wordt hoog tijd. dat dit tot de helft wordt beperkt- Ja. men neme dit besluit nog voordat liet toeris tenverkeer begint want wij weten al lemaal wel, dal liet verkeer hartje zomer tienmaal zo druk is als bij winterdag NIEUWE KOFFIEBON. Bon 425 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon blijft, geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 25 Maart- Het. rant soen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. Op Texel zijn we in menig opzicht vooruitstrevend: op bijna ieder gebied hebben wij onze sportclubs, als er ijs ligt worden meteen wedstrijden uitgeschre ven. Toen de Duitsers weg waren gingen we meteen weder opbouwen (vlieg veld, wegen, huizen, kerken), maar. nog steeds hebben onze dorpen geen speeltuin. Wij vragen ons wel eens af, wat de jeugd doet als de school is leeggestroomd, dus zo na half vier tot etenstijd. Velen zullen zich vervelen, ve len zullen zanikend in huis rondhangen totdat moeder enigszins geprikkeld adviseert: ,,Ga nou maar eens de straat op!" 't Was beter dat ze niet de straat op hoefden, maar dat ze zich konden ver maken in een fijne speeltuin. Wij herin neren ons nog als de dag van gister, hoe wij in Bergen dc speeltuin bestorm den! Dat was het hoogtepunt van ons schoolreisje! En dan dachten wij: woon de je maar hier. dan zaten wij iedere dt)g in die wip of in die zweef (die je zelf op gang bracht) of in de ringen en zo voort! Vreemd, dat je hier geen speeltuin verenigingen hebt. Vijftig jaar geleden werd er in ons land de eerste speeltuin geopend. Dat was in Amsterdam. Nu heeft onze hoofdstad er 33 en Nederland 300, die te zamen een vereniging mtt 100 000 gezinnen als leden hebben! Het ..Amsterdamse Speeltuinverbond" en de Nederlandse Unie van Speeltuin organisaties" gaan het 50-jarig bestaan grootscheeps vieren met een tentoonsie- ling in liet RAI-gebouw en wel van 24 Juni t.m 2 Juli a s. Kunnen onze Texelse sportverenigin gen niet eens een' deputatie naar die ten toonstelling afvaardigen om er bun licht op te steken? .Ta, vooral voor onze sportverenig n- gen ligt bier 'n taak. want uit de jeugd- die-een-speeltuin nodig heeft zullen in de naaste toekomst de spelers voortIco- De jeuqd van Den Burg krijqt in de naaste toekomst volqend jaar? een speeltuin en wel in de Nieuwstraat, maar wanneer komt er in de andere dorpen een speel- 1 tuin? men, die straks do groen-zwarte, blauw witte. rood-witte en andere kleuren moe ten verdedigen Zorgt or voor, dat zij zich nu reeds door middel van een speeltuin behoorlijk gaan ontwikkelen- In verband met een en ander vragen wij uw aandacht voor onderstaand arti kel: Tiet' spél geeft levensvreugde voor jong en oud. Door de lichamelijke in spanning, die het spel vergt en het be reiken van het doel, smaakt, de jeugd vreugde, welke niet te vergelijken valt met het plezier, of de ontspanning, die tractaties, hot kijken naar een voorstel ling of iets dergelijks geel'i- Bij 't spel is het echte levensvreugde, waarvan ook nawerking op het karakter te verwach ten is. Men realiseert zich dit helaas niet immer. Het. gaat er niet om, wat het kind op een bepaald moment het liefste wil; hieraan kan men dj waarde van de te verrichten bezigheid niet toetsen. Er bestaat, een hoger genot, dan steeds zijn zin in alles te krijgen, nl. door zelf iets te doen en met eigen krachten geheel te volbrengen Dit geeft het spel, waarmee ik. zoals u wellicht duidelijk zal zijn, niet enkel het bewegingsspel in de tuin be doel. Het timmeren, vlechten, naaien, breien, het spelen in de operette, het zingen in het koor, moet, in speéltuin- verband beoefend, hieronder worden ge rekend. Hoe staat het nu in de tegenwoordige maatschappij, waar alles, wat met be trekking tot de menselijke beweging ge daan kan worden, vermcchaniseerd is? De meubelmaker maakt geen geheD kast meer, waaraan hij wekenlang werk te en waarmede hij de vreugde van de arbeid genoot. Hij maak rui slechts een klein onderdeel, tenminste als de ma chine d!t ook al niet doet. Zo gaat het met bijna alles, wat in deze wereld tot staud komt Ieder maakt een klein on derdeeltje en ontegenzeggelijk zal dit proces in de toekomst met grote schre den verder gaan. Het leren, het studeren vïS K"-de opvoeding nummer één ^tempel ÜVhJ. Ledigheid (van de jeugd) is. natuurlijke activiteit te ondeihouden of te bevorderen. Aan het spel, waaraan zovele paedagogen en medici een zeer grote betekenis heohten, wordt weinig aandacht besteed- Evenmin geeft mende vakken als tekenen, handenarbeid, zang, w-elke, goed beoefend, ook in één lijn met het spel genoemd kunnen worden, de plaats die ze toekomen. Vele autoriteiten redeneren zo: Ter- wille van de concurrentie, met andere steden, landen, werelddelen, moeten we vooruit. De mens wordt eerst veel waard als hij veel weet, zijn hersenen vol heeft met geleerdheid, hiermede moet hij zich een plaats in de maat schappij veroveren, om .ater zijn brood te verdienen. Ontwikkeling van lichaam en geest door spelvormen, de echte na tuurlijke ontwikkeling, waaraan het groeiend organisme zo hard behoefte heeft, worden als bijzaak beschouwd. Zeker, er is en wordt wel getracht door vooraanstaande mensen als Fröbel, Montessori en door de verenigingen lichamelijke opvoeding en handenarbeid hierin verandering te biengen. doch veel succes is nog niet bereikt. Het is onbegrijpelijk, dat vele onderwijs-auto- riteiten nog niet duidelijk inzien, dat men enkel met het volproppen van ge leerdheid, vooral van liet jonge kind, toch géén flinke, parate, enskrachtige mensen kweekt Dat men m deze tijd schrijven, rekenen, lezen en vele andere vakken moet leren, is duidelijk, doch laat men daarbij veel spelen, gymna stiek, zwemmen en de handenarbeid dienstbaar maken aan enkele onder wijs vakken. Ik denk hieibij aan de klei en papierarbaid voor het rekenonder wijs, de vormleer, de natuurkunde etc. Zo moest 'het zijn in de schooltijd. Wat nu buiten de schooltijd? Ook dan moet in een maatschappij ais deze de ontspan ning, de bezigheden van de jeugd, de op voeding geregeld worden. Nodig zijn ruimten, waar de kinderen naar harte lust kunnen spelen on frisse localiteiten waar de activiteit de boventoon voert, teneinde liet tekort aan echte levens- Mengde te kunnen aanvullen Om dit te bereiken zijn goede, hechte verenigingen nodig, gevormd en he stiuird door mensen, die in de eerste plaats doordrongen zijn \&n dalgen?, wat een kind nodig heeft Mensen, die zieh. zonder veel praten belangeloos met opoffering van veel vriie tijd willen geven voor dit grote doel. (leen mensen, die de mond vol hebben over de lief de voor het kind en door ij'delheid of ge- wiclitigdoenerii gedreven een leidend? functie in de beweging veroveren en dikwijls zo heel ver van het eigenlijke werk verwijderd staan Bij dit werk is overheidssteun zeer gewenst, voor vele groepea zelfs nood zakelijk. Tot welke iioogte deze steun moet gaan. is e«en gevoelig punt. immers de ervaring heeft wel geleerd, dat niet steeds een hoog subsidie tot meerdere activiteit van het ver. leven aanspoort Het Is erg jammer, doch een feit is het. Het ligt- niet on mijn weg hierop dieper in te gaan. Wij zijn het eens. dat onze arbeid door de overheid gesteund dient te worden, vooral met betrekking tot het beschikbaar stellen van grond, het in- -vuil de tuin et) het gehele of C" -»li vervolgd)- (Uit de Texelse Crt. van 1 Maar 1900) DEN BURG Voorafgegaan door eei hoornblazer en een tamboer trokkei Maandagavond zij die hier aan de vrij willige oefeningen in den wapenhande hadden deelgenomen door ons dorp. Eei niet onaardige aanblik leverde 'n groe] je jongelingen op, allen netjes in de pa: marcheerende met geschouderd gewee en vergezeld van de militairen met d' instructie belast. Geen wonder, dat vel. knapen en meisjes en ook enkele oude ren bet aardige troepje volgden op hui «eg door de straten. In „De Vergulde Kikkert", het oefe ningslokaal. werd door den luitenant toespraak gehouden tot de kleine scha ie. waarin ZEd- hen prees voor de troui we opkomst en wees op de voordelen va; die vrijwillige oefeningen zowel voor d jongelingen zelf als voor het leger- Aan elk van hen. die gedurende eei jaar deel hadden genomen aan de les sen werd een klein getuigschrift en aai een viertal, dat gedurende 2 jaren dii lessen waarnam, een groot oertificaa uitgereikt. Het geheel werd opgeluis terd door muziek van het fanfarecorps Na afloop werd den jongelingen vai 16 tot 24 jaar, die aan de wapenoefenin gen hadden deelgenomen of reeds ii dienst waren, gelegenheid gegeven ziel aan te geven voor een op te richter scherpschuttersvereniging. Een 20-tal moet zich daarvoor hebbel aangegeven". voor ons kostelijk natuurschoon ..Heeft natuurbescherming nog zin ii het tijdperk van de atoombom?? zo open de de voorzitter van de Contact-C'ommis sie v. Natuur- en Landschapsbescher ming, Jhr. Mr. M. v.d. Goes van N ters, de vergadering over Natuurhe si'herming. Kunsten en Wetenschappen welke in Den Haag werd gehouden' Een bevestigend antwoord op dez< vraag werd gegeven door drie deskun dige sprekers. Prof. Dl'. Th. Weevers oud-hoogleraar in de plantenphvsioloi gie. die de natuurwetenschappelijke zij de van liet. vraagstuk (behandelde, Prof Dr. S. Hofstra. hoogleraar in de socio logi die sprak over de betekenis vai de natuurbescherming voor mens en ss( menleving en de heer Bernard Verho ren, lid van de Tweede Kamer der Sl ten-Generaal, die het verband tussen natuur en kunst en geestesleven b lichtte Grote belangstelling. De vergadering mocht zich in grol belangstelling, ook van de zijde der ai toriteiten, verneugen. Onder de a any zigen bevonden zieh de ministers, O., K. en W„ van Wederopbouw51" 1 Volkshuisvesting eu van Sociale Zi alsmede talrijke vooraanstaande p— nen uit de natuurbeschermingswedtV Prof- Weevers wees allereerst of unieke .plaats, die ons land op bioloj f gebied inneemt, door de grote vefe diglieid van zijn J a nd soh a psv o r m e n verschillen van zijn bodemgesteljp en klimaat weerspiegelen zich in£J~ veelheid van levensgemeenschappe^" planten en dieren, waarbij Zuidelijf^ Noordelijke, continentale en atlan-^_ elementen elkaar ontmoeten. jjgf" Een eeuw geleder, vond men irajp- land van al deze gemeenschappej®' gave voorbeelden, doch thans zjjn^ landschapstypen vrijwel verdwenen, v? unieke duinvalleien op Texel, het bergerwoud. de 'Drentse hoogvenen 1 de beekdalen van Brabant met h' broeklanden. Veel van wat nu nog o\ is, is door ontwateirng bedreigd of I dode opgeschreven. De wetenschap echter vraagt 0111 behoud van voorbeelden van al deze vensgemeenschappen Hun belang van materialistisch standpunt welly niet te bepalen, doch het wetenschap lijk onderzoek kan plotseling nij perspectieven openen Daarom kaïU ontginning een onherstelbaar ifol betekenen. Wf1- Prof. Hofstra ging de evolutir%|r- welke zich bij het gebruik van <eVr- dom door de mens heeft voorgedaan h primitieve volken beperkte zich dit een eenvoudige vorm van gebruik, waa dooi- liet evenwicht tussen natuur cultuur niet werd verstoord. Echter in tijdperken van hoge cultuur, t>v het Oosten, wist men een juist e\emvicH te vinden, zonder d*> ver gaande beheej sing der natuur, die wij thans kennej' Mede door de bevolkingstoeneming thans evenwel een stadium van zo vl oaand ingrijpen in de natuur bereikt, dit leid»! tot uitbuiting en onnadenkfu de vernieling. Daartegenover echter hij de mer».s, geschrokken van zijn eig) destructiedrang, de gedachte der tuurbescherming wakker geworden, ik Het economisch belang komt daaitij hoven de natuurbescherming te hulp.ee dien men rekening houdt met cei^iT tiek on lance termijn. Het behoudQ0ei bodemkwaliteit, de h^sebennin^^t. bodemerosie wedt steeds meer taal probleem Verkwisting van c,eeri dem is eollectieve diefstal van betgee aan bet nageslacht toebehoort. ZON. MAAN EN HOOG WATEF De zon komt 11 Maart op om der om 6.37, Maan: 11 Maart L.h;^2 Maart N.M. Hoog water ter rede *'1 Texel: 11 Maart 1 45 en 2.06- 12 MÜ 2.41 en 3.14- 13 Maart 4.01 en 4,50. Maart 5,52 en 6.30 15 Maart 16 Maart 8,21 en 8.30- 17 Maart 9,10 Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. ?n 4,50. 1 7.18 en aart 0.03p

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 6