Cjroen ^wartsjexeh in het harL, Welk beroep moet onze zoon of dochter kiezen? Blonde duinen met prikkeldraad Leerlingen van o.l. school Den Burg eno.l. school De Koog werden door beroepskeuze-adviseurs getest zenuwtabletten Een gouden jubileum m VIRGINIA ZATERDAG 20 MEI 1950 TEXELSE 33e JAARGANG. No. 6427 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,45 per half jaar. DE LEERLINGEN VAN DE HOOG STE KLASSE van de o-l* school tc Den Burg en de o.l. school te De Koog zijn dezer dagen getest ten behoeve van de beroepskeuze- De heer Chr. v.d. Kolk, hoofd der school te Den Burg, deelde ons mede, dat vorig jaar ook reeds een klasse «as getest- De ouders hebben de door de beroepskeuze-adviseurs gegeven adviezen goed opgevolgd en dat was voor de heer Van der Kolk natuurlijk 'n aansporing om op deze weg voort te gaan- Een en ander gaat uit van de Afdeling Sociale Zaken van liet Arbeidsbureau. In ons land zijn 50 beroepskeuze advi seurs ingeschakeld voor dit belangrijke werk. Dpze 50 adviseurs zijn over 24 Gewestelijke Anbeiddbureaux verdeeld. Voriig jaar wei-den in ons land 20,000 personen (kinderen en volwassenen) -.-getest" Ieder jaar kamen er meer, ie der jaar geeft een stijging te zien van 50 pet- Dat is dus vee'! We noemden reeds het woord be roepskeuze en de lezer begrijpt dus met een waar het om gaat. het gaat er om dat onze zoon of dochter een beroep kiest, dat 'hem ligt- Dat hij biet door vader of moeder of wie dan ook beïnvloed, reap- in een bepaalde richting vak ge dreven mag wonden. En dat gebeurt maar al te vaak- Vele vaders, die dokter zijn vinden liet verbazend aardig als hun zoon ook de kring dar aesculapen betreedt. Heeft vader een betrekking als klerk dan .moet zoon toch iets meer in die richting kunnen bereiken, zo moge lijk notaris- Goed. vader kan het „niet verder" brengen dan timmerman, maar zoon moet ardliitect worden. Hogerop in hetzelfde vak. En is liet dan niét zo. dat de dominee er op staat, dat zijn zoon óók de kansel beklimt, dat de dokter er op staat, dat ziin zoon of dochter óók arts wordt, welnu, dan zien wij dikwijls dat de zoon of dochter in ieder ge-val 'n beroep moet kiftzen en daarvoor moet blok ken! dat ..minstens even voornaam" is als hetwelk vader uitoefent. En daar ligt de oorzaak van heel wat'ellende- Door het egoïsme van vader of moeder wondt het jonge leven van Jan of Piet of Klaas. .Tannie. Pietertje of Klaasje vergald- Hij (zij) kan niet al te best 'e- ren, maar moet todh blokken tot hij er eindelijk is. Tot hij zijn diploma of bul te pakken heeft en dan moet een man •liet leven door, lopend in een gareel, dal hem helemaal niet zit- Hg doet zijn we ik niet alleen met tegenzin, maar hij be reikt ook niet het succes, dat een col lega ten deel valt en waar de samenle ving op wacht, waar de maatschappij be hoefte aan heeft- Die gevallen zijn er legio. En de Afde ling Sociale Zaken van het Arbeidsbu reau heeft dan ook een belangrijke taak ter hand genomen door medewerking te verlenen bij de keorze van het beroep. Wij schreven over vaders die hun zoons in de toekomst graag dat beroep zien uitoefenen, waarin zij zelf hun geluk hebfben gevonden. WSj noemden enkele 'beroepen, wij zouden er vele tientallen kunnen noemen. De keuze is zo groot! De ouders willen zo graag zelf bepalen wat hun zoon zal vvoiden- Vader heeft een bedrijf, in zeer vele gevallen wil de vader, dat zijn zoon 'hem opvolgt- Vele ouders oefenen daar sterke invloed op uit Maar vaak kan liet voorkomen, dat de zoon helemaal niet geschikt is voor timmerman en ook niet voor architect. Missdhlien moet hij zakenman worden of vliegenier- Of diplomaat Het zou jam mer zijn, als een jongen, die zijn leven lang de timmemianshamer hanteert, „voor hetzelfde geld" een veel beter be- geven rust en kalmte NV. A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE taalde baan had kunnen veroveren- zo dat hij in plaats van met een plank op zjjn nek in een Ford-de-Luxe kan rij den en gelukkiger is. En andersom kan een zoon veel gelukkiger zijn met een hamer in de hand dan op 'n kantoor, waar hij meer oog heeft voor de traag voortglijdende wijzers van de klok dan de eijferkolommen oy het papier. Want die cijfers liggen liemi niet, het ont breekt hem aan feeling. „Wat moet mijn zoon worden?" „Wat is voor hem zelf het beste?" ,,Wat kan Dij?" „Hoe scherp is zijn versland?" „Wat interesseert hem 't meest?" „Wat doet hij het liefst?" ..Waarin blijkt zijn groeiend talent?" „In Welk vak zal hij ware levensvreugde vinden?" Als oudere zich die vragen gaan stel len alle egoïsme overboord gooien, dan kunnen wij de jongen of het meisje met zo'n ouderpaar feliciteren, dan komt het wel goed ook! Wij geloven en de practijk leert het dat er op Texel heel wat ouders zijn, die bovengenoemde vragen stellen en begrijpen, dat het geluk niet ligt in het dragen van een boord. Ook zullen hier oudere zijn. die heimelijk hopen, dat hun zoon of dcihter het .verder" zal bren gen dan vader of moeder- „Want hij kan zo goed Ieren". Prachtig- Op-Texel hebben \ele ouders het initiatief van de heer Van der Kolk en de heer Akker man gesteund en gezegd: Kom aan, wij laten onze zoon (dochter) testen en dan zullen w jj zien, wat het wordt, (Slot volgt). Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. BAZAR S.V.C- S-V.C., de sportvereniging van De Oock^donp, gaat blijkens adv- geschen ken inzamelen ten bate van de om streeks half Aug- te houden Bazar. De inzameling zal plaats hebben in Eier- land en De Coöksdorp. Het bestuur, dat v eel geld besteed aan de aanleg van 't mooie, nieuwe terrein aan de Torenweg en de daarop staand© prachtige kleed tent, hoopt oo die manier de buitenge woon grote uitgaven te kunnen bestrij den. In De Cocksdorp zal de inzameling worden verzorgd door miw. G Schaatsen- borg-Roonda, mej- M. Kos en mej. A- Waldus, Achterweg, Duinweg en Toren- weg zullen wonden bezixiht door de heer C- van Boven- Rio tot de Raiige- dlik met de tussenliggende dwarswegen, zullen worden bestreken door de heren Ger. van Boven en Je Verseput. Veel succes! MIJNHARDTJES: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.40en 75ct INGEKOMEN PERSONEN. Marijke van der Heide v- Dantumadeel Zwaag-westeinde L 554a n. Ko-geratr- 62- Everardus H. van Lierop v. Someren, Kraaiendijk 1 n- E 61- Johannes N. Bal- tus v. Bussimi, Huizerweg 136 n. De Koog 153- Trijntje Rietbergen-Kouwen- loven v. Alkmaar, L'indenlaan 199 naar Emma laan 6. VERTROKKEN PERSONEN. Tiimotlheus de Porto v. Suikerw ig 6c n. Canada. Jan Bekkeima v. Molenstraat 71 n- Grootegast. Opende D 187- (Variant op Blonde Mientje) HET SEIZOEN gaat beginnen. U ge looft het niet? U denkt dat de zomer nog ver in het verschiet ligt? Niet zo som ber: iedere dag kan het weer omslaan en ofschoon u vandaag nog met veel plezier uw (schapenwollen) kleren draagt kan het best zijn, aat u morgen de lust bekruipt om in de bruisende gol ven te springen! Nee, spreekt u niet te gen, trouwens dat kunt u niet, want wij hebben het bewijs gezien. Aan het strand achter De Koog. Daar zijn de eerste badhokjes in elkaar gezet en daar is ook al een consumptietent versche nen. Daar zullen ze straks weer zitten, op het kleine terrasje, de badgasten u en wij en de vastelanders voorop en daar.zullen wij weer aan de rietjes zuigen en de tong laten genieten van allerlei koele drank. En mocht er eens een kwaje dag tussen door glippen, welnu hete koffie smaakt nergens beter dan aan het strand. Ja, het badseizoen staat voor de deur- Misschien zijn er al baders geweest. Wij hebben al complete zonnebaders-in- badpak ontdekt en naar verluidt was er een man, die zelfs. enfin, de politie zou gewaarschuwd zijn. Alles keert terug- De vogels zijn er al lang weer, de bruinbakkende zon begint haar taak, het strand wordt weer een lustoord voor ravottende kinderen en lekker luierende volwassenen. Het wrak zomertje moeten worden! Wat zou dat een reclame hebben gemaakt! Voor de a.s. vacantiepret en voor volgend voor seizoen! Wat zou dat onze VW-direc- teur, bestuur, leden en de vele sympa thiserende Texelaars goed hebben ge daan! Maar wij zullen maar zeggen: de warmte die wij niet gehad hebben, heb ben wij vast en zeker nog te goed- En dat is ook wat waard. Wie wat bewaart, heeft wat! Jammer, dat niet alleen het hart van Blonde Mientje met prikkeldraad is af gezet, ook onze Blonde Duinen zijn bij De Koog door prikkeldraad omsloten behalve waar hier en daar een pad naar zee is vrijgelaten. (Om de Bad weg te ontlasten van al te grote drukte?) Jammer, want prikkeldraad hoort op een (vrij) eiland niet thuis Had men niet be ter hier en daar (desnoods heel veel) bordjes kunnen plaatsen met „Verboden Toegang"? Voorzien van de (volledige) bist van bepalingen, zoals de Wet ons leert? In de Muyen mogen wij ook niet zonder permissie rondscharrelen en wij menen te mogen weten, dat die Muyen zelf nooit illegaal worden betreden. Als men er wandelt is het onder geleide van de Vogelwachters. Als men daar de ge noemde bordjes serieus neemt, zou men ze dan elders negeren? Dat wil er bij ons niet in. In ieder geval hadden wij het een week kunnen proberen. Met die .„de Muyen worden dank zij de bordjes Verboden Toegang" ook niet illegaal betreden" is er nog steeds en daar zal weer meni ge foto worden genomen. En er zijn ook al verscheidene badgasten, maar heel jammer is, dat het voorseizoen geen ge nade vindt in de ogen onzer weergoden. Hè, het had nu eens een ideaal voor bordjes. Ging het niet, welnu, dan had men altijd nog met dat (verwenste, lelij ke) prikkeldraad voor de dag kunnen komen. Kan Waterstaat alsnog de weg gaan, die wij hierboven hebben uitge stippeld? WELKOM THUIS EN WELKOM TOERISTEN! Oefc Henk van der Werf is veilig en wel uit Indonesdë teruggekeerd. Voor de boerderij (Everstekoog) was een erepoort gebouiwid. Welkom" stond er op- De fa milie Van der Werf exploiteert hier een prachtig gelegen kampeerterrein. Het zou niet gelk zijn om die erepoort met dat „welikom" te laten staan. Voor de gasten, die hier straks hun tenten willen opslaan- Verscheidene weken hébben wij hier al tenten zien staan. Het weer leen de zich toen uitstekend voor kamperen, maar nu het weer helaas al verscheidene dagen van de kook- OP DE GROENEPLAATS. Koeien, paarden, schapen, geiten en ander vee werden sinds jaar en dag op de Groeneplaats aan een lang touw ge bonden. Dat touw werd door een rijtje paaltjes op hoogte gehouden. Die paal tjes zijn thans verdwenen en in hun plaats zullen voortaan enige jukken tot des marktmeesters attributen behoren- Die jutten zijn metalen staven, zes stuks van o meter- Zij worden in pijpen ge plaatst, welke in de grond zijn gesto ken- Na, de markt worden de jukken verwijderd- Een practische vondst, van belang ock voor op de Groeneplaats parkerende voertuigen. Hiernaast Piet van der Kroft in actie! Hij vier de Maandag jl. z'n gou den jubileum als koop man van Texels wolvee. Hij wordt morgen 72 jaar en-ie was dus 22 toen hij zijn eerste za ken op ons eiland deed. Hij zal voor zo'n 35000 lammeren hebben ge- kocht, rekenen wij die **- door mekaar op f 20 dan komen wij op een totaal bedi ag van f 700,000 aan vee- Nog vele jaren als marktkoopman. (Daar mee spreken wij zekei naar zijn hart, want hij L wil lammeren kopen zo lang hij kan! ,y fis Vroedschap komt bijeen OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel Oo 26 Mei 1950. des namiddags om 2.30 uur ten gemcentehuize- Texel, 19 Mei 1950 De loco-burgemeester van Texel, S- DE WAARD. 1. Notulen. 2- Ingekomen stukken en mededelin gen. 3- Benoeming van de heer Jac- Mar tens tot stratenmaker in vaste dienst. 4- Verlening van een uitkering ineens over het 2e kwartaal van 1950 aan het geineentepersoneel. 5- Goedkeuring van de opname van een minderjarige in het Alg. Weeshuis. 6. Uitspraak omtrent woningen van be perkte levensduur, waarvan de bewo ning gedurende ten hoogste vijftien ja ren kan worden toegestaan. 7- Aankoop van grond te De Cocks dorp van de Erven M- Boon Men.. (Jn- Boon Mizn. c-s.) en J. P- Dros ter uitvoe ring van liet wederopbouw,plan aldaar 8- Verkoop van grond te Oosterend aan de heer J- Vermeulen Ezn D- Trap Dzn- en S. W-uis Azn. 9- Goedkeuring van de rekening van het Alg. Weeshuis over 1948 10- Goedkeuring van de rekening van het A'.'g- Weeshuis over 1948. 11 Voorlopige vaststelling van de ge- meen-terekening oiver 1948. 12. Verlening van een bijdrage aan de Stichting Texels Museum in de kosten van het herstellen van haar museum- gebouw. 13- Verlening van een bijdrage aan liet fanfarecorps D.E.K- te Den Hoorn in de kosten van het stichten van een ni'uzieiknis. 14- Verlening van een bijdrage aan de heer Jac Hopman in de kosten van de opleiding van zijn zoon Gerardus tot onderwijzer. 15. Vergoeding van oorlogs- en bezet- tingsscihade aan schoolgebouwengele den door de besturen van de RK Sint Jozefschool en van de school voor Ohr Volksonderwijs, beide te Den Burg. 16. Vaststelling van de 3e, 4e en 6e suppletoire begroting v- d. dienst 1950. 17. Vaststelling van de 5e en 6e sup pletoire begroting voor de dienst 1949- 18. Vaststelling eerste verordening tot wijziging van de Verordening op het kamperen in de gemeente Texel. 19 Wijziging van de regeling omtrent de winkelsluiting- 20- Hernieuwde vaststelling van de Verordening tot heffing van marlktgeld en weegloon in de gemeente Texel, in verband met het aflopen van de goed keuring op 1 Jan. 1951 21. Intrekking van het raadsbesluit van 3 Maart 1950, no IX, inzake over dracht van een gedeelte van de Duin weg aan de polder Eierland- GEEN CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatiebureau voor zuigelin gen houdt a.s- Woensdag GEEN zitting. De eerstvolgende zitting heeft plaats op 31 Med, dus de eerste Woensdag na Pinksteren. IHLMNIEUWS VLIEGENDE TIJGERS- Ben zeer spannende film over een es kader Vliegende Tijgers, machines, die. keer op keer in gevecht worden gewik keld met Japanse vliegtuigen- Op zekere dag wordt het eskader verterkt met de piloot van een passagierslijn, Woódy ge- keten, wiens toestel door de Jappen in brand geschoten werd. Hij zal ze leren. Roekeloos trekt hij aöliter een over machtige vijand aan, maar steeds heelt hjj geluk. Door zijn roekeloosheid komt hij echter in conflict met de comman dant van het eskader, Jim, die Woody can nalatigheid beschuldigt als een van hun vliegtuigen wordt neergeschoten. Kort daarop ontvangt Jim van het Hoofdkwartier bericht e,en vrijwilliger te zoeken, om een brug to bombarderen- Jim weet, dat deize tocht voor iedere pi loot een „enkele reds" zal betekenen. Hij wil er zijn mannen niet aan wagen en gaat alleen- Zodra hij het vliegtuig heeft botreden, stijgt het op, bestuurd door Woody- Samen volbren gen zij de missie, waarbij Woody door et afweer,vuur deerlijk gewond raakt, zonder dit tegen Jim te zeggen- Als het vliegtuig in brand wordt geschoten en Je mannen moeten springen, duwt Woody Jim er uit en kruipt zelf weer achter de stuurknuppel Het vliegtuig •zet hij neer op een munitietrein. die umpleet de lucht ingaat. Als Jim op het vliegveld terugkeert, wordt er weer een naam van de lijst geschrapt en is er een verhaal meer over een dappere kerel, die zijn leven gaf voor anderen. TWEE COWBOY-FILMS. „Colorado onder Terreur" is de titel van de ene Cowboy-film: Gene Autry en zijn makkers heibben een randh gekocht maar bemerken tot bun ontsteltenis, dat ze zich een inelk-boorderij hebben laten aansmeren. Zodra zij echter ontdekker., dat zij tevens een goed contract voor da- golijlkse levering van melk hebben over genomen, -gaan zij aan de slag en Ieren koeien melken Op weg naar de stad met hun eerste lading melk zien zij dat een fanner door bandieten wordt overvallen, zy ontzetten hem en brengen hem met zy'n melk veilig naar de stad- Hier horen ?y dat dit sin'ds twee weken de eerste keer is, dat de melk de stad heeft be reik! Er blijkt een complot te bestaan om de aflevering te verhinderen- Aulry speurt en vecht tot-ie de leden van het complot onschadelijk heeft ge maakt- Dat doet hy meesteriy-k De andere film heef „De Man met het lidteken". IJlt. verhaal speelt zich af aan de grens van Texas. Do Drie Muske tiers Stony, Rusty en Rico trekken er op uit osn de moord o-p hun vriendje Danny te wreken. De tegenstanders hebben echter besloten hun huid duur te verko pen en het gaat er dan ook heet toe- Maar de misdadigers ontlopen hun straf niet. Neerlands Nieuws- O-a- Benelux-Persexcursie door bloei end Zuid-Be,veland Urn met aarde van Indonesische Ereweld'en in Nationaal Monument bijgezet. Knninginne-verjaar- ,!ag op Soesldyk- 5 Mei 1945-6 Mei 1950: een terugblik by het eerste lustrum on zer beivryding. PUUR COUDEN SHAG I 50 gram

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1