wÈm „CORALIE" Piet van de Krogt 50 jaar koopman van Texelse lammeren wSËÊmm en voor al Uw drukwerk naar Drukkerij Texelse Courant Goede prijs voor de lammeren Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Nacijr de Bollen <Sen lialuo cciuo cjele9crfi Jeugdrubriek Piet van der Krogt uit Wassenaar vierde Maandag zijn gouden jubileum als koopman van Texelse lammeren. Hoeveel lammeren heelt 11 In die 50 jaar gekocht? Zeker wel 35000. En als wjj een gemiddelde prijs ne men van twee tientjes dan heelt u voor zo'n 1 700.000 aan Texelse lammeren ge kocht! De grootste aankoop was 400 stuks, die kocht lk samen met m'n broer. Zo bejgon ons interview met Piet van der Krogt, in De Lindeboom, waar hij juist een hok lammeren betaalde. Van der Krogt wordt Zondag 72 jaar- Hij was 22 toen-ie voor 'het eerst zaken op Texel deed. Hij heeft, zo menkte-ie op, hier al tijd prettig '.aken gedaan. ,,maar niet veel verdiend!" Trouwens al had hij veel verdiend, dan zou hij toch nog veehande laar zijn geweest, want hij wil het tot zijn dood toe blijven. ..Het is nn een sport voor me", zegt. hij. Het Texelse lam is de beste en duurste soort- Lk heb lriei altijd graag beste lammeren gekocht. En daar gaat u mee naar Leiden? Ja. ik ben de oudeste handelaar in de Sleutelstad. lik sta daar als oudste han delaar nummer eer. Wanneer neeft u de duurste lamme ren gekocht? Dat was in de oorlog Ik heb toen wel 140 gulden betaald! Een heel ver- sohil met die crisisjaren, toen de rege ring lammeren overnam voor f 3,50 tot f 4,Wel, buiten de tweede wereldoor log gerekend zijn de lammeren nog niet zo duur geweest als vandaag. Ik heb er net nog weer gekocht voor f42.50. Niet veel lamineren vandaag! 500 Waren er- Nee, ik hub eens een niarkt meegemaakt \an 10,000 stuks- In die 50 jaar heb ik slechts J én seizoen moeten overslaan. dat was in 1942. Maar m'n broer nam toen voor me waar: Toen ik kwam was ,k de jongste handelaar er nu ben ik de oudste, eu ik hoop het nog lang te blijven M'n vader heeft het ook heel lang ge daan! Tachtig jaar geleden werkte hij a! samen met de ouwe Dirk Lap van Den Hoorn. Mijn vader en ik hebben 54 jaar lang met die Lap samengewerkt. Mijn vader en Lap kochton in voorkoop dus nog voor de lammeren geboren waren. Van der Tvroft herinnert zich nog best zijn eerste marktdag op Texel Herin nert zich nog best de reizen met de oude Aida van Holland en de Kampioen. Hij pleegt. Zondagavond o,p Texel te komen, logeert altijd in De Lindeboom. Hij be zoekt de Texelse en de Leidse markt, en de markt te Rotterdam (runderen) Na het gesprok in De Lindeboom heb ben wij hem maar even naar buiten ge lokt en op de Groeneplaats bji een hok lammeren vereeuwigd. (Zie foto dus in volgend nummer). Wij wensen de jubilares nog vele ja ren in goede gezondheid. Het is best gegaan met de eerste lam- merenmarkt: de prijzen lagen tussen de m en 45 gulden. De middelprjjs was 40- 41 gulden- De hoogste markt maakte de heer P. Koning van Oost, die drie lam meren verkocht voor 55 gld. per stuk. De heer W Wilner vanDen Hoorn ver kocht drie lammeren voor f50 en de Vlaming „Lucrosa" een hok voor Jn De aanvoer was klein, namelijk 500 stuks, dat is dus de helft van vorig jaar. toen er np de eerste markt 1100 lammeren werden aangeboden Ze ded'en toen f 27-f 34- Viel dit jaar de eerste markt op 15 Mei (vroeger kan bet dus niet!), vorig jaar werd de eerste markt op 16 Mei gehou den. Dat scheelde dus sbohis één dag. maar blijkbaar hebben de veehouders dit jaar mirider iiaast met verkopen dan vo rig jaar, toen een zachter voorjaar aan de markten was voorafgegaan. Er is veel legen 'gevallen, maar te kort zon ge- w eest. De lamineren die Maandag jl. werden aangevoerd, waren oiver het algemeen licht. Enkele veehouders hebben hun lam meren niet verkocht- M r,j hebben even met een wolveeihou- der over de prijzen geboomd en daarbij mertkte Dy op: „Zeker, de prijs is niet slecht, maar 25 jaar geleden was de hoogste markt f 33.25. Toen kocht je een baal slakkenmeel voor f 1,50 Nu geef je f 10, Toen war'en de polderlasten voor Waalenburg (waar hij woont) f 2,50, de, grondlasten idem. Nu, na de bemaling dus. betalen wij aan polder- en grondlas ten in totaal f 20De arbeidslonen liggen ook aanmerkelijk hoger dan toen. Toen betaalden wij bij de hooioogst f 5,- per dag. nn f 10.En zo ga je maar door". EXPORT VAN LAMMEREN- In de Harlirrger Courant van Vrijdag 12 Mei lezen wij: Deze week .3 de export van lammeren naar Frankrijk hervat. Deze heeft se dert enige tijd stilgestaan, maar deze week zijn de eerste zoog-lammeren dooi de fa Smilde weer naar Frankrijk ge ëxporteerd- Ook naar de Britse zóne in Duitsland vindt geregeld export van lammeren plaats. door O. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. 'ir i I. Dit is Jantje Kruizemunt, de braaf ste jongen van heel Achterdorp, waar hij geboren en getogen is- In het uit/halen van ondeugende streken is bij nummer één; maar wat zijn schoolrapporten be treft, die zijn niet altijd van de beste- In één vak echter is hij goed thuis en wel in aardrijkskunde- En dat die kennis j hem goed te pas kwam, zuilen we uit lietj verloop van deze geschiedenis leren. 2. Jantjes vader was een door en door fatsoenlijk man, in zijn jonge jaren procuratiehouder hij de firma Rozegeur en Maneschijn, in koffie, thee en aan verwante artik-'ten- Het was hem nooit gelukt, wat men noemt „in goeden doen" te komen, en dat speet hem erg- Maar zoiets is nu eenmaal niet voor iedereen weggelegd. De plaats'lijke vereniging Voor Bloembollencultuur Ging onlangs naar de Keukenhof, Vér weg en tóch niet duur. Geen wonder dat zo menigeen Graag mee ging op die tocht, En men wel honderdvijftig man (En vrouwen) hoeken mocht. De Zusterkring van Oudeschild En die van Oosterend, (Wat zal er bar gekakeld zijn) Was eveneens present. Het werd een reuze leuke dag, Doch toen men weg wou gaan, Toen bleek het dat dat makkelijker Gezegd was dan gedaan. Men had de bussen namelijk In Lisse geparkeerd, Omdat men bang was, dat 't verkeer Teveel werd gestagneerd Maar 't eigenlijk parkeer-terrein Het Sportpark, zogezegd Lag, als men het te voet moest doen, Een klein half uurtje weg. Om vijf uur was 't verzamelen; Zo ook de Zusterkring Van Oudeschild, die juist op tijd Van het terrein af ging. Nu waren zij daar cnbekend En vroegen een agent, Waar of de bussen konden slaan En die, geheel content. Verwees hen naar het sportterrein, Waarop de Zusterschaar Al keuvelend de benen nam, En lopen, lopen maar. Ten laatste kwamen zij er aan, Wel vrolijk, maar dood-op. Doch wat er was te zien, qéén bus, Och, och, dat was een strop Een elftal dames vend geen kracht Om nog terug te gaan, En bleef danook op het terrein Wat zitten of wat staan. De anderen die gingen t' rug. Klampten de bussen aan, En zijn de achterblijvers toen Maar achterna gegaan. O, o, wat waren die toen blij, Ze liepen op een draf, Vlug naar de bussen, maar een sloot Sneed hen de weg daar af. Toen omlopen, dat was me wat, Tweehonderd meter wel, Maar eindelijk was men present En daar zat oen hei stel. Doch door die akkefietjes schoot Toen Noordwijk er bij in, En ging het rechtstreeks naar de boot. Maar nochtans blij van zin- En daarmee was de bollenreis Ten einde voor die dag, Een reis, die men met recht wel ón- Vergeet lijk noemen mag- HUIB DE RIJMELAAR. (Uit de Texelse Crt- van April 1900). „De Transvaal-bon! voor de lezers van dit blad- 30 cent. Het slimme Transvaal- sche Boertje, groot, folio plaatwerk voor ouden en prentenboek voor de kleinen, geestige illustraties en leuke, aardige bijschriften. Hierin ook dj grappige Muilezel-historie. Hoezee voor 't Boertje van Transvaal! Dat England nu zijn list betaal! Als Britsöhe trotseh van woede barst! En Rhodes op zijn tanden knarst. En. zo het onrecht toch verwint, Ja. vrijheid wreed aan barden bindt, Dan mdog' oen volgend Boerenzoon De wreker worden van dien hoon. Eens zal het recht door Englands val, Weêr zegevieren overal Die dag. o breek hij spoedig aan! En kroon' der Boeren leeuwenvaan! Geheel Europa viert dan feest, Als Englands macht er is gewéést! 3l> cent slechts liet fraai uitgevoerde prentenboek; voor het mooiste boek over de Oorlog van de Boeren- met Engeland! Een nieuw pas verschenen gloednieuw boek in plaats van 60 et., thans voor de lezers van ons blad slechts 30 cent Langeveld De Rooij." No. 1. BEPPIE JONKER. Beppie wordf mor gen. 18 Mei (Hemelvaartsdag), 9 jaar. Zij woont Emm riaan 17, Den Burg. No- 2. HANS KH5WIET. Hans wordt morgen 18 Mei (Hemelvaartsdag) ook 9 jaar. Hij woont Schildereind 25. Den Burg- RAADSELS. 1 Vul de rijmwoorden-in: Het lammetje liep in de Vandaag is liet 17 In Augustus bloeit de 2 Maak hiervan de naain van een dorp op Texel: Dudsolidhe. 3. Welke graansoort tan je maken van rawet? Oplossingen .nzenden na nummer tien aan Redactie Jeugd Rubriek Texelse Courant- BRIEF UIT VRIES. ■De heer C- W- van Ingen Sihenau ont ving de volgende brief van de burge meester van Vries: Vries. 11 Mei 1950 Nu de „Texoi"-dag wederom tot het verleden behoort, gevoel ik behoefte nog ev-en terug te komen op hetgeen op die dag door vel ui weid doorleefd. Voor mijzelf was dit de eerste maai. dat i'k met de Texelaren in nauw contact, kwam, om dat ik eertijds „ergens elders" verbleef, doch dit contact heeft op mij een diepe in'druik gemaakt, omdat mij daarbij zo duidelijk is gebleken, dat het verblijf der Texelaren nier ter plaatse in de be zettingstijd van dien aard is geweest, dot tussen hen "li de betrokken inwoners 'dezer gemeente hechte handen van vriendschap zijn ontstaan- Ik kan u ver zekeren dat uw bezoek aan Vries op 22 April jl door de inwoners zeer op prijs werd gesteld en betuig u dan ook. na mens het gemeentebestuur, mijta oprech te dank voor al hetgeen door u bij die gelegenheid werd geboden. Ik 'hoop en vertrouw, dat de wederzijdse gevoelens van sympathie tussen de inwoners van Texel en Vries nestendigd mogen blijven Tk zou het zeer waarderen indien li mijn gevoelens van erkentelijkheid aan de andere Texelaren zoudt willen over brengen. Mei vriendelijke groeten en hoogach ting, E- W de Fieliettaz Goethart Burgemeester van Vries- INSTRUCTIEBLAD ACETYLEENDISSOUSFLESSEN- Naar aanleiding -/an de recente onge vallen met acetyleendissousflessen heeft de Arbeidsinspectie een instructieblad samengesteld. Hierin wordt uitgebreide voorlichting gegeven, toegelicht door te keningen, ten aanzien van opslag, ver voer, opstelling en gebruik van gasfles sen voor acetyleendissous. Dit intrucöefolad is a 25 et. per exem plaar verkrijgbaar bij de districtsbu- reau's der Arbeidsinspectie, alsmede bij de Centrale Dienst der Arbeidsinspectie. Nieuwe Uitleg 12, te Den Haag Na overmaking van het verschuldigde be drag op postrekening nr. 425088 ten na me van de Directie van de Arbeid te Den Haag worden de bladen u franco toegezonden. ESPERANTO OVERAL- De Arbeiders-Universiteit te Oruro (Bolivië). heeft Esperanto in haar pro gramma opgenomen. Ondanks de ongunstige economi sche toestand in Duitsland. :s hier veel belangstelling voor het Esperanto. Dooi de directies vjd. Spoorwegen en die der Posterijen wordt de studie van het Esperanto aangemoedigd- Enkele mini steries hebben in 1949 belangrijke sub sidies voor Esueranto-doeleinden ter be schikking gesteld. D? taalclub van liet Ministerie van Buitenlandse Zaken in Engeland heeft onder haar cursussen in vreemde talen ook drie Esperanto-eursussen. In Nederland gaf het N-V V. een informatie-bulletin uit in Esperanto be treffende de vakbeweging en de sociaal- eeonoimische verhoudingen in Neder land I-n Hilversum werd bij de plaatse lijke afdeling van de K.A.B- een onder afdeling voor Esperanto opgericht. Bij de uitgeverij Muuses te Purmerend ver scheen een wetenschappelijk tijdschrift ..Scienca Rerun" in Esperanto. In Oostenrijk verschijnt binnenkort een adresboek (Tutmonda adresaro Es- peran'ista). dat de adressen zal bevatten van pim. 10,000 Esperantisten uit alle landen der aarde, die in bet Esperanto SPORT OP TEXEL. S. V. Texel. Texel l-Oudesliuis 1 eindigde in een gelijk spel en zal ons publiek weinig be vredigd hebben- Voor de rust ging het nog en werd er in de voorhoede wel aar dig gespeeld, -hoewel de factor doorzet ten en lopen op een kans die zich nog kan voordoen, nog steeds wordt ver onachtzaamd. Een beste pas3 van Bert, die lieel wat werk verzette, bussen de backs door, wex-d door Harry langs de uitlopende keeper, in het doel ge plaatst. T- was meestal iets sterker- Nog voor de rust werd een slechte op stelling van mze defensie oorzaak dat de 0-midlvoor vrij voor ons doel kwam en Bertius. die goed uitliep, passeerd; met een laag ichot, dat Gerrit, die snelt naar het. doel liep, net niet kon berei ken. Zowel van rechts als van linies wer den goede voorzetten geplaatst, maai de lange passen weiden veelal een prooi van de keeper- Na de rust ging liet peil achteruit, pas tegen het einde werdlen nog verwoede pogingen gedaan, maar de goede kansen Meiven onbenut, ook O- ging aan hetzelfde euvel mank, zodat in de stand geen verandering kwam- De leiding was in goede handen- Texel 3- Tex. Boys 1 eindigde 2-2. Een pluim voor ons 3e We zouden hier een groot krachtsverschil verwacht heb ben, maar dat was liet zeker niet. Het was een aantrekkelijke sportieve strijd- waarin we keeper Rijk zeker niet in z'n grootste vorm zagen. Een ver hoog schot verdween in het net. Het spel bleef heen en weer golven- Tot de rust bleef de stand «gewijzigd. In de tweede helft wist T. 3 de voorsprong te vergro ten door Jan de Beurs, maar het uithou dingsvermogen was bij onze jongens te klein, waarvan de Boys profiteerden door de stand op 2-2 te brengen, de 2 x 7Va minuut ver leng) ng bracht daarin geen verander ng, zodat deze wedstrijd nog eens mag worden overgespeeld- De leiding was goed- FEUILLETON 36.) De April-zon scheen op die zij-da van het huis. Allan had de keuken net jes gewit en hij en zijn vader hadden de eetkamer opnieuw behangen en het houtwerk van ramen en iambrizei-ing geverfd. Dat hadden ze meest 's avonds gedaan, omdat ze overdag geen tijd had den- Dientengevolge was het. geen pri ma schilderwerk geworden, nraar liet was veel en veel netter dan het geweest was eu het geheel de ivoorkleurige verf en het roomkleurige behang, ver sierd met een lichtrose klimroos maakte een prettige indruk. Coralie zodht een vaas op en zette daar 'n paar takkenjiaagdoorn in, die ze meegebracht had. Daarna plaatste ze de vaas midden op het witte tafellaken en zette vervol gens borden, glazen, schalen en wat er bij hoorde, op tafel Toen ging ze naar boven, waste haar gezicht en handen en verwisselde haar blouse en rok met een katoenen japon netje- Er zat geen rouge of poeder inear op haar wangen en haar neus vertoonde de eerste zomersproeten- Ski ging ze weer naar beneden, nam de bel van tafel en liep naar de achter deur, om de hongerigen bijeen te verza melen. Ik ben Aen echte boerenmeid ge worden. zei ze tot zichzelf, terwijl ze haar tong uitstak tegen haar beeld in de spiegel, die haar vader naast de pomp had opgehangen. Hé! riep Allan- Je hoeft de doden niet wakker te bellen. Wij horen je wel. Ik denk dat ze je zelfs in Blytheville horen. Hij kwam van het pad door het koren veld en had iemand bij zich. Coralie's hart maakte een vreemde beweging- Ze bleef stil staan kijken naar de man ach ter Allan- Ik heb Duke maar meegebracht, zei Allan. Hij komt bij ons eten, als jullie 't goed vindt. Coralie's keel was droog- Ze wist geen woorden te v inden en von'd zichzelf een idioot,-dat ze daar stond te staren zonder iets te zeggen en met, al tiaar sproeten open en bloot in de zon Ik heb tegen Allan gezegd, dat het geen manier van doen was, zo maar te komen binnenvallen., zei James. Ik ik schaam me eigenlijk Wat een onzin, zei Allan. Zijn we misschien geen buren en ben jij niet de eerste betalende klant geweest in mijn blokhut? Ik heb trouwens ai wekenlang getracht je mee te krijgin Hij sloeg zijn aï-m om Duke's schouders- Coralie staar de naar de dagbloem. die over de klein» portiek groeide Duke James was stand vastig in zijn houding gebleven en had niet meer naar haar omgekeken na die avondpartij bij de Fakes. Een enkele maal was ze 'in op de w eg of in de stad tegengekomen, maai- hij had nimmer een woord tegen haar gezeg.d Doch Allan en hij waren dikke vrien den geworden- Duke haalde de benzine voor zijn oude vrachtwagen aan de blok hut. en Allan ging 's avonds vaak naar Duke's huis om met heem een boom op te zetten over tarweprijzen of belastingen of politiek of carburateurs. Coralie had daarvan zo niu en dan wel eens gehoord als Allan thuiskwam. Ook Dallas ging nu en dan eens een praatje maken met James, maar deze had niet éénmaal een tegenbezoek gebracht. Zo! Ben .ie daar eindelijk! zei Dal las. toen hij de hoek van het huis om kwam, Het wend tijd. dat. je ons eens kwam opzoeken, jongen- Hij klopte Duke op de schouder. Ik heb je zeker al vijf en twintig keer gevraagd 's een keer bij ons te komen eten, hè? Ruth glimlachte. Ze hebben allemaal het genoegen gehad, u te leren kennen, mr. James, behalve ik- Ik ben nirs. Ree en we vinden het prettig, dat u eindelijk tÜ'd hebt gevonden, eens over te komen- Duke .Tames drukte haar de hand, maar zijn ogen gingen dadelijk weer naar Coralie. Het was duidelijk, dat hij ook van haar een welkoms' groet ver wachtte. maar Coralie kon de woorden niet vinden Ze staarde hem aan en hij staarde terug Brandt er "iets aan? riep Allan- He ruik. Goeie genade de koeikjes! riep Ooralie. Ze vloog naar de keuken en rukte de ovendeur open. Een wolk bran derige rook sloeg er uit- De koekjes waren zwartgebrand en niet meer te eten. Tranen schoten in haar ogen- Al lan ladhte. Die zijn naar de maan. zei hij- Coralie gooide de koekjes, met een rood gezicht, in de vuilnisemmer- 't Is niets, kind, zei Rutlli.' We kun nen best zonder. Er is eten genoeg eri we nemen de koffie zonder koekjes- Maar detze nederlaag, juist, nu Duke op bezoek was gekomen, voelde Ooralie als een bittere tegenslag- Ze sneed brood en legde de boterhammen in de schaal. En ze ging aan tafel zitten en probeerde te eten. doch ze kon maar weinig door haar keel krijgen. Al de anderen waren vrolijk en opgewekt. Allan en Duke had den tiet over de juiste zaaitijd van rog ge- Haar vader was naar een vergad;- ring van de Coöperatieve Boerenleen bank geweest- Hij' hud ideeën over da afzet van de streekproducten, die Duke sterk interesseerden. Ruth had allerlei over de kippen te verteilen en Duke be kende haar. dat hij met zijn pluimvee niet erg gelukkig was. Coralie bleef op haar bord kijken. De anderen 'hadden allen gemeenschappelij ke belangen. Zif alleen was een outsider. Zij wist niets hoegenaamd van rogge of verkoopcondities of domme kippen, die geen eieren wilden leggen. Ze kon niet eens fatsoenlijk koekjes hakken. Ze vond alles verschrikkelijk, zei ze hartstochte lijk tegen zichzelf Zij haatte de boerde rij en alles wat er mee te maken had en ze haatte Duke James, die haar klaar blijkelijk een mislukking vond- Zeg. zei Dallas, toen ze van tafel opstonden, weten jullie, dat het nieuwe maan is? Grootvader ging er altijd met zijn hengel op uit als het nieuwe maan was Wat zou je er van zeggen, Ruth? Willen we vanmiddag gaan vissen? Ruth keek blij naar hem op. Zou het heus kunnen? Ik zal een briefje op de blokhut prikken, zei Allan- Als iemand mij heb ben wil moet hij toeteren. 'Duke grinnikte- Ik moest eigenlijk mijn hokkelingen bij elkaar drijven in de omheinde vei. zei hij. Ze moeten de zer dagen weg om verkocht te worden. Maar ik wacht er nog maar mee. We wassen de vaat vanavond wel om, Coralie. zei Ruth opgecivonden. Maar Coralie schudde haar hoofd. Ik ga niet mee. zei ze- Ze keken haar verbaasd aan Niet mee? riep Allan- Wat bezielt je? Als je het deeg zelf niet aan je haak durft te doen, zal ik je wel helpen, hoor, zei haar vader, haar in de wang knijpend. 't Is zo heerlijk buiten, zei Ruth- 't Spijt me, zei Coralie, maar ik voel niet veel voor vissen. Ze hield haar 'hand voor haar mond en deed of ze geeuwde en keek naar Duke James met ondeugend tintelende ogen. Als het nou eien nachtclub «as of een matiné. ver volgde ze spottend. Maar Duke James zeti hierop niets en ze werd al weer woedend op zichzelf- Zij ikon verbrande koekjes maken en Irene Fakes heerlijke gebakjes, net zoals ze 'behoorden te zijn. (Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4