Cjrocn Twartsjexeh in het harL, I Als Texel geen eiland meer zou zijn Maar er is een oud plan om de Waddeneilanden onderling en met Noordholland te verbinden JPSÈ - Met glans er over Leeuwarder Accordeonensemble had veel succes speelde WOENSDAG 26 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6446 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld De Rooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652. Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Er bestaat 'n oud plan om de wadden eilanden onderling en met Noordholland door een dijk te verbinden en dat plan omvat voorts de afsluiting van de Zeeuwse zeearmen. I>at moeten wij eventjes verwerken... Texel geen eiland meer. Wat zouden daarvan de gevolgen zijn? Ieder voor zich kan in 'n diepgaande beschouwing de vele \oor- en de vele nadelen tegen over elkaar stellen. Wij hebben niet te klagen over het comfort van onze TESO, maar, tjonge, bij het leggen van een dijk dwars door het Marsdiep denken wij reeds aan door trekking van de spoorlijn Amsterdam Den Helder. De bewoners van De Cocks- dorp kunnen dan via Den Burg en Den Hoorn recht uit, recht aan naar het zui den afzakken. Bij winterdig behoeft niemand zich moer zorgen te maken over het gevaar van het isolement, zieken kunnen in korte tijd in het ziekenhuis te Deri Hel der of Amsterdam worden opgenomen. Dat zyn allemaal voordelen en nie mand zou zeggen: Ik ga tóch lekker met Vlas of List over! „Holio, waaht ers effe!" Horen wij al roepen: „de badgasten dan?!" Zeker, eilanden oefenen altijd een bijzondere aantrekkingskracht uit op de toerist, die allemaal iets willen gaan beleven van wat Robinson Crusoe in zijn dagen de man deed zijn en wiens roem zelfs door geen; „Bing" is overtroffen! Natuurlijk moet een eiland aan bepaalde eisen vol doen: het moet er romantisch zijn cn idyllisch. En aan die eis voldoet Texel, méér dan enig eiland in de bekende rij tot Borkum in liet nóg hogere Noorden. Heel altruïstisch; onszelf dus geheel wegcijferend, willen wij op dc bres springen voor een toerist! Hij heeft recht op avontuur, op romantiek, op een idylle, O') iets nieuws, hij heeft het ook nodig na al die driehonderd zovetl da gen van eentonig kantoorleven. Héél altruïstisch, want, acht wat een stilte en eentonigheid brengt de winter! Heen kleuren van bonte bloemen langs de wegen, geen jonge dieren nog in de wei, geen vogelkoor, geen vrolijke groep jes van toeristen in hun zo volkomen on- eonventior.ele klederdracht 't colbert- je-van-kantoor zou je maar aan het werk v an alle dag herinneren! Zeker, wat de zomer geeft, zouden wij door geen tien dijken, geen tien dammen met het vasteland kunnen terugkrijgen, maar. toch zou 't beeld van een met 't vaste land verbonden „eiland" er heel anders uitzien dan het eiland in zijn oer-staat. Reeds het zien rijden van een trein zou je een heel wat prettiger gevoel geven, zo winterdag, dan de wetenschap thans een vrij langdurige reis te moeten ma ken in verhouding tot dc korte afstand tot het hartje van ons land. En dan dit: de tegenzin in de tegenwoordige winter reis weerhoudt velen tussen Oct. en April de koffer te pakken. Als je hier en daar aan het vasteland vertelt Texelaar te zijn, hoor je wel eens misschien plagerig— opmerken: „Daar wonen mensen, die .nog nooit van het eiland zijn geweest, is het niet?!" Nu, dat behoort tot het verleden. Wij kennen tenminste niet één eilandgenoot, die nog nooit een voet aan 't Vasteland heeft gezet. Vroeger had je ze wel, dooh dat zal heus wel het gevolg zijn ge weest van de omstandigheden: hoe zal een boerenarbeider lust hebben gevoeld een halve Zondag op reis te gaan? Hij was na een week van hard werken al lang blij als-ie eens niet de deur uit hoefde! Er 's avonds zou hij nog weer onder de koeien moeten kruipen! Dan heb je ook nog hen, die uit principe Zondags niet reizen en er vroeger in de week niet aan toe konden komen. Neen, de Texelaars zouden het wat huuzelf aangaat wel toejuichen, als die dijk door 't Marsdiep werd gelegd, maar dan moest-ie niet zoveel kwaad kunnen doen len opzichte van het vreemdelin genverkeer, want de toerist, wij herha len het, lokt het avontuur, het Eiland. In verband met bovengenoemd plan schreef Dr. G. C. Soeters, secretaris VW Ameland het volgende: Aan de toekomst van ons land knaagt een hoogst ernstig en pas in de latere tijd voldoende onderkend probleem. Jaarlijks zinkt onze vaderlandse bodem anderhalve millimeter weg, of juister jaarlijks stijgt de zeespiegel ten opzichte van het vastelandsniveau. Anderhalve millimeter lijkt een te verwaarlozen ge val, maar de deskundigen denken daar anders over. Zij maken zich ongerust over het feit. dat de zontwatergrens zich aldoor verder landinwaarts verplaatst. Men neemt in de wetenschap aan. dat zo ongeveer 200,000 jaren geleden bli 't ten einde lopen van de derde Ijstijd, enorme watermassa's van de smeltende gebieden van het noordelijk halfrond, van de Poolgebieden, Rusland, Midden- Europa en de Alpengebieden de toen malige kom van de Noordzee deden overstromen en dat onder de enorme druk van het water het Nauw van Ca lais ontstond. De regelmatig verder af smeltende Poolgebieden, vooral onder de invloed van een warme golfstroom uit de Golf van Mexico, produceerden sindsdien onafgebroken dergelijke wa termassa's, dat de zeespiegel in de ver vingen eeuwen met 40 meter steeg. Een laatste groot slachtoffer van deze stijging van dc zeespiegel was de over stroming en sloping van de laatste ver binding van het Europese vasteland met Engeland ter hoogte van Texel-Yar- mouth. In de laatste honderden jaren consta teert. men een afsmelting van ijsberg en gletchers met toenemende freguentie, veroorzaakt door een voortdurende ge middelde stijging van de temperatuur. De wetensahap, die met eeuwen en ke water uit de bodem en vernielt de vruchtbaarste grond. In het Hoogheemraadschap Rijnland hoopt zich per jaar niet minder dan 350 millioen kg zout op. Op Voome en Putten bedraagt de schade van de ver- zilting aan de groenten en fruitkweek f 500,000 per jaar. Men heeft dit verziltingsproces te laat ontdekt. Men wist wel dat de zeespiegel regelmatig stijgt, maar nren heeft er niet aan gedacht, dat de gevolgen daar van zo ernstig zouden zijn. Thans zet dit zout zich reeds in de bodem af tot voorbij Amsterdam, Rotterdam en Dor drecht, daar het zeewater bij vloed tot diep in het land in slootjes en kanaal tjes opstuwt en de bodem doordringt. De enig oplossing. De regering bestudeert een radicale oplossing, welke naar het oordeel van de bodem-deskundige prof. van Veen- huizen alleen maar kan zijn: een ge heel buiten dringen van de zee uit Ne derland en het zoet maken van ons land door een gevoelig kanalensysteem. Dit geheel buiten dringen van de ze: brengt mede het recht trekken van de gehele kustlijn vanaf het waddeneiland Borkum tot aan Z.-Vlaander?n. Dus het WÊÊM I ISs SjKsS®-'' i'-'"' Dus dit zou moeten verdwijnen^. duizenden jaren rekent, voorziet dan ook in de verre toekomst een ingrijpen de verandering in de huidige water- en bodemverdeling van de aarde. Het wa ter zal nogmaals met veertig meter stij gen. Dit proces zou men verhaasten, wanneer al liet poolijs met atoomwarmte tot smelten zou worden gebraoht. Wat van Nederland zou overblijven. Indien de zeespiegel nogmaals 40 m. zou stijgen, dan zou er van Nederland vermoedelijk niet veel overblijven: een stukje Veluwe, 'n reep Oost-Nederland en de Limburgse heuvels. De rest zou onherroepelijk onder het water verzin ken zoals eenmaal Reymerswael. Men is geneigd om zich van deze sombere voorspelling niet veel aan .te trekken. Dat ligt immers nog zo ver in het ver schiet. Maar men realiseert zich niet, flat wij reeds volop in dit verdrinkings proces zitten, al staan we ook slechts aan het begin. Hoe hoger het niveau van de zee komt te liggen, iioe minder rivierwater wij kunnen lozen. Elke cm. hoger zee spiegel betekent millioenen en milli- oenen kub. meters water minder lozing. Dit lozingswater wordt constant terug gedrongen en veroorzaakt zeer veel on heil, waarvan een doorlopende en steeds toenemende bedreiging voor on ze dijken er een is. Wanneer op dit ogenblik een dijk van de Hollandse IJssel zou doorbreken (een geveer, waaraan wij altijd bloot staan) dan ontstaat er een wateroverslag van ruim 10 m. Het gevolg daarvan zou zijn, dat het gelheie Westen van ons land reddeloos verloren zou zijn. Een nieuwe zee zou zich voltrekken tussen Rotterdam Den Haag. Amsterdam en Utrecht. Getijstromen zouden ontstaan en zouden zich wegen banen en verbre den tot maohtige nieuwe zee-armen en wat er vroeger aan kanaaltjes en sloten zou zijn geweest zou spoedig cn: ind- baar volgeslipt ztjn met zand. slib en., zout. Eén der grootste en schadelijkste ge volgen van de voortdurende stijging van de zeespiegel is de toenemende ver zouting van onze bodem en speciaal van onze cultuurgrond. Wij zeiden reeds, dat het lozingswa ter in belangrijke hoeveelheden wordt teruggedrongen. Waardoor? Door de tegerovloed van het hogere zeewater. Het brakke buitenwater en het brak wordende niet geloosd wordende rivier water zoekt naar ruimte om zich uit te dijen. Kan dit. niet aan de oppervlakte geschieden, dan gebeurt het er onder. De lage polders langs de kust en de grote zeearmen weten wat dit betekent. Sinds jaar en dag borrelt daar het brak- afsluiten van alle openingen. De wad deneilanden moeten onderling en met Noordholland door een dijk verbonden worden er. verder moeten de Zeeuwse zeearmen worden afgesloten. Dan wordt de kustlijn van 1400 km op 450 km gebracht. De landaanwinst be draagt dan 375,000 ha. tot een millioen na ongeveer een eeuw van aanslibbing cn inpoldering. Zo kunnen onze nazaten de voortdu rende stijging van de zeespiegel met ge rustheid tegemoet zien, komt er meer land in boerenhand en kan de verzil ting afdoend worden verholpen. De zgn. tussenwateren. Talrijke deskundigen zijn sinds lang met de plannen bezig. Zij werken aan een gigantisch plan, dat heel nuchter „landaanwinningsplan" genoemd wordt. Volgens dit plan wordt de kust van Westkapelle tot „De Hoek" gedicht op een smalle Maasmond en enkele zcutlo- zingssluizen na. De oesterputten van de ingedijkte Zeeuwse en Zuidhollandse stromen die nen dan te verhulzen naar de overge bleven gedeelten van dc Waddenzee. Over een eeuw zal Nederland een land zijn zonder brede zeearmen. Alleen de Westerschelde en het IJsselmeer en de Dollard blijven bestemd tot boezem voor de overal elders ingedamde vloed. BEVORDERD. Aan het Gem. Lyceum te Den Helder werd Jo Kuipers, Den Burg, bevorderd van de le naar de 2e klasse; Ko de Wolf, De Waal, van de 2e naar de 3e klasse; Nelly Agter, Den Burg; van de 3e naar de 4e klasse H.B.S Frans Ze gel, Oudeschild van de 4e naar de 5e klasse HBS A. Onze oud-plaatsgenoot P. Rehorst be haalde het einddiploma gymnasium A, terwijl Lies Rehorst werd bevorderd van de 2e naar de 3e klasse H B S. WAS NIET ZOEK! „Wie heeft onze Duitse Herder ge zien?" aldus adverteerde vorige week 'n familie in dit blad. De hond was al uren zoek en vlug toog men naar de krant om nog een annonce te plaatsen. De krant was juist afgedrukt, toen de hond boven water kwam: het dier was helemaal niet zoek geweest, het lag heerlijk te dutten in de.W.C. HOND AANGEREDEN. Een hond van de heer N. Rijk, Schil dereinde, werd Zaterdag door een auto mobilist van elders aangereden, doordat het dier plotseling voor de auto stond. Het werd zwaar gewond en moest wor den afgemaakt. De baas van de ongeluk kige hond heeft een auto. Men veronder stelt nu, dat het dier de auto van zijn baas meende te zien naderen, het had nl. de gewoonte zijn baas tegemoet te ko men! Dinsdag 1 Augustus a.s., hopen de Waddenruiters te De Koog een demon stratie te geven. De badgasten die vorig jaar ook op Texel vertoefden zullen zich het programma van toen nog wel herin neren! Ook thans zullen de Texelse rui ters weer over behoorlijke hindernissen zeilen. Hun paaiden zijn goed getraind. Onlangs heeft een der Texelaars nog een mooie prestatie geleverd op een con cours in Noordholland. Misschien zullen ook verschillende badgasten, aan de demonstratie deelne men? Wij ontmoeten immers vaak toe risten, die de sporen verdiend hebben! Het Leeuwarder Accordeon Ensemble heeft onder leiding van zijn eminente directeur, de heer Piet de Vries, twee concerten op ons eiland gegeven: Zater dagavond in het Park te Den Burg en Zondagavond op het nieuwe sportterrein van SV De Koog. Wederom waren aller verwachtingen hoog gespannen, want al le gezelschappen, welke onze VVV Texel heeft uitgenodigd, om op net Gouden Boltje te komen concerteren, hebben een uitstekende naam. Neem bv. dit laatste ensemble: Het speelt in de afdeling Uit muntendheid, behaalde bij het 1.1. ge houden concours uitgeschreven door de Nederlandse Accordeonbond een eerste prijs en volgend jaar hoopt men in de Ereafdeling uit te komen. (In deze hoge afdeling spelen zeven andere ensembles, o.a. De Accordeonclub te Hoorn). Met het Leeuwarder Accordeon Ensemble is het wel vlug excelsior gegaan, want het werd eerst in 1943 door de heer Piet de Vries, musicus te Leeuwarden, opge richt! De leden van dit gezelschap beho ren tot zijn beste leerlingen, Afke de Jong, de pianiste is van meet af aan lid! In 1946 sloot men zich aan bij de Neder landse Accordeon Bond, een groot li chaam, waarbij ruim 100 amateur-accor deon orkesten zijn aangesloten met ruim 4000 leden. 23 Juni 1946 deed het L.A.E. voor het eerst mee aan een Bondscon- cours. In de 4de afdeling behaalde het met 336 punten een le prijs (er waren 300 punten nodig geweest) en tevens behaalde het toen het hoogste aantal punten in deze afdeling, terwijl de diri gent beslag legde op de 2e directeurs- prijs. Een goed begin! In October 1946 debuteerde het voor de VARA In 1947 bereikte men de 2e afdeling, in 1948 promoveerde men naar de le afdeling. In 1949 ging men naar de afdeling uit muntendheid, waarin men, zoals gezegd, dit jaar een le prijs behaald heeft. Er ging zo'n roep uit van de Leeuwardena ren, dat zij vorig jaar werden uitgeno digd om in Engeland te spelen. Die gele genheid hebben zij niet voorbij laten gaan! Er bestaat grote kans, dat zij vol gend jaar naar Zwiteserland zullen rei zen. De bekende Amsterdamse accorde- onnist, Johnny Meijer, zal dan eveneens van de partij zijn. Met 12 leden begon nen is het ensemble uitgegroeid tot 30 man. Zij beschikken over uitstekende instrumenten, zoals wij dit weekend wel hebben kunnen horen! Accordeons zijn duur, de prijzen lopen van 600 tot 2000 gulden. Zo komen wij op een totaal van 39000 gulden aan instiumenten. Het programma te De Koog was weer geheel nieuw. Dat is voor dit ensemble stellig geen tour, want naar de dirigent ons mededeelde, beschikt 't L.A.E. over een repertoire van ruim 100 nummers, marsen, concertwalsen, ouvertures, ka rakternummers, potpouries, etc. Geen „Schlagers" en populaire- of straatmu ziek, ook geen dansmuziek. De bedoeling van de orkesten, aange sloten bij de Ned. Accordeon Bond is, het publiek dat graag naar Accordeon Con certen gaat, kennis te laten maken met de goede amusementsmuziek en het aan kweken van belangstelling en begrip voor de muziek in het algemeen, en als zodanig is het werk van het L.A.B. en zijn dirigent van grote waarde. De mees te nummers welke worden gespeeld zijn door de dirigent gearrangeerd. Men speelt in 4 stemmen, met rhythmische begeleiding van piano en slagwerk. En nu de uitvoering (in het Park). Er bestond flinke belangstelling voor. On der de aanwezigen merkten wij o.m. lo co-burgemeester S. de Waard en echtge note op en de voorzitter van de WV Texel, de heer W. H. Lap en echtgenote. Het progrmma was uitstekend ver zorgd. Ook nu is het moeilijk te zeggen, welk nummer het beste vertolkt werd. Was het „De Vogelkoopman"? Of „Or pheus in der Unterwelt"? of de „Vrolij ke dauwtrappers"? Een feit is, dat ieder nummer met de grootste zorg gespeeld werd. Het ensemble genoot grote bijval en vooral de jeugdige solist Riens Tijs- ma, het jongste, 14-jarige lid. Buitenge woon was zijn „Circus Renz". Hij kreeg een open doekje. Anneke en Tjally Wiersma speelden „La belle Villageoise" Rients Tijsma en Herman Swaagman „Duetten", Itske en Jan Jensma „Voix Romancès". Groot succes oogstte ook de solo accordeonniste Griet Berkenpas in haar eigen repertoire en voortreffelijk werd ook gespeeld „12the Streets Rag", door Jan Balt en Wim Wassenaar, waar na Jan Balt nog spoelde „De Posthoorn galop" en „Oriënt Express". Dat open doekje was ongetwijfeld ook bestemd voor de dirigent, die hem op de piano begeliedde. Ook dit pianospel was uitnemend. Na de eigen succes-potpourri te heb ben gespeeld werd met het Friese Volks lied besloten. Dit was dan het einde van het 83ste concert; in De Koog zou de vol gende avond het 84ste concert worden gespeeld. De heer Oskamp dankte het ensemble van harte voor zijn optreden. „Ik mag u wel gelukwensen met zulk een dirigent, die zijn programma weet af te stellen op de smaak van het publiek!" Inderdaad, het Leeuwarder Accordeon Ensemble heeft zijn sucessen ongetwij feld te danken aan zijn voortreffelijke dirigent, een musicus, die zich onver moeid beijvert om de prestaties van zijn ensemble zo hoog mogelijk op te voeren! Een Wereldkampioen op Texel P.Roozenburg was pas 10 jaar toen hij simultaan der deze waanzinnig hoge score van Roozenburg. Weiss 1909 72 pet. Hoogland 1912 69 pet. Bizot 1925 7ff pet. Springer 1928 70 pet. Roozenburg 1948 92,5 pet. Roozenburg was toen de jongste deel nemer. Wij herinneren ons, zo vervolgt 't blad, hoe hij, 10 jaar oud, simultaan speelt en de oud-kampioen v. Z.-Holland, Niestadt, niet meer dan remise bereiktl In 1942 wint hij, 18 jaar oud, de mees terstitel. Op zijn 19e is hij kampioen van Nederland en is dit nogmaals in 1948, waardoor hij tevens de titel van groot meester behaalt". In Den Helder speelde de heer Roo zenburg 22 Juli jl. tegen 48 dammers; met het resultaat: 30 partijen gewonnen, 14 remise en 4 verloren. Het opgetogen bestuur van H.D.C. deelde ons mede, dat het talrijk opge komen publiek zeer had genoten en bui tengewoon voldaan huiswaarts keerde. Ook de blindpartij tegen de Helderse dammer José, een der sterkste Helderse spelers, werd door de heer Roozenburg gewonnen. Naar wij vernemen logeert Roozen burg in Hotel De Graaf. Hij blijft een volle week op het eiland. Velen zullen willen deelnemen aan de simultaanwedstrijd. Dat kan, want iede re dammer, badgast en Texelaar, is van harte welkom! to*>T Vrijdag 28 Juli a.s. speelt de Wereld kampioen dammen, P. Roozenburg, een simultaanwedstrijd en een blinde partij in het „Casino". De redactie van het blad „Het Damspel" schreef: „Roozen burg is, all-round gezien, de beste spe ler, de meest constante althans, die de damwereld ooit kende. Weiss was bril- lanter, Hoogland minder, Springer lager, met vele remises in zijn score. Bizot komt er nog het dichtste bij, doch is te kortstondig. In een dergelijk tournooi (bedoeld werd het wereldkampioenschap 1948) 37 van de 40 punten te behalen is een mirakel. Ook de prestaties van Fa- bre, Raichenbach en Ghestem liggen on-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1