J „CORALIE" Ned. Chr. Landarbeidersbond hield propaganda-avond *1 Van wilde koeien Oud-leerlingen bekeken die naar stamboekvee „De laatste etappe" De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Viijdagavond hield het distriet Texel van de Ned. Chr. Landarbeidersbond 'n propaganda-avond in Hotel Texel. Na te zijn voorgegaan in gebed heet te de voorz., de heer P. Riemens, In het bijzonder welkom de heren Meyer en Van Maastricht, resp. Hoofdbestuurder cn Bondsvoorzitter (de heer Oudekerlc was verhinderd). Ook heette de voorzit ter de Chr Zangvereniging ,De Lofstem' uit Oosterend. bijzonder welkom. I>eze avond werd belegd, aldus spre ker, omdat velen nog niet of verkeerd georganiseerd zijn Na zang door „De Lofstem", dirigent de heer Cor Bremer, was het woord aan de heer Meyer, wiens onderworp getiteld was „Onze huidige positie".: In de Chr. Vakbeweging hebben zieh grote ver anderingen ten goede voltrokken: vroe ger misten wij bv. de regeling der rechtspositie. De jongeren menen dat er in de ontwikkeling der geschiedenis een automatische vooruitgang besloten ligt, maai dan vergissen zij zieh, want de huidige positie der arbeiders is slechts dank zij zware offers bereikt. Door gel delijke offers en door inzetting van de gehele persoon! Die offers waren waard te worden gebracht, want vroeger ver keerden de arbeiders in kommervolle omstandigheden. Die stoffelijke nood had zijn oorsprong in de geestelijke nood van het volk. De juiste verhouding kon alleen worden bereikt, door Ctnds gebod te onderhouden. Spr. wees op de wetenschap, die zulk oen hoge vlucht heeft genomen de men sen menen dat zij door het beheersen van de materie het leven naar hun hand kunnen zetten, maar het resultaat is angst. ..Het noodlotsprobleem heeft de wereld in beslag genomen" zegt men. De chaos moet de mens tot de erkenning brengen, 'lat hij gedwaald, heeft, dat de werefd geen steun geeft, dat het niet gaat om 't. materiële maar om de alles beheersende vraag ..Welke taak hebben wij op aarde?" Onze Chr Bond lieeft een dienende taak en als zij die verzaakt heeft zij haar bestaansrecht verloren. Wij moeten bereid zijn to doen wat O ml van ons raagt ieder op zijn plaats. Velen concentreren hun gedachten op wat zij niét bezitten en hebben te weinig oog \oor wat God geeft. Wat Hij schenkt kunnen wij nooit te hoog waar deren. Spr. was verheugd, dat de Chr. Bond door Gods zegen zo veel tot stand heeft mogen brengen. Hij besloot met de op wekking trouw te blijven aan de taak van de N. O. L. B. en deze Bond door propaganda le versterken. Hierop zong het koor weer enige lie deren. Na de pauze, waarin de aanwezi- KAPPERSTARIEVEN. Het her vnkappersbedrijf maakt in 'n adv. de nieuwe tarieven bekend, zoals deze door di Ned. Kappersbond zijn vastgesteld. Deze annonce heeft natuur lijk onze volle aandacht; wellicht zou de adv. met nog meer scherpte worden ge lezen als ook de tarieven van de dames- kapper erbij gepubliceerd werden, maar daaraan waagt de kappersbond (manne- lijkl zich blijkbaar liever niet BEDRIJFSVERENIGING. Het ziet er naar uit. dat de om standigheden voor een dagvergadering van de Bedrijfsvereniging gunstig zul len zijn. Terwijl wij dit schrijven vriest het nog flinx. Dit betekent dat. de meeste boeren gelegenheid hebben om morgen naar Den Burg te komen. Wij menen dan ook te mogen rekenen op minstens even groot bezoek als vorige jaren, temeer daar het bestuur er op rekent, dat ook belangstellende niet-leden en le den van de Ver. van Oud-leerlingen de vergadering zullen willen bijwonen. Wij kunnen nog meedelen, dat op de vergadering kaarten aanwezig zullen zijn, dit u een beeld geven van datgene wat het vooronderzoek van de Ruilver kaveling aan het licht gebracht heeft. Zij, die tijdens de middagpauze in Hotel Texel blijven, zullen nu een goede gele genheid hebben deze kaarten een® goed te bekijken. Dat. lijkt ons een aangena me verpozing. C. v. Gr- ro- gen een gratis consumptie werd aange boden, was het woord aan de heer Van Maastricht, die begon mei de opmerking' dat vele jongeren menen het later beter te zullen doen dan de ouderen! Dat komt doordat wij eerst de moeilijkheden van liet leven r.og niot kunnen overzien. Maar later zullen zij met Paulus moeten bekennen: „Niet wat ik wens, het goede, doe ik, maar wat ik niet wens, het kwa de, dat doe ik" (Romeinen 7:20). „In raadselen wandelt de mens op aarde" heeft De Genestet gezegd. Het lijkt er wel op: aan de ene kant worden confe renties gehouden om de vrede te stabi liseren. aan de andere kant zijn de men sen bezig de verschrikkelijkste dingen uit te vinden. De atoombom is te zwak, waterstofbommen zijn duizendmaal ster ker, de vernietiging moet massaal ge beuren. Spreker zeide, dat het commu nisme alleen overwonnen kan wor den met geestelijke wapenen van sociale gerechtigheid en naaste- liefde Ais liet een rommel op de wereld is, is dat de sehul van ons alie- maal. En allemaal moeten wij eraan mee werken 0111 die rommel op te ruimen. Is het mogelijk de land- en tuinbou wers een gelijk bestaan te geven a'.s de arbeiders in de industrie? Spr. wees op de higewikkelde eoono- mische vraagstukkeu, als die niet wor den opgelost dreigt in Nederland een werkloosheid, die niet te Overzien zal zijn- Verzekering tegen werkloosheid? Wjj kunnen niet tot het oneindige door- venzekeren, dan worden de lasten te zwaar. Er zijn- sociale grenzen. Spr. vroeg zich af of de grond, die 1.. het Westen van het land in beslag is gtzo men voor stedenbouw en industri' beter onttrokken had kunnen kg aan de Veluwe. Er is immers 'r hnefte aan teeltgrond: wij krijgeif" Wieringermeer er weliswaar bij, ni: die winst is al weer meer dan te niet gedaan door de aanleg van nieuwe we gen en uitbreiding der steden. Door de mechanisatie van de land bouw heeft men al minder arbeiders no dig. Vele duizenden arbeiders en boe-, renzoons zullen het bedrijf moeten ver laten. Ook de mechanisatie in Amerika heeft op de gehele, wereld grote invloed- Wij moeten middelen beramen om boer en arbeider een redelijk bestaan te verzekeren- Er moet zo productief mo gelijk worden gewerkt, dat bereikt men heus niet door de mechanisatie tot het uiterste door te voeren: een aardappel- pootmachine is bv, duurder in gebruik dan het poten met de hand, men moet met deze machine althans zeer efficient wieten te werken wil men er voordeliger mee uit zijn! Mechanisatie is alleen ver antwoord als de productiekosten er cT" I worden verlaagd. Spr. memoreerde voorts de seizoen! werkloosheid met haar gevolgen. De in dustrialisatie en mechanisatie moeten op de juiste wijze geschieden, want onze groeiende bevolking moet werkgelegen heid vinden Spr. wees ook op de emi- gratiemogdijkheden. Er mioet een rege ling komen, anders iopen wjj elkaar in de weg en verongelukken wij materieel en geestelijk- De P.B.O. is een der mogelijkheden 0111 de sociaie gerechtigheid te vermeer deren. Hier wordt verantwoordelijk heidsbesef gevraagd Door de P.B.O. krijgen wij niet meer loon en wordt de arbeidstijd niet korter, maar daardoor wordt er meer verantwoordelijkheid van ten's gevraagd. Medezeggenschap wil ie dereen, maar met, iedereen wil mede de v erantwoordeüjkheid dragen! Uitbrei ding van kennis is nodig. Deze kan wor den opgedaan door het bezoeken van vergaderingen, door studie en door het lezen van de krant. De leden moeten de leiding gevende personen immers kun nen volgen. Strijd tezamen, opdat wij de wereld met Gods hulp en zegen kunnen bewijzen, dat onze Chr. Vakbeweging nog meer goeds tot stand kan brengen. Omstreeks elf uur sloot, de voorzitter de vergadering De liederen, die 't koor had gezongen waren: Alzo lief heeft God de Wereld, Landschap. Zij mij. O Heer, Waterland. Er sterft een dag, Rots der eeuwen en Nog is het Tijd. „Rundvee' was de titel van de cause rie door de heer F. Roeper Lzn., op de Praatavond van Oud-leei'iingen op 12 Jan. jl. Spreker gaf allereerst een indeling van de v erschillende rassen- Als grote groepen vinden we in de eerste plaats de Landrassen en de Cultuurrassen. De eerste zijn volkomen aangepast aan bo dem en klimaat van een bepaalde streek. Bij de tweede heeft de mens ingegrepen met het doel de fok- en productie-eigen schappen te verbeteren. Deze cultuurrassen kunnen we verder onderscheiden in Vleesrassen en Melk- rassen. Ten slotte komen er dan nog weer diverse typen voor, die een over gang vormen tussen vlees- cn melkras- sen, waarbij nog weer onderscheid kan worden gemaakt tussen dieren, waarbij de vleesproduCtie nummer één is en an dere, waarbij liet vnl. 0111 de melkpro ductie gaat. Als voorbeeld van 'n vleesras noemde spr de Engelse Shorthorns en Hereford.®. Als vertegenwoordigers van het melk- type vinden we in Engeland het Jersey vee; gewicht 300-400 kg-, melkproductie 2800 kg., vetgehalte plni. 5,5 pet. Paar vinden we verder het Guernsey vee, dat iets meer melk geeft met een vetgehalte van gemiddeld 5 pet. Men heeft er ook kruisingen uitgevoerd met uit Neder land ingevoerde koeien en deze dieren vertonen veel overeenkomst met ons zwartbonte vee. In Duitsiand vinden we 0.111. liet Oost- Friese vee. dat. eveneens grote over eenkomst vertoont met onze zwartbon ten. Spr. was 'evenwel van mening, dat deze dieren in melkproductie niet ge heel tegen ons melkvee op konden. In Nederland kennen we drie veesla gen, 11I. het zwartbonte Fries-Hollandse vee, liet roodbonte Maas-Rijn-IJselvee en de Groninger Zwartblaar. Het zwart bonte, dat in het grootste cleel van ons land voorkomt is wei liet meest nitge- sproken melktype. Aanvankelijk is dit zeer sterk hel geval geweest, maar de twee andere veeslagen zijn in de loop der jaren ook meer omgevormd tot liet melkveetype. Toch vinden we onder de twee laatst genoemde veeslagen nog tel kens vertegenwoordigers, die er op wij zen, dat we oorspronkelijk met 'n vlees- melkras te maken hebben gehad. De grote vooruitgang in ons rundvee is gekomen na 1006 toen Ir. v.d- Bosch opdracht kreeg tot registratie van ons rundvee over te gaan. Langzamerhand is daaruit de volledige afstammings- en productieregistratie gegroeid, zoals we die 1111 hebben in ons Ned. Rundvee- stamboek. Spr. noemt vervolgens de verschillen de maatregelen tot verbetering van de veefokkerij. Als eenvoudigste vorm is er de zgn. Oontrolevereniging, (controle der melk- opbrengst.; het bepalen van de melkgift en heit vetgehalte geschiedt door een bij FEUILLETON 9. Niettemin was Allan al bij de deur toen Peggy eindelijk uit de ouderwetse lift stapte. Ze begon te lachen zodra ze zijn gezicht zag en Allan had iets liefs willen geven om zijn gevoelens te kun nen verbergen. Is ie weer flink boos, de lieve jon gen? zei ze, terwijl ze op haar tenen ging staan om hem goed in de ogen te kunnen kijken. Schei uit, alsjeblieft zei Allan zacht want hij zag alle oude damesogen op hen gericht. Maar Peggy wist ook maar al te goed dat de oudjes allemaal zaten te kijken. Och. och, zei ze, hel) ik op Ai- lie's teentjes getrapt? Is het zo erg? Maar ik weet hoe ik het goed moet ma ken. Moet ik hem een kusje geven? Ze hief haar gezichtje naar hein op en Allan voelde het koude zweet op zijn voorhoofd komen- Klein beest! zei hij nijdig en greep haar arm en trok haar mee, de deur uit. Peggy proestte van de pret. Ze liep waggelend over het trottoir naar Allan's auto. Toen hij liet. portier had openge rukt viel ze op de bank neer en proesite tot de tranen in haar ogen kwamen. Al lan vloekte binnensmonds. Niets ter we reld prikkelde item zo als da' bespotte lijk lachen van Peggy. Hij liep om de lange weg in vogelvlucht de vereniging aangestelde controleur). Daarnaast krijgen we dan vaak de Stierenvereniging, die zich tot doel •stelt, goed stierenmateriaal aan te ko pen- Een svier kopen is een werk, dat maar niet ir. een paar uur kan gebeu ren. Men moet zich zoveel mogelijk op de hoogte laten stellen van de afstam ming van liet dier. Ook zusters en broers en reeds aanwezige afstammelingen van de stier moeten bekeken worden. Dan is er de Fokvereniging, feitelijk als combinatie van de beide eerstge noemde. Naast de productie-eigenschap pen wordt ook de afstamming van het dier vastgelegd en wc krijgen hier ;en volledige Burgerlijke Stand van het rundvee De controle op de productie wordt hier vaak meer intensief en in plaats van de 4-weekse controle krijgen we hier ook vaak een drie- of twee- weekse control» op melk- en vetproduc- tie De gegevens van de Fokverenigingen worden door de Stamboeken erkend en op grond van deze gegevens kan in schrijving ,n het Stamboek volgen, mits het dier aan bepaalde exterieur- en pro ductie-eigenschappen voldoet. „Wilde koeien". Op welke wijze kan men in liet Stam boek komen als men tot nu toe alleen zgn „wilde" koeien heeft? Antwoord: Men biedt het dier ter inschrijving aan cn het Stamboek zendt één van zijn in specteurs om liet dier aan een keuring te onderwerpen Voldoet het dier aan de eisen dan wordt liet als een zgn. R-ko» (register-koe) opgenomen. Afstammelin gen worden in het Jongveeregister op genomen en dit worden de zgn. Volbloe den of S-koelen. Ten slotte wekte spreker de aanwezi gen op de rurdveehouderij op hoger peil te helpen brengen De lieer Leber meende dat één van de voordelen van het roodbonte vee was. dat het soberder was dan het zwartbonte vee. Verder werd gevraagd wat men nu uit liet oogpunt van de fokkerij moest doen met een koe, die na het afkalven geruime tijd 30 kg. melk gaf maar waar van het vetgehalte maar 3 pet- was. Spr. was van mening, dat men met een derge lijke koe moest doorgaan. Wanneer hier een goede stier bij komt kan het resultaat heel behoorlijk zijn. De heer C. van Heenvaarden meende, dat de produel ie-eigenschappen van het Oost-Friese vee niet minder waren dan van ons zwartbonte vee. De avond werd met een woord van dank aan de sprekers en verdere aanwe zigen gesloten. C. v. Gr. TEXELSE MARKT Den Burg, 30 Jan. 1950 Aangevoerd: 2 koeien f 600-f 050- 18 biggen f.37- 150. 8 11. kalveren f 40-f 55. wagen heen en ging achter het stuur zit ten. Daarna schakelde hij in en reed met een vaart weg. Iteggy bleef lachen en gicheien- Allan negeerde het volkomen. Dat was zijn enige verdedigingsmiddel. Zij was eigenlijk een onuitstaanbaar nest, maar ze ha'cl zich op een of andere wijze in Allan's hart wetpn te dringen en zat daa." vast als een klit. Hij be greep het soms zelf niet. Ze was niet bijzonder mooi. Hij kende een heleboel meisjes, die mooier en aardiger waren. Maar haar gebrek aan sdhoonlieid en karakter was geen handicap voor Peg- gy. Ze wist er zelfs gebruik van te ma ken als het nodig was. Als je niet mooi bent, moet je we ten te werken met al het andere wat je bezit, zei ze. anders raak je in de soep. E11 dat werken met al het andere wat ze bezat verstond Peggy- Ze had Allan in haar macht gekregen met geven en nemen, met aantrekken en afstoten, ze had een duivels spel gespeeld met zijn hart lot ze dat hart vast 111 haar greep had. En Allan 5-erd er soms dol van Er waren ogenblikken waarop hij haar wel had kunnen afranselen. Zij waren nooit een half uur samen zonder dat ze kib belden. Maar ondanks alles kon hij haar niet opgeven. Hij had het al herhaaldelijk ge probeerd. Eéns had haar zelfs gezegd, dat hij liet nu welletjes vond en dat hij niet meer bij haar zou terugkomen voor ze haar les geleerd had. Een week later /"■-)) E11 dat In de winter. Zet toch altijd daar uw wagen neer, Waar dit geen last geeft aan 't verkeer. VEILIG VERKEER. Deze film, die- Maandag 6 en Dinsdag 7 Februari as. in de Bios draait, be schrijft de martelgang van tiendui- den veroordeelden in de modder van Auschwitz tijdens de ijzige winter van 1942. Elke nacht arriveren treinen aan het speciale kamp-station, worden man nen en vrouwen, kinderen en ouders ruw van elkaar gescheiden. Marüha Weiss, een jong meisje dat Duits spreekt, wordt aangewezen als tolk. Na de vernedering van het ontkle den en tatoueren van een nummer be merkt Martba schoorstenen die roken- De laatste etappe arriveerde voor hee! velen wel spoedig.... 13en Poolse vrouw bezwijmt tijdens het appèl. Zij is in verwachting, en baart wonder boven wonder een gezonde jon gen. Kindermoord is echter een normale straf voor gedeporteerde moeders en al tracht men de SS-dokter te doen gelo ven dat de moeder gestorven is, het baat niet. Een nieuwe misdaad wordt fluitend bij dc andere, vele andere, gevoegd. Tij dens een selectie voor de gasovens is 'n kleine Franpaise reeds in veiligheid. Haar kameraden, die op de vrachtwa gens worden geladen, roepen haar toe, te vertellen in Frankrijk, op welke wijze hier werd gedood. Dan wordt ook de kleine Franpaise naar een wagen geleid en klinkt in de aanschijn van de dood nog eenmaal het oude lied der vrijheid: De Marseillaise. Hartstochtelijk en be wogen. Een internationale oommissie van het Rode Kruis wordt op een dwaalspoor geleid hij inspectie van het kamp- Eu- génie, een gedeporteerde Russische doktere.® moet in de martelkamer de tol betalen omdat zij de waarheid tijdens de inspectie heeft uitgeroepen. Naarmate de jaren verstrijken nadert de bevrijding en uiterst omzichtig wordt liet verzet georganiseerd. Martha Weiss wordt opgedragen de voorgenomen liqui datieplannen \an het kamp ter kennis van de geallieerden te brengen via een illegale zender. Haar opdracht gelukt, zijzelf worat gepakt, gemarteld en ter dood veroordeeld Het vonnis zal wor den voltrokken ten aanschouwe van het gehele kamp, door ophanging De beul drukt baar echter een mes in de hand 0111 Martha de onterende ophanging te doen ontgaan. Zij opent zich de pols aderen. Haar laatste woorden worden overstemd door het geluid van naderbij komende vliegtuigen, die de dood gaan brengen in het hart van het Reich. Zij betekenen voor de gevangenen evenzo- vele boods 'happers van bevrijding en vrede- Martha bezwijmt in de armen van haar makkers en nog hoort men haar stamelen: Nooit geen Auschwitz meer! had ze hem een telegram gestuurd: Lieve leraar, dank voor de les. Ik wist niet, dat er nog zoveel puike leraars waren- Ik geniet van hun onderricht. Peggy. Wat moest je nu met zo'11 meisje be ginnen? dacht Allan bitter. En het erg ste was, dat ze de waarheid gezegd had in dat telegram. Hij ha'd een afschuwe lijke week doorgebracht, rusteloos, ellen dig. eenzaam. Maar Peggy had pret ge maakt met een troep jongens en meisjes naar hartelust. Ze was niet mooi, maal' ze wist de belangstelling der jongens te trekken. En toen Allan bij haar terug kwam, was ze helemaal niet opgetogen geweest. Integendeel ze had het aan hem overgelaten, de stemming weer op tiet oude peil te brongen. Net, nu ik zo goed opschoot met 'n paar andere jongens, moet jij weer ko men opdagen, was haar begroeting. Allan had graag geprobeerd, belang stelling te voelen voor iemand anders maar dat lukte hem helaas niet. Op een av ond bijvoorbeeld was hij met Catheri ne Busky naar een dancing gegaan. Zij was even exquis als een Shirley Temple- pop cn had ook een dergelijke mentali teit. Tegen twaalf uur deden zijn kaak spieren pijn van inspanning om niet te gapen. En telkens als Peggy voorbij kwam, giebelde ze. Allan had haar wel kunnen slaan. Dacht, je, dat ik een jaloerse .scène zou maken? vroeg ze later. Liefhebben en laten liefhebben, dat is mijn stand punt, mijn levensopvatting, zie je? Allan zudhtle en antwoordde niet en Peggy, die bezig was met haar lippen stift, hield haar hoofd scheef en grinnik te tegen hem. Schei er mee uit, jó, zei ze, j.» krijgt mij toch nooit onder de duim Maar hij kón er niet mee uitscheiden. Hij zat aan tafel met een gezicht als 'n donderwolk Hij had verwacht, dat Peg gy die avond voor zichzelf te hebben, had dat zelfs met haar afgesproken door de telefoon en Peggv had het beloofd. Maar Peggy scheen overal, waar ze zich vertoonde, mensen aan te trekken. Ze zaten nauwelijks aan hun tafeltje of er kwamen al kennissen opdagen. Het ink wel of iedereen, die Allan liever niet zag, die avond bij Castiila was. Hij deed niet erg vriendelijk tegen degenen, die een praatje kwam maken, maar Peggy was een en al lach en grap. En het^ eind was zoals gewoonlijk dat zij het middelpunt werden van een lachende, pretmakende troep jongens en meisjes En liet was helemaal Allan's bedoeling niet geweest de avond in een nachtclub te beëindigen Maar toen hij de rekening betaalde, hoorde hij Peggy met de ande ren afspreken, mekaar over een half uur in een van de nachtclubs te ontmoeten. Zo ging het meestal Hij verbeet zich maar hij zou -haar tenminste een half uur alleen voor zich hebben. Toen ze in de auto zaten, deed 'n blik op haar profiel in het licht van een lan taarn hem al de boze woorden vergeten, die hij had willen zeggen. In de liefde zoeken de uitersten t lkaar. Maar al te vaak ziet men een jongen met een zacht karakter zijn beste gaven van hart en geest, in eer. wrede betovering, verspil len aan een harteloze, zelfzuchtige vrouw en. omgekeerd eveneens. Hier was Allan de zoekende, de ge vende, de nimmer ontvangende. En het was of deze pijn zijn liefde juist aan wakkerde tot een wanhopige harts tocht. 1 Hij legde plotseling zijn hand op Peg gy's arm. Laten vve niet meeer kibbelen, Peg gy. Laten wc trouwen en helemaal van elkander zijn zonder al die vreemden. Peggy vertrok geen spier. All right zei ze luchtig. Allan klemde zjjn handen vast om het stuur. Ikbedoel liet in ernst! zei hij dof- Ja dat begrijp ik, jij bent altijd »rnstig. Zeg. kun jij nu ook niet eens ernstig zijn? Ik hou ontzettend veel van je en vraag je met me te trouwen. Ja, dat weet ik. Wat verwacht je dan van me? Dat ik flauwval? fWordt vervolgd door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 61. Nu was dc toestand helemaal mooi! 62 Terwijl liet pontje met de 0111 Hulp Want. daar het wiel weg was, en ook de schreeuwende passagiers, steeds draai- kabel naar de diepte gezonken was, kon end, met de stroom afdreef, zwommen de het pont.?; noch voor-, nooh achteruit jongens naar de overkant. Toch viel het meer en was het aan stroom en wind niet. mee. zo met alle kleren aan en ze overgeleverd. Het ireef dan ook snel waren dan ook blij toen ze zich op de w eg. Pietje en Jantje waren echter pri- kant kondon hijsen. Och, och, wat waren ma zwemmers; ze sprongen één, twee, ze nat! Het water droop uit hun kleren drie in het water, en lieten 't, Hele pont- en hun schoenen deden bij elke stap: je in de steek. „sjiep! sjiep!"

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 8