Cjroen Twarts jexeh in het harL, t Maandag 15 Mei 1ste lammerenmarkt Henk Veldman won de ronde van De Koog „Ik heb stranclgejut taalkundig in orde 14 Mei Moederdag! W-sm 55 Jaar lief en leed gedeeld Jan v.d. Vis Dzn. beleefde hachelijke avonturen WOENSDAG 10 MEI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6424 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coop. Boerenleenbank. Postgiro 652 Abonnementsprijs f2,45 per half jaar. De Koog vierde de bevrijding :k, 1813 194 5 Bij hersengym nastiek te De Koog werd o.a. gevraagd „zijn wij wel eens eerder bevrijd?" Antwoord: „In 1813." Zou het oude ge veltje links daar nog van weten? DE KOGE'RS hebben het Bevrijdings feest op waardige wijze gevierd- De or ganisatie was bij liet bestuur van de Oranjevereniging bestaande uit de he ren Akkerman, P. Vermeulen, M. Boo- gaart. J. P. Eetoian, Drevel, R. Kiawiet, P. Eelman en C. Bakker in goed.' tumdei!. 's Morgens werden de spelen voor de jeugd gehouden- Niet alleen voor de soholieren, maar ook voor de kleu ters, voor wie nog wel eens een kleuter school zal worden geboutmd, hopen we! Wie wonnen? Hier volgen de namen van de kinde ren, die in de diverse wedstrijden over winningen boekten: le en 2e klasse jongens, blckjesrapen: 1. Jan Spigt; 2- Henk Koopman; 3. Leo Daalder; 4- Hans Eelman. le en 2e klasse meisjes, blokjesrapen; 1. Ellie Stam; 2. Corrie v.d- Vis; 3. Ineke Drevel; 4. Idie Kramer Kleuters, jongens: 1. Piet Douma; 2. Harry Wilis; 3- Dicky Kooiman. Kleuters, meisjes: 1- Tineke Wuis; 2 Jansje v. Tatenhove; 3- Paula Kikkert- Middelklasse, jongens: zaklopen: 1. Inse Daalder; 2- Wint Bakker; 3. Geri Eeliman- Middelklasse, meisjes autopedrace: 1. Gerda Willis; 2. Joh- Spigt; 3- Hannie Vermeulen. Hoogste klasse, jongens, stafette: le ploeg Jan Burger; Johan Knol; Kees Iionne- Hoogste klasse meisjes, estafette: le ploeg: Jarike Pranger; Ankie lvuneman; M'ientje Spigt. 's Middags wenden volksspelen gehou den- De belangstelling daarvoor was groot- Voor alle wedstrijden gaven zich een behoorlijk aantal deelnemers op on daaruit hebben d" organisatoren dus de conclusie kunnen trekken, dar De Ko- gers een en ander zeer on prijs hebben gesteld. Met gang. Begonnen weid met een betoendig- heidsrit op rijwielen, 't Was een grote kunst om de diverse hindernissen zon der fouten te nemen. Eerst moest je de fiets tussen een rijtje flessen door stu ren. die stonden vrij dicht op elkaar en het was dan ook een hels toer om er strafpunt-loos doorheen te komen Luit Burgman peddelde met volle gang door die flessenbarrière, de brug. die daarachter lag ging hij eveneens met vaart over, rukte de stok uit de grès- buls, plaatste hem vervolgens in êen an dere lmis, maakte daarbij zeer vaardig en vlug een paar kleine kringen en be reikte in een minimum van tijd de fi nish Dat niemand het 'm zou verbete ren stond wel vast, maar iedereen pro beerde hem de loef af te steken- De dames lieten zibh daarbij evenmin inti mideren. maar volledigheidshalve moet worden gemeld, dat de lieren over het algemeen beter fietsten dan de dames. De dames sohijn'en meer succes te heb ben achter de kinderwagens, vandaar dat bij menig feest, een kinderwagenrace voor dames wordt georganiseeerd, waar bij zij dan steeds veel eer mee inleggen! ,.Luut" was dus 1, 2 werd Wim Eelman, 3. Klaas v.d. Wierf. Bij de dames werd Kiny Otten 1. 2- mevr. Veri,jz»r-Bugel en 3- Annie van Heerwaarden. Naar de punterttellers ons mededeel den. had de heer Klaasen'bos kans ge zien om 165 strafpunten te beihalen. Ook een record en daaruit blijkt dan weer, dat een goeie voetballei niet altijd tevens een soort rijwiel-acrobaat kan ziin. Maar hij deed mee en daarom: builde! 'Spannende Ronde van De Koog- De ronde van De Koog weid gewon nen door Henk Veldman, die 'het onge veer 1200 meter lange parcours in 4 mi nuten 55 sec. aflegde. Eerst zag het er naar uit, dat André Kievits. kampioen op de 100 m., detze ronde op zijn naam zou brengen, maar doordat lui te vroeg de eindspurt begon zag hij zich op een 30 m- voor de finiSli gepassierd door Henk Veldman, die niet 3 m- voorsprong zegevierde- A. van Tongelen. De Cocks- dorp, werd nr. 3- In totaal waren 19 personen gestart. Enkelen v.ielen uit. Ben hunner nam een aantal toeschou wers beet. toen hij plotseling van om d? boelk kwam aanstormen en met flinke v aart door de finish Mep. Dat gaf alge mene hilariteit! Autopedrace. De autopedrace was een kolfje naar detr dames hand! Ze schoten over de weg (Kaapiweg, Dorpsstraat- liadw Min, Rtiyavveg). 1- Mw- v. Koningsveld min. 40 sec.; 2. Hanna v-d. Star, 1 min- 42,5 sec-; 3. Akkie Kikkert Jd„ 1 min. 43,5 sec. Dat waren de dames beneden de... enfin bepaalde leeftijd, de ande re" dames (wie durft van „ouder" spre ken?!) konden zich ook snel op de au toped verplaatsen! t. miw. J Êelnian Vermeulen, 2 min. 8 sec.; 2. mcj. N- Ver nieulen 2 min. 10,5 sec.; 3. mw. Beghtel 2 min. 22 sec. Er zou nog meer ge-auto -ped-raced zijn als het niet fiks was be gonnen te regenen- Veel oranjezon had den wij trouwens niet gezien, vijf jaar geleden scheen hij feller! Feest iu ,,De Toekomst". Het feest in De Toekomst klonk als 'n klok. De leiding berustte bij de voorzit ter van de Oranjevereniging, de heer Akkerman Een 8-tal meisjes bood ons een keurig uitgevoerd linter.spel, oran je, rood. wit, blauw. Het spel, ingestu deerd o.l.v. ïiLiv* Boogaard, werd aft uisseld door samenzantg, waarbij de tot in alle hoeken gevulde zaai spontaan vele bekende vaderlandse lierleren zong. Ook werd 't Engelse volkslied ,,God save the King" gezongen. Dit programma werd me! het Wilhelmus besloten. Hierop was het woord aan de heer Leendert Kuiper. ,.De buikspreker" zult u zeggen, zeker, maar in één adem kun nen wjj zijn goochelkunst noemen- En daar begon hij mee. Het toneel van De Toekomst is. /,o bleek ons. geen gewoon toneel! Hot ster van de sigaretten, ze hangen er als (onzichtbare) appelen aan een (onzichtbare) boom. Alaar Leen dert greep steeds met groot succes en dat de sigaretten écht waren (wan tabak en papier) toonde 'liij door ziin hoed iu de zaal leeg te schudden- Daarna bradht hij Bartje voor het voetlicht. Een schrander kereltje, dat bv. direct wist, wie degene was, die witte kousen en een groen vest droeg... 81 Konijnen gestroopt! Hierna werd een 'hersengymnastiek- vedsti'ijd gCiiou.de.ii tussen 6 pension houders en 6 (handeldrijvende) midden standers. Van de vele vragen noemen wij: Wat is goed: Ik heb gestrandjut, strandgejut. of stran'dgejutterdHet goe de antwoord: Strandgejut- Hoe breed is Texel vanuit De Koog gemeten? Ant woord: 8,5 km. breed- Hoe lang bestaat De Koog als badplaats? Antwoord: bijna 54 jaar- Wat was het hoogste aantal ko nijnen, dat door 2 stropers in één nacht werd gevangen?.Antwoord: 8t Hoe lang is liet, Texelse strand? Antwoord: 27 km. Kunt u een land noemen, waar lie* siropen van konijnen beloond wordt? Antwoord: Australië- Hoeveel'inwoners telt Koog en wijk K? Antwoord: 600- 700. Van wie is de spreuk „Wees wijs op reis"? Antwoord: G. W. Oskamp- Waar varen de eerste badgasten gelogeerd? Antwoord: Badhotel- Hoeveel kinderen tot en met 14 jaar telt De Koog vanaf Kramer tot en met het Schoolhuis? Ant woord: 34. Wie waren de laatste zes schoolhoofden te De Koog? Antwoord: Weenink, Turkovv, Zaal. Rondt, Zuide- ma. Akkerman- Wellke gebouwen ston den voor 1940 op het ICoger duin? Ant woord: Dolfijn, Badhotel, Goifzang. Blin- kert, Mierennest en Eersteling. De pensionhouders wonnen mei 15-14- De feestavond werd door velen met een allergezelligst bal besloten. De mu ziek werd gegeven door Henk Craanen's (voortreffelijke) band, terwijl de heer A. de Wilt het bal (mis)ieidde- ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Vandaag Is er weer consultatiebureau. Voor Buiten Den Burg van half 2 tot half drie. Voor Den Burg van 3-4 uur. (Ingezonden mededeling). U BENT ER ZO MET EEN MOSQUITO ITALIAANSE ESPERANTISTEN N A AR TEXEL. Naar we vernemen krijgt ons eiland op Dinsdag 23 Mei beizoek van 35 Esperan tisten uit Milaan (Italië). TEXELSE MARKT Den Burg, 8 Mei 1950. Aangevoeld: 11 koeien f 650-f 850- 1 paard f 500 f 550. 9 schapen f 70-f 90. 80 biggen f 50- f 70- 52 n- kalveren f 35-f 55. VERTROKKEN PERSONEN. Pietje Stoepker, v. B 30 n- Zjjpe, Pet ten, Houdijk B 30 Ymikje S. Visser, v. Gravenstr- 3 n- Bolsward. H Nannesstr. 11- Geraidus J. W. van Dijk, van De Oocfcsdorp 1 n. Waddinxveen, Zuidka de 176- TOT BESCHERMING VAN VOGELS De algemene jaarvergadering van d. Ned- Vereniging tot Bescherming van Vogels wordt. Vrijdagavond in Hotel Texel gehouden. De Zaterdag daarop zullen excursies worden gemaakt, dooi de broedterremen van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten BUURTVERENIGING OPGERICHT- Vrijdagavond hebben de bewoners van de Schounoordweg. Witte Kruislaan en Bungeihoutstraat een buurtvereniging opgericht. Als naam weid gekozen TO- NMVÜDO- (Tot ons nut en vergenoegen is dense opgericht). De vergadering, waar in deze vereniging in het leven werd ge roepen had plaats na een zeer geslaagd kinderfeest, dat door genoemde buurt georganiseerd was- Een zeer onver wachts gekomen feest, waartoe het ini tiatief was genomen door lien die meen den: „Ook voor onze kinderen moet litt vandaag feest zijn!" En dat is liet dan ook geworden! Wel 60 kinderen 'heb ben meegedaan. Er weiden allerlei leuke wedstrijden gehouden en natuurlijk weid de jeugd gu'l onthaald. (Het geld was in een minimum van lijd bijeen gebracht!)- De reg'en wilde de feestvreugde teanpe- ren, maar dank zij dc welwillendheid van 'het bestuur van Texels Fanfare kon het feest in het Fanfaregèbouw worden voortgezet- En u ziet hoe aanstekelijk een en ander werkte.: de ouders kwamen 's avonds in een feestelijke vergadering bijen en besloten daar tot oprichting van bovengenoemde vereniging. Tot leden van het bestuur werden ge kozen: de heren Idema. voorzitter; Moojen, secretaris; Lutteinian, penning en de dames v. d- Heerifc en Van Loon. De contributie werd vastgesteld op tien cent per week (.wordt 0111 de 14 dagen geïnd). Men bleef nog geruime tijd bij een onder het genot van koffie en koek. ('t Was prima!). Onder de aanwezigen meukten wij de bijna 80-jarige heer H Witte op- Ook hij was vol van liet feest! Maak Moeder ook I-lij meteen tube Hanea- Gelei Tu' c 75 ct. in welvoorziene zaken INGEKOMEN PERSONEN. Wilhellnina Stokdijk, v. Naaldwijk, Miiidelbroekweg 69 u. Bosweg 3. Jannet- ta M- de Voogd v. Den Helder, Boer- haavcstnaat 42 n- Sctlifldereind 64. Adri- anus C. J- van Rooij'en v. Adam, Von- deistr. lOfths n. De Oocksdorp 1. Anna Pais v Adam. De Lairessestr- 45hs. n. Zwaanstr- 7- Oornelis N. Rateco. v. Be verwijk, Romerkei'kweg 2 n. Schilder- eind 81. Volgende week beginnen de grote lammerenmarkten! Hierboven vinden wij de schapenlamilies nog compleet, maar Maandag a.s gaan de oudste lamme ren naar de Groeneplaats. Zijn de lammeren verkocht en van het eiland weg gevoerd een harde slag voor de moederdieren dan worden de schapen gemolken. Van de (voile) melk worden die verrukkelijke schapenboter en schapenkaas gemaakt. Ook van de zijde der toeristen zal daar weer veel vraag naar zijn. want de Texelse boer levert een goed product. BAZAR SPORTCLUB S.V.C- DE COCKSDORP- Sportclub SVC van De Codksdorp is voornemens 0111 van 25 tot 31 Mei ge schenken in le zamelen voor de Bazar. Niet alleen bij leden en donateurs, doch ook bij anderen zal even aan de deur worden geklopt, Het bestuur dat zich veel moeite getroost 0111 een en ander goed te doon slagen, hoopt op spontane medewerking van de bevolking- Houdt de sport hoog! Vooral de gymnastiekles sen zijn voor onze jeugd van zeer groot belang- Voor velen zelfs onmisbaar! Er zal nog bekend worden gemaakt, wan neer de Bazar zal worden gehouden. WIE VERRE REIZEN DOET kan veel verhalen! Jan van der Vis Dzn., heeft nooit verre reizen gemaakt: hij is op Texel geboren en getogen en hij heeft verscheidene jaren gevaren op de zeeën die ons eiland omspoelen. Toch kan hij veel verhalen, want hij heeft als visserman enige hachelijke ogenblikken, hachelijke uren soms, moeten doormaken. Het heeft soms weinig gescheeld of hij was verdronken. Op de zee, die hem altijd weer trok, hoe verraderlijk ze ook zijn kan. Ja, Jan van der Vis is er nog, het hep hem tegen, het liep hem mee. Hij is er nog en zijn vrouw is er nog. En vandaag Woensdag 10 Mei vieren zij hun 5S- jarige echtvereniging. We bleven varen, want wij waren nu eenmaal geboren vissers. Dertig jaar later trof ons weer een ongeluk, heel zwaar toen, want zowei de schuit van mezelf als die van m'n zoon Piet gingen toen verloren. Ik kwam toen van Den Held er. Ineens sloeg het weer om- Het wend vliegende storm en ik besloot tiet anker op de Zuidwal uit te gooien, nadat ik de gevaarlijke dam ge passeerd was- Maar er brak een poot tan het anker en de sdhuit ging er van door- Hij botste tegen de dijk van Wie lingen. Ik wierp twee boeren een touw toe, dat ik aan de mast had gebonden- hielden liet stevig vast en langs dat touw wist ik de wal te bereiken. De schuit is tegen de stenen te pletter ge slagen- Daar vernam ik. dat er ndg een schuit was vergaan. U begrijpt, dat ik lievig schrok, toen ze me vertelden, dat liet de sdhuit van Piet was! Ik had heen die schuit een week te voren pas gegs- ven! Piet was bij Andijk tegen de dijk geslagen- De schuit was vernield, maar Piet en zijn knecht, de 60-jarige Hanne» Paikker, hadden zich gered door op de wal te springen. Geholpen. E11 toen? Wij hadden geen geM om nieuwe schuiten te kopen, maar de medeburgers hebben ons niet in de steek gelaten- In de nood leer je je vrienden kennen, zegt men, en wij hebben mogen ondervinden, dat er zeer vele hulpvaardige mensen zijn op de wereld! Van alle icanten werd geld bijeengebracht om ons -weer aan schuiten te helpen. Ik weet zeker, dat aan Oosterorid practisdh iedereen ge holpen heeft! Maar niet alleen Ooster end, over heel Texel en zelfs in Ameri ka! Daar woonde Nan Slot, een oud- Texelaar- Hij las in de Texelse Courant, \an de ramp, en toen heeft hij bij zijn kennissen zo'n f700 opgethaaial In totaal i', er voor 4600 gid- bijeengebracht. In de handel U is aardappelenhandelaar gewee«t, hue kwam u daartoe? Wel. door de stakingen 111 Amster dam (plm. 50 jaar geleden), tiokken heel wat vissersknedhten naar de hoofdstad, daar viel meer te verdienen dan met d# visserij. Ik raakte mijn knecht kwijt en loen moest ik wel naar ander werk uit zien. Eerst ging ik sloten in de Prins, ik was in de volle kracht van m'n leren, maar liet wei'k zinde me niet. we waren v issers. Ik prakkezeerde er toen al over om aardappelhandelaar te gaan worden- Bk iiab toen doorgezet, lcodht aardappelen bij boeren op en verkocht ze per zak of halve zak- Ik ging toen re gelmatig naar Den I-Ielder en had een aardige omzet- Door de toenmalig» Commissaris van het Loodswezen (een edele man) kroeg ik er ineens een hele boel klanten bij. Maar later ben ik weer gaan vissen". ,,Is dat uw sdhuit geweest, Van der Vis?" vragen wij en wijzen naar een schilderij, dat in de kamer hangt, „Dat was de sdhuit van mijn vader, dj TX 125". ,.En wat doet u nu?" „He brei netten- Er is werk genoeg. Ik brei bv- voor een kotter en die heetft volop werk voor One, ik ben er tenminste en groot deel van 'het jaar zoet nte«", „En kunt u liet nog?" „O. ja, ik geloof niet, dat er iemand is, hier in SkiL die het vlugger kan dan ik". Nu lacht hij na al die nare verha len, die hem weer zo levendig voor de geest waren gekomen, dat hij1 zijn ont roering vaak niet verbergen kon. „Maar dat is geweest!" zegt zijn vrouw. Die al het lief en leed heeft ge deeld! „Wij zijn allebei gelukkig gezond, er ia veel gebeurd, allerlei tegenspoed, maar wij hebben elkaar toch nog! Mijn man is 77 jaar en ik word volgende maand 75". ..Maar ik moest wat beter kunnen lopen, die 'heumatiek weet wat. toch bon ik beter dan een tiidje geleden, toen was i:k zo stijl". „E11 ik heb vroeger vee ril lang, wel tien jaar lang, met m'n maag gesukkeld. De professor in Amsterdam zei: Als je ouder wordt, wordt die maag wel weer beter- Het is uitgekomen ock- Knap, d«t die man dat vooruit kon zien!" aldus de dankbare bruid«gom. Toen zei de bruid ineens: Nou. me neer- ik moet naar het eten! Wt In-gre pen het en namen met een stevige hand druk afscheid van deze innemend} men sen, die hun deel zeker hebben gehad! Vandaag zijn ze 56 jaar getrouwd- Moge liet een blijde dag worden! „Wij waren vissers, weet je. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit 55 jaar getrouwd en nog beiden gezond! hebben wij Van aer Vis en zijn vrouw opgezocht- Zij wonen midden in Oudesclilil'd, dicht aan de dijk, waar achter de rusteloze zee is ,,Je wou 111'n levensgeschiedenis zeker wei eens weten?" Van der Vis vindt het best en hij gaat vertellen- „lk ging al jong met mijn vader, Dirk van der Vis, naar zee- Het vis sersleven stond 1110 best aan, maar ik lie'b benauwde ogenblikken beleefd! Ik was 13 jaar, toen de schu.t bij Wie- ringen omsloeg. Ik zat net te eten, dus onder 111 de schuit, toen .en verrader lijke windhoos en een lievige bui het vaartuig omwierpen Hoe ik er uit geko men ben? Langs de waterkering, me hier en daar vastklampend bereikte ik d? op pervlakte. Mijn vader en een knecht klommen er ook op en toen wij op die omgeslagen schuit zaten, knapte het weer meteen op! Het was ineens zo blad stil weer, dat een andere schuit, die ons te hulp kwam, niks niemendal aan zijn zeil had en zi moesten roeien, om 011s te bereiken! We werden gered door Mein- dert Visser, met de TX 37, schipper Maarten Visser. We waren net van boord, toen 011s schip in de diepte ver dween! Later heeft de Ada van Holland onze schuit naar de haven getrokken, terwijl twee andere schuiten er naast voeren om hem boven te houden- Daarna zijn we bij nacht en dikke mist overvaren- Onze schuit was zodanig ge troffen, dat-ie bij zinken af was- Zo'11 lek zat er in on wij maar stoppen- We scheurden onze kleren stuki De volgen de morgen bemerkten we, dat een broek van mijn vader ook in het gat was ge- stopi. Drommels, zei m'n vader, d'r zat oen beurs met tachtig gulden in hadden al vis verkocht, weet je- solirok. maar de broek zat nog in Uk en de beurs was er ook nog! Tw te schuiten brachten ons naar de haven. Dat is ook al weer een zest g jaar gele den. w Ik het EN NIET VERDER! Bij het voormalige Eierlandse Huis is een 'bord geplaatst waarop te lez.-n staat, dat de weg vanaf dit punt tot de Vuurtoren niet door auto's mag worden bereden! Men is dus gedwongen de weg naar de toren te voet af te leggen. Vroe ger mocht het autoverkeer (tot een be paalde wield ruk) wèl van deze weg ge bruik maken- Naar we vernemen is deze weg eigendom van het Loodswezen en de hierboven genoemd- maatregel wend genomen door de Directeur van het Loodswezen. Als onze WV eens ver zocht om deze weg gedurende 't seizoen ook voor het autoverkeer open te stel len- Zou dat geen succes hebben?

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1