Cjroeit c2wartrjexeh het harL, Tendo's Nefroo&iteit? Modernekeurig ingerichte etalages maakten rondgang met Paaskoe overbodig Toch kleine expositie op de Groeneplaats Geen officieel zeemerk meer zenuwtabletten ZATERDAG 8 APRIL 1950 XELSE 63e JAARGANG. No. 6415 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. La ngeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Pastgiro 652- Abonnementsprijs f2,45 per half jaar. aa „De ondergeteekende bericht aan zijn geachten bequnstiqers, dat hij voor het aanstaande Paaschteest zal slachten een lijne vette koe, qemest op den stal van den Heer C. PKeijser. H- Kalt, Vleeschhouwer". Aldus lazen we in de advertentieru briek van het 1313de nummer van de Texelse Courant, verschenen op Donder dag 5 April 1900- En voorts zagen we o.a- nog den annonce, waarin J- P. Kik kert en A. Ran (,.Uw Dienaren") lnin geachte begunstigers en plaatsgenooten berichtten, dat zij voor het aanstaande Paaschfeest twee *ijne beesten zouden slachten: een fijne vette os van den heer S- P. Keijser en een fijne vette schot van den heer A. Dios Azn. De vleeshouwers hoopten, dat zij met een druk bezoek zouden worden vereerd. Spekslagerij •De Beurs" (O. Visser) adverteerde met Ijprima gerookte ham, boterhamworst, aokivorst en leverworst"- In vroeger jaren wisten ze ook al best wansle tong streelde en dat er met de Paasdagen een extra pondje vlees kon worden gieleve'd! Op dezelfde pagina ad verteerde A. Langeveld. De Koog: ..Eieren. De ondergetekende be steedt voor versche eieren f 2,26 per 100, van 40 stuks in 't kilo"- Wij ontdekken geen reclame voor eierverf daar deden ze toentertijd ze ker nog niet aan! Pasen 1900 Pasen 1950- Voor onze gastronomen (lekkerbekken) steeds een goed weekend! De slagers brengen extra fijne waar! Alom. in alle dorpen, ziet ge de etalages van onze slagerswinkels om getoverd in kleine tentoonstellinkjes. Wat er allemaal te zien is. behoeven wij hier niet nader te omschrijven: als ij langs zo'n winkel lopen werpen wij maal wel een blik in de etalage, die je'dikwijls doet watertanden en je heel veel trek suggereert! Paasfeest. Ook op Texel zijn de ge bruiken enigszins veranderd, in Den Burg hebben we de laatste jaren geen paaskoeien meer door de straten zien stappen, paaskoeien met een fraaie, paarse sjerp om hun weldoorvoede li chaam. De slagers hebben destijds name lijk afgesproken om deze manifestatie af te schaffen, O.a- uit. piëteit, want ze hoorden nogal eens uit de mond van een overgevoelige huisvrouw: „Ach. moet dat lieve dier dood?" Maar dat was niet het enige motief om de rondgang met de koe af te schaffen: onze slagers hebben zulke prachtige etalages laten aanbren gen. dat de rondstappende koe lang niet meer op kan tegen het eindproduct zo als dat achter de ruiten te pronken wordt gelegd. Zo'n runderlapje niet kunstzinni ge garnering geïllustreerd spreekt vee) meer tot de adsplrant-eonsument dan een rund. dat in levende lijve voor hem op doemt. Toch hebben de slagers van Den Burg gemeend, dat de koeier. nog een maal een ereplaats in ons dorp moest METSELAAR BLIJF BIJ .IE TROFFEL De kantonrechter te Den Helder heeft de metselaar T- B- te De Cocksdorp ver oordeeld tot f 26boete of tien dagen hechtenis en een week voorwaardelijk gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Deze metselaar was door do veldwachter betrapt bij het zetten van klemmen. Vo'.gens het. procesverbaal staat B- bekend als een berucht stroperl De scène, waardoor de stroper zich voor de kantonrechter moest verantwoor- len, had zich als volgt, toegedragen: on ze stroper was in het veld bezig met 't zetten van klemmen, toen de veldwachter hem in het vizier kreeg. B die flink kon open. ging er vliegens vlug vandoor. De Idvvachter sommeerde de vluchteling tot tweemaal toe te blijven staan, opdat la hij rustig z'n bonnetje kon overhandigen maar de betrapte gaf er de voorkeur aan n het. duister te ontglippen. Hij meende er wel niets meer van te Hfeullen horen, maar de veldwachter liet dijn iet met zich spotten -zoals uit de aan- [iief blijkt-! En B kreeg niet alleen ge- ïoemde boete, maar bovendien werden e acht. hem toebehorende klemmen in 'eslag genomen. Zonder vergunning Zonder vergunning vaart niemand wel. atïen motor rijwiel her.stel Ier te Den Burg iawerd door de kantonrechter te Den Hel er gestraft niet f 1boete of een dag 'cjieehtenis omdat hit genoemd beroep htfonder vergunning had uitgeoefend- iilj ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 8 April op om 5,59; on- lofler om 7,25- Maan: 8 April L.K-, 17 April M. Hoog water ter rede van Texel: 8 pril 0.47 en 1.06. 9 April 1,31 en 1.66. 10 pril 2,30 en 3,05. 11 April 3,53 en 4.38- '2 April 6,37 en 6,13- 13 April 6.67 en '.21. 14 Aprjl 7,54 cn 8,13- Aan het strand is het ongeveer een ur eerder hoog water. worden aangeboden: Maandag jl. wer den de paaskoeien, het neusje van de zalm, tentoongesteld op de markt en ze hadden veel bekijk. De boeren en ande re deskundigen betastten de brede rechte ruggen, de zware nekken en knikten goedkeurend bij het bewonde ren van de goed gevormde poten. „Best spul", zeiden ze dan tegen de slagers en veelal werden orders geboekt om moeder de vrouw Zaterdag voor paas te kunnen verrassen! Behalve die runderen had een der sla gers een hok vette varkens naar de Groeneplaats getransporteerd. Ook die behoefden daar niet te knorren over ge brek aan belangstelling. Nu zijn de koeien niet meer. Ze zijn gemetamorphorseerd in lapje, bief stuk, rollades, fijne vleeswaren-voor- de-boterham- Laten wij haar nagedachtenis een ogenblrk eren als wij „met vetbe- drupte kaken" (aldus Huib Fenijn) ons plezier beleven aan de welvoorziene paasdis... GESLAAGD- Onze vroegers plaatsgenoot de heer A. J W. Lap W.'Hzn., slaagde te Delft aan de Technische Hogeschool voor scheeps bouwkundig ingenieur. JEUGDHERBERG WEER GEOPEND De Jeugdherberg wordt niet de Paas weer geopend, de leiding berust bij nrej. R. E. van der Ree die hier reeds drie iaar lang als assistente fungeerde- Onze Jeugdherberg krijgt meteen al flinke belangstelling, want voor de Paasdagen zijn vijftig man geboekt, on der deze vroege trekkers bevindt zich "en groepje Fransen. MUZIEKNIS OOSTEREND NOG VOOR HET SEIZOEN IN GEBRUIK? Het ligt in de bedoeling om zo spoe dig mogelijk te beginnen met de bouw lan de Muzieknis te Oosterend. Men hoopt hem nog voor het seizoen in ge bruik te kunnen nemen- Er bestaan p.annen om het Amster damse Politie Gezelschap, da' hier vorig jaar op Texel optrad, uit te r.odi'gen om op de feestdag te komen concerteren. HARTELIJK VERWELKOMD Woensdag heeft ..Excelsior het actie ve muziekcorps van Oosterend, wacht meester Wim Ti nnier eet: serenade ge bracht- De belangstelling was bijzonder groot. Wjm was di? dag na drie .jaar uit Indonesië teruggekeerd in goede ge zondheid- Familieleden en buren had den hem flink in de bloemetjes gezet de gevel van de ouderlijke woning was versierd. Overal in de Peperstraat wap perde de driekleur. IJS MET SLAGROOM. „Kom even proeven!" had Piet Swart- hof ons uitgenodigd, „ik heb een hyper moderne slagroombereider aangeschaft" Natuurlijk hebben wij meteen een be zoek aan „De Snackbar" gebracht, want zoiets laat je je geen twee keer zeggen! Uit genoemd apparaat werd een rozet van pure slagroom gespoten, mèt suiker voor de smaak. Die slagroom doet won deren als u ze toevoegt aan uw koffie, uw pudding en..aan uw ijs- Over de houdbaarheid van die speciaal bereide slagroom leest u meer In de adv. .De Snackbar koos als SLAGzin „Ons ijs is SLAGroomijs" Wat zullen we smullen; sinds 1940 was slagroom niet meer in de ijssalons verkrijgbaar! FILM'NIEUWS „BESTEMMING TOKIO". Het relaas van de gevaarvolle duik- boottoeht. die voorafging aan de eerste luchtaanval op Japan- Het was nl- nood zakelijk om eerst een kijkje te nemen in dat land alvorens men kon beslissen welke doelen liet belangrijkst waren als object voor de luchtmacht. De opdracht «as niet alleen om de haai van Tokio binnen te dringen, maar ook om man nen aan land te zetten voor spionnage werk- Dat gelukt, de gegevens worden naar het Vliegtuigmoederschip uitge zonden. Maar de duikboot wordt ont dekt en dan. Joe E- Brown in de Zesdaagse. Daar hebben we dan Joe E- Brown weer, een dolle klucht, die zesdaagse Zie hem racen! Maar hij is niet alleen enorm op zijn fiets, hij is ook een bra nie als iemand hem z'n meisje wil af snoepen. tenminste, hij meent dat zulks het geval is. Ook hier viert de humor hoogtij! Een film, waarom jong en oud om het hardst zullen schateren! Neerlands Nieuws Schiedam 675 jaar stad. Schepen gaan scheep (patrouillevaartuigen voor Indo nesië). Brabant-Grensrit 1950- „Ajax" viert zijn gouden jubileum De reis van Prins Bernhard (bezoek aan Mexico en Canada- aankomst op Schiphol). (Ingezonden mededeling). U BENT ER ZO OP EEN MOSQUITO! MOTORCLUB „TEXEL Onze Motorclub organiseert 2e Paas dag een betrouwbaarheidsrit. Wilt u, zo werd ons gevraagd, de leden opwekken om allemaal van de partij te zijn? Dat doen we gaarne, want we weten, dat er aan de organisatie heel wat vast zit- Neem bv, het uitzetten van de route! Er moeten tientallen piquettes worden ge slagen. paaljes, die de route aanwijzen. Het is jammer als die moeite niet vol doende wordt beloond. En tot dusver was het zo, dat de meeste leden verstek lieten gaan! Laten nu eens alle leden dat zijn er zestig! deelnemen- Hoe meer ronkende motoren aan de start, hoe meer propaganda voor de club! Beker van 65 cm- hoog. Het District Noordholland zal een competitie op louw zetten. De winnaar word beloond met een beker' (geen wis selbeker) van 65 cm. hoog. De voorlopig vastgestelde data zijn: Wielingen .30 April, Schermer-hom 20 Mei. Texel 11 Juni, Nieuwe-Niedorp 26 Juni. Schagen 23 Juli, Den Helder 3 Sept. en Alkmaar 8 October. Wie van de ze wedstrijden de meeste punten be haalt (dus in totaal) wint een prachtig' beker (geen wissell>ek,?r) van 65 cm. hoog! Er wordt in twee klassen gereden: voor zware en lichte motoren- Alle leden van motorclub Texel worden hartelijk uitgenodigd. Sproeten? SPRUTOi? BOLLENKWEKERS VOOR DE RECHTBANK Woensdagmiddag stond voor de bij zondere politierechter te Alkmaar de Texelse bollenkweker S- terecht. Hij was ervan beschuldigd teeltvergunningen verhuurd te hebben, waarvoor hij in to taal f 2026 had ontvangen- Op een vraag van nu- Markus, de bijzondere politie rechter, of hij wist. dat, hetgeen hij deed verboden was. antwoordde verdachte: „dat iedereen het. deed". Politierechter: „Waarom deed u het dan" Verdachte: „Om aan geld te komen", l'it wat verdachte vertelde bleek, dat, zijn bedrijf in de oorlog veel schade had op- gel-open. Een oontact-amibtenaar van de tnehtreohtspraak gaf als getuige-des- kundige zijn mening over de2e zaak. De getuige legde er de nadruk op. dat ver dachte geen heffing aan het bed rijfs- schap had betaald over de verhuurde teeltgronden. Naar voorts bleek had verdachte de „meetbonnen", waarop areaal van de bolicnkwekers staat aangegeven, valse lijk ondertekend- De officier van Justitie, mr Vellinga vond, dat verdachte geen gunstige in druk maakte- Het is een overtreding met zeer ernstig karakter, ondanks het feit dat het reeds geruime tijd geleden ge pleegd is- Hij heeft de verhuur van de leeltgroiulen buiten de boeken gehouden, zodat het duidelijk is dat verdachte wist dat hij verkeerd deed- De eis luidde f2500 of drie maanden- In zijn vonnis nam de bijzondere po litierechter in aanmerking, dat de over treding reeds lang geleden gepleegd is: daarom luidde het vonnis f 1500 of twee maanden- Verdachte tekende hoger be roep aan. Verder stond terecht v.d. W- die de teelt- gronden van R gebuurd had Deze ver dachte had meer bollen geteeld dan hem geoorloofd was- Tegen hem luidde de eis f 1500 of twee maanden. De p-nlitierech ter verminderde ook hier de boete: f1300 of twee maanden. Tenslotte stonden de twee broers t- S- terecht Deze hadden eveneens grond van S gehuurd- Slechts één van de twe' hioers was verschenen, aangezien zij sa men een bedrijf hadden en zij niet bei den dat 'bedrijf konden verlaten. Daarom werd deze zaak aangehouden, opdat ook de tweede verdachte zal kunnen verschij nen- „HET HOOGELAND" De bekende vereniging „Het Hooge- land" zond ons een beknopt jaarover zicht van haar werk in haar vier kolo nies en tehuizen (Beekbei gen, Vries, Voorst en Brammen) Over 1949 bedroeg het aantal: Verpleegdagen 87076, verpleegden 493. nieuw opgenomeuen 241 - Na op onze arbeidskolonies opgeno men te zijn geweest vondra 67 personen van welk aantal het grootste gedeelte door bemiddeling van onze vereniging- werk in de maatschappij- Het reclasserings-bureau der Vereni ging heeft 194 gevallen in behandeling genomen. De afdelingen van Ons 3-Oents-Fonds hebben voor 11 personen opname in de kolonies en tehuizen gevraagd. Eind '49 stonden onder toezicht van de Vereni ging 201 personen. Aanvragen voor opname van justitie- en kinder-reehtergevallen moeten wor den gericht aan het Reclasseringsbureau der Vereniging Buys Ballotstraat 4 te 's Gravenhage; aanvragen voor lichame lijk en geestelijk onvolwaardigen, alleen staande personen, iisocialen. drankzuch tigen en ouden van dagen aan de Direc teur van de kolonie ..Het Hoogeland" te Beek-bergen (Gld.) UITSLAG AANBESTEDING. Voor rekening van de heer D Kuip, De Koog, werd aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuis- De laagste in schrijvers waren: C- Keijzer, metselwerk f13.822; Jn, Smit, timmerwerk f6.460. Fa. Z. Graaf, schilderwerk f1410, S- v- d. Vis. loodgieterswerk f 1797.95; Jb. Jell-ema, elèctra f313. CORRESPONDENTSCHAP OOSTEREND De heer J. Trap. Weststraat 33, Oos terend, is benoemd tot correspondent van ons blad. Wij melden dit, omdat er wel eens a-bonné's zijn, die nieuws weten, waard'om: door ons te worden vermeld, maar er niet toe besluiten zelf de pen op te nemen teneinde er een bericht van !e maken voor de Tesselaar- Men krijgt plotseling een aardig idee, bij welks ver wezenlijking het algemeen Texels be lang of dorpsbelang wordt gediend en denkt: ,.Hé, dat zou in de krant moeten staan, dan kou iedereen er kennis van nemen en suggesfie3 doen". Geachte le zers. houdt dat idee dan niet in hoofd en hart maar geeft onze correspondent, die -zeer actief is. een tip en de volgende dag en zo mogelijk nog dez'lfde dag za. het in de krant worden opgenomen. 17.000 kg goud in de Haaksgronden Tijdens de eerste wereldoorlog, in 1917 is op de Haaksgronden ten Westen van Texel het Duitse s-s. Renate Leonhard uit Bergen getorpedeerd. Het schip ver dween in de golven met 454 kisten, elk inhoudende 37'/2 kg goud, een grote par tij zilver en 6 a 7 ton cacaoboter. Een poging, enige jaren geleden, om de schat te voorschijn te halen, liep op een mislukking uit- Thans is een NV. gevormd door inwoners van Wijde Wor- mer, Zaandam, Zaandijk en Koog aan de Zaan, die naar deze goudschat wil gaan zoeken- De heer P. Visser uit Wijde Wormer heeft medegedeeld, dat het lichten van het schip zal geschieden door middel van een drijvend eiland van buizenconstruc ties. zoals de Amerikanen gebruiken in de Golf van Mexico hij liet boren naar olie, Ken van de medegegadigden, de heer C- van der Toorn uit Zaandam, kwam in 1938 door eeri toeval op het spoor van de schat, die op 75 millioen gulden wordt geraamd. Hü kocht toen een paar honderd kg. cacaoboter van Gerrit de Vries, een redder uit Den Helder. Deze had de partij uit de Renate Leonhard gehaald en vertelde aan de koper van de cacaoboter, dat hij in 1917 bij red dingspogingen enige mannen van boord had gehaald. Er was ook een vrouw aan boord, maar die wilde niet mee. omdat er zoveel goud in het schip was. zo had Gerrit de Vries verteld; de vrouw was met het schip hl de golven verdwenen- Krachtens besluit van de Minister van Marine «al de toren van de Ned- l-Ierv- Kerk te Den Hoorn geen dienst meer doen als zeemerk vooi het loods wezen- De Hoornder toren was vanaf 1934 zeemerk van onze Marine, die in dat jaar de toren van Oosterend als zeemerk afschafte- De gemeente Texel ontving van het Rijk een jaarlijkse bijdrage van f 100,— in de onderhoudskosten. Deze bijdrage komt nu dus te vervallen- i WEEKBERICHT P.T.V. TEXEL. i De aanvoer bedroeg in de week van 27 Maart tot 1 April 107,960 stuks. Hier voor wordt aan de pluimveehouders uit- I gekeeld fl,80 per kg Voor volgende I week worden lagere prijzen verwacht- SUCCES I OP SLAGERSTENTOONSTELLING. I De heer F. Visser, slagerij „De Beurs" behaalde op ie elfde internationale 31a- gersvaktentoonstelling te Utrtcbt een 2e prijs met zijn inzending „Jachtworst". I Wij feliciteren hem met zijn succes, een triumph naast, de vele bekroningen, die hij in de loop der jaten re«as verworven heeft! i Het is een -uitstekend geslaagde ten- 1 toonstelling geworden, een schitterende inanifesatie van vakmanschap. Met war', i kunstenaarshand was deze expositie in- gericht, de kleurig' vlees- ei. ivorstsoor- j ten, in talrijke stands ondergebracht, had den een bekoring zoals die uitgaat van een schilderij- Fa- waren meer dan 2500 werkstukken, die grote bewondering wekten, zowel bij de leek als bij de vak man. Een onzer collega's, die de ten toonstelling bezocht, schreef Sierkun stenaars zijn er onder en bovendien pri ma vaklui, die op vakkundige wijze het vlees bereiden, dat u aan uw dis mis schien gedachteloos verorbert, zonder u af te vragen «'at er allemaal komt kij ken. voordat de slagersknecht het aan de deur komt brengenI" geven rust en kalmte NV A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE „HET IJSBBERTJE". „Choco-beertjes, het nieuwste van het seizoen!" aldus adverteert „Het. IJsbeer- tje" en verder kunnen wij aan de Ste nenplaats weer volop genieten van alle mogelijke soorten ijs met of zonder slagroom, in alle mogelijke vormen en prijzen. Zien «ij in de Bios een verhaal, dat zich afspeelt in een brandende woestijn? Hat IJsbeertje zal ons laven, het lijkt allemaal erg wonderlijk, maar: „c'est la viel" AL WEER EEN- Vorige eek is de inotorbotter van jschipper P. Backer wegens gebrek aan personeel verkocht aan een visser bij Kampen. Te Oudeschild zijn nu nog maar 4 kustvissers over, zodat de tijd niet ver meer af schijnt, dat er -geen en kele meer over zal zijn In verband met de onzekere toestand kiest practised HOOFDPUNT <- Mijnhard! Hoofdpijnpocderl. Doos 44 ct. Mtinhardf Hoofdpijntablenen. Koteer 71 CT. VERKIEZINGEN Deelneming aan de stemming in eea andere gemeente. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer, hij de verkiezing van de leden der provinciale staten, in plaats van in de gemeente, op welker kiezers lijst hij voorkomt, 'in een andere ge meente aan de stemming kan deelne men- Die andere gemeente moet gelegen zjjn in dezelfde provincie. De kiezer, die bij de aanstaande ver kiezing gebrulj wil maken van deze be voegdheid. deelt, uiterlijk veertien da gen viiór de voor de stemming bepaalde dag. dus uiterlijk 12 April a-s„ in per soon ter secretaris van een gemeente mede in welke gemeente hij aan de stem ming wil deelnemen Nadere inlichtingen «orden verstrekt Ier gemeente-secretarie. Texel, 4 April 1950 De burgemeester van Texel, Mr. G D. REHORST. S.V. De Koog. De adsp. verloren Zaterdag van ZDH A. De Koog speelde slecht- Het 2e speelde Zondag tegen OW 2 en wist in een aardige wedstrijd met 11-2 te winnen. Morgen een zware wed strijd tegen OVV 1 voor de Gouden Ki'iiiswedstrijd. Het le gaat naar BKC 3. (Zie kastje)- De adsp- spelen vandaag om 15 uur eeu onderlinge wedstrijd- RV. De Koog versloeg OVV met 31. Fr werd keurig overgespeeld Vanmid- d.am om 16.30 uur trainen en verder el ke Woensdagavond van 7-8 trainen in plaats van theorie. Doet uw best.dames, geen enkele jongen meer het beroep van opdat ge sterk staat met de a-s- seriewed- kustvisser. strijden. LOOP DER BEVOLKING DER GEMEENTE TEXEL Aantal inwoners op Goboren in 1949 Ingekomen personen: 1 .Tan- Overleden in 1949: Verlrokken personen: Totale vermindering: Toename over 1949: 1949 Mannen 4951 130 153 Vrouwen 4692 127 158 Totaal 9642 267 311 37 172 5234 84 186 4977 71 868 10211 209 220 429 1949: 5026 4767 9782 74 86 18»

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1