en voor al Uw drukwerk naar Drukkerij Texelse Courant De moeilijke keus Kankerbestrijding Wat tot dusver in Nederland gedaan werd in de strijd tegen de kanker Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg „Ik zou hier wel een maand willen blijven Landbouwschool uit Dwingelo bezocht Texel fjjsm SLANKKLEDEND EN jEUCDIC II. Indien men over het verleden van de kankerbestrijding in Nederland schrijft, dan dient men daarbij de landelijk wer kende Vereniging .,Het Nederlandsch Kankerinstituut" in het centrum te plaatsen. Deze vereniging streefde er naar niet alleen alles te doen, wat het wetenschappelijk onderzoek zou kunnen bevorderen, doch ook de maatregelen te treffen om patiënten te behandelen en te verplegen. M.aw. naast een volledig geoutilleerd laboratorium zou een vol waardige kliniek tot stand moeten ko men, welke, bij voorkeur tezamen ver enigd tot één geheel, gewijd zou zijn aan de kanker en andere kwaadaardige ge zwellen. Dit streven gaf in 1913 het aan zien aan de hierboven genoemde vereni ging en vervolgens aan de instelling van het Antom van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, waar zowel in het laborato rium als in de kliniek belangrijke bij dragen aan de kankerbestrijding werden geleverd. Het zou echter onjuist zijn te menen, dat deze bijdragen uitsluitend kwamen uit het Kankerinstituut te Amsterdam. Zo moet ook met ere genoemd worden het in 1914 gestichte Rotterdamsch Ra dio-Therapeutisch Instituut, welke in stelling, evenals haar zuster-inrichting te Amsterdam, zeer vele patiënten, lij dende aan kanker, aan zich verplicht heeft. Uiteraard hebben ook de Univer siteiten, zowel clinisch-wetenschappe- lijk als therapeutisch belangrijke bijdra gen aan de kankerbestrijding geleverd, terwijl eveneens in andere laboratoria gedacht wordt hierbij in het bijzonder aan dat van de De Bruïne-Groeneveld Stichting arbeid verricht werd, welke in de toekomst voor het oplossen van de talrijke problemen op dit terrein van groot belang'kan blijken te zijn. Steeds meer kwam men tot de over tuiging, dat zowel in de geneeswijze als bij het wetenschappelijk onderzoek groepsarbeid van verschillende des kundigen zeer noodzakelijk is. Het zijn niet alleen geneeskundigen, die hun bijdragen aan de strijd tegen de kanker leveren, doch ook biologen, che mici, physici, genetici, mathematici en technici. Hoe algemener deze werkge meenschap, hoe productiever arbeid men mag verwachten. Terecht heeft men het daarom zeer betreurd, dat het kort na de eerste wereldoorlog bestaande Am sterdamse plan, om nl. een volledig in stituut te bouwen naast het aan de Arn- stel geprojecteerde Academisch Zieken huis, wegen de precaire toestand van 's Rijks financiën geen voortgang kon vin den. Behalve het zeer belangrijke weten schappelijk werk, dar in het Kankerin stituut werd verricht (o.a. dooi Dr. Kor- teweg op het gebied van de erfelijkheid bij kanker) heeft deze instelling ook een belangrijke bijdrage geleverd aan de voorlichting. Dr. Wassink heeft zowel door wetenschappelijke publicatie mede gewerkt aan de voorlichting der ge neeskundigen, als door lezingen, ten toonstellingen enz. het publiek een juis ter inzicht gegeven in vele vraagstukken op het terrein van dc kankerbestrijding. Steeds werd weer gewezen op de grote betekenis van de vroegtijdige herken ning der ziekte en een spoedige, doelma tige behandeling. De Centrale Commissie Kankerbestrijding. voor de Overziet men hetgeen, dat tot op he den op het gebied der kankerbestrijding is verricht, dan mist men een landelijk plan van organisatie. Het is o.m. ter be vordering van een doelmatige landelijke organisatie, dat door de Minister van Sociale Zaken een Centrale Commissie voor de Kankerbestrijding is ingesteld, welke haar arbeid in het najaar van '49 begon. In deze Commissie, welke onder voorzitterschap van de Staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) staat, hebben zitting de voorzitter van de Gezondheidsraad, een vertegenwoordi ger van de geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, een verte genwoordiger van elk der 4 geneeskun dige faculteiten, een vertgenwoordiger van het Ned. Kankerinstituut en een van het Rotterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut, de directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde en een vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst. Deze commissie heeft o.a. ook tot taak het verdelen van de beschikbaar komende gelden en het is dan ook ver heugend, dat de Stichting ,,Het Konin gin Wilhelminafonds" ditzelfde college heeft benoemd tot haar Commissie van Advies. Bij het uitbrengen van advies aan de Stichting over de besteding der gelden is derhalve met wederom een nieuw college ingeschakeld, doch werd door de benoeming van de Centrale Kan kercommissie tot Commissie van Ad vies de nodige coördinatie gewaarborgd. Ilct Koningin Wilhelminafonds. De Stichting van het Koningin Wil helminafonds als nationaal huldeblijk van het Nederlandse volk ter gelegen heid van het 50-jarig regeringsjubileum der Koningin in 1948 is een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de kan kerbestrijding geweest Een oprichtings kapitaal van 2 millioen gulden werd bij- Nadruk vsrboden. door G. Th- ROTMAN- Dinsdag 22 Augustus arriveerde met de boot van 16,30 uit Den Helder de heer Stegeman, hoofd, van de Landbouw school te Dwingelo met 18 oud-leerlin gen om een tegenbezoek te brengen op Texel. De jongens werden met behulp van de heren C. P. Witte en Jac. Kikkert en C. Hm snel naar hun kosthuizen gebracht. Woensdag 23 Aug werd een excursie gemaakt naar de Coöperatieve Aan koopvereniging Texel G.A. en C. R. Keij- ser Co. te De Waal, waarbij vooral het oog viel op het graandrogen en schonen. Hierna ging net naar Oosterend waar de schapen van Joh Roeper bezichtigd wer den. De jongens hadden wel meer scha pen gezien, maar nooit zulke fraai ge bouwde als hier op Texel, bekenden ze. Nu ging het naar Oudeschild, maar eerst moest de dijk eens beklommen worden en een blik over de Waddenzee geworpen worden. De zee boeit mensen uit de Oostelijke provincies altijd. Op de haven werden de boterhammen ge nuttigd en toen boven op de dijk langs Oudeschild naar het waterwegje, langs het Bosje naar het Russenkerkhof. Ver volgens via Zuidhaffel en Westergeest naar Ceres, waar natuurlijk weer even gepauseerd werd. Nu de P.H. Polder door naar het Horntje waar even naar de boten van de kommenvissers en het nabije Den Helder gekeken werd. Hier op ging het langs het fietspad naar De 59. Tegen het vallen van de avond kwamen zij te Kaïro aan. Daar ze een honger hadden als een paard, zetten ze zich voor een „restaurant" neer, waar ze betrekkelijk goedkoop van allerlei zuidvruchten genoten. Daar het een in landse winkel was, die er alleen voor toevallige vreemdelingen een paar wan kele stoelen op na hield, moest men zich met een zitplaats op het harde plaveisel vergenoegen. schommelde 60. De volgende ochtend de piloot een vrachtauto met een troepje Arabieren op om het vliegtuig te halen en het naar het vliegveld te transporte- ren. Voor Jantje en z'n vader was deze tocht door de felle zon op de duur geen pretje. Maar ze hoopten gauw weer in het vliegtuig te zitten en hun reis te vervolgen. eengebracht met als doel: „de werk zaamheid van het Nederlandse Volk en dezelfs Overheid op het gebied der kan kerbestrijding te oevorderen en te steu nen. Zij tracht dit doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan instellingen, organisaties of personen, die zich, hetzij met het onderzoek naar de oorzaken, hetzij met de daadwerke lijke bestrijding van kanker bezighou den". Samen met het reeds hiervoor ge noemde Nederlandse Kankerinstituut voert de Vereniging „Koningin Wilhel minafonds" de fondsenwerving. Gaf Koningin Emma Haar naam aan de tbc-bestrijding, de naam van Konin gin Wilhelmina zal voortaan in één adem genoemd worden met de kanker bestrijding. Geïnspireerd door een koninklijk voorbeeld wordt thans met kracht aan verdere versterking van het fonds ge werkt. Zeker, een beginkapitaal van 2 millioen gulden is heel mooi, maar zo als uit het voorgaande wel gebleken is, zijn er voor een doelmatige kankerbe strijding vele, zeer vele millioenen no dig. Naast hetgeen de Overheid kan doen, moet daarom een beroep gedaan worden op het Nederlandse volk. Dat dit beroep weerklank vindt, blijkt wel uit het feit, dat do Vereniging Koningin Wilhelminafonds thans reeds over 742 plaatselijke afdelingen en contactperso nen kan beschikken. Reeds 585 gemeen ten hebben zich bereid verklaard een vaste contributie van cent per inwo ner te geven. Ook van ondernemingszij de wordt steun ondervonden. Zo gaf de Koninklijke Shell bij haar 60-jarig jubi leum het waarlijk vorstelijk bedrag van f 500,000 voor de kankerbestrijding. Daarnaast echter is ook de kleinste gift welkom. Op velerlei wijzen blijkt de be volking inderdaad mede te leven. Voet balwedstrijden, bridge- en klaverjas- tournoois, collecten op bruiloften, enz. worden georganiseerd ten bate van het fonds. Dc N.C.R.V. oogstte groot succes met de „IIaak-In"-actie voor de kanker bestrijding. Zo zouden nog vele voor beelden genoemd kunnen worden; in elk geval is wel gebleken dat de Vereniging met recht een nationale vereniging ge noemd kan worden, temeer nog, daar in het bestuur alle geestelijke en maat schappelijke stromingen vertegenwoor digd zijn en in de beste verstandhouding samen de strijd aangebonden hebben te gen deze volksvijand, de kanker. Is nu ook niet elk lid van onze bevol king verplicht zijn bijdrage te leveren, straks in de collectebus of anders op gi ronummer 26000 van het Koningin Wil helminafonds te Amsterdam. Geul om de nieuwe duinvorming in ogenschouw te nemen. De fietsen weer bestegen en voort ging het naar Den Hoorn en het Westerslag. Hier werden snel de kleren uitgedaan en heerlijk de warme leden afgekoeld. Nog 'n poosje werd er gevoetbald aan het strand en de eerste dag was voorbij. Donderdag 24 Aug. ging het via De Waal allereerst naar de boerderij „Pa- dang", waar de stallen en tasruimten bezichtigd werden. Vervolgens naar „Vruchtbaaroord",' waar de heer Stoep- ker een verklaring gaf van de combines, de zes-rijige aardappelpootmachine (grootste van de wereld), viermeter zaai- machine, viermeter wiedmachine, enz. Hier keken de jongens hun ogen uit. Zo iets hadden ze op een eiland niet ver wacht. De reis ging nu naar de Bemes, waar de ontzilting van de grond beke ken werd, vooral het volautomatische gemaaltje had de volle belangstelling van de jongens. Er zou gegeten worden in De Cocksdorp, maar eerst even de dijk beklommen net als de vorige dag. Hier echter geen Waddenzee maar bij eb droogvallende grond, de vlakte van Ker ken tot aan de horizon. Maar de maag jeukte, dus naar De Cocksdorp en hier gegeten. Na de middag even naar Rio Grande, waar bollenkokers aan de gang waren met narcissen te verhitten tot 42,5 graden C. tegen de narcisvlieg. En nu naar Texels Noordpunt, waar allereerst de duinafslag bezichtigd en daarna de Vuurtoren oeklommen werd. Boven raakten de jongens bijna niet uitgeke ken, maar eindelijk werden de fietsen weer bestegen en ging het door de Eier- landse duinen naar de Slufter. Hier werd een half uurtje gepauseerd en daarna ging het weer naar Den Burg, waarmee een einde was gekomen aan de 2e dag. Vrijdag 25 Aug. vertrokken de Dren tenaren weer met de boot van kwart voor achten. Op de vraag of het hun goed bevallen was, antwoordde een: „Ik zou hier wel een maand willen blijven", en een ander „Ik zou hier wel eens een poosje willen werken". Ook de Deen, die zich onder het gezel schap bevond, was vol lof over de land bouw op Texel, de gastvrijheid van de bevolking en het schitterende natuur schoon. DE INMAAK VAN TOMATEN. Tomaten, en hier bedoelen wij niet al leen de mooie gesorteerde exemplaren, maar ook de goedkopere kwaliteiten, zo als de kleine soep-tomaatjes, lenen zich zeer goed voor de inmaak. Men kan ze in inmaakflessen conserveren, wat het grootste behoud geeft aan voedingsstof fen (zoals men weet bevatten tomaten een grote hoeveelheid vitamine C en be langrijke voedingszouten). Goed ingemaakt kunnen deze tomaten als groente dienen en verder voor soep of saus of sap. Men kan ook van tomaten het sap inmaken.. Heeft men een baby en wil men hiervoor het sap inmaken, dan is het het beste om kleine flesjes te vullen (bv. sambalflesjes of medicijn flesjes). Deze kunnen dan in één dag op gebruikt worden. Ook voor het zelf maken van ketchup van tomaten (lang houdbaar) geven we hier een recept. Het inmaken van tomaten in in maakflessen. De tomaten wassen en doormidden snijden. De flessen en deksels wassen in heet sodawater en naspoelen in schoon heet water. De flessen laten uitlekken op een schone doek. De ringen 10 min. uit koken. De flessen zo dicht mogelijk vullen met de tomaten tot 2 cm. onder de rand van de fles. Hierop naar verkiezing wat gekookt lauw water gieten; noodzakelijk is dit echter niet. Daarna de flessen slui ten met ring en deksel en de klemmen stevig op de deksels aanbrengen. De flessen vervolgens in een inmaak- ketel zetten (op een treef of plankje of doek), deze met lauw water bijvullen tot op 2/3 hoogte van de fles. Het water ver hitten tot 80 gr. C. en de tomaten een V2 uur op deze temperatuur pasteuriseren. De flessen uit de ketel halen, wegzet ten op een plankje of houten aanrecht en bedekken met een doek om springen te voorkomen. De klemmen pas verwijde ren als de flessen volkomen koud zijn. Tomatcnpurée in flessen. De tomaten wassen, klein snijden en in een gesloten pan vlug tot moes koken. De massa goed zeven, zodat schillen en pitten verwijderd worden. Het tomaten sap al of niet verdev tot purée indam pen en overdoen in uitgekookte of ge- zwafelde flessen of flesjes. De flessen sluiten met uitgekookte of gezwavelde kurken, deze goed in de flessen drukken, gelijk afsnijden met de bovenrand van de fles en de hals van de fles in gesmol ten lak of paraffine dompelen. Een overgooier is een prettige en practisehe dracht vooi iedere vrouw Zij heeft dan de gelegenheid, onder deze over gooier een vlotte blouse ot een jumper te dragen. Vooral de werkende ot studerende vrouu zal deze gemakkelijk zittend* kleding prettig vinden Z1.1 mag immers tijdens haar wern van naar kleding geen hindet ondervinden' Dat de variatie mogelijkheden zo groot zyn. is vooral voor de jonge vrouw van belang, vooral zu heefi im mers altijd het verlangen, zich in iets anders te kunnen tonen Ook een huisvrouw loopt niet graag de hele dag n dezelfde kleding Eveneens een prettige dracht is het mantelpak, mits eenvoudig van model. Hot staat bijna elke vrouw, ook Je minder slanke Alleen de klei ne, gezette figuren kunnen zich beter bij een lange man tel houden. De afgebeelde modellen zijn jeugdig en siankkledend ft 4135/14. Een mantelcostuum, dat'ook de grote, minder slanke vrouw zal flatteren. Het model van het jasje is getailleerd met een glaa schootje In het rugpand zijn drie plooien verwerkt Dc rok heeft een aantal platte plooien Benodigd voor 108 om bovenwijdte 3 75 m. stol van 140 cm breedte ft 4136/14. Deze overgooier heeft een prettig model De vierbaanse, klokkende rok is slankkledend en het liifje, dat de gehele rug bedekt, is heerlijk warm Benodigd voor 92 cm bovenwiidte 1 75 m. stof van 140 cm breedte De knippatronen van deze modellen zijn a t 0.95 uitsluitend per post wissel) by Bella Patronen Service Kromme Nieuwe Gracht 66 Utrecht te bestellen. K 4135/14 is verkrijgbaar voor 100. 108 en 116 cm bovenwijdte, en K 4136/14 voor 86, 92 en 100 cm bovenwijdte Me modellen zijn overgenomen uit Bella Het Nieuwe Modeblad FEUILLETON 13.) Hugh kwam nu ook naar het bed en ging aan de andere zijde er van in de leunstoel zitten. Nu, moeder? vroeg hij. Hugh dit is een heerlijke dag voor mij. Ik dacht wel, dat je tevreden zou zijn met Jilly. Zijn moeder streelde Jill's hand en Jill, die verlegen werd, zei: Zal ik de irissen in het water zetten? Kan ik een vaas vinden? Dat doet Bessie v/el. Bessie is even opgewonden over dit alles als ik. Wat zeg je moeder? riep Hugh. Ik heb je toch gezegd er met niemand over te spreken! Wij willen dit nog strikt ge heimhouden. Hoe heb je er in 's hemels naam met Bessie over kunnen spreken? Dacht je, dat dat voor Bessie ver zwegen kan worden? Dat zou onmoge lijk zijn, Hugh. Al in geen jaren ben je hier gekomen met vriendinnen. En wou je nu ineens geregeld hier komen met Jill en menen, dat Bessie daar niets van dacht? Hugh maakte een wanhopig gebaar. Maar we willen hel geheim houden voorlopig. Er kwam een lichte frons op 't voor hoofd van zijn moeder en zij keek hem min of meer ontsteld aan. Waarom eigenlijk7 vroeg ze. Heb je daar een belangrijke reden voor? Het is toch geen schande, verloofd te zijn? Wat zou er eigenlijk tegen zijn, dat jul lie dadelijk trouwden? Het zou mijn grootste geluk zijn, als je het deed. Wat voor bezwaar is er, dat je het wachten en de geheimzinnigheid opgeeft en een huisgezin sticht, Hugh? Zij hield Jill's hand nog steeds in de hare. O zei Hugh, Jill's familie. Haar broer? Die zal er niets tegen hebben. Jill kreeg een idee. Ze zei Neen Dick zou er niets tegen hebben. Maar weet u, ik heb mijn moe der beloofd bij hem te blijven en voor hem te zorgen, zolang hij zelf nog niet getrouwd is. En - hij is nog niet eens verloofd. Hij is een beetje moeilijk en ik zou hem werkelijk niet zo maar op eens aan zijn lot kunnen overlaten. Maar dat mag niet onbepaald zo voortduren. De zorg voor je broer mag geen nadelige invloed op je eigen leven hebben! Misschien. zou ik iets kun nen doen Neen! zei Hugh met nadruk. Neen. Wat er ook gebeurt, moeder, u moet be grijpen, dat dit een zaak is tussen Jill en mij en dat wij die willen regelen op onze eigen manier. Daar hebben we on ze redenen voor, moeder, heus. Ze keek naar hem met iets angstigs in haar blik. Daarna gingen haar ogen naar Jill Ze zei: O, jullie moeten mij niet zeggen, dat er een moeilijkheid is, dat gevaar oplevert voor jullie geluk. Je moest zo tevreden en gelukkig zijn, Hugh; alles kon toch zo goed gaan. Kan ik jullie met raden of helpen? Ik ik verlang er zo naar. Je kunt ons het best helpen door te doen, wat we van je vragen, moeder. Ze wendde zich lot Jill. Ik ik heb jaren op dit ogenblik liggen wachten, kind, zei ze. Ik heb veel verdriet gehad en veel gedacht. Ik ken het menselijke hart en ik dank God, dat Hugh nu eindelijk wijs gekozen heeft. Ik weet, dat jij hem gelukkig kunt ma ken: dat zegt me je zachte, eerlijke ge zicht. Jill vermeed Hugh's blik. Ze zou op dit ogenblik dankbaar zijn als de aarde zich geopend en haar verzwolgen had. De zieke vrouw vervolgde: Je moet niet angstig of verlegen zijn, mijn kind. Ik heb ook eens liefge had Je behoeft niet bang te zijn om te tonen, dat je van Hugh houdt, hier bij mij ten minste niet, al wil je het dan nog voor de wereld geheim houden. Liefde is het beste, wat een mens kan hebben in de wereld. Jullie moet er niet bang voor zijn. Dat ben ik ook niet, zei Hugh la chend. Geef haar dan een kus, Hugh Ik wil niet, dat jullie hier als vreemden bij mij zitten. Laat mij dan tenminste in jullie geheim delen. Jill dacht: Als ik maar niet flauwval! Ze spande al haar krachten in om zich meester te blijven. Hugh kwam naar haar toe, legde zijn arm om haar heen en kuste haar. Het bloed vloog naar haar hoofd, haar hart klopte als een hamer. O, ze was gek geweest, hiermee te be ginnen. Ze zou er vanavond nog een eind aan maken. Dick moest zelf maar middelen vinden om die honderd pond terug te betalen. De andere honderd pond kon ze dadelijk terug geven. Hier mee kon ze niet doorgaan! Hugh liet haar los en daar zat ze weer op het bed en keek naar mrs. Cla re, die haar toelachte. Zij was net een pop van porselein, zo teer en met zulke fijne, doorzichtige kleuren. En plotse ling begreep Jill, waarom Hugh zoveel van haar hield en waarom hij haar ge lukkig wilde maken, de korte tijd, die ze nog had te leven. Ach, ja, ze kon het begrijpen, ze voelde het in haar hart. Maar hiermee voortgaan, neen, dat was niet mogelijk. Als jullie gegeten hebben, moet je bij mij terugkomen en mij alles van je zelf vertellen, zei mrs. Clare. Jill was dankbaar, dat ze naar een an dere kamer kon gaan. Daar stond een smalle tafel in het midden. Er heerste een sfeer van rust en distinctie. Aan de wanden electrische lampjes met kleine, zijden kapjes. Een groot schilderij van zwanen, die over een wijd water vlogen. Het water golfde in de wind. Ze dacht: Vogels die tegen de wind vliegen. Zo is het ook met mij. Ik heb er niets van begrepen, toen ik er mee begon. Ik wist niet, dat het een van die dingen was, die je niet doen kunt ik moet het onge daan maken. Bessie bracht de soep binnen en ver liet de kamer weer. Zij keek met een lieve glimlach naar Jill. Ze was zelf nooit getrouwd geweest en had een warm hart voor alles wat verliefd was. Hoor eens, zei Jill opeens we kun nen hier niet mee voortgaan. Ik kan het niet. Zie je niet, dat het een onmo gelijke toestand is? Hij zat haar stil aan te kijken. Waar om bleef hij zo kalm? Het zou veel ge makkelijker zijn, dit uit te spreken met een man. die woedend was! Kom, zei hij, na een zwijgen, het begin is het moeilijkst. Verlies niet zo gauw de moed. Moeder is erg met je in genomen. Mijn doel is voor het grootste deel bereikt. Dat kan wel maar denk eens aan mij. Jij hebt je broer willen helpen. En dat doel is ook bereikt, nietwaar? Dit was waar. Dat is zo, antwoord de Jill, maar ik heb geen ogenblik ge dacht, dat het zó zou zijn. Eerlijk gezegd, heb ik dat ook niet. Ik begrijp wel, dat het veel moeilijker zal zijn dan ik vermoedde Maar nu zij er zo gelukikg mee is, kunnen we haar toch niet teleurstellen? Wij zullen er iets op moeten vin den. Hij keek haar aan met koude ogen. Het was of hij evenzoveel woorden zei: Hier is weer een vrouw op wie ik ver trouwd heb. Bedoel je, dat je het geïd wilt te ruggeven en je terugtrekken? vroeg hij stug. De bittere teleurstelling in zijn toon stak haar en verwarde haar. Toen wij hiermee begonnen, zei ze, onzeker, wist ik helemaal niet, dat het zo pijnlijk zou zijn.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4