Cjroen rwarL-JexeU in het harL, Een woord tot afscheid 235 Texelaars naar Assen Aan Burgemeester Rehorst BESTRIJDING NARCISVLIEG Vier Texelse stieren naar Alkmaar P. Boom 50 jaar koorzanger, 40 jaar organist en 25 jaar organist-directeur van het parochiale zangkoor te Oudeschild ZATERDAG 15 APPIL 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6417 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Lang^veld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652. Abonnementsprijs f2,45 per half jaar. Nu de laatste dag van mijn ambts periode op Texel is aangebroken, wil ik gaarne U, Texelse burgerij, warme dank biengen voor de grote hartelijkheid en medewerking, die ik in de afgelopen vier en een kwart jaar van U heb mo gen ondervinden, zulks mede namens mijn vrouw en kinderen. Van de eerste dag af gevoelden wij ons bij U thuis en U bent zeer veel voor ons geweest- Ik heb met vreugde mijn taak op Texel moqen vervullen; het v/aren voor m'n gezin en mij gelukkige jaren Het besturen Uwer gemeente met de Raad en liet college van Burgemees ter en Wethouders was een dankbare taak. Thans lopen onze wegen uiteen, doch de mooie herinnering blijft. Uw eiland is een schoon stukje vaderland, waar het goed is te verblijven. Veel werk is echter nog te doen om het eiland, dat ongetwijfeld een goede toekomst heeft, vcoruit te brengen Uw leuze zij en blij ver .Texel vooruit!" Het ga U allen goed! De Burgemeester, REHORST. AFSCHEID BURGEMEESTER REHORST. Program-ma: Zaterdag 15 April 1950: 's Morgens 10.30 uur afscheid van hat gemeentepersoneel in Hotel Texel- 's Middags 2,15 uur vergadering van de Gemeenteraad, waarbij aanwezig en kele genodigd en 's Middags 4 uur afscheidsbijeenkomst in Hotel Texel. Uitsluitend voor g3no- digde personen, organisaties en instel lingen- 's Avonds van 8 tot 9 uur receptie voor belangstellenden ten Raadhuize Tweehonderd vijfendertig Texelaars zullen getuigen zijn van de onthulling op 22 April \an net monument, dat op de Brink te Assen is gebouwd. De reis gaat I per autobus (zes bussen). Zij die de plechtigheid te Vries willen I bijwonen vertrekken reeds met de eerste I boot van Texel (5.20 uur), want het hul- I dcblyk voor Vries zal om 12 uur wor- I den aangeboden- I De andere Texelaars gaan met de twee- I de boot. dus van 7.45 uit Oudeschild. I Aankomst te Assen om 1 uur- Daar gaat I men zijn diverse pleegouders opzoeken. I Om half 3 zal men zich op de Brink ver- I zamelen, waar om 3 uur de overdracht I van de Bank zal plaats hebben. Na deze plechtigheid, waaraan oa. de Stafinu- ziek van 't Garnizoen zal deelnemen, zal liet Texel Comité ten Raadhuiz- worden ontvangen- De commissie van ontvangst bestaat uit: Burgemeester Den Drein voorzitter- De heer Bakker, direc teur van de Prov. VVV secretaris en de leden: Kolonel Lindeboom, Dr- Kroe ze. Dr- Kalverkamp, Mevr Content, wet- houdster, deiheer Wardering, Mw Hom mes en Zuster Bos 's Avonds om acht uur zal in het Con certhuis een Texelse avond worden g?- houden (revue en Texel-filni) De zaal biedt plaats aan 730 personen, maar on getwijfeld zullen er personen teleur ge steld moeten worden Enkele aanvragen, die te laat binnenkwamen moesten reeds worden afgewezen. Wie eventueel nog kaarten voor de Texelavond bezitten, maar daar geen gebruik van zullen ma ken. gelieven deze omgaand te zenden aan de heer C. Mets. Weverstraat. Den Burg- Men vergete zijn introducties voor de Texel-avond nieh want anders wordt men niet toegelaten. Zondagmiddag om 2 uur keert men weer naar Texel terug- De heer B d. Berg en nog enige an dere ex-gedeporteerden voelen er veel voor om in plaats van Zondag pas op Maandag naar Texel terug te keren- Bij voldoende deelname zal een der bussen Maandag uit Assen vertrekken. Wie van deze gelegenheid gebruik willen maken gelieven dit tot uiterlijk Maandagoch tend (dus 17 April) te berichten aan de lieer B- v.d- Berg. Zijn adres is De Waal 76. De busknsten zullen voor de op Maandag terugkerenden met f 1 p.p worden verhoogd. (Aantal personen ver melden). NAAR AUSTRALIË EN N. ZEELAND. Vandaag vertrekken elf Texelaars naar Australië en Nieuw-Zeeland. Naar Australië gaan: P- Bakker. P. Verstegen, G. Plantinga. van Heerwaarden Pzn-, G. Vlaming. Het Noorden (timmerman, opperman, monteurs, landarbeider). Naar Nieuw-Zeeland gaan: C- J. Admi- iaal. De Veen, G. Leber. C- M. van Sijp, H S- Donker, D- de Vries (allen uit Pierland) en P. Keesom. Allen behal ve P. Keesom. die monteur is zullen werkzaam zijn op Ndeuw-Zaelaiidse landbouwbedrijven. OP DE VUURTOREN- Het was voor de toeristen altijd een grote teleurstelling als zij', bij de vuur toren gekomen, vernamen, dat deze we gens restauratie niet kon worden be klommen. Gelukkig is de toren weer hersteld en evenals vóór de verwoesting kan men hem nu weer tegen een gerin ge entréebest'jgen- Iedere dag (behalve Zon- en Feestdagen) van 's middags 2-6 i.ur- Holel- en pensionhouders, maakt uw gasten attent op deze gelegenheid, waar door men een buitengewoon mooi pano- lama genieten kan: Noordzee. Vliehors, Eierlandse Gat. Eierlandse Gronden, Texel. Men rijde er heen door de wijde Eierlandse Polder en terug over het fietspad langs de Stuif dijk. Een alleraar digste tocht! Zo is thans de dag gekomen Texels Eerste Magistraat, Waarop gij het „Gouden Boltje" Voor altijd verlaten gaat. Vier jaar lang heht gij Uw gaven En Uw krachten èn Uw tijd. Aan de opbouw en vooruitgang Van ons schapenland gewijd. Bij Uw komst vondt gij geen eiland Zo gij moog'lijk had verwacht: 't Was geschonden door de slagen In de strijd haar toegebracht. Puin, ruïnes allerwegen Waar Uw weg ook heen mocht gaan, Doch gij wist de hand al spoedig Stevig aan de ploeg te slaan. Ongetwijfeld was 'i niet altijd Rozengeur en maneschijn. Ook de zórg zal er geweest zijn, Zoals toch op elk terrein. Iedereen die aan de weg werkt Staat steeds bloot aan veel critiek, Dot is teken van gezondheid, Anders was het mensdom ziek. Gij wist nochtans door te zetten, Ook al was Uw taak soms zwaar, En vóór alle dingen waart gij Tess'laar met de Tesselaars. Wat voor avond er ook zijn mocht Nimmer dat gij ze ontliep Gij waart altijd daar te vinden Waar Uw taak, 't gemeen U riep. Daarom Burgemeester Rehorst, Ziet een elk U node gaan, Graag had men U nog wat jaartjes Aan het stuurrad hier zien staan. Doch een and're werkkrinq roept U, Waar ge nog meer werken kunt, En gij weet, dat deez promotie U van harte wordt gegund. Namens alle Tesselaren Wens ik U dan ook Gods kracht Voor de vele en zware arbeid Die U in de toekomst wacht. 'k Hoop dat gij daar vele jaren Aan 't gemeente-roei moogt staan, En dat 't U, U'.v vrouw en kinderen Aan 't Vasteland ook wèl mag gaan! HUIB DE RIJMELAAR. Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterkeo en kalmeren Uw zenuwen. UITVOERING „ST. JAN". Een avond van viroljjk jolijt, dat kunt u Zondag hebben als u nog heden naar .Casino" gaat en u daar voorziet van een plaats-bewijs voor de opvoering van Jhet blijspel „Amor gaat een straatje om!" (Zie ook adv. in dit en vorig nr- van ons bladh was belangrijkste punt op vergadering Bloembollencultuur j Houd Uw wol als nieuw I W Wit word! hagelwit, Y Kleur krijgl nieuwe (leur f Was Uw wol veilig in LI Donderdag G April jl. vergaderde bo vengenoemde vereniging in Hotel Texel. De voorzitter zei in zijn openingswoord, dat de algemeen veronderstelde water schade in de bollen nogal mee viel. Het beloopt slechts hier en daar enkele bed den. Met de handel is bet. momenteel wat stugger, overigens een normaal verschynsed om deze tijd van het jaar. Na Pasen wordt wel enige ople ving verwacht- Als belangrijkste punt i'ILMNIEUWS. „HET VENSTER". Een 10-jarige knaap (Tommy) ziet door ren venster dat de buren een vreemde man vermoorden- Hij vertelt zjjn ouders wat hij gezien heeft, maar omdat zij we ten. dat hun zoontje een ongebreidelde fantasie bezit, hechten zij geen waarde aan zjjn relaas- Tommy loopt naar de po litie- Detectives, die onderwijl al van Tom my's moeder gehooid hebben, hoe zij in er het verhaal van haar zoontje denkt, stellen een voorlopig onderzoek in, maar ze vinden niets bijzonders. Nu maakt zich een grote angst van de knaap mees ter. want lii.j vreest, dat de moordenaars ook hem uit de weg zullen ruimen- Dat proberen zij inderdaad enDe film geve het antwoord- Neerlands Nieuws- Oa Tentoonstelling bediyfsautomo- bielen in het R A.L gebouw te Amster dam. Dames bosloop in de omgeving van Kraantje Lek- België wint de Rugby wedstrijd van Nederland. Conferentie van Stafchefs in Den Haag- 30 jaar Po lygoon- ZON, MAAN EN HOOG WATER. 'De zon komt 15 April op 0111 5.44; on der om 7,37- Maan 17 April N-M., 24 April EK Hoog water ter rede van Texel: 15 April 6,37 en 8,55. 16 April 9,10 en 9,25. 17 April 9,42 en 9,56- 18 April 10.09 en 10.24. 19 April 10.38 en 10.51- 20 April 11,04 en 14,20. 21 April 11,29 en 11.50. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. van deze vergadering noemde de voorz- de vliegbestrijding. Als men zo eens rondkijkt en 't vele opslag van narcissen ziet, slaat de schrik ons om het hart. Dit kwaad zal geducht moeten worden aan gepakt. wil onze narcissenteelt niet ge heel in de put raken- De beschrijvingsbrief voor de Algem. Vergadering, levert niet veel bijzonders op- Men was van mening, dat een re- clame-lennijn van 14 dagen voor nar cissen te lang is- Er zullen stappen over wogen worden om dit tot 10 dagen ver kort te krijgen. Er werd verslag uitgebracht van de vergadering der ver. „De Narcis". Hier in werd er \ooral op genvezen. dat de keuring voor hot. Surplusfonds in 1950 veel strenger zal zijn dan in 1949 liet geval was. Bij de bespreking der vlieg bestrijding werd nog eens gewezen op de grote percelen met opslag, en werd de vraag gesteld: „Hoe komen wij daar ooit af?" Dit gevaar beeft zulke enorme afmetingen aangenomen, dat de strijd hiertegen bijna hopeloos lijkt- Het uit ploegen vooral geschiedt door sommige bedrijven zo buitengewoon siordig. dat HL's bollen m de grond achterblijven. Dit is een direct nadeel voor de kweker en een groot gevaar voor de teelt in het volgend jaar. Er zal met alle mogelijke middelen naar gestreefd moeten worden, om dit opslag te laten oprooien en dan vanzelfsprekend, door de kweker, die ze in de grond achterliet. Het bestuur zal trachten gedaan te krijgen, dat geen grond meer verhuurd wordt, of de huurder moet zich voor het verwijderen van het opsehnt. aansprake lijk stellen. Deze week nog ,zal een opsporings ambtenaar Texel bezoeken en niet aar zelen om procesverbaal on te maken in dien niet genoeg medewerking betoond wordt- Er werd nog gesproken ovi de moge lijkheid om een bloemententoonstelling te houden op Texel, maar daarvoor wor den hier nog te kort variëteiten geteeld. Met een beroep op allen om mee te werken aan de bestrijding van onze grootste vijand, de narcisvlieg. sloot de voorz. deze goedbezochte vergadering. Vrijdag 21 April wordt in de Berger- hout te Alkmaar de Centrale Stierenkeu- iLng gehouden. Op de voerkeuringen aangevoerde stieren die aan de eisen, mor de Centrale keuring gesteld, vol doen, kunnen daar verschijnen. Per leeftijdsiubriek dingen ze dan mee naar de hoogste 'bekroning en wordt daaruit een kampioen en reserve-kampi oen stier 1950 aangewezen. Een belangrijke gebeurtenis voor Texel is, dat van de aangevoerde stieren op de gehouden keuring te Den Burg op 31 Maart ji- 3 stieren aangewezen zijn om op de Centr. Keuring te verschijnen, nl.: Adema D 1, eig- II- W- Kt-som; Melle. eig- de Ver voor K I op Texel en Leopold van Blokland van deze ver- De 1-jarige stier, die onlangs door mw. de Wed. D Huisman op Wieringen is aangekocht en aldaar gekeurd is. w erd ook aangewezen 0111 in Alkmaar te ver schijnen. Dit is in de rimdveefokkerygescihiede- nis op Texel met dit aantal, nog niet eer der voorgekomen Afgezien van het feit dat ze zich in Alkmaar in de kopgroep kunnen handhaven, blijven ze behoren tot de groep beste stieren uit N -Holland. en is dit een compliment aan het adres van de eigenaars- Juist daaidoor komt onze Rundveefokkerij op hoger peil en kunnen we ons in de toekomst ineten met de rest van N-Holland De veehouders die op de keuring te L'en Burg aanwezig waren toonden gro te belangstelling voor bovengenoemde 3 stieren. Op de keuring te Alkmaar kan men dus z'n kennis in veel grotere mate ver rijken- Wij willen de Texelse boeren dan t ok aanraden een bezoek te brengen aan de Bergerbout De keuring vangt aan om 9,30 uur en eindigt pin), 'i uur. zodat n en met de boot van 7,45 uur heen en met die van 4.20 uur weer terug kan. We hopen er veel Texelaars te ont moeten. B. O. „NAJAARSSTORMEN". Voor de hedenavond in „De Oranje boom" te geven opvoering van de eome- die ..Najaarsstormen" zijn reeds zeer ve le kaarten verkocht. Wie' de Maskerl anen wi'l zien spelen, maar nog geen plaats heeft, mag zich dus wO gauw van een toegangsbewijs verzekeren (Ingezonden mededeling). U BENT ER ZO OP EEN MOSQUITO! Een echte Texelse storm kon niet ver hinderen, dat tweede Paasdag de R K. kerk aan de dijk te Oudeschild vol was van parochianen en andere belangstellen den van buiten de plaats, die wind en regen hadden getrotseerd om getuige te zijn van een alleszins grootse plechtig heid. Maar liet minst was de feesteling van de dag. de heer P- Boom, 50 jaar koorzanger. 49 jaar organist. 25 jaar or ganist-directeur van het parochiale zangkoor zich bewust van de bijzonder heden der festiviteiten, die zich rond zijn persoon ging afspelen- Poen hij, vergezeld van zijn echtgenote en familie het kerkgebouw, betrad 0111 't Heilig Misoffer uit dankbaarheid voor de afgesloten halve eeuw by te wonen, nam hij- deze keer niet plaats op liet koor om de zang te leiden, maar kieeg ihij een plaats aangewezen in de eurste bank. Het solemnele H- Misoffer werd opgedra gen door de Zeereerw. Heer Pastoor Th- A. Nijman. met assistentie van Pater K. L de Bouvère SC-J- ais diaken, Kape laan P de Groot als subdiaken en de theologant J- Nijman als ceremoniarius. Het zangkoor, deze keer bij wyze van uitzondering verstoken van zyn dirigent, maar niettemin krachtig door de steun van diens zonen, voerde op prachtige wfjae de 3-steimmige „Missa in honorem S. Stanislai" uit van J. Slingenberger, o I v. de heer Rein Boom, die tevens liet orgel bespeelde- Keurig zongen ook de gebr- Boom na de H. Mis het „Panis An- gelicus" van César Franck. Talrijke gele en witte bloemen sierden het altaar, waarmee de gouden gewaden der pries ters en liet feestelijk rood der koorkna pen harmonieerden tot een ware sym phonic van kleuren- Pauselijke onderscheiding. Na het evangelie wees de jiastoor in een treffend en gevoelig woord op de verdiensten van de jubilaris- Na de fei ten en data te hebben gememoreerd, die noopten tot de viering van dit feest, schilderde hij in heldere bewoordingen de taak, die zang en muziek en bijge volg zanger en organist, en in de eerste plaats de directeur "i de viering van de godsdienst inneemt Zoals David zijn ko- ningsplichten achterstelde bij de dienst van God, en de harp bespelend uitging voor de ark des Heren, zoals in heel liet Oude Verbond zang en muziek uiting gaven aan de godsdienstige gevoelens van liet volk, zo heeft ook onze moeder de H. Kerk een grote plaats ingeruimd aan de kerkelijke zang en muziek, om feest en rouw te omgeven met gepaste klanken, tot eer van God en stichting van de gelovigen. Sprak >r wees op do getrouwe plichtsvervulling van de jubi laris in de afgelopen 50 jaar. op zyn ijver in deze neilige doch zware taak en hij stelde hem tot voorbeeld voor de ko mende zangersgeneraties. In het bijzon der hoopte spreker, dat bet geslacht Boom, dat langzamerhand op het koor te Oudesdhild een traditie heeft gevestigd, tot in lengte van dagen daaraan zijn krachten mag biyven wijden Voorts sprak de pastoor namens de hele parochie de dank uit voor alles, wat Kerk en gelovigen aan de krachten van de heer Boom te darken heeft- Hij toch. zo zeide spreker, heeft de hem door God gesohonken talenten gebruikt voor de mooiste taak. waarvoor ta enten maar gebruikt kunnen worden: tot eeT van God zelf Maar ook de kerkelijke overheid wil toch gaarne haar erkentelijkheid betonen voor deze trouwe staat van dienst- Op voordracht van Zijne Hoogw- Exc. de Bisschop van Haarlem, heeft het Zijne Heiligheid Paus Pius XII behaagd, de ze mali, wien gedurende veil halve eeuw mets te veel was voor de luister van de eredienst, tiet Gouden Kruis te verlenen „pro Ecc.esia et l'ontilice", voor zyn verdiensten „voor Kerk en Opperpries ter". Het was een roerend moment, toen de pastoor vergezeld van zyn assistenten liet priesterkoor verliet en ae jubilaris 't volkomen onverwachte ereteken op de horst speldde, en hem de begeleidende bul overhandigde. Staande ontving de krachtige lexelaar, ofschoon zichtbaar onder ac' indruk van het grote moment, ue welverdiende onderscheiding, waar van wy hopen, dat by hem nog vele ja- len zal mogen dragen- Rondom het feest. Na de plechtige Hoogmis kwamen de jubilaris en zyn echtgenote, die vanzelf sprekend mede werd bedeest, zoals zy L-okhaar man by zyn plichtsbetrachting steeds tot steun was geweest, met familie en kooizangers in de pastorie byeen aan een ft-estelyk ontbijt. Na een liartelyk welkom van de pastoor wees de heer C. Bakker, penningmeester van het koor, in een geestig speechje op de perikelen in de verhouding van zang en financiën, maar bood toch namens het koor de fees teling en familie een vrolyke potverte- iingsavond aan, dia als besluit van het feest Dinsdagavond zou worden gevierd Ue receptie, die daarna volgde in het parochiehuis was even intiem als alge meen- Getooid met zyn ridderorde nam de jubilaris de gelukwensen van de pa rochianen in ontvangst. Hier voerde namens de parochianen liet. woord de lieer D Hin, als lid van het kerkbestuur- In een vloeiend betoog wees spreker op de betekenis van liet schijnbaar gewone. Wij zijn zo ver trouwd, sprak by. met onze door zang en muziek opgeluisterde godsdienstoefe ningen, dat wij pas beseffen, wat dit oor ons betekent, wannes" wy liet moe ten missen. Spreker argumenteerde met 'n duidelijk voorbeeld van onze jongens in Indonesië, die weliswaar een goedj geestelyke veizorgmg hebben, maar uit de rimboe schreven, dat zy zozeer de echte sfeer mist'en van een mooi gezon gen Hoogmis of Lof- Voorts ging spre ker de 50 jaren na. die na afloop o zo kort schijnen, maar in werkelijkheid een lange aaneenschakeling waren van repe tities en uitvoeringen, waarvan het aan tal misschien globaal te berekenen zou zijn, maar waai van de opgebrachte ener gie reeds niet meer te peilen- Spreker achtte zich gelukkig de tolk te zyn ook van nog levende oud-pastoors van Oude schild. in wier naam hy aan de jubilaris dank en erkenning uitsprak en een ca deau mocht overhandigen. Aan het ein de van de reoeytie sprak de jubilaris zijn dank uit, in de eerste plaats aan God, Die hem deze 50 iaar had laten volma ken. aan de kerkelijke overheid, die zijn volgens spreker, geringe verdiensten had willen belonen, en voorts aan allen, die dize grootse dag voor hem en zijn familie waarlijk tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Nadat op de pastorie in goede stem ming een pittig aperitief v/as gebruikt, vaariby zelfs een fles advocaat de fees teling een ogenblik uit het middelpunt onttroonde, werd bet feest in intieme kring onder de goede zorgen van moe der Boom verder gevierd Met alle fees telingen en de parochianen van Oude schild spreken wy de wens uit, dat de lieer P Boom nog veie jaren de zang moge leiden en met zijn vrouw en fami lie genieten van de eer, welke hem deze dag zo terecht werd bewezen-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1