Cjroen ^imvtsJïxeU in het harL, f2500,- voor de samenstelling van een sociografisch rapport Gemeenteraad kwam bijeen De Koog wacht op een brandspuit IMPORT CIGARETTES - 85 Texel onthulde nieuw Esperanto-monument VI Devies van de Oud-leerlingen „Mens, durf in het openbaar te spreken flCt f Ld WOENSDAG 31 MEI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6430 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coap. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half ja<*. OE GEMEENTERAAD heeft Vrijdag middag besloten f2500 uit te trekken v oor de samenstelling van een sociogra fisch rapport. Dat is een rapport waarin deskundigen niet alleen beschrijven hoe de diverse bronnen van bestaan in de loop der jaren hebben gavioeid en of ze hebben gevloeid maar tevens brengt hun onderzoek aan het licht, wat ons in lieden en toekomst te doen staat. In ieder opzicht- Qjt ieder terrein. Moe ten wjj meer bollen gaan planten? Meer of minder wolvee fokken? Meer koeien? Meer kotters? Meer pensions? Of moet er in deze of gene tak nnn'der kapitaal geïnvesteerd worden? Hoe zonden wij alle Texelaars aan het werk. zodat zij. die in hart en nieren Gouden Bol-bewo ners zijn. niet 'behoeven te emigreren? ..In 1960 zullen wij 12000 inwoners heb ben. de landbouw kan beslist geen men sen meer opnamen clan thans en naar gelang de mechanisatie in de landbouw toeneemt, heeft die landbouw eer min der dan meer krachten nodig", aldus de ■heer Wassenaar, die met de heren Daal der, Beumkes- Hin, Timmer. De Waard. Bruin, Zijim en Dros accoord ging met bet voorstel van B en W om een socio grafisch rapport te laten samenstellen- De lieer Van der Vis wilde eerst wat meer over dc waarde van zo'n rapport weten- Hij scheen sceptisch te staan te- de vergadering- Hij heette in het bijzon der welkom de heer Jli). Bruin, die weer in zoverre van zijn ziekte is hersteld, dat lui aan de besprekingen van de Vroedschap kan deelnemen- De heer C. IJ Roeper had bericht van verhindering gezonden. Bij1 de mededelingen werd de verpachting van verschillende percelen afgekondigd en wel aan de heren A. Lap, Den Hoorn. Keesomi, Den Burg, Beers, Den Burg, G- Hin, Wczenspijk en aan mevr. L. Blom- Ti ruch er. Uitvoerig werd gesproken over de wo ningen van bepeikte duur- Hieronder zou bv- een woning vallen, welke wat ronstiuctie betreft nog beter is dan de Bruynzeelwoning. Betreffende woning kost f 6000-f 6500, moet die na 15 jaar worden gesloopt, dan kost-ie veel te duur. aldus betoogde de heer Zijm De heer Keijser wilde t-a.v. de levensduur der woningen een bepaling vaststellen in alg- zin. maar uit de uiteenzetting van de voorzitter bleek wel, dat zulks niet mogelijk is. Heel lang werd gediscussieerd over 'n tussen de heren Muntje en Verstegen gerezen kwestie- De heer Mantje wilde zijn zaak uitbreiden, het huis, bewoond door de lieer Verstegen, zou worden gesloopt en de heer V- zou een noodwoning krijgm- genover (bepaalde .richtlijnen". „Wij kiegen ook richtlijnen voor de pension- bedrijven. Daarin werd o.a- gezegd, dat een pension, dat minder dan 1 löOUO aan ontvangsten boekt, niet rendabel kan zijn. maar hij is ervan overtuigd, dat het grootste aantal Texelse pensions bene den die som blijft. Bij de discussie bieek duidelijk, dat er aan dit ondeafwerp heel wat vast zit moor nog dan aan de kwestie Mantje-Verstegen, waarover ruim een half uur werd geboomd (zi? elders)- Sommige gemeenten, aldus de voorzitter, lushben reeds profijt van hun sociografisch rapport getrokken. Som mige gemeenten hebben er nl- meer bouwvolume door gekregen! De heer Jb- Bruin bleek ook een wanm voorstan der van bet plan en liij herinnerde aan liet. uitvoerig artikel, dat in de Texelse Courant van 4 Fefor- jl was verschenen van de hand van dc heer J. A- v. d Vlis. De beer Bruin gelofde, dat men van een soc. grafisch rapport veel plezier zal hebben bij de bestudering van liet vraagstuk hoe werkgelegenheid te scheppen voor de steeds toenemende bevolking. Mevrouw Vrijdag-Kejjser meende een oplossing te zien in de mogelijkheid tot emigratie, maar de heer Wassenaar gunt de Texelaars (die „over zouden zijn"), giaag een goede boterham op hun eiland zelf- „Het zijn Texelaars en die horen 'hier thuis!" De heer Hin merkte op. dat Texel zo- merdags arbeidskrachten tekort komt, ■bij winterdag treedt daarentegen werk loosheid op- Wij hebben industrie no dig- De een zegt een vlasindustrie, de ander spreekt van een aardappelindus trie. Het rapport zal ons wel op de hoog te brengen van wat ons te doen staat- Schagen beeft al eens gedacht, aan de bouw van een strocartonfabriek- Ik wil maar zeggen: 'het is jammer, dat. de ladingen vlas onbewerkt de haven uitgaan. Waar om kunnen wij het niet bewerken? Als de deskundigen ons straks richtlijnen aangeven moeten wij de mogelijkheden aangrijpen. De heer Eruin deelt mede, dat Schoorl (Bergen? red-) een diamantslijperij is begonnen, daar vinden 80 man werk- De heer Zijm vestigt de aandacht op de (bloeiende? red kleine tuinbon,wbe- diijfjes tussen Hoorn en Enkhuizen- Misschien is dat bier ook mogelijk? vraagt hij zich af. Op voorstel van de voorzitter wordt 't voorstel van B en W in stemming ge bracht. Wij noemden reeds de namen van tien die voorstemden. Tegen stemden mevr. Vrijdag en de heer S. Keijser, ter wijl de lieer Van der Vis zich van stem ming onthield. Deze aangelegenheid was wel liet be langrijkste punt van de agenda, nochtans duurde de zitting van de Gemeenteraad drie volle uren. Omstreeks half drie opende de voor zitter, loco-burgemeester S- de Waard, Deze zou vv orden gebouwd in een aan de Vogelenzang gelegen tuin- Er kwam ech ter een kink in de kabel: de (bouten) noodwoning moest (krachtens een ge meentelijke verordening worden bekleed met onbrandbaar materiaal. Men heeft lang getwist over de vraag wie de extra kosten voor zijn rekening moest nemen en het resultaat was dat de nood-woning van-Mantje-en-Verstegen werd verkocht- Nu woont de familie V. in een huis, welks ramen zijn dichtgemetseld. De heer Hin: Burgemeister Rehorst bad alles gedaan om een bouwvergun ning voor de 'he.'r Mantje los te krijgen. Voorzitter: De heer Mantje is nog niet klaar met ons!" Illegale bouw- Vervolgens werd lang en breed ge sproken over de illegale bouw van een noodwoning aan de Duinweg- Er was goedkeuring verleend voor do bouw van een kippenhok maar.... het werd een voor mensen bestemde woning- Een en ander lekte uit, toon de schoorsteen van liet bouwsel boven een rij boompjes ver scheen! De bouwpolitie heeft toen het stopzetten van de bouw gelast. Weth- Hu.: Het gelbouw is met vijf- duims spijkers vast geslagen, afbreken kun je liet practisoh niet meer. Om geen precedenten te scheppen, zullen B en W de teugels strak houden: het „kippen hok" moet kippenhok „blijven" en moet bovendien 50 m- meer landinwaarts ge bouwd worden! De heer Wassenaar vindt dit best, want volgens hom heeft men getracht 1! en W om de tuin te leiden. De Rekening van het Alg- Weeshuis over 194S werd goedgekeuid. Mevr. Vrij- dag-Keijser vroeg zich af, waarom men een kasgeld van f 33,000 nodig had! Den Hoorn kreeg zijn f 1060 voor de muziek nis- De heer Bruin stelt voor om een cul tureel fonds te stichten, de gelden hier voor zou men aan de opbrengst der ver makelijkheidsbelasting kunnen ontle nen- De voorzitter zegt, dat dit bij dl eerstvolgende begroting zou kunnen worden bekeken. De gedachte is hem sympathiek. De Stichting Texels Museum krijgt de bijdrage van f 497,21 (zie ons blad van Zaterdag, artikel museum). De heer vd. Vis meent, dat TESO goed zou zijn voor een eventueel tekort. Hij heeft dan ook de indruk dat TESO terugkrabbelt. De secretaris, vvien de voorzitter om inlich tingen vraagt, merkt op. dat TESO maar niet bereid is om alle kosten automa tisch te betalen! De voorzitter zegt, dat liet hier een extra uitgave betreft, het gewone onderhoud wordt door TESO betaald. De heer Jac. Hopman weid, zoals wij reeds meldden een bijdrage verleend van f 300 per jaar in de kosten van de op leiding van diens zoon Gerardus tot on derwijzer. De heer Daalder zegt, dat er in de voorn aaaide tot verlening van een subsidie iets scheefs zit. De onderwijzers, die bij liet Bijzon- VRI.ISTELLING VAN DIENST. De Burgemeester dergemeerte Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister var. Oorlog d-d. 20 Mei 1960. Afd- A3, S 2, Bur 1, nr. 490156 aan Hendrik Flens, geboren 4 October 1928, wonende te Eierland. E 60, met. ingang van 1 Juni 1950 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke onmisbaarheid heeft verleend Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendma king in beroep komen- tiet verzoekschrift, waarhij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgeme ester worden ingediend, ter secretarie dezer gemeen te Het behoeft niet op gezegeld papier ie worden gesteld De Burgemeester zorgt voor doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op bel beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de ges-billen van bes!uur Texel, 23 Mei 1950- De loco-burgemeester van Texel, S. DE WAARD der Onderwijs in dienst willen treden, zijn venplichl om 2 jaar op Texel te wenken. Is hier een plaats bij het Bijz. Onderwijs vacant, dan is de zaak oké, maar moet men les geven in eon o 1- school dan zullen zich gewetensbezwaren voordoen! Mevrouw Vrijdag: „Dan moet men het. geld niet aannemen, principes kosten nu eeranaal geld". De voorzitter meukte op, dat het nog niet is gebeurd, dat een ondemvijzer(es). die zijn (haar) taak aan oen Bjjz. school wil gaan be ginnen bij een o.l-sschool op Texel moest solliciteren- De>heer W. J. Jouwersma werd met ingang van 1 Juni benoemd tot Hoofd van de ULO. maar doordat de woning aan de Kogerstraat nog niet geheel vrij gekomen is heeft liet nieuw benoemde Hoofd van on'ze ULO verzocht om na de zoniervacantie in dienst te mogen tre den. Na ampele besprekingen werd be sloten om de heer Jouwersma te berich ten, dat men er op rekent, dat hij zijn werkzaamheden per 1 Juni op Texel zal aanvangen- Mcj- A- van Hasselt werd met algeme ne stemmen benoemd tot onderwijzeres te De Cooksdorp- Rondvraag- De heer Van der Vis betoogt, dat De Koog hoognodig een brandspuit moet hebben. (In de pensions en hotels wordt veel gerookt ook op bed en de dames doen volgens hem voor de heren niet onder). (Kort geleden is een huis ver brand doordat iemand op bed 'had ge rookt, dé mail, die deze brand veroor zaakte, kwam in de vlammen om- red-) De Koog heeft water genoeg (in de Brink), men kan de beschikking krijgen over de garage van C- Bonne, aldus de heer v.d. Vis. De voonzitter is het met de heer v-d- Vis eens, dat De Koog in 't seizoen een eigen .spuit moet helbben- De zaak zal in behandeling worden geno men. De heer vd. Vis hoopt voorts, dat. de bekende bunker naast Buitenkist na het Vertrek van de bewoners onmid dellijk verzegeld zal worden- Voorzitter: Hij zal onbewoonbaar worden gemaakt- De heer K. Beumkes hoopt, dat er zo spoedig mogelijk vergunning zal worden ■verleend v el- bouw v.e. vismeelfabriek- (De fabriek van de heren Gebr. Blom is destijds verdwenen, toen zij een ijsfa briek begonnen). Als wij de kotters wil len behouden moet er een vismeelfabiiek komen- Voorzitter: In de eerstvolgen de vergadering van B en W zal dit ter sprake worden gebracht. De heer Keijser vraagt of de vismeel fabriek op een andere plaats gezet kan worden, gedachtig aan de stank, die de vorige fa'iriek verspreidde- De heer Hin veitklaart, dat de nieuw te bouwen fabriek door andere constructie reuk loos zal werken- Ds heer Beumkes: De zuivelfabriek geurt ook niet zo lekker, als de hepr Keijser daarover praten wil. De lieer Bruin is het me-t de heer Keijser eens, dat het stankprobleem op gelost moet worden. Het ritje langs de fabriek was voor de toeristen tot dusver re nu niet bepaald een entree joyeuse. De heer Bc-umkes hoopt, dat het riool aan het- Klif te Den Hoorn zal worden verlengd- De heer Nobel begint daar straks met een aardappelsohihiiachine te werken en dan zoekt men een uitweg voor het vele water- De heer Wassenaar vindt het ook nuttig, dat de riool daar wordt verlengd- Zal worden bekeken. De heer Beumkes verzoekt tenslotte nog verbetering van de gemeentelijke omheining van het schoolplein te Den Hoorn, waarna de heer Timmer als laat ste. spreker nogmaals de aandacht ves tigt op het gevaar, welke de put voor de Vergulde Kikkert oplevert. Plaats daar een pomp- De voorzitter kan hem een rapport over een te plaatsen pomp aan bieden. De kosten zijn. f600. dat wordt dan een echte dorpspomp, zoals op de Stenenplaats. De heer Timmer zou al tevreden zijn niet een eenvoudige ponvp. Om kwart over vijf volgt sluiting. MALKQNSTOUITA EN I94U. REKONSTRUITA EN 1950A, PE» K11HLAB0R0 INTER LA ESPEBANTISTARO KA^_ TEKSELA PUIUJK0, M0N0RE AL LA KEMEMOeg tJEV" JOH. M. DUtNKEB Kill INICIATIS LA K0NSTRU0N 'EN I99SA. VERTROKKEN PERSONEN. Aidrianus L Zij-p en gez., v- B 165b n Hoorn, Weslerdijk 38- Johannes C. Eel- man, v- Oudeschild 87 n. Den Helder, Duinweg Sa- INGEKOMEN PERSONEN. Gertrudis A- van Beusekom v. Den Helder, Javastr- 167 n Groeneplaats 11- Carel M. Boswijk v- A'dam, Rokin 8 bo ven n. Kogeistr. 31. Cornelis J Bos en ecflitg. v. Wieringemveer- Westerterp- weg F 73 n- E 123- Trijntje Jeninga. v- Anna-Paulowna. Narcissenstraat 5 naar W 42. Joost Dekker en gez- v. Andijk, Broekoord 234 n. Kogerstr. 19a Het nieuwe Emp9- rantomonument acm de Kogerstraat, dat Maandag, Tweede Pinksterdag werd onthuld- (Zie ver slag op 2e pagina). In de muur rem het monument ie een nieuwe steen aangebracht. Hier naast ziet u er een foto van- Daarop staat, dat dit monu ment in 1941 werd verwoest (niet bij oorlogshandelingen, maar op last van de Duitsers). Daarop staat ook dat de her bouw kon plaats vinden dank zij de medewerking rem de Esperantorer- enigingen en de (vele) bewoners van Texel. Opnieuw ge bouwd, mede ter nagedachtenis van Joh. M. Duinker, die 't initiatief had ge nomen tot de bouw van het Monument 1935- PRAATAVOND OPLEIDING VOOR KRAAMVERZORGSTERS- Het Kraam centrum Den Helddr-Texel stelt a-s. leerlingen voor de Cursus Kraamverzorgster reeds nu in de gele- genllieid zich hiervoor als leerling aan te melden- De leidster-docente van boven genoemd centrum. Zr- Cornelissen, heeft zidh bereid verklaard over deze oplei ding enz. uitvoerige inlidhtingen te ver strekken aan belanghebbenden. In ver band hiermede nodigt het bestuur van het Witte Kruis belangstellenden uit fcet het bijwonen van daze interessante praatavond op Donderdagavond, 1 Juni, 8 uur in het Witte Kruisgebomw te Den Burg. In de Algemene voorjaarsvergadering van de Vereniging van Oud-leerlingen der landbouwschool zijn de prijswin naars van de lezingswedstrijd bekend gemaakt- Groep I 1 F. Roeper Lzn met 433 punten- Hij ontving het boek „Amerika" aangeboden door N.V- T-E-S.O. 2 J- Schrammtyer met 425 punten (het boek „Oij -ui het leven" aangeboden door de heer J- C. Rab)- 3 L. v-d- Geest met 417 punten ('t boek „Boerderijen in Nederland" aangeboden door L-T.B-) 4 C. J. v- Leeuwen met 404 punten (het boek „Canada" aangeboden door C-A.V-) In groep twee werden prijzen gewon nen door: 1 M. Kuip Ozn met 399 punten( het boek „Rundvee-1" aangeboden door C-Z- Eendracht) 2 K. van Heenvaarden met 381 punten (het boek „Zweden" aangeboden door V.O-L.) 3 J- Smit met 379Vn punten ('het boek ..Nederland zoals liet was. zoals het is") De prijzen werden uitgereikt door de heer W H. Lap, lid van de Jury, die de deelnemers hartelijk toesprak en o.a- op merkte: „Jullie leren hier spontaan in het openbaar te spreken, je gedachten te ordenen en je eigen mening vlot naar voren te brengen- Het gehalte van het geen wij hier hebben beluisterd was goed. maar probeert ook eens een inlei ding to houden zonder volledige tekst, dus slechts gesteund door enige aante keningen! Houdt men een bepaald b:-eld Voor ogen dan valt dit spreken zonder papier best mee. DE VOORZITTER, de heer F. Roeper bad zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot de nieuwe leden gericht- Hij hoopte dat zij trouwe bezoekers zou den worden, niet alleen van de Praat- avonden, maar ook van de diverse cur sussen en wat de vereniging verder biedt. Het Zomcrprogramma NA DE PAUZE kwam het Zomenpro- giamma ter sprake- De vereniging is voornemens om op 3 Juni een trip te maken naar C.Z- Lutjewinkel, K I. sta tion Sij'bekarspel, Selectiemesterij Hoorn veestapel gebroeders Ruijter, te Ooster blokker, gemaal ,,De Lely" en de prof- Bemnielenhoeve in de Wiieringemieer. De kosten zijn f 10.- tot f 12 - per per soon. Tob 27 Mei kan men zioti opgaven bij de lieer Laan, Kogerstraat of bfj de heer Jb Kikkert, Hoogte B 52. Op 17 Juni een excursie over Texsi: destructor Hallemveg, boerderij „De Be- mes" melkmachines bij Mantje op Dijk- iiansluiizeii en diverse proefvelden. Voorts was er een ,3-daagse in Sept. te houden exciusie uitgestippeld. Men kon 1-inzeil tussen Zeeland en Overijsel- De meesten voelden voor Overijsel Daar gaat de toolit dus heen (Demo, te Bellen bevonden, Bnekelo, Enschede, prosf- boerderij Heine, eon exportslagerij, pluhnveebi-drijf, oudheidkundig museum hunebedden, Apeldoorn, Utrecht (Jaar beurs). Begin September wordt te Alkmaar 'n Provinciale Landbouwjongerendag ge houden- CDBI1 DB CC 11lO eit De lieren C' A- Keijser. De Waal en J. Kuijper, Oosterend, kweekelingen aau de Bijzondere Normaalschool te Den Burg, slaagden 17 Mei te Amsterdam voor het iiderwijzersexameii. „14 Mei 1909 was de heer Mets. kapi tein van de „Ada" 40 jaar in dienst van het stoo-mbootveer. In 1860 was hij als Mllieepsjongen begonnen en in 188É werd hij gezagvoerder- Het postvervoer tussdhen Toxel en Heldor is nu reed* bijna 200 jaren aan de familie Mets toe vertrouwd geweest en telkens rail va der op zoon overgegaan"- Mei 1900 Naar we vernemen zal bin nenkort opnieuw een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid ook op ons eiland een eiecirische tiam aan te leggen en te exploiteren- Voor dat on derzoek zou naar Texel overkomen een ingenieur van de Eerste Nederlandaohe Electriciteits-maatsdhappij, gevestigd te Amsterdam- Modht zulk een tram »ene hier tot stand (komen, het vreemdelingen verkeer zou er ongetwijfeld sterk door worden bevorderd. Voor eene vereeni- ging tot lievordering van dit verkeer zeker een goede gelegenheid om de eventuele plannen tot oprichting eener tram te bevorderen. Jammer, dat het eenmaal opgevat plan, om alhier zulk eene vereeniging op te ridhten niet is volvoerd"-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1