Cjroen 2tmrL-Jexels in het harL, r ,Music, music, music" en minderpraten Groot hinder festijn voor de gehele fexelse Jeugd op 5 Augustus a:s. D e sne Is te won IVOROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees Show-orkest in het park Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore Texel moet vrij blijven van de aardappelmoeheid ici l eeuw q icdi en Jagers weer actief Aantal „hazen'' en „duiven" weer sterk gedund ZATERDAG 8 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6441 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Pastgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. De Dokter Wagemaker was Woens dag „volgeladen" met rechercheurs, bri gadiers en leden van de Verkeers- en Kinderpolitie. „Allemaal achter de Hoornder Dief aan?" Neen, zij kwamen hier als leden van het Rotterdams Po litie Amusementsorkest „Hermandad" en wel op uitnodiging van onze VVV. Des avonds traden zij op in het Park te Den Burg. De directeur van onze VVV keek Woensdagochtend zeer achterdochtig naar de wolken, waaruit wel eens regen zou kunnen komenNu, water heb ben wij die dag volop gehad, maar ge lukkig was het 's avonds droog. Het op treden kon dus doorgaan en velen bega ven zich naar het Park om de Rotter dammers te beluisteren. Ongeveer 1000 man was daar bijeen, toen de heer Oskamp naar de muzieknis stapte om de aanwezigen te verwelkomen. De di recteur van de VVV Texel heette in het bijzonder welkom het Orkest, loco-bur gemeester S. de Waard en de president commissaris van de N.V. TESO, de heer G. J. B. Mulder. Hierop was het woord aan genoemd Amusmentsorkest. „Een show-orkest", zoals het ergens was aangekondigd en inderdaad aan show ontbrak het niet! Wel is er o.i. wat te veel gepraat voor de microfoon. Toen de drummer, van zijn troon ge daald, voor de microfoon opmerkte, „Ik heb mij schor staan schreeuwen", qua- si-ernstig natuurlijk, dachten wij, dat zulks volstrekt niet van hem was geëist. Wij kwamen uiteindelijk om de muziek En die muziek zelf was heel goed. Zij werd gegeven onder leiding van de emi nente dirigent Chris van den Bos, die reeds veel naam heeft verworven, o. a. met zijn arrangement op de Zweedse compositie „De Waterval" (1). Die be werking stond de wereld der muziek zo goed aan, dat Chris er een studiebeurs door verwierf! Het programma was goed verzorgd en gaf wat een Amusements orkest verwachten doet: Anchors A- weigh, Red roses for a blue Lady, The stars will remember, Carnaval op Cuba, Music, music, music, Kent u ze nog?, Beierse polka, on a slowboat to China, Powder your face with sunshine en ve le andere nummers, die ons vooral in de vacantiedagen na aan het hart liggen. Een en ander werd heel aardig geïllu streerd, o.a. door Tiroler hoedjes en hoe vond u die bierdrinkers. Dat sloeg zeer En niet te vergeten ook het optreden van die onevenwichtige sjeik, in vol or naat, die ons om 't minste en geringste een kopje kleiner wilde maken met zijn vervaarlijk zwaard. De voorzitter van VVV Texel, de heer W H Lap, dankte het Orkest voor dit optreden. „U is er in geslaagd ons op te (Ingezonden mededeling). HOOFDPIJ NT Mi)nhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijncabletten. Koker 75 ct. RUIM NEGENTIG GULDEN De tweede collecte voor sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft te Oosterend f 90,39 opgebracht. TEXEL'S JUBELLIED Heeft u al een exemplaar van Texel's Jubellied? Het is voorradig bij Boekhan del Parkstraat, Den Burg; Hotel Bos en Duin, De Dennen; „Het Anker", De Koog en pension „Ons Nestje" te Oosterend. DE P.T.T.-BOYS SPELEN TEGEN GOEDERENHANDEL VLESSING Maandagavond 10 Juli a.s. om acht uur zal een elftal van onze PTT „De PTT- Boys" op het terrein van de Tex. Boys een voetbalwedstrijd spelen tegen het (bekende) elftal van de Goederenhandel Ph. Vlessing. Het elftal van de PTT is als volgt sa mengesteld: A. Keizer C. Groenhof Jac. v. Heerwaarden A. J.Huisman(aanv.) G. Wilner J. Jonker Br. Stolk, Jac. Witte, J. Borst, L. Gieles A. Dootjes Wie zal dit winnen? Het elftal van de PTT is onze favoriet, want deze mannen hebben dagelijks te maken met de be langrijke factor: snelheid! Snel moeten de telegrammen worden bezorgd, snel gaat de post door de wereld, te land, ter zee en door de lucht. De PTT-ers zal het dus aan snelheid niet ontbreken, ze be trachten die immers iedere dag! Daarom zijn wij bang, dat de tegenpartij een zware dobber zal hebben. Temeer om dat wij in het PTT elftal op sportgebied zeer bekende namen ontdekken! Maar de wonderen zijn de wereld niet uit en daarom: houdt er allemaal de moed maar in! Aan beide zijden zullen de supporters weer hevig hun best doen om hun ploeg aan te sporen. Van meet af aan zal de spanning voelbaar zijn, dunkt ons, want het is tenslotte een prestige-wedstnjd Moge het een faire ontmoeting worden. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen zal de aftrap worden verricht door de Directeur van het PTT kantoor de heer Abma. Veel plezier, mannen!! voeren naar een sfeer, waarin men de zorgen van alle dag kan vergeten. Gaar ne roepen wij u een tot weerziens toe". De voorzitter van het Orkest, de heer Leo Verheul, dankte allen voor de ont vangst en zei, dat alle leden van het orkest de kennismaking met Texel vol gend jaar of eerder nog gaarne zullen hernieuwen. „Ons orkest bestaat bijna 10 jaar", al dus de voorzitter-pianist. „Chris van den Bos is bcroepsdirigent, hij is nu 2 jaar aan ons orkest verbonden, maar de leden zijn allemaal in dienst van de Po litie Hier zijn rechercheurs, brigadiers, enz. enz. Wij spelen hoofdzakelijk in Rotterdam en omgeving en treden bui ten slechts sporadisch op. Dikwijls mu siceren wij voor een liefdadig doel en bezoeken vaak sanatoria". Donderdagochtend heeft het gezel schap een tocht over Texel gemaakt. 1). Op Texel beter bekend als „De Vuurtoren". 3400 PASSAGIERS MEER. Gedurende de maanden Mei en Juni van dit jaar heeft de N.V. TESO 58,685 passagiers over het Marsdiep gebracht. Dat is ruim 3400 meer dan in dezelfde maanden van het vorige jaar, want toen werden 55,261 personen vervoerd. ONDER AUSPICIËN VAN DE VVV Dinsdag 11 Juli bridgedrive te Den Burg. Woensdag 12 Juli optreden van 't Amsterdamse Politie Muziek Gezelschap Donderdag 13 Juli toneeluitvoering door Sint Jan, „Amor gaat een straatje om" in Casino. Vrijdag 14 Juli Texelfilm om 8 en 9,45 uur, Zaterdag 15 Juli Gemengd concert te Den Hoorn. ONTWIKKELING Dezer dagen kwam het bestuur van de R.K. Ontwikkelingsclub bijeen. Men was zeer optimistisch gestemd ten aan zien van het programma voor het ko mende seiioen. Het belooft weer iets goeds te worden. Het lidmaatschap werd op het minimum van f 2,50 gesteld. Aan bieding van de lidmaatschapskaarten zal in de komende dagen plaats vinden. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het Bestuur. Men schrijft ons: Het Comité dankt alle milde gevers van Texel heel hartelijk voor de gulheid waarmede tijdens de kermisweek werd gegeven. Den Burg spant wel de kroon. Er werd, de collecte op de markt inbe grepen, een bedrag van ruim f 700 bij eengebracht. D, overige dorpen brachten verder nog bijeen tezamen een bedrag van ongeveer f 300. In totaal dus een bedrag van f 1000, Dit stemt het Comité tot grote dank baarheid en daarmede is tevens bewezen dat de burgerij achter het Comité staat. Gesterkt door deze ruggesteun gaat het Comité voort om haar programma, dat voor dit jaar werd opgesteld, uit te voe ren. Allereerst staat een groot kinder- ieest op het progromma op Zaterdag middag, 5 Augustus a.s., de verjaardag van Prinses Irene. De gehele schooljeugd van Texel, zo wel kleuter-, lagere- als ulo-scholen, worden op dit festijn uitgenodigd. Zeer waarschijnlijk zal de bekende buikspre ker-goochelaar-conferencier Cakie deze middag verzorgen, Tevens zal poppen kast in oude stijl worden vertoond. De kermisweek heeft een batig saldo opgeleverd van ongeveer f 350,on danks het feit, dat alleen al aan prijzen een bedrag van f 225 werd besteed. Deze f 350 zullen dienen om de verdere festi viteiten te financieren en indien nodig ter vorming van een reservefonds voor het dekken van eventuele tekorten of 't in het leven roepen van zaken, waarme de het belang van Texel's jeugd ge diend kan worden. De Commissie staat op het standpunt van self-supporting, d.w.z., dat de fees ten zo mogelijk geen geld mogen kosten, hetgeen dus hier op neerkomt, dat de ouderen bij festiviteiten moeten offe ren, terwijl de jeugd daarvan profi teert. Hiertegen zal wel geen enkele kindervriend bezwaar hebben. In verband met enkele opmerkingen, die tijdens de kermisweek aan het adres van de feestcommissie werden gemaakt, leek het ons met ondienstig de burgerij mede te delen, dat alle personen die deel uitmaken van de Commissie zich ver plicht hebben ponds-ponds-gewijs bij te dragen in de tekorten, die eventueel zul len ontstaan. De Commissie vertrouwt er echter ten volle op, dat het haar zal ge lukken een sluitende rekening te ver krijgen. Tenslotte wil de Commissie haar dank uitspreken aan de heer J. Rijk (Max), die de Commissie het idee van het draai orgel aan de hand heeft gedaan. Dit idee was er de oorzaak van, dat wij zulke gunstige resultaten hebben kunnen boe ken. De Commissie prijst zich dan ook gelukkig een dergelijk Commissielid on der haar leden te hebben. Prijzen voor de avondfeesten kunnen worden afgehaald bij de voorzitter, de heer G. Michels, Wilhelminalaan, ter wijl alle rekeningen voor de feestcom missie vóór einde volgende week bij de penningmeester, de heer D. Toolens, Kogerstraat moeten worden ingediend. Hoe luiden de bepalingen van het reglement? Hierboven een der deelne mers aan de Zeepkistenracewelke Za terdagmiddag jl. op de Hoge Berg bij Vooral met de houders van volkstui nen zou ik graag even een praatje willen houden over de aardappelmoeheid. Zoals algemeen bekend kan worden geacht is er een wet ter bestrijding van de aardappelmoeheid in het leven geroe pen. Volgens die wet is het verboden om op grond, waarop in enig jaar aard appelen zijn geteeld in de twee daarop volgende jaren weer aardappelen te te len. Men mag dus slechts eenmaal in de drie jaren op hetzelfde stuk land aard appelen telen. Daarop is natuurlijk controle nodig. Die wordt voor poters door de N.A.K. uitgeoefend en voor andere aardappe len door plaatselijke commissies uit de Stichting van de Landbouw (door re gistratie via de plaatselijke bureauhou ders). De houders van kleine tuinen (volks tuinen dus) vallen onder de controle van Den Burg werd gehouden. Hij is goed de plaatselijke politie en van de contro- uitgerust met zijn grote helm en stof brilEn zo waren er meer! De startplaats van de Zeepkistenrace. Veertig wagens vlogen er enige malen van at om vervolgens het 350 meter lange parcours met zo groot mogelijke snelheid at te leggen. VOOR SONNEVANCK EN ZONNE GLOREN Vandaag wordt op Texel gecollecteerd voor de sanatoria Sonnevanck en Zonne gloren. Zijt gij gezond? Toont uw dank baarheid daarvoor ook door mede te werken aan het welslagen van deze col lecte De sanatoria hebben geld nodig, veel geld. Iedere bijdrage is er een. Ie dere bijdrage is welkom. Laat uw gift, indien mogelijk, een offer zijn. leurs van de Plantenziektenkundige Dienst. Die houders van volkstuinen moeten dus evengoed voldoen aan hetgeen de wet voorschrijft. Om controle te verge makkelijken is het zelfs zo, dat er in 'n volkstuin nooit meer dan een derde van de oppervlakte aan aardappelen ver bouwd mag worden. Er zijn echter volkstuinen, die voor de helft of soms zelfs geheel met aardappelen zijn be plant. Die mensen zijn dus eigenlijk al in overtreding. Voor dit jaar wordt ech ter nog volstaan met waarschuwingen. Men moet echter bedenken, dat alles wordt genoteerd en dat volgend jaar de maatregelen niet zo soepel worden uit gevoerd. Wie volgend jaar teveel aard appelen plant, of wie volgend jaar aard appelen heeft staan op plaatsen, waar ook dit jaar aardappelen hebben gestaan loopt het grote gevaar, dat zijn aardap pelen vernietigd zullen worden. Zeer binnenkort worden alle volkstui nen door een controleur bezocht en de opstand wordt gecontroleerd en gere gistreerd. Het is voor Texel met zijn grote aardappelteelt en met zijn grote bloembollenteelt een zeer groot belang, dat het vrij blijft van de aardappelmoe heid. Daarover benoeft niet verder ge sproken te worden. De vraag is, of ook de eigenaren van kleine tuinen dat be seffen. Wie verder hierover wil worden ingelicht kan zich wenden tot o.g. en tot de plaatselijke politie. De technisch ambtenaar bij de Plantenziektenkundige Dienst Sint-Pancras. VAN HERWIJNEN. VISAFSLAG OUDESCIIILD. Aangevoerd van 26 Juni tot 1 Juli '50: 547 kg bot; 4540 kg garnalen; 305 kg geep; 1 kg kaan; 416 kg kabeljauw; 330 kg horsmakreel; 131 kg makreel; 77 kg muiets; 7 kg rog; 318 kg schar; 11012 kg schol; 206 kg pieterman; 516 kg poon; 1555 kg tarbot; 5108 kg tong; 4113 kg wijting; 4 kg kreeft; 4 kg zalm; 18931 kg vispuf; 3700 kg kokhanen; 10 kg lever. ZON, MAAN EN HOOG WATER. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 8 Juli op om 4,31; onder om 8,57. Maan: 15 Juli N.M., 22 Juli E.K. Hoog water ter rede van Texel: 8 Juli 3,01 en 3,26. 9 Juli 3,51 en 4,25. 10 Juli 4.53 en 5,33. 11 Juli 6.01 en 6,41. 12 Juli 7,06 en 7,38. 13 Juli 8,04 en 8,33. 14 Juli 8,52 en 9,15. &C-H Texel. Gedurende het eerste half jaar van 1900 zijn van Texel uitgevoerd 24,968 lammeren, 711 schapen, 983 koeien, 478 kalveren, 558 varkens, 6 paarden en 4 stieren. Verscheping van lammeren omstreeks 1900 aan de haven van Oudeschild. Texel, 1900. De wet gebiedt en men dient te gehoorzamen, wil men geen ge vaar loopen op gevoelige wijze aan zijne plichten te worden herinnerd. Dit onder vond ook de eigenaar van het 7-tal schapen, dat gisteren alhier werd ont eigend en afgemaakt, wegens een ver zuim van dien eigenaar om de aangifte te doen, dat die beesten vermoedelijk lijdende waren aan rotkreupel. De moei te, om in zulke gevallen die aangifte te ji doen, is klein, ook de last, die men later heeft om de besmette dieren afgezon derd te houden, enz. is zeker niet zoo groot, dat men daarvoor zich er aan moet wagen te worden veroordeeld tot zware boete en verbeurdverklaring van de besmette dieren. Dat zulke dieren moeten worden afge maakt, deze bepaling vooral wordt on billijk genoemd. Waarom die onschuldi ge dieren te laten boeten voor de nala tigheid van den eigenaar? Waarom niet die beesten, nadat ze eerst zijn genezen, (iets dat in korten tijd geschiedt volgens velen), levend verkocht? Meermalen wordt er over geprutteld, doch prutte len geeft niet, weerspannigheid even min. Men dient zich, zoolang de bepaling er is, er aan te onderwerpen, hoe onbil lijk men haar ook moge noemen. Ook omtrent de ziekte zelf bestaat verschil van meening. Aan te raden is echter, zich te onderwerpen aan het oordeel van hen, die voor het onderzoek zijn aange- TEXELSE ZEEPKISTENRACERS NAAR DEN HELDER Het bestuur van H.M.H. („Huisduiner Belang",, „Motor- en Automobielclub Den Helder en O." en „Hobby Club") or ganiseert op 15 Juli om 2 uur een „Zeep kistenrace". De race is opengesteld voor jongens van 10 t.m. 15 jaar. De wagentjes moeten van solide bouw zijn en mogen niet met een touwtje bestuurd worden. De regle menten voor de bouw zijn te lezen bij de heer E. Boekei, Schildereind, VW- kantoor Den Burg en verder te Den Hoorn, De Koog en Oosterend. Voor deelname kan men zich vóór 11 Juli opgeven bij de Alg. Secretaris J. Blom, Zeeweg 7c. of wanneer de jon gens vroegtijdig te Huisduinen zijn bij de commissieleden. (De start is bij het Badhotel). Ook is er een vrije klasse, dit is voor wagen, welke een groter wielen- formaat hebben dan voorgeschreven. De inschrijving is gratis. Er zijn vele prij zen. In September zal weer een race wor den gehouden. De kampioen daarvan wordt het volgend jaar uitgezonden naar andere plaatsen. VERTROKKEN PERSONEN. Catharma M. Dekker, v. Kogerstraat 19a n. Andijk, N.H. Pastorie. INGEKOMEN PERSONEN. Geertje Pekelharing v. Zaandam, P.J. Troelstralaan 26 n. H 29. Hinderika Nij- huis, v. Breda, Vondelstraat 62 n. Pe perstraat 32. Marius C. Bakker, van R'dam, Snellinckstr. 14b n. Waalderstr. 16. HOND ZOOGT JONGE POESJES U kent het gezegde: „Zij leven als kat en hond". Dat wil dan zeggen, dat ze he lemaal niet met elkaar op kunnen schie ten. Maar gelukkig zijn er uitzonderin gen: de ongeveer tien jaar oude hond van de familie K. Wetsteen, Weverstraat Den Burg, zoogt sinds vorige week twee jonge poesjes. Ze waren zes weken oud toen ze overgenomen werden. Ze kon den zich dus best redden hun schotel tje werd op tijd gevuld maar toen ze twee weken in de Weverstraat vertoef den waren de banden van vriendschap tussen hen en de hond zo hecht en sterk geworden, dat de hond de poesje toe stond bij haar te komen zogen. Vier we ken tevoren was ze haar eigen spruitjes kwijt geraakt.... Thans troost ze zich met haar pleeg kinderen. „Onze hond had meteen al 'n grote voorliefde voor een der katjes", aldus mevrouw Wetsteen, die haar hond nog even een extra demonstratie liet ge ven voor de pers. Er is weer best geschoten bij de jagers wedstrijden, welke Dinsdagavond door de bekende fa. Gebr. Wever uit Leeuw arden, op een terrein tegenover de boer derij Mont Rosa, aan de Hoornderweg werden georganiseerd. Er zat weer volop wild, zowel te land als in de lucht. De (klei)duiven vlogen weer snel omhoog of laag over de grond en de hazen hadden er ook weer de sokken in. Het was dan ook een hele kunst om het wild goed te raken en dat moest je, wilde je voor 'n prijs in aanmerking komen! Cor v.d. Werf, Kogerweg, won de wis selbeker als nummer een van het totaal klassement met 28 punten. Bovendien ontving hij de som van f 15.(evenals de andere geldprijzen) voor de aankoop van jachtbenodigdheden. Er waren drie series van ieder zes schoten. De eerste serie bestond uit het schieten op kleiduiven, eerst werd drie maal een hoogvlieger onder vuur geno men en daarna werd het geweer drie maal op 'n laagvlieger gericht. De twee de serie bestond uit drie doubletten en de derde serie uit drie schoten op lopend haas-links en drie op lopend haas-rechts. Hier zijn de uitslagen van deze wed strijden, waaraan 25 man deelnamen en welke door ongeveer honderd toeschou wers werden bijgewoond: Iste serie. 1 W. van Sambeek 10 punten (maximum was 12 punten), 2 S. Koning 10 punten, 3 H. Kooger, 8 punten 2de serie, 1 C. v.d. Werf, 12 punten (max 15 punten) 2 B. Beumkes, 9 punten en 3 M. P. Reuvers, 7 punten 3de serie. 1 E. Breeuwer 12 punten (max. 12 punten) 2 Jb. Reuvers, 10 punten en 3 M. P. Reuvers 10 punten. Allen verwierven een medaille (goud zilver, brons). Als gezegd werd C. v.d. Werf nummer 1 in het totaal klassement met 28 punten (prijs f 15.-) 2 werd E. Breeuwer met 26 punten (prijs f 10.-) en 3 C. Koopman, Den Hoorn met 24 punten (prijs f5.-).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1