Cjroen 7wartsjexehin het harL, Hoofdpostkantoor Den Burg heeft bijna negentig jaar bestaan Den Burg bezat reeds in 1847 een (post)distributiekantoor 8-jarig meisje door stro-pers overreden en gedood FILM NIEUWS BUITENLANDS WEEKOVERZICHT 4JP vindt nf a B fm steeds de fijnste smaken Album met 2773 sigarenbandjes ZATERDAG 14 OCTOBER 1950. TEXELSE 64e JAARGANG- No. 6468 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. De Inspecteur van de P.T.T. te Haar lem was zo bereidwillig ons op ons ver zoek de volgende gegevens te verstrek ken voor een Geschiedkundig Overzicht van de huisvesting van de PTT-dienst te Den Burg, Texel. Omzetting distributiekantoor in hoofdpostkantoor 1861. Uit de gegevens, welke over de post dienst te Den Burg, Texel, ter beschik king staan, blijkt dat ter plaatse reeds in 1847 een distributiekantoor gevestigd was. Bij Koninklijk Besluit van 20 Mei 1861, nr. 41, werd dit kantoor met in gang van 1 Juli d.o.v. omgezet in een hoofdpostkantoor. Vestiging telegraafkantoor 1872. In 1872 verzocht de Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord- Holland aan het Rijk, het eiland Texel op het telegraafnet aan te sluiten. Hier op werd geantwoord, dat het Rijk be reid was te Den 3urg in vereniging met het bestaande postkantoor, een telegraaf kantoor te vestigen, mits het betrokken gemeentebestuur de aan de oprichting van een dergelijk kantoor verbonden voorwaarden zou aanvaarden. Op 20 October 1872 vond de opening van het telegraafkantoor plaats. Vereniging Post- en Telegraafdienst 1873. Op 1 October 1873 werd het post- en telegraafkantoor onder beheer van de toenmalige directeur verenigd. Huisvesting van de dienst vóór 1875. Omtrent de huisvesting van de dien sten te Den Burg vóór 1875 is in de geraadpleegde dossiers weinig vermeld. Bekend is alleen dat de dienst vóór dit jaar ondergebracht is geweest in de percelen hoek Koger- en Waalderstraat, Groeneplaats en Weverstraat. Stichting Post- en Telegraafgebouw door de gemeente 1875. In 1874 werd omtrent de bouw en de huur van het te stichten kantoor over eenstemming tussen het Rijk en het gemeentebestuur bereikt en kon dus met het werk worden begonnen. Het gebouw dat op een aan de Parkstraat gelegen terrein werd opgetrokken en waarvan de stichtingskosten f 7,567,bedroegen, kwam in Augustus 1875 gereed en werd op 1 September d.o.v. in gebruik ge steld. Duurverlenging tot 1900. Gedurende het tijdvak 1875-1900 vond weinig vermeldenswaardigs plaats. Het gebouw aan de Parkstraat vormde in die tijd een voldoende huisvesting voor de dienst, zodat de huur hiervan tot 1900 kon worden verlengd. Verbouwing in 1903. Op 1 Sept. 1903 kwam een verbou wing van het toemalige kantoor gereed waarbij o.a. een telefoonkamer en een cel in het gebouw werden aangebracht. Vestiging Rijkstelefoonkantoor (in- terlocale dienst) 1911. In September 1911 werd het eiland Texel door middel van een kabel door het Marsdiep op het landelijke telefoon net aangesloten. Op de 27ste van deze maand vond de opening van het tele foonkantoor (interlocale dienst) te Den Burg plaats. Het eerste gesprek over de kabel werd door de Burgemeester ge voerd. De telefoondienst was gehuisvest in het Post- en Telegraafgebouw. Vestiging locale telefoondienst 1923. Met ingang van 1 Januari 1923 werd ter plaatse de locale telefoondienst inge voerd. Deze dienst werd in het post-, te- PRAATAVOND VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN LANDBOUW SCHOOL TEXEL. Met het naderen van de winter komt ook de Ver. van Oudleerlingen weer met de traditionele praalavonden. De eerste wordt gehouden op Dinsdag 17 October. Een gevarieerd programma: de heer C. P. Laan spreekt over zijn reis door Frankrijk. Dat het zo belangrijk werk als de Ruilverkaveling steeds voortgang vindt, doet de heer J. Schrammeijer uitkomen in zijn inleiding over „Het voor-onder- zoek van de Ruilverkaveling" De heer Jac. Kikkert behandelt het onderwerp „Betere melkwinning en stal- hygiëne". Hiermee hebben vele veehou ders te maken en hierover valt nog wel het een en ander te zeggen. Wij rekenen op flinke belangstelling, ook oudere le den zijn hartelijk welkom. K. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 14 Oct. op om 7,05; on der om 5,45. Maan: 18 Oct. E.K., 25 Oct. V.M. Hoog water ter lede van Texeh 14 Oct. 11,01 en 11,21. 15 Oct. 11,43 en 16 Oct. 0,01 en 0,26. 17 Oct. 0,48 en 1,17. 18 Oct. 1,41 en 2,13. 19 Oct. 2,46 en 3,29. 20 Oct. 4,16 en 5,10. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zoals gemeld wordt het hoofd postkantoor te Den Burg met in gang van 1 November gedegra deerd tot hulppostkantoor, res sorterend onder de postdienst Den Helder. Na het vertrek van de directeur, de heer Abma, die benoemd is tot directeur te Die ren, zal de chef van dienst op treden als kantoorhouder. Hiernaast brengen wij enige flitsen uit de geschiedenis van de PTT-Dienst te Den Burg. legraaf- en telefoongebouw onderge bracht, dat hiervoor voldoende ruimte bood. Op de rampzalige 6e April van het jaar 1945 werden het hoofdpostkantoor en de directeurswoning door granaten totaal verwoest. Sedert dien is het hoofdpostkantoor gevestigd in de voor malige Doopsgezinde Pastorie, eveneens aan de Parkstraat gelegen. 24 Februari van dit jaar (1950) werd de telefoondienst in een gloednieuw, modern ingericht gebouw aan de Waal- derweg, Den Burg, gevestigd. Tenslotte noemen wij nog de namen van hen, die de lunctie van directeur hebben vervuld: Postkantoor: 1861-1867 P. de Vries. 1867-1873 J. Hoek Bent Post- cn telegraaf(telefoon)kantoor: 1873-1881 J. Hoek Bent. 1882-1887 J. A. van de Velde. 1887-1894 G. Teriet. 1894-1899 L. C. W. ten Brummeler. 1899—1901 J. L Storm 1901—1903 C. S. de Wit. 1904—1911 H. van 't Hof. 1911-1915 J. Renier. 1916-1922 J. A. Jonker. 1922-1930 J. R. van der Zalm. 1930-1933 I. Pais. 1933-1937 F. M. Posthuma. 1937-1941 G. Keijzer. 1941- 1946 J. de Jong. 1947-1950 H. J. Abma. VEERTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar D. C. Vos en T. Vos Boon, De Koog, heeft gisteren zijn veer tig-jarig huwelijksfeest gevierd. Wij wensen hun nog vele jaren in goede ge zondheid. „DE VROUWE MARIA". Zondag 22 October a.s. hoopt de R.K. Toneelvereniging ,St. Jan" in Casino op te voeren „De Vrouwe Maria", een vissersspel in 3 bedrijven door A. v. d. Lugt. Zie ook adv. in dit blad. NIEUWE KERKEKAMER. De N.H. kerk van Oosterend het oudste kerkgebouw van ons eiland zal binnenkort een nieuwe kerkekamer rijk zijn. Volgende maand hoopt men een bazar te houden ter bestrijding van de onkosten, welke aan de verbouwing van de oude kerkekamer verbonden zijn „GEEN GRENZEN MEER". Dit is de titel van de prachtige film van het Ned- Bijbelgenootschap. Eind October zal Ds. Visser een filmavond in Eierland geven en op 31 October zal „Geen grenzen meer" in Oudeschild worden vertoond. Ds. F. Visser, Ds. Th. van Veen en de heer C. B. Termaat zul len er spreken. TONEEL IN ZUID-EIERLAND EN DE COCKSDORP. De N.H. Toneelclub van Zuid-Eierland is druk bezig met haar repetities, want de 26ste en de 27ste October naderen snel en dan hoopt zij resp. ter plaatse en in De Cocksdorp een uitvoering te géven. Een maandje daarna zullen de leden van de N.H. Toneelclub te De Cocksdorp voor het voetlicht komen. „VRIENDENKRING" 50 JAAR. 27 October bestaat de vereniging „Vriendenkring", Den Burg, 50 jaar. U zult zich afvragen, wat deze vereni ging zich ten doel stelt, wij begrijpen dat, want „Vriendenkring" timmerde nu eenmaal niet aau de weg. Zij deed haar goed en noodzakelijk werk steeds in stilte. Zij deed wel, waar haar hulp nodig was en zij zag niet om. Zij ver richtte haar weldaden in de gehele wijk van Den Burg, zondei aanziens des per- soons aan allen, die behoeftig waren. Nog steeds bestaat „Vriendenkring", maar zij heeft al verscheidene jaren niet meer in actie behoeven te komen. De verbeterde sociale toestand is daaraan natuurlijk niet vreemd. Woensdagmiddag heeft in de polder Eierland een dodelijk verkeersongeluk plaats gehad, waarvan het 8-jarig doch tertje Miep van de familie H. Spigt, „Lentevreugd", het slachtoffer is ge werden. Miep was met een tiental andere kin leren bij de school van Zuid-Eierland jp een stropers geklommen, welke ach ter een dorsmachine van de heer Jb. Witte, ,,'s-Hertogenbosch", was gekop peld en welke machines door een trac tor over de Postweg in de richting van Miep's ouderlijke woning zouden wor den getransporteerd Bij „Hunzingo" sprong Miep van de rijdende stropers. Zij kwam helaas tussen de wielen te- :echt en werd toen door een der achter wielen overreden en onmiddellijk ge dood. MUZIEK EN DEFILE. Naar we vernemen zal het nationaal muziekcorps van het Leger des Heils Zondagmiddag om half drie voor Burge meester en Wethouders defileren. De route is als volgt: Groeneplaats, Vis markt (Raadhuis), Groeneplaats, Park straat, Weverstraat, Stenenplaats, Ko- gerstraat. Om 3 uur begint het concert in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. HET WELKOMSTLIED. Het artistiek uitgevoerde exemplaar van het welkomstlied, dat de schoolkin deren onze burgemeester Zaterdagmid dag hebben toegezongen, werd getekend door de bekende Texelse reclameschil der Herman van Veen (alias Van Mege- ren), werkzaam bij de firma D. G. Too- lens, Den Burg. RUIM F 6000,—. voor de restauratie der N.H. kerk te Den Burg. De lijstencollecte, welke in de N. H. Gemeente te Den Burg is gehouden ten bate van de restauratie der kerk heeft het volgende effect gesorteerd: aan renteloze voorschotten werd toegezegd f 2500. Aan giften werd ontvangen f3521 55, totaal dus f6021,55. „Dit prachtige resultaat heeft de kerkvoog den weer moed gegeven om voort te gaan", aldus Ds. van Reijendam in het Maandblad „Hervormd Gemeentewerk" MOTORONGELUK. Aangezien wij het door de heer Th. Reuvers ingezonden stuk met bijzonde re aandacht hebben gelezen, verwonder de het ons niet van onze Oosterender correspondent een bericht te ontvan gen, waarin melding werd gemaakt van een verkeersongeluk op de Oosterweg, nabij Oosterend, want de heer Reuvers heeft al voorspeld, dat ongelukken daar niet kunnen uitblijven wegens de deplo rabele toestand waarin die weg ver keert. Het ene gat grenst er aan het an dere. De heer Piet Heerschap werd Woensdag de dupe van dit ongeluk, dat uitsluitend te wijten is aan de slechte weg. Piet's motor brak in tweeën! Moet daar eerst een ernstig ongeluk gebeuren voordat men ertoe besluit de gaten dicht te gooien? av;»/ HET MYSTERIE VAN DE ONDER WERELD. Nu het 2de deel, de vernietiging van Murania. Nieuwe avonturen wachten de held van dit verhaal, Gene, als hij, ver momd, in het onderaardse rijk van de iobots weet door te dringen. Waarom hij zich daar waagt en wat zijn doel daar is vertelt ons deze zeer spannende, won derlijke film. Van de robots ï.aar de sterrenhemel van Hawaii i| een flinke sprong, maar de film brengt ons daar zonder moeite heen: „Hawaii Calls", Hawaii roept U, is de titel van deze grote klucht, die zich afspeelt op en rond het mooie Zuid- zee-eiland. Daar oeleeft men een soort wild-west avontuur waarin Bobby Breen en Ned Sparks de hoofdrollen vervul len. U zult zich best amuseren! In de film „Als de „As"-man komt" ontmoeten wij Billy Watson als de pseudo-Hitler. „Een dolkomische film, waarom het publiek zal gieren van het lachen", aldus de onderneming „Ex press Film", die deze rolprent presen teert. Wij zien Hitler op weg naar een tropisch land, hij ontmoet Mussolini, maar die niet alleen: enige Amerikanen komen er ook en die nemen Hitler en Mussolini daar geducht in de maling. Zoals steeds weer interessant nieuws uit binnen- en buitenland. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 2 t.m. 7 Oct. 1950: 37 kg bot; 6985 kg garnalen; 13700 kg garnalenpuf; 220 kg kabeljauw; 2 kg harder; 110 kg schar; 11394 kg schol; 34 kg paling; 233 kg poon; 699 kg tarbot; 6477 kg tong; 2267 kg wijting; 2Vt kg kreeft; 345 kg kruikels; 6 kg zalm; 1034 kg kokhanen. Zaterdag is het besluit gevallen in de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties. Met 47 tegen 5 stemmen en 7 ont houdingen is het voorstel, dat Engeland met 7 andere landen ingediend had, voor de regeling van de Koreaanse kwestie aangenomen. Dit plan voorziet in de instelling van een verenigde, on afhankelijke en democratische regering in de souvereine staat Korea nadat vrije verkiezingen in het gehele land gehou den zijn. Toezicht op deze verkiezingen zal worden gehouden door een commis sie van 7 landen-leden, Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Phillippijnen, Siam en Turkije Volgens de bewoordin gen van de resolutie is Mac Arthur nu gemachtigd zijn troepen naar het Noor den te laten oprukken, en hij heeft niet geaarzeld, want er wordt in aanbevolen, dat „alle daartoe strekkende stappen zullen worden gedaan om een toestand van stabiliteit in Korea te verzekeren" Dit was ook de passage, waartegen de Sow jetunie zich verzette en die voor India aanleiding was zich met de mees te Arabische landen, Indonesië en Zuid- Slavië van stemming te onthouden. In Flushing Meadow, waar de Ver. Na- lies nu bijeen zijn, heerst grote voldoe ning, dat het gezag van de Ver. Naties niet ongestraft is getrotseerd en dat de collectieve veiligheid nu niet slechts een lege leuze is gebleven, al is daarbij zeer veel aan de Ver. Stafen en aan de afwe zigheid van de Russische vertegenwoor digers in de Veiligheidsraad te danken. Rusland heeft ingezien, dat zijn afwe zigheid een ernstige fout is geweest en zal bij eventuele volgende beslissingen van de Veiligheidsraad, wanneer er sprake van agressie is, ongetwijfeld van zijn veto gebruik maken. Om deze klip waar elke collectieve veiligheid op stranden moet, te omzeilen heeft de Amerikaanse regering een voorstel bij de Alg. Vergadering der Ver. Naties in gediend, dat de mogelijkheid opent in geval van agressie de Algemene Ver gadering in spoedzitting bijeen te roe pen. In dit lichaam, waarin alle leden der Ver. Naties vertegenwoordigd zijn, bestaat het recht van veto niet, zodat maatregelen niet geblokkeerd kunnen worden wanneer zij met een meerder heid van twee derde zijn aangenomen. Andere punten van het voorstel zijn, dat de leden der Ver. Naties militaire eenheden gereed moeten houden om in geval van agressie te kunnen optreden als onderdeel van de politiemacht der Ver. Naties. Verder zou een zgn. „waak hondcommissie" ingesteld worden, die belast zal worden met waarnemingen op internationaal terrein. Wysjinski ver klaarde uiteraard het niet eens te zijn met de strekking van het Amerikaanse voorstel en men kan dus nog felle de batten verwachten. Deze plannen voor betere collectieve veiligheid verdienen alle toejuiching, als zij de aandacht maar niet afleiden van de herbewapening en de hechte or ganisatie van de vrije wereld. Onder de indruk van de gebeurtenissen in Korea heeft de Noordatlantische raad inder tijd besloten tot de scheppnig van een Atlantisch leger in Europa onder een hoofdige Amerikaanse leiding. De lan den van het Atlantisch pact vormen een geografisch aaneengesloten geheel en de ligging van Griekenland en Turkije is er een van de oorzaken van, dat deze lan den buiten het pact zijn gebleven, on danks het feit, dat iedereen overtuigd is van de enorme s'rategische waarde van deze landen, die het Oosten van de Mid dellandse Zee en het Zuiden van de Zwarte Zee beheersen. Dit bleek al overduidelijk uit de af kondiging van de zgn. Truman-doctrine in 1947, toen deze landen speciale mili taire steun kregen. Turkije en Griekenland hebben reeds enkele malen verzocht opgenomen te worden in het Noordatlantische pact, doch daar is men niet op ingegaan om te voorkomen, dat dooi de grote geo grafische uitbreiding van het Noordat- lantisch gebied vertraging zou optreden bij de uitwerking van de bestaande plannen. Bovendien is het mogelijk, dat men er huiverig voor is landen, die aan rood gebied grenzen in het pact op te nemen. Deze tegenstrijdigheden heeft men nu ondervangen door oeide landen, die een gedeelte van Europa's zachte onderlijf vormen, zoals Churchill dat eens heeft genoemd, uit te nodigen samen te wer ken met het Noordatlantisch pact zon der dat zij er deel van uitmaken. Z.-O.- Europa blijft, vooral ook door de afval ligheid van Zuidslavië van de Com- inform een uitermate belangrijk gebied. Hier is het Oostelijk blek, mocht het een conflict riskeren, het kwetsbaarst, zodat de wens van de Russen ongetwijfeld groot zal zijn dit front zo hecht moge lijk te maken en vandaar de permanen te dreiging, die over Zuidslavië blijft hangen. Volgens het betrouwbare En gelse blad The Observer zouden de Grote Drie het er in New York in be ginsel over eens geworden zijn Zuid slavië militaire steun te verlenen. De uitwerking van dit principe zal op gro te moeilijkheden stuiten, daar men niet kan verwachten, dat Zuid-Slavië en het Westen openlijk tot hartelijke betrek kingen komen; Tito kan zich dat alleen al om propagandistische redenen niet veroorloven. Het enige, wat het Westen kan en wel moet doen is het lenigen van de dreigende noodtoestand op voedsel- gebied. nu de oogst in het land door verschillende oorzaken bijzonder slecht is. Tito heeft voor de rust in zijn land voedsel nodig. Ook voor de verdere in dustriële ontwikkeling van Zuid-Slavië heeft hij hulp nodig. Zo heeft hij aan Engeland een lening van 20 millioen pond gevraagd voor de uitbreiding van de zink-, koper- cn aluminium-industrie- en Het land heeft hulp dringend nodig, want deskundigen zijn van oordeel, dat een economische ineenstorting van Z.- Slavië dreigender is dan een militaire aanval. (Nadruk verboden) Wij kennen op Texel postzegelver zamelaars, veizamelaars van oude prenten, verzamelaars van antiquitei ten, van eieren, en zo voort- Wist u, dat hier ook een verwoede ver zamelaar van sigarenbandjes is? Wist u, dat zijn collectie niet minder dan 2773 exemplaren bevat en dat de groot ste band twintig cm. lang is? Dat heeft onze plaatsgenoot Jur Noordijk 'm ge leverd! Vol trots heeft Jur ons dezer dagen zijn keurig album ter inzage ge geven en ons daarbij de nodige com mentaar verstrekt. 2773 Sigarenbandjes! Uit alle we relddelen verzameld. Onze eerste vraag was natuurlijk: „Hoe krijg je die alle maal bij elkaar?" Het bleek, dat Jur ve le relaties heeft, ook onder hen, die de wereldzeeën bevaren. Daardoor kon de ze collectie zo enorm groeien en hoe meer er bijeen kwamen, hoe meer ple zier Jur er in kreeg. U allen kent nog wel het liedje „Mag ik uw sigarenbandje?" Ach, voor de kinderen! zullen sommigen zeggen. Nee, vergis u niet! Er bestaat zowaar een in ternationale bond van verzamelaars, de voorzitter, een Amerikaan, heeft er 50,000. Altijd dus baas boven baas, maar dat neemt niet weg, dat Jur alle Texel se verzamelaars vèr achter zich laat! Een eindeloze reeks van merken. Prach tige kleurencombinaties. Als ge die bandjes bekijkt komt ge heel wat grote figuren in de geschiedenis tegen: Bis marck, Karei I, Keizer Wilhelm II, de keizer van Japan, S+alin, Napoleon, wij-, len Prins Hendrik, Simon Bolivar, La val, Hindenburg, Schimmelpenninck, Koningin Wilhelmina, Koningin Juliana cn Prins Bernard, de Negus van Abessi- më, Ben Hur, Karei de Grote, Roosevelt, Mussolini, Koning George van Enge land, Koning Leopold van België, Le brun, ex-koning Alfonso, Paus Leo XIII 1878-1902, Briand. En dan Willem Ba- rendsz, Ibsen, Jan Steen, Herm. Heijer- mans, Maurice Chevalier, Titus, Victor Hugo, Jules Verne, Lodewijk, Graaf van Nassau, 1560-1620, „Us Heit", Cats, enz. Zelfs zagen wij een bandje „Big Five", de grote vijf dus, en de „Volkerenbond". Bandjes uit Cuba, Amerika, Indonesië, Thailand, België. Bandjes, waarop sierlijke vogels pronken, vliegtuigen, een wielrenner, monumentale gebouwen, landschappen, bomen, bloemen, te veel om op te noe men. Van al deze bandjes tezamen zoudt ge een kleurrijk tapijt kunnen ma liën. Jur vertelde ons nog, dat hij er pas in 1948 mee begonnen is. Waar dat sigarenbandje vandaan komt? Het eerste bandje werd een klei ne honderd jaar geleden gemaakt door een zekere Anton Bock, die het schiep om het namaken van zijn sigaren tegen te gaan. Mocht u, geachte lezer, een bijzonder bandje rijk zijn, gooi het dan niet ach teloos weg, maar geef het aan Jur Noordijk, die er hoge prijs op stelt. GESLAAGD. Onze vroegere eilandgenoot, de heer Jac. Knol Hzn., thans te Oudorp, deed met goed gevolg examen voor het diplo ma Bedrijfsbewaking. Dit examen werd voor de eerste maal in Nederland ge houden en wel door de bond van onbe zoldigde opsporingsambtenaren en be wakingsdiensten

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1