(jrorn c2wartrjexels in het hartL, T.E.S.O. vervoerde in Juni, Juli en Augustus 159.139 passagiers De Jury had een zeer moeilijke taak De ,,R is in de maand Paardensportfeest goed geslaagd Alle Tally-Ho prijzen naar „Vredestein FILM NIEUWS Seizoenen vliegen als een schaduw heen Brief uit den vreemde „Zijn er nog l exelaars, die zin hebben om naar Nieuw-Zeeland te komen WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6461 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 'per half jaar. Het Paardensportfeest is goed geslaagd: veel deelne mers aan de diverse wedstrij den, veel toeschouwers en zeer belangrijk uitstekend weer! 's Morgens vroeg was hier en daar op Texel nog een fris buitje omlaag gekomen, maar toen de terreindienst de vlaggen hees, klaarde de lucht op en de zon bleef ons nagenoeg de gehele dag ge zelschap houden. Hond het veld was een stevig hekwerk aangebracht, zitplaatsen wa ren er niet bij, maar aan de rand van het veld stond een dependance van de Hotels Texel en De Lindeboom en daar werden tafeltjes en stoe len gestationneerd op een keurig zand-tapijt, waarin de kellners op goudgele klompen bedrijvig heen en weer liepen. Het feest begon met de traditionele ringstekerij, nadat de voorzitter van de Paardensport, de heer H. Keesom, de aanwezigen hartelijk verwelkomd had. Aan het ringsteken namen 13 karretjes deel, bijna allemaal tilbury's dus ze zijn er nog! Keurige karretjes waren er bij en verschillende dames en heren had den ze met groen en bloemen zo fraai versierd, dat de Paardensport een speci ale jury vormde om het schoonst geheel te beoordelen. Deze jury bestond uit de heer en mw. Keesom-Witte, de heer en mw. C. de Wit-Maas en de heer en mw. Joh. Kikkert-Van, Maldegem. Nr. 1 werden de heer en mw. Swart, 2. de heer W. Zijm en mej. Kuip; 3. de heer C. Schuyl en mw. D. Huisman- Koorn; 4. de heer en mw. J. Bakker- Bakker, Kogerweg. Bij de ringrijderij zegevierden: 1. de heer D. Zijm en echtgenote; 2. W. Zijm en mej. Kuip; 3. de heer en mw. Swart; 4 de heer en mw. J. Roeper, Spang. Vervolgens de wedstrijd Tally-Ho. Dat is 100 meter stappen, 100 m. draven en 100 m. galopperen. Een grote attractie voor de toeschouwers. Het opmerkelijke van deze wedstrijd was, dat alle drie prijzen ten deel vielen aan de familie Kikkert, van hoeve „Vredestein"! 1. mw. Kikkert, 2. de heer Kikkert en 3 hun dochter Ria. (De heer Kikkert had gemakkelijk de le prijs kunnen halen, maar hij was zo fair om „effies op zijn vrouw te wachten" en dat kostte hem toen de zege, want hij werd bij de eind spurt gepasseerd! Inmiddels was het over twaalven geworden en daarom werd ge pauzeerd. Na de pauze een zeer uitgebreid pro gramma. De middag werd geopend door de heer H. Keesom, die het zilveren ju bileum van de Paardensport de revue liet passeren. September 1925 was de vereniging opgericht. Toen werd het be stuur gevormd door de heren L. Koning, G. Leber, Joh. Kikkert, C. de Wit, A. Mosk en H. Keesom. Dit bestuur werd later aangevuld met de heren R. Stoep- ker, C. A. Witte, A. J. Keijser, C. Boer- sen en Dokter Swart. De heren Koning, Leber, Witte en Keijser hebben de vie ring van het zilveren jubileum niet meer mogen beleven. Spreker huldigde hun nagedachtenis. De heer Keesom verheugde zich over de flinke belangstelling voor de paarden sportdag. Hij bracht allen, die bij de or ganisatie etc. hun medewerking hadden verleend hartelijk dank. Spreker schet ste de heer Joh. Kikkert als de stuwende kracht in het bestuur, die heel veel werk verzet heeft; ook voor deze dag was hij weer de promotor. De heer Jac. Roeper erd dank gebracht voor het beschik- ar stellen van het land, de heer De ilt voor de geluidsinstallatie onont beerlijk de Texelse krant voor de re- t ame. De oudste deelnemer aan het con- - urs 1-span landbouw-tuigpaarden, de I---jarige heer S. Kuiper, ..Waaldam", v. :rd in het bijzonder verwelkomd. Evenals vorig jaar werd dit paard van de heer F. Dijksen nummer 1 in het concours 1-span landbouw-tuigpaarden. J Kikkert; 3. J. Spoelstra; 4 D. Vermeu len. 2-span fokmerrie's voor Oogstwagens bracht de volgende uitslag na ampele overweging ,,Het was heel moeilijk", al dus de jury: 1. Gebr. De Visser; 2. Joh. Kikkert; 3. D Vermeulen; 4. N. J. Kik kert. Vervolgens werden twee 4-spannen voorgebracht door de heren Joh. Kikkert en gebr. W en D. Zijm. Een zeer fraai schouwspel, dat iedereen boeide. Zou het, zo dachten wij vol ernst niet aardig zijn om onze nieuwe burgemees ter straks ook in te halen met een wa gen, welke door een 4-span wordt ge trokken? De beslissing viel de jury zo moeilijk, dat zij tenslotte besloot beide deelnemers een le prijs toe te kennen. De Rijvereniging „De Waddenruiters" had als intermezzo reeds verschillende keren keurige dressuurnummers ver toond en nu werd een spring-concours gehouden. 1. de heer K. du Porto op Guus, die alle 22 hindernissen foutloos had gereden; 2. Ria Kikkert N.Jd., op Wodan, die 14 hindernissen foutloos had gereden; 3. mw. G. Kikkert-Eelman op Inca. 2-sprong: 1. C. Kuiper en Ria Kikkert, 8 strafpunten; 2. mw. Kikkert-Eelman en K. du Porto, 16 strafpunten; Een 3-sprong namen Ria Kikkert, C. Kuiper en K. du Porto. De „Waddenrui ters" stonden onder leiding van de heer J. Schoorl, die in 1930 hij was toen 14 jaar! kampioen van Nederland werd Die eer viel hern te beurt in het Stadion te Amsterdam. Hij reed toen een foutloos parcours met hindernissen van 1,20 tot 1.30 m. hoog Dat de .Waddenruiters' on der zijn leiding nog vele successen zul len boeken, staat vast. Voor wij dit verslag besluiten willen wij nog noemen het optreden van de heer N. J. Kikkert met een flink uit de kluiten geschoten ram. Het schijngevecht slaagde zeer. Toen de heer Kikkert het spel wilde beeindigen strekte hij de hand naar de ram uit en het dier was weer de dienstwillige dienaar zelve. Een knap staaltje van dressuur. De Paardensport wensen wij geluk met deze succesvolle dag en wij hopen, dat zij nog menig feest zal willen orga niseren. Een der leden van de Feest commissie (van de Vereniging voor Texelse Volksfeesten en Folklore) stelde de vraag of het met mogelijk was om het Paardenfeest met het Volksfeest te com bineren. Wellicht voelt men hier wel iets voor. De jury, bestaande uit de heren E. Toordijk, C. de Wit en Sijbr. Koning Johzn heeft deze middag geen gemak kelijke taak gehad; als de heer Keesom de uitslagen bekend maakte, legde hij daar dikwijls de nadruk op. Aan het concours 1-span landbouw-tuigpaarden namen 16 paarden deel. Evenals vorig jaar wist de heer F Dijksen, P.H. Polder weer de le prijs in de wacht te slepen en opnieuw met hetzelfde paard (zie foto): 2 Joh. Kikkert; 3. D, Vermeulen; 4. N. J. Kikkert. 2-span landbouw-tuigpaarden: 1. Joh Kikkert; 2. N. J. Kikkert; 3. C. Koorn; 4. D. Vermeulen. Hierna een geheel nieuw nummer en wel 1-span fokmerrie's voor DRIEWIEL- DE KAR. Er waren echte driewielde karren bij: wielen met ijzeren bandenen driewielde karren, die sporen van de moderne tijd vertoonden: zij liepen op lucht. De uitslag was: 1. J. de Visser; 2. „VIER JAAR LATER". Woensdagavond, hedenavond, kunt u van 9 tot 10,15 over Hilversum I luiste ren naar het hoorspel van de film „Vier jaar later". Heel toevallig zal deze film a.s. weekend in de bios worden ver toond. In deze film zien wij, hoe ener zijds de oud-illegaal, de man die alles offerde voor een ideaal, zich als een verdwaalde voelt temidden van een we reld, waarin meer dan ooit huichelarij en hebzucht hoogtij vieren, terwijl an derzijds de man. die voor geld alles doet en hiervoor vandaag deze, morgen gene zal verraden, steeds weer hoger klimt op de maatschappelijke ladder, steeds weer grotere rijkdommen en de daarmee ge paard gaande eerbewijzen vergadert. Deze film werd bekroond met het praedicaat „De film-van-de-maand". Voor de zoveelste maal bewijzen de jonge Denen, dat het maken van een goede film geen zaak van veel geld, doch uitsluitend een aangelegenheid van goe de smaak en kunstzinnig verantwoorde lijkheidsgevoel is. Dat de R weer in de maand is. Word je óveral gewaar. Op het strand, bijna verlaten, Gaan de tenten uit elkaar- TESO heeft de grootste drukte Dit jaar óók al weer gehad, Want de meeste trekkers zitten Nu weer veilig in de stad. In de huizen gaan de lampen s Avonds weer wat vroeger aan. 't Kroost, dat jaagt men weer de stuipen Op het lijf met levertraan. Heel de wintergarderobe Haalt mama weer overhoop, En in plaats van sla, komkommer, Eten wij nu gort met stroop. 'k Zag vandaag een schoorsteenveger Hoog over mijn dak heen gaan. Dat betekent, dat de kachel Binnenkort weer komt te staan- Nu, die warmte is gezellig, Maar ik ril bij voorbaat reeds Als ik denk aan de bedragen Die 'k aan brandstof straks besteed. Doch wij zullen maar niet klagen. Iedereen zit met die kwaal. Als we maar gezond zijn, lezer, Rolt de rest óok allemaal. En als onze ome Jozef Achter 't ijzeren gordijn. Daar voorlopig nog blijft zitten, Is het leven dubbel fijn. HU1B DE RIJMELAAR. DE EERSTE STEEN. Vrijdagmiddag hoopt men de eerste steen te leggen van de nieuwe N.H. kerk te De Waal. Deze plechtigheid zal wor den verricht door de heer A. S. Kikkert, die in de N.H. gemeente van De Waal een lange reeks van jaren de functie van Kerkvoogd en Diaken heeft vervuld. TEXELSE MARKT. Den Burg, 18 September 1950. 70 lammeren f 40-f 60. 40 schapen f 85- f 100. 23 rammen f 100-f 130. 27 graskal veren f 280-f 350. 2 koeien f 750-f 900. 4 n. kalveren f 45-f 55. 13 biggen f 60-f 70. Dï 1**16 RtCHTl Bovenstaand beeid herkent iedereen: een foto van de drukte aan de haven van Oudeschüd De Dokter Wagemaker is zojuist binnengelopen en de passagiers stappen op het Gouden Boltje. In Juni heeft TESO 32,846 personen vervoerd, in Juli 60,291, in Augustus 66,002. Vorig jaar waren deze cijfers resp. Juni 33,504, Juli 56,482 en Augus tus 73,641. Dit jaar had een groot aantal bouwvakarbeiders in Juli vacan- tie, vorig jaar uitsluitend in Augustus. De N.-Hollandse bouwvakarbeiders had den nu allen in Juli vacantie. Daardoor is het vervoer in Juli dus drukker ge weest dan in Augustus. In totaal heeft TESO dit seizoen (wij rekenen hiertoe Juni, Juli en Augustus! 159,139 personen vervoerd, vorig jaar over die drie maanden 163,627. De laatsten, de Gebr. Admiraal. Die zijn op het Zuid-Eiland beland. En ook daar was het niet alles koek en ei. Cor schrijft tenminste: „We zijn niet lang op dat vlasbedrijf geweest. Die kerel leek wel gek. En dat was het ergste niet, maar hij wou niet betalen. Toen zijn we naar Labour naar het Department ge gaan en die hebben het voor ons opge knapt. Maar het heeft aardig centen ge kost. Wij moesten daar zelf eten koken, wassen eh herstellen, man hou op. Nu zitten we een stuk verder, op het Zuid- Eiland op een groot karwei. Er wordt een grote dam gemaakt in de rivier, er werken 600 man aan. En daar zijn 50 Hollanders bij, allemaal uit Indonesië. We wonen in een kamp, maar de kost is er goed. Dit werk duurt 6 jaar. Nou, die kunnen dus nog even vooruit! Wat de kou aangaat, schrijft Cor, het is hier 's nachts erg koud, maar overdag in het zonnetje is het heerlijk weer. Het is dus niet veel slechter dan het Noord-Eiland. Hij schrijft verder: „Wij hebben het best naar ons zin. Mochten er dus nog Texelaars zijn die zin hebben om naar New-Sealand te komen, laat je dan niet afschrikken omdat enkelen het in het begin slecht treffen. Het zijn op Texel altijd dezelfde die een andere knecht mankeren, dat zal hier ook wel zo zijn En aangezien je in het begin je vanwege de taal niet redden kunt, heb je het dan een poos niet best. Maar er zijn andere bazen genoeg en goed ook. Verder wil ik er nog wat aan toevoegen en wel wat ik in de Texelaar ook zag staan: „Wees wijs op reis!" Wanneer je hierheen komt laat je dan niet wijs maken, dat je baga ge vlot achter je aan komt. Ze vertel den ons op de „Sibajak": „Jullie treffen het, er is net een schip voor New-Zea land, als je daar 10 dagen bent heb je je bagage". 30 kg mag je meenemen met het vliegtuig en neem die ook mee! Ik heb mijn bagage gehad 3 maanden na aankomst in Melbourne. Het snelste is 2 maanden. Maar ik heb hier een Hol landse buurvrouw, het is 20 minuten lo pen hier vandaan, die is ook met de „Si bajak" gekomen. Ze is hier nu getrouwd en had een hoop spullen mee van Hol land. Die hebben nog niets ontvangen. Ze hebben bericht vanuit Auckland, dat het daar niet is. Nu hebben ze naar Au stralië geschreven, maar nog geen be richt terug. Ze wonen nu nog bij andere Hollanders in, maar leuk is het toch niet. Daarom neem mee wat je kunt en wat mag! Wat eerlijkheid aangaat, geloof ik wel, dat de zaak gezond is. Toen ik in Auckland arriveerde, raakte ik de helft van mijn handbagage kwijt. Die hadden ze in een verkeerde bus gemikt. Latei- kon ik het weer bij de douane halen, daar was het teruggebracht Nu was mijn kist opengebroken, maar dat is ook al. Eerlijk zijn ze dus wel. Een andere Hollander die hier al lan ger is, vertelde: zijn maat was hier een half jaar en had nog niets van zijn ba gage gehoord. Toen is hij naar het Scheepvaartadres gegaan en daar ver telden ze hem: Sorry, het is hier al long time. Maar het was in een hoek gezet en het stond daar rustig. Je moet even aan die gemoedelijkheid wennen. De post rijdt hier met de auto en mikt zijn kran ten er in volle vaart uit. Ze liggen dan in de kant van de weg en is het regen, dan moet je er gauw bij zijn, anders is hij niet leesbaar meer. De brieven duw je in de letterbox, daar zit een arm aan, welke je naar boven zet en dan stopt hij even. De melkbussen hier zijn ook even groter ddn in Holland. Daar gaat 100 1. in. Het melken gaat allemaal electrisch en daar staan de bussen al op een ver hoging. Ze worden dan op een wagen of auto gekanteld en aan de weg zijn ook verhogingen gebouwd. Daar komen dan een stuk of wat farmers bij elkaar. Het is alles zo gemaakt* dat het niet hoger meer moet. Hier staan over 15 mijl 4 melkfabrie ken. En het zijn flinke gebouwen. Een groot deel van de boter gaat naar Enge land. Die koopt het duur maar levert er andere spullen voor terug die ook niet goedkoop zijn. Een lichte Engelse auto 1 kost net zo veel als een flinke Ameri- kaanse. Maar Amerikaanse spullen ko- men er weinig in. Alles wat je ziet is j „made in England" Motoren, tractoren, een hakker of een schop, een kop of schotel, je ziet het overal op staan. En geland is alles bij de New-Zealander. Ik ben een keer m de bios geweest en toen de koning van Engeland op het doek verscheen, gingen allen onmiddellijk staan. Voor de strijd in Korea hebben zich ook velen gemeld. Ik zie de kranten lang met altijd, maar vier weken terug waren het er al 2000. En dat in een land waar werkmensen tekort zijn. Nou, ik schei er uit. Ik wil nog even melden, dat ik de Texelaar in goede or de ontvang. Zaterdag kreeg ik de post van 5 en 8 Juli. Maar ik verwacht dat er van vóór die tijd nog komen moeten. De vliegport van hier naar Holland is de helft goedkoper als omgekeerd. Ik denk, dat ik 10 gram kan sturen voor 80 cent. Uit Holland vandaan kom je dan al over de 2 gulden. Nou, alle Texelaars maar gegroet en ik pen wel weer eens Groetend, D. de Vries, c.o. C. S. Emeyn Er werden in Augustus 3618 auto's vervoerd en 28,327 rijwielen. Vorig jaar resp. 2278 en 29,637. In ons blad van 26 Augustus vroegen wij: „Hoe zal het naseizoen zijn?" Wij kunnen nu mededelen, dat het naseizoen lang niet slecht is geweest en nog steeds ontmoeten wij loeristen. In de kerk, in de bios, langs velden en wegen. In ver schillende pensions brandden afgelopen weekend 's avonds nog overal de lichten ten teken, dat er nog altijd gasten waren. En toch is het aantal gasten over het al gemeen van weinig betekenis meer. het aantal Texelaars domineert weer. Dezer dagen heeft Gemeentewerken het hokje van de badmeester naar veiliger oord vervoerd en vandaag of morgen zullen de laatste badhokjes van het strand ver dwenen zijn. Want als de R. in de maand zit (zie Huib's rijmelarij) kunnen wij kwaad weer verwachten, niet zo'n drui lerig weertje, waarmee de „zomer" al lesbehalve karig is geweest, maai- zo'n echte, ouderwetse herfststorm, die ons eiland gierend aangrijpt. Dan is het niet pluis op zee, dan komt dikwijls een schip in nood en Zondag werd nog door de ra dio bekend gemaakt, dat bij Terschelling een schip in moeilijkheden verkeerde, het maakte slagzij. Dit gebeurt ieder jaar opnieuw: de zomer neemt afscheid (Donderdag a.s.) en de herfst neemt het zaakje over. Hij zal weer geducht huishouden. De bomen zullen weer worden geschud tot zij hun bladeren hebben prijsgegeven, de daken zullen weer op hun panvastheid worden beproefd, de kleine vissersschuitjes zul len weer menige zware roller voor de boeg krijgen, de zakenlieden zullen weer adverteren met radio-toestellen onder het motto „Verhoog de gezelligheid in uw woning". Met haarden en kachels on der het motto „Eigen haard is goud waard" De voetbal rolt weer dat he een lieve lust is en de toneelverenigin gen. de zusterkringen, de sociëteiten, de dam-, bridge-, biljart- en zoveel andere clubs hebben hun nieuwe competitie hervat De zomer verdween, hij nam veel genoeglijks met zich mee, maar zijn opvolger, de Herfst, is minder hardvoch tig dan wij wel denken en in deze opti mistische beschouwing gaan wij herfst en winter vol verwachting tegemoet. S.V. De Koog. Zaterdag jl. speelden adsp. A tegen OVV A een mooie wedstrijd. Gaat zo door, jongens. Deze kleine nederlaag 2-1 is niet zo erg, voortaan een beetje meer geluk. De match voor het 2e werd te elfder ure afgelast. Het le werd door de Bond afgelast. Zondag: ZDH 1-De Koog 1, half drie. SVC A-De Koog B, Zaterdag 4 uur. De leden wordt verzocht Zaterdag op het sportterrein een handje te helpen bij het verplaatsen van het kleedlokaal e.d. Woensdag a.s., dus hedenavond, leden vergadering met elftalcommissie, daar de oude commissieleden bedankt hebben. S.V. De Cocksdorp. Zaterdag behaalden Adsp A een nut tige 2-0 overwinning op Texel B. Jn. de Waard geeft door goed doorlopen S. de leiding. Even voor de rust stopt Jan Piet Stolk uitstekend een penalty. Na de rust komt T. direct gevaarlijk door, maar de keeper van S. geeft niet de minste kans. 5 min. voor het einde maakt Jan aan al le T-illusies een einde door de T-keeper voor de 2e maal het nakijken te geven. De leiding was bij de heer Kalis in goe de handen. De wedstrijd van het 2e werd afge last. Programma Zondag: Texel 3-SVC 1; SVC 2-Tex. Boys 3; SVC A-De Koog B. tot 4 uur. Zaterdag 23 Sept. wordt de jaarverga dering gehouden in Hotel De Hoop. Hier op komen we Zaterdag terug.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1