rVdD: m {wem h. I. P. Verberne „CORALIE" Jeugdrubriek Wij kunnen weer bestellin gen aannemen voor het maken van A. APPEL en Zonen Met onze demonstratie HOOVER Wasmachine de beste reiniger ter wereld. Techn. Bureau Jan Agter SNEEUWWIT ZEEPPOEDER M.S. IJstroom gaat Maandag 2e Pinksterdag om 11 uur naar Purmerend pracht wollen Ruitstof Effen wollen Stof Bloembollen Praatavond Heren opgelet! Jassen Café en levens- middelenbedrijf „De Sluiter" onder no. 29 Nieuwe Motorrijwielen Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg TEXEL-FILM DRAAIT WEER. Gisteravond is d9 eerste voorstelling gegeven van de bekende Texel-fi'lm- Zij zal weer iedere Vrijdag worden ver toond, VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 15 tot 20 Mei 1950. 821 kg bot; 7356 kg garnalen; 470 kg geep; 295 kg kaan; 278 kg kabeljauw; 6 kg makreel; 795 kg schar; 7734 kg schol; 890 kg poon; 699 kg tarbot; 7860 kg tong; 2090 kg wijting; 14 kg zalm; 70 kg ansjo vis; 4658 kg vispuf; 4 kg barder; 10 kg muiets. ONDERSCHEIDING- In ons blad van 22 April jl- meldden wij, dat c. a- aan de heer S. Abma thans te Amsterdam, in verband met zijn militaire dienst in de Tropen, bet „Ereteken voor Orde en Vrede" is uitge reikt. 't Is niet onaardig daarbij nog aan te tekenen, dat deze uitreiking, zoals ons nader is gebleken, met enig ceremonieel tegelijk met vele andere ge repatrieerden op de gemeente-secretarie van de hoofd stad plaats vond en wel door het Hoofd der Afdeling Militaire Zaken, onze \roe- gere platasgenoot, de heer P. Wilis, die hem namens het gemeentebestuur van Amsterdam met deze onderscheiding c ompl i-men te er de. MOOI SUCCES VOOR GYMNASTIEKVERENIGING TEXEL. 21 Leden van onze Gymnastiekvereni ging „Texel" hebben Zondag o.l-v- de heer C. Mets in Barsingerhorn deelgeno men aan de Vaardigheidsproeven van 't K-N.G-V- (Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond). Van de 18 Texelse dames behaalden er 16 het diploma- Het waren; 3e graad: D. Huizinga 79,7 p.; T. Room 81 p.; B- v. Eguiond 81,2; B. Boon 81,4 en N. Buis 82,7- 2e graad: N. Ketjser 79,1 p.; A- Hui zinga 79.5; A. Koorn 81,7; C. v-d- Berg 84,5; T. v-d. Berg 85; J- Oeie 86,7 en R. v.d- Berg 86,9- le graad: T. Schrama 81,4 p.; N- Bre mer 81,9; N- Roeper 83,5 en A- Rijk 87,4. Van de heren behaalden alle 3 deelne mers het diploma le graad, nl- C- Blok ker 84 p.; A. Keizer 87,6 en P- Sahoori 102,4. De heer Schoorl werd met 102.4 pun ten nummer één in de le graad. Zijn gemiddelde was 8,5- Het maximum was 120 punten- Een uitstekend resultaat- dus. Ga zo voort G V-T-'ers! Handbalnleuws G.D.S. ZiD'H en GDS. gecombineerd als Zuid, speelden Zondag een oefenwedstrijd te gen SVK. Er werd vlot gespeeld maar we stonden wat vreemd tegenover elkaar SVK maakte voor de rust- het le doel punt- Na de rust ging (het beter en het was al gauw gelijk spel- Verder ging het gelijk op- Aan weerskanten werden nog doelpunten gemaakt- Eindstand 3-3. Een mo'oie prestatie. Het 2e kreeg OW op bezoek. Hoewel O. meer in de aanval was wisten ze eerst na de rust het 1e doelpunt te ma ken. Vlak voor het einde wist GDS door te breken en de stand gelijk te maken 1-1. No. 4. lohny en Fransje Pieterse Fransje woidt vandaag, 27 Mei, 6 jaar lohny is 10 Mei j.I. 13 jaar geworden. Zij wonen Bmnenburg 8. Fransje gefeli citeerd! Wat krijg je voor je verjaardag? Het was toch maar een grapje, toen je moeder opmerkte, dat jij vaak ondeu gend was, behalve kort voor en op 5 December?? In ieder geval weten wij, dat jij goed kunt zingen, voor een hele zaal! Heeft lohny je vanmorgen met een pittig stukje muziek begroet, ter ere van je zesde geboortedag? Hij speelt immers goed op zijn accordeon! En wij hoorden, dat hij ook volijverig lid van ons (uitmuntend) Texels Fanfarecorps is en bovendien weet hij een aardig me lodietje aan zijn gitaar te ontfutselen. Veel succes in je zevende levensjaar, dat vandaag begint. Fransje en veel plezier ook op de grote school die je in September gaat bezoeken! FILM-NIEUWS. „ERGENS IN EUROPA" Een filmrecensent schreef over deze aangrijpende film: Zelden of nooit maak te een film zo'n overdonderende indruk, bet is iets wat over ons komt en ons niet meer los laat Hier schreeuwt de gehele mensheid om erbarmen en mededogen: de rauwe, raakte en bijna ongelooflijke werkelijkheid in het eerste gedeelte van de film, gaat geleidelijk over in een op timistischer geluid tot aan de uiteinde lijke overwinning van de naastenliefde- Moge de film Ergens in Europa", bij dragen tot een beter begrip voor elkan der en een glorierijker toekomst helpen ontsluiten. ,,'t Zal je gebeuren!" Dit wordt de beste, komische film van het jaar genoemd- Ten koste van zeke re Leo Bianchetti, een doodgewone sol daat, die echter meer dan bijzondere avonturen beleeft. Het is een klucht, waarmee u zich zeer zult amuseren! En verder is er in de Bios natuurlijk -weer interessant nieuws uit Binnen- en Buitenland- GEDETACHEERD De heer K. Stoepker is voor tijdelijk benoemd tot Directeur van het Arbeids bureau te Den Helder. NAAR AUSTRALIË. Zeer waarschijnlijk zullen ook enige Texelse emigranten aan boord zijn als de Siibajak op Zondag 2 Juli naar Australië vertrakt- NAAR HUIS. D. Bonne verzocht de administratie van ons blad. de toezending van de Tesselaar te doen beëindigen, daar hii spoedig gaat repatriëren- Htij betuigde (de Niiwin) zijn grote waardering voor de toezending van de Texelse krant- Welkom op Texell „EEN KNOERT VAN EEN BRAND., Dat zei Kees Stet. de gevierde artist van de Bonte Dinsdaga-vondt-rein met de brand bij Gert Boontjes! Ieder die hem beluisterde schoot van de ene lach in de andere. Die Kees komt in „de kermis- week" (om met E. Breeuiwer te spreken) op Texel. Hij zal in De Oranjeboom op treden. Geassisteeih door een staf van artisten zal hij ons met een welverzorgd programma, doorsprenkeld van West- Friese voordrachten, in extase brengen- 'AdV. volgt) WEG NAAR HET STRAND WORDT VERBETERD! De Badweg-bjj De Koog eindigde tot nog toe op vele tientallen nieters van het strand. Op het mulle zand tussen de Badweg en de dam. die op 't strand uit loopt pleegde men twee rijen planken te leggen, maar die planken stoven nogal gauw onder het immer bewegende zand- Plichtsgetrouw epapa'szwoegenhier met hun. steeds naast het plankier willende trefcwagentjes. Maar nu komt de zaak prima in orde: men is bezig met het verlengen van de Badweg, de klinkers zullen aansluiten bij de dam. Veel dank namens de vele badgasten! KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper. met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 28 Mei. Hoogfeest van Pink steren. Alleen II. Missen in Den Buig en wel om 7 30. 8 en de Hoogmis om 10 uur- Geen Missen in de bijkerken- Com- munieuitreiken om 7 u- en alleen o.d- Missen- Het begint vooraan. Biechtgel. van 7-7,30, van 8-8,15 en alben na de Hoogmis voor diegenen die ver weg wo nen en ook nog na het lof. Voor de Hoogmis Veni Creator. Collecte v-d- ver siering, le zakje studiefonds, 2e zakje kerk- Om 7 u. plechtig lof met feestpre dikatie- Dit is het 4e en laatste bijzonde re lof v.d. Meimaand- Na de predikatie de Pinksterbdijdenis door alle aanwezi gen Maandag: 2o Pinksterdag- Geen verplichte Zondagviering- Op deze dag doen een groep kinderen de plechtige Geloofsbelijdenis en de Hernieuwing v.d- Doopbeloften Gez- Mis niet om 10 u- maar om 7,30. Gelieve de eerste 4 banken in 't- middenschip v.d- kinderen vrij te houden. Oommunieuitreiken en biecht gel- als op andere Zondagen. Oommunie uitreiken begint achteraan. Collecte v-h- herstel v-d pastorie, le zakje kerk, en 2e zakje school. In Den Hoorn een H. Mis om 10 u. en in Oosterend om 7,30 (geen Mis daar om 10 uur). Woensdag: Om 6,30 uitr. oommume- Qm 8 u- gez- Mis. 's Av. om 7 u- sluiting v.d- Meimaand. Quatertemperdag, geboden vasten en onthoudingsdag- Ook lof om 7,30 in Den Hoorn. Donderdag geen Mis in O'end- Biechtgel- van 7-8 u- Biechth. schoolkin deren 3,30. Vrijdag: le Vrijdag van de maand- Oommunieuitreiken om 6,30. Vanwege de afwezigheid v-d. kapelaan is de Mis v-d. le Vrijdag in Den Hoorn verzet n.d- le Zaterdag op dezelfde tijd- Om 8 u gez. Mis met eraan vooraf toewij ding. Om 7,30 lof t.e-v.h- H- Hart met rozenkrans en litanie Ook in Oosterend lof. Heden ook quatertemperdag. Zater dag: le Zaterdag v.d. maand. Om 7,30 u- Mis in Den Hoorn. Geen Mis in de ka pel Om 6.30 convmunieuitreiken. Qua- tertemperdag- Biechth. van 5-9 u- op de hele uren- Derde v-d. door ons gezamen lijk te houden 5 le Zaterdagen. Verloop als de vorige 2 keren. Zondag a.s- Drie- vuldigheidszondag en 2 Missen in Oos- I terend- mi -V *!j ,1» GiERKELDERS. MËSTPLATEN, GROEN VOEDERSILO'S, RUWVOEDERSILO's Geheel vrijblijvend verstrekken wij U op aanvrage schriftelijk of mondeling alle gewen te inlichtingen. AANBEVELEND, Silobouw, Spanbroek B 6, Telefoon 345. willen wij ook Uw w;.s bij U thuis behandelen Prijs f330,—. Ook demonstreren wij gaarne Hij klopt hij veegt hij zuigt Prij f330,— en I 195,-. Het sleemodel voor f175,— ot de DUSETTE die niet zwaarder weegt dan een strijkbout voor f 72, Alles met de bekende Hoover service Officiael Dealer voor Texel. TELEFOON 46 DEN BLRG 40 Jaren wordt Sneeuwwit Zeeppoeder al geroemd. Tientallen jaren geven hon derdduizenden er de voor keur aan. Omdat de was er in inderdaad sneeuwwit van wordt. En wat wilt U meer? Blijf maar bij het oude vertrouwde, 't Spaart geld en textiel! bevat Spor ex tegen geelzucht der teas Wij ontvingen thans 130 cm breed per nieter .7,65—8,95 130 breed per meter 6,90-9,75 Doo/Comb natieinkoopisdit een extra voordelige aanbieding. Bi nn en burg Oen Burg Telefoon 263 DINSDAG, 30 MEI, half negen, komt de heer Koppel van de Tuinbmnvvoorlich - tingsdienst, afd bloembol lenteelt. te Hoorn, in Hotel „Texel" iets vertellen over het doel en de we kwijze van deze dienst, waarna praatavond. Bloembollencultuur ook voor U brengen wij een l'racbt coliectie gummi, gabardine, Egyptisch linnen en tweed in de nieuwste modellen Gummi heren jassen in prijzen vanaf f 18,90 Gaarne zullen wij U ontvangen en wij garanderen U een vlotte goede bediening DEN HELDER is telefonisch aangesloten EIERLAND Te koop aangeboden Maico 125 c.c. vanaf f995,-. Prospeclus oi demonstratie op aanvraag. Fa MANSHANDEN, Den Helder, Telef 2953 FEUILLETON 39.) Het was of hij van haar tbeeeten was. daolit hij somtijds hij zichzelf. Hij kon haar kleine fijne gezicht niet. uit zijn verbeelding bannen, kon baar kus sen niet vergeten- Zij pijnigde hem als een doorn in zijn slees! Hij kende haar maniertjes zo goed! Telkens als hij aan haar dacht, hoe ze misschien in de ar men lag van een ander, moest hij zijn tanden op eikaar bijten- En de enige hulp in deze ellende was harde arbeid. Als hij in zijn wenk opging gebeurde het vaak, dat hij vergeten kon- En soms was hij 's avonds zó imoe, dat hij van pure uitputting in slaap viel- Maar zelfs dan kon Peggy hem nog ko men kwellen in zijn dromen. Lieve hemelse genadigheid, zei Co- ralie opeens, daar is een klant! Ze keken naar de weg. Een oude ram melkast van een auto was de oprit inge draaid en kwam naar de blokhut toe- Goeie genade! Daar is ónze nog 'n Rolls hij. mompelde Coralie. Allan liep -naar de wagen toe, zodra die hleef staan en vroeg Waarmee kan ik li van dienst zijn? De oude inian adhter het stuur schraap te zijn keel en antwoordde aarzelend: Kan ik een paar liter benzine van u krijgen? Ik ik schaam me eigenlijk zo weinig te vragen, maar ziet u. we hoe ven niet verder dan de stad en. de tijden zijn slecht voor ons. O, zei Allan, dat is niets- Ik wil u met plezier één liter verkopen, hoor- El ke liter is er één. Coralie staarde naar liet oude vehi kel- Een zelf getimmerde houten bak. in de vorm van een- kleine woonwagen, was op het chassis van een oude personen wagen 'bevestigd- Een opgevouwen tent was aan de buitenzijde vastgebonden; tegen de andere zijde waren een paar kisten getimmerd, die waarschijnlijk als kasten dienst deden Achter het stuur was een bank met leren 'kussens. In de wagen, aan de manden, hingen van aller lei dingen potten en pannen, een -bor- denrefc en zelfs eer. kooitje met een ka narie er in- Op de vloer lag een grote camera, die op een driepoot was beves tigd. De man achter het stuur was oud; hij had een bleek, rimpelig gezicht en dun zilverwit 'haar. Hij droeg een oude ge klede jas, die erg versleten was, maar keurig versteld- Naast hem zat een meisje, klein van postuur en mager, gehuld in een ver sleten zwart japonnetje- Ze zat met haar handen gevouwen in haar schoot en keek strak op die gevouwen handen neer. zonder éénmaal haar ogen op te slaan. Ziezo, zei Allan Ik heb er twee liter in gedaan- Dat is zéker genoeg De man haalde een oude beurs uit zijn zak en- nam daar een paar geldstukjes uit. die h;j Allan gaf. Een zonnestraal scheen op 'het kooitje in de wagen en de kanarie begon te zin-gen- Het meisje keek 'plotseling op. Ze had grote blauwe enigszins angstige ogen. lie oude man trapte op de starter doch er gebeurde niets- Hij schudde zijn hoofd Daar was ik al bang voor, zei hij. De laatste tijd loopt hij slecht- Daarom zijn 'we ook zoveel later dan 'de anderen. Allan keek naar de woorden die op de ene zijwand geschilderd waren en die al weer half uitgewist waren door regen en zon- U bent hier voor de kennis in Blylheville? vroeg hij. Ja, antwoordde de oude man Mijn kleindochter Nancy en ik gaan met een fotokraam de kennissen af. Wij heten Lucas. Het meisje kéék haar grootvader aan- Ze had blond haar. dat aardig onder haar hoedje te voorschijn kwam en een kleine mond, waarom een droevige trek lag. Wij moeten voortmaken, opa. zei ze- Lowrv wordt zeker kwaad als wij de tent niet klaar hebben vóór de kermis begint- De oude unan probeerde de starter nog eens. doöh met geen resultaat, dan een enkel schokje. Uw accu is uitgeput, zei Allan- steek iiw lampen eens aan. De oude unan deed het- Het lioht was erg zwak. Hii zuchtte en kwam de cabi ne uit. Het 'zal wel zo zijn, zei hij- Ik zal hem aandraaien. Hij was oitder dan zij gedacht- hadden, zijn handen 'beefden- Laat mij het doen, zei Allan- De -man liep naar de achterkant van de wagen en kwam even later terug met de slinger. Hij zette hem op de as en be gon te draaien, maar na een paar slagen kon hij niet meer- Allan nam hem de slinger -uit de hand. Doch op dat ogen blik uitte de grijsaard een steunende kreet en zakte in elkaar. Grootvader, gilde het meisje en sprong vlug uit de cabine en snelde naar heun toe. Ze viel op haar knieën en sloeg haar armen om hem heen en legde zijn hoofd op haar schoot, vóór Allan en Co ralie iets konden doen- Het is zijn hart, fluisterde ze. Hij is al lang niet goed. O! Opa! Opa! De ogen van de oude man gingen open en hij glimlachte flauwtjes- 't Is niets, kindje, zei hij- Ik ben zó weer goed, hoor. Coralie bracht een kopje water uit de bron en liet de zieke drinken Hij nam een paar teugen. Dank je, miss, zei (bij- Kom, ik zal u weer ophelpen, zei Allan. Het meisje keek hem met vochtig? ogen aan- O, wilt u mij helpen hem weer op Üe bank te krijgen? Allan knikte en nam de man onder de oksels. Hij was bijna zo licht- als een kind. Ik voel me al weer goed, zei hij, toen hij weer achter het stuur zat. U moest nodig naar bed en er moest een dokter bij u komen, zei Allan. Als dat maar kon, zei bet meisje- De oude man glimlachte- Kom, kindje, zei hij, je weet dat ik er altijd weer gauw overheen ben. En we moeten weg, anders speelt (Lowry op. Maar u ivi'lt toch vanavond al niet gaan werken op de kermis! riep Allan- Lowry is eigenaar van de meeste kramen, zei Lueas. De camera, die wij gébruiken, is ook zijn eigendom- En ik ben hem geld schuldig, want de tijden zijn slecht en ik ben al een tijd lang ziek- Maar, lieve help. als u r.iet werken kunt, dan mag hij -liet niet c an u vergen, al bent u hem ook nog zoveel schuldig U kent Dan Lowry niet, meneer, zei Lucas. H'ij is een monster, zei bet. meisje- Wilt u de motor niet aandraaien, vroeg Lucas. U ziet ik kan het niet- En we moeten weg. Allan keek Coralie aan, maar die haal de éven haar sohouders op. Er was wer kelijk niets, dat ze konden doen. Allan zette de slinger vast en draaide- Na eni ge slagen pakte de motor en begon te lopen- Ik dank u vriendelijk, zei de ou de man- O ja dank u hartelijk, voegde het meisje er bij. Lucas glimlachte tegen Coralie- U zu'.t heiden op de kermis komen vanavond, miss- Mogen wij dan een foto van u ma ken? Gratis natuurlijk. Dat zouden we graag doen, omdat u zo vriendelijk voor ons gmveest. bent. (Wordt vervolgd 8- Jantje werd bleek van schrik- De waarin ze tereehtgi door G. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. 7. In de coupé, waarin ze terechtgeko men waren, zat een zwaarlijvig heer, die een dutje deed en door het stoppen van de trein niet eens wakker geworden was Vader zette zich bij liet raampje; Jantje viel met oen plof naast hem op de kus sens neer- Tenminste, dat was zijn be doeling, want in plaats van op de bank ging hij op een hoge hoed zitten. hoed, die blijkbaar aan de deftige lieer in het andere hoekje behoorde, was als een harmonica in elkaar gedrukt. In een wip had Jantje zijn plaats verwisseld voor die- aan het raampje, waar 'hij naar 'buiten ging zitten kijken met een gezicht of liij van geen hoed afwist, maar in angst en beven voor het ogenblik, dat de eige naar van de hoed zou ontwaken-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4