Cjrom ^wartsjexelsin het BURGiïJMïm rexel versloeg N. Niedorp (4-1) De woningnood is niet van de laatste tijd I De Texelse schapen in Zuid-Afrika Jan Dekker biljartkampioen „Vriendenkring" bleef traditie trouw WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 640. COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld De Rooy Bockhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotcerdatnsche Bank en CoÖp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De Groen-Zwarte Leeuwen kunnen nog kampioen worden Groot was het enthousiasme toen Zon dagmiddag het eindsignaal werd gege- \en van de voetbalwedstrijd N.-Nicdorp- Texel- Enthousiasme bij de elf Texe laars. die N.-Niedorp met 4-1 hadden verslagen! Enthousiasme ook onder de supporters, die elkaar stralend felici teerden en zeiden: ..Zie je nou wel, het kan!" Ja, het kan, Texel heeft het nog steeds in eigen hand. Dat ,,het" is de kans op het kampioenschap. Zeker, ze staan nog niet aan de kop maar alsze zo doorgaan, stijgen de kansen geweldig! En met die kansen de spanning enonze trots! Want diep in ons hart geloven wij nog altijd in het sprookje, dat de Groen- Zwarte Leeuwen onoverwinnelijk zijn, als ze maar WILDEN. Als ze maar snap pen, dat die tegenstander nooit voor de poes is! Wij geloven weer in: ,.Er is geen cluib meer in deze afdeling die Texel kan verslaan!" Natuurlijk is overdreven optimisme uit den boze. De andere clubs, die er ook zo prachtig voorstaan, zuiden ook alle zeilen bijzetten en daarom zullen wij voorlopig nog maar geen hei roepen, voor we de nodige punten binnen heb ben, want er moet nog flink worden ge werkt! De laatste 4 wedstrijden die T. nog te spelen heeft, zijn de zwaarste van dit seizoen lil. uit tegen Bergen en Gras hoppers en thuis iegen W-vogels en Grashoppers. Nog even de tanden op eikaar, nog viermaal alles op alles, want het doel kan worden bereikt! 'De volledige uitslag in de 4e klas A was: N.-Niedorp—Texel 1-4; Oudesluis— Schoor] 5-1; Vrone-W.Waard 2-2: Wa- tervogels-Berdos 1-1; Grashoppers-DKO 3-1. N.-NiedorpTexel. De Texelaanvoerder Neijons wint do toss, maar dit geeft niet veel voordeel, daar er bijna geen wind is en ook de zon niet 'bijzonder hinderlijk is- De eerste aanvallen zijn direct voor Texel, en het is alleen aan slordig plaatsen te danken, dat hi r geen doelpunten uit voortko men. De verdediging van N, houdt er een zonderling of eigenlijk in het ge heel geen systeem op na. Eigenlijk wordt er geen enkele voorhoedespeler behoorlijk gedekt en vooral de vleugel spelers van de tegenpartij hebben her haaldelijk vrij spel. Door het veelvuldig toepassen van de buitenspelval probeert men hier een oplossing voor te vindefi, wat wel dikwijls, maar lang niet altijd gelukt. Linksbuiten Jullens krijgt enkele uitstekende kansen n aar doordat hij de hal te ver voor zich uit speelt, gaan deze door .tijdig uitlopen van de N-doelman verloren. Na ongeveer een kwartier spe len neemt T. toch de leiding- Een voorzot van Schermer komt voor de voeten van Huizinga, die de bal rustig in het net plaatst. Ondertussen zit ook N. niet stil en doet heftige pogingen om do stand I Een bron van glans! KOSTTE TWEE TIENTJES. De jachtopziener II. en de wachtmees ter S. troffen destijds drie jongelieden in liet duin aan. Een van de drie had een hond hij zich.... De kantonrechter te Den Helder veroordeelde de eigenaar van de hond tot, twee tientjes boete of schoon verdachte vol hield, dat zij enkel oen wandeling door liet duin maakten en beslist niet op wild loerden! VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. CANDIDAATSTELLING. De Burgemeester der gemeente Texel brengt het volgende ter openbare ken nis: Op Dinsdag 14 Maart a-s. zal de Candl- daatstelllng voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noord- Holland plaats hebben; Op die dag kunnen van des voormid- dags 9 tot des namiddags 5 uur ter se cretarie der gemeente Den Helder, bij dc burgemeester als voorzitter van het aldaar gevestigde hoofdstembureau van de kieskring nr. II. lijsten van candida- ten worden ingeleverd; Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iedere dparop voorkomende candidaat dat hij bewilligt in zijn candidaatstolling op de ze lijst. De Hot invulling bestemde formulier-en voor de lijsten van candidaten en voor de hierboven bedoelde verklaringen, worden ter secretarie dezer gemeente kosteloos verk rijgbaar gesteld gedurende drie weken vóór en op de dag der can didaatstolling, derhaive van - 21 Febru arl tot en met 14 Maart a.s. Tsxei, 17 Februari 1950 De burgemeester van Texel. Mr. G. D. REHORST. weer in evenwicht te brengen. Veel kans krijgt men hier echter niet toe, alleen 'n goede kopbal van de linksbinnen, die tegen de paal belandt verdient vermel ding. De rust komt met een 1-0 voor sprong voor Texel. De 2e helft is nauwelijks begonnen of Schermer heeft met een goed schot hoog in he: net succes. Zo van de aftrap af verschijnt middenvoor du Porto alleen oor de N-doelnian en schiet raak (3-0 Na 8 min. spelen benut Jullens een trek- bal van du Porto en brengt daarmede de stand op 4-0. Uit een vrije schop we gens e'en vermeend handsgeval, waarbij de hal door een T-speler van richting wordt veranderd, weet N. dc eer te red den. Verder gebeurt er niet veel bijzon ders meer, al houdt N. wel tot het einde toe vol, waarhij T. echter verreweg de beste kansen krijgt maar daarvan word't geen enkele meer benut. Jan Dekker, Oudeschild, Is Zondag biljartkampioen geworden- Deze jeugdi ge speler heelt alle partijen gewonnen! H- C. Ran, die vorig jaar het kampioen schap veroverde, was ditmaal minder goed op dreef en hij eindigde dan ook op de zesde plaats. N. dc Graaf bleek een ernstige mededinger naar de titel: hij be haalde 1027 punten, terwijl Jan Dekker er met 1959 dus slechts 23 meer had. De jeugdige kampioen ging met de fraaie wisselbeker huiswaarts ën met een medaille èn met bloemen. Het was dus een feestelijk uur voor hem! N. de Graaf en IC Linnhose werden als nr. 2 en 3 met een medaille gehul digd. De deelnemer, die met het laagste gclmiddelde eindigde kreeg als troost prijs een doos exportsigaren! 'De zonen van de kasteleins de Graaf en 'Dekker speelden ter opluistering nog een aardige wedstrijd! ■De voorzitter, de lieer A. Stolk, be dankte alle deelnemers voor de wijze, waarop zij zich van hun 'taak hadden ge kweten, ja, er waren vaak prachtige se ries gemaakt: Linnhose en Breeuwer stonden met een serie van ieder 44 aan de kop. op hen volgde J. Ilooliberg met 39. Ilier volgt tenslotte de eindstand: J. Dekker 1050 1 98 31 5,30 7 7 N. de Graaf 1027 176 36 5,84 7 5 2 IC. Linnhose 857 179 44 4.79 7 4 3 TT. v. Dijk 911 316 27 4.22 7 4 3 F. Breeuwer 939 221 44 4,25 7 3 4 H. C. Ran 772 1 98 23 3,90 7 2 5 .1- Hooijberg 334 218 39 3,83 7 2 5 A. Stolk 695 204 2S 3,42 7 1 6 INGEKOMEN PERSONEN. Anna A. Drevel-Daalder en kinderen, v. Waterlandkerkje, Marijkestr. C 64 n. Koog 15a. Arend van Loon en eehtg., v. Oude-Tonge, Kei'krir.g 21 n. Warmoes straat 52. VERTROKKEN PERSONEN. John R. Alketua, v. Schildereinde 46 n- A'dam, Aniazonenstr. 1 II. EXAMENS VOOR GEZEL EN MEESTER. Het bestuur van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht bericht ons, dat bij voldoende deelname ook dit jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het onder Rijkstoeeicht afleggen van een examen ter verkrijging van de graden van „Geeel" ofMeester"-In de uitvoe rige brochure lezen wij dat er o.a. zal worden geëxamineerd in meubelmaken, timnieren, huisschiildieren, metselen, plaat- en smidsbankwerken (burger- smid) Er zijn trouwens nog meer vak ken, maar wie alle nodige inlichtingen wil Ontvangen, wende zich tot het secre tariaat van do genoemde vereniging, Raadhuis, kamer 197, Amsterdam O. Na toezending van 30 cent aan postzegels (3 a 10 et.) of per postwissel ontvangt u een programma van eisen (duidelijk uiv ambacht vermelden). Aanmelding voor 't examen moet uiterlijk plaats hebben op 15 April a.s. De examens worden in Juli en Aug. afgenomen. BRIDGECLUB „GROOT SLEM". ■Dc uitslag van de '2e ooinp. avond ge houden op Dinsdag 14 Febr. is als volgt: A-Lijn: I. Dhr en mw. J. C. Bruin 40 pt. 2. 'Dhr Steenhnis en A- Mantje 37'/i pt. 3. Dhr Wessels en Idema 37 pt. 4 Dili- K. Mantje en Schermer 36 pt. 5. Dhr Wilkens en De Vries 34'/! pt- 6. Dhr en mej. Rab 28'/* pt. 7 Dhr J. Ran en M. Bos 24 pt- 5. Dames de Graaf en Kil,jan 14l/ï pt. B-Lijn: 3- Dlir J. Bruin en Brinkeriiof 89V« pt, '2. 'Dhr Joh. D. Bakker en B. Stolk 34 pt 3- Dhr en mw. Slori 33'A pt. 4. Dhr en mw. Vlas 33 pt. 5 Dhr ten Gate en Koningsveld 32'/s pt. 6. Dhr v- Zante en v. Lente 31 pt. 7 Dhr D. en W. v.d. Werf 26'/z pt. 8- Dhr en mw. Beemsterboer 22 pt. De volgende compititieavond is op 28 Febr. in Hotel De Graaf. „HET BEGON IN EEN GRACHT"- 'De R.K. Toneelvereniging „Sint Jan1" van Den Burg voerde Vrijdag jl. in Café Nota te De Coeksdnrp het blijspel „Het begon in e'en Gracht". De toeschouwers, leden van d-e I-.T B. en -,St. Deus Dedit" die de zaal geheel vulden, hebben zeer genoten. Een gezellig bal besloot, deze av ond. WILT U BEVERS FOKKEN? Ten einde de beverfokkers te kunnen voorlichten is een smalfilm gemaakt, die een uur draait. Deze film zai door heel Nederland worden vertoond, aldus be richt ons de lieer .1. W Bonke, Alinelose- straat 41, Borne, en bij die vertoning zal een deskundige het w oord voeren. Na af loop is er steeds ruimschoots gelegen heid tot liet stellen van vragen. Ongetwijfeld zullen er Texelaars zijn, die zich met genoemde persoon in ver binding willen stellen teneinde door film, causerie en verdere voorlichting beter inzicht te verierijgen omtrent deze voor ons eiland nog vrjj nieuwe fokkerij. BENOEMD. Zuster C. P. de Jongh, te Goes, is met ingang van 15 Maart a.s- door de afd Texel van het Witte Kmis benoemd tot wijkverpleegster-hiiidbezoekster te Oos terend. DOOR 'T WITTE KRUIS GEKOCHT. Naar we vernemen is de voormalige pastorie van de Geref. Kerk v.h. H.V te Oosterend door de afd. Texel van het Witte Kruis gekocht ten behoeve van haar Wijkverpleging. TEXELSE MARKT Den Burg, 20 F?br. 1950- Aangevoerd: 12 koeien f 600-f 800; 40 n. kalveren f35-f45; 23 biggen f 45-f 60; 2 schapen f 50-f 55. ZEER BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR ALLE TELEFOON-ABONNE'S OP TEXEL. Op Vrijdag 24 Februari a.s. te 13 uur zal de nieuwe Telefooncentrale te Den Burg in dienst worden gesteld. In verband hiermede verzoekt de Di recteur van het Post-, Telegraaf- en Te lefoonkantoor te Den Burg, de mede werking van de aangeslotenen, om van 12,5513.10 zo weinig mogelijk van de telefoon gebruik te maken, aangezien ln genoemd tijdvak de verbinding met de nieuwe telefooncentrale tot stand wordt gebracht. Voorts wordt nog aan de abonné's me degedeeld, dat gesprekken welke om streeks 13 uur mochten worden gevoerd, ('oor de overschakeling mogelijk verbro ken kunnen worden. In het onderhavige geval zal het gesprek opnieuw moeten worden aangevraagd. In 1894 werden er ook huizen door 2 of 3 gezinnen „bewoond" De Woningnood is niet van de laatste H|d! Leest u onderstaande berichten maar eens. die voorkomen in de Texelse Courant van 5 April 1894 en 1 Febr. 1000: „Oosterend, 3 April. Het gebrek aan woningen laat zich hier weder duchtig gevoelen- Met prima Mei moeten verhui zingen plaats hclbben en nog zijn er he den, die niet weten, waar zjj dan hunne tenten zullen opslaan. Voor woningen, die nauwelijks dien naam kunnen dra gen, durft men een goeden huurprijs be dingen en vele huizen treft men aan. die door twee of drie gezinnen bewoond worden. Wel worden weder een paar ln 1947 heeft het Centraal Bureau v-d. Schapenfokkerij in Nederland met me de werking van de Ned. Wolfederatie 6 ooien en 1 ram a-ls geschentasendimg naar Zuid-Afrika gezonden. Ter wille van de uniformiteit van de zending heeft men zich uitsluitend tot Noord-Hollandse schapen bepaald. De lieer C. Roeper, secretaris van het Texelsch Schapenstamboek in N.-Hol- land, deelde aan liet „Hollandsch Land bouwweekblad" mede, dat er in Zuid- Afrika belangstelling bestaat voor het- Texelse schaap. Uit. het contact, dat het Stamboek met een Zuid-Afrikaanse fokker mocht heb ben, is gebleken, dat men in Z.-Afrika gaarne de inheemse schapen wil kruisen met volbloed Texelaars, mits evenwel ooien zowel als rammen prima kwaliteit wol hebben- Vooral een gesloten vachi wordt in Z.-Afrika bijlzonder gewaar deerd. Het grote struikelblok vormen de invoervergunningen en vooral ook de deviezen Verwacht kan evenwel worden dat indien de kruisingen niet. d-e reeds ingevoerde dieren een succes worden, dat dan ook van regeringszlide de be langstelling zal toenemen, vooral nu ge bleken is, dat de onkosten voor de echte liefhebbers geen bezwaar zijn. Ter nadere illustratie laten wjj hier 'n stukje volgen in de Z.-Afrikaan se taal, waarin nader wordt ingegaan op de er varingen die men met de Texelaars tot op lieden heeft gehad. BEGIN HULLE NOU AANPAS BY TOESTAND® IN DIE UNIE. Lotgevaile van Groepie Texel-skape op Grootfontein, deur 13. F. Badenhorst, Vakkundig Beampte, Skaap en Wol,, Grootfontein. Die groepie Texel-skape wat in Sept. 1947 uit Holland by die Grootfonteinse Laiidbouwkolk'go aangekom het, skyn hulle nou redelik goed aan te pas en maak goeie vordering. Hierdie skape-ses tweetand-ooie en een tweetand-ram was een skenking van Holland aan die Suid-AIrikaanse Wolraad en is die enig ste van hul soort, in die land. Die verandering vanal Holand na Middelburg, KP„ was geweldig groot, en daar is verwag dat die skape hulle nie dadel ik ten volle sop aanpas nie. In Ok tober 1947 is die ram dan ook skielik dood weens een aknte vorm van long ontsteking wat gevolg het op een plot- splinge daling van die temperatuur. Twee ooie het later op dieselfde wyse omgekom. Te warm. Aanvankelijk was die Suid-Afrikaanse son te warm vir die skape en het lig- gaamstemperature in sommige gevallen tot. 105.2 grade F. gestyg. Dier se lippe liet, opgeswel en sere het. ontwikkel Na- mate dit koeler geword het. het hulle egter weer gesond geword. Op daardie tydstip was die ooie ook baie vatbaar vir oogsiektes en liet etlikes tydeiik blind geword. Na die eerste paar maande se nioeilikhede het die oorlewende skape goed gevorder. Vier van die oorspronk- iike ooie het nog nie weer siek geword nie en liuUe teel ook gereeld aan. Onmiddellik na hul aankomst op Grootfontein is die skape gepaar. Hier die paring liet ooreengekom met die ka- lende.miaande van die paartyd jn hul land van herkoms, hoewel die seis oen natuurlik heeltemaa' verskillend was. Dit is hekend dat ooie wat net een ge- slagseisoen het, dit behou volgens die tyd van die jaar en nie volgens die ka lendermaand nie, as hulle van die 11001- deüke na die suidelike halfrond oorge- plaas word- Hierdie ooie liet egter bronstig geword en vier van die ses het in Februari 1948 gelam. In die Herfs. In Oktober 1948 is hulle weer gepaar, maar geeneen van die ooie het oor een paart.vdperk van ses weke enige brons tigheid getoond nie. Dorset Horn-ooie en kruisings van Dorset Horns met Me rino's het onder dieselfde toestande 100 persent bronstigheid oor daardie t.vd- perk getoon en in die herfs gelam. Gedurende Maart-April is die Texel- ooie weer vir ses weke gepaar en het ses van die agt in Aug.-Sept. gelam. Dit toon dat hierdie ooie dus oorgesiaan het na hul normale paarseisoen, naamlik in die herfs, net soos m hul land \an her koms en het hulle in die lente gelam Hieruit blj'k ook dat die TexeTskaap net een geslag-seisoen het. Die Texel-skaap is baie vruglibaar soos hiyk uit die feit, dat van vier ooie wat in 1948 gelam het, ses lammers verkry is en tien lammers van ses ooie wat in 1949 gelam het. Twee van die ooie het niet gelam nie, maar hulle was tydens die paring nouliks 'twaalf maande oud. Melkt oetse. Hierdie skaapsoort moet in sy land van herkoms afgesien van wol en vleis, ook melk verskaf en hoewel melktoetse nog nie op Grootfontein uitgevoer is nie. is dit duid el ik dat die ooie baie melk moet gee te oordeel na die vinnige ga- wichtstoename van die lammers. By hul aankomst is die skape goed opgepas en nie op gewone veld gehou nie, maar in 1948 liet die ooie met lam mers op goeie eid geloop en is die lam mers later op stoppellande gesp-een. Van- jaar loop die ooie met hul lammers op swakkerige wintergraanweiding. Onder goeie weidingstoestande behoort die lammers nog vinniger in gewig toe te neem Sterk wol. Die Texel-skape se wol is van die lang sterk tiipe en verskil baie van Merino- wol. Dit het een spinteiling van 48 tot 56. Volwasse ooie lewer meer as 10 pond wol van twaalf maande se groei. Hierdie diere het een ietwat eienaar- dige bouvorm. Ilulle is hoog np die been. baie breed oor die skouers en lende en veral baie wyd tussen die agterbene Hul gewig is opvallend en onmiddellik nadat hulle by hul aankoms van die trein gehaal js, het die ooie gemiddeld 163 pond geweeg en die ram 185 pond. Hoewel die Texel-stoetery binne twee jaar van 7 tot 20 vermeerder het, is hul getal nog te klein om verteenwoordigde proewe op uit te voer en derhalve is dit in hierdie stadium onmoontlik om enige kommentaar te lewer op hul gehrad- heid, v rugbaarheid en groeikrag onder uiterste veldomstande- nieuwe huizen gebouwd, doch dit voor ziet nog maar ten deede in den nood. Wenschelijk is net, dat er spoedig ie mand zal loonen, ondernemingsgeest ge noeg te 'bezitten, tot het bouwen van eenige flinke burgerwoningen en zeker zal zoo'n ondernemen zline beleggingen niet betreuren; daar ongetwijfeld een goed procent gemaakt zal kunnen wor den". Da't was in 1894. Zes jaar later stond liet er met de huisvesting nog niet (veel) heler bij, want in 1900 lezen we: 13e Woningnood i» niet van de laatste tijd! Leest u onderstaand bericht maar eens, dat voorkomt in de Texelse Cou rant van 1 Febr. 1990. „Oosterend, 30 Jan De woningnood die zich hier bijna elk voorjaar doet ge voelen, laat ook thans weer van zieli spreken. Met 20 Maart en 1 Mei moeten elen verhuizen en sommigen weten nog niet waar heen. Naar men mededeelt, zullen weder een paar nieuwe woningen verrijzen, doch dit is voorlopig niet vol doende, aangezien verscheidene perso nen in het huwelijksbootje denken te treden" WELKOM THUIS! Korporaal J. G. Schaap, De Cocksdorp 133, komt. Zaterdag 25 Febr. as. met de „Padleur" te Amsterdam aan; huzaar L. v Koningsveld, Wilhelminahum 29, Den Burg, komt Vrijdag 3 Maart met de Atlantis" te Amsterdam aan. Onze correspondent te De Cocksdorp loogt aan d'it bericht. toe: De lieer Schaap werd 5 Nov. 1946 in militaire dienst geroepen en vertrok 20 Juni 1947 met de ..Sloterdi.ik'1 naar Indo nesië. Cooksdorpers. laat hjj iets feeste lijks zien bjj zijn thuiskomst: de vlaggen uit! Bij die Wens sluiten we ons gaarne aan en dat geldt natuurlijk ook voor ,,Ber- tus". (Bijzondere correspondentie.) De traditiegetrouw heeft ..Vrienden- lering" de sociëteit van De Cocksdorp, haar feestavond weer gehouden en wel Donderdag jl. in Hotel De Hoop. De voorzitter, de heer Kalf kon onge- i eer 70 personen welkom lieten. Begonnen werd met het kluchtige blij spel ..Poliy Perkins", dat onder regie van de heer Kalf werd opgevoerd. Het stuk \oert ons naar de buurt, van Londen, waar een jonge weduwe, mevr. CaltJiorpe woont. Deze dame zit opge scheept met haar neef Robert Cilmour, een echte nietsnut. Mw. Calthorpe's geld zaken worden geregeld door haar 00111 Priestly, die haar geregeld aan het ver stand tracht, te brengen, dat ze zuiniger leven moet. Dan komt oom opeens met de tijding, dat een vroegere minnaar van haar uit Amerika 759,000 pond sterling heeft nagelaten. Ze krijgt al dat geld, als zij met zijn neef, Fergus Wimbux trouwt. De jonge weduwe wil deze neef echter niet ontvangen maar door nieuws gierigheid gedreven, verkleedt zij zicli als kamermeisje 0111 onder het pseudo PolU' Perkins" de neef te ontmoeten. De neef van de gestorven minnaar (Vttn- popt zich als ee:i ietwat boers type, zon der manieren, die door de huisgenoot Robert Cilmour aan de praat gehouden moet worden. Dit alles geeft natuurlijk diverse verwikkelingen maai- het eind is dat ze elkaar krijgen, t-rwijj Robert, met. de zuster van Fergus huwt en bovendien nog een gedeelte van de erfenis op strijkt door een weddenschap te winnen. Het stuk Werd goed gespeeld, alle spe lers hebben zirii ten volle gegeven en de aanwezign hebben door hun applaus en lachsalvo's te kennen gegeven, dat het stuk er goed „inging". Daarna volgde r.og een zeer gezellig hal, onder leiding van de heer Smit. Het feit, dat om 4 uur 's morgens pas geslo ten werd, bewijst wel, dat de stemming er goed inzat cn het scheiden zwaar viel!

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1