Cjroen ^warL-Jexels in het harL> n Texel ontving zijn nieuwe burgemeester Magistraat die de beginselen van een ware democratie steeds boog beeft gehouden In tie Raadzaal £8* WOENSDAG 11 OCTOBER 1950. TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6467 COURANT Uitgave N.V. vh. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. ti." ywnsimüüwi'si Het grote ogenblik in de Texelse Raadzaal: Loco-burgemeester S. de Waard omhangt de nieuwe burgemeester de ambtsketen. (Eigen opname) WIJ WISTEN DAT WEL: op die keurig versierde Texelse boot de Dokter Wa- gemaker, fris en monter uit Harlingen's dok, op die postboot worden dag aan dag kranten naar het eiland aangevoerd, bladen, die ons iedere editie op nieuw herinneren aan de grote, donkere dingen van deze onzekere dagen. Aan conflicten, aan militaire acties, aan stakingen, aan overvallen, aan ver oordelingen, aan spanning tussen lonen en prijzen. Maar aan dat alles dach ten wij Zaterdag niet, Zaterdag stond, zoals gemeld, ons eiland in het teken van de feestelijke ontvangst van onze nieuwe burgemeester, de heer C. de Koning, oud-resident van Banka en Billiton. Ja, het is een feestelijke dag gewor den voor heel Texel, voor jong en oud. Voor alle „onderdanen". De burgemeester stak bij een levendi ge zee naar het eiland over, vrolijk wap perde de guirlande van vlaggetjes aan boord van de gepavoiseerde boot en de tamelijk ruwe zee gaf ongetwijfeld re liëf aan de vaart naar een eiland! Ter wijl de boot de haven binnenliep bracht Texels Fanfarecorps pittige muziek ten gehore onder leiding van directeur A. J. Vonk. Er was veel publiek, ja Oude- schild was present om de nieuwe bur gemeester te begroeten. Toen de familie De Koning voet aan wal zette traden loco-burgemeester De Waard, wethouder Hin, gemeentesecretaris Beemsterboer en onze actieve feestcommissie, met de organisatie van de feestelijke ontvangst belast, naar voren om de familie De Koning, de nieuwe bewoners van Texel ook, hartelijk te begroeten. Een dochter tje van de heer De Waard bood me vrouw De Koning bloemen aan. Hierop stapten de heer en mevrouw De Koning en loco-burgemeester De Waard en wet houder Hin in een landauer om zich naar het raadhuis te begeven. De motorpolitie, de motorclub Texel en de Waddenruiters openden de stoet, terwijl de auto van onze feestcommissie en meerdere andere wagens de landau er volgden. Onze nieuwe burgemeester kreeg allereerst een goede indruk van de drukte in onze haven, waar verschei dene kotters juist van zee waren thuis gekomen. Over de Schilderweg ging de tocht naar Den Burg, waar op het Schil- dereinde een prachtige erepoort was ge bouwd: „Welkom" namens heel Texel! Overal stonden de mensen langs de stra ten geschaard en bij het Raadhuis was de drukte natuurlijk bijzonder groot. Daar stonden de motorrijders reeds opgesteld aan weerszijden van de stoep van het raadhuis en de Waddenruiters, geboren dresseurs, vormden met hun vurige paarden hier eveneens een keu rige erewacht. De bevolking volgde al les met grote aandacht, en toen de lan dauer met de prachtige zwarte paarden voor het raadhuis stilhield reikte men de hals nog verder de nieuwe burge meester! En diens echtgenote! Zij bega ven zich regelrecht naar de raadzaal. Toen even later de feestcommissie uit haar wagen stapte ging een hoeraatje op, als reactie op de plechtige ernst die met de komst van de nieuwe burge meester gepaard ging. Om 10 voor twaalf opende de loco-bur gemeester de buitengewone raadsverga dering met een bijzonder woord van welkom tot mevrouw De Koning en haar kinderen en de overige gasten. Bericht van verhindering was ont vangen van de heer Daalder. Vervolgens las de loco-burgemeester het K.B. voor betreffende de benoeming van de heer C. de Koning fcot burgemeester van Texel op 28 September vond diens beëdiging plaats. Hierna verzocht de loco-burgemeester de heer Jb. Bruin (oudste raadslid) en mevr. Vrijdag-Keijser (ons enige vrou welijke raadslid) de nieuw benoemde burgemeester binnen te leiden. Nadat de heer De Koning had plaats genomen sprak de heer De Waard onze nieuwe burgemeester als volgt toe: Zeer geachte Burgemeester, Het is mij een voorrecht en een eer u als Burgemeester van onze gemeente te mogen installeren en een enkel woord te uwer begroeting te mogen zeggen. In de eerste plaats u en de uwen onze hartelijke gelukwensen met uw benoe ming tot burgemeester van de gemeente Texel. Het zal u zeer zeker grote vol doening geven dat u, gezien het grote aantal gegadigden die naar dit ambt in onze gemeente hebben gedongen, werd aangewezen deze post te bezetten, dit temeer als men in aanmerking neemt de opeenvolgende gebeurtenissen welke ook in uw leven de laatste jaren heb ben plaats gehad. Immers is het zo, dat u zich als doel had gekozen een taak te vervullen in Ned. Indië, thans Indonesië. U hebt een opleiding ontvangen ge heel afgestemd op de omstandigheden en verhoudingen in Indonesië zoals de ze ruim 20 jaren terug daar aanwezig waren. U hebt de verschillende rangen inzake Nederlands bestuur in Indonesië door lopen met uiteindelijk resultaat dat u tot resident van Banka en Billiton werd benoemd. U hebt dus wat men noemt in Indo nesië carriëre gemaakt. Daarnaast heeft de oorlog u in Indonesië ook veel narig heid gegeven. U zowel als uw echtgenote en de kinderen hebben, gescheiden van elkander, de opsluiting en de ontbering in de kampen meegemaakt en wel drie jaar lang. Na de souvereiniteitsoverdracht was uw taak in Indonesië geëindigd. En nu benoemd tot Burgemeester van Texel en, zoals gezegd, de omstandigheden in aanmerking genomen, geeft deze benoe ming zoals u reeds hebt doen blijken, u reden tot vreugde en dankbaarheid. De vraag rijst: Hoe staat Texel tegen over deze benoeming? Als u de beide wethouders vraagt: Hoe was de eerste kennismaking met de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote dan kan niet anders worden gezegd dan dat deze van buitengewoon prettige en aangename aard is geweest. Onze eerste indrukken zijn zonder enige reserve gunstig. Vragende blikken. Toch wil ik u niet verhelen en u zult dit zeer zeker ook aanvoelen, dat zodra toen wij vernamen, dat een oud-resident van Banka en Billiton tot burgemeester van Texel was benoemd wij elkaar met vragende blikken hebben aangekeken. Wij hebben tegen elkaar gezegd: Wat gaat er nu gebeuren? Zal deze man, die zo lang in Indonesië is geweest, zich nog kunnen aanpassen aan de Nederlandse en Texelse verhoudingen? De Texelse bevolking voelt heel goed aan dat de omgeving en de omstandigheden waar onder u heeft gewerkt en gewoond, in Indonesië geheel anders zijn dan op ons eiland. U, die een groot deel van uw le ven in de tropen heeft verkeerd en dus de omstandigheden, de ontwikkeling en- of ontplooiing van de Nederlandse bevol king met daarop ingestelde gang van za ken in het gemeentelijk bestuursbeleid niet van nabij heeft meegemaakt, zult zich zonder twijfel volkomen moeten omschakelen, dienen aan te passen aan de omstandigheden, zoals deze hier in Nederland en ook in de gemeente Texel zijn gegroeid. Wij twijfelen niet, of u zult dit met ons eens zijn en wij hebben dit ook uit onze gesprekken met u afgeleid dat u volkomen begrijpt dat het voor u hier een nieuw begin is, doch dat u bereid is, u volkomen in te zetten om deze om schakeling te volbrengen; dat u zult trachten om in de kortst mogelijke tijd u in te werken in het gemeentelijk be stuur met al de problemen daaraan ver bonden. Uw algemeen inzicht en ervaring als bestuurder zullen u daarbij tot grote steun zijn. In het licht van hetgeen ik hiervoor heb gezegd, treden wij u met vertrouwen tegemoet. Niet alleen wij als gemeentebestuurders maar ook de burgerij, zoals uit de spontane ontvangst wel is gebleken en wat deze middag nog zal blijken door de defilerende vereni gingen. Als u hier enige tijd op Texel woont, zult u zeer zeker bemerken dat Texel een rustige, gemoedelijke bevol king heeft en als de hoogste gezagsdra ger in de gemeente deze gemoedelijk heid kan aanvaarden en waarderen, dan zal u het stellig met de bevolking kun nen vinden. Hoewel u op uw reizen reeds veel na tuurschoon zult hebben gezien in de we reld en Texel misschien op dit punt u niet zo veel meer zal kunnen geven, kan worden gezegd, dat Texel een mooi ei land is en ver over onze landsgrenzen zeer bekend is om zijn grote verschei denheid: bekend om zijn flora en zijn fauna, zijn natuurschoon, zijn heldere luchten en zijn wolkenhemel. De hoofdbronnen van bestaan op ons eiland zijn Landbouw en Veeteelt, Vis serij en Vreemdelingenverkeer. Zonder al te veel chauvinisme aan de dag te brengen, menen wij te mogen zeggen dat Texel in vergelijking met vele streken in ons land een goed geleid en voor een behoorlijk deel gemechani seerd agrarisch bedrijfsleven kent. Ook de veehouderij kan er zijn. De zuivelfabriek welke dit jaar meer dan 8 millioen kg melk verwerkt, getuigt daarvan en wat de schapen betreft is dit nog onlangs bewezen op de tentoon stelling van vee te 's-Hertogenbosch. Het vreemdelingenverkeer heeft de laatste jaren een enoime vlucht geno men. Texel is nog steeds een gezocht oord voor vacantiegangers. Dit Verkeer eist echter voortdurend extra zorg van het gemeentebestuur en in het bijzonder van de burgemeester, omdat dit een bron van bestaan is met zeer bijzondere aspecten. De Visserij moet men in twee groepen rangschikken: de kotters die op de Noordzee vissen en de kleinere vaartui gen van de Waddenzee. Is de kotter- visserij, ondanks de grote kapitalen die in de schepen on daarbij behorende in ventaris moeten worden geinfesteerd, een goed rendabel bedrijf te noemen, in tegenstelling daarmee is de wadden- visserij zonder meer onrendabel en is het moeilijk voor deze laatste groep een boterham te verdienen. Naast de hoofd bronnen vinden aanverwanten bedrij ven, handel, verkeer en ambacht hun arbeidsveld in onze gemeente. Het gehe le bedrijfs- en zakenleven wordt ge steund en gestimuleerd door zijn vele organisaties, coöperaties en-of andere verenigingen. Er heerst op dit punt een gezonde sa menwerking in het bedrijfsleven. Naast deze zakelijke organisaties be staan er een aanmerkelijk aantal vere nigingen, zowel met een sociaal of cul tureel doel als voor sport en ontspan ning. En dit mag ik u wel verklappen, dat het verenigingsleven op ons eiland het bijzonder op prijs stelt, indien de burgemeester van zijn belangstelling doet blijken. Dit alles neemt echter niet weg, dat Texel ook zijn problemen heeft. Proble men en moeilijkheden welke in eerste instantie aan u als voorzitter van B en W en raad zullen worden voorgelegd en waarvan de ingezetenen mogen ver wachten dat u en wij ons best zullen doen ze op te lossen. Een enkele wil ik u noemen. Het allereerste probleem waar u mee te maken zult krijgen is het verkeers probleem, in het bijzonder de verbinding Texel-Den Helder. Reeds jaren is er door het gemeentebestuur aan gewerkt om verbetering in deze te bewerkstel ligen. De ontwikkeling van het vreem delingenverkeer, alsmede de toename van het aantal en intensiever gebruik van auto's zowel voor personen als vrachtvervoer, is oorzaak dat de be staande verbinding het vervoer niet meer aankan. Er moet iets gebeuren. Er moet ver betering komen, wil ons eiland zich ten volle kunnen ontplooien. Hoe deze verbetering zich moet vol trekken, daarover lopen de meningen van diverse instanties niet parallel. Een feit is echter dat de Minister van Verkeer en Waterstaat aan het verkeers probleem op Texel zijn volle aandacht heeft gegeven getuige het feit dat hij op de ontwerpbegroting voor 1951 gelden heeft uitgetrokken voor het maken van een veerhaven op het Horntje. Een ander probleem is de electrifica- tie van het gehele eiland. De electrische voorziening op ons eiland geschiedt door de N. V. Texelsche Electriciteits Maatschappij, kortweg genaamd de T.E. M. De aandelen van deze N.V. zijn in handen van de gemeente Texel. Momenteel is het nog zo, dat door de uitgestrektheid van onze gemeente een deel der bevolking verstoken is van aansluiting op net electrische net. De plannen voor algehele electrifica- tie van de gemeente liggen klaar In 1948 1949 en in 1950 werd reeds een gedeelte uitgevoerd, doch de sterke verhoging van matenaalprijzen alsmede de stijging van de kostprijs van de te leveren ener gie hebben de uitvoering van onze plan nen sterk geremd. Als binnenkort de Raad u zal aanwij zen als gedelegeerd commissaris van de T.E.M., hopen wij dat u zich met de overige commissarissen en de directie zult willen inspannen om geheel Texel van stroom te voorzien, zodra de om standigheden dit mogelijk maken. Een derde belangrijke aangelegenheid is de watervoorziening op ons eiland. Waterleiding hebben we nog niet. De eerste voorbereidingen worden echter getroffen. Het gemeentebestuur van Texel heeft ook deze zaak herhaaldelijk besproken flDe heer S. de Waard, die van April tot October loco-burgemeester van Texel is geweest. en bepleit bij Ged. Staten en het ver heugt ons een gewillig oor te hebben gevonden bij dit College. Er zal echter nog wel vaak geschre ven, vergaderd en geconfereerd moeten worden eer het zover is. Ook dit probleem willen wij in uw bijzondere aandacht aanbevelen. We zouden zo nog wel even door kun nen gaan, als ik bedenk, wat er alle maal nog te doen is, o.a. met betrekking tot de Volkshuisvesting en Wederop bouw. Visafslag, Rioleringsplannen, Verdeling Woonruimte, Onderwijs (met onze scholen die voor een deel te klein zijn), sociale voorzieningen in verband met de prijsstijgingen enz. enz. Ik zal dit echter nu met doen. Als we de gehele positie van onze ge meente samenvatten dan blijkt daaruit, dat ons eiland met zijn 18,000 ha., waar van 11,000 ha. cultuurgrond, waarop nog geen 10,000 inwoners, door zijn uit gestrektheid zonder meer een dure huis houding moet geven. Het is hier vaak zo, dat we te groot zijn en te klein. Populair gezegd: te klein voor een tafellaken en te groot voor een servet. We zijn een zo grote gemeenschap, dat bepaalde voorzieningen in feite moeten worden getroffen, doch vaak te klein om de benodigde middelen daar voor op te brengen. Daarbij mede in aanmerking genomen onze eilandpositie. Er moet dan ook, wil men belangrijke dingen tot stand brengen, vaak hulp van Rijk en Provincie komen. Eilanden zijn voor het Rijk een duur bezit. Uw voorganger, Mr. Rehorst, heeft bij zijn afscheid gezegd, dat ze hem in Haarlem en Den Haag misschien wel eens lastig hebben gevonden, doch (Zie vervolg op 4e pagina.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1