Cjrocn 2 rwartsjexehhet Loco-Burgemeester S. de Waard opende het nieuwe Sportterrein van S.V.C. De Cocksdorp JVlet ,Jk heb grote bewondering voor wal De Cocksdorpers voor de sport doenl En ik zal zeggen of uw pension (hotel) een bloeiend bedrijf is! muzie iek WOENSDAG 28 JUNI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6438 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. H. G. van der Linde, Official van de Koninklijke Ned. Voetbalbond HET SPORTFEEST aan De Cocksdorp is goed geslaagd- De wedstrijd RCH- Stormvogels werd, ttaar de heer W. Verseput ons meedeelde, door ruim 2200 man bijgewoond. De opvoering van „Texels Trouw" trok Zondagavond wel het meeste publiek, toen hebben zeker zo'n 1000 man dit openluchtspel bijgewoond, en ook is er behoorlijk gebruik gemaakt van de gelegenheid om in de zeer grote (50 meter lange) tent van Hotel „De Hoop" te dansen. Kraak maakte de jeugd gelukkig met z'n handtekening Onder grote belangstelling van de zij de der Texelaars arriveerden de spelers van RCH en Stormvogels Zaterdagmid dag aan de haven van Oudeschild. Van daar ging het via Den Burg naar De Cocksdorp, waar VIOS van Oost pittige welkomstmuziek blies. Hierna werd de I gasten een diner aangeboden in Hotel I De Hoop. (De volgende ochtend zou een I rondrit over het eiland worden ge maakt). Tijdens de pauze en na de wedstrijd werden tui ndemonstraties gegeven o.l.v. I de heren Mets en Keizer* vrije oefenin- I gen, oefeningen op de brug, paard en rek. Een behoorlijk aantal personen was Zaterdagavond naar het nieuwe veld ge komen* om getuige te zijn van de ope ning, welke door loco-burgemeester S. de Waard namens het gemeentebestuur zou worden verricht. De heer De Waard noemde het een groot voorrecht om als oud-Cocksdorper het gemeentebestuur te mogen vertegen woordigen. Om dit nieuwe sportterrein te openen, dat na maandenlange voorbe reiding en veel moeite tot stand is ge bracht. Spreker heette in het bijzonder welkom de spelers van RCH en Storm vogels en hun suppporters. (Daverend applaus). Hij had een onderhoud met Kraak gehad en wel begrepen, dat deze eenvoudige sportman liefst niet in het middelpunt van de belangstelling werd gevoerd, maar hij moest toch wel even wijzen op het feit, dat Nederlands beste keeper in het midden was. In zijn toespraak memoreerde de heer De Waard, hoe hij en zijn vrienden vroe ger achter het (ook al weggeslagen) pol- dertje De Volharding voetbalden. Daar spoelt thans een 15 meter diepe zee! De voetbal rolde toen over een veld, dat ook als weide voor koeien en paarden dienst deed. De dieren pleegden de doelen als schuurpalen te gebruiken en voor je ging spelen behoorde het in lood bren gen van de doelpalen tot de allereerste terreinwerkzaamheden: soms stonden de palen 45 graden uit het lood.In de oorlogsjaren werd De Cocksdorp bekend als „Het Engelse Dorp". Of die geest ook zijn invloed heeft doen gelden op de sport? Een feit is, dat de Cocksdorpers in die jaren het kampioenschap van hun afdeling behaalden! Nu gaan zij opnieuw starten op een prachtig terrein! Hartelijk dank aan de heer H. v.d. Beek, „Labora", die zijn be middeling heeft verleend bij het be schikbaar stellen van 't nieuwe terrein. Niets staat SVC meer in de weg tot de groei en bloei. Vele jongeren van hier zit het voetballen in het bloed: de heer De Waard herinnert zich nog, hoe er op weg naar hel werk gevoetbald werd, zo dat men de helft van zijn energie al kwijt was voor men zijn krachten in dienst van de baas stelde. Geen wonder dat een vader van de jongens zei: De bal moest van ijzer wezen, als ze 'm dan koppen, kunnen ze het meteen afleren!" De heer De Waard besloot zijn toe spraak door zijn genoegen te kennen te geven over de eendrachtige samenwer king, waardoor hier zoveel kan worden bereikt. „Door sport een gezonde geest in een gezond lichaam". Zaterdagmiddag werden seriewed strijden Handbal gehouden. GDS won de wisselbeker, SVC werd tweede. Noord- Zuid eindigde 2-2 gelijk. Het feest op Zondag. Omstreeks kwart voor drie stelden de adspiranten van SVC zich in een halve cirkel op vooi de kleedhokjes en even la ter kwamen de spelers van Stormvogels en R.C.H. op een holletje het veld op 22 Voetballers, die elkaar al langer dan vandaag kenden: Stormvogels is van de le klasse naar de 2e gedegradeerd en R. C.H. heeft zijn plaats ingenomen! Twee rivalen dus! De voormalige DWS-speler Fanger kwam vandaag voor het eerst uit in zijn nieuwe ploeg, RCH, die vandaag wel eens zou laten zien, dat hij wel de gelijk in de le klasse thuishoort en Storm vogelsach, ze hadden bij de degradatiewedstrijden zwaar pech ge had: „Bij die wedstrijden misten we Kraak, hij kon niet meespelen wegens 'n handblessure, opgelopen tegen de Bel gen", aldus een reservespeler van Storm vogels, die wij tijdens de match even aanklampten en wien wij onze verwon dering te kennen gaven, dat Stormvogels uit de le klasse was geraakt. Lang zal S. wel niet in de 2e klasse blijven, dunkt ons, want zij spelen een prima wedstrijd. Voordat Slormvogels en RCH elkaar gingen bestrijden, stelden zij zich in het midden van het veld op. Stram in de houding, toen ons Texels Fanfarecorps het Wilhelmus speelde. Een zeer plech tig moment. Daarna trad de heer Mein- dertsma naar voren. Als voorzitter van SVC heette hij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de Hoofdconsul van de K N.V.B., de heer A. G. van der Linde, die tevens bestuurslid van de KNVB, afdeling Noordholland is. Bijzonder wel kom werd ook geheten scheidsrechter Formerooy. De heer Meindertsma gaf hierop het woord aan de heer D. Dapper, voorzitter van S.V. Texel, die SVC har telijk gelukwenste met het nieuwe ter rein. Hij bood SVC een fraaie mand met bloemen aan. De heer J. Westdorp, oud voorzitter van SVC, wees er op, dat hier uit de nood der tijden iets goeds gebo ren is, ja het gaat goed met SVC.Hij hul digde in het bijzonder de heer Wim Ver seput, die zeker het grootste werk heeft verricht in de organisatie van dit sport festijn. Spreker hoopte, dat de goede sa menwerking SVC tot een bloeiende ver eniging zou leiden. De heer Jurr. Beum- kes, voorzitter van ZDH, sprak eveneens woorden van grote hartelijkheid en hij zegde SVC een nieuwe bal toe. De heer De Geus, vcorz. van RCH sprak namens de voetbalelftallen van RCH en Storm vogels. Hij had mets dan respect en be wondering voor wat SVC voor de sport doet. Hij hoopte, dat de straks te spelen wedstrijd weer een propagandamiddel zou zijn voor de voetbalsoort. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat SVC zijn naam hoog zou houden. Hierop bood de neer De Geus een bloemenhulde aan. De heer Van der Linde. Hoofdconsul van de KNVB, zeide getroffen te zijn door wat SVC tot stand heeft gebracht. Niet alleen wat het materiele betreft het nieuwe veld, de accomodatie enz. maar vooral door de goede geest, die van vriendschap en kameraadschap ge tuigt. Dat toch zijn de kenmerken van degenen, die zich in de sportwereld be wegen. Sport is niet alleen een middel cm zich te vermaken en te ontspannen, maar ook een middel tot verbroedering". De voetballers keken inmiddels min of meer ongeduldig toe: zij hebben al zo veel speeches horen afsteken! En Kraak was maar languit in het (Texelse) gras gaan liggen. „Nou, we beginnen!" riep hij opeens De heer Van der Linde viel de eer te beurt de eerste aftrap op het nieuwe veld te mogen geven. En toen was de strijd begonnen. Een strijd, welke door vele honderden voetbalenthousias ten werd bijgewoond. We zagen Texe laars uit Oudeschild, Oosterend, Den Hoorn, ja, overal vandaan. Dit is een pittige wedstrijd geworden en wij hadden niet anders verwacht, want beide ploegen stelden er een grote eer in om te winnen. Het werd dus geen „genoeglijk partijtje", maar een felle strijd. RCH zou vandaag maar eens moe ten ondervinden, dat Stormvogels mèt Kraak niet voor de poes is. Dat Storm vogels het er niet bij zal iaten zitten en RCH binnen niet al te lange tijd voor hete vuren zal plaatsen.in de toe komstige promotiewedstrijden. Beide ploegen waren dan ook zo sterk mogelijk uitgekomen. Wij hebben zeer genoten van deze ontmoeting, waarbij Kraak meermalen prachtig werk deed. RCH maakte het eerste doelpunt, van korte afstand vloog de bal met grote snelheid in de uiterste linkerhoek, Kraak dook, zijn borst zoefde over de grond, maar de bal was hem juist iets te vlug af. Vreug de in de RCH-linie. Stormvogels liet zich niet ontmoedigen, vooral Kraak niet die als aanvoerder voortdurend aanvuurde, adviseerde, berispte of prees. Zijn ploeg stelde hem niet teleur: het werd 1-1 en KRAAK c.s. KOMEN TERUG. Wij komen vast en zeker nog eens terug, want de trip naar uw eiland is ons buitenge woon goed bevallen. Wij zijn getrolten door de gastvrijheid en hartelijkheid, welke wij hier hebben mogen ondervinden" aldus Kraak, de keeper van Stormvogels, de keêper van ons Nederlandse Elftal in zijn dank woord aan de organisatoren van het Grootse Sport feest, dat afgelopen weekend aan De Cocksdorp is gehouden tenslotte 2-1. Ja, de RCH-keeper kreeg meer ballen te verwerken dan Kraak. De Haarlemse doelverdediger bleek eveneens een uitstekend keeper te zijn* hij oogstte dan ook spontaan applaus, als een zeer gevaarlijke bal door hem onschadelijk gemaakt werd. Toen het 2-1 voor Stormvogels werd, sprong Kraak dolgelukkig omhoog als gold het een overwinning op de Belgen! Ja, zijn hart is in deze ploeg: geen won der, want van zijn 15e jaar speelt hij in Stormvogels, nadat hij eerst in V.S.V. had gespeeld. Toen hij 17 was, kwam hij uit in het le van Stormvogels en daar zit hij dus al 12 jaar in, want hij is nu 29 jaar oud. 14 Maart 1946 stond hij voor het eerst onder de lat als doelverdedi ger van het Ned. Elftal (tegen Luxem burg). (Men had hem al in 1940 opge steld, maar de oorlog maakte het spelen van internationale wedstrijden onmoge lijk). Handtekeningen. De wedstrijd was nauwelijks afgelo pen of jeugdige Kraak vereerders en ver eersters drongen om de kleedkamer om Kraak een handtekening af te smeken. Nadat Kraak zich had verfrist en weer als heer was vermomd, brak een druk kwartiertje voor hem aan: tientallen jongens en meisjes kwamen met papier en potlood ?an: „Toe, Piet, geef me je handtekening!" Ze gingen met hem om als met een vriend, die ze al jaren ken nen! En „Piet" tekende. Op fotokaar ten, waarop hij zelf in actie was, op blocnote-velletjes, op zeer onfatsoenlij ke, van een of andere zak afgescheurde brokjes papier. Die handtekening bleek heel wat waard en glunderend ging de jeugd uiteen! Hoeveel handtekeningen zou hij al gezet hebben? Mevr. Kraak wist het niet! „Overal hangen ze om hem heen en hij is altijd bereid de jon gens een genoegen 1e doen", vertelde ze ons. „En gaat u altijd met uw man mee? Ook naar het buitenland? „In het bin nenland wel, maar naar het buitenland niet altijd. Dat kost me te veel! Wel ben ik altijd in België van de partij, dan rei zen we met een autobus en kost het niet zo veel!" Als aanvoerder van de winnende ploeg mocht Kraak een schilderij in ont vangst nemen. Het was gemaakt en aan geboden door de Utrechtse Kunstschil der Jan van Ham. De Kunstschilder, bood de aanvoerder van RCH een fruit schaal (aardewerk) aan. Namens het bestuur van SVC een woord van dank aan de politie, die er voor gezorgd heeft, dat alles ordelijk is verlopen. (Ingezonden mededeling). U stalt Uw fiets veilig bij Zegel GESLAAGD. Jan Bakker Azn., Spang, deed met goed gevolg examen voor het diploma HBS-A. HEEMRAAD P.H. POLDER. De heer A de Visser is bij Koninklijk Besluit benoemd tot heemraad van de Prins Hendrikpolder. OOK TERSCHELLING WIL WATER LEIDING. De vroedschap van Terschelling heeft het gemeentebestuur machtiging ver leend om opdracht te geven aan het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning om in overleg met de N.V. Inter communale Waterleiding gebied Leeu warden een rapport samen te stellen ten einde te kunnen komen lot aansluiting van Terschelling aan de waterleiding in Friesland. Voor de kosten aan een en an der verbonden werd een crediet van f 1500 toegestaan. SOCIËTEIT „VRIENDENKRING". In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de Cocksdorper Socië teit „Vriendenkring" is de contributie vastgesteld op f 4,per lid. Deze bij drage zal in twee halfjaarlijkse termij nen worden geïnd en wel in Aug. en Februari. Ieder lid mag een dame intro duceren voor de jaarlijkse feestavond. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGE PIKT. Vrijdagmiddag hebben vissers bij De Cocksdorp het stoffelijk overschot opge pikt van de le stuurman van het Zweed se schip „Nordamvik". Het slachtoffer, dat 35 jaar was, was op 31 Mei j.l. op de Haaksgronden overboord geslagen. Zeg mij hoe gij kookt Met lange tanden. „Er was ers een vrouw, die koeken bakken zou, maar het meel, dat wou niet rijzen. De pan viel om en de koeken waren krom. Haar man heette Jan van Gijsse". Zo was dat oude liedje of daarom trent, want die ramp met die koeken ligt al vele jaren achter ons. Wij kunnen het mevr. v Gijsse niet kwalijk nemen: in die dagen had je nog geen Landbouw- huishoudschool, het brave en ijverige mens wilde wel, maar het ontbrak haar aan goede voorlichting. „Maar dat zal ons niet overkomen!" hebben verschei dene Texelse huisvrouwen gezegd, „zo dra hier een landbouwhuishoudschool komt gaan wij een kookcursus volgen!" Er kwam een school en men volgde 'n half jaar iang de (avond)lessen. En het resultaat? Uitstekend! Donderdagavond hebben wij een kijkje genomen in ge noemde school en daar was het tafeltje dek je! Op die (lange) tafel stond een hors d' oeuvre varié om van te water tanden. En dat was slechts een onder deel van het diner, dat hier ter gelegen heid van de uitreiking der diploma's was samengesteld. Want op de begeleidende menu's lazen wij: „hors d' oeuvre, ko ninginnesoep, croquèttes, kook^Tls met Hollandse saus, fricandeau met groen ten, aardbeienbavaroise en koffie". Ook aan het tafeldekken was zeer veel zorg besteed, die leuke tuiltjes bloemen (lathyrus, geprikt in frisgroen mos) maakten alles zo vrolijk en nóg gezelli ger. Een tafel, hotel Victoria waardig! Onze warme hulde aan de dames, die dit alles „klaargestoofd" hebben. Waar het hier speciaal een cursus be trof voor pensionhoudsters, kunnen de dames (vol trots) adverteren „Uitsteken de keuken" en dan tussen haakjes „Di ploma Kookcursus Texelse Landbouw huishoudschool". U kunt zich wel voorstellen, dat wij even terug moesten denken aan dat (op geheven) pension, waar de gasten klaag den wegens de eentonige (eenzijdige) maaltijden. Men zag alle dagen bruine bonen, pardon, rijst bedoelen we. Toen de klachten aanhielden streek de pen sionhouder zijn hand over het hart en de volgende dag werd de gasten geen rijst meer voorgezet, maar.... „boekweit gort". Zo ging dat in die dagen. Daar kwamen de gasten stellig niet terug, het volgend jaar. En dat moet een pension juist niet hebben. Een hotel en pension moet gasten kweken, die zeggen: „Tot volgend jaar!" Gasten, die wijd en zijd in hun kennissenkring reclame maken en zeggen: „Daar moet je wezen, daar heb je het prima!" Dan komt het pen sion (hotel) tot bloei en wordt de moeite beloond. Hier zijn de namen van hen, die Don derdagavond het zo waardevolle diplo ma in ontvangst mochten nemen: Pension-kookcursus S G. Alkema, A. Bobeldijk-Wilbrink; A A. Dijt; J. Eelman-Stolk; K. Eelman- BLOEMEN KEU R J NG De keuring te Haarlem gaf weer heel wat moois te zien, waarbij vooral het ar tikel lelies op de voorgrond trad, aange vuld met een keur van fraaie gladiolen- bloemen, ranonkels, anemonen en diver se andere gewassen. Een mooie en leer zame bloemendag, die ondanks de warmte een grote belangstelling had. De heer H C. Dijt, Westergeest, ex poseerde mooi materiaal van de bijzon dere lelie hybriden Martagon X Han- sonii, die onder de naam Marhan een ze kere bekendheid genieten. Vooral de meterlange grootkronige G. F. Wilson in het bronskleurig is zeer apart van aan zien, hoewel ook de kleinere hybriden in het Martagon-type in de kleuren wit en crème opvielen. TENTOONSTELLING IN DE ULO SCHOOL. Van 8 t.m. 29 Augustus zal in de ULO- school te Den Burg een tentoonstelling worden gehouden door de „Tisna". Deze stichting organiseert een reizende ten toonstelling inzake Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen, samengesteld met de medewerking van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, het Indisch Instituut te Amsterdam en de Rege ringsvoorlichtingsdienst, terwijl ook Zen ding en Missie vertegenwoordigd zijn. De stichting mocht uit het Koninklijk Huisarchief enkele voorwerpen in bruikleen ontvangen, die op de tentoon stelling geëxposeerd zijn. Vogelzang; A. M. Hin; M. A. Kager; W. v.d. Kerkhof-Witvliet; A. Keijser-Zegel; A C. v.d. Kooi-Koom; A. M. du Porto- Witte; G A. Smit-Henkes; P. A. G. de Waard-Alderlieste; C. C. E. Witte-van 't Noordende; J. M. Witte. De uit 24 lessen bestaande cursus werd gegeven door mej. F. N. van Wijngaar den, directrice. Donderdagavond werd bovendien uit gereikt het diploma knip- en naaicursus. Hiervoor slaagden de dames: T. Barhorst; J. Blom; A. Boulogne; E. M. Combé-Eelman; J. Dalmeijer; M. B. Dros; H. Eelman; J. Gersonius; IJ. Ide- ma-v. d. Woude; J. Koopman; E. A. Schoenmaker; J. A. Schoenmaker; A. v. Sijp; M J. Veeger; M. C. Westdorp-v. d. Linde; D. A. Witte; W. Zegel. Deze cursus stond onder leiding van mw. L. M. Bakker-de Jong. De gediplo meerden defileerden in hun nieuwe zelf gemaakte japonnetjes voor de directrice van de school, die alles vol bewondering gadesloeg. Inderdaad, de oames kunnen uitstekend met schaar en naald overweg en de diploma-jurken sloten en vielen keurig. Alzo een mooi succes voor onze Land bouwhuishoudschool Feestvieren kost geld. Hoe krijgen wij geld bijeen? Dit probleem had onze nieuwe Feestcommissie op te lossen. U weet wel de Commissie die onze aloude Volksfeesten in ere wil herstellen (Don derdagavond beginnen te Den Burg Kin der- en Volksspelen voor iedereen en Za terdagmiddag de eerste Texelse zeep kistenrace, waarvoor al meer dan 25 wa gens hebben ingeschreven. Men start op 't kopje van Onze Hoge (Hoogste) Berg). Vroeger ging men met lijsten rond, maar omdat er dit jaar voor het eerst zo weinig orgelmuziek te beluisteren valt, (zoals ge wellicht zult weten is de ker mis afgeschaft), daarom heeft men nu 'n orgel laten komen. Een prima orgel van J. Verus uit Hoorn. Zondagavond heeft de Commissie het ingehaald van Oude schild. Een escorte van auto's en (knal lende) motoren begeleidde dit pracht in strument naar Den Burg en Maandag ochtend heeft het de gehele markt in 'n feeststemming gebracht. De café's ver kochten tientallen liters meer bier (dat weer best is.) Een kersenkoopman ging klokslag twaalf ineens met een bel zwaaien, als wilde hij de kermis tot nieuw leven wekken. Velen vonden dat een grappig idee, maar anderen spraken van revolutionnaire handelingen en ze vroegen zich verbeten af waarom onze (machtige) Vroedschap dit tolereerde. Inmiddels galmde het orgel met blijde tonen en rinkelden de commissieleden, getooid met oranje-blanje-bleue rozet ten (1) hun al zwaarder wordende col lectebussen. Zwaar van de dubbeltjes, maar ook zwaar van de briefjes van een riks en zelfs van een tientje! Daarna ging het orgel de Zwaanstraat in en van de week gaat het heel Texel rond. Gelden inzamelen voor het feest, waaraan heel Texel mag deelnemen. En dat zal klin ken als een klok! (1) Gratis beschikbaar gesteld door de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing. VACANTIESPREIDING. Zo heeft de directeur van onze VVV dan Zondag zijn laatste radiovoordracht gehouden, 't Ging hoofdzakelijk over de vacantiespreiding. Met Augustus pleegt de zomer mei te verdwijnen: September lean immers ook heel mooi zijn! „De korenbloempjes zijn dan nog blauw", Het water lokt nog tot een verfrissend bad en waarom zouden wij onze vacan- tie dus niet eens in September nemen? Maar dan moet er natuurlijk ook volop logiesgelegenheid bestaan! Wij hopen, dat alle, bij het toeristenverkeer ge- interesseerde eilandgenoten de causerie van de heer Oskamp beluisterd hebben. Wij hopen, dat zij daardoor tot de over tuiging zijn gekomen, dat hun bedrijf ook in de gehele maand September moet blijven draaien. Zeker, velen zul len in de maand September geen bordje kunnen plaatsen: „Volge boekt", alle begin is moeilijk, maar wie doorzet en het „risico" durft te nemen, zal daar stiaks ongetwijfeld de vruch ten van kunnen plukken. De voordelen van een behoorlijke va cantiespreiding zijn belangrijk. Of de door onze VVV-directie gepropageerde vacantiespreiding verwezenlijkt wordt hangt ook voor een voornaam deel af van de houding, welke de hotel- en pen- sionhouders(sters) aannemen. Zij dienen het voorbeeld te geven. Daarom: maakt reclame voor de maand September, ver telt, dat uw gasten ook in September een schoon eiland zullen aantreffen en u zult zien, dat ook de maand Septem ber tot een waardevolle „seizoenmaand" zal promoveien.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1