Cjroen 'ZwartsJ'exeh in het harL, Honderdduizend eieren naar de P.T.V. Er lopen ongeveer 40.000 kippen op Texel SPROET EN-< „Wie wat worden -wil trekke het zeegat uit" (Sc-u lialtv lvhio cjciccWn „Repelsteeltje" in de School van MiddenEierland Vele gemengde bedrijven kweken ook bloembollen Dinsdag begint de Lente ZATERDAG 18 MAART 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6409 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy i.o. Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652. Abonnementsprijs f 2,45 per hali jaar. „DEZE WEEK VERWACHTEN WE OP Z'N MINST HONDERDDUIZEND EIE REN", aldus deelde de voorzitter van de P.T.V. Texel ons mede na afloop van de jaarvergadering der leden-leveranciers, welke Dinsdagavond in Hotel De Lindeboom werd gehouden- ,,Ik schat het aantal kippen, dat op Texel loopt, op 40,000". Uit deze cijfers blijkt, dat de kippenhouderij zich ook op ons eiland weer aan het herstellen is, met reuzenschreden gaat het excelsior- Die honderdduizend eieren (minstens) betekent een record, althans na de oor log, want vóór wereldoorlog II heeft de P.T.V. Texel een maximum aanvoer van 165,000 eieren beleefd. Dat was omstreeks 1937 op 1938. (Winst op verzamelde eieren, hande- laarsloon, verhuur kisten, verhuur gn- 'bulivi-nj. De commissie van beheer (de heren Jac- Hakker Aditsn., S- Bakker en Jn. Kuip) bracht gunstig rapport uit. De voorzitter dankte de ocnunisise voor haar werk. ook dankte hij de direc teur voor diens beleid De voorzitter dankte de commissie maar hij'was herkiesbaar. Daarom werd hij bij acclamatie herkozen. In plaats van de heren Jac- Bakker Adrzn., lid van de Commissie van Beheer, die niet her kiesbaar was. werd gekozen de heer G. P. Koorn, „De Kri-m". Bij de rondvraag werd de heer Haars- ma op zijn desbetreffende vraag mede gedeeld dat eendagskuikens mogen wor den ingevoerd (behalve uit N.-Brabant), mits ze in nieuw materiaal overgebracht worden- De voorzitter wees er bij de sluiting op, dat de 2e soort eieren hoofdzakelijk door vuile exemplaren wordt gevormd. Ook hij zon het zeer juist vinden als de 2e soort in een andere prijsklasse kwam Ie liggen- Dit vond aller instemming- Uit de notulen van de secretaris, de lieer J. Stammes, alsmede het jaarver slag van de directeur, de heer P. Sluis- man, verkregen wij de volgende spre kende vergelijkinr Jaar eieren opbrengst 1947 1948 1949 1,5-29.082 2,120,791 2,921,193 gemidd. per 100 11,90 f 11,97 113,07 1181,955,67 f -253,964,67 f 382,005,12 In 1949 werden er dus 800.437 eieren méér aangevoerd dan liet jaar daar voor! Aan de pluimveehouders kon in '19 f 128,040,45 meer worden uitgekeerd! De vergadering stond onder leiding van de heer ,lac- Keijser, voorzitter. In zijn openingswoord merkte hij allereerst op, dat 1949 een bevredigend jaar is ge weest. Ook voor de vereniging- Er was per 100 eieren f 1,10 meer uitbetaald dan in 1918- Hierop las de heer J.-Stammes de no tulen voor. Aanvankelijk ging dat min der V lot. De oorzaak? De secretaris had z'n bril vergeten! ..Neem deze!" zei de voorzitter- De secretaris m-ikte zonder dralen de aangeboden bril op z'n neus en de zaak liep weer gesmeerd- (Een en ander gaf de indruk, dat voorzitter en secretaris elkaar wel eens meer op dez? manier hadden bijgestaan). Vervolgens was het woord aan de di recteur, de lieer P. Sluisman, die het jaarverslag uitbracht. Daaraan ontlenen we: ..De Vereniging mag zich blijkens de omzetcijfers (zie boven) in een groei ende belangstelling verheugen- Ons be stuur is voor dit vertrouwen dankbaar cu erkentelijk en het hoopt, ook in de toekomst de belangen der pluimveehou ders op de allerbeste wijze te blijven be hartigen- 'Dc directeur herinnert vervolgens aan de aansluiting bij de V.E-U.E. Dat is een tot één groep aangesloten groep van co öperaties. die ongeveer 10 pet. der Ne derlandse eierproduetie in handen heeft- Vooral in liet najaar werden hoge prij zen uitgekeerd- Deze lagen vele weken belangrijk boven de hoogste marktaote- ringi In deze uitkering was een deel der op liet buitenland gemaakte winst ver werkt, Vooral werd met de handel op Duitsland goede zaken gedaan. Na de aansluiting bij ..Allernaar" wei den de eieren voor liet. merendeel onge sorteerd afgeleverd. Dat gaf een belang rijke vverkbesparing. Wanneer ter plaat se eieren nodig zijn worden deze nog over de machine gesorteerd, geschouwd en gestempeld- Tijdens d' zomermaan den was de kwaliteit der eieren matig. De bewaarplaatsen zijn in vele gevallen ni.et goed. Ook worden er wel eieren ge wassen. maar dit is uit den boze- Derge lijk? eieren keurt de export onverbidde lijk af. zodat die producten dan tot de 2e soort gedegradeerd zijn. Hpt is voorts jammer, dat er nog vuilschalige eieren worden aangevoerd. Misschien zo zegt de directeur, is liet wel goed om in de toekomst evenals dat bij de uitbetaling van de melk gebeurt, de uitbetaling der eieren te regelen naar gelang de kwaliteit is- Zij die aan de eieren de meeste zorg besteden, ontvan gen dan de hoogste waarde- En dat komt hun toe! Van de gelegenheid tot verkoop van pluimvee via onze vereniging werd door de pluimveehouders nogal gebruik ge maakt. De Vereniging telt thans 328 leden. Verschillende personen zegden toe, zich als lid te zullen laten Inschrijven. Als 1950, zo besloot de directeur, de zelfde resultaten geeft als 1919, mogen de pluimveehouders tevreden zijn- Hierna gaf de directeur een duidelijk beeld van de financiële stand van zaken- De balans meldt een algemene reserve van f 7.077,58. maar de reserve is in wer kelijkheid veel groter, minstens f 6000, dank zij het feit, dal gebouwen en ter rein, kantoorinventaris, kalkbakken en weegklok voor ieder één gulden geboekt staan. De vrachtauto staat voor f 500, op de balans. Die is natuurlijk ook heel wat meer waard! Blijkens de verlies- en winstrekening werd op de auto f500, afgeschreven. De exploitatierekening wees het bedrag van f 19,059,64 aan. JB- BOON Czn. BEHOUDEN THUIS! Na drie weken vertraging. Drie weken geleden hadden de bewo ners van Den Hoorn de woning van de familie C- Boon luisterrijk versierd want Jaap Boon zou uit Indonesië thuis ko men. Maar, hoe jammer, Jaap moest eerst te Utrecht in een ziekenhuis wor den opgenomen. Dai was een grote te leurstelling voor Jaap en zijn familie. Gelukkig was hij weer spoedig hersteld; Zaterdagmiddag jl- is hij op Texel terug gekeerd. Onze correspondent had er per bulletin voor gezorgd, dat de dorpsge noten tijdig hun maatregelen konden treffen voor de blijde incomste en toen Jaap D,?n Hoorn in liet vizier kreeg liin- g.:n daar re cis velt vlaggen. Dc gevel van de ouc'erlijke woning was versierd en in een lichflbak boven de erepoort wa- i' mi als transparant aangebracht een beeld \an liet Hoorndtr kerkje en een Indonesisch landschap. Wat een drukte in het dorp, toen Jaap de ouderlijke wo ning betrad! 's Avonds bracht fantast corps D.K.K een serenade! Dis. voorzitter van het corps, de hee.' J'b Kiljan sprak Jaap hartelijk loe. Ook de heer Jurr. Beuni- kes, voorzitter van S.V- Dt Zwaluw, verwelkomde Jaap spontaan en hoopte, dat deze de voetbalclub zijn beste krach ten zou w illen geven. Na afloop toog D.EK- met fakkels door het dorp. Er waren veel bloemen en ook kon er \an heerlijke taarten worden gesmuld! De buurtbewoners lmdpn een prachtig cadeau aan- komen vroeg in t voorjaar Zoop tijdig SPRUTOL Emigratie-avond in hotel „Texel'' „Wie wat worden wil, wel die zit niet stil, maar die trokkJ het zeegat uit!" Hoe veel Texelaars zijn er in de loop der jaren al n iet geëmigreerd?! Over het algemeen met goed succes- Z? emigreerden al toen Texel nog maar amper 5000 bewoners telde, zodat er toen neg geen spiake was \an overbevolking: door emigratie lioop- t 'tl zü meer t? kunnen bereiken! Daar de emigratie in het middelpunt der belangstelling staat is liet een goede gedachte au .bet Bestuur v.d. Stichting v.d Landbouw en de Directeur van het Arbeidsbureau alhier om een avond te organiseren, waarop de emigratie zal worden besproken De lieer Sloof, land- bouw'beniiddelaar. en chef van de Afd- Emigratie van het Gewestelijk Arbeids bureau Alkmaar, is uitgenodigd om op Dinsdag 21 Maart a.s. in Hotel Texel te spreken over dit belangrijke onder werp- De heer Sloof is in emigratie-za ken goed thuis, want reeds jaar en dag behartigt hij de belangen van de adspi- i ant-emigranten- Blijkens adv. worden ook de dames hartelijk uitgenodigd tf komen luisteren WEEKBERICHT P.T.V. TEXEL. Voor de eieren aangevoerd in de week inn 6-11 Maart wordt aan de pluimvee houders f 1.95 per kg- uitbetaald. De totale aanvoer bedroeg 96,185 stuks. Ge wicht hiervan bedroeg 5822.9 kg. l'TI.M'NIEUWS IOHN HODIAK „THUISKOMST"- In deze film wordt de hoofdrol ge speeld door Clark Gable. Wij ontmoe ten hem als dokter Johnson. Zijn vrouw heet Penny- Ze hebben het beiden zo druk met sociaal werk, dat een be langrijke factor, het gezinsleven wordt \erwaarloosd- Op zekere dag vertrekt Johnson naar liet front. Daar z;en wij. boe een dappe- if verpleegster hem overal als assisten te ter zijde staat- Tenslotte 'bekennen zij elkaar hun wederzijdse, grote liefde- Niet lang daarna overlijdt de verpleegster aan de gevolgen ener verwonding. Wat doet dokter Johnson als de oor log voorbij is? Keert hij regelrecht naar zijn vrouw terug? Zo ja. kan er van hun huwelijk nog iets goeds gemaakt wor den? De Thuiskomst" geve het ant woord. Neerlands Nieuws- 100 Jaar Publieke Werken in de Hoofd stad- Onthulling Joods Dankbaarheids- monument te Amsterdam. De „Pasteur" brengt 4000 militairen uit Indonesië. België wint de Basketball-wedstrijd van Nederland. Literaire Markt ter gelegen heid van de Boekenweek 1950. Koningin en prinsesjes in Sankt Anton. BRA NB VERZEKERINGSBELASTING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden dat de inleveringsterniijii van de aangif tebiljetten Brandverzekeringsbelasting dienstjaai 1950. verstreken is- Degenen, die verzuimden deze opgave t„ doen, worden hiertoe alsnog tot en met Zaterdag 25 Maart a s. in ae gelegenheid gesteld. Nadrukkelijk wordt gewezen op de straffen (hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden), gesteld op het verzuim van behoorlijke invulling, on dertekening "u terugzending van de aangiftebiljetten Volstaan kan worden niet het vermel den van de wijzigingen, welke sinds di aangifte over 1919 hebben plaats gevon den in de gebouwde "iger.donimen en-of de verzekeringen Texel, 18 Maart 1950- Burgein. en Wethouders voornoemd Mr G. D. REHORST, Burgemeester P BEEMSTERBOER. Serretan* SPREEKUUR BURGEMEESTER. Burgemeester Mr. G. D. Rehorst lioudt Dinsdag 21 Maart a.s. spreekuur- (Dus NIET op Maandag a.s.). ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatieiberau voor Zuigelin gen houdt NIET a.s. Woensdag zitting, maar op Woensdag 22 Maart. Adv. „Aan de oJ. school te Zuid- Eiorland wordt gevraagd eene onderwij zeres, jaarwedde f600.In functie-tre- ding 1 April 1900 Stukken aan den Bur gemeester voor 15 Maart 1900" Grote citroenen 6 en 7 voor 10 ets. .1- Rijk, Weverstraat". Bank van Leaning- Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeen* kennis, dat de Gemeentelijke Bank van Leening met ingang van den 1 April 1900 zal worden opgeheven, dat alleen op Maandag en Dinsdag van iedere week- van des voor- middags 9 tot des namiddags 2 uur, ge legenheid btstaat lot aflossing van in bovengenoemde instelling beleende pan den en dat de niet afgeloste panden te zijner tijd in liet openhaar zullen worden verkocht- Burgemeester en Wethouders vnd„ H. W. DE JONCBBBRE. Burgemeester J. A- WESSTRA, Secretaris. Deze Bank van Lening «as het laatst gevestigd aan de Groeneplaats. in het pand .bewoond door de familie G- K. Zoetelief. Daarvóór was de Bank in de Hogerstraat. waar thans de loodgieters- sanitair-zaak van de fa. Jn. Gele is ge vestigd- De goeie (g)ouwe (en zilveren) tijd: Gevonden voorwerpen: Gedeponeerd ten Raadhuize een zilve ren sigarenpijpje, gevonden nabij De Koog, een gouden ring, gevonden nabij De Waal en een zilveren ringetje, ge vonden nabij de Groeneplaats. Hierboven de schooljeugd van Midde r.-Eierland, die deelnam aan de opvoe ring van de operette „Repelsteeltje", 't Was, zoals we schieven een zeer ge slaagde avond! Jonge landbouwers bijeen De vereniging van oud-leerlingen dei landbouwschool hield 9 Maait jl- weer een eehl-gezellige praatovond. u weet wei, zo'n bijeenkomst die zich kenmerkt door haar aparte sfeer, zo een waarin men genoeglijk over en weèr kan praten, ja, honderd uit Waarin de problemen naar voren gebracht bij de Lezingswed strijd van alle kanten worden be licht en waarvan men altijd met meer kennis van zaken huistoe gaat. De voorzitter, de heer F. Roeper, sprak zijn voloening uit over de flinke opkomst ondanks liet ongunstige weer en liet feit, dat er dien avond meer ver gaderingen waren. De heer J. Smit Hzn-. Meidehof", voerde als eerste spreker het woord over de bloem bollen teelt* De geschiedenis van de bollencultuur is omstreeks 1600 in ons land begonnen. Deze eerste bollen werden vermoedelijk ingevoerd vanuit gebieden aan de Mid dellandse Zp?. meestal door hen die zgn kruistochten maakten- Deze bollen wer den vnl* verder gekweekt in klooster tuinen en slottuinen. Daar weiden ze veredeld door zaadwinning en vermeer- dei d door zorgvuldige behandeling, zo dat er langzamerhand diverse variëtei ten ontstonden. In 1G84 werden reeds bollen voor enorme bedragen verhan deld. In latere tijden werden bollen ver kocht voor f5500 oer stuk! Door ups en downs werd er door de kwekers veel geld verdiend of grauwe armoede gele den- De cultuur is op de duur zo toege nomen. dat ons land thans duizenden ha. hollen rijk is, verdeeld over: N -Holland (in de duinstreken, Breeeand. An na-Pan- HET JUBILEUM VAN VRACHT- DIENST A. JONKER. De heer A. K Jonker Kzn.» was zeer ingenomen met de recensie, die wij ga ven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn vrachtdienst, maar.... merkte hij op, ik ben niet in 1025 be gonnen. maar in 1024- Ik nam de zaak over van C. Smit Gzn-, die de vracht- dienst 52 jaar lang had verzorgd! ZON. MAAN EN HOOG WATER. 'De zon komt Maart op om 6.47; on der om 6,50- Maan: 18 Maart N*M.» 26 Maart L.K. Hoog water ter rede van Texel: 18 Maart 9.41 en 9.53; 19 Maart 10,12 en 10,22; 20 Maart 10.40 en 10,51; 21 Maart 11,05 en 11,18; 22 Maart 11.32 en 11.46; 23 Maart en 0.02; 24 Maart 0.13 en 0,31. low napolder), Z.-Holland (in de duin streek). West-Brabant en Friesland. In 1890 is de bollencultuur op Texel begonnen. Men onderscheidt kweekbe- drij'ven, exportbedrijven en export- kweekbedrijven- Op Texel vindt men naast enkele speciale bollenkweekbe- drijven het meest gemengde bedrijnen, dus waai- naast bollencultuur de land bouw een bron van inkomsten geeft. Bollen, voor export bestemd, moeten vrij van grond zijn. afkomstig van aal tjes-vrij land, vrij van de beruchte nar- isvlieg. De bollen gaan naar alle we relddelen. De werkzaamheden- Werkzaamheden zijn: bemesten in late najaar, over het dek. ook een gedeelte in het voorjaar, afdekken geschiedt in het voorjaar, wieden in de voorzomer* zodra het gewas het toelaat, worden dc narcis sen op verschillende virusziekten gese lecteerd. Aanbevolen wordt de bloemen zo gauw mogelijk te koppen- Tulpen idem. Op Texel heeft men nogal eens last van zgn. vuur, ontstaan door storm, welke bladbreuk veroorzaakt, echter kan hiertegen gespoten worden- Eind Juni moeten de blauwe crocussen worden ge looid, hierna volgen de gele cruoussen ril vroege tulpen- Dc bollen, welke ge- t xporteerd worden- speciaal narcissen, moeten voor 5 Aug. weg zijn, het restant gaat naar de veiling. Het plantgoed wordt gekookt, verwijderd van alles wat minderwaardig is en gereed gemaakt om opnieuw te worden uitgezet. Het sorteren mi uitzoeken van minder waardig materiaal vergt nogal wat tijd, i veneens het rooien en planten- Planten geschiedt nu moest door in ploegen. men heeft dan lang niet zoveel grond te ver zetten en men werkt sneller Als men ge schikt terrein heeft wat grondsoort be treft, moet men deze op 60 cm. diep ont wateren. hierna volgt planten en afdek ken en geregeld nazien van de water-af voer In de wintermaanden wordt de in ventaris nagekeken, zoals sortecmiachi ne, gereedschappen, kisten, etc. Hierop volgde een geanimeerde dis- i ussie. O-a werd gevraagd hoe het komt dat de gele crocussen zo duur zijn- Ant woord: voor de export zijn er te kort op de wereldmarkt. I)e Texelse gronden zijn het meest geschikt voor gele crocussen. Voorts werd gevraagd hoeveel dek op de bollen moet worden aangbracht Het dek moet dicht- zijn, 10 cm. op de neus van de hol Het dek wordt speciaal aan gebracht in verband met het gevaar voor opvriezen. Bolrot zou ontstaan door slechte be handeling en broei- Bollen mogen nooit broeien, dus droog bewaren. Bij scherp, warm weer. moet men in narcissen niet- wieden. Anders wiedt men ze dood. In tulpen is onder die omstandigheden vuur te vei wachten Tulpen verbouwt men meest op zwaar dere, kalkrijke grond, narcissen daaren tegen op zuurdere, lichte zandgrond Dubbele v. Sion speciaal op zure grond- Hét. najaar is de beste tijd om sneeuw klokjes te planten, doch voorjaars op rooien en inkuilen of tot het vroege na jaar tijdelijk op massa-bedden zetten. C.J W-, ass. R.L.V.D* Woensdag volgt een beknopte weerga ve van de inleiding, die de heer O Witte Jolrzn. hield over ..de aanleg en kunst van toneelspelen"- INGEKOMEN PERSONEN. Jantje Ronner. v. Bniinen. Nw- Adam- Vaart NZ 22 n- Julianastr. 9 Fillippus Warns, v. Schag°n> Markt B 8 n. Groene plaats 11* Cornelia P de Jong, v. Goes, Zonnenbloemst! 12 n- Peperstraat 60 Jacob P Sohoorl en gez., v Noordoost- nol der, Emm el oord' C 23 n. Weverstr- 70. Louise H. Eatié v. A'dam- Banstr- 40hs- n- E 47-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1