FaJ P.VER8ERNE Welk behangsel past in cleze kamer Laat een vakman U voorlichten zoekt samenwoning ■mé „CORALIE" AMANDELTJESPUDDING met nóg meer amandelen dan vroeger De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe DAMPO 100 Hoera de 100 is vol 100 Net Meisje voor de winkel gemeub. woning M.s. „IJstroom" naar Purmerefid Zomerstoffen Japonnen Kinderjurken Rokken KUNDIG HERSTEL GRONDIG EN SNEL! FA DE WILT Permanent Een cadsautjs 2de Paasdag De Jaarlijkse Boysavond BAL NA. De Hoover Electr. Wasmachine Vacasitie-huisje gevraagd aan zee R K. Ontwikkelingsclub Grote Sluitingsavond BEHANGEN TEGEN WIND IN is geen peuleschil, maar als dat het enige probleem was op het gebied van behan gen zouden wij ons best allemaal voor behanger kunnen uitgeven- Trouwens, een probleem kan het nooit zijn, want wie heelt ooit gezien, dat er een kamer, een showroom, een kantoor of wat dan ook wordt behangen, terwijl er een fikse wind door het aanhangige vertrek woei! Dat van die wind is louter een gezegde: de schilder (die zoals wij weten door gaans tevens behanger is) komt pas met het behang opdagen als het nieuw ge bouwde huis bijna kant en klaar is. Als de metselaar zijn laatste steen heeft ge legd, als de timmerman er de laatste krullen heeft geschaafd, kortom, de be hanger heeft wat dit betreft het laatste woord. Dat moest hij feitelijk ook heb ben als het gaat om de keuze van het behang. Een behanger heeft niet alleen verstand van stijfsel en papier, moet niet alleen een timmermansoog hebben om de banen mooi recht naast elkaar te krij gen, hij moet smaak hebben, dus weten welk behangsel in deze en welk behang sel in gene kamer past. Waarom het hier licht moet zijn, waarom elders donker van kleur, waarom het (hier strak en sta tig moet zijn. waarom daar de poppetjes aan de wand mogen dansen. Het is leuk 0111 er een gezellig uitzoek-avondje van te maken, als wij besloten hebben om onze kamer(s) van nieuw behang te voor zien- .Te stapt naar de schilder en vraagt een stalen.boek ter inzage- Dat is een foliant, waarin wij zoveel patronen ontmoeten, dat- wij na „lezing" de kluts min of meer kwijt raken en nog niet weten, wat wij eigenlijk aan de wand willen hebben- Daarom is het goed de vakman te raadplegen- Hij let- op de fac toren, die bepalen, welk behang liet in uw kamer het- 't beste doet. Hy bekijkt de lichtinval, de meubelen, de hoogte, de oppervlakte. Hij zorgt er voor, dat uw visite straks zal zeggen: ..Hé. wat een prachtig behang, wat staat dat goed, hoe kom je daaraan?" Kijk, dan weet u meteen, dat het in orde is. Onze schilders en behangers, van wie wij heus mogen aannemen, dat zij liefdi voor hun vak hebben, staan u graag ten dienste. Met raad en daad. Zij streven naar eer van hun werk, naast de belo ning, die hun toekomt Deze vaklieden nu, werden vorige week door de bekende Nederlandse Bshangselfabriek Rath Dodeheefver uitgenodigd tot het bijwo nen van een causerie over de woningin richting met betrekking tot de keuze van het behang- En niet alleen de inrichting van de woning, ook die van het kantoor, van de showroom, van de conversatie zaal voor pensions, enz- De uitvinder. De lieer M. G. van Gelder, hield een hoogst interessante causerie en het was daarom jammer, dat niet alle Texelse schilders naar Hotel De Zwaan waren gekomen! Spreker vertelde over de ont wikkeling van het behang, dat in het jaar 104 door een Chinees was uitgevon den. tot de 8e eeuw bleef het geheim in China, maar tenslotte werd het wereld kundige- In 180(1 kreeg Nederland zijn eerste papiermolen, men schepte vellen van zo'n 50 cm- En thans wordt het on bedrukte papier in zware roden naar de behangselfabriek getransporteerd vanuit het buitenland. Spreker vertelde op duidelijke, onderhoudende wijze, hoe men de verschillende patronen verkrijgt, door een kleine expositie van drukwal- son werd een en ander verduidelijkt, als mede door verschillende behangsels en last but not least een uitstekende serie lichtbeelden, kijkjes in de grote fabriek aan de Duivendrechtse Kade te Amster dam- In 170!) werd de eerste drukvals in werking gesteld, maar dat wil niet zeggen, dat het aloude handwerk toen werd uitgeschakeld: lot vandaag de dag toe wordt nog gebruik gemaakt van de handvormen, waal-door veel mooier werk wordt verkregen, waardoor de vak man zijn ziel in het patroon kan leggen, zodat het gaat leven en spreken. Dat be hang is natuurlijk veel en veel duurder! Behangsel! Ziet u in een patroon tien, twaalf kleuren, wel dan heef' men daar voor even zof-ele drukwalsen nodig ge had, die worden in een grote machine gemonteerd en waar bi,-, de start het maagdelijk bla.ike papier de eerste wals tegemoet gaai. vinden wij het aan het slot met een zeurig bedrukt patroon te rug. Bij de expositie waren o.a. een groot Frans patroon van omstreeks 1780, een patroon, gewrocht op een geitenhuid, Ja pans behangsel, grasweefsel, dik en zwaar, maar onverwoestbaar. Dan waren er 'behangsels, die zonder vrees voor schadelijke gevolgen kunt afwassen, die worden veel in ziekenhuizen gebruikt. Voorts zagen wij behangsel, welks pa troon werd verkregen door het laten PUDDING door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 99- Rrrrt! Daar ging de hele jas in tweeën, tot aan het kraagje teel Maar de redding was geslaagd, want de behan ger raakte los. waarbij hij echter zo on gelukkig op de ladder terechtkwam, dat deze met de heide ondereinden opwipte en mevrouw Smits en Jantje allebei een flinke tik tegen hun neus kregen. 100. ..En nouvooruit! Verdwijn uit- m'n gezichtsveld en laat ik.je nooit meer zien!" riep de behanger, toen hij, na een flink standje van mevrouw Smits gekre gen te hebben, met z'n twee ervaren" knechten weer bij de voordeur stond- Hoepla! Ze kregen een schop, dat ze re gelrecht v an bet bordes de straat op vlogen! Daar stonden ze dus weer. neerdwarrelen van poederfijn velours op het door een kleefstof bestreken patroon (is uit de mode) en tenslotte een collectie zijden behangsels, die hun patroon-ef fect ontlenen aan de lichtinval (werd gedemonstreerd)- Het effen behangsel moet thans weer plaats maken voor het patroon, welks gebruik verheffim? van het vak bete kent en 't geeft de klant trouwens even eens meer voldoening. Na de pauze was het woord aan de heer M van den Berg, die de lichtbeel den op heldere wijze toelichtte. Ook hier sprak een vakman- „We gaan al 2 jaar op stap om voor te lichten en daarmede hebben wij veel succes", zei hij. In 1898 was R. D- :n een nietig Mokums kel dertje begonnen en thans kan men uren door de fabriekshallen wandelen! In 1925 opende R- D. de eerst? Nederlandse Behangselfabriek- Zii heeft thans 17000 afnemers, d.w.z. schilders, die hun be hangsel bij R. D. kopen want 't aan tal Nederlandse huizen, waar de R D behangsels aan de wand prijken, loopt natuurlijk in de honderdduizenden PREMIEREGELING KLEINE BOE RENBEDRIJVEN IN N- HOLLAND. Landbouwers en veehouders met een bedrijf van minder dan 10 ha cultuur grond, die belangstelling hebben voor: a- de aanschaf van een electr- weide- a f rasteri ngstoestel b de bouw van een gierktld-er, mest- plaat, groeiwonder- of aardappel-silo; c. coop, aankoop en gebruik van werk tuigen; d- grondonderzoek; kunnen zich vóór 1 Juni a.s- voor in lichtingen omtrent eventuole premiever lening (subsidie) wenden tot de assisten ten van de Rykslandbouwvooriichtings- dieust die hieromtrent alle gewenste in lichtingen gaarne zullen verstrekken. BALSEM Rheumatiek. spit, spier pijn Weldadige ver zachting der pijnen door i wrijving met Dampo DIENSTR EGELING N.V. TESO. ingaande 1 April t.m- 13 Mei Op werkdag*n: Van Texel: 5,20; a6,25; 7,45; 1-1,45; 14,50; 17,50 Van Den Held- r: 8,30; a8.15; 10,20; 13,00 16,20; 19,30 a is alleen op Maandag. Op Zon- en alg. erkend? Ohr- Feestd- Van Texel: 7,45; 11.45; 17.50 Van Den Helder: 10.20; 13,10; 19 00. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag 9 April- Hoogfeest van Pasen- Geen 'bijkerken. De H. Missen 0111 7.30, 8,45 en de plechtige Hoogmis om 10 uur Biechtgel- van 7-7,30 en van 8,15-8,45. Verder na de Hoogmis alleen voor die v er weg wonen Communie-uitreiken om 7 uur en verder onder alle Missen. De uitreiking begint heden achteraan- De collecte i.s met zeer bijzondere aanbeve ling voor herstel en verbetering van kerk en pastorie. Hiervoor moesten en moeten nog grote uitgaven gedaan wor den. Moge uvv bijdrage een ware feest gave zijn; 1e zakje: armen: 2e zakje Stu diefonds. Om 7 uur plechtig Lof met feestpreek en daarna gelegenheid tot biechten, zolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn- Maandag 10 April. 2de Paasdag. Geen verplichte Zondag. De H. Missen in Den Burg om 7.30 en 10 uur. In Oosterend om 0 uur'en in Den Hoorn om 7,30 gezongen Gelegenheid om te biechten van 7-7,30; in Oosterend na de Mis, In Den Hoorn geen gelegenheid- Uitreiking van de 1 ommunie om 7 en 9 uur en verder on der de Missen. Comiminieuitreiken be gint vooraan Collecte met bijzondere aanbeveling voor de bestrijding van de onkosten van de raasversiering. Ie zak je Studiefonds en 2e zakje kerk Om 7 uur Lof met rozenkrans voor de terug keer van de afgedwaalde parochianen. Dinsdag 11 April- Om 9,30 een gezon gen huwelijksmis. Geen Mis om 7,30 uur- Woensdag 12 April als anders. Om 7.30 Lof t.e-v. St. Joseph. Donderdag 13 April als anders- Vrijdag 14 April Missen als anders, uitgezonderd die van half acht is om 8 uur in de kapel- Zaterdag 15 April Om 9,30 gezongen huwelijksmis. Zondag 16 April. Beloken Pasen Col lecte voor het Studiefonds- GEVRAAGD BAKKERIJ „DE HOOP" De Koog VERLOREN een bruin geel gebreide wollen shawl op Zondag, 2 April Vermoedelijk in Oosterend Terug te bezorgen bij. Jn Vlaming, Nieuw Oostwijk GEVRAAGD voor 2 weken in Aug te De Koog eenv voor 9 personen. (4 volw. en 5 k Tevens slaapge legenheid voor 4 jongens Brieven met condities aan H. A. Bakker, Knn luliana- laan 24, Slootdorp, Tel 120 vaart MAANDAG, 2e PAASDAG Geheel nieuwe keuze! U bezichtigt onze etalage U kijkt ook eens bipnen Binncnburg 1 - Telef 263 Juffrouw met eigen woning met bejaarde juffrouw Brieven order no 835 aan bureau Tex Crt Vakkennis en moderne instrumenten maken het mogelijk elk defect zondei omwegen te vinden, zodat direct aan afdoend herstel kan worden gewerkt Kiest specialistenzorg ktest RADIO-EN ELECTRO-TECHN.BUREAU ERKENDE PHILIPS RAD/0-SERV/C6 D6N BURG TEX Ei-161.99 f Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER, Telef 37 voor groot of klein? Dan moet u immers bij J. P. STAM zijn! pt£S vt ,-y .'.'.tj 's avonds 8 uur in Casino Entree Donateurs f 0,75 bel. inbegrepen, niet-donateurs f 1 25 bel. inbegrepen. Kaartverkoop Iste Paasdag na de Hoog mis in „Casino" Tevens plaatsbespreken Nu geen vermoeiende wasdag meev, want De Hoover tovert uw was schoon. Zij doet dat: SNEL cl1/. Kg. in 4 minuten) VOORZICHTIG (beschadiging uitgesloten) VOORDELIG (stroomverbruik 3 et. per uur) Handig formaat, geschikt voor de kleinste keuken en woning Een wonder van gemak! Een wonder van techniek! F 330,—. Zaterdagmiddag demonstratie van 3,30 tot 5,30 uur. Komt U eens kijken? TEL. 67 van Maandag 7 lot Zaterdag, 19 Augustus met of zonder pension Brieven aan SIRA, Langegracht 85, Leiden. DEN BURG up ZATERDAG, 15 APRIL des avonds o 11 8 uur in „CASINO", waar als spreker zal optreden de op Texel alombekende Dr. A. Melchior met als onderwerp „Grepen van zijn laatste onderzoe kingstocht uit het land van PATER WITTE, Oost Afrika" De lezing wordi toegelicht mei eigen filmopname Entree (0,75 Plaatsbespreker f0,10 Kaarten vanaf lieden verkrijgbaar aan de zaal. FEUILLETON 27) Het mollige nichtje giebelde- Co- ralie wierp haar een vernietigende blik toe. Duke James en zijn houd slenter den de winkel uit- Suzette sputterde nog Het is heus levend! zei miss Carrie met naïeve verbazing. Ik dacht eerst, dat het een mof was. Coral ie keek haar moeder aan. Ik wacht wel in de auto op je. Haar ogen gloeiden toen ze de winkel uitliep Je hebt me een figuur als een idi oot laten maken, zei ze woedend tegen Suzette en zette liet hondje allesbehalve zachthandig op de achterbank- Suzette gaapte U Ibent Coralie Ree, nietwaar? zei een heldere stem naast baar. Coralie keek op- Het meisje in het groen stond naast de auto- Ik ben Irene Fakes. Vader heeft, u gezegd, dat ik morgen avond een partij tje heb, is het niet? Ze glimlachte. U komt toch met uw broer? O ja graag, antwoordde Co ralie aarzelend Irene nam een boek. dat zij onder baar arm had en 'iet bet Coralie zien Dat heb ik net uit de bibliotheek gehaald zei ze. Het is van 't. jaar pas verschenen en er wordt nogal over gesproken. Hebt u het al gelezen? Coralie schudde het hoofd. Ik heb in geen tijden een boek gelezen, zei zo. Thuis gingen we te veel uit. We dach ten niet aan lezen. O. zei Irene Fakes. Maar hier zul je wel het een en an der moeten doen om wakker te blijven. Irene keek ?en beetje onthutst- We zijn nier niet zulke slapers als u misschien zou denken, zei ze. Een jong© man te paard kwam op dit ogenblik de auto voorbij, gevolgd door een grote gele hond Hij nam zijn grijze hoed af au glimlachte tegen Irene- Zijn tanden schitterden in de zon. Hij deed of hij Coralie niet zag, of misschien zag hij haar werkelijk niet 'Rijdt n ook paard? vroeg Irene. Neen, zei Coralie. Irene keek de jonge ruiter na. Tk ben gewoon dol op paarden, zei ze. -Och, zei Coralie. Ik prefereer een goede wagen, die een helling neemt met zeventig mijl. Irene kon zich niet weerhouden een blik te werpen op de auto en Coralie werd vuurrood- O, ik bedoel natuur lijk niet déze rammelkast, zei ze snel Haar ogen werden vochtig. Ze zon al les gegeven hebben om op dit ogenblik achter het stuur te kunnen ritten van haar zwart met zilver two-seater- Om een of andere reden snakte ze er naar, een gewichtige indruk te maken op dat meis je met haar 'bruine haar en koele ogen- Alleen omdat haar vader de belangrijk ste man was in een lelijk, klein provin ciestadje, scheen ze te denken, dat ze 'n soort prinses was. We hebben dit oudje maar geno men om boodschappen te doen- Hier op het land is het zonde, een goede wagen te gebruiken, vervólgde ze. Irene Fakes keek haar oplettend aan. Blijft u hier dan niet voorgoed? Voorgoed? Lieve hemel, neen! Irene's ogen zeiden duidelijk, dat ze niet goed wist, wat ze aan Coralie had. Nu, ik moet weer gaan, zei ze- U vergeet niet, morgenavond te komen, hè? En met een knikje keerde ze zich om en vervolgde baar weg. En bijna iedereen, die baar tegen kwam, bleef staan om iets tegen haar te zeggen. Vreemd! Mannen in slordige kleren en smakeloos geklede vrouwen en kinderen- Zelfs de negers groetten baar met een glimlach- Coralie's blauwt ogen schitterden boos. Ze bad altijd ge boord, dat in zulke kleine stadjes alle mensen zich met eikaars zaken en leven bemoeiden maar baar leek het iets onzinnigs zich in Ie laten met allerlei mensen die haar nooit, zouden kunnen interesseren- Zij was in ee:i andere sfeer opgegroeid, zij bad andere ideeën Niet temin had ze zich nog nooit zo eenzaam gevoeld als thans. De lucht was zacht, over dc straat viel een gouden zonneglans, Suzette bewoog zenuwachtig op de bank. Heb je heimwee? vroeg Coralie met een brok in baar kèel- Suzette piepte. De man met liet kale hoofd bracht Ruth's pakjes naar de auto en hij scheen het goede vorm te vinden, vrien delijk en toeschietelijk te zijn. Dus bleef hij wat praten. Hij vroeg Coralie of zij het leven op het. land prettig vond en meer dergelijke dingen. Coralie praatte er zo'n beetje omheen. Dallas kwam het postkantoor uit en stak de straat over en weer werd hij door mensen aangehouden, die hem ver welkomden en die voorgesteld wilden worden aan zijn vromv en dochter. En die mensen deden ook vragen en ieder verzekerde haar. dat ze het pret tig zou vinden in Blytheville- Zij zei er niet veel op. Ruth beloofde de vergade ring van de Democratische Vrouwen- dub te zullen bijwonen- En ze nam ook dc invitatie aan van de Doopsgezinden dominee, om de volgende week te komen theedrinken- Coralie rilde. We zitten hier zó vastgeworteld, zei ze 'bitter tegen haar vader- Hij grinnikte. Je zult nu wel graag gaan. hè? zei hij. de motor aanzettend Hij had er niets tegen gehad, dat de mensen hem vroegen naar zijn particu liere aangelegenheden en plannen. Het leek wel of hij er door gevleid was. Co ralie begreep bet niet Ruth deed al net zo als Dallas en dat begreep Coralie nog minder. Want Ruth was hier vreemd Ze kwam, evenals Coralie. uit de grote stad- Hoe was liet mogelijk, dat ze iets voelde voor de duffe geest der provincie! Ze reden langzaam de stad uit. Alle huizen hadden grote voor- en achtertui nen. Ze hadden allemaal vreemde vor men, net of er stukken aangebouwd wa ren, naarmate het geein, dat er in woon de. zich uitbreidde. En er waren er maar weinig, die goed in de verf zaten- Hier en daar stonden de huisvrouwen over de lieg met elkaar te praten. Een troep jongens speelde voetual op een open veldje. Kleine meisjes reden op rolschaatsen op het trottoir- En in ver schillende tuinen waren de mannen be zig het gras op te harken. Van dode bla deren en oud gras maakten ze hopen om te verbranden. De lucht was vervuld van een kruidige, scherpe geur. Ze leven op hun gemak in deze kleine stadjes, zei Dallas- Het bestaan is hier niet zo'n gevecht op leven en dood als in een grote stad. Ja, zei Ruth- In Ne» York kan een mens niet tot zichzelf komen. Coralie kneep haar handen samen- Ze voelde zich verraden. Haar ouders lie pen over naar de vijand- In hun har bleken ze gevoel te hebben voor al di soort minderwaardige dingen, die zi, haatte Dallas had 'n ontspanning op ziji gezicht Coralie kon niet ontkennen dat het liet gezicht zachter en vriende linker was dan ze het ooit gezien had Ruth zat zaolit te neuriën. Coralie trol Suzette tegen zich aan. Die was he klaarblijkelijk met haar eens. Allan stond naar hen uit te kijkei toen ze het hek inreden- Hij had de yze ren platen voor de haarden in ontvang en woonkamer weggenomen, prenten ei schilderijen aan de wand gehangen en z de kamers gezellig gemaakt f (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4