LEXINGTON I de handl AoOt A 01/0OP Nederlands Dameshandbalelftalkomt naar Texel IMPORT C I G A R E T T E S - 8 5 cj Beter tien vogels in cle lucht dan één in Wat de vereniging tot bescherming van Vogels in een halve eeuw bereikt heeft Ali Baba Peletons aap Permanent puikbeste aardappelen W. MAAS Een cadeautje Op Maandag 22 Mei a.s. P. O. A. n.v. - Alkmaar Verlaagde prijzen Edele wassoorten! Handbalclub De Koog heeft het Ned. Dames Elftal van het Ned. Handbal Verbond bereid gevonden om op 3 Juni naar Texel te komen. Dat wordt dus een evenement voor onze handballende da mes, die de sportvereniging De Koog en genoemd Verbond zeker zeer dankbaar zullen zijn voor de organisatie van dit festijn. Voor de wedstrijd, die de top- speelsters van ons land hopen te hou den, zal zeker zeer grote belangstelling bestaan. Er zal veel van kunnen worden geleerd! Omtrent de trip van ons Ned- Dames- handbalelftal bericht men ons nog het volgende: Het Nederlandse Dames Elftal van het Nederlandse Handbal Verbond, dat op 11 Juni a.s. te Den Haag de interland wedstrijd Nederland-Frankrijk speelt, houdt haar laatste trainingsweekend op Texel. De technische leiding van het N.H V. heeft Texel uitgekozen om op 3-4 Juni de laatste hand te leggen aan de voorbereiding van deze belangrijke ont moeting. De verschillende speelsters en reser ves, die uit alle delen van ons land ko men, trekken onder leiding van de leden der Bonds Technische Commissie op 3 Jupi naar Texel. Zij worden onderge bracht in één der kamphuizen in De Koog Behalve verschillende trainingen zal ook op Zondag 4 Juni een oefen wedstrijd in De Koog worden gespeeld. Hierbij zal als sparring-partner het da mes-elftal van H.A.V uit Den Helder optreden. Wïj komen op deze wedstrijd nog na der terug, inzake samenstelling van het Nederlandse Elftal, terrein, uur van aan vang, etc. Dit wordt een unieke gelegenheid voor de Texelse Handbalsters om eens kennis te maken met goed handbal. JONGE LIJSTERS IN DE PARKSTRAAT. TERWIJL de cirkelzaag en andere ma- ahinerieën van Van Wessem's timmer- manswenk'plaate met veel lawaai de di verse soorten hout bewerkten, was een lijster, die met recht 'n .forse moedig"? vogel" wordt genoemd, on een langs de muur van genoemde werkplaats lopen de regen waterpijp neengefladdrd, had er een 'geschikt bouwterrein ontdekt en was enige ogenblikken later weer ver dwenen om bouwimateraial aan te voe ren. ..Hij" werd dapper terzijde gestaan door zijn bruid en het nest vorderde goed- Een kleine verzakking kon spoe dig worden ..afgegrendeld" dank zij de medewerking van de heer Van Wessem, die hel lek met enige afgedankte textiel stopte Het. nest lag aan het pad tussen werkplaats en woonhuis, maar de vogel trok zioh van het verkeer niets aan. Er kwamen eieren, die werden met succes bebroed want op zekere dag wer den „hij" en „zij" met vier springleven de jongen verblijd- Die jongen groeien als kool, dank zij de uitstekend welkende ravitaillerings- dienst, welke onafgebroken doorgaat» van vroeg tot laat en de reinigingsdienst werkt in hetzelfde tempo. De beer Van Wessem heeft ons deze aanwinst met trots getoond en we zagen juist een der lijsters met een lekker hapje komen aanvliegen- Toen de vogel de maaltijd had verstrekt, kroop hij ste vig op het nest: „Mei kan November zijn!" „De grote lijster", aklus deskundigen, ..is een vrij algemene broed'\ogel, die in ons land de laatste 25 jaar steik in aan tal is toegenomen". Als de lijsters over al zo goed worden ontvangen als in de Parkstraat, hebben zij niet te mopperen! In 1899 werd de Ned. Vereniging tnt Bescherming ran Vogels opgericht; meer dan een halve eeuw lang beijvert zij zich thans met alle beschikbare mid delen het behoud van de rjjke Neder landse vogelstand te bevorderen. Haar bemoeiingen zijn niet tevergeefs ge weest. Wij menen zelfs te mogen zeggen dat er geen land ter wereld is waar het strevien ter bescherming van de in het wild levende vogels bij de bevolking zulk een weerklank heef: gevonden als hier. Wat werd er in deze halve eeuw o.m. tot stand gebracht? Hier volgt het ant woord Voorheen: 1. Alleen een aantal insectenetende vo gels, die nuttig geacht werden voor de landbouw en houtteelt, genoten bescher ming. Thans: 1. Alle in Europa in het wild levendv v ogels staan onder de bescherming der Vogelwet, met uitzondering slechts van enkele soorten, die als overwegend scha delijk worden beschouwd. Voorheen: 2. Alle niet-beschermde soorten waren letterlijk ..vogelvrij", d.w.z- dat zij het gehele jaar door gevangen en geschoten mochten worden en dat ook hun eieren mochten worden uitgehaald. Thans: 2. Wie thans lepelaars, kluten, stern tjes of andere vogels vangt of doodt, of han eieren uithaalt, zal zich deswege voor de rechter hebben te verantwoor den. Voorheen: 3. Wie een arend doodde werd van overheidswege beloond met een premie van f 1, Thans: 3- Wie zich thans aan zulk een zeldza me vogelsoort vergrijpt, kan een boet; oplopen tot een bedrag van f300,—. 'Voorheen: 4. Vinkenbanen waren nog in bedrijf en aan het strikken van lijsters vielen jaarlijks duizenden vogels ten offer. Thans: 4. Geen enkele zangvogel mag meer voor consumptiedoeleinden worden ge vangen. Voorheen 6- Klemmen, staltnetten, kanongeweren e.o. mochten vrijelijk worden gebruikt. Thans: 6. Deze vangmiddelèn zijn thans over al in Nederland verboden. Voorheen: 6. De jacht mocht overal aan de kust worden uitgeoefend. Thans: 6. Er zijn vele reservaten gesticht voor de trekkende ganzen- en eendensoorten. Voorheen: 7. De varenmode maakte talloze slacht offers onder de vogels. Thans: 7 Het verkopen, ja zelfs het dragen van koppen, vleugels, enz. van bescherm de vogels is verboden. Voorheen: 8- Allerlei belangrijke vogelkolonies waren practisch onbeschermd. Thans: 8. Tal van vogelwachters, aangesteld door de Vereniging, bewaken broedter- reinen in heel het land. Voorheen: 9. Algemeen heelle het: ..Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht". Thans: 9. Nu wordt als juist erkend: „Beter tien vogels in de lucht dan één in da hand". Ondanks al deze verbeteringen blijft er voor de Vereniging nog veel werk over. Zij beschouwt het o.m. als haar taak er voor te zorgen, dat er nog meer vogel wachters worden aangesteld, waar mede een aanzienlijk bedrag gemoeid is. Indien uw gemoed ontvankelijk is voor de schoonheid van de Schepping en in dien gij u kunt verheugan in het rijke vogelleven in bossen en duinen, in pol ders en op plassen, draagt dan 'n steen tje bij aan het werk der Vereniging en tieedt als lid toe. VEILIG VERKEER. Wilt u gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar. loopt dan altijd op 't trottoir. SPORT OP TEXEL. Texelse Boys- Tex- Boys 1Texel 3- Daar op 7 Mei ■gelijk werd gespeeld, nl- 2-2, moest de wedstrijd Zondag jl. opnieuw gespeeld worden. Doordat de sdheidsreahter 15 min- te laat arriveert, wordt er plni. 10 min. voor 3 begonnen. Eerst gaat 't spel tamelijk gelijk op met Boys iets meer in de aanval tot na pint- 20 min- bij een lage voorzet van S-J- de bal door Nooy langs keeper Bruin gesdhoten wordt, doch er is gefloten, Zevenhoven is onge oorloofd ten val gebradht en de scheids rechter wijst naar de beruchte stip. Nooy plaatst zich achter de bal en schiet over. Dat dit slechts uitstel van executie is. bewijst Schrama als de T-keeper, v?r uitgelopen, de bal onvoldoende weg werkt en S. tussen twee T-verdedigers door in het verlaten doel plaatst 1-0- Direct bij de aftrap schiet de T.-links- binnen hard op het B-doel. de bal wordt door keper Hoogenbosch over de lat ge stompt. Corner. Deze levert geen moei lijkheden. De Boys gaan nu iets feller spelen en regelmatig is de hal nu voor het T-doel- Als bij een schermutseling een T-speler de bal keurig voor de voe ten van Zevenhoven kopt. bedenkt deze zich geen moment- Hij gaat er meteen van door en lost van plm. 10 m. n' schot waar de T-keeper het nakijken aan heeft 2-0. Verder zien we op een pass van Zijrn waar Sambesk goed op doorloopt, maar zijn harde schuiver komt. tegen de paal- Rust 2-0. Na de rust met de wind mee zijn de Boys regelmatig in de aanval- T. geeft in deze periode ontzettend veel corners weg. welke geen een van alle om-gezet worden in een doelpunt- Tot na 15 min- Zevenhoven voor de 2e maal de T-kee- ppr. welke zijn dag schijnbaar niet heeft, passeert 3-0- Op een schuiver van Sam- beck en een dribbel van Jan Nooy volgt een goal door Schrama, welke afgekeurd vordt wegens buitenspel. Het heeft er hierna veel van weg dat Boys het wel gelooft en door deze inzinking gelukt 't de T-link-sbuiten keeper Hoogenbosch te passeren 3-1. Einde. Zondag a. s- Tex. Bnys-Dirkshorn romp-, a-s- Dinsdag Gouden Kruis Tex. Boys 1-Texel 2. WEEKBERICHT P.T.V. TEXEL. In de weck van 8-13 Mei bedroeg de aanvoer 99.841 stuks. De prijs per kg f 1.92. De totale uitbetaling f 11.446,86. Er is geen peloton in Indonesië te vin den of er is altijd wel een aap bij- Zo'n aap wordt meestal ergens in een kam pong voor een paar gulden gekocht- Of van een ander peloton overgenomen voor een paar doosjes sigaretten en de attrac tie van het peloton, de aap is er! In het begin mag het beest zich natuurlijk in 'n algemene belangstelling verheugen, hij ligt ergens voor dt post of de stelling aan een ketting vastgeklonken om hem het weglopen te beletten. Iedereen slooft zich de eerste tijd natuurlijk uit om het beest vol te proppen met pisangs, rijst en alles waarvan men maar enigzins vermoedt, dat de aap het lust. De aap laat zich dat alles welgevallen want op zo'n manier kom; hij gemakke lijker aan cle kost. dan dat hij het zelf in de rimboe op moet scharrelen- Foto's worden van het beest gemaakt, op de rug van een soldaat tot grote schrik van alle Nederlandse huismoeders, die na liet ontvangen van het ..kiekje" brieven schrijven om loc-h vooral voorzichtig te zijn, dat de aap je ogen niet uitkrabbelt of een stuk uit je oor bijt Wat natuurlijk nog meer foto's met apen tengevolge heeft- De aap is zich van dit alles niets be wust- Hij «eet. dat- als hij zich behoor lijk gedraagt, hij als beloning een pisang krijgt- Na een tijdje is hij ingeburgerd en al gauw gaat- hij op verkenning uit, voor zover de ketting strekt. Op zekere dag ontdekken ze dan al gauw. dat hun vulpen weg is, of dat hun vork zoek is; spiegeltjes vindt men later in scherven in het zand terug. De aap heeft de eigen aardige gewoonte, dat hij vulpenhouders en dergelijke waardevolle artikelen bo ten op de hanenbalken deponeert en het ding heel aandachtig uit elkaar peutert, tot wanhoop van de trotse bezitter. Dan vliegen er schoenen naar de aap toe, of stenen, kortom dingen om het arme cle voorwerpen met gemak op en smijt beest pijn te doen- Meestal vangt de aap ze vanuit de haneba'.ken op de razende en tierende soldaat neer. Apen hebben de gewoonte om overal hun tanden in te zetten. De nieuwe ling" die pas in Indonesië komt en dus nog geen ervaring heeft om met apen om te gaan. kan dan bv. ontdekken dat de trots van het peloton juist een brief van zijn meisje heeft opgegeten of in duizen den kleine snippers verscheurd- Het kan ook v oorkomen, dat het -beest vol ijver aan de grendel van een geweer zit te morrelen totdat een soldaat het op merkt en hem eer trap geeft, waar zelfs apen niet tegen kunnen en jankend naar boven klautert. Zo'n pelotonsmascotte gaat overal mee naar toe. Als het oeloton naar een ande re -post verhuist, dan is er altitd nog wel een plaatsje over- Wat gebeurt er met zo'n beest, als de troep gaat demobilise ren? Velen kunnen van hun geliefde aap niet scheiden en het is dus vanzelfspre kend dat de aap ook demobiliseert- Men geeft hem -zijn vrijheid terug, wat de meeste apen niet eens meer willen. An deren maken de overtocht naar Neder land. nadat ze van de dokter en de hos pik vele injecties en 'behandelingen heb ben ondergaan. Tenslotte moeten ook apen zidh aan de medische voorschrif ten onderwerpen als ze in Nederland wil len demobiliseren- En zo hoeft men ook niet vreemd op te kijken, wanneer men bij een bezoek aan een afgezrwaaide mili tair een aapje aantreft, dat- zal trachten uw vulpen tot in alle onderdelen uiteen tv schroeven. Een aap blijft tenslotte maar een aap! UW voorjaars- en zomerkle ding past en staat veel beter wanneer U eerst een van ONZE Prachl corsetten of buikbanden aanschaft Het maakt geen verschil of U slank of zwaar bent, ook niet als U b v een ver zakking hebt of na een operatie! Wl| zorgen voor U omdat wij een meer dan 20-jarige er varing hebben Corset met elast binnenband reeds vanaf I 17,50 Spe ciale maatafdeling. OOK bustehouders voor elk figuur. Reparatie-inrich ting! Leverancier voor alle ziekenfondsen P STEINBERG, Keizerstr. 47-49, Den Helder Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef. 37 VOOR is Uw adres Den Burg voor groot of klein? Dan moet u Immers by J- P. STAM zijn! zijn wij op Texel om de Kantoormachines te onderhouden Voor inlichtingen en reparaties gelieve U zich te wenden tot Hotel „De Lindeboom" Den Burg. Uit voorraad leverbaar: „Continental" schrijf- en telmachines „Mercedes" schrijfmachines „Odhner" tel- en rekenmachines „Ellams" en „Greif" cyclostyles „Gispen" stalen meubelen „F.eka" houten meubelen Vraagt offertes en afbeeldingen! Payglop 7 Telefoon 3892 (K2200) Kantftormacbines Kantoormeubelen .a Margarine Bak- en Braadvet Huishoudzeep Waspoeder Rode Bessensap Appelmoes Cal. Pruimen Poterhamworst per 250 gram 28 ct per 5C0 ^ram Tc ct per dubb stuk 23 ct per pak 16 ct per fles 35 ct per gr. blik 75 ct per 250 gram 45 ct per 100 gram 29 ct Met Erdal gepoetste schoenen zien eruit om door een ringetje te halen. Erdal is de beste schoencrème voor elke schoen. Met zorg gekozen, edele wassoorten „voeden" het leer, dat soepel blijft, glanzend en barstvrij! Prijs 24 ct Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, bruinwit en oxblood.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4