Cjrocn r/Avai±sJ~exels in het harL. l#L •- 9 Augustus 1896 „Opening der Texelse Bad- en Schapen- melk-huur-inrichting -£ - 1 Onze Gymnastiekvereniging „Texel" heeft vele jonge krachten WOENSDAG 19 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6444 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Pastgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. Op de negende Augustus van het jaar 1896 begon de geschiedenis van De Koog als Badplaats, van Texel als vacantieoord. Toen opende J. H. Moojen makelaar te Texel, zijn Badpaviljoen- 't Was een bijzondere dag U leest er meer van in dit artikel Wie zal toen gedacht hebben, hebben durven dromen, dat Texel eens duizenden toe risten zou trekken? Moojen zeker niet, want na zes jaartjes werd dit pavil joen gesloopt! 't Ging niet! Velen betreurden deze tegenslag- Zo ook de redac teurs van de Texelse Courant. Steeds weer vestigen zij de aandacht op het belang dat Texel kan hebben bij een goed ontwikkeld vreemdelingenverkeer. Donderdag 14 Juli 1904 lezen wij: .men is aangevanqen en heeft verder niets van zich laten hooren, men heeft zelfs gedoogd, dat eene aangename aanlokkelijke gelegenheid aan het strand, het badpaviljoen aan de Koog, dal zulk een prettig zitje bood, werd gesloopt en weggevoerd. Dat is een groote fout geweest die nog veelmalen wordt gevoeld. Hervat uw werk en doe het krachtig en met goeden tact, de tijden worden steeds meer rijper voor het geen ge toen beoogdet, wellicht zou het kunnen gelukken een deel van den stroom van vreemdelingen hier henen te leiden; ge zult dan een goed werk hebben gedaan". Een oude Kogenaar. Men hééft het pionierswerk hervat, een nieuw Badpaviljoen werd gebouwd, daarna een Badhotel en langzamerhand ging De Koog groeien heen. Het ene pension na het andere werd gesticht. Het ene zomerhuisje) na het andere gebouwd ziet u maar eens rond in De Koog en laat een oude Kogenaar maar eens een boom opzetten over vroe ger! Toen er nog niet één huis langs de Minister Ruysweg stond, evenmin als Jarigs de Kampweg" (thans Houtvester Boodtlaan), evenmin als langs de Ka- merweg. Er was géén Brink, géén be hoorlijk postkantoor, géén VVV inlich tingenbureau Ja, er is de laatste tientallen jaren heel wat gebouwd! Er liep, toen Moojen en Flens de hand aan de ploeg sloegen, een slechte weg naar De Koog: een ou dere Texelaar vertelde ons onlangs nog hoeveel wielrijders er met een lekke band in de badplaats arriveerden Niemand hunkerde sterker dan zij naar een verfrissend bad! De Koog groeide. Komt, laten wij eens door (vergeelde) kranten bladeren en zien wat wij over de ontwikkeling van De Koog als badplaats, Texel als vacantieoord, kunnen vinden. Wij gaan terug tot 1888 want dan ontdekken wij in de Texelse Courant het volgende be richt: Nergens schooner. „Door de firma Koning Co. worden pogingen in het werk gesteld om achter De Koog op Texel aldus schreef in September 1888 een weekblad eene badinrichting in het leven te roepen. Misschien vindt men nergens in ons va derland beter terrein en schooner strand dan op die plek. De verkeers middelen naar en van het eiland zijn uitstekend geregeld. Het frisse zeewater aan het Kooger strand wordt door niets verontreinigd, zoals op sommi ge vissersplaatsen. Bovendien heeft men van de duinen aldaar een schoon verge zicht over het eiland en tevens over de zee, waar zich dag aan dag allerlei stoom- en zeilschepen, benevens vis- Vlieland was eerder. Wij gaan verder door de historie, 1890, 1891-1895. Dan lezen we weer iets over een badhuis, maar.... dit is dan een bericht over een badhuis, dat op Vlieland werd geopend! „Een net pavil joen met verande". De Tesselaar zegt: „Te Vlieland, nog moeilijker te berei ken dan Texel, is men alzoo reeds met eene badgelegenheid klaar. Aan ons Noordzeestrand verrijst nog steeds niets van dien aard! Vanwaar toch die trage gang?" J. H. Moojen pionier te land èn ter zee! Misschien heeft J. H Moojen toen ge dacht: „Nu of nooit!" want hij richt zich in het voorjaar van 1896 tot de Ontvan ger der Reg. cn Domeinen met de vraag of hij een gedeelte van het strand kan huren tot het oprichten van een bad huis. De Gemeente Texel heeft echter de preferentie van huur. Zij besluit te hu ren het Noordzeestrand tussen paal 19 en 20 voor de tijd van vijf jaren, te- F. Allan, die in 1856 dus 100 jaar geleden ons eiland bezochï, schreef "over De Koog: „Dit plaatsje, VU ure van den Burg verwij derd, telt tegenwoordig slechts een 17-tal hui zen, bewoond door ruim 70 menschen. Het ligt in een lossen zandgrond, is onbestraat, en zonder boom of heester; het is alleen aan de overgeble vene kerk den rang van dorp nog te danken, daar het, na de zeer belangrijke afne ming in de laatste 50 of 60 jaren, nauwelijks op spraak zoude kunnen maken". den naam van gehucht aan- Het vergrote Badhotel kort voor de verwoesting schersvloten van verschillende natiën aan het oog voordoen". De redactie van de Tesselaar voegt aan dit bericht o.m toe: Een flink lokaal zou op een der meest geschikte en het beste uitzicht gevende plaatsen worden opgetrokken, en met een paar badkoet sen, plus de gelegenheid tot kinderspe len, 't aanlokkelijke verhogen, terwijl de gelegenheid tot v r ij e jacht op zeer uitgestrekte duingronden, ook als prik kel voor liefhebbers van jachtavonturen in uitzicht wordt gesteld". 14 Maart 1889, dus een half jaar later, geeft de Tesselaar nadere bijzonderheden omtrent de plannen tot bouw van een Badpaviljoen. Zaterdagavond de 9e Maart waren in De Lindeboom eenige genoodigden bijeen om kennis te nemen van de plannen. Men zou zeer eenvou dig willen beginnen met op een der hoogste duinen een paviljoen te bouwen in den trant van de tent „Concordia" in het boschje, terwijl verder een wip en schommel, tot vermaak der kinderen, aangebracht zullen worden. Voor een en ander was f 1100,nodig, waarbij het ameublement was inbegrepen. Besloten werd om die som te trachten bijeen te krijgen door het plaatsen van aandelen groot f25,—, waartoe reeds staande de vergadering eenige toezeggmg werd ge daan. „Is het wel met te verwachten, dat de daarstelling van 't vorenbedoelde reeds spoedig grote voordelen zal opleveren, 't ligt toch wel voor de hand, dat vele per sonen die ons eiland bezoeken, dan ook een uitstapje naar De Koog zullen ma ken, en zulks aanleiding zou kunnen ge ven tot een vermeerderd bezoek van vreemdelingen. Bovendien is het wel te verwachten, dat bij totstandkoming van dit plannetje,, door een ondernemend rij tuigverhuurder de gelegenheid zal wor den aangeboden op een of meer dagen per week, voor billijken prijs daarheen te kunnen rijden. Alle begin is moeilijk, zoo ook dit geval; wat men niet aanvat, krijgt men ook met tot stand. Mogelijk is deze kleine zaak het begin van iets grootsch. Wij bevelen deze poging daar om aan in ieders belangstelling". Aandelen. Anderhalf jaar verstrijkt eer wij iets naders omtrent de plannen vernemen: op 12 Augustus 1890 werd weer verga derd „als gevolg van een bezoek door 'n vreemdeling (de heer v.d. T. uit Haar lem) aan ons Noordzeestrand. Deze be zoeker scheen zoozeer overtuigd van het wenschelijke der totstandkoming van zulk eene inrichting aan het strand achter de Koog, hetwelk hij als buiten gewoon daarvoor geschikt achtte, dat hij niet schroomde krachtigen financieelen steun toe te zeggen. Als het bestuur van deze onderneming, aan wien met het voorloopig comité, werd opgedragen het ontwerpen van plannen, begrooting en statuten enz., werden gekozen de heeren Burgemeester Kooij, Joh. Eelman en Dr. Stam; voor 44 aandelen is bereids ge- teekend. Noordzeebad Koog Texel zal de naam zijn dezer onderneming". Beperkte bootdienst. In die dagen voer er driemaal een boot van en naar Texel. Toen 1 Juni 1891 de zomerdienstregeling werd ingevoerd en de laatste boot al om kwart over twee van het eiland ging, merkte de Tesse laar terecht op, dat het vreemdelingen verkeer door deze zeer beperkte dienst regeling zeker met bevorderd werd! ,Zou 't niet wenschelijk zijn, dat het bezoek aan ons eiland werd vergemakkelijkt en in de hand gewerkt? Het is toch wel wat gek dat even na 12 uur de communi catie met wat buiten het eiland ligt voor dien dag ophoudt! Onbekend maakt onbemind, zegt men veelal, eene meer dere bekendheid van Texel zou ook wellicht goed kunnen zijn". "V" Het Badhotel in 1907. gen niet hogere huur dan f 5,per jaar, met het recht om het terrein aan anderen te mogen verhuren. 23 Juli 1896 wordt dit gedeelte strand onderver huurd aan J. H. Moojen. Deze persoon schijnt meer plannen te beramen dan het stichten van een badpaviljoen! Sa men met J P. Noordijk betoogt hij in een uitvoerig adres aan de Vroedschap, „dat door hen de onderneming eener nieuwe stoombootdienst wordt voorge staan, niet om eenige antipathie tegen de bemanning der Ada, doch op grond van den hoogst ongunstigen toestand van onze verbinding met den vasten wal en het hooge tarief, dat voor den over tocht wordt geëischt, de ongeschikte wijze der communicatie, welke met den middag van hier ophoudt eischt eene betere dienstregeling zoomede is een billijker tarief gewenscht. Adressanten verzoeken van de Gemeente eene sub sidie van f 1000,'s jaars. Verder schijnt het in de bedoeling van hen te liggen om zich ook tot andere corpora- tiën te wenden, met het verzoek om subsidie. Door B. en W. wordt geadvi seerd om dit verzoek aan te houden en bij de begrooting voor 1897 te behande len. De voorzitter wenscht, dat de le den van den raad aan de overweging van dit verzoek hunne bijzondere aan dacht zullen wijden. Hij zegt als zijne persoonlijke meening, dat, met alle waardeering voor de uitvoering der be staande dienst, het hem voorkomt alsof met de boot voor het publiek, maar het publiek voor de boot is. De heer C. Keij- ser Pzn. meent, dat het publiek de speel bal is van de ondernemer". Een grote dag! „Opening der Texelse Bad- en Scha- penmelk-kuur-inrichting (bij gunstig weer) op Zondag 9 Augustus 1896, 's namidags ten een ure precies. Program ma: 1. Welkomstmarsch door het Texel- sche Fanfarecorps, 2. Kort woord van opening door den Heer J. H. Moojen, 3. Wilhelmus door het Fanfarecorps, 4. Optocht naar het strand, voorafgegaan door Muziek, 5. Gelegenheid tot baden. De Directie van het badhuis heeft ge zorgd voor verschillende amusementen waartoe evenals op groote badplaatsen, Ponney, Ezels, Zeilboot enz. het publiek tegen matig tarief ten dienste staan ter wijl in het Badpaviljoen uitstekende consumptie vuxkrijgbaar is gesteld". Het refrein van de welkomstmarsch luidde: Ontplooit u, Vaderlandsche vlag, En doe Oud-Holland kond: Een nieuwe dag, een schoone dag Brak aan voor Texelsch grond. Thans wordt, alom zij 't feit vermeld, Aan uwer duinen rand Een badhuis in gebruik gesteld, Een sieraad voor uw strand. Dit alles wordt den volke kond ge daan in de Tesselaar van Zondag 9 Au gustus 1896 en een manufaturenhande- iaar adverteert al meteen, dat hij ruim gesorteerd is in alle kleuren badbroe- ken, badhanddoeken, enz. Texel, badplaats! „Zoo zal na jaren lang tobbens dan verwezenlijkt worden wat zo menigmaal het onderwerp van gesprekken, het doel van bijeenkomsten en beraadslagingen was!" aldus de Tes selaar, die alle voorbereidingen nog eens de revue laat passeren. Enkele re- (Slot 4e pagina, 5e kolom). VERTROKKEN PERSONEN. Durk Reitsma en gezin v. O 31 naar Canada. Annaatje J. de Jong, v. Koger- weg 34 n. Canada. Christiaan W. Gre- vinga en gezin van E 104 n. Overschie, v. Adrichemweg 14A. INGEKOMEN PERSONEN. Adriaan H. Pijl en echtg. v. Soest, Amersfoortsestraatweg 126 n De Koog 34. Grietje E. Dros, v. Haarlem, Zaanen- straat l n. Den Hoorn 79. Willem J. Jou- wersma en echtg. v. Haarl.meer, Juli- analaan 45 n Kogerstraat 19. ZWEMVESTEN. Bij paal 20 zijn Zaterdagochtend ze ven zwemvesten aangespoeld, gemerkt „Victory Mc S L.". GESLAAGD De heer F. Steigstra heeft met goed gevolg het eindexamen Werktuigbouw kunde aan de M.T.S. „Amsterdam" afge legd. De heer M. W. Roeper, Driehuizen, behaalde het diploma aan de Rijks Mid delbare Landbouwschool voor Tropische Cultures te Deventer. De heer Roeper deelde ons mede, dat hij plannen heeft cm naar Californië (fruitland bij uitne mendheid!) te emigreren. TEXELSE MARKT. Den Burg, 17 Juli 1950. Aangevoerd: 140 lammeren f 38-f 45. 21 schapen f 60-f 85. 5 koeien f 700-f 850. 2 paarden f 550-f 700. 18 biggen f 50-f65. 8 n. kal veren f 40-f 55. Jong geleerd, oud gedaan Vermoedelijk zijn er heel wat Texe laars en badgasten die iedere ochtend dapper cn vlijtig meedoen aan de och tendgymnastiek. Dan blijf je fit! Zeker is, dat zeer weinigen van deze prille-uchtcnd-turners bereid zijn om deel te nemen aan turndemonstraties, dus aan vertoningen in het openbaar! Zoals wij Zaterdagavond in het Park za gen. „Neen, zullen velen zeggen, dat maar liever niet, zó ver heb ik het nog niet gebracht cn ik ben er wat laat mee begonnen, ziet ge!" Inderdaad, wie wil meewerken aan gymdemonstraties welke de toets der eritiek kunnen doorstaan, moet reeds van jongsaf hebben geoefend! Want ook hier kweekt de oefening kunst! De lei der van onze Gym., de heer C. Mets, is stellig dichter bij de 40 dan de 30, maar hij behoort nog steeds tot de beste gym nasten van ons eiland! Dacht u, dat hij dat had bereikt als hij niet van „kinds been af" aan gymnastiek had gedaan? Dichter bij de 40! En de heer J. Kiljan Sr., die natuurlijk (als toeschouwer) ook van de partij was, heeft nog op de brug gewerkt en goed! toen hij ver bo ven de vijftig was! Ja, gymnastiek doet onze body goed, je blijft er jong door! Daarom hopen wij, dat onze gymnastiek vereniging blijft groeien en bloeien. Za terdagavond viel ons echter op, dat de herenafdeling slechts 7 leden telde. Dat is te kort. Daarentegen heeft de gym. 'n flinke dames-, meisjes- en jongensafde ling. De prille jeugd is vooral goed ver tegenwoordigd. Daarmede mogen wij ook de ouders complimenteren, want door de sport, en vooral door de gymnas tiek, krijgen wij een gezond lichaam en u weet het: „Een gezond lichaam, een gezonde geest!". Zaterdagavond is gebleken, dat de nis niet alleen zeer geschikt is voor mu ziekavonden, maar ook voor andere doeleinden. Alvorens de turners en turnsters het Park betraden marscheerden zij door Den Burg, voorafgegaan door ons Texels Fanfarecorps, 't Was een fleurig schouw spel, dat blauw en wit van de turnpak- jes. In de muzieknis werden de demon straties geopend door de meisjes, die al leraardigste brugoefeningen uitvoerden. Vervolgens sprongen de jongens in volle vaart over een bok en zowaar ook over een levende bok, wien gelukkig geen haar werd gekrenkt! Hierna vroegen de meisjes onze aandacht voor hun vrije oefeningen. Keurig gedaan! De dames en daarna de jongens, verrichtten mooi werk op de brug, waarna de meisjes rhythmische oefeningen ten beste gaven. De meisjes en de dames toonden ver volgens hun kunnen aan de ringen. Sierlijk zweefden ze door de lucht en maakten daarbij allerlei kunstige ma noeuvres. De meisjes vergastten ons vervolgens op rhythmische oefeningen, NOG KRASSER. Kras was, dat die hond van de familie Wetsteen, jonge poesjes liet zogen, maar nog krasser was het verhaal, dat wij aan de haven van Oudeschild vernamen: „Een poes van A. P. Dalmeijer koestert een jonge pauw!" De verslaggever er heen en hij ver nam, dat zulks inderdaad het (krasse) geval was, althans was gewéést, want de pauw acht zich op 't ogenblik al te groot om zich door een poes te laten liefkozen! Deze geschiedenis zat als volgt: een kip zat op pauweieren te broe den, 't waS het eerste legsel. Daarvan mag je nooit veel verwachten en er kwam dan ook maar één pauw op de proppen. De kip was zeer ingenomen met het pauwenkuikentje en trots als 'n pauw stapte ze met haar nieuwe aan winst rondDat kon de poes, die slechts één katje ter wereld had ge bracht, niet verkroppen en ze wist het kleine pauwtje tenslotte af te troggelen. Voortaan koesterde zij niet alleen haar eigen spruit, maar ook het geadopteerde kind. Met evenveel liefde! En het kleine pauwtje liet zich dat alles van harte welgevallen! waarna de heren krasse staaltjes van acrobatiek leverden: zij werkten zich in allerlei standen over de bok ook le vende bok die zowel in de lengte als in de breedte werd opgesteld. Nadat de dames mooie oefeningen op de brug hadden verricht trad de heer P. Schoor! naar voren. Namens de leden, behorende tot de eerste graad, sprak hij de heer Mets hartelijk toe. Onder de eminente leiding van de heer Mets was er veel cn zwaar getraind voordat men aan de wedstrijden te Breezand deel nam. Het resultaat was goed, want drit Texelaars plaatsten zich daarbij in het keurcorps! Mej. Ada Rijk bood de heer Mets na mens genoemd corps een fruithulde aan. Hierna werden rhythmische oefeningen uitgevoerd door de meisjes, brugoefe ningen door de heren, rhythmische knotsoefeningen dóór de dames en ten slotte rekoefeningen (met reuzezwaai) door de heren. C.J.M.V. KAMP Op hel kampeerterrein van De Peli kaan heeft een C.J.M.V. kamp (Chr. Jon- gemannenver.) haar vele tenten opge slagen. Iedere week komt een nieuwe groep. HARTELIJK VERWELKOMD. Jan Druif werd hartelijk verwelkomd toen hij Woensdagavond uit Indonesië in Oosterend terugkeerde. Excelsior bracht hem een serenade, een feestelijk tafereel in de Julianastraat. PHILIPS WONDERTUIN STICHTING 1940-1945 De in Mei aangekondigde Philips Wondertuin is op Texel gearriveerd. Zij heeft haar standplaats gekregen, dank zij de medewerking van B. en W., naast het Park waar vroeger het Postkantoor heeft gestaan. Zoals reeds eerder is ge meld, komt deze Wondertuin in de plaats van de Mei-actie. De batige saldi komen ten goede aan de Stichting 1940- 1945. De entreeprijs bedraagt voor kin deren 10 cent en voor volwassenen 25 ct. Zij is dagelijks doorlopend geopend. Verdere bijzonderheden zullen volgen in de Texelse Courant van Zaterdag 22 Ju li a.s. Door deze inrichting te bezoeken helpt u mede om de gezinnen van de verzetsmensen een bestaanszekerheid te waarborgen. Namens het bestuur: J. WESTDORP. OM DE MAN EN DE VROUW. Iedere Donderdagavond wordt te Den Hoorn feest gevierd: daar wordt dan de bekende en zeer populaire strijd om de man en strijd om de vrouw geleverd. H*et gaat er dan vrolijk toe, op het „Kamer- land", waar badgasten en Hoornders hun huid (hart) zo duur mogelijk trach- In te verkopen! Het fanfarecorps D.E.K. heeft hierbij een belangrijke functie, want zij zorgt voor de muziek en zodra die ophoudt moet men proberen een man resp. vrouw aan de haak te slaan. Er zijn altijd mannen of vrouwen te kort expres! en dat verhoogt natuurlijk de spanning! Het ligt in de bedoeling om de wedstrijden het gehele seizoen voort te zetten. HOE DRUK? In Wijk aan Zee, Zandvoort en Noord- wijk kunt u nog midden in het seizoen een gemeubileerd huisje huren. Ook in Scheveningen is het seizoen minder goed dan vorig jaar In Valkenburg (L.), is het beslist slecht blijkens de lijst-van-wat-nog-vrij is in de maanden Juli en Augustus. Talloze kamers, ver deeld over 44 hotels en pensions stonden er opgesomd. In Juli en Augustus is Texel daarentegen uitstekend bezet. De fout van Valkenburg bv is, dat zij succes had verwacht van een mondain karak ter. Texel zij dus gewaarschuwd. Laat Texel steeds blijven zoals het geweest is: het eiland, waar de stilte spreekt! Spaart Texel vooral voor de echte na tuurvrienden, de beste propagandisten voor „het vogeleiland".

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1