ilapj De moeilijke keus TEXEL Het verhaal van zijn wording "WEE EN RES. Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg DE „VROUWE MARIA". Door de R.K. Toneelclub „St. Jan" is in studie genomen De „Vrouwe Maria", vissersspel in 3 bedrijven door Arie de Lugt. Het ligt in de bedoeling dit stuk in het laatst van October op te voeren. MUSEA, TENTOONSTELLINGEN Het Texels Museum is dagelijks ge opend van half negen tot half zes. Zon dags gesloten. Dit museum ligt in de Westermient tussen Den Hoorn en De Koog. In de N.H. kerk te Oudeschild kunt u een tentoonstelling van oudheden be zichtigen. (Nagenoeg alles heeft betrek king op de geschiedenis van Oudeschild en de N.H. Gemeente van dit dorp, wel ke thans 300 jaar bestaat). Dagelijks ge opend van 2-6 uur. S.V. Texel. Onze adspiranten hebben weer een prachtweek in Arnhem, Jeugdsportkamp van de KNVB, beleefd. Het weer was uitstekend en de verzorging eveneens prima en ruim voldoende eten. Brood in overvloed, ruime belegging, 's morgens thee, 's middags melk: per 2 jongens een fles. Een mooie ruime cantine, waar de jongens buiten het sportveld en het kamp een beste gelegenheid tot verbroe dering hadden. Plechtig werd het kamp Maandagmiddag 1 uur door de kamplei ding geopend en een begroetingswoord door de loco-burgemeester van Arnhem namens het gemeentebestuur gesproken, waarna onder de tonen van ons volkslied de vlag werd gehesen. Alle Kampbewo ners waren daarbij in hun sporttenue gestoken, er waren ongeveer 450 jeug dige spelers uit alle streken van ons land aanwezig. Het voetbaltournooi was omvangrijk. We hebben er prachtig spel gezien en dus veelbelovende voetballers. Onze tekort komingen traden duidelijk naar voren en alleen een intensieve training zal een aantal onzer adspiranten tot dit peil kunnen opvoeren. Dinsdag vingen de wedstrijden aan. Adsp. B moest het tegen Gouda C afleg gen nadat ze geruime tijd prachtig spe lend partij had gegeven. Met 3-0 werd verloren, 's Middags werd van Swift met 3-0 verloren. Ook tegen Fluks C konden ze het niet houden. Texel A begon tegen Swift goed en won met 5-0, tegen Wilh. Vooruit werd 0-0 gelijk gespeeld en van Monster werd met 2-0 verloren. Door strafschop pen werd de volgorde: 1. Monster, 2. Wilh. Vooruit, 3 Texel en 4 Swift en zo kwamen we toch nog met een medaille thuis. Dinsdagavond werd een open- luchtfilm „Toendra" vertoond. Een prachtfilm met schitterende natuuropna men uit het koude noorden. Woensdag werd aan voetbal besteed, 's avonds speelden de leiders tegen el kaar. Donderdag werd aan alle deelne mers een tocht aangeboden, een dagtocht naar de Westerbouwing en Golfslagbad „de Doorwerth". Wandelen naar de Rijnkade, daar op de boot naar de Wes terbouwing, wandelen naar „de Door werth", een prachtig natuurbad tussen de bossen waar de jongens naar harte lust hebben genoten. Het was prachtig weer, 's middags begon de lucht wat te 51. Rrrrrrr! Woest maaide de propel ler van het vliegtuig door de pilaf en door de hoedenvoorraad; hele en halve hoofddeksels, planken, wielen rijst met krijten, alles vloog in een wilde warre ling door de lucht. Maar de piloot lette er niet op; de machine scheerde rake lings over het plaveisel en toen.toen lukte het hoor! 52. De machine ging weer omhoog; Laten we tenslotte nog even naar het zuiden van het eiland gaan om te zien hoe zich daar in de loop der tijden het land steeds meer vergroot en het Mars diep bijgevolg steeds meer vernauwd heeft. Na de aanwinning van de kleine polders in de 16e eeuw is er eerst een hele tijd lang niets gebeurd. Het eiland hield op bij de duinerij die nu de noor delijke begrenzing van de Mokbaai vormt en indertijd zich veel minder ver oostwaarts uitstrekte. Nu kent ieder de kaart van ht Kurische en Frische Haff: landtongen voor de kust gevormd, die zodoende een baai van de zee afsnijden. Ook op de kaart van Denemarken en Z. W.-Frankrijk zijn verscheidene voorbeel- betrekken en 's avonds goot het van de regen, maar in de tenten was het droog en de cantine was in deze tijd een prettige uitkomst. Vrijdag, finales der tournooien, maar wij gmgen met 15 jongens winkelen in Arnhem, wandelend dor het prachtige park Sonsbeek, met z'n mooi waterval letje en fantastische vissen in de grach ten. Wij brachten een bezoek aan het aquarium, waar we ook de teelt van kar pers enz. konden zien. 's Middags woon den we de slotwedstrijden bij en 's avonds de feestelijke prijsuitreiking. De laatste avond is het meestal onrus tig en ook deze keer was het geen uit zondering, maar we kregen voldoende rust en 's morgens waren we al weer vroeg present om ons gereed te maken voor de terugtocht. Een hartelijk af scheid, enige prettige woorden van de kampchef en met een spijtig gevoel, maar volkomen verheugd over het geno- tene, keerden we huiswaarts, waarbij ve le jongens elkaar beloofden volgend jaar opnieuw mee te gaan. met een zwaai scheerde ze over een der vele moskeeën heen; het scheelde maar een haartje, of ze was tegen de mina ret (1) aangebotst, en als dat gebeurd was, nu, dan hadden ze het zeker niet naverteld! 1) Minaret slanke, witte toren, bij een moskee. Van de omgang af worden de mohammedaanse gelovigen 5 maal daags door de „Muezzin" tot gebed op geroepen. den hiervan te vinden en dat is nu alle maal precies zoals het hier op Texel maar dan heel in het klein ook is ge gaan. Er lagen dan dikwijls al zandpla ten voor de kust en hierop vormde zich dan een duinenrij, die zich tengevolge van de westenwmden in ons klimaat naar het oosten uitbreidde. Soms hielp de mens hierbij door het beplanten van eenmaal gevormde duinen of het aan leggen van een stuif dijk in het verleng de van zo'n duinenrij. Vermoedelijk is zo ten zuiden van Den Hoorn een baai van de zee afge- snoerd. Veel weten we daar echter niet meer van. Een tweede rij ligt ten zui den van de polders de Kuil en Hoorn- der Nieuwland. Deze duinen wandelden steeds verder naar het oosten en zo ont stond hier een grote inham. In 1768 ESFERANTO-KOLONIE. Vele Noord-Amerikaanse bladen pu bliceerden een artikel over het experi ment van de gebroeders Smith, die be kend zijn geworden uit hun tocht over de oceaan met een kleine zeilboot, wel de naam droeg van „La Espero" (De Hoop). Zij bevinden zich thans te Halifax (Nieuw-Schotland) en houden zich bezig met het bouwen van boten, maar wer ken ondertussen aan de verwerkelijking van hun doel: het stichten van een kolo nie, waar Esperanto de voertaal zal zijn. UNIFORME, TYPISCHE GROEP. Zoals gemeld zijn vorige week door de exporteur H. J. Keijser Dzn., weer fok schapen (36) naar Peru gezonden. Bij de exportkeuring aldus deelt men ons van deskundige zijde mede bleek, dat het een uniforme typische groep fok schapen was. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 20 Aug. 12e Zondag na Pink steren. H. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur. In Den Hoorn 7,30 en 10 uur. In Oosterend alleen om 10 uur. Communieuitreiken begint achteraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en m de bijkerken voor en na de Missen. De 2e collecte met schaal is voorgeschreven v. d. St. Pieterspenning. Al degenen, die hun eerste communie gedaan hebben en dit jaar nog geen 12 centen betaald hebben worden verzocht dit te doen. Het geld is voor de Paus. Ie zakje school en 2e zakje kerk. Het lof is t.e.v. St. Jo annes de Doper met rozenkrans en lita nie van de Zoete Naam met de intentie v. d. overledenen v. d. parochie. Deze week zijn de H. Missen om 7 en 8 uur. Door afwezigheid van een kapelaan ver valt de 3e H. Mis. Dinsdag gez. Requiem om 8 uur v.d. ingeschrevenen op de doodceel. Des avonds sluitingslof van de week van gebed en eerherstel t.e.v. het Onbevlekt Hart van Maria. Woensdag geen Mis om 7 uur maar wel om 7,30 in Den Hoorn. Des avonds St. Josephlof met gebeden v.d. op de schaal neeerge- legde intenties. Donderdag geen Mis om 7 uur maar wel om 8 u. in Oosterend. Zaterdag geen Mis in de kapel. Ro zenhoedje om 6 uur en biechthoren van 5-9 uur op de hele uren. Zondag a.s. zingt in de Hoogmis op het koor mee 't jongenskoor van de kerk van Laren. werd het gehele stuk bedijkt en ontving de naam van polder Den Hoorn en Burg. Niet naar de zin van de zee echter, die in 1796 de dijken vernielde en alles verzwolg. De gronden bleven drijven zo als dat heet, totdat een halve eeuw later pas, 1846-1847, de herwinning gelukte. Zo is de Prins Hendnkpolder, zoals de nieuwe naam luidde, ontstaan. STAMBOEKSCHAPEN. Dinsdag 19 September zal te Rotter dam een zgn. verkoopdag van stamboek schapen worden gehouden. Deze dag aldus een deskundige biedt een rui me keus voor hen, die iets willen aanko pen. DE COCKSDORP—VLIELAND V.V. Dagelijks van De Cocksdorp: 9,15; 14,30 Van Vlieland, de Hors: 10,30; 15,45. Op deze diensten rijden autobussen naar de Noordoostkust van Texel en bij de aanlegsteiger aan de Vliehors staan een Jan Plezier en een vrachtauto en/of jeep gereed. De groei ging door. In aansluiting op de nieuw gevormde duinen in het zui den werd in 1846 een stuifdijk aangelegd door ingezetenen van het dorp Den Hoorn(!) en deze snoerde een nieuwe baai van de zee af: de Mokbaai Ten zuiden van de Mok vormde zich na 1870 de vierde duinenrij, die op zijn beurt weer een baai van de zee afsnoer- de. Deze baai werd een duinvallei, de oostelijke ingang stoof dicht en er ont stond tenslotte een prachtig duinmeer. Dit is het bekende natuurmonument de Geul. Doordat de geschiedenis zich hier herhaalde ontstond later nog de Buiten- Geul als een nieuw natuurgeschenk. Dat nog verder naar het zuiden het voorma lige eilandje Onrust is weggeslagen, za gen we reeds aan het begin van dit ver haal. Zo is Texel dan geworden tot wat het nu is De natuur heeft het in sa menwerking met de mens opge bouwd en nog steeds vindt deze op bouw, dikwijls ook afbraak, voort gang. Wat er van komen kan weet niemand, maar op het ogenblik kan Texel gerust een van de mooiste plekken van ons land genoemd worden. Dat komt natuurlijk, door dat meer dan 3500 h.a., vooral stranden en duinen natuurmonu ment zijn. (Wat misschien vrij veel lijkt, maar voor een buitengewoon dicht bevolkt land als het onze toch niet overdreven mag heten). Maar ook en zeker niet in de laatste plaats komt het, doordat het land schap nier zo fraai in harmonie is met de natuurlijke gesteldheid van het verdere eiland, iets wat we in andere dicht bevolkte delen van ons land, waar de natuur dikwijls bijna doodgedrukt schijnt te wor den, maar al te zeer missen. ROELOF VAN URK. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 6,25; 7,50; 9,50; 11,50, 14,40; 15,50; 17,55. Van Den Helder: 6.40; 8,15; 10,30; 12,10; *13,20. 16,30; 17,40; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; *13,20; 16,40 19,30. In de gids der Ned. Spoorwegen staat resp. vermeld 13,10 en 13,15. De boot vertrekt echter op alle dagen te 13,20 uur. (Jennie stoffen zfjn populan voor sportieve zowej als vooi meer geklede toiletten Dr- ruit staal ook bijna ieder een. een geruite rok of blousf met een kort jasje, ot eer geheel geruite iapon. zijn g<- wilde drachten De laatst» tijd is ook de geruite mante populair, omdat deze draag baar is bij vele toiletten De modellen van geruit» toiletten houden we bij voor keur zo eenvoudig mogelijk omdat de stof zichzelf gar neert. Vooral als we de run gedeeltelijk recht en gedeel telijk schuin verwerken, kan het een smaakvol geheeJ worden Willen we echter een japon tóch garneren, dan doen we het beste hier voor een effen kraagje en manchetten te nemen, die we in een goed afstekende tint kiezen. De afgebeelde modellen zijn beide van een geruite stof, doch heel ver schillend van genre. K 4075/12 De geruite stol van deze japon is geheel schuin genomen Het is een buitengewoon vlot modelletje. De leuke steekzakken staan een klem beetje uit De aardige halsgarnering en de driekwart mouwen' geven een charmant effect Benodigd voor 92 cm bovenwijdte 3.75 m stof van 90 cm breedte R 4074/12 Wanneer we in de vacantie een fietstocht maken, is dit ansemble een zeer geschikte dracht Benodigd voor 96 cm bovenwijdte circa 5.10 m. stof voor de rok en 2.95 m. voor het windjack, beide van 90 cm. breedte De knippatronen van deze modellen zijn uitsluitend per postwissel óf 095 bij „Bella' Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht te bestellen K 4075/12 is verkrijgbaar voor 92. 100 en 108 cm. en K 4074/12 voor 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit .Bella Hei Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van deze krant. *"22 Nadruk verboden. door G. Th- ROTMAN- "4T. DE fJlEUWBEDDKTt: TOLD KR vn, I.S3 5". FEUILLETON 9.1 Op je gezondheid, zus. zei Dick vrolijk terwijl hij zijn glas ophief Ze nam haar glas en klonk met hem. Jilly, je bent een engel geweest. Maar dat ben je eigenlijk altijd geweest. Hoe heb je het in 's hemelsnaam voor el kaar gekregen? Ik heb je gezegd, dat ik daarover niet kan spreken, Dick. Nou goed dan zeggen we niks. Hij was alweer helemaal vrolijk, uit gelaten bijna. Ze hoopte maar, dat hij zijn les geleerd had en voor het vervolg stipter zou zijn. Nu was hij als door een wonder gered, 't soort wonder, dat niet tweemaal geschiedt in een mensenleven. Dick nam nog een glas port. Om hen heen dommelde Londen in de warmte van de Juni-avond. De wolken waren weggetrokken In haar leven scheen ook weer de warme zon, al was ze dan ook verloofd met een vrouwenha ter, die waarschijnlijk verlangde naar 't ogenblik, waarop hij zijn ring zou terug krijgen. HOOFDSTUK IV. Het was morgen. In het mooie, kleine etui zal de glan zende saffier bewijs van de wonder lijkste overeenkomst, die ooit tussen twee mensen gesloten was. Maar nie mand zal er ooit van weten, zei Jill tot zichzelf, terwijl ze het ontbijt begon klaar te maken. Dat was elke morgen 'n drukte! Dick moest op tijd klaar zijn voor kan toor. Hij was net een kind, wist niet jvaar hij zijn das en boord gelaten had, zocht naar dingen die vlak voor zijn neus lagen. Jill, heb je 't water al klaar? waar zijn de meisjes nou? Ik. Als eindelijk de deur achter hem was dichtgegaan en zijn voetstappen op de trap niet meer te horen waren, kon ze weer aan zichzelf denken. Toen ze die morgen in de winkel kwam was madame er al. En ze was in een van haar slechte buien. Freda trok een veel betekenend gezicht legen Jill, toen die binnenkwam. De bloemen van Covent Garden wa ren lang zo goed niet als de vorige da gen. Kijk die rozen nu eens! Veel te ver open. Die zouden vanavond al on verkoopbaar zijn. Zelfs de orchideeën waren niet zoals het behoorde. Het kwam door de warmte natuurlijk, zei Freda. De warmte? Je tante! zei mada me. De bloemen waren niet behoorlijk verpakt en behandeld. O tegenwoor dig kon je op niemand meer vertrou wen! Ze was misselijk van dat gedoe, van haar winkel en van de domme ant woorden, die ze van haar meisjes kreeg. Ze moest zuiveringszout nemen, zei Freda zacht tegen Jill. Jill verbeet een lach. Ze was bezig haar groenlinnen jas aan te trekken. Het zou druk worden vandaag. Die mr. Sin clair trouwde en de bruid, die ook Jill heette, had muurbloemen willen hebben voor haar bruidsbouquet. Die moesten in fijne zilveren pijpjes gestoken worden, waarin vochtig mos zat om ze goed te houden. Er waren bijna geen bloemen, waarvan je lastiger een bouquet kon maken dan muurbloemen. Freda kreeg het te kwaad met die zilveren stelen. En wat voor groen moet er in 's hemelsnaam bij? riep ze wanhopig. O, Jill, help me alsjeblieft! Ik krijg het nooit gedaan. Jill nam een paar lakken witte, wel riekende clematis die ze er door werk te. Het groen daarvan paste ook goed bij de muurbloemen. Het maakte een uitstekend geheel. Als ze 't maar goed vindt, zei Fre da. Jill maakte de bouquet in orde. Het viel niet mee en het kostte haar veel tijd. De morgen ging voor een groot deel heen met dat werk en toen ze de laatste nand er aan legde (met een auto voor de deur, om de bouquet te halen en de moe der yan de bruid opgewonden aan de te lefoon). stapte Hug Clare de winkel bin nen. Ik zal hem wel bedienen, zei Freda. Hij moet die rozen maar hebben, waar over madame zo te keer ging. Hij haalt zoveel bloemen, dat het niet erg is als er een paar rozen gauwer uitvallen dan anders. Neen, zei Jill, ik ga naar hem toe. Strik jij maar even die lint. Grote goedheidFreda stond haar met open mond aan te kijken; maar Jill wachtte niet en liep vlug de winkel in. Hugh Clare stond over een grote bak met vergeetmijnietjes gebogen. Hij zag haar niet aankomen zodat ze gelegen heid had hem even ongemerkt op te ne men. En ze moest onwillekeurig denken hoeveel meisjes jaren van haar leven ge geven zouden hebben om in haar plaats le kunnen zijn, als ze iets van die ge heimzinnige overeenkomst hadden ge weten. Alleen zij vond het akelig, ang stig, moeilijk. Ze haalde de schouders op. Waarom had ze cok zo'n zonderlin ge gewichtige aard. Zo? zei hij, toen hij haar zag. Dag Jill. Ik moet weer bloemen hebben. De ze rozen lijken me wei goed. Ze schudde het hoofd. Die zijn te ver, zei ze, ze zullen gauw uitvallen. Vind je de irissen niet beter? Ze nam een vaas vol irissen en zette die bij hem neer. Die zijn werkelijk mooi. Zal ik ze sturen? Hoeveel? Neem er vijf en twintig. De mooi ste. En stuur ze niet Je moet ze zelf brengen vanavond na sluiting. Ze begreep wat hij bedoelde. Zij moest zijn moeder ontmoeten. Haar hart stond een ogenblik stil. Mrs. Clare was niet jong meer en ziek. Ze kon wel lastig zijn en critisch ontevreden. Wie wist hoe moeilijk het zou zijn! Angst kwam in haar op. Ik zou uitgaan vanavond begon ze. Hugh stond haar aan te kijken. Hij zei - niets. Het was of hij eenvoudig belang stellend luisterde, maar ze zag duide lijk, dat hij vond, dat ze zich niet be hoorlijk gedroeg. Het was net of hij wil de zeggen: Begin je nu al je woord te breken? Dat gaf haar een schrik. Ik zal ze brengen, zei ze. Hij haalde zijn portefeuille uit zijn zak en nam daar een kaartje uit, alsof moest worden gepakt. Maar zij zag, dat er iets op geschreven stond. Hij knikte als wilde hij zeggen: Voor jou. Op het kaartje stond het verzoek of zij die middag om half twee in de Berkeley wilde komen om een kop koffie met hem te drinken. Dan zou hij haar nadere in structies geven. Zij knikte. Vreemde gevoelens bestormden haar, toen hij weg was. Was zij zijn dienstbo de, dat hij haar instructies moest geven? Dacht hij misschien, dat zij zich niet be schaafd zou gedragen bij zijn moeder? Het was afschuwelijk! Maar toen ze ver der doordacht, moest ze erkennen, dat instructies niet misplaatst waren bij 'n zakelijke overeenkomst. Hij had haar een grote som gelds gegeven en hij ver wachtte niet anders dan dat ze hem daarvoor geven zou, wat hij gevraagd had. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4