Cjroen 2wartyjexels in het WE Vandaag ontvangt Texel zijn nieuwe burgemeester m DAM PO Welko T exel Dame, welke tandpasta? De beste: IVOROL! 111 op Nationaal Muziekcorps van het Leger des Heils Zondag 15 October uitvoering in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg FILM NIEUWS '"SWISS ZATERDAG 7 OCTOBER 1950. 64e JAARGANG. No. 6466 T E X E LS E «COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Pastgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. De oude burgemeester vertrok naar elders, leve de nieuwe burgemeester! Ja, vandaag staat ons eiland in het teken van de feestelijke ontvangst van burgemeester C. de Koning en diens gezin. Hedenochtend zullen zij om half elf met de versierde Marsdiep het Marsdiep oversteken naar hun nieuwe gemeente, hun nieuwe woonplaats ook. Dit is dan de laatste etappe van de lan ge „eilandentocht": van Banka en Billi- ton, de Indonesische eilanden, naar Texel, het Gouden Boltje. Huib Fenijn, onze rijmelaar en dichter, heeft ge schreven „Wij hopen, dat gij met ge heel uw gezin u spoedig hier thuis voe len moogt". Ja, dat hopen wij in de al lereerste plaats en zeer velen met ons, want wij vernemen, dat niet minder dan vijf-en-twintig groepen deel zullen uitmaken van de lange stoet, welke vanmiddag langs het Raadhuis van Texel zal défileren. Wij hebben nog veel meer vernomen: een open landauer zal aan de haven gereed staan en daarin zullen ons nieuwe Hoofd en diens gezin naar Den Burg rijden, waarbij de Wad- denruiters, de motorpolitie, de Jan Ple zier met onze Feestcommissie en enige andere voertuigen de escorte zullen vormen. Terwijl de Marsdiep de haven binnenglijdt, zullen de leden van ons Texels Fanfare welluidende, vrolijke melodieën aan het koper ontlokken. En daarna zal het muziekcorps met vaart naar Den Burg ijlen om aan het Schil- dereind opnieuw in actie te komen. Aan dat Schildereind is inmiddels een I prachtige erepoort gebouwd. („Van je I voort.rijdt de Koning door de I Poort!"). Het publick wordt verzocht om zich langs de gehele route (Schildereind, Weverstraat, Parkstraat, Grocneplaats) te scharen, men strome dus niet alle maal naar het raadhuis, dat de burge meester na het verlaten van de lan dauer trouwens ogenblikkelijk zal bin nentreden. Overbodig is natuurlijk het verzoek van de feestcommissie om alle beschik bare vlaggen uit te steken! Om ongeveer kwart voor 12 begint ten Raadhuize een buitengewone open bare vergadering van de gemeenteraad, waarin de burgemeester zal worden ge ïnstalleerd. „Alle voor het publiek be schikbare ruimte wordt ingenomen door genodigden", aldus het officiële pro gramma. Ja, onze publieke tribune is heel klein en daarom kan er vandaag werkelijk geen enkele officieuze kop meer bij. Om vier uur begint het défilé: De rou te is als volgt: Wilhelminalaan, Waal- derstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Park. De deelnemende verenigingen zijn: 3 mu ziekcorpsen (D.E.K., V.I.O.S., Texels Fanfare), Texelse Boys, S.V. Texel, de Gym., de Handbalciubs, de zangvereni gingen „Con Amore", „Stem des Volks", de toneelverenigingen Sint Jan, Het Masker, alle Texelse brandweercorpsen met totaal vijf spuiten! padvindsters en padvin ders, de Landbouwhuishoudschool, de kleuterscholen van Den Burg, het mandoline- en accordeon-or kest van de heer Jan Visser, de kerkko ren van de heer Jan Visser, de hogere klassen van de scholen van Den Burg en de afgevaardigden van alle scholen van de buitendorpen. Excelsior en De Lofstem kunnen door omstandigheden met aan de huldiging deelnemen. Het Park is voor het publiek alleen toegankelijk door de ingang naast de o.l. school aan de Nieuwstraat. In het Park zullen de scholieren de familie De Koning toezingen (zie het lied elders). Daarna zullen onze vier muziekcorpsen een gezamenlijke muzi kale hulde brengen. Na deze hulde bestaat voor de burge rij gelegenheid om ten raadhuize per soonlijk met de burgemeester en diens familie kennis te maken. Het concert zal vermoedelijk om ongeveer 5,30 uur be ëindigd zijn. Zo werd een vorige"oiftgeirieesiei ingehaald. U ziet op de voorgrond nog juist de achterhoede van Texels Fan farecorps, daarachter volgen een groep ruiters en aan de einder ziet ge een glimp van de auto, waarin de toenmalige burgemeester en de tijnen hebben plaats genomen. Op deze foto ziet u links bovendien het gebouw, waarin voorheen het Postkantoor was gevestigd. Dit post kantoor werd op b' April 1945 verwoest maar binnen afzienbare tijd wordt het herbouwd. De Directeurswoning, naast dit postkantoor gelegen, zal echter niet herrijzen, want het postkantoor Den Burg (Texel) wordt een hulppostkan toor en dan zal het ressorteren onder Den Helder. RECEPTIE BURGEMEESTER. Aan de inwoners dezer gemeente wordt medegedeeld, dat de nieuw be noemde Burgemeester, de heer C. de Koning, op Zaterdag 7 October 1950, na beëindiging van het concert in het Park 'ussen omstreeks 5,30 uur en 7 uur, gaarne ten gemeentehuize aan de inwo- ners gelegenheid zal bieden met hem en zijn familie kennis te maken. Texel, 2 October 1950. De Loco-burgemeester, S. DE WAARD BUITENGEWONE OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Za terdag 7 October 1950, des voormiddags 11,45 uur ten raadhuize. Texel, 30 September 1950. De Loco-bui gemeesier, S. DE WAARD. 1. Ingekomen stukken. 2. Installatie van de heer C. de Ko ning als Burgemeester van Texel. GESLAAGD. De heer Ger Zwan, Minister Ruys- weg, De Koog, legde aan de school voor scheepswerktuigkunde te Amsterdam met gunstig gevolg examen af voor het diploma machinist grote vaart. IERSE OS. Begin dezer week is bij het Wester slag het kadaver van een Ierse os aan gespoeld. Het dier had nog slechts en kele dagen in zee gelegen. (Ingebonden mededeling) I Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder eo kind. Wij roepen een hartelijk welkom U toe In deze gewichtige uren, 'Ê.i, J - v Nu gij, Burgemeester de taak hebt aanvaard Ons eiland voortaan te besturen- En mag het voor U dan zo héél vreemd niet zijn Om ver over zee te regeren, Wij hopen, dat gij op ons eilandje ook Het siuur maar heel goed zult hanteren. Gij komt, Burgemeester, aan 't hoofd hier te staan, Van vissers en burgers en boeren. Die allen, althans op de raadszetels dan, Hun mondje wel weten te roeren. De één die wil dit en de andere dat, Een ieder die heeft zo zijn wensen, Maai allen te zamen zijn zij met elkaar Een stelletje prettige mensen. Gij weet, dat ons eiland alom is beroemd Vanwege zijn prachtige schapen, Al wordt te vergeefs naar een schaap dan gezocht In Texel's gemeentelijk wapen. Maar ook om zijn flora en vogelenpracht, Moet ieder ons eiland waarderen, Voorwaar dus een kostelijk, rijk stukje grond Waarover gij thans moogt regeren. Wij hopen, dat gij aan dit Texelse land Uw gave en kracht moogt besteden, En dat Uw bestuur over Texelse grond In voorspoed mag zijn en in vrede. Dat al wat gij doet voor het Texels gemeen, Een leiden mag zijn en géén lijden, En dat voor de Raad en de gemeente tezaam Maar komen wat betere tijden! HUIB DE RIJMELAAR. ONDERSCHEIDEN. De kraanmachinist B. Beuving werd 2e Pinksterdag 1940 bij het camoufle ren van bunkers op de Grebbeberg door geweerkogels ernstig gewond. Toen hij geruime tijd later het zieken huis verliet was hij ten opzichte van zijn oude beroep invalide. Toch verleende de overheid hem niet het geringste pen sioen. Nadien was hij o.m. te Oudeschild werkzaam in de vermaarde Gouden Ploeg. Daar was net naturlijk ook niet alles goud wat er blonk.en de heer Beuving beproefde zijn geluk in de Staatsloterij. Laat hij nu f 12,500 win nen! Dat was in 1947. Hij kon toen een klein landbouwbedrijf in het Noorden, O 154, beginnen. Dezer dagen heeft de Minister van Oorlog hem onderscheiden met het Mo bilisatie Oorlogskruis wegens zijn moe dig gedrag in de donkere dagen van Mei 1940. W. EELMAN Klzn. OVERLEDEN. Woensdagmiddag is de heer W. Eel- man Klzn. op zijn boerderij in het Noor den tengevolge van een hartaandoening overleden. Hij was 49 jaar oud. Met de heer Eelman is een vooraan staand bewoner van Oosterend heenge gaan. Hij vervulde tal van functies in het openbare leven: diaken bij de Ge reformeerde Kerk, secretaris van de Stichting en instandhouding van scho len met de Bijbel, bestuurslid van de Kiesvereniging Nederland en Oranje, penningmeester vsn de kleuterschool, secretaris van de C.B.T.B. (Christelijke Boeren- en Tuindersbond) oud-bestuurs- lid van de Mannenvereniging. Hij laat een groot gezin achter. He denmiddag wordt het stoffelijk over schot op de Algemene Begraafplaats te Oosterend ter aarde besteld. Zondag, 15 October, zal het Natio naal Muziekcorps van het Leger des Heils, verbonden aan het Hoofdkwar tier te Amsterdam, een concert geven in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Het concert begint om 3 uur. Het Nationaal Muziekcorps is opge richt in Dec 1947 door Kommandant Charles Durman en bestaat uit 28 le den. Het heeft een volledige fanfarebe zetting en de instrumenten, die worden bespeeld zijn gemaakt op de Leger des Heils Instrumentenfabriek te St. Al bans (Londen). De leden van dit mu ziekcorps zijn geselecteerd uit de ver schillende Legermuziekcorpsen uit het Westen van ons land. Onder hen be vinden zich een 4-tal officieren en een negental kapelmeesters die in dit mu ziekcorps meespelen. Het Nationaal Muziekcorps, dat tijdens zijn korte be staan reeds buitengewone prestaties heeft geleverd en reeds in het gehele land een grote bekendheid heeft ver worven, speelt regelmatig voor de ra dio, waarvan de uitzending wordt ver zorgd door de NCRV. Alle muziek, die ten gehore wordt gebracht is gecompo neerd of gearrangeerd door Heils-offi- cieren en Soldaten. Wij laten hier enke le beschouwingen over het spelpeil van het Nationaal Muziekcorps volgen, zo als het verscheen in: „Het Vrije Volk"- Is het denkbaar, dat een fanfarebezetting zoals deze, met z'n volstrekte zuiverheid, met zo'n ide ale klankafweging voor ieder instru ment, met een instrumentale techniek als van deze muzikanten ergens te vin den is? De selectie: „Ik mag komen tot den Heiland" werd het summum van ongewoon fraai samenspel. De twee la ge tuba's vormden een zachtruisende ondergrond in het geheel. De cornetten werden zacht-zingende violen; de alt hoorns en baritons harmonisch klin kende middenstemmen. „Haarlems Dagolad": Dat dit een di lettanten-Korps is en dat het pas zo kort bestaat, kan niet anders dan ver bazing wekken, wanneer men het zui vere en prachtig uitgebalanceerde sa menspel hoort in muziek, die soms rhythmisch tamelijk veeleisend is. „Het Parool": Er wordt gezongen door het koor, waarbij het Nationaal Muziekcorps verrassend beheerst bege leidt bijzondere mooie toon: blazers, die fluwelen klank van symphonieorkest zeer dicht benaderen. Wij twijfelen er niet aan of velen zul len van de gelegenheid gebruik maken om dit unieke fanfare muziekcorps te gaan beluisteren. Zoals gemeld wordt geconcerteerd :n de Doopsgezinde kerk te Den Burg, welke aan ongeveer 550 personen plaats biedt Muziekliefheb bers raden we daarom aan, zich spoedig van een entreebewijs te verzekeren; in Leeuwarden trok dit ensemble 1500 man! NUTSBEWAARSCHOOL. Mevr. W. de Waal-Daams, De Koog, werd met algemene stemmen benoemd tot Hoofd van de Nutsbewaarschool te Den Burg. Zij was de enige sollici tante. „ACCORDEOLA". Zo juist vernemen wij, dat „De Oran jeboom" het voortreffelijke radio-en semble „Accordeola" geëngageerd heeft voor Zaterdagavond 21 October. Er is dan bal na. Adv. volgen. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 25 Sept. t.m. 1 Oct.: 87 kg bot; 9626 kg garnalen; 113 kg kabeljauw; 29 kg schar; 34 kg schelvis; 11864 kg schol; 239 kg poon; 575 kg tarbot, 4153 kg tong; 1651 kg wijting; 195 kg kruikels; 7 kg haai; 4 kg hake; 23000 kg garnalenpuf; 1 kg lever. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 7 Oct. op om 6,53; on- om 6,01. Maan: 11 Oct. N.M., 18 Oct. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 7 Oct. 5,18 en 6,15. 8 Oct. 6,45 en 7,22. 9 Oct. 7,43 en 8,10. 10 Oct. 8,27 en 8,50. 11 Oct. 9,08 en 9,28. 12 Oct. 9,47 en 10,05. 13 Oct. 10,22 en 10,43. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. A. TOT /-CABARET. Het bekende A tot Z-Cabaret zal Vrij dagavond 27 October, in „De Oranje boom" optreden. Dit ensemble is uitge nodigd door de Bouwvak A.N.B. (Zie adv.) DE NIEUWE KOFFIEBON. Bon 485 Algemeen is aangewezen voor 125 gram koffie. Deze bon geldt tot en met 21 October. Eerstvolgende bon aanwijzing op 16 November. WORDT HULPKANTOOR. Het postkantoor Den Burg Texel wordt binnenkort hulpkantoor en zal dan on der Den Helder ressorteren. Na het ver trek van de heer Abma zal dus geen nieuwe directeur worden benoemd. DRINGEND. Woensdag heeft het bestuur van de Vereniging „Texel" tot bestrijding van tbc onder het Rundvee de eigenaars van rundvee, w.o. seizoen 1949-1950 reactie voorkwam, per annonce dringend aan geraden zich met de heer Swart, die renarts, in verbinding te stellen, omdat het vee op de betreffende bedrijven zo spoedig mogelijk ondeizocht moet wor- worden. Misschien is één enkele vee houder deze advertentie (of de gehele krant) ontglipt en daarom brengen wij het belangrijke advies nog even in her innering. ESPERANTO EN DE UNESCO. Tot directeur van de opvoedkundige afdeling van de Unesco is benoemd de bekende Esperantist Herbert Lionel El- vin. De heer Elvin is sinds 1945 hoofd van het Arbeiders College Ruskin te Oxford (Engeland). AARDBEIEN! De heer P. van der Slikke, Wester- weg nabij Den Buig, ontdekte in zijn tuin twee flinke aardbeien. FOKVEEKEURING OP TERSCHEL LING Maandag hield de fokveevereniging „Terschelling" haar jaarlijkse veekeu- ring. Er werden 150 dieren tentoonge steld. SCHOUW EN HERSCHOUW. Gaarne herinneren we nog even aan de adv. betreffende schouw en herschouw Voor de 30 Gem Polders is de her- schouw bepaald op Woensdag 18 Octo ber, voor „Het Hoornder Nieuwland" en „De Kuil" en voor de Prins Hendrik Polder is de schouw bepaald op Zater dag 21 October. GROTE BELANGSTELLING. Er waren niet minder dan 75 dames, die wilden deelnemen aan de nieuwe avondcursus Knippen en Naaien, geor ganiseerd door de Landbouwhuishoud school en een even groot aantal dames wilde haar culinaire kennis op hoger peil brengen door het volgen van de nieuwe Kookcursus. Daar iedere cursus slechts plaats bood aan 24 personen, moesten heel wat dames teleurgesteld worden. GEVAAR: GROENE KNOLAMANIET! De Nederlandse Mycologische Vereni ging waarschuwt alle eters van zelfge- zochte paddenstoelen, dat de dodelijk giftige knolamaniet dit jaar vooral in de duinen voorkomt. TWINTIG JAAR OP WACHT. Een dolle comedie met Stan Laurel en Oliver Hardy. Hun avonturen vormen een aaneenschakeling van dwaasheden; een der beste lach-schlagers na de oor log. Wat moeten wij er verder van zeg gen? Stan en Oliver zijn goed voor dui zend lach-salvo's. HET MYSTERIE VAN DE ONDER WERELD. Een zeer spannende film, waarin Ge ne Arthur, mede-eigenaar van Radio- Ranch in conflict komt met een onder aards rijk. Hij moet vluchten, verbergt zich in een grot, maar deze schuilplaats wordt door een ongelukkig toeval door een explosie vernield. Nieuwe avontu ren, nieuwe spannende belevenissen wachten hem. Die ziet de bezoeker in het tweede deel van deze boeiende film. Neerlands Nieuws. Nieuwe woningen voor gedemobili- seerden in Alkmaar. Oogstfeest van Amsterdamse jeugd. Koningin Juliana onthult gedenkteken „Oranjehotel" te Scheveningen. Prinsjesdag in Den Haag. Opening van de Staten Generaal. Troonrede van H.M. de Koninging. Min. Lieftinck biedt de Rijksbegroting 1951 aan. Buitenlands Nieuws. Mijnramp in Schotland. Engelse troe pen arriveren in Korea. Zeepkistenrace in Brighton. Eisenhower spreekt. De St. Leger paardenrace. Meteorjager tankt in de lucht. ZILVEREN JUBILEUM VAN JAN VISSER. 1 October was het 25 jaar geleden, dat de heer Jan Visser zijn vaste aanstel ling kreeg als organist bij de N. H. Ge meente te Den Burg. Zoals de meeste musici zette de heer Visser reeds op zeer jeugdige leeftijd zijn eerste schre den op het muzikale pad: hij heeft in dertijd nog les gehad van wijlen de heer Jan Duinker, de blinde organist. Dat de jYibilaris tot organist van de N.H. Ge meente te Den Burg benoemd werd is geen bloot toeval, want na kerktijd toetste hij zijn vorderingen gaarne op het grote orgel van de kerk in de Bin nenburg, waar zijn oom, wijlen de heer Alm. Visser, organist was. Toen hij in 1925 dan ook benoemd werd tot orga nist bij genoemde gemeente, ging hij een hem welvertrouwd orgel bespelen. De heer Visser heeft zijn oom echter niet direct opgevolgd: vóór hem waren daar organist de heren Jan Duinker, Piet Eelman en Nan Eelman. De heer Visser heeft zich niet beperkt tot het verlenen van muzikale mede werking bij de godsdienstoefeningen: hij was de stuwende kracht bij het or ganiseren van kerkconcerten waar bij hij o.a. steeds zorgde voor een keu rig passend accompagnement der solo zangeressen en ook herinneren wij nog aan de radio-uitzending van mu ziek uit de N. H. kerk te Den Hoorn, waar de heer Visser het orgel bespeelde (zomer 1937). In de goeie ouwe tijd mochten wij met vele anderen behoren tot zijn kinderzangklasse die ieder sei zoen in Eben Haezer grote successen oogstte. Thans is de heer Visser dirigent van verschillende kerkkoren en last not least noemen wij het mandoline- en accordeon-jeugd-orkest, dat zeer ac tief is. Geachte jubilaris, nog vele jaren! Te vens spreken wij de hoop uit, dat gij het orgel in de kerk aan de Binnenburg weer spoedig zult kunnen bespelen!

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1