Texelse Courant April Burgemeester Rehorst had hier best tot de pensioengerechtigde leeftijd willen blijven 30 April: Koninginnedag Is het niet gewenst om de Meierblis op een andere datum te ontsteken?? Lente/eest in Je Keukenhof te Lisse De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe &e-n fict fw eeuw cjefeSeti Slaman„Als het moet kunnen wij een tunnel maken!'' Het boek „Texel" TWEEDE BLAD ZATERDAG 1 APRIL 1950 Sinds Koningin Juliana ons vaderland legeert valt Koninginnedag gelijk met 't feest van de Meierblis- Velen- die gevoel hebben voor folklore zouden het jam mer vinden als de Meierblis uitstierf, doordat op 30 April de verjaardag van onze Landsvrouwe wordt gevierd- ,,Is het niet mogelijk", zo werd ons ge vraagd, „urn de Meierblis op een andere datum te hooiden"? Natuurlijk is dat mo gelijk, diet is steeds de gewoonte ge weest om de meierblis niet- op de 30e April te ontsteken als het die dag Zon dag was. In de eerste plaats omdat het Zondag was en in de tweede plaats uit praetische overwegingen: de kinderen plegen zwart als een Turk van de meier blis thuis te komen en het Zondagse pak zou er lelijk uitzien. Waar nu het feest van de meierblis vanwege de Zondag ook op een ander? ER WAS EENS. Er was een lijd, dal de crocus- sen het rooien nauwelijks waard waren. Het gevolg was, dat hier en daar zeer slordig werd ge rooid: er hieven verscheidene bol len achter. Zo bv. op een land, ge legen aan de Kogerweg, schuin te genover „Landzicht". In het voor jaar kwamen de bollen natuurlijk trouw voor de dag om de Koningin van het Lenteieest te begroeten. Het was een kleurig schouwspel: hier een plek met paarse crocus- sen, daar een groep gele crocus- sen en weer elders pronkten cro- cussen met witte blaadjes. Het donker groene gras gal relief aan de schoonheid. Maar als het in 1951 weer voorjaar wordt, zullen de grassprietjes alleen staan, wam dezer dagen zijn twee mannen uit het bollenvak begonnen met het rooien van de tnog bloeiende) crocussen! Geen wonder: de bol len zijn nu veel geld waard! Het kan verkeren, zei Brederoo LENTE,OOK BIJ DE GIDSEN! Het voorjaar brengt- mens en natuur allerlei nieuws- In de natuur hoeven we maar om ons heen te zien 0111 van alles te ontdekken. De vogels zingen, de bloe men gaan bloeien en zelf voelen we ook allemaal iets van de Lent"! Aks de zon maar eventjes schijnt houden we het in huis niet meer vol en trekken er op uit. Zo zijn ook de Gidsen en juist zij! De hele winter lieten zij ko goed als niets van zich horen- Ze waren er nog wel, maar meestal niet te zien! Hoewel er ock dan nog genoeg te beleven is. Nu het mooi weer gaat worden lopen zij ook rond vol nieuwe plannen 'en aan alle kanten kijkend of er niet iets te vinden is- De voorbereidingen voer hun bivak van a.s- zomer, het hoogte-punt van een heel jaar1, 'zijn al in volle gang! Maar ons eerste werk is geweest de in stallatie van jen nieuwe leidster, waarop wij al zo lang gewacht hadden. Ëén',,gfj-I 1 leurt en is voor de Gidsen zowel-als voor de pieuwe leidster ^zelf! Ons hol, met voorjaarsbloemen gezellig gemaakt was vol rumoer toen om half acht Guido Stikkelman boren kwam, atltemaal een klein beetje in spanning, het was alweer zo lang geleden! De plechtigheid duurde maar kort. doch was niettemin ernstig! Voor ons een minder prettig idee als ad- juto Grd werkelijk weggaat! Met volks dansen en spelen hebhen we de rest van onze avond gevuld! Dan nog het vooruitzicht, dat we in Sept. een nieuwe kring zullen beginnen, tegen die tijd is onze leiding Hopelijk weer compleet. Voor de meisjes van 11 en 12 jaar lioouvolle geruchten! Adjuto Gré, namens de Aalmoezenier, je collega-leidsters en de Gidsen wen sen we je nog lange jaren van leiding in de geest die je tot, nu bezielde en mocht je van Texel gaan, dan in je nieu we standplaats veel succes en Zonnig Spoor! G- J. datum kan worden gesteld, is het dus helemaal geen bezwaar om de vuren in plaats van op 30 April een dag eerder of een dag later te ontsteken, dus op 29 April of op 1 Mei- Denken de lezers daar ook zo over? Wie een ander, beter denkbeeld naar vo ren kan brengen, neme de pen op en verrasse de redactie met een „Ingezon den Stuk" Alle Texelaars zijn he' ongetwijfeld met ons eens, dat de viering van de meierblis in volle glorie moet blijven ge handhaafd. De laatste halve eeuw heeft, vele veranderingen gebracht: de Deli verdween, de Pinksterbruid is foetsie, de -schapenboetjes gaan de een na de ander ten gronde, de botter- en blaze-rvloot slinkt zienderogen, maar de meier blis kan blijven voortbestaan zolang de huismoeders ,n pure sohoonmaakdrift en hernieuwingdrang ieder voorjaar op nieuw ouwe "n -verouderde spullen af danken, zolang de immer actieve, jeugd alles vergaart wat maar bruikbaar is voor haar Vreugdevuur- Daarom hopen we. dat onze .Meierblis de plaats behou den mag, welke de Folklore hem heeft- toegekend- 1 April, o lieve mensen, Pas dan op je tellen hoor! Want ze nemen je in 't ootje Heus, daar loop je vast niet door! 's Morgens reeds heel in de vroegte Nauwelijks het bed nog uit, Trachten ze je al te vangen. Zitten ze je op je huid- Het allerdwaaste wordt verzonnen Opdat je in elk geval Toch maar in de val zal lopen Ook al is het nog zo mal. Zou het dan ook heus geen grap zijn Dat er nu in 't krantje staat Dat ons aller Burgervader Naar de stad der Jutters gaat? 'k Hoop voor alle Tesselaren Dat het een 1-Aprilmop is, Ook al ben ik van gedachte Dat ik mij dan toch wel vergis! Maar zal dit dan wèl een mop zijn, Dat de TESO sinds vandaag Dagretourtjes gaat verstrekken, Werkelijk, 't is maar de vraag! Als het inderdaad geen mop is. Wel dan vind ik het een vracht. Want daarop heeft iedere Texelaar Nu al jarenlang gewacht! Maar ik zal het Beumkes vragen. Als ik straks op Texel kom, Met de boot van 4 uur 20, En zo niet: ik keer weerom! Want geloof me, dat 'k niet langer Aan die TESO geld verspil. Ach, ook dit is slechts een grapje. Want het is toch 1 April! HUJB DE RIJMELAAR. In het hart van Nederlandss bloembol lenstreek, bij Lisse, ligt een ongerept stuk bos, „De Keukenhof", eens bet do mein, waarop Jacoha van Beieren haar jachtslot bouwde. Waar lang geleden onder het hoge ge boomte de grafelijke jachtstoet trok. rij zen nu nog de statige abelen, de beuken en ei-ken op, terwijl daartussen het lage re berken- en elzen loof welig omhoog schiet. Door dit lustoord, één der lieflijkste plekjes van Nederland, slingert zioh een indrukwekkende waterpartij die zich ver liest in vijvers en vennen, nu eens om zoomd door pijnbomen, dan weer roer loos liggende tussen de trotse adelaars- varens- Temidden van dit rijke natuur schoon heeft de Stichting Keukenhof 'n tentoonstelling georganiseerd van bloei ende bolgewassen, die een oppervlakte beslaat van 25 ha. Langs de grote vijver, om de andere waterpartijen, tegen de hellingen en onder de vcuzenberceau's van 'beuken en eiken bloeien dit voor jaar^ bolgewassen zonder tal. Half Maart pronkten reeds de chino- doxa, de winteraconiet, de scilla en dt crocus, waarna de hyacinthen hun tere kleuren spreid den- Tot einde Mei als de laatste darwin- tulpen in hun schoonste kleuren bloeien, zal het in dit historische bos een sprook jesachtig festijn zijn an millioenen len tebloemen in 'honderdvoudige kleuren pracht- Duizenden en duizenden zullen willen toeven onder het jonge groen van •het lutibottend geboomte te midden van dit lentefeest. ;o Teneinde de bollenkwekers en hun huisgenoten en voorzover er plaats ruimte is ook anderen in de gelegenheid He stellen op gemakkelijke wijze van dit kleurenspel ie genieten. organiseert i RECENSIE. „KERK EN WERELD „Kerk en Wereld" 20nd ons haar Jaar verslag. Het vermeldt in vogelvlucht het wenk. dat van 1 Sept- 1948 t.m- 31 Aug- 1949 door haar is verricht, Het- was een jaar, zo lezen we. waarin „Kerk en We reld" een -bevredigende, plaats en taak kreeg in het ontwerp voor een kerkorde van de 'Hervormde Kerk; een jaar waar in het reeds begonnen werk werd voort gezet en de fundamenten werden gelegd voor nieuwe takken van evangelisatori- sche arbeid. Het verslag is samengevat in een keu rig hoekje, dat met tal van tekeningen is geïllustreerd. Het verslag wordt de leszer op verzoek gaarne toegezonden Het adres is: ,,Kerk en Wereld", De Horst, Driebergen. door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 95. Klaarblijkelijk door het te verover huigen van Jantje, wankelde de ladder en sloeg om! Jantje greep zich onderweg vast aan de lichtkroon, waardoor ook de twee vergableven 'ballons sneuvelden, terwijl de emmer omgekeerd o-p Pietjes hoofd terechtkwam. Pietje spartelde als een vis: zóveel pap ineens lustte hij niet! 96- De ladder viel met ten slag. die het luiis deed daveren- Wat voeren ze nou weer uit!" jammerde mevrouw, en ze holde naar boven- „Kom er af!" Kom er af!" riep ze. toen ze Jantje aan haar kroon zag hangen. En zt begon aan z'n benen te trekken, zodat Jantje duizend angsten uitstond en het- plafond beden kelijke scheuren vertoonde.... '0 ver- Bloem'bollencultuur op Donderdag April, de datum ongeveer waarop wacht wordt dat de bollenvelden op hun mooist zullen zijn. een autobustocht- Na een bezoek aan Keukenhof en aan' Lisse. dat in een oud-Hollands dorp wordt omgetoverd, zal een bustocht door de mooiste gedeelten van de bloeiende bollenstreek worden gemaakt. Daar an ders de tijd voor een dergelijke tocht niet toereikend zou zijn. vaart er bij voldoende deelname een extra hoot naar Texel. H. B- INGEKOMEN PERSONEN. Cornells A. Driese. v. Zijfpe, F 109 n. II 6- Johanna de Goojjer v. A'dam. Roo- seveltlaan 168 II n- De Koog 63. VERTROKKEN PERSONEN. Dirk E- W. C- Boswijk en gez- v. War moesstraat 52 ,i. Utrecht. W Barendsz- straat 15- Domve Boersma v. Schilder- eind 60 n. Dantumadeel, Akkerwoude F 51- Simon Bakker, v. Oudesehild 285 n- Velsen. Warmerhovenstraat 9rd. ,,Als ik hier tot de pensioengerechtig de leeftijd had moeten blijven, zou ik dat best gevonden hebben!" aldus antwoordt Burgemeester Rehorst ons op de vraag of hij prettig op Texel gewerkt heeft. Wij zitten tegenover hem in zijn ka mer op het raadhuis, niet lang nadat wij hadden vernomen, dat onze burgemees ter de gemeente Texel binnenkort gaat verlaten wegens zijn benoeming tot hoofd van de gemeente Den Helder- Burgemeester Rehorst vervolgt: Texel is een buitengewoon aardige gemeente, ik heb hier ontzettend veel medewerking ondervonden, v eel mensen leren kennen veel leuke dingen beleefd Ieder dorp had zijn eigen sfeer, ieder dorp was weer anders maar overal ondervond ik gro te hartelijkheid. Ik mocht de vergaderin gen en uitvoeringen van grote en kleine VOORNE EN PUTTEN VRIJ VAN RUNDER-TBC In de herfst -van 1949 weid een begin gemaakt het eiland Voovne en Putten vrij te maken van rundertu'bercmlose. Thans is liet gelukt het eiland van dezi ziekte te verlossen (Uit de Texelse Courant van Zondag 1 April lft00>- OUDESOHILDDe werkstaking dei- bootwerkers kwam hier menig gezin ten goede. Opnieuw zijn t'en wan. meeren deels gamalenvissehers, geplaatst zoo dat nu reeds dertig man van Texel bij de ïïoll- Stoomv Mij- werkzaam is. Er is veel kans op, dat eenigen. missdhien wel allen, vast geplaatst kunnen worden. De eigenaars wan schuiten, welker volk zoo eensklaps naar elders toog, lijden daar door natuurlijk groote schade, omdat hun middel van bestaan zoo goed als geheel heeft opgehouden. Adv- J- iDuinker, oud-leerling van het blinden-instjtuut. te Amsterdam, blijft zich 'beleefd aanbevelen tot, het stemmen van piano's en tot het matten van rieten en biezen stoelen- Vracht voor zijne re kening. Adres: Warmoesstraat. Den Burg- Adv. Waarschuwing. Den kippenhou ders wordt verzocht hunne kippen te houden op hun eigendom Vanaf 10 April a-s- verlangen de ondergeteeken- den geen kippen m»er te hebben on hunne landerijen Zij die dit niet in acht nemen, wachten zich «voro proces. C. van Heenvaarde O/.. .Tob Keijser Dz. D. Keijser Dz «Angst voor b<smetting door hoenderpest???) Cursisten electrisch lassen ontvingen getuigschrift Donderdagavond is in „De Oranje boom" aan 40 cursisten van de cursus electrisch vlambong-lassen een getuig schrift uitgereikt. De cursus was in vier groepen van 10 man verdeeld opdat nauw contact kon worden gelegd tussen leraar en leerlingen. Welnu het resul taat daarvan was prima. Deskundigen verzekerden ons, dat het proefwerk - dat op de feestelijke bijeenkomst was tentoongesteld de toets ener strenge critiek glansrijk kon doorstaan- En in de loop der .jaren zal het werk natuurlijk nog beier worden, immers oefening haart kunst! De heer Slaman. voorzit ter van de Texelse Smedenbond,, merkt- schertsend op, dat de Texelse smeden nergens meer voor staan: als het moet kunnen zij nu een tunnel maken van Texel naar D-n Helder. Toen de lieer Slaman dat /.el. wist nog niemand der aanwezigen (ook wij nog niet), dat er bin nenkort een tunnel komt tussen Texel en Den Helder, de Texelse smeden kunnen dus straks aan de slag. onder het Mars diep! De bijeenkomst werd geopend door de heer J- Slaman. voorzitter van de Texel se 'Smedenbond dit welkom heette dj heren Th. Smit. vertegenwoordiger van Willem Smit Oo's Transformatorenfa- briek N V. te Nijmegen. P. G- Weeber, algemeen chef van de afdeling eleetr. lassen van genoemde N VDe Rode. di recteur van de TEM, de heer J. Tiessen, directeur Gemeentewerken, de heer v- d- Pijl, opzichter 30 Polders- Dhr Slaman prees het initiatief van de heer IJska want die heeft alle i>ogingen in het werk gesteld om de cursus door gang te doen vinden- De belangstelling was boven verwachting. In de herfst van 1949 werd begonnen. Cursusleider was dhr Van Haarlem- Helaas werd hij in Nov- by een auto-ongeluk gedood. De cursus werd voortgezet o.l-v. de heer J- Disse Hierop was het woord aan de heer P. G. Webber, die de Smedenbond lof toe zwaaide voor de organisatie van de cur sus. Hij dankte de TEM (de lieren De Rode en Plantinga) voor de medewer king. zo ook de heer Laan. die leermid delen beschikbaar gesteld had. ,.Wij achten ons (Willem Smit Co.) al vol doende beloond als wij mogen constate ren. dat de cursus goede resultaten af werpt, zodat de Ned. Industrie er haar voordeel mee kan doen!" (Applaus). De heer IJska merkte hierna op dat 24 van de 40 cursisten tot de Texelse Smedenbond behoorden. 8 uit garagebe drijven en de overigen uit andere vak ken. Alle cursisten waren zeer ingi-no men met het genoten onderwijs. Dank 'hiervoor aan de heer Disse! Laten wij, zo zei spreker, de leerstof in de practijk volledig 'uitbuiten opdat het allerbeste werk wordt geleverd. 'De heer Th Smit zei, dat het hem groot genoegen had gedaan, dat men tot zulk een prettige samenwerking mei de B.SP.N- had kunnen komen- 'Hii noemde de lieer IJska de promotor. De ureus was nodig, want 't aloude smids bedrijf ondergaat een kentering en men moet met z'n tijd mee gaan! Dal heeft men hier goed begrepen! Spreker wees op de behoefte aan man nen met overalls, d.vv.z. mannen met overalls, die 'hun vak verstaan- Naar de zulken is meer vraag dan naar man nen met een linord- Hij roemde de saam horigheid, de van alle kanten ondervon den spontane medewerking, o. a. van de heer Schendelaar van de Rijkswerf te Den Helder, die drie ton materiaal be schikbaar stelde De heer Jn- Witvliet gaf een over zicht van de belevenissen der cursisten. Hij hei-dacht de heer Van Haarlem als 'n meester en vriend- Hij dankte Willem Smit Go. voor de geweldig?" cursus, waarbij kosten noch moeiten gespaard waren, opdat deze voor 100 pet, zou sla gen. De service van Willem Smit Oo. was volgens spreker niet van de laatste maanden: toen hü een jaar of 15 geleden met een probleem zat. zorgde Willem Smit C-o. ervoor, dat de moeilijkheden meteen werden opgelost! Hij dankle de heer Disse voor de nuttige Dn prettige uren. In zijn hulde betrok hij tevens d? heer O- J. Arnoys. die een deel dor prae tische lessen had gegeven Namens de cursisten bood de lieer W'tvliet de heer Disse een souvenir van Texel aan (ook een souvenir voor diens vrouw). De heer Disse reikte hierop de ge tuigschriften uit. De kampioenen van de 4 groepen waren de.heren P Du inker, Xieuwesehild; B Dros, Eierland; A Watte, Den Burg en de heer P. Sehoorl. Laatstgenoemde had alleen de praetische lessen gevolgd en daarom kon hem geen getuigschrift worden uitgereikt: in zijn plaats werd als kampioen gehuldigd nr. 2 de heer IJska- Vier kampioenen, maar dat wil niet zeggen merkte de heer Disse nog op, dat de anderen ver achter de kampioenen lagen, integendeel! Hiermede was het officiële, gedeelte ten einde. verenigingen graag bijwonen. U krijgt nu een heel wat grotere gemeente wat het zielental betreft! Inderdaad en dat aantal zal nog be langrijk toenemen in verband met de uit breiding van de oorlogshaven De over gang van Callantsoog naar Texel was overigens even groot als van Texel naar Den Helder zal zijn. In Callantsoog was ik Burgemeester-secretaris- Callantsoog telde slechts 1100 inwoners, het had g.en hoofden van dienst zoals Texel (Di recteur Gemeentewerken, Directeur T.E- M., Commandant Brandweer), geen flin ke secretaris zoals hier, enz- Den Helder is weer groter dan Texel- We kennen daar oen wethouder van Fi nanciën en Bedrijven, een Wethouder voor Onderwijs, personeelsaangelegen heden, visafslag en vleeskeuringsdienst. U begon, burgemeester, in 1936 met Callantsoog. dat 1100 inwoners telde, toen Texel met bijna 10.000 zielen en thans Den Helder met tegen de 34,000 inwoners! Zal uw volgende gemeente Alkmaar of Amsterdam zijn? De 'burgemeester laebt: hij houdt van optimisten! Wie zal uw opvolger zijn? Daar heb ik geen flauw idee van, wel verwacht ik een groot aantal solli citanten voor Texel! In 1946 waren er heel wat vacatures- Op Aalsmeer na wa ren er voor Texel de meeste sollicitanten en wel 60-70! Men wil graag naar Texell En zult n 'hier nog eens als toerist terugkeren? Daar ben ik zeker van. het is een prachtig eiland! Het tijdschrift \an het Koninklijk Ne derlands Aardrijkskundig Genootschap ■bracht een uitvoerig-'''én waarderende 'recensie over het boek ..Texel. Land en Volk 'in de loop der eeuwen" van de heer Van der Vlis. De recensente prijst het enthousiasme waarmee het werk ge schreven werd en noemt het een ver dienste van de schrijver, -Jat hij in 'zijn geestdrift over het eiland zich niet 'heeft iaten verleiden tot een al te eenzijdige beschouwing over de gebeurtenissen op Texel-ze-lf, maar deze weergeeft- als een schakel in de geschiedenis van het ge- hepl- Ondanks enkele bedenkingen noemt de bespreakster het een boek dat prettig leest en dat. mede door zijn goe de illustraties en keurige verzorging, de aandacht verdient van hen, die zich voor het eiland interesseren. 9. V. Texel. Morgen geen competitiewedstrijden- Om half 11 spelen Ivvee combinaties uit Texel 1- en 2-spelers als oefenwedstrijd voor 2e Paasdag tegen Alkm Boys voor de KNViB-beker. Daarna spelen onze Welpen- waarvoor wel uw bijzondere aandacht wordt gevraagd- Vanmiddag speelt Texel B-Tex Boys A om 3 uur en om 4 uur Texel C-SVC A Dat is voor beide elftallen wel een moeilijke op dracht, maar doet je best. jongens! Tex. Boys. Hel vastgestelde programma voor dit weekend is in zijn geheel voor onze ver. afgelast, dit- in verband met het tragisch oiigeval. wat Gy's is overkomen. Contributie: Zondag na de Hoogmis contributie betalen in II» Zwaan Den ken de leden er even'-óm? IlN MEMORIAM Dinsdagmorgen is door een noodlottig ongeval van ons heengegaan ons trouw lid en aller sportvriend Gijs Keiize.r. Dit betekent voor onze vereniging 'n groot verlies, want Gjjs stond altijd voor de ver- klaar en als er iets gedaan moest worden- deden wij nooit tevergeefs een lieroen op hem. De laatste tijd werd Gijs hoofdzakelijk in beslag genomen door zijn studie voor de Zeevaartschool- Daar trachtte hij liet grootste hl "aal van zijn leven Ie bereiken. Hierin is hy jammer genoeg niet kunnen slagen, want God heeft hem tot zich geroepen. Vrijdagmor gen hebben wij onze vriend Gijs naar ziin laatste rustplaats gebracht. Leerlin gen van de Zeevaartschool te Den Helder droegen de haar. Diep leven wij met zijn ouders mede, voor wie het wel de aller grootste beproeving is. Sportvriend Gijs, rust in vrede! S-V- De Cocksdorp. Dp adsp- gaan vanmiddag naar Texel O. Thuis werd met 10 gewonnen- Neemt de strijd met te licht op. jongens vertrek Garage Reuvers 3 uur. O.V.V.-nleuws. Het ie gaat Zondag naar Helder 4- Het is de laatste "ompetitiewdstrijd. doet je best, jongens en breng de puntjes mee. De wedstrijd begint om 1(1 u Vertrek van Oosterend 7 uur per fiets. Het 2e gaat samen met het handbalelftal naar De Koog. Adsp zijn vrij, trainen om 3 uur. 'De damps trainen om 4 uur S. V. De Zwaluw De adsp. gaan vanmiddag naar De Koog adsp. Voor de anderee elftallen is ei Zondag geen wedstrijd- De opkomst tiii het adsp. trainen is slecht. Jongens, dit moet anders worden, daar we anders genoodzaakt zijn liet trainen stop te zet ten. Maandag op liet veld trainen De handbal-raining voor de dames is Dins dagavond om 7 uur op het veld- Waar blijven de dames het het opgeven van een voordracht of een liedje op de kam pioensavond?

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 3