Cjrom 'ZwartsJ'exehin het harL, Machinaal melken op Ruysdael 't Zal je gebeuren Zoek het strand op I Badleven had Zondag Schevenings aspect I 'Muziek en toneel Millioenen dames De zeegaten tussen de Waddeneilanden afdammen cf dammen leggen tussen de eilanden en de vaste wal? WOENSDAG 12 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6442 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Een dame, (wie, dat hindert niet) Maar die heel fijn kan koken, Had onlangs voor een beetje geld Wat pracht bot opgedoken. Zij glunderde bij voorbaat reeds Wat wel haar man zou zeggen, Wanneer zij zulke fijne vis Stil op zijn bord zou leggen. Het kookboek werd er bij gehaald, En naar was voorgeschreven, Werd ied're vis vakkundig met Wat zout goed ingewreven. Vervolgens was er nog beschuit En wat citroensap nodig, En róómboter dat vond mevrouw Ook lang niet overbodig. De tafel werd alvast gedekt, Met bordjes voor de graten, En ondertussen hield mevrouw De vis goed in de gaten. Alleen moest er nog wat azijn Bij het gerecht gegoten, Want wanneer dat vergeten werd Zou het haar toch begroten. Dies pakte zij de fles azijn, En goot iets op de vissen. Maar wat er toen gebeuren ging Kunt u te nimmer gissen. Ze schuimden plotseling zó erg, Alsof 't de zee in 't klein was. Omdat het vocht vloeibare zeep Instede van azijn v/as. En dit is dan ook de moraal Van dit verheven schrijven. Zorgt, dames, dat uw flessen steeds Goed uit elkander blijven- (Historisch). HU1B DE RIJMELAAR. Links boven: „Ze staan rustiger dan bij 't melken met de hand. „Het melk- reservoir hangt aan een riem, welke I om de romp van de koe is gelegd. De spenen zijn ingeschakeld. Rechts boven: na het machinaal mel ken moet de koe even met de hand worden nagemolken- Dat is zo gebeurd. Links onder: Het reservoir wordt in 'n melkbus geleegd en over enkele ogen blikken zal de melk al op weg zijn naar de Schilderweg! Rechts onder: De koeien staan ge groepeerd rond het motortje, dat de melkapparaten tot hun vernuftige han deling in staat stelt. DE EERSTE VEERTIEN DAGEN viel het niet mee, maar nu zou ik de appa- laten niet meer willen missen", aldus de heer K- Mantje, hoeve „Ruysdael". „Op Wieringen heb ik gezien dat 25 koeien door 2 man met 3 apparaten binnen het uur gemolken werden- Zo ver zijn we nog niet: wij doen hier met ons tweeën wat anders vier man zouden presteren, maar wij melken pas vier maanden mechanisch en er staat een jaar voor eer je volledig geroutineerd bent". Vanavond treedt het Amsterdamse Politie Muziek Gezelschap in het Park te Den Burg op. Hetzelfde gezelschap, dat vorig jaar zoveel succes oogstte. Zij logeren in Oosterend. Uit erkentelijk heid jegens de gastvrijheid zullen zij morgenavond te Oosteiend musiceren. Morgenavond brengt Sint Jan in „Ca sino" het blijspel „Amor gaat een straat je om". Ook daar kan men genoeglijke uren beleven (er is bal na). Zaterdag ge ven onze vier Texelse fanfarecorpsen 'n gezamenlijk concert te Den Hoorn. Dit alles vertelde ons de heer Mantje, terwijl hij zijn rundvee de melk ontfut selde. Dat ging toch nog weer anders in z'n werk dan wij ons van verre hadden voorgesteld: het is niet zo, dat de boer zijn koeien en bloc op de zuiginstallatie aansluit, zijn pijpje opsteekt en rustig kan wachten totdat de laatste druppel is vrijgegeven! Nee, de boer (en z'n knecht)) zijn tijdens het melken van A tot Z in touw: hier stonden 20 koeien en men had de beschikking over twee appa raten. De apparaten zijn hier van 't zgn. hangende type, d.w.z., zij hangen aan een om de romp van de koe gespannen riem, je hebt nl. ook staande typen. (De heer K. Breman van Veldheim in het Noorden gebruikt een staand type, de heer J. Schraag, Zuidhaf fel evenwel ook een hangend type). De, laten we het noemen automatische melkhanden ieder apparaat heeft er vier worden om de speen geschoven, een motor inge schakeld en zie daar, het machinaal mel ken is begonnen. Na plm. vier minuten- is de koe bijna geheel leeg. „Maar hoe weet u, dat er nu practisch geen melk meer in de uier zit?" vroegen wij. „Dat wordt ook routine, je merkt het aan de werking van het apparaat en je weet bovendien hoeveel iedere koe geeft", was het antwoord. Heel dikwijls laten de automatische melkhanden los als de uier nagenoeg al zijn melk kwijt is, dat gebeurt echter niet altijd en daarom kan men op dat verschijnsel natuurlijk niet vertrouwen. Als het apparaat z'n functie heeft ver richt wordt de koe meteen nagemolken. Dat levert dan nog een halve tot drie kwart liter op. Hier, op Ruysdael, werkt men met plezier met de apparaten. In een uur heeft men 20 koeien gemolken (een knecht neemt het namelken voor zijn rekening). De boer liep bedrijvig langs zijn koeien: zodra de mechanische melker kon worden uitgeschakeld werd het apparaat afgenomen, de hoeveelheid melk geleegd (het reservoir is voor 18 1. berekend) en onmiddellijk werd een an dere koe „behangen" en aangekoppeld. Alles ging vlot en zonder enig incident in zijn werk. „De koeien staan er tijdens het automatisch melken rustiger bij dan tijdens het melken met de hand", aldus de heer Mantje en zijn opmerking was waarlijk geen (valse) propaganda voor deze moderne wijze van melkwinning: wij konden deze melkerij van A tot Z volgen en konden dus constateren, dat de koeien het zich allemaal zonder een glimp van protest lieten welgevallen. Zij herkauwden uiterlijk onbewogen hun pluk gras en gedroegen zich zoals het een nette koe betaamt. De koeien waren in twee rijen met de koppen naar elkaar toe aan lange stangen vastgebonden. In haar midden stond een motor te lawaaien, maar zelfs de koeien, die er het dichtst bij stonden, op dichter dan een meter, gaven niet het minste teken van nervositeit wegens die machine: ze vonden het best en alle maal doodgewoon. En wat zou je ook an ders van moderne koeien verwachten!? „En hoeveel kost u deze machinale melkinstallatie?" „Tweeduizend tot 2500 gulden, maar dan heb je ook alles compleet: motor, 2 apparaten en de stangconstructie, waar aan de koeien bevestigd worden. Deze constructie staat los op de grond, zodat men steeds een nieuwe melk „hoek" kan uitzoeken". Terwijl de heer Mantje de voorlaat ste emmer in een bus omkeerde en naar de laatste koe stapte om de eerste stra len in het gras weg te melken en de te pels te reinigen, merkte hij nog op: „De ze apparaten bevallen me best, ik heb er nog nooit pech mee gehad, goed schoon houden, dat is blijkbaar alles". Texelse boeren: wie van u nog niet machinaal melkt, raden wij aan ook eens een kijkje te nemen op Ruysdael of op Zuidhaffel of op Veldheim. Stellig zult u dan uitroepen: „Zó'n ding had ik allang zelf moeten bezitten, da's ver draaid makkelijk!" Een deskundige aan het woord. Ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsu- lent voor Consumptiemelk heeft onlangs voor de radio enkele bijzonderheden over mechanische melkwinning bespro ken. Ir. Huisman deelde mede, dat er naar ruwe schatting 3000 melkmachines in ons land in gebruik zijn. Gebrek aan arbeidskrachten, speciaal aan goede melkers, en de hoge lonen zijn factoren, die bij de aanschaffing veelal van doorslaggevende betekenis zijn. De resultaten, die met de melkmachi ne worden verkregen, lopen zeer uiteen, hetgeen echter in hoofdzaak moet wor den tofgeschreven aan het feit, dat de nauwgezetheid, waarmede de machine wordt gehanteerd, dikwijls te wensen overlaat. De oorzaak van mislukking of tegenslag moet volgens genoemde con sulent dan ook meestal niet bij de ma chine, maar bij de gebruiker worden gezocht. En dan te denken aan de grote verscheidenheid merken machines, die aan de markt worden gebracht, want daaraan bestaat niet de minste behoef te Een vijf tot achttal merken van be kende reputatie zou reeds meer dan vol doende zijn en derhalve 'n goed gebruik bevorderen. Thans is het zo, dat velen, die misschien nog zelden 'n melkmachi ne hebben gezien, laat staan deskundig op dit terrein zijn, een melkmachine im porteren, uitsluitend om gedurende eni ge tijd daarmede een zekere winst te be halen. Het is de boer, die de kans loopt daarvan de dupe te worden, omdat de desbetreffende leverancier niet in staat is deskundige instructies bij het plaat sen en het in gebruik nemen van de ma chines te geven, terwijl bovendien een Vandaag komen ze weer! Het Westerslag kreeg een Paviljoen! „Pluk deze schone dag!" ?eiden de badgasten en ze stroomden Zondag j. 1. naar ons mooie strand, dat in een heer lijk-warme zon lag te stoven. De zee was parel-grijs en vlak als een spiegel. Om half 10 begon de trek van wande laars, automobilisten en fietsers naar 't strand. „Dit weer houden we veertien dagen!" beweerde een zakenman, die zulks met grote letters op zijn etalage ruit annonceerde: „Ja, want een man van het K.N.I.L. heeft 't me zelf ver leid!" De optimisten, die vorige week hadden voorspeld, dat het weer spoedig zou verbeteren, hadden (Zondag) gelijk gekregen. Het werd de drukste strand- dag sinds de opening van het seizoen. Bij de Bad weg achter De Koog was het weer verreweg het drukst Het deed daar zelfs een tikkeltje Schevenings aan. Ook het Westerslag mocht zeer ve le toeristen begroeten, ja langs het ge hele strand was het behoorlijk „druk", Texel's druk, wel te verstaan, want bij een badplaats als Scheveningen of Zand- voort vergeleken was het er zeer rustig en ruim! En daarom zo aantrekkelijk ook, want aan de zeekant verlangen we de ruimte. Ruimte en rust. En toen we dit Texelse strandleven dan ook gade sloegen dachten wij: „Hoe zouden ze het j daar in Scheveningen en Zandvoort heb ben? Als haringen in een ten? Netjes naast en tegen elkaar als sardientjes in een blikje?" Geen wonder, dat er zoveel toeristen van ver gekomen waren. Een familie uit Belgie (Frans sprekend) vermaakte zich aan het Texelse strand, terwijl zij hun eigen badplaatsen toch zoveel dichter bij huis hebben! Het is duidelijk waarom zij het hogerop hebben gezocht. „Hogerop" zou hun vacantie tot haar recht" ko men! 't Is behoorlijk druk op Texel! Alom ontmoeten wij de gasten. En onze gasten hebben alom hun tenten opgeslagen. In de dorpen, in het veld. En de eerstko mende weken wordt het nog drukker. Nog meer tenten in de duinen en op de kampeerterreinen, nog meer kamers be zet in hotel en pension. Moge Juli en Augustus en September ons vele zo merse dagen geven! Ach, hoe spoedig is het weer van de kook Zondag 't prach tigste weer, maar in de nacht van Zon dag op Maandag brak een langdurig on weer los. krachtige wind volgde. Een enkele dag was de zee spiegelglad, nu (Maandagochtend) zullen er weer schuim-bekroonde koppen op het strand aanrollen. Maar ook dat heeft zijn be koring! Kun je nog springen? Doe het dan eens in die onstuimige branding! TEXELSE MARKT. Den Burg, 10 Juli 1950. Aangevoerd: 270 lammeren f 38-f46. 15 schapen f60- f 80. 4 koeien f 700-f 850. 40 biggen f 45- f 65. 10 n. kalveren f 40-f 55. GESNOEID Het was een goede gedachte van ons gemeentebestuur om het fietspad langs de Minister Ruysweg te verbreden, maar wat heb je aan een breed fietspad als je telkens moet uitwijken voor over hangende takken!? En dan nog wel hoofdzakelijk takken van dennebomen.... Staatsbosbeheer heeft nu opdracht gege ven om, waar nodig, de bomen van de Badweg tot voorbij het slag van De Pe likaan te snoeien Een en ander willen wij gaarne zien in het kader van de „Veilig-Verkeer-Actie", want o, o, o, o, die takken hinderden de fietsers zo! zeggen: Voor de handen niets beter dan HA MEA - GELEI. Buiten het IJsselmeer zijn de moge lijkheden om land te winnen door drooglegging van plassen, althans in Friesland, niet groot meer, aldus schrijft de Leeuwarder correspondent van het Algemeen Handelsblad. Er zijn nog wel goede service, die voor elke machine on ontbeerlijk is, volkomen ontbreekt. De zuivel- en landbouwvoorlichtingsdien sten, zowel als de deskundigen van de Centrale Melkmachine Commissie be schouwen het dan ook als een eerste taak, de nodige voorlichting bij de keu ze van een bepaald merk machine te geven. Van zeer groot belang is ook, dat de toekomstige gebruiker zich nauw keurig op de hoogte stelt van het ge bruik en de werkwijze van de machine. De importeur van de betrokken machine zal hem hierbij echter de behulpzame hand moeten bieden. Voor de Centrale Melkmachine Commissie is dit aanlei ding geweest contact op te nemen met enige importeurs van melkmachines. Deze besprekingen hebben geleid tot 'n overeenkomst, waarbij de importeurs zich verplichten tot het nakomen van bepaalde richtlijnen, volgens welke o.a. is bepaald, dat in de prijs, die de boer voor de machine betaalt, een verplichte nauwkeurig omschreven service en na zorg van de zijde der leveranciers is inbegrepen. Deze service bestaat in gro te trekken hierin, dat de leverancier de koper de eerste dagen volledig zal bij staan bij het melken. Voorts moet hij daarna resp. na 3 weken, 3 maanden en een half jaar telkens één keer terugko men om nogmaals bij het melken de no dige aanwijzingen te geven. Bovendien moeten de stalleiding en de verdere in stallatie worden goedgekeurd door een door de Centrale Melkmachine Commis sie erkend deskundige. plassen, maar de bodem daarvan is niet zodanig, dat drooglegging daarvan enige j betekenende winst aan cultuurland zou betekenen. I ïn ditzelfde vlak ligt het denkbeeld de 1 zeegaten tussen de Waddeneilanden af te dammen en het gehele Waddengebied in één keer droog te leggen. Een op het eerste gezicht zeer aantrekkelijk plan. j Beschouwt men echter dit plan wat na- der, dan rijzen direct een aantal vragen. Van Welke kwaliteit land zou men krijgen? I Volgens de deskundigen waarschijnlijk Van Den Helder: 6.40; 8,15; 10,30; 12,10; in hoofdzaak land, dat voor de cultuur j *13,20; 16,30; 17,40; 19,30. vrijwel waardeloos zou zijn. Een andere Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest- moeilijkheid, waarvoor de deskundigen dagen: nog geen oplossing hebben gevonden, is Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 de ontzilting van het drooggelegde ge- 1 Van Den Helder: 8,15; 10,30, *13,20; 16,40 bied en de watervoorziening. 1 19,30. Voorts is het droogleggen van de Wad- In de gids der Ned. Spoorwegen denzee een werk van zodanige omvang, staat resp. vermeld 13,10 en 13,15. De ROKEN IN BED. Dit lazen we, aldus een collega, in ons hotel, juist toen we 'n sigaret opstaken: Richtlijnen voor onze gasten die van plan zijn in BED TE ROKEN. 1. Bel het bureau op en stel de Hotel directie er van in kennis, waarheen ge uw stoffelijk overschot getransporteerd wenst te zien; want, zoals u bekend zal zijn, is een groot aantal van de hotel branden aan „Roken in Bed" te wijten. 2. Breng de hotelgasten in de aan grenzende kamers er van op de hoogte dat ge van plan zijt hun leven in gevaar te brengen, opdat ze intijds beschermen de maatregelen kunnen treffen. 3. Begeef u op de corridor en zoek naar de naastbijzijnde nooduitgang; dit voor het geval ge er in mocht slagen uw kamer nog tijdig te verlaten en uw le ven in veiligheid te brengen. 4. Gaat u zitten en overdenk eens hoe dwaas het is dit risico op u te nemen; u kunt, al overleggende, gerust een siga retje opsteken. Al mogen de zaken ook nog zo goed gaan. wij gevoelen er niets voor, onze gasten te verbranden, dus: „HELPT ONS U TE BESCHERMEN". De Directie. Wij hebben de sigaret uitgedoofd en daarna om het half uur gekeken, of-t-ie inderdaad wel uit was. GESLAAGD. Elly Slort, Leo Roeper, en Gerrit Vis ser slaagden aan de wis- en natuurkun dige afdeling van de Rijks H.B.S. te Den Helder voor het diploma B. „IIUIS VAN SOUVENIRS In Brussel werd een brief gepost met het volgende adres: „Huis van Souvenirs Laan? Texel Friesland Ne derland". Volledigheidshalve was er een groen-zwart kaartje opgeplakt, waarop stond ,,'n Product van Texel, de Parel der Waddeneilanden". Tante Pos beschikt blijkbaar over een goede neus of een speciale recherche, want de brief kwam zeer spoedig op het verlangde adres: J. Zwan, De Koog. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Texel: 5,30; 6,25; 7,50; 9,50; 11,50; 14,40; 15,50; 17,55. dat geen particulier of lagere publiek rechtelijke instantie het zou kunnen on dernemen. Hier kan alleen het rijk het beslissende woord spreken. Men mag aannemen, dat de rijksautoriteiten hun aandacht reeds lang op deze aangelegen heid gevestigd houden, maar ook, dat men niet over één nacht ijs kan gaan Maar binnen het bereik schijnen te liggen de denkbeelden betreffende het leggen van dammen tussen de eilanden en de vaste wal. Reeds eenmaal is zulk een dam gemaakt tussen Ameland en de Friese kust, maar die dam is weer verdwenen. Het denkbeeld om het nog eens en dan beter, te doen, blijft de ge dachten bezig houden. Ook hoort men meermalen spreken van een dam tussen Schiermonnikoog en de Groninger kust. Maar ook hier is het bereiken van een tastbaar resultaat niet eenvoudig. Het rijk neemt bovendien het standpunt in zeggenschap te hebben over het gehele Waddengebied, zodat zonder zijn toe stemming zelfs niets zou kunnen worden boot vertrekt 13,20 uur. echter op alle dagen te ondernomen. De Commissie Landaanwinning Fries land is van oordeel, dat o.a. aan de rege ring zou moeien worden gevraagd thans als een urgente aangelegenheid te be schouwen het onderzoek naar de vraag, of het mogelijk en gewenst is dammen te leggen tussen de vaste wal en de ei landen en te onderzoeken de vraag of het mogelijk en gewenst is, gronden in het Waddengebied op andere wijze dan door landaanwinning van de kust uit droog te leggen. Mede naar aanleiding van dit advies is in het Provinciehuis te Leeuwarden 'n bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers van de provinciale besturen van Friesland, Groningen en Noordhol land. Afgesproken werd, dat Friesland een ontwerp zou maken voor een ge meenschappelijk adres van de drie col leges van Ged. Staten aan de regering.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1