"1 De moeilijke keus |MagrawBbureau» en voor al Üw drukwerk naar Drukkerij Texelse Courant Het gevecht met de ram Onze scheepvaart ons loodswezen en 9 fiaïve eeuw yefeSen P R ACT I SC NE HUSSKLEDINC ncdwirfyk tew.mÊÊÊMHaK^HM. Carbovit beschermt leren en gezondheid Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg .j INGEZONDEN Marknesse 28-8-'50 Geachte redactie. De liefde voor Texel is een zonder linge liefde, las ik in een van uw arti kels. Daarvan volgend voorbeeld: Het was in de herfst van 1949 dat ik mee moest, met een auto naar de Lemmer. Tussen de Kuinere en de Lemmer zag ik plotseling een koppel Texelse scha pen. Ik zei: „Stoppen, jongens". Ge vraagd werd: „Waarom?" Mijn ant woord was: „Texelse schapen". Ik liep naar het hek en toen roepen van k's k's en daar kwamen ze aangelopen- In een ogenblik stonden ze rond om mij heen, dat hadden mijn kennissen nog nooit gezien En het werd in het kamp in geuren en kleuren verteld, dat ik met Texelse schapen kon praten- Maar nu ter zake: Ik las in uw blad dat een Rammmenvechter een paardenfeest op luisterde. Ik zie het in gedachte als volgt gebeuren. De heer Kikkert laat zijn ram los, het dier moet eerst geplaagd worden om geprikkeld te worden tot een gevecht. En dan stellen zij zich op tot de aanval. De ram neemt een aan loop. Kikkert ontwijkt die (springt over de aanvaller heen, ïed.) het beest loopt door of komt te vallen. Het was om zijn tegenstander te vloe ren, maar dat lukte niet. Het publiek volgde deze show met grote spanning. Die spanning zal er geweest zijn, bij enkelen Maar toen ik dat las vervulde het mij met tegenzin De vraag kwam bij mij op: Is de WV daar bij gebaat? Ik weet zeker van niet. Als jongens de den wij dat ook, een ram plagen, maar dan moest de baas het niet zien. En het is mijn liefde voor Texel en mijn schaapherdershart dat ik dit schrijf. Op Texel, op de Kwelder, ben ik 15 jaar lang schapenknecht geweest. Ik hoop dat dit het laatste „gevecht" met een ram is geweest. Kikkert: u kunt een goede daad doen: word lid van de dierenbescherming- J. v.d. Knaap In 't Kraaiennest, Officieel orgaan van de „Nevas" (Nederlandse vereniging tot Adoptie van schepen) schreef Mr N. W. A. van Eijk het volgende artikel voor de rijpere jeugd: Langs de gehele Nederlandse kust, dat is dus van Zeeuws-Vlaanderen tot Bor- kum, staan de loodsen klaar om als „wa terwijzers" dienst te doen. Want als een schip onze zeegaten nadert, dan moet het op zijn hoede zijn. Die zanderige Ne derlandse kust moet je kennen! Zij zit vol gevaarlijke plekken! Daarom staan de loodsen gereed om de binnenkomende schepen toe te roepen: Pas op, zonder ons mag je niet binnenvaren! Die Nederlandse kust, ja, dat is feite lijk een raar ding. Onder water ziet het er overal wonderlijk uit. Bij Vlissingen, vóór de zeegaten, ongeveer evenwijdig aan de kust, liggen bv. verscheidene banken. Ze heten: Thortonbank, Rabs- bank het Schaar, de Schouwenbank, de Middel- en Steenbanken. Veel water staat daar niet op. Wie er met zijn schip kennis mee maakt, zit zo vast als een muur. Vrijwel langs onze gehele kust liggen de banken, ruggen en droogten, die loeren op schepen, die Je weg zijn kwijtgeraakt of zonder loods willen pro beren binnen te komen. Want onze lood sen kennen al die gevaarlijke plaatsen op hun duimpje, meest van kindsbeen af. Loods wordt men vaak van vader op zoon. Het is hard nodig dat er loodsen zijn, die dag en nacht klaar staan om te ko men, als een schip hen roept. Zij zijn ambtenaren te water en alle zeeschepen, welke onze zeegaten binnenkomen, daar uit vertrekken of de binnenwateren be varen, moeten een loods aan boord heb ben. Soms gebeurt het toch wel eens, dat een schip zonder loods binnenkomt. Al leen wanneer later kan worden aange toond, dat er geen loods beschikbaar was behoeft men dan geen loodsgeld te beta len. Wij hebben de rammenvechter in actie gezien. Het was o i- een volmaakt onschuldige sport. Het dier reageerde op de uitdagende houding van de te genpartij, liep toe om de tegenstander een gevoelige stomp te geven, maar die tegenstander sprong dan zeer handig over de ram heen. Als er geen „erger" dingen op de wereld gebeurden dan het houden van een schijngevecht met een ram zouden wij van vroeg tot laat „mo gen juichen".-red. 61. W-waar is de vliegmachine?" hakkelde de piloot verschrikt, zodra ze bij de sfinx aankwamen. Want hoe ze ook in het rond speurden, het ding was nergens te zien. Ja toch! Met van schrik uitpuilende ogen staarde de piloot op eens naar de top van de grote pyramide. Daar zat zowaar de vliegmachine hele maal boven op het uiterste puntje van Pharao's grafteken! FEUILLETON 14.) Hugh's ogen bleven strak en koel op Jill gevestigd, maar toen hij sprak, was zijn toon vriendelijker. Hij zei: Wij doen iets meer, Jill, dan een overeenkomst vervullen. Wij zijn bezig een mens wal geluk en troost te geven. Je moet begrijpen dat het niet lang zal duren; dat mijn moeder eigenlijk elke dag kan sterven. Ik wil, dat zij gelukkig sterft. Zij heeft een zwaar kruis te dra gen gehad. Wil je niet proberen in te zien, dat er ook voor jou troost ligt in de gedachte, dat je haar helpt hoe moei lijk het ook voor je is? Ze vond zich plotseling als een on deugend kind, dat een terechtwijzing krijgt en het was maar gelukkig, dat Bessie juist op dit ogenblik binnenkwam om de borden te halen. Bessie had zich die morgen voorgenomen, haar beste beentje voor te zetten. Blank kalfsvlees met tomaten op een zilveren schotel Jonge aardappelen met spinazie, het soort eenvoudige, maar keurig bereide maaltijd, dat Jill bijna nooit kreeg Ze dacht aan haar gasstel thuis, aan gebak ken bokking en spiegeleieren, elke dag weer spiegeleieren. Toen Bessie weer de kamer w„as uitge gaan, zei ze: Je hebt gelijk. Er is nu een derde bij betrokken. Ik zal volhouden. Het zou niet fair zijn, terug te krabbelen. Maar je moet begrijpen, dat het niet gemak kelijk voor mij is. Ja, wie zonder loods vaart, neemt alle risico voor eigen rekening. En zulke schepen varen vaak in ogenblikken voor kapitalen kapot. Nu kunnen jullie tege lijkertijd begrijpen, welke grote verant woordelijkheid de loods bezit. Hij komt aan boord als wegwijzer. Zelf doet hij niets dan kijken, berekenen en orders geven, die prompt ten uitvoer worden gebracht Hij kent het water, hij weet de diepste en de ondiepe plekken en hij tuurt maar '-it 62. „Zoiets heb ik nog nooit beleefd!" hikte de piloot, „het lijkt wel toverij!" Een Arabier, die in de buurt rondliep, bewees echter al gauw, dat echte toverij niet bestaat en steeds slechts schijn is. Hij vertelde, dat een paar andere Ara bieren een tochtje hadden willen maken, zonder dat ze de kunst van vliegen ver stonden. En toen waren ze boven op de pyramide terechtgekomen. Dat begrijp ik, zei hij, nu meer dan ooit. Vergeef me als ik dingen gezegd heb, die misschien hard klonken. Het is jouw schuld niet, dat het foeilijker blijkt te zijn dan we dachten. Maar het plan was van mij. Dat is zo en het was eigenlijk geen slecht plan; als zij het maar niet zo vreselijk ernstig had opgevat. Hij knikte. Zij beëindigde de maaltijd zwijgend. Jill kon geen woorden meer vinden voor een gewoon,nuchter gesprek. Ze was blij, toen Bessie de koffie bracht, een oude zilveren pot mt fijn-porseleinen kopjes. Bessie zei tegen Iiugh, dat zijn moeder naar hem gevraagd had. Hij wachtte niet maar ging dadelijk naar haar toe. Ziezo, dacht Jill, nu moet ik mij voor bereiden op het tweede opderhoud. Ze ging op de sofa zitten, haalde haar poe derdoosje te voorschijn en poederde haar neus. Terwijl ze daarmee bezig was, ging de deur open. Ze dacht dat het Hugh was of Bessie en keek niet op voor ze een vreemde stem hoorde zeggen: Het is toch niet nodig een rozeknop op te poet sen? Verschrikt keek ze op. Er stond een vreemde man naast haar. HOOFDDSTUK V. Wie bent u? vroeg Jill, niet erg vriendelijk. r Nu, ik mag evengoed vragen: wie bent u? Ik ben een neef van Hugh Clare. Mijn naam is Harcourt Clare, maar ie dereen noemt me Harry. Hij keek In deze rubriek „Een halve eeuw ge leden" wordt melding gemaakt van het grote aantal verenigingen, dat Ooster end in 1900 rijk was. Als nr. 5 wordt ge noemd de vereniging tot stichting en in- Vele mensen denken, dat de loods stuurt en commandeert. Niets is minder waar dan dat! Sturen doet zelfs geen stuurman, want daarvoor is een matroos-roerganger aan gewezen; van commanderen is evenmin sprake. Een loods doet eigenlijk niets anders dan adviseren, raad geven. Hij zegt met weinig woorden: naar bak- of stuurboord halve kracht of volle kracht, maar com manderen, dat kan hij niet, want de kapitein blijft heer en meester aan boord Natuurlijk luistert iedere gezagvoerder graag naar de loods. De loodsen bevinden zich aan boord van de loodsboten, vanwaar zij om beur ten met een kleine jol worden overge roeid naar het schip, dat om hen vraagt. Zo kruist een loodsboot voor de Water weg veertien dagen lang heen en weer. Dan krijgt de bemanning één week vrij af. Dat lijkt een geweldige vacantie, Imaar vergeet niet, dat ze, twee weken lang, dag en nacht, in touw zijn geweest, soms veel slaap tekort komend. Wanneer er een schip met de loods- vlag in de voortop gehesen (de natie- vlag omgeven door een witte rand) in zicht komt, ontstaat er aan dek van de loodsboot 'n bedrijvigheid van je welste. 's Avonds en 's nachts voeren de sche pen, die een loods wensen, bepaalde lichten. Dan moet de loods overgeroeid worden Meteen gaat hij dan naar de brug van het schip. Hij zegt niet veel, hij tuurt maar voor zich uit, in het be- haar scherp aan en ze vond zijn blik niet prettig. U, bijvoorbeeld, moet mij ook Har ry noemen. Zo? Hij kwam naast haar zitten op de sofa en nam een sigaret uit de doos op het rooktafeltje. Mrs. Clare heeft toch geen verandering in het program ge bracht, dat ze weer bezoek ontvangt. Ze heeft mij tenminste ontvangen. Ik ken Hugh en hij heeft mij hier uitge nodigd Hugh9 Wilt u mij vertellen, dat hij zijn celibaat heeft afgezworen? De vrou wenhater! Is het werkelijk waar? Ja. Vindt u dat zo gewichtig? Weer lachte hij. Hij had Hugh's don kere ogen, maar de zijnen waren veel brutaler. En hij had een zwakke mond. Dat vind ik heel gewichtig. U bent dui vels mooi. En elk mooi meisje vind ik gewichtig. Ze wou maar dat Hugh terug kwam, want ze wist met goed wat ze aan moest met deze opdringerige jongeman. Wilt u me niet wat van uzelf ver tellen? vroeg hij. Er is niets te vertellen. Kom, maak me met nieuwsgierig, want dan houd ik niet op vóór ik alles letterlijk weet. Jill zweeg. U bent werkelijk een verrassing voor me, zei hij. Ik kom hier om te vra gen of mijn tante haar „Tatler" al uit heeft en of ik die krijgen kan voor mijn mama, die zich dood verveelt, omdat ze niets te doen heeft en wat vind ik standhouding van scholen met den bij bel. Toen deze vereniging in 1912 haar zilveren jubileum vierde, werd boven staande foto gemaakt. Voorste rij: de heren 1. G. Dros tl 2. C. Kuiter Pzn. t; 3. Jac. Dros Szn.; 4. G. de Vries f; 5. J. Bremer Czn.; 6 J. Eelman Czn. f; 7. KI. Vlaming; 8. Jb. sef van zijn grote verantwoordelijkheid. Voorzichtig gaat hij te werk. Het schip dat hij de weg wijst, vertegenwoordigt niet alleen veel geld, maar ook mensen levens! Dat weet hij zeer goed. Daarom zet hij alles op alles om het veilig bin nen te loodsen! Een schip, dat op een bank loopt, zal niet altijd vergaan, maai bij slecht weer is het voor de schepen toch gevaarlijk. Zo'n loods, die het schip van uit zee naar binnen brengt, noemt men een bui- tenloods. Er zijn ook binnenloodsen, die hetzelfde werk precies andersom ver richten. Zij leiden het schip vanuit de havenmond tot in zee. Er bestaan verder ook nog havenlood sen. Zij hebben tot taak de schepen in en uit de haven tot de rivier te brengen. Het werk van een havenloods is niet eenvoudig. Parlevinkers gonzen rond de binnenkomende zeekastelen, die broeder lijk langs de notedoppen varen. En uit die jamboel nu moet een havenloods het schip naar de plaats van bestemming brengen. Hebben zij een schip vanuit de rivier tot in de haven gebracht, dan staan vaak de bootwerkers al klaar om te lossen. Na enkele uren klinkt opnieuw de order: loods aan boord, varen Nu weten jullie, wat alle zeevaarders ter wereld weten: aan de Nederlandse kust staan goede loodsen, vertrouwde „waterwijzers" klaar. Onder hun advies is het daar best en veilig varen Kan het anders bij een volk van het water? hier?Een visioen van schoonheid, een hemelse bloem! Het valt me tegen van Hugh, dat hij dit achtergehouden heeft. O, als Hugh nu maar terugkwam! Ze wist niet wat ze doen of zeggen moest. Opeens vroeg ze: „Wat bent u? Wat ik ben? Ik? Ik ben niets. Ik wandel door het leven en hoop er het beste van. Wat bent u? Assistente in een bloemenzaak. O, nu had ze weer iets doms gezegd. Hoe minder deze brutale jongen wist, hoe be ter. Maar ze had nooit geleerd een rol te spelen. Niettemin begreep ze wel, dat ze een domheid begaan had. Ze wist niet wat Hugh over haar had verteld, en hij zou zeker niet goedvinden dat ze zo maar alles zei. Dus zweeg ze nu hele maal Hij vroeg verder maar ze gaf geen antwoord en ze zag zijn gezicht nijdig worden. Hij kon voor haar part zo kwaad worden als hij wilde. Het liet haar steenkoud. Eindelijk kwam Hugh en hij was de kamer nog niet in of Jill zag aan zijn gezicht, dat Harcourt hem allesbehalve welkom was. Wat kom jij hier doen? vroeg hij. Je moeder leent gewoonlijk haar weekbladen aan mijn moeder, antwoord de Harcourt. Ik kwam vragen of ik ze van deze week kon meenemen en toen vond ik je vriendin hier. Hugh zei: Ga die bladen dan aan Bes sie vragen. Goeie genade! Bessie en ik zijn niet al te beste vrienden. Ik vraag ze liever Vlaming Bzn. t; 9. S. Bremer Azn. 10. Joh. A. Eelman. Achterste rij: 1. W. Bakker Wzn. t; 2. W v. d. Heyde; 3. C. Schooneveld 4. R. Jansma t; 5. J. Pool tl 6 K. Vink t; 7. Ds. Dagevos j\ Van deze 17 personen zijn er thans nog slechts 4 in leven. Oosterend, 31 Augustus 1900. Dat ons kleine dorp niet arm is aan verenigingen kan zeker blijken uit het volgende lijstje: 1. Vereeniging tot stichting en instand houding eener haven bij de Oostkaap. 2. Afdeling der Nederlandsche Vis- schenj vereeniging. 3. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". 4. De liberale kiesvereeniging. 5. Vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den bijbel. 6. De vereeniging „Nut en Genoegen". 7. De afdeeling „Oosterend op Texel", van den Nederlandschen Protestanten bond. 8. De zangvereemging „De Lofstem". 9. De zangvereeniging „Eendracht maakt macht". 10. De Christelijke Jongelingsvereeni- ging „Onderzoekt alle dingen en be houdt het goede". 11. De Christelijke meisjesvereeniging „Heb den vrede en de waarheid lief". 12 De Hervormde Jongelingsvereeni- ging „Filadelphia". 13. De Hervormde Meisjesvereeniging „Maria Martha". 14 De vereeniging „Het Ziekenfonds". 15. De Vereeniging „Het Begrafenis fonds". Verder heeft men nog de verschillende kerkelijke college s, alsmede een tweetal Zondagsscholen en verenigingen voor kleine meisjes en ook voor knapen. Texel, 5 September 1900. Heden werd alhier officieel bericht ontvangen, dat bij Kon. Besluit, benoemd werd tot hofleverancier de heer A. Dros Albzn. alhier. Texel kan dus nu wijzen op een hofleverancier. De heer Dros is zeker de eerste in onze gemeente, wien deze eer te beurt valt. Waal, 4 September 1900. Onze plaatsgenoot de heer D Brouwer be haalde Zondag 2 dezer bij den zeilwed strijd op het Marsdiep den eersten prijs (f 50). Brouwer verscheen aan de start met de TX 1 van den heer J. Brouwer Kzn., te Oost. Texel, 6 September 1900. Sinds Ja nuari 1900 is de Noord-Oostkust dooi den sterken stroom meer dan VEERTIG meters afgenomen. Niet ver van het strand wordt een diepte van 10 meters gepeild en nog voortdurend gaat de stroom voort zijn verwoestingswerk te voltooien Bij stormvloeden wordt door dit alles de toestand van den polder „De Volharding" min of meer hachelijk. De bewoners zijn dan ook niet zeer op hun gemak. (Ingezonden Mededeling). niet aan haar Maar zij heeft ze en je kunt ze dus bij haar krijgen. Wil je nij liever weg hebben? Hugh keek hem strak aan en ant woordde: Ja dat wil ik. Dat maakte geen verschil voor Har court. Hij ging weer zitten en nam een nieuwe sigaret. Zo! zei hij. Jill keek min of mc-er onthutst van de een naar de ander. Zij had het afschu welijk gevonden, dat Harcourt zich tot haar aangetrokken gevoelde en waar schijnlijk middelen zou gaan zoeken om zich aan haar op te dringen. Elke vrouw kent dit gevoel tegenover een zeker soort mannen. Hugh was blijkbaar geïrriteerd. Hij stond Harcourt aan te kijken, niet goed wetend was hij doen moest. Wij hadden je niet verwacht, zie je, zei hij. Dat snap ik dat is tot me door gedrongen. Ik hoor, dat miss. Miss Terrene?. .dat miss Teirence in een bloe menzaak werkt. Aardig werk, lijkt me.... Ja Jill werkt in een bloemen zaak. O. Jill! Dat is een aardige naam. Jill voelde zijn blik op haar gericht en beet haar tanden op elkaar. Die neef van Hugh beviel haar niet, ze had een gevoel dat hij op de een of andere ma nier achter de waarheid zou komen. Hij was met van het soort dat zich gemak kelijk om de tum liet leiden. (Wordt vervolgd.) bfl voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbtie- kool in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt. Veilig altfld Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct. Nadruk verboden. door G. Th- ROTMAN- De nuisvrouw weet wat het is on. zonder veeJ hulp een huishouding van vijf of meer personen te be sturen. Zij zal de hele dag haai werk hebben en dan blijft er weinig tijd voor toiletmaken over Het is daarom wel heel practisch om in de morgenuren een jasschort te dragen, dat we over onze onder- kleding kunnen aantrekken. Als het ruwste werk in huis gereed is. hebben we nog slechts onze japon aan te trekken, waarover we dan bij het overige werk wellicht een klein fantasieschortje kunnen dra gen. De meeste jasschorten en dat is ook beslist het handigste sluiten met knopen middenvoor of middenachter, zodat we ze gemak kelijk kunnen verwisselen voor onze japon en we er in weinig tijd weer fris uitzien Fris rnoet ons schort overigens ook zijn, maar dat is niet zo moeilijk als we een goed wasbare en wat vrolijke stof kiezen Als we de jas dan met elke huishoudwas ook een sopje geven behoeven we er ooU :ei ^o op te boenen 3789/5. Dit mouwschort is buitengewoon practisch, vooral omdai et van achteren sluit. Er zijn een paar grote zakken op aangebracht Je rok is klokkend Benodigd voor 88 cm bovenwijdte circa 5 m stot an 90 cm breedte I 3791/5. Een fijn, practiscn nuishoudschori met twee afgeronde za: en er op Het schort is van een klokkende banenrek voorzien Bc iodigd voor 108 cm bovenwijdte circa 5 m stof van 90 cm. breedte )e knippatronen zijn a f 0 95 verkrijgbaar bij Beha Patronen Serv- Iromme Nieuwe Grach' 66 Utrecht 3789/5 is verkrijgbaar voor 88. 94 en 100 cm oo ven wijdte :..rw 3791/5 in cle bovenwijdten van 100 108 en 116 cm is te bestellen modellen ?iin r»vorirenompv» ";t Bella H No w Modeblad waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van deze krant. lOO-IO

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4