Cjrocn '2wat'Lr Jexeh in het harL, Het gaat best met cle Gemeente-varkens Probleem aan Hallerweg werd opgelost en er is zelfs een financieël voordeel behaald Export-eieren worden goed verpakt tbc 11 lialüvj eeuw CjcfecWt De molen van Oudeschild wordt gerestaureerd In 1600 gebouwd Initiatief Christelijke Besturenbond, afd. Texel, met goed succes bekroond Jong en Oud hacl voor de films veel belangstelling le Oosierend Bij voorjaarsbeurt WOENSDAG 15 MAART 1950 63e JAARGANG. No- 6408 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy i.o. Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per half jaar. HET GAAT BEST MET DE GEMEENTE-VARKENSMESTERIJ. Er is zelfs een fi nancieel voordeel mee behaald! Dit werd medegedeeld op de Vrijdagmiddag in Hotel De Lindeboom gehouden ledenvergadering van de Vereniging Texel tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Vorig jaar Mei wer den 26 biggen in de varkenshokken aan de Hallerweg gedreven en die groei den als kool- Geen wonder: driemaal per dag konden ze zich lekker rond eten ja, de heer Grisnich heeft goed voor ze gezorgd! Best eten was het: een mengsel van meel en vlees- en beendermeel. Dit laatste werd na allerlei bewerkingen verkregen uit afgekeurd materi aal (vlees en organen), dat voorheen de kuil in ging. Dank zij het voortreffelijk werk van genoemde vereniging hebben wij, ge- meentenaren. dus twee vliegen in één klap gevangen: het afgekeurde materiaal hoeft niet meer de grond in, dus geeft dat geen zorgen meer ten aan zien van de volksgezondheid en we zijn er financieel zelfs beter van geworden- Maar bij de ,,op stapel zetting" van de mesterij is natuurlijk allereerst aan de volksgezondheid gedacht! Ieder jaar moest er aan de Hallerweg 50,000 kg. afgekeurd materiaal worden begraven. Daar ging zoals men begrijpt, op de duur een noodtoestand heersen- Kr was praetisch geen plaats meer voor nieuwe kuilen. Het terrein was vol! „Als de gemeente er eens varkens ging mesten? Dan kunnen we het materiaal, dat niet voor de consumptie geschikt is, tot varkensvoer verwerken!" zo werd er gezegd- Dat leek veien een goed idee en men heeft die zaak meteen goed aange pakt. De ..Vereniging Texel" werd het he iteer van de mesterij teovertrouwd Wij herinneren ons nog de vraag, die wij vorig jaar aan de heer E. Noordijk, Hoofd van de Veterinair-Hygiënisohe Dienst) van onze gemeente 'richtten: „Zal de mesterij financieel voordeel opleve ren?" En het antwoord: .Waarschijnlijk niet, we kunnen uiteraard nog niets zeg gen, want het is iets geheel nieuws" Hoe dan ook, de gemeente heeft begre pen. dat de mesterij moest worden be proefd en zonder strubbelingen werd be sloten f 5000 voor dit doel uit te trekken voor de bouw van de kookinstallatie, etc. Na de vergadering hebben we een vi site afgelegd bij de gemeente-varkens. Het logies was dik in orde en weer wer den we ervan overtuigd, dat een varken een zindeijk dier is als-ie maar op tijd nieuw stro krijgt- De loods die we bin nenstapten had twee vakken, een voor de biggen, die inmiddels tot flink.' schrammen waren opgegroeid en een voor,varkens- Ze lagen allemaal op een oor, 'de meesten bleken in diepe slaap verzonken, ze lieten een hoogst, tevre den gesnurk horen. Enkele varkens er waren er hier negen konden de slaap niet te pakken krijgt 11 en snorden beris-pend- Ze waren blank, als opge poetst vanwege hot bezoek- „Dat beleef je niet vaak, negen bar- gen uit een nest!" zei Grisnich. ,.We hebben in totaal 26 krulstaarten in de kost, want in een andere loods liggen er nog 8 (varkens). 'De in Mei ontvangen biggen zijn (zoals van zelf spreekt) reeds afgeleverd. De verenging mest ze tot 100-120 kg. Uit het verwerkte materiaal is tevens een llinke partij technisch vet verkre gen, steriel, kiemvrij," Ons compliment aan de lieer Grisnich- Over de vergadering nog het volgen de: ze stond onder leiding van de heer U- Stoepker, voorzitter, die zijn stem ook ditmaal niet behoefde le verheffen 0111 de aanwezigen welkom te lieten, immers was de opkomst weer gering. Het voor stel van de heer N- Helman, 0111 volgende keer 's avonds te vergaderen werd dan ook in ernstige overweging genomen- 'De administrateur, de heer C. Buijs- man, deelde mede, dat in 1949 172 dieren waren goedgekeurd. Afgekeurd 154 die ren- Er waren 26,764 ponden vlees ver kocht. jaar daarvoor 22,338 pond- Aan de eigenaars was f 12,400,05 uitbetaald, bo vendien ontvingen zij 111 totaal f 581,93 toeslag van het V.V-A. (Vee- en Vlees- aankoopbureau). Er was dus totaal uit betaald f 12,981.08, het iaar daarvoor f 11.472,61- De heren J. Keijser en Van Heer- waarden hadden de rekening in vol maakte orde bevonden- Op' voorstel van de voorzitter, werd de heer N, Eelman, bestuurslid, bij acclamatie herkozen. DAARTOE UITGENODIGD hebben we dezer dagen een kijkje genomen in de sorteerloods van Adr- L. Zijp's Eier- handel. gevestigd in het pand War moesstraat nr. 75- Te midden van stapels kisten stond de eiersorteermachine, die non-stop werkte. Ze had een capaciteit- tot 8006 eieren per uur. De eieren wer den door eeiv v ernuftig instrument auto matisch gewogen, in zes groepen ver deeld en tegelijkertijd gestempeld. De hoenders produceren over het algemeen weliswaar normaal gevormde eieren, maariedere gram is er ten slotte een! Vooral nu de prijs zo hoog is! „Dit is speciale export-verpakking!" zei de heer Zijp. „Je ziet. ze kunnen een stootje hebben!" Hij liet een kist op een ruwe manier kantelen, zette 'm vervolgens allesbehal ve zachtzinnig neer en merkte ter illu stratie op: „Er viel ers een kist met eie ren van een flink beladen wagen- Ik schat, dat-ie van drie meter hoog op de straatstenen terecht kwam. Tot grote verwondering waren er van de 360 eie ren slechts 4 radicaal kapot, 18 waren er gekneusd", Anderhalf jaar gededen richtte de heer Zijp zijn bedrijf op Texel op en het gloeit- In Hoorn heeft hij twee panden - oor een neveribedrijf aangekocht, spe ciaal bestemd voor de exporthandel. „Ik ben verzamelaar, handelaar, gros sier en exporteur- Moet je zien, wat een paperassen je tegenwoordig nodig hebt"! BOUWPLAN EN UASSENKEUZE- Nu de zaaitijd voor de zomergewassen weer voor de deur staat is op de mees te bedrijven het bouwplan voor 1950 al wel gereed. Er za! in vergelijking met 1949 wei een kleine verschuiving van de gew assenkeuze merkbaar zijn o-a- als ge- volg van de goede prijzen die bv. voor zomergerst- aardappelen en uien zijn gemaakt- Vooral de laatste twee gewas sen Zijn mevr m de belangstelling ko men te staan. Wij willen er echter op wijzen, dat plotselinge verschuivingen naar een bepaalde teelt zeer speculatief en gevaarlijk is. Met'het achter de markt aan hollen iv.m- de te h 1-en gewassen, moet men zeer voorzichtig zijn. Het is bekend, dat zolang er van een bepaald gewas meer aanbod is dan vraag, de prijs laag blijft. Bij uien rn aardappelen is dit zeer sterk het geval, temeer daar voor deze gewassen de mogelijkheid tot export een belangrijke factor is- De ho ge prijzen welke momenteel voor deze producten betaald worden, komen niet zo vaak voor. Wanneer het bouwplan gereed is. komt als tweede punt de rassenkeuze de aandacht vragen- Immers men zal een keiize moeten maken uit het. rassensorti- rnent van het betreffende gewas- De keu ze moet vallen op die rassen die onder de betreffende omstandigheden van grondsoort en bedrijfsvoering de beste resultaten beloven op te leveren. Men bedenke evenwel, dat een hoge produc tie tevoren niet positief kan worden v astgesteld- We zijn immers afhankelijk van natuurlijke omstandigheden, die men niet in de hand heeft. Het zou te ver voeren om van ver schillende gewassen het assensortiment te bespreken We verwijzen daarvoor naar de rassenljjSt die voor de prijs van f 1.is te verkrijgen hij de N V. Lei- ter-N'üpels te Maastricht Eigenlijk moet iedere bnuwboer elk jaar dit boekje aanschaffen, teneinde od de hoogte te blijven van de ontwikkeling van de ras sen van praetisch alle gewassen en de daaraan verhonden voorwaarden voor de productie i.v.m grondsoort, vrucht baarheid, ziekten, machinal) bewerking enz. De Rijksland'bouwvoorliehting, TEXELSE MARKT Den Burg, 13 Maart 1950. Aangevoerd: 9 koeien f 700-f 900; 34 schapen f 80 f 90; 16 biggen f 45-f 65. 27 n- kalveren f 35-f 50- OM HET TURNKAMPIOENSCHAP. Naar de beer C. Mets ons meedeelt, l'gt het in de bedoeling 0111 op Zaterdag 25 Maart in Casino wedstrijden te orga niseren voor de jongens- en meisjes- adspiranten van Gymnastiekvereniging Texel. Dat zijn zeer bijzondere wedstrij den, want het gaat. 0111 de verenigings- kampioensehappen! Dus.... trouw oefe nen, want het is al weer spoedig 25 Maart! DRIE KWART EEUW IN DE SCHAPENHANDEL! De heer S- van Wieringen, te Alk maar woonachtig, herdacht gisteren zijn 75-jarig jubileum als schapenhandelaar op de veemarkt te Pui-merend. Het ge meentebestuur en de handel hebben hem gehuldigd. Wij plaatsen dit beTicht. omdat er natuurlijk heel wat Texelaars zijn. die de krasse baas kennen! ER RIJDEN BUSSEN. Uit de adv- blijkt dat er van ieder dorp bussen rijden naar de vergadering van de Vereniging Texel tot bestrijding van Runder-tibc en andere veeziekten, welke Vrijdag a s. wordt gehouden, „Oudeschild, 2 Maart 1900 Uit. Am sterdam kwam hier hedenmorgen ie mand met het. doel om bootwerkers aan te werven, ter lossing van stoomschepen, die geregeld in de hoofdstad lading aan brengen- Een flink loon. f 1G per week. werd uitgeloofd en aangezien de vissers zulk een weekloon maar zelden mogen genieten, waren al spoedig ettelijke lief hebbers gereed om zich voor scheeps lossers te verbinden. Met de namiddag boot vertrokken 25 personen die zich te gen gemeld loon hadden verbonden om daarvoor 72 uren per we-k te arbeiden" „OH, WONDERFUL!" Dit is de enthousiaste uitroep van een Nieuw-Zeelands meisje, een brunette van duizend weken, die (net zo moedig als destijds Michiel de Ruyter op de toren van Vlissingen) langs allerlei kleine trapjes en tenslotte over een balk uit de kap van de korenmolen van ons havendorp Oudeschild is gekropen. Ze geniet op zo n 25 meter boven de begane grond van een koste lijk panorama: je kijkt van hieraf op het haventje van Oudeschild Een zo goed als leeg haventje. Daar liggen slechts enkele schepen: de voorwaarts, een beurtschip en van achter een gebouw komt de boeg van nog een ander vaar tuig: de vissers zijn de zee op en de passagiersschepen zijn eveneens uitg#- Dc molen van Oudeschild wordt ge restaureerd. het karwei wordt uitge voerd door A- Blom Zonen- Dtze molen is in 1944 door de gemeen te Texel aangekocht- Hij wordt voor f 4 per week verhuurd. De N V TESO sub sidieert. Sedert 1943 is met de N.V T-E. S.0, een regeling getroffen krachtens welke zij voor 50 pet- deelt in de exploi tatie-uitkomsten- Ook in het ten laste van de gemeente gebleven gedeelte van de koopsom èn in de kosten der eerste reparatie droeg zij 50 pet- bij. Voor het onderhoud over 1950 werd f 450 op de l>cgroting uitgetrokken- 450 Gulden. Wij zijn ervan overtuigd, dat er heel wat lezers zullen zijn. die voor geen duizend gulden op de kap klimmen, zoals de gebroeders Blom dat dezer dagen deden om die kap met een laag stevig rubberoid te bedekken- Hoog tevrees kennen deze vaklieden niet- De Nieuw-Zeel a ndse bezoeksters trou wens evenmin, want ze lopen dood- nuchter over de stellage, die rondom de kap is aangebracht- En breed is die stel lage nu bepaald niet. in ieder geval niet gemaakt, voor toeristenbezoek! De dames hebben trouwens geen tijd om aan hoogtevrees te denken: ze hebben enkel oog voor het schone tafereel van deze verheven post. Ze zien de kleine huisjes van Oudeschild. zeer velen nog bedekt met de oud-TIollandse rode pan. de Waddenzee ware het weer helder der geweest, zo zouden ook de rij bo men, huizen en kerktorentjes van Wie- De Chr. Besturenbond van liet Ohr- Nationale Vakverbond kan met vol doening terugzien op de filmvoorstellin gen, die op zijn initiatief tc Oosterend zijn gehouden: 's middags hebben 110 kinderen niet. grote aandacht gekeken naar de film „De kinderen van de grote fjieid" en 's avonds hebben 200 volwas senen genoten van de film ..Naar ver nieuwing der sameleving" In „De kinderen van de grote fjieid" ontmoeten we «even kinderen, welker ïader door drankmisbruik om liet leven is gekomen; ook moeten zij hun moeder verileaen. Ze besluiten de hut waarin ze woonden, te verlaten en door cle einde loze sneeuwvelden naar het Zuiden te vertrekken, omdat zij geön vertrouwen hebben in de zorgen van het gemeente bestuur. De geit (Goudsik) gaat met hen mee, en zij zal meer dan eens de aller kleinsten van de hongerdood redden met haar melk. Schoenenpeter, een oude schoenmaker is hun eerste redder in de nood, zij verblijven na een lange en zware tocht twee dagen bij deze goeds man en gaan dan vol moed weer verder Het jongste kind raakt in een sneeuw storm verloren, maar wordt gevonden door eon kinderloze houtvester, die er zijn vrouw overgelukkig mee maakt- Zo treffen zij meer goede mensen op hun tocht en dé groep van zeven slinkt ge- sladig. totdat na allerlei avonturen, de oudste alleen overblijft Nu hij alleen is, wordt het. leed hem bijna te machtig- Maar dan ontmoet hij de dominee, die reeds van al hun avonturen op de hoog te is, en die hem zijn ideaal om predikant te worden, wil helpen verwezenlijken Het was een mooie en leerzame film. waar de kinderen dan ook volop van konden genieten Er was een mooie so ciale moraal in verwerkt. Sommige kin deren waren zeer geroerd- Hierna werd nog een tekenfilm ver toond. waar de kinderen hartelijk om lachten! De avondvoorstelling werd door de voorzitter, de heer P. Bakker Jzn„ ge opend door het laten zingen van psalm 98 vers 4 Hierna las bij Jesaja 55 en ging voor in gebed. Ijoorzitter heette de aanwezigen van harte welkom en hoop te dat het een mooie en leerzame avond zou worden. In het bijzonder werd wel kom geheten vriend D de Ridder, dis- trictsbestuurder van N -Holland van het C-N-Vvoor veie Texelaars geen onbe kende- Hierna was het woord of de daad aan vriend Der, de filmoperateur. Hij draaide eerst de film o\er 't Vlieg- tuigmoederschip, de Karei Doorman- De ze film liet ons zien hoeveel werk er wel op 7X>'n schip te doen is. Vervolgens za gen we een tekenfilm ..Strandgenoe- gons". Die bracht de lachspieren ge ducht in beweging! Na nog een film te hebben vertoond, werd het woord gege ven aan vriend De Ridder. Spreker her innerde in zijn rede aan de schrille toe standen die voorheen bestonden en de strijd die gevoerd is voor sociale ge rechtigheid. Spr. ^rduidelijkte dit door ccn vooi beeld. dat op ons eiland is voor gevallen. Ten slotte wees hij op hetgeen reeds-bereikt werd èn op de strijd die nog steeds gevoerd wordt- Dat wij al met al een principiële rede hoorden, be hoeft geen betoog Hierna werd de hoofdfilm gedraaid „Naar vernieuwing der samenleving'1- Een film van leven en werken in het C-N-V- De film toont ons eerst het verband tussen de Zondag en de andere dagen van de week. De Zon dag is de rustdag, de dag voor de kerk en voor liet. ge-zin. Vervolgens maken we kennis met vader er. zoon Weiber, werk zaam in hetzelfde metaalbedrijf- Vader als opzichter en zoon op kantoor. Ze brengt ons ook bij de klompenmaker De Groot in zijn landelijke omgeving De oorlog komt en de bezetting brengt moeilijkheden De Groot en zijn gfizin moeten evacueren- Zij komen terecht bij hun familie de Webers. De Groot krijgt werk op de fabnek waar de Webers ook werken- Hij kan hier echter niet aarden- Ook thuis heeft hij het moeilijk, vooral door de voedselschaarste en de gedachten aan zijn eigen huis. dat nu een prooi is van het water- Doch de be vrijding komt. zij gaan aan de wederop bouw. Ook van de Chr- Vakbeweging. De Groot blijft echter pessimist. In eij on derling gesprek komt. ter sprake wat 't ONV doet- waarbij allerlei beelden uit 't werk van de Chr- Vakbeweging op het doek komen. Ten slotte moet De Groot zich gewonnen geven. Er is perspectief in de weg der Chr. Vakbeweging. Ook hij gaat zich aansluiten bij de Chr. Vakbeweging- Dit laatste woord brengt het slot der film- Ruppert, de voorzitter van het ONV opwekkend tot aansluiting om mede te streven naar vernieuwing der samenleving, opdat eens d' arbeid bloeien zal. in vrijheid overal"- Voorzitter bedankte alle aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Hij ver zocht. te zingen de Avondzang, waarna vriend De Ridder voorging in dankge bed ringen hebben kunnen onderscheiden. Naai- het Noorden liggen de Texelse weiden Boven de molen wieken vogels. Deze molen wordt dus gerepareerd en dat is een wjjs besluit, want zonder dit bouwwerk zou de eerste kennismaking met Texel lang niet zo aardig zijn Als de toeristen nu de haven in zicht krij gen zien zij op de achtergrond die molen met zijn 'grote wieken- Heel anders dan op Don Quichotte maakt zo'n molen op ieder onzer een vertrouwde indruk. Een vele jaren geleden hij Den Burg (Molen straat) staande molen beetle de Vrede"- Dat is een zeer juiste benaming- Zij, die daar oog voor hadden zullen in 1902 dan ook met voldoening hebben vernomen, dal bij de haven een molen werd ge bouwd. Die molen stond aan de Zaan. IT e t was een pelmolen, maar op Texe! >;ou men er graft n mee gaan malen- Wij len de heer Klaas Knijper heeft de mo len hier weer opgebouwd- Een knap stuk werk De molen heette in de Za an I ..Do Tlaanroeier", maar op Texel ken- j den w ij hem niet met die naam. Het. was „de molen van Oudeschild" of ..de molen van Dros Co." want dié firma heeft hem laten houwen. ,Jk heb ïvspect voor de bouwers van zulke molens!" zegt. de heer Blom Sr- i „Deze is misschien wel van 1600 Hoe i kregen ze 'het met de primitieve midde- j len voor mekaar!" Inderdaad, dat is een enorm werk ge- w eest Drie eeuwen oud'n driehonderd jaar kan de tand des tijds lelijk werk doen- Deze molen werd niet gespaard- Toen men hem hier. in Oudeschild. weer overeind zette, ontdekte Knijper, dat de vurenhouten boekstellen verre van klok- gaaf meer waren. Hij oordeelde het 't beste om ter versteviging meteen dikke baddings rondom aan te brengen. Intus- van liet huis hebben de handen veel te lijden Hamea-Gelei maakt ze weer zacht als zijde, gaaf en blank. sen hebben de gebr Blom de (8) hoek- steilen geheel vernieuwd: er kwamen ei ken steilen voor in de plaats Dat is een h el karwei geweest, want zo'n steil is ngeveer 14 m lang! Het was meer dan lijd, want de oude boekstellen kon je meteen in de kruiwagen scheppen: door en door vergaan! „Deze zijn over 300 jaar nog goed!" zegt Blom Sr. Behalve de kap, moet nok de omloop opgeknapt, worden. ..Loop er maar niet. op. ik vertrouw hem niet meer", is liet advies en we volgen die raad gaarne op, want ook de omloop is nog verscheidene meters boven de veilige grond. De molen zal opnieuw geschilderd worden- (In 1932 is de buitenwand van de romp geheel van rubberoid voorzien en dat spul 'heeft zich nog steeds goed gehouden) Een jaar of 25 geleden heeft de storm de molen geducht te grazen gehad, er braken tw ee wieken af De re paratie kostte een lieve cent, maar men liad het er (gelukkig) voor over- In 1944 héeft-ie nog gedraaid- Dat was in de tijd, toen u en ik de molenaars van ons eiland zo'n warm hart toedroe gen. U weet wel, toen we niet ons clan destien zakje tarwe of rogge op pad gingen. Huurder was toen de L.T.B

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1