„CORALIE" Belangrijk!! Serveerschortjes Nu weer rijk aan vitaminen! Water Water 'n Texelaar wordt geen volslagen Amsterdammer Storm op Texel De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe IDOSOL wrufwas; '®SOl TE<aU* Overal verkrijgbaar! Paardenverzekering D.E.L. Kozijnen met draaideurtjes Kleuterschool Oosterend Algemene Jaarvergadering Dames- en Heren- Rijwielen te huur BAKELAAR Woensdag gesloten zijn. „Het Fruithuis" D. Frank Directiekeet Jan Agier zorgt er voor Woninginrichting ZUIDWEG Texelaars in den Vreemde Met. een nik slaat de conducteur de deuren dicht achter de jachtende reizi gers, die wringend en wrikkend de cou- pé's uithotsen- De rit zit er op. Overal komen ze vandaan: Schagen, Kromme nie, Heerhugowaard, Den Helder en ook van Texel. Dat weet ik secuur, want ik ben een van de reizigers en stond al om vijf uur op het Sehildereind naar de bus te hengelen- De conducteur heeft even tijd voor een „blaasie" en gaat dan weer richting Alkmaar Maar daar heb ik geen kijk op- Tk ben weer waai- ik wezen moet- In Amsterdam. Voor mij is de stad al een b' etje een oude bekende. - Een beetje, want goed ken ik haar nog lang niet, maar Alles sal regh kom", dus die ken nis doe ik misschien ook nog wel op. De eerste kennismaking (toen droeg ik nog een korte broek), was hard. Met neef zou de stad bekeken worden- En zo kon het gebeuren dat op een stralen de zomerdag' grote neef de fiets beklom en een half uur lang naar Amsterdam koerste met kleine neef in 't zog- Tot de IJ-pont ging het goed. Zonder ongeluk ken te hebben' gemaakt werd de over tocht volbracht, maar daarnaVeel had ik gehoord over de drukte, het la waai en de snelheid van het Amster damse verkeer en in overpeinzingen ltad ik mij gewaagd aan de stoutmoedigste veronderstellingen- De Stenenplaats werd in m'n dromerijen een warboel van gillende claxons, daverende motoren, ra telende wielen en rinkelende fietsbellen Drukker dan in m'n verbeelding op de Stenenplaats kon het zelfs in Amster dam niet zijn. Dat had ik tenminste al tijd gedacht, maar wat bleek dat een ontnuchtering Vaag herinner ik me het Amsterdam van toen- Vaag. omdat ik toen een uur of anderhalf heb gezweten. getrapt, gebeld, de armen uitgestoken, geremd, gezwaaid en gemopperd in het kielzog van grote neef die onbarmhar tig de koers bepaalde- Later heeft hij verteld, dat hij gereden is over de druk ste punten. Damrak, de Munt, Wete ringschans, Ceintuurhaar eu nog veel meer van die straten en pleinen, waar de wereld een heksenketel lijkt- Angst was er die middag. Ook doffe raz-rnij. Als je werd uitgekafferd door een fiets- jongen die je door je gestuntel bijna van de. sokken reed en die daarover, even duchtig als ongezouten, zijn mening te kennen gaf Een ..suigeling" op wie len, was een van zijn oordelen over mijn onbekwaamheid, mijn kennis van fiatsen te willen beproeven in het Amsterdam se verkeer- Razernij omdat .ie wilde af stappen en niet kon. omdat .ie wat wilde zien van de stad en niet durfde kijken naar iets anders dan het achterspatbord van de fiets van neef. Angst 0111 het jankende gieren van rubber op asfalt, vlak achter je- Om het onverwacht op doemen van zo'n knots van een tram. Om het huiveringwekkend dicht langs je heenvliegen van de blokband-wagens Na de rit bedankte ik neef voor de fij ne middag. Tk had Amsterdam gezien en kon fijn opscheppen op school. En dat deed ik, grof en doorzichtig- Dat was toen. in de korte broeken tijd- Nu stap je zelfverzekerd het stations plein op en ,,pikt" een trammetje. Je vraagt 0111 een kaart met een knipje" of een overstap" en iaat je de stad door- hotsen voor een dubbeltje. Nü ben je een beetje Amsterdammer en je doet alsof je helemaal een Amsterdammer bent. Maar dat word je als Tesselaar geloof ik niet- Daarvoor ruist de zee te veel na in je oren, daarvoor ben je te veel ge wend aan wind en laaiende storm. Daar voor ben je t» veel vergroeid met vèr- ten, met duinen, dennen. Slufter, Muyen en de genoeglijke gezellige eilandse sfeer. Ondanks dat alles is een poosje Am- sterdanuner zijn de moeite waard- Je ziet dingen die je op een eiland mist. Och, er is zóveel anders, soms vreemd en eigenaardig- Toch boeit het. Het bruist hier van leven- Overal en altijd. Lollige dingen beleef je Mooie dingen zie je- Ook veel minder fraais is er, maar waar is dat niet? Een volgende keer hoop ik 11 eens wat te vertellen over dingen die ik zag, hoorde en beleefde. JORIA. PASSIESPELEN TE TEGELEN- I11 vorig nummer werd per adv. aan gekondigd, dat men per TESO-busdienst naar de Passiespelen te Tegelen (Lim burg) kan reizen, maar men gelieve zieli spoedig te meiden- Zoals bekend wordt liet- lijdensverhaal van Christus opge voerd- In 1031 kreeg Tegelen zijn eerste passiespel, in 1946 waren er 115.000 be zoekers. onder wie vele buitenlanders! Een ontboezeming van een Texelaar na '11 strandwandeling van de Vuurtoren tot de Slufter op een stormachtige dag. Grauwe wolken pakken samen Over Texel's vlakke land. Kazend komt de wind aanfluiten Beukt de goh en oo het strand. De Slufter schijnt een heel groot meer, (De duinen lijken rotsen). Aan een kant. stroomt de zee er in, ■De golven bruisen, klotsen- De middag is voorbij gegaan. Heel langzaam wordt het donker. De wind die neemt 111 krachten toe Geen enkel stergeflonker. Die kokende golven en bruisende zee, Die fluitende wind 0111 je oren, 'k Neem lied de natuur 111 gedachten mee Ook 's nachts kan 'k de branding nog horen- Zo is er ons Texel in 't woedend geweld, Van stormen, van striemende vlagen. Veel mooier! veel fijner! ja veel meer geteld. Daii 's zomers, in 't langst van de dagen! De Cocksdorp, Texel- WILLY- door G TH. ROTMAN Nadruk verboden. 87. Bovenaan de trap ging de ladder met veel geraas door het raam, dat zich daar bevond; een juweel van glas-u,- loodkunst- Mevrouw Smits stond stok- stijf onderaan de trap en kon van ont zetting geen kik geven. Maar buiten vlak achter het raam, klonk een allei- akeligst hulpgeschreeuw, terwijl de lad der heftig op en neer ging. 88- Wat was er gebeurd? Mevrouw Smits had ook de glazenwasser gehuurd en deze was nel aan het glas-in-lood- raam bezig. Hij' bad een stomp gekregen van de ladder, die door het vaam kwam, waardoor hij z'n evenwicht verloor en z'n eigen ladder omviel. .laminerend klemde de arme man zich nu aan de be hangersladder vast. FEUILLETON 21) Dit moet jouw kamer maar zijn, Coralie. zei Rutli, toen ze bovenkwam. Allan kan de kamer boven de keuken nemen en vader eni ik die boven de eet kamer. Goed, zei Coralie. Nu slaap dan maar goed. Je kacheltje brandt lekker- Nacht. kind. Nacht moeke, nacht vader. Ze ging lmar kamer in en deed de deur dicht. Goed slapen! De hele nacht zou wel een nachtmerrie worden 111 deze afschuwelijke kamer. Allan had de ka chel goed aangemaakt en hij had een emmer water boven gebracht en die op de kachel gezet- Een petroleumlamp stond op de tafel hij het raam- Het be hang was oud. Verkleurd en hier eu daar 'gescheurd. Op de vloer lag een biezen mat- Coralie dacht aan haar slaapkamer in het Park Plaza Hotel, met de satijn- houten meubelen, de kersrode zijd >11 gordijnen en de zwart-met-zilveren bou doir-lampen hel zachte, dikke tapijt, de weelderige badkamer... Toen ze zich had uitgekleed en in h?t grote bed kroop, liepen de tranen langs haar wangen. Ze had het raam open gezet vóór ze de lamp uitblies. De lucht was vochtig de stilte werd alleen ver broken door de jankende hond in de verte. Coralie drukte haar gezicht in 't. kus sen en snikte- Wat voor kwaad liad ze gedaan, dat ze nu naar zulk een ver schrikkelijk oord verbannen moest wor den? Op de vloer zuchtte en piepte Suzette in haar met zijde gecapitonnetrde mandje. E11 in de kamer hoven de keuken lag Allan onrustig in zijn bed te woelen en probeerde Peggy N'eale te vergaten Maar dat lukte hem niet. Zij was 't met waard, dat zijn hart zo'n pijn deed tel kenmale als hij aan haar dacht, maar hij kon haar niet blijvend uit zijn ge dachten bannen. Zij was als een' koorts in zyn bloed, een koorts, waartegen hij geen geneesmiddel vinden kon. En bij vroeg zich telkens af met wie zij nu wel zou samenzijn, wiens hart ze nu wel ver strikken zou met haar verleidelijke on weerstaanbare maniertjes. Ik kan het niet uithouden, dacht Allan, maar er was niets aan té doen Hij moest het verdragen. Dalla's Ree sliep evenmin als zijn kin deren. Dat wist Ruth heel goed, al lag hij ook onbewegelijk naast haar. Na ven lijd stak ze aarzelend haar hand uit ''ii trok zijn hoofd op haar schouder. Liefste, fluisterde ze. Het is niet zo vreeslijk wat we verloren hebben- Het is alleen maar geld. Hij klampte zich aan haar vast als een kind- HOOFDSTUK XII. Coralie had nooit nagedacht over haar ontbijt. Ze vond het zo eenvoudig 011 vanzelfsprekend, dat het haar gebracht werd op haar bed. Als ze het op hac, stond ze op, nam een douche en kleedde zich op haar gemak aan. Dan ging ze naar beneden om in de lounge van het hotel nog een kopje zwarte koffie te ne men en daarna ging ze de stad in. Maar nu in dit eenzame buitenhuis was het ontbijt heel iets anders- Je moest pr zelf voor zorgen. Het kwam niet naar je toe. Ze waren allemaal vroeg wakker en stonden allemaal op. Er moest vuur aan gemaakt worden, water gepompt en op het fornuis gezet, de tafel moest gedekt, koffie gezet, 3pek met eieren gebakken. E11 Coralie vond in de kist met kruide nierswaren ook een paar pompelmoezen- Die sneed ze middendoor en legde d° helften op de bordjes. Je doet je best, kind, zei Ruth- Jc hebt het veel gauwer te pakken dan ik dacht. Ik zal zelf niet ontbijten, zei Cora lie luchtig. Heb je dan geen honger? vroig Allan, die met een emmer water uit de bijkeuken kwam. Ik rammel gewoon. Neen, zei Coralie- Ik eet trouwens nooit veel 's morgens- Niettemin nam ze een sneetje geroos terd brood met een stukje, gebakken spek en onder de gesprekken nam ze er, half onbewust- nog een- Allan wilde et- een grap over maken, maar Ruth trapte hem op zijn voet. O, die spekpannekoeken van groot moeder! zei Dallas opeens- Die waren verrukkelijk, vooral als het koud was 's morgens- E11 ze had zulke lekkere brui ne suiker er bij! Heb maar geduld, zei Ruth. Je krijgt ze dezer dagen. Het recept staal ook in mijn kookboek- Zodra we in de stad komen, zal ik uitkijken naar bruine suiker of stroop. Coralie huiverde. Dat is toch hele maal niks voor onz» lijn. moeder- Ruth lachte. Allan, die door het raam naar buiten had zitten kijken, riep opeens: We krij gen bezoek, geloof ik. De Ree's legden hun vorken en mes sen neer en keken naar buiten. Een ou de man en een oude vrouw kwamen langs het pad door het korenveld naar het huis toe- De man was lang en mager, de vrouw kort en rond- Ze droegen ieder een hangmand aan de arm, bedekt met een witte doek- Dat zijn pa en1 111a Ash! riep Dal las met een brede glimlach- Die heb ik in geen twintig jaar gezien, maar ze zijn helemaal niet veranderd. Maar wie zijn het? vroeg Corali Buurlui! lachte Dallas- Hun grond grenst aan de onze. Buurlui? vroeg Ruth op een toon ais had ze dat woord nog nooit gehoord. Allan grinnikte- Dat is in de stad e,-i onbekend artikel, zei hij. Wat komen ze doen? vroeg Coralie Dallas keek haar verbaasd aan. HOOFDPIJK T <- Miinhardt Hoofdpijnpocders. Doos 45 ct. Munhardt Hoofdpijncabletten. Koker 75 ct. Ze komen niets doen. zei liij- Ze ko men alleen maar een vriendelijk praatje maken, denk ik. Zo zijn de mensen op het land- Dat was ik eigenlijk vergeten- Coralie keek met een geheel nieuw ge voel van belangstelling naar haar vader. Het was of hij een ander mens was ge worden. een ander gezucht had gekt - gen. Ze had hem trouwens nog nooit rus tig aan een ontbijttafel zien zitten- Thuis was hij 's morgens altijd vliegensvlug naar kantoor verdwenen. Hij was opgestaan en had de keuken deur opengedaan. Kom binnen, mensen! riep hij la chend- Hoe gaat. het je, 111a Ash? Wat leuk, dat ik jullie weer eens zie. Hoe staat liet leven, pa Ash? Dank je, jongen, bestigl zei pa Ash stralend en Dallas de hand schuddend. Ma en ik zijn nog zo gezond as vissen al zijn. we dan ook bijkans tachtig jaar jong. Tachtig jaar, mompelde Dallas- Ik kan het niet geloven- Ja, liet is zo. zei pa Ash. Frisse morgen- Het bleek dat pa Ash een beetje hard horend was. (Wordt vervolgd.) ÜARGARlNE HaV ideale e-^van meubelen, linoleum en parket! VOOR ..ZONNEGLOREN". Vanwege het Sanatorium „Zonneglo- J|ren" wordt Donderdagavond in de Doopsgezinde kerk te Den Burg een filmavond georganiseerd- (Zie adv-) De jaarvergadering van de Onderlin ge Paardenverzekering D.E.L- (Draagt Elkanders Lasten), die begin dezer maand in Hotel De Hoop te De Cocks dorp werd gehouden, werd goed gezocht- De voorzitter. Je heer P. Dros Bz-, heet te in zijn openingswoord allen welkom, in het bijzonder de heer E- Noordijk. ad viseur de "neer Swart, adviseur, was wegens ziekte verhinderd De voorzittpr verheugde zich over de goede opkomst der leden. Na lezing dar notulen door de secreta ris, de heer P. Mehidertsma. las deze het Jaarverslag Aan het jaarverslag ontlenen we: Op de grote landbouwbedrijven is' goed merkbaar, dat de toenemende me chanisatie de paardenstand doet vermin deren, maar op de kleinere bedrijven worden daarentegen meer paarden ge- houdén! Ondanks dit ziin er toch min der paarden verzekerd 1ste halfjaar '49 waren de verliezen even hoog als over heel 1948- 1e halfjaar '49 werden 546 paarden opgenomen. Totaal verzekerde waarde f 293.100,Premis totaal f 2,898.25. 2de halfjaar '49 waren 497 paarden voor f226,205.verzekerd- Premie f2.689.15. Aantal deelnemers bedroeg 227 (vorig jaar 229). In 1949 werden 24 paarden overgenomen, 16 paarden gingen naar de Noodslachtplaats. Drie ervan werden afgekeurd- Twee van de drie afgekeurde paarden waren niet vlug genoeg naar de Noodslachtplaats vervoeird. De onteigende paarden waren voor tataal f 14,100,verzekerd- Aan de ei genaars werd f 11.125,uitbetaald- Op brengst paarden f 4,678.95, schade f6,446.05. Gemiddelde verzekerde waar de de'zor paarden f 587,50. Hoogst ver zekerde waarde f 900, laagste f 200- Ge middelde opbrengst der gestorven cn ont eigende paarden f195Vorig boek jaar was de gemiddelde opbrengst zonder dat toen paarden werden afge keurd f147,Dus thans ondanks 3 afkeuringen nog f 48 hoger! De secretaris dankt de deelnemers voor de prettige wijze, waarop is samen gewerkt Moeilijkheden kwamen niet voor. Ook met de heren taxateurs is de samenwerking in orde. Dank wordt ook gebracht aan dokter Swart, de adviseur, door wiens bemoeiingen veel kon wor den gered: va:i de aangevoerde dieren, waarvoor zijn hulp «as ingeroepen, werd er slechts één afgekeurd en dat was trouwens cn oud en afgeleefd dier. Ook wordt dank gebracht aan de lieer Noor- dijk en lie t personen', van de Noodslacht plaats- De secretaris noemde deze inrich ting een schakel in dc ketting tussen boer en verankering Hieronder volgt nog.een overzicht van het aantal verzekerde paarden en de ver liezen over het laatste halfjaar sinds '46: I Jaar verzekerd aantal verliezen paarden 1040 702 43 1947 626 26 1948 564 12 1949 497 24 Bij monde van de heer Rut-ten bracht de commissie van onderzoek (waarin ook zitting hadden de lieren C Roeper M'zn- en A. Dros Bzn.) gunstig rapport 'uit over administratie en financieel beheer. Met algemene stemmen werd aangeno men het bestuursvoorstel om een navor dering te heffen over 't afgelopen boek jaar van 7/10 pet-, een premie van 1 pet. en 1/10 pet- voor het reservefonds. Bestuur. In plaats van de heer K. Mantje en A. E de Grave, die niet her kiesbaar waren, werden benoemd de he len H. Leber, Eierland en A. .1. Bakker. Spang- Commissie van Toezicht: I11 plaats van dc heer t'. Roeper, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer P- Kooni Tzn.. De Westen- De heren C. de Graaf en T. Koorn, taxateurs, werden wederom ooi- de tijd van 2 jaar benoemd- TE KOOP: voor Noodwoningen, Schu ren, Kippenhokken enz. J. H. GEUS op DINSDAG, 21 MAART 8 uur in het gehouw van Chr. Belangen. Leden, donateurs en belang stellenden worden uitge nodigd deze belangrijke vergadering bij te wonen HET BESTUUR het doeltreffende middel tegen houtworm en andere schadelijke insecten Rijwielhandel Met deze delen wij onze klanten mede, dat wij a.s Weve straat 25, Den Burg Wij hebben de witte ontvangen. Ook zware witte Tafzijde TE KOOP: 5x8,50 m. Te bevragen VERSTE EN, Hogerstraat, Den Burg Dank zij onze moderne puls installatie kunnen wij voor een pomp zorgen die licht pompt en zeer veel water geeft. Ook kunnen wij diep Wel-cylinders maken. Steels uit voorrand leverbaar Sihi-potnpen en Waturknecht drukinstallaties Wastafels, Closets, Boilers en alle toorten pompen Telefoon 46 Mn Burg Texel Uw Matrassen te dun of versleten? Laat liet ONS even weten I Bijvul en en vernieuwen met JAVAKAPOK In één dag retour SLUISDIJKSTR 46, TEL. 3303, DEN HFLüER Onschadelijk voor huisdier, hout en linoleum 't Is een Erdal productdus goed

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4