„CORALIE" Eens leefde op Texel de mammoet en de bizon IMPORT Paardensport, DE sport voor het platteland Kijkje in Texels Museum Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Jeugdrubriek VIRGINIA 'EENS LEEFDE op Texel de mammoet en de bizon. Daar weet onze betovergrootvader dus niet eens van! Naar ver luidt waren die mammoet en die bizon geen kwaadwillige dieren, ze voeden zich met gras en zo. Maar kreeg je ruzie met ze dan was het niet best: de mammoet was anderhalf maal zo groot als een olitant. Dit is geen fabeltje, want in ons mu seum liggen twee kiezen en enige skeletdelen van de mam moet en een zo'n kies weegt ze ker vijf pond. Dat hele zaakje is destijds uit de Waddenzee opgevist- De mammoet is uitgestorven. Wij geloven niet, dat de mens-van toen hem heeft uitgeroeid, want men be schikte niet over geweren, laat staan over middelen om atoomenergie uit te buiten bij de (eventuele) strijd tegen de mammoet De mens van toen moest het doen met stenen werktuigen- Zij leefden nu eenmaal in het stenen tijdperk. U vindt hier een brok van een stenen bijl en een stenen kapwerktuig. Ze zijn gevonden bij graafwerk in de Hoge Berg, door de gebroeders Bakker. Die bijl en dat kapwerktuig zijn zo'n vier duizend jaar oud. De bijl is keurig ge polijst en in het (gave) kapwerktuig zit een prachtig, rond gat, waar in de steel bevestigd is geweest. „Hoe lang zouden die mensen er over gedaan hebben om dat gat te boren?" vraagt Gerrit de Haan zich (vol bewondering) af. Als bijzonderheid wordt vermeld: >.Op de hoge zandgronden in het Oosten van ons land zijn verschillende stenen bij len gevonden» NOOIT te voren echter in het Westen van ons land, deze Texel se voorwerpen zijn dus wel een unicum-" Langs het strand LANGS HET STRAND kun je zo van alles vinden- Als leek vragen wij ons wel eens af: „Wat zou dit zijn?" Hebben wij iets zeer bijzonders gevonden? Mis schien is het een ei van een rog! In het museum vindt U te kust en te keur van wat U op het strand kunt ontmoeten Wij willen u (behalve op een regenachti ge dag) niet van het strand (en de zon nestralen) houden. maar in het museum valt heel wat te leren van de hebbelijkheden en onhebbelijkheden van dieren en dingen. Hier hoort men wat die wolhandkrab uitspookt» wanneer hij in ons land werd gesignaleerd, wan neer hij de eerste vissersnetten stukbeet En eens kleedde de Texelaars zich aldus en wanneer hij gekomen is- Hier ziet ge wat er alzo in de Noordzee huist: enorme krabben, zeekreeften, met hun vervaar lijke scharen, Augustinuskrabben (over gang tussen krab en kreeft). Heeft u wel eens e$n fuwelen zeemuis gezien? De vissers kennen hem heel goed! Heeft u vel eens een rob van hsel dichtbij gezien? De ribben van een wal vis? Het geraamte van een bruinvis? De kop van een dolfijn? Herinnert u zich nog omroeper Louis Polak? Hier staat zijn omroepbel, die hij aan het museum heeft geschonken- U heeft wel eens gehoord van de man nen, die Eierland inpolderden? Hier hangt het portret van Paul us Langeveld Ken-, die :n 17Ü4 geboren werd en in 1851 overleed. (Portret werd geschonken door mr. P Langevold, te Alkmaar). Weet u, hoe de Texelaars vroeger ge kleed gingen? Welk een schat aan zeer oude potscherven wijlen de heer Jac- Kikkert Nzn. destijds in zijn teip bij Driehuizen aan de oude bodean heeft ontfutseld? Hier zijn o-a- een schedel- fragment van het zgn terpkoetje, en van het zgn- terpschaap- Hier zijn ook enige speculaasvoimen, zoals de Texel se bakkers ze nog niet lang geleden ge bruikten en misschien hier en daar nog wel gebruiken. (Daarvan kreeg men mooier afdruk dan van de roterende vorm, een echt modern machientje). Is het u bekend dat de meeuw minstens 40 verschillend gekleurde eieren legt? Van bruin-grijs met donkere vlekken tot egaal, licht blauw? Heeft u wel eens een vuurmand om zuigelingen bij te warmen en luiers bij te drogen" gezien? Nog nooit? Wel gaat u dan eens naar ons Museum. Hoogst interessant. door G. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. 9. ..Dat zal me mijn geld kosten, als ik niet oppas!" dacht mijnheer Kruizemunt, Kort daarop reed de trein met '11 schok over een wissel en de dikke mijnheer werd wakker. Hij kreeg een kleur tot adhter z'n oren en het leek een ogen blik, of zijn ogen uit hun kassen wilden sj ringen. Stom als een vis bekeek hij wel een paar minuten lang zijn verplet terde hoofddeksel 1U- Toen keerde hij zich tot mijnheer Kruizemunt, die immers vlak naast de hoed had gezeten. ,,Dat hebt u gedaan. Jawel, ik zie liet aan uiw gezichtl" riep hij uit, blauw van woede- .,0, 0, mijnheer, vat zal u daaraan jokken!" zei meneer Kruizemunt; ,.ik bezweer u met alle tien m'n vingrs, dat ik het niet gedaan heb!" „Dat zullen we straks onderzoeken!" zei de meneer; „ik haal straks in de stad de cheif er bij en u komt. het station niet af, voor die hoed betaald is!" IRANEES BEKEEK TEXELSE SCHAPEN DEN TEXELSE SOHAPENFÖKKER kreeg Donderdag bezoek van een Ira nees, die in Telheran woonde Deze man was in Engeland, toen zijn levensgezel lin het verlangen kreeg om de Hol landse tulpenvelden te gaan zien. Wat is er meer in Holland le koop? dacht. ,,hij" en bladerend door een uitgebreide fol der las hij meer over Texelse schapen. Die wilde hij wel eens van dichter bij bekijken en zo arriveerden zij dan op ons eiland, waar een fokker alle ge vraagde inlichtingen verstrekte. De Ira nees had op weg naar Texel de moge lijkheid verondersteld, dat het Texelse schaap in Iran gebruikt zou kunnen wor den. maar bij nader inzien kwam hij tot andere conclusie. Hij verklaarde, dat ze in Iran eer heel ander ras teelden, scha pen. die bovendien onder geheel andere omstandigheden leefden- Het Iranesdhe schaap wordt daar als lastdier gebruikt, daartoe maakt het dagelijks een 20 mijl iange tocht naar de stad Het is een hoogheilig ras, het aardt, heel goed in de bergen, ofschoon daar weinig te eten valt. Maar. als geizegd, men houdt de schapen daar niet 0111 ze vet. te weiden! De Texelaars zouden in de dalen volop voedsel vinden, maar daar is de hoge temperatuur weer een bezwarende fac tor! Niettemin toonde de Iranees veel belangstelling voor het Texelse schaap- ..Misschien zouden wij het eens met een koppel Texelaars kunnen proberen?" meende hij. Hij had vooral veel belang stelling voor de wol en daarom had hij graag enig? partijtjes geschoren wol ge zien. maar die konden 'hem jammer ge noeg niet worden getoond. ARBEIDSBEMIDDELING IN 1949 Het Jaarverslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar geeft o-a- een overzicht van het verloop der arbeidsbe middeling voor mannen en vrouwen in 1949- Voor het rayon Den Burg (Texel) vonden we de volgende gegevens (tus sen haakjes afdeling vrouwen) Aanbie dingen van werkzoekendenstand 1 Jan 1949 86 (lfi). nieuwe inschrijvingen 508, (11). totaal 594 (17). plaatsingen 317 (10). afvoeringen 216 (7) stand op 31 Dec. '49 61 (-). Aanvragen van werkgevers: stand op 1 Jan. 1949: 5 (2) nieuwe aanvragen 424, (30). totaal. 429 (32), voldaan 367 (19), af voeringen 59 (12) stand op 31 Deo- 1949 3 (1). No. 5 GREETJE STEMFOORT. Greetje heeft 9 Mei ji- haar negende .verjaardag gevierd. Zij woont aan do Wilhelminaiaan 13, maar ze is in Sassen- heim geboren- Zij houdt veel van de na tuur en maakt dan ook fijne wandelin gen en fietstochten! Als haar vader baar vraagt of ze wat gra3 wil zoeken voor z'n konijnen is ze meteen actief, want de liefde voor de natuur is haar aangebo ren. Zij leest graag, vertelde haar vader. Nu, Greetje, dan zul jij wel je best doen hij de oplossing van de raadsels, want de prijzen bestaan uit boeken! Nieuwe raadsels- 7. Probeer eens van BOMENTRUUL de naam te maken van een gekuöht op Texel- 8. In de volgende zin is de naam ver borgen van iets wat jullie allemaal graag op je brood smeert: (De letters staan naast elkaar): Moeder zei: „Ja, je mag een glas ranja, maar dan moet je de hele dag zoet zijn!" 9- Met een klinker ben ik een vis, met nóg een (zeifde) klinker er bij een ge bouw, waar je heel knap kunt worden als je tenminste goed oplet! 10 I11 welk jaar werd de tienduizend ste Texelaar geboren? De oplossingen van deze raadsels zien wij met belangstelling tegemoet. Krijgen wjj jullie briefje Maandag 5 Juni? De oplossingen zonder meer is natuurlijk ook goed. dan heb je een even grote kans o,p een prijs, maar wij hopen, dat jullie ons allemaal een leuk briefje stuurt. Over wat jullie met de Pinkster dagen en Pinkster III (Bosjesdag) hebt gedaan- Hebben jullie je vacantie op Texel doorgebracht? Wie dat gedaan heeft, was verstandig, want waar is het mooier en prettiger dan op ons strand? I11 onze duinen, onze bossen en onze wei den? In afwachting, Jullie Redactie Jeugdrubriek- PUUR GOUDEN SHAG cent 50 gram k. r „Maakt eens wat propaganda voor onze Paarden sport!" aldus ver zocht ons een lid van de (Texelse) Waddemuiiters, de kranige, ac-i tieve afdeling vanl de Koninklijke Neder). Bond van Landelijke Rij- verenigingen. Gaarne voldoen iwgj aan dit ver- zoek en daartoe geven wij hier het woord aan een des kundige op het gebied van de (edele) paardensport: DOOR ALLE EEUWEN HEEN en over de gehele wereld is en wordt de paardensport beoefend- Sint-Joris (Ge- orgius van Lydda). die in de 3e eeuw in het Romeinse Rijk leefde en wiens naam de Nederlandse Rijschool draagt- was reeds een bekwaam en dapper ca- valerie-officier en gezegevierde, zittende op zijn paard, met lans en speer gewa pend, over de draak. De paardensport is velerlei en omvat alle ï'ijkunstige oefeningen en spelen, zoals jadhtrijden, hindernisrijden, ren nen, afstandsritten, polospel, caroussel en hogeschoolrijden. Bij ons ten platteiande, ',s in het begin van deze eeuw de landelijke ruitersport ingevoerd, 'het is DE sport voor 't plat teland; de sport vour de jonge boer en de jonge boerin, op hun eigen landbouw- paard, het paard dat dagelijks op het be drijf wordt gebruikt, dat ploegt, egt en zaait, de mest- en hooiwagen trekt- Het is de sport die na gedane zware arbeid de plattelanclsjeugd een nuttige en aan gename ontspanning bezorgt, met op voedkundige waarde welke niet is te on derschatten; dit laatste is van grote be tekenis voor onze boerenstand. De rijsportbevordert niet alleen de ontwikkeling, dodli ook do houding en lenigheid. Zij is een gymnastische oefe ning en de beoefening van deze sport is voor de jeugdige landbouwer- zo bijzon der geschikt, omdat het lichaam door de dikwijls zware arbeid op liet. land zo spoedig geneigd is zich eenzijdig te ont wikkelen. Zij verrijkt de geest en heeft een grote waarde voor de ontwikkeling van het liehaam. Eu als de ruiter een maal zo ver is, dat hij 111 olullweiband rijdt- biedt d-e landelijke ruitersport zin voor orde. netheid, tucht, saamhorig heidsgevoel, discipline, behendigheid, moed. zelfvertrouwen, voorzichtigheid, geduld; zij geeft karaktervorming, ver sterkt de tegenwoordigheid van geest en het weerstandsvermogen; zij schept klacht om gevaren en hindernissen te overwinnen; zjj geeft durf en moed en zy werkt mee aan de ontwikkeling van al onze vermogens- Zijn de voordelen voor de landelijke ruitersport voor de plattelandsbewoner dus onnoemelijk groot, voor liet paard, de fokkerij en de landbouwbedrijven zijn zij niet minder groot. Immers het hoofddoel van de lande lijke ruitersport is nog altijd het aan kweken en I et ontwikkelen der liefde en de kennis van het paard, om daardoor het gebruik van liet paard in liet bedrijf te bevorderen. Daarenboven dient zij de fokkerij en wil do veelzijdigheid van ons warmlbloedpaard bewijzen en zorgt er voor dat een jong geslacht van liefheb bers wordt gevormd, nodig voor elke goede paardenfokkerij. Paardenkenner te zijn, somt een boer altijd van ipas en brengt hem dikwijls! financiële voordelen. De landelijke ruitersport wil de land bouwpaaiden economisch helpen door 't paard rendabeler te maken- Om dit doel te bereiken zal niet alleen van uit de zadel worden gereden, maar zal ook het mennen van de bok worden beoefend en de juiste aanspanning moeten worden geleerd- Het mennen van de bok is ook van groot belang voor de boer- Het oor deelkundig leren «nonnen van de bok,8 waarbij we vooral de aanspanning en hetl optuigen niet mogen vergeten, zal heell wat ongelukken voorkomen. Tenslotte is de landelijke ruitersport! een goedkope sport en wil met een mini-I inuiiti van kosten een maximum resultaat bereiken- Uit het vorenstaande ziet men dus! heel duidelijk dat hel bestaan en het blij ven voortbestaan van de landelijke rui-l teisport dubbel en dwars verantwoord isl en moet daaiom in een zo groot mogelii-j ke kring worden beoefend. VOOR HET RESTAURATIEFONDS Tèn bate van het Restauratiefonds vanl de NH- kedk te Den Burg, zal binnen-l kort een kirkooncert worden gegeven.I Hieraan zullen medewerken de kerkkoren! v an Den Burg en De Koog. mevr- Beiun-I kes-Schijff. sopraan; mevr. Beurakes-I (Breen, viool; mej. Dijt, cello; de heerl Veldhuis, declamatie; de heer Jan Vis-I ser, orgel- POSTHUUM ONDERSCHEIDEN. Maarten P. Vlaming is door de Minis-| ter van Oorlog posUivuuim onderscheiden met het Oorlogdherinneringskruis met de gesp- „Nederland, Mei 1940". Zoals wij weten werd Maarten vlak na de Duit se overrompeling te Den Helder doorl een bom uit een Duits vliegtuig gedood- FEUILLETON 40-) Coralie wilde lachen, doch voelde plotseling de tranen in haar ogen ko men. Maar Allan nam het aanbod ern stig en dankbaar aan. Wij zullen graag een foto hebben en u er dankbaar voor zijn, zei hij. De oude man keek voldaan. Ook hij had zijn gevoel van trots en eigenwaarde dat was duidelijk- De truck reed om ae blokhut heen en terug naar de betonweg, nagestaard door Allan en Coralie- Dat meende je todh niet. van die giatis foto? vroeg Coralie aan Allan- Het zou onmenselijk geweest- zijn, het te weigeren, zei hij. HOOFDSTUK XIX- „Dan Dowry's Publieke Vermakelijk heden" bestonden uit een draaimolen, een schiettent en nog enige andere ten ten voor snuisterijen en eetwaren- Het ensemble reisde met auto's en trucks en was nu gestationneerd op een weiland aan de rand van Blytheville. Het leek wel of iedereen uit stad of omgeving was opgetrokken naar de ker mis. Coralie sloeg het gewoel met een glimlach gade. De muziek van verschei dene grammofoons vermengde zich met het geroep van verkopers en kraamba- zen. Venters met lucbtlvallonnetjes, toe- tere en confetti drongen zich door de menigte- Grjjp je kans, grijp je kans! riep een man in een kraam- Drie keer gooien voor een dubbeltje- Nou kan je een ech te Indiaanse deken winnen voor tien he le centen! Wat zou je zeggen van een echte Indiaanse deken? vroeg Dallas lachend aan Ruth, terwijl hij tien cent op de toonbank legde- Coralie gidhelde- Waar hebben we die voor nodig? vroeg ze. Voor de vogelver schrikker? Doet er niet toe, zei haar vader, probeer jij je geluk maar eens. Coralie nam de drie gladde koperen ringen. Ze beet op haar lip en keek naar de stalen pennen t-ussen de uitstalling van heerlijkheden tegen de achterwand van de tent- Het leek niet zo moeilijk om een ring om zulk een pen te gooien, maar ze merkte al gauw dat het geen 'kinderspel was- Haai eerste ring miste, haar tweede vloog tegen de achterwand, de derde liet ze te gauw los en die miste volkomen zijn doel- Dallas Ree scha terde- Geef me nog een dubbeltje, zei Co ralie woest. De omstanders kregen belangstelling in het geval. Coralie's wangen waren rood. Ze kreeg weer drie ringen. Ditmaal mikte ze nauwkeurig. Met ds eerste ring laakte ze een pen, met de tvv iede miste ze weer volkomen- Ze nam de derde ring op- Houd je taai! zei haar vader. Verdikkie! zei Coralie en wierp de derde ring- Lieve help! riep Rutli- Je hebt hem. Coralie staarde niet open mond. Haar laatste ring lag keurig om een van de pennen. De omstanders riepen ..Hoera" en „Mooi zo". De dikke kraamhaas kwam niet 'n afgrijselijke rood-en-blau- vve dëken te voorschijn en bood die aan Coralie aan- En nu beigon liet publiek ook 0111 rin gen te vragen- Coralie's succes bleek '11 aansporing- Ze liepen verder, langs andere kramen en tenten. Overal heerste blijdschap en gezelligheid. Alle mensen kenden elkaar en vertelden grappen en kwinkslagen- Laten we nu eens naar het dansen gaan kijken, zei Dallas, toen ze al een hele reeks kramen langs gegaan waren. Ruth bleef staan. Weten jullie waar Allan is? vroeg ze. Coralie zei niets. Zij vermoedde, dat Allan op zoek was naar de oude foto graaf- Dallas haalde zijn schouders op We zullen hem wel ergens tegenkomen, zei hij- Ze gingen naar de danstent Een blon de vrouw zal op '11 stoel bij de ingang en verkocht de kaartjes. Een man met een hard gezicht- behandelde de grammo foon- Een Hit-neembare vloer was op het gras van het weiland gelegd en diende tot dansvloer. Om die vloer stonden stoe len en tafeltjes. Het was een bont gewe mel in de lent: buitenmensen en stadsbe woners, ouderen, jongeren en kinderen. Coralie zag Irene Fakes darsen met een boer met- grijs haar. die een blauwe kiel droeg. Je kent Hamp Hawser nog wel, Dallas? vroeg majoor Fakes, toen Irene hen zag en met haar danser naar hen toekwam- Is dat Hainp? riep Dallas- Hé, Hamp ouwe booswicht hoe gaat het met jou? Zij schudden elkaar hartelijk de hand- Ik heb je niet meer gezien, Dallas, sinds de tijd dat we de wagen van de schoolmeester op het dak van de sdhoo! gezet hebben op Vastenavond, zei Haw ser- Ik dacht wel, dat je daarover zou beginnen, zei Dallas. Kom hier en maak kenni9 met mijn vrouw en dochter- Hamp Hawser schudde Ruth de hand en keek haar stralend aan. Dallas het al toos een goeie smaak gehad, zei hij en tegen Coralie: Doe je best, deern, om net zo mooi te worden als je moeder. Eén angstig ogenblik meende Coralie, dat de man haar ten dans zou vragen. Ze viel bijna flauw bij de gedachte. Maar gelukkig ging Hamp Hawser weg met majoor Fakes Ze liepen gearmd, nota bene! Een beste kerel en een flinke ke rel, zei Dallas- Coralie keek verbaasd naar haar vader- Hij is net als ik begon nen als boerenjongen zonder een cent- Maar hij is op het land gebleven en nu is hij een rijk farmer. Maar waarom loopt-ie rond of ie zó uit de stal komt? vroeg Coralie- Dallas fronste zijn w-enktbrauwen. Weet je 1111 nóg niet, dat een schone, boord en glimmende sohoenen geenl gentleman maken? Ooralie kleurde. Ze keek naar Irene,! die niet ver van hen af met een jonge-il man stond tv praten. Irene had geen val-; st trots. Ze was, als altijd, een graag ge ziene figuur en, als altijd, gaf ze Coralien een gevoel van geprikkeldheid. OudereS mensen lachten haar vriendelijk toe j Jonge mannen trachtten om strijd be-3 slag op haar te leggen- Niemand nanij notitie Van Coralie- Duke, die ook bij Irene was komen! staan, wierp op dit ogenblik zijn hoofd1' achterover cn ladhte om iets, dat zij zei.l En toen nam hij haar hand en danstt, met haar weg- Zij dansten prachtig, datl viel niet te ontkennen. Het was of zijl voor elkaar gemaakt waren, dacht Co-I ralie bitter. En zij keek een andere kantl uit, toen ze na de dans naar inrs. Fakes! toekwamen, die met Ruth stond te pra-l ten- Maar ze hoorde heel goed wat zei zeiden- De volgende ook? vroeg Duke- Neen ik moet met inrs- Ree spre-l keil over de nieuwe boeken voor dc clulb,| zei Irene. Dans jij de volgende nu maarfj met Coralie- Coralie keek om. Duke kwam naari haar toe en legde zijn hand op haar! schouder. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4