(fro en 'Zwartsjexels in het L, Malse runderlappen gestolen op klaarlichte dag Is „Hoornder Dief geen vegetariër Arnhemmer had he opgespoord nci snelle jacht Rode Haan kon worden overmeesterd Morgenavond Concert Wanneer Wie heeft dat gedaan WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 TEXELSE 63e JAARGANG No. 6457 COURANT Uitgave N.V- v-h. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Geheime zender in de Westermient DE TIENDUIZENDSTE. Zaterdagmiddag om 12 uur mocht ons Texels Museum zijn tienduizendste be zoeker ontvangen. Het was de heer G. H Neville, Directeur van Diepenbrock Reigers N.V., le Ulft (privé-adres voor felicitaties Hoflaan 4, Dieren). Zo heeft ons museum het record van vorig jaar geslagen, want toen werd de tiendui zendste bezoeker EEN dag later ge noteerd. MONNIKENDAM KREEG HAAR KERMIS TERUG! De gemeente Monnikendam heeft voor het eerst sinds 37 jaar weer Kermis ge vierd. In de eerste wereldoorlog werd dit oud-Hollandse vermaak niet gehouden en in 1918 werd de kermis geheel afge schaft. Eerst dit jaar ging de gemeente raad er toe over dit attractieve volks vermaak weer in te voeren WIE WIL NAAR DE OLIEVELDEN? Op 7, 8 en 9 September a.s. houdt de Vereniging van Oudleerlingen een ex cursie naar de D.O.M.O te Beilen, de olievelden te Schoonebeek, de Achter hoek en de Jaarbeurs te Utrecht. Er wordt overnacht in Laren (Gelderland) bij Oudleerlingen van de Landbouw school aldaar. Aangezien de bus nog niet is volge boekt, bestaat er voor belangstellenden gelegenheid om deel te nemen. Voor de olievelden is het gelukt deskundige ge leide te krijgen, wat gezien het enorme aantal aanvragen een unicum is. Al leen hierdoor is het reeds waard de ex cursie mee te maken. De kosten bedra gen f 25 per persoon. Meer dan 30 perso nen worden niet meegenomen. Wil men dus mee, dan gelieve men zich met spoed op te geven bij de heer C. P. Laan, Ko- gerstraat 21, Den Burg, telefoon 126. „HALLO VOSSENJAGERS, hier is XPAOGZ, jullie zijn vlak in de buurt, wij horen de takken kraken. aldus Wim Grisnich voor zijn „geheime zen der", welke Zondagmiddag 't doel was van 17 groepen peilontvangers- Om half een waren ze op het Gerritslan- derdijkje gestart om de Geheime Zen der te zoeken. Iedere minuut vertrokken de deelnemers met hun kleine appara ten, zo op het eerste gezicht een dood gewoon kasije met een boog erop. Maar dat doodgewone kastje had een voor de vossenjagers waardevolle in houd: daarbinnen in zat een peilont- vanger en die zou hen in staat stellen om de vos te pakken te krijgen. Hield je de ontvanger in een bepaalde rich ting dan had je al gauw door op welke lijn de geheime zender zat- Die lijn werd met een gradenboog nauw keurig over een kaart van de Wester mient getrokken en vervolgens spoedde men zich enige honderden meters naar links of naar rechts om een nieuwe lijn te trekken: waar die twee lijnen elkaar kruisten zat de Geheime Zender. Maar die Geheime Zender zat niet in de buurt; de avond te voren hadden Wim Grisnigt en zijn assistenten de Geheime Zender (GZ) opgesteld in een der dicht ste bossen van de Dennen, helemaal in het zuiden, tussen het Natte Vlak en de Okusweg, dus niet ver van de hoeve „Heidehof". Het was daar zo'n weelde van takken en twijgen, dat Wim c.s. de volgende morgen een hele toer hadden om de plaats van de GZ te vinden. Deze was ondergebracht in een tentje van groen linnen, ook de antennedraad was groen. Tussen de startplaats en de GZ stond zo'n 2% km. bos en het is dus een op merkelijke prestatie geweest van de heer Kleinsma uit Arnhem om de GZ reeds na een uur te pakken te hebben gekre gen! Hij is dan ook een zeer geroutineer de vossenjager, die al heel wat prijzen in de wacht heeft gesleept. Eén van de 17 groepen slaagde er niet in om de GZ te ontdekken. De deelnemers kwamen van heinde en ver: uit Den Haag, Den Helder, Alkmaar, Langelijk, Haarlem, Schagen, Amsterdam,, het Gooi en uit Texel (de heren Henk Hillen en Wim Timmer). Zij namen voor het eerst aan een vossenjacht deei en plaatsten zich als nummer 33 Geen slecht begin dus! Wij waren in de gelegenheid gesteld orn de jacht bij te wonen. Wij zullen onze lezers de technische bijzonderheden be sparen. Wel zij opgemerkt, dat de pei lingen veelal afwijkingen vertoonden door de aanwezigheid van prikkel- en schrikdraad. Iedere vossenjager bezat een kompas (de inclinatie was 7 graden). Zodra men niets meer door de peilontvanger hoorde, wist men: ,,Wij gaan de goede richting uit" en zo liep men dan achter het kastje met de boog aan, alsmaar wenkend en zwenkend. Soms door de mooie laantjes van onze Dennen, soms ook door dicht bos! Om half 2 had de heer Klemsma de GZ opgespoord de mannen konden dus worden gegrepen en de Geheime Zender in beslag worden genomen, zo 't hier ernst was en geen spel. Sport" zou Wim Grisnich ons corrigeren. Inderdaad, dit is een prachtige sport: U had van de partij moeten zijn! Of, lezer, heeft u hem op de 80 meter band gevolgd? Bij het Museum bevond zich de con trolepost, waar de gemaakte kruispeilin gen bekeken en genoteerd werden; iede re afwijking kostte strafpunten! De win naar wist de afstand van het Museum tot de plaats van de GZ in een half uur af te leggen, daaruit blijkt, dat hij dik wijls hard gelopen heeft! Trouwens alle deelnemers gingen haastig te werk! Toen wij arriveerden waren reeds verscheide ne groepen binnen. Er werd gefluisterd om de plaats van de GZ niet te verraden. Toen de binnenkomst van volgende groe pen „te lang" duurde, gingen de (dorsti ge) jagers die hun doel hadden be reikt naar „Bosch en Duin" om de inwendige mens wat op te frissen. Wij bleven echter bij de Zender. Telkens kwamen nieuwe groepen binnen. De klok wees reeds kwart voor drie toen wij nog een groep (er moesten er nog twee komen) hoorden naderen. Wij hoorden de MARKT. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat in verband met de te houden Fokveedag de weekmarkt op Maandag 4 September a.s. geen door gang zal vinden. Standplaatsen voor marktkramen en -stallen, ijswagens e.d. zullen niet wor den verleend. Het zal veehouders verboden zijn op de Fokveedag zelf stro op het marktter rein aan te voeren. Texel, 25 Augustus 1950. Burgem. en Wethouders voornoemd, De loco-burgemeester, S. DE WAARD. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. In dc Westermient takken kraken, ja, je kon ze zelfs horen lopen, de spanning steeg bij iedere stap, maar ze gingen voorbij. Een half uur lang peilden zij in de onmiddellijke om geving zonder de Zender te kunnen ont dekken. Om half vier werd gesloten. Eén groep was toen nog steeds niet binnen, ze waren echter vlak in de buurt ge weest! In „Boch en Duin" werden de prijzen uitgereikt. Nr. 1 %vas de heer Kleinsma uit Arnhem, 2. de heer Zaaijman uit Bussum, 3. de heer Pnieman uit Oud karspel. De prijzen werden uitgereikt door de heer J. Salie, voorzitter van de afdeling Den Helder van de Veron (Ver. voor experimenteel radio-onderzoek in Nederland), welke afdeling deze vossen jacht georganiseerd heeft. De prijzen bestonden uit een luidspreker en diverse radio-onderdelen, zoals radiolampen. Ook was een leger korte golf ontvanger uitgeloofd. Nog enige tijd bleef men in de beste stemming bijeen. Wie? Allemaal radio monteurs? O, nee, deze sport wordt be oefend door tandartsen, onderwijzers, timmerlieden, doktoren, ingenieurs, monteurs, „boeren, burgers en buiten lui". De kans bestaat, dat men volgend jaar wederom een vossenjacht op Texel houdt. Wie haar meemaakt beleeft enige kostelijke uren! TEXELSE MARKT. Den Burg, 27 Aug 1950. Aangevoerd: 10 koeien f800-f950; 6 pinken f380 f480, 15 graskalveren f 300-1 350; 70 lammeren f 40-f 5540 schapen f 85-f 95; 22 biggen f SO-f 75. LANDBOUWSCHOOL TEXEL. Donderdag 31 Augustus opent de Landbouwschool haar poorten weer voor de nieuwe cursus. De eerste klas komt die dag op school. De deelname is niet geweldig groot, zodat er nog plaatsen over zijn. Mochten er nog gegadigden zijn dan kunnen ze zich opgeven bij het hoofd der school, die gaarne inlichtingen verstrekt. Ook plaatsing in hogere klassen is in sommige gevallen mogelijk. Hiervoor stelle men zich in verbinding met de heer C P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, het hoofd van dc Landbouwschool. De eerste klas moet nu 3 dagen naar school komen, nl. Maandag, Donderdag en Zaterdag (alleen 's morgens). Op Za terdag wordt les gegeven door de heer J. Buisman. De tweede klas heeft de Dinsdag als schooldag, de derde klas de Woensdag en de vierde klas de Vrijdag. In de motor- en rijwielwerkplaats van de fa. gebr. M. en A. J. Vonk, Hoger- straat, Den Burg, brak Vrijdagmiddag omstreeks half vier een felle brand uit. Door onbekende oorzaak sloegen de vlammen hoog op uit een spoelbak, die met olie was gevuld. Een hierop staande motor brandde eveneens in minder dan geen tijd als een fakkel, alsmede de werkbank Ogenblikkelijk werd groot alarm gemaakt en van alle kanten ser iën hulpvaariigen toe. Met zes schuim- blusapparaten trok men ten strijde en via een in het plafond gelegen ven ster werd een grote hoeveelheid zand op het vuur gestrooid. (Uit de zandbak van Bakker Timmer's kroost) Toen de brandweer gealarmeerd werd stonden bij de Boerenleenbank juist enige krui wagens met zand en ook die werden naar het terrein van de brand gereden, en spoedig verscheen ook de brandweer, die water uit de nortonpomp aanvoerde. Inmiddels gingen rappe handen over tot ontruiming van de winkel, waarin zich o.a. 16 fietsen, radio-toestellen, stofzui gers, banden, enz. enz. bevonden. Dit was in minder dan geen tijd geschied. De brand kon gelukkig binnen de grenzen van de werkplaats worden ge houden, maar de schade was daar zeer aanzienlijk. De vlammen hadden naar alle kanten heengegrepen: het interieur was zwaar beschadigd. Een motorfiets en twee fietsen waren verloren gegaan, een groot aantal busjes smeerolie was van zijn inhoud beroofd, verschillende stuk ken gereedscnap waren vermeld. De fa. was verzekerd. Morgenavond, Donderdagavond 31 Augustus, hopen Texels Fanfarecorpsen de R.K. Gemengde Zangvereniging Con Amore, een concert te geven in het Park te Den Burg. Wij meldden dit reeds In dit Park, dat zo'n prachtige mu- ziekms rijk is, een podium voor allen, die streven naar verhoging van het cul turele peil, in dit park zijn al heel wat concerten gegeven, instrumentaal en vo caal en zelfs hebben turners er de fraai ste sprongen gemaakt. Op dit podium hebben de directeur van onze VVV Texel en andere goed van de tongriem gesneden, prominente figuren, concerten geopend en gesloten en daarbij veel lof toegezwaaid. Deze plek is velen ver trouwd geworden. En morgenavond zul len weer velen hier zijn. Om te luiste ren naar hetgeen de Texelaars ten ge hore zullen brengen. Ons viel op, dat de concerten, welke de Texelse vereni gingen gaven minder goed bezocht wer den dan die welke overkantse gezel schappen voor hun rekening namen. Dat bevreemdt ons emgeimate, want onze corpsen en verenigingen hebben, gezien hetgeen zij presteren, recht op veel pu bliek Dat er motgenavond, op de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina vele luisteraars in het Park zullen zijn, wensen wij de uitvoerende ensembles van harte toe. Wanneer zal de datum wezen, Van des Burgemeesters komst? Koffiedik of sterren lezen. Daarin zijn wij om het domst. Onze Loco's doen hun best Om voor heel 't gezin te zorqen. Maar een vader hoort in 't nest, Dan pas zijn we goed geborgen. Sinterklaas weet goed te kiezen. En al duurt dit nog wat lang, Heel het eiland éen surprise, 't Is in 't algemeen belang Vijf December, dag van pakjes. Pret en jool en soms ook spot. Burgemeester, komt u strakjes, Deelt u mee in 't feestgenot! Z.E. 118 Texel. A. v. L.-S. Zaterdagsmorgens bij de koffie, Lezen we de Tesselaar. 'k Vond daarin mijn lijmpje prijken, 'k Was er trots op, reken maar! Redactie schreef: 't sluit als een bus, Maar IK ving alleen een dooie mus. Als ik 't begeerde boek wil winnen, Moet ik met een datum beginnen Van des burgemeesters installatie, Da's voor de tweede keer, daar gaat-ie Lang zal het toch niet meer duren, 't Is géén gezicht om naar dat lege huis te turen. 'k Raad het Bestuur van Texel aan, Hang voor de ramen wat vitrage, dat zal beter staan. Maar niet langer meer gezeurd, 'k Hoop, dat het één November gebeurt. E- G. R.—K. UITSLAG AANBESTEDING. Dooi de architecten G. C. Brakel, te Haarlem, werd namens de heer H. J. Keijser Czn., te Den Burg aanbesteed de bouw van een woonhuis aan de Wever straat het woonhuis, dat hier vroeger stond, werd 6 April 1945 tijdens de Rus senoorlog verwoest. De uitslag van deze aanbesteding was: Fa. Wed. I. Voigt, in massa, zonder schil derwerk f 20,300,rnet schilderwerk f21,200,Fa. Duin, in massa, zonder schilderwerk f 20,650,met schilder werk f21,500,De volgende schilders schreven in. J. J Vonk f910; D. G. Too- lens f 853 en K. Smidt f 824. ONWEER BOVEN OUDESCHILD. Tijdens het onweer van Zaterdagmid dag is de bliksem op enige plaatsen in geslagen, zonder echter noemenswaardi ge schade aan te richten. Enige radio's raakten onklaar en een aantal draden werden beschadigd. De heer A. Z., die tijdens het onweer een verstopte zinkput wilde openmaken, werd tegen de grond geslagen. Hij bleek echter geen letsel te hebben bekomen. Samen met zijn buur man had hij een paar weken geleden een bliksemafleider gemaakt, waaraan het waarschijnlijk te danken is, dat de scha de zo beperkt is gebleven. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen; Van Texel: 5,30; 6,25; 7,50; 9,50; 11,50, 14,40; 15,50; 17,55. Van Den Helder: 6.40; 8,15; 10,30; 12,10; *13,20. 16,30; 17,40; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; *13,20; 16,40 19,30. In de gids der Ned. Spoorwegen staat resp. vermeld 13,10 en 13,15. De boot vertrekt echter op alle dagen te 13,20 uur. De Dokter Wagemaker loopt dage lijks met nieuwe gasten binnen en dage lijks kiest zij het ruime sop met hen, die van een heerlijke vacantie op Texel naar hun haardstede terugkeren. Wij-van-de-krant wandelden over het dek van ons mooiste schip en raakten in gesprek met twee kampeerders, jonge mannen. Ze zeiden: „En of, Texel is een fijn eiland. Wij waren hier dit jaar voor het eerst, maar wij komen beslist terug. Ondanks de diefstal van een voornaam deel van ons galgemaal!" „Diefstal?" Wij verbaasden ons. „Op Texel? Is die „Hoornder dief" soms weer actief geworden?" De jongens antwoordden: „Wij hadden onze fietsen neergezet aan het Hoornder- slag, vlak bij het strand. In mijn fietstas zaten o.m. een pakje vlees (beste runder lappen in vetvrij en bruin papier) en een ons boterham worst, dit laatste was ver pakt in een zakje, waarop de naam van de slagerij stond. Toen wij een uurtje la ter weer wilden opstappen ontdekte ik, dat de tas was opengemaakt en.de runderlapjes waren verdwenen. De worst was met rust gelaten. Jammer, dat wij de dief niet te pakken hebben gekregen, ik hoop, dat-ie er in...." En toen volgde een wens, tegenovergesteld aan het gebruikelijke „Moge het u wél bekomen". De laatste avond op het eiland zou een feestelijk karakter hebben, het gal gemaal zou een vorstelijk diner wor den, de laatste centen (minus de kosten voor de terugreis met de boot) werden voor het afscheidsmaal bijeengebracht en ziet een dief wierp roet in het eten. Wij hebben zo net idee, dat hier „de Hoornder dief" weer op pad is geweest. Hier ligt misschien een klein draadje voor onze recherche: heeft de Hoorn der dief" ook deze zaak op zijn kerfstok, wel dan is thans zeker, dat hij géén ve getariër is en dol op runderlapjes. Moge onze politie met deze weten schap haar voordeel kunnen doen! DE LAATSTE WEEK. De tentoonstelling in de N.H. kerk te Oudeschild is deze week voor het laatst geopend. Er zijn reeds elfhonderd be zoekers geweest, vnl. badgasten LAATSTE BRIDGE-DRIVE TE DE KOOG. Dinsdag 22 Aug. werd in De Koog in het Badhotel een bridge-drive gehouden, de laatste in dit zomerseizoen. De leiding berustte weer bij de heer Idema. Er waren 60 deelnemers, w.o. 27 gasten. Gespeeld werd in drie groepen. De uitslag is als volgt: A-Lijn (6 tafels) 1. A. A. Mantje-C. Spruit 65 pt.; 2V2. de heer en mw. Steenhuis 61 pt.; 2V2. G. Dros-Koningsveld 61 pt.; 4%. v. Twisk- Schermer 58V; pt.; 4%. Dames Wilmink- Tien 58pt.6. Dhr en mw Akveld 57 pt 7. P. Eelman-B Kramer 55% pt.; 8V2 Dames Poelman 51 pt.; 8%. Jas-v. Leer- sum 51 pt.; 10. Mw. v.d. Klerk- mw. Wol- ters 46V2 pt.; 11. Dhr en mw. D. M. Vlas 45pt.; 12. v. Woerden-Koningsveld 36V2 pt. B-Lijn (5 tafels); 1. Dhr en mw. Vreeburg 62 pt.; 2. K. Mantje-J Bruin 61 pt.; 3. Dhr en mw. Wilkens 57% pt.; 4. Dhr en mej. Rab 56 pt.; 5. Dhr en mw. Stienstra 53 pt., 6. Huiskes-Thomas 52 pt.; 7. Gebr. d. Werf 51 pt.; 8. Dhr en mw. Eilers 46% pt.; 9. Mw. de Graaf-mw. Kiljan 40% pt.; 10 Mej. Mandemaker-v. Woerden 37% pt. B.C.-Lijn (4 tafels): 1. Joh. D. Bakker-B. Stolk 40 pt.; 2. Muiswinkel-v.d. Meer 36% pt.; 3. Heren Wilmink-Tien 36 pt.; 4. Dhr en mw. J C. Bruin 34V2 pt.; 5. Oskamp-Beemsterboer 28 pt.; 6. v.d. Boogaard-v. Leemt Sikkes 27% pt.; 7. P. Vermeulen-J. Kok 26 pt.; 8 Mej. Toren-A. v. Sambeek 25V2 pt. Naar aanleiding van een bericht over de diefstal van runderlappen uit een fietstas van kampeerders. Huisvrouw, koop geen runderlappen Want dat geeft u ongemak. De politie zou u halen Met een volmacht in zijn zak. Hij zou u van alles vragen. Of ge soms eens gaat op stap, Naar de duinen en de bossen Of ge houdt van runderlap! Neem, om geen gezeur te hebben, Van het varken liever wat, Want dan kunt ge rustig eten, En ge gaat gerust op pad. Loopt ge daar dan door Den Hoorn. Met een pakje in uw tas, Geen politie zal u storen, En ge blijft steeds in uw sas! Och, het zou te gek toch wezen, Dat het iemand maakt verdacht, Als men runderlap ging eten, Zij het midden in de nacht! Neen, de .Hoornder dief" is snugger. Die vang je niet één, twee, drie! Altijd is hij éven vlugger, Lang blijft nog de vraag wel: „Wie?" LOAN UITHONGERINGSSYSTEEM. Dierenbescherming schrijft ons: Het is ons ter ore gekomen, dat door fokkers van krielhoenders een uithonge- ringssysteem wordt toegepast, teneinde kleinere dieren te bekomen De kuikens geeft men zo weinig mogelijk voer. Al spoedig sterven er vele de hongerdood. Zijn ze geminderd tot een viertal, dan begint men eerst goed te voeren. Dit is niet alleen schandelijk, maar ook dom. De overgebleven diertjes behoeven heus niet de sterkste te zijn, maar al waren ze het wel, dan nog zouden ze van hun ge zondheid een goed deel verloren heb ben. Denk maar eens aan de ondervoede kinderen uit dc oorlogstijd, waarvan men terecht zegt: „Ze houden er altijd wat van over. Dit geldt ook voor dieren. Ge remde groei van het jonge leven wreekt zich ook op latere leeftijd nog. Begaat dus deze gruwelijke domheid met. ZO MOET HET NIET, MANNEN! Van de week kwamen op ons kantoor te Den Burg, zo lezen wij 111 het blad „Voor Vrienden Van Texel", het orgaan van onze V.V.V., een paar vreemdelin gen, die om onderdak verzochten. Het was met eenvoudig om hen te helpen, maar na veel moeite slaagden wij er toch in hen in een zgn. slaapadres on der te brengen. Toen de gastvrouwe hun op z'n Texels dus echt hartelijk, welkom had geheten en de slaapplaatsen had gewezen, vroe gen de „gasten" of zij misschien ook iets te eten konden krijgen. Nu is het over net algemeen niet de gewoonte, dat op slaapadressen voor maaltijden wordt gezorgd, maar de vrouw des huizes streek eens over haar moederlijk hart ennog geen uur latei zaten vier hongerige gasten om haar welvoorziene dis. Of het smaakte? Nou en óf! Geen kruimpje bleef op de borden (en in de schalen) achter. „Zo, Mevrouw, het heeft ons heerlijk gesmaakt, wij gaan nu nog een straatje om en komen straks terug". Een straatje zijn zij omgegaan, maar teruggekomen.... Neen! Nog zit onze huismoeder op haar gasten te wachten. Maar die zijn allang verdwenen, een goede herinnering meenemende van hun gastvrouw. Of deze „gasten" bij de gast vrouw een goede herinnering hebben achtergelaten, is aan discussie onderhe vig-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1