Cjroen Twai'ts jexeh in het harL, Reactie in cle stal .-korting op 't melkgeld Beide wisselbekers gingen Zaterdag naar Oosterend Het Nationaal muziekcorps van het Leger des Heils gaf concert in de Doopsgezinde kerk Défilé voor B en W Bestuur Zuivelfabriek komt met belangrijk voorstel Onder de pomp /Th Is er mooier sport dan POardeTlSpOrt Aat van Liere kampioen zware klasse. Jan Brouwer kampioen lichte klasse WOENSDAG 18 OCTOBER 1950. TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6469 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld <5 DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. De Doopsgezinde kerk te Den Burg was behoorlijk bezet toen het Nationaal Muziekcorps van het Leger des Heils daar Zondagmiddag concerteerde onder leiding van Bernard Verkaaik. In ons blad van 7 October hebben wij reeds verschillende recensies gepubliceerd alle bladen waren vol lof. Onze ver wachtingen waren dan ook hoog ge spannen. Welnu, dit corps heeft volko men aan onze verwachtingen beant woord, ja, het is een genotvolle middag geworden en toen die zuivere klanken het gebouw vulden, dachten wij: Texel moest iedere week, op zijn minst iedere maand, op zulk een concert kunnen worden vergast. Helaas, door de ge- isoleerde ligging is zulks practisch niet uitvoerbaar. Voordat men het concert in de kerk begon hield het muziekcorps een défilé voor B. en W. Klokslag half drie zette het ensemble zich in beweging en on der de klanken van opgewekte muziek ja opgewekt is di1 leger marcheer de men naar het raadhuis, waar bur gemeester C. de Koning en wethouder S. de Waard deze muzikale begroeting met grote belangstelling gadesloegen. Geopend werd met het Wilhelmus. De verschillende nummers werden uitste kend vertolkt en na afloop werden de leidende figuren van dit tournee ten raadhuize ontvangen. Na deze plechtigheid marcheerde het corps via Groeneplaats, Parkstraat, We verstraat, Stenenplaats en Kogerstraat naar de Doopsgezinde kerk. De bijeen komst werd geleid door kolonel D. Ra maker, die onlangs met verlof uit Indo nesië is teruggekeerd. Het concert 12 nummers werd afgewisseld door sa menhang en getuigenis. Kolonel Ramaker las de 150ste psalm. Iedereen kent deze: „....Looft Hem met geklank der bazuin; looft Hem met de luit en met de harp. Looft Hem met de trommel en fluit, looft Hem met sna renspel en orgel. Looft Hem met hel klinkende cimbalen; looft Hem met cim balen van vreugdegeluid. Alles, wat adem heeft, love den Heere, Hallelu jah". Ja, de soldaten van het Leger des Heils zijn blijmoedige mensen. Hun bij eenkomsten worden altoos gekenmerkt door een sfeer van blijdschap, van dankbaarheid jegens Hem, die de zon daars zo lief had dat Hij vo'or hen stierf, die de hemel verliet om de zondaars te redden. De soldaten van het Leger des Heils verblijden zich te allen tijde (1 Thessalonicenzen 5:16). Bij de getuige nis werd betoogd, dat ook deze muziek een geschenk is van God en dat deze muziek gebracht wordt tot eer van God. De man die dit betoogde verklaarde lid te zijn geweest van een corps, dat steeds grote successen behaalde op het con cours, thans speelt hij in het Nationaal Muziekcorps van het Leger des Heils, dat niet op concours gaat, maar uitslui- lend concerteert om Gods Grootheid te verheerlijken in de muziek. Het corps beschikt ook over een uit stekend mannenkoor, dat de negro-spi- ritual „Als ik gedenkten gehore bracht, nr. 9 van dit keurige progra- TELEVIS1E. Morgenavond spreekt kapelaan A Auwens voor de R.K. Ontwikkelings club over televisie. De causerie begint om 8 uur. DAMCLUB TEXEL. Evenals vorige jaren speelt ons eerste tiental weer in de le klas van de Prov. N H. Dambond. Voor dit seizoen is de indeling als volgt: Damlust I, DDD I en II; Excelsior I, HDC I en III, Damclub Texel, Winkel I en Zijper Damclub. In verband met de reismoeilijkheden, worden alle wedstrijden in Den Helder gespeeld. Het wedstrijdrooster is als volgt: 21 Oct.: Excelsior 1-Texel I; 29 Oct.: Texel I-HDC III; 12 Nov.: Damlust— Texel I; 19 Nov.: Texel-Winkel I; 17 Dec.: DDD-Texel I; 7 Jan.: HDC-Texel I; 14 Jan.: Texel I-Zijpe I, 28 Jan. Texel I-DDD I. Vrijdagavond weiden in de onderlin ge competitie de volgende resultaten geboekt: A.: C. v.d. Werf-S. Ros 0-2; S v Heerw- C. Dijker 0-2; G. Dros-D. Lap 1-1; P. Kooij-D. Lap 0-2; D. Lap-P. Kooij 2-0. B.: J. Vonk-Joh. D. Bakker 1-1; P. Jan- sen-J. Vinke 1-1; C P. Burger-J. Stam 2-0. J. Stam-C. P. Burger 2-0; W. J. Boon-J. Kikkert 2-0; J. Kikkert-W. J. Boon 0-2. C.: P. Bakker-W. A. v. Zeijlen 2-0; J. A. v. Enst-A. Homma 1-1; W. v. Leersum- B. Leen 0-2; A. Vinke-Jac. v. Heerw. 2-0; Jac. v. Heerw.-A. Vinke 1-1; H. Go- mes-N. de Graaf 2-0. De volgende week hopen wij de com petitiestanden te kunnen plaatsen. G. ma. Het is moeilijk te zeggen welk num mer ons het meeste trof. Was het Hy- frydol? Of Ave Verum van Mozart? Of „De Canadees", waarin als voornaamste thema het Canadese Volkslied verwerkt is? Aan het slot van deze zo zeer ge slaagde middag bracht Kolonel Rama ker de voorganger en de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente hartelijk dank voor het beschikbaar stellen van het gebouw. Wij hopen, dat dit corps hier nog me nigmaal zal willen concerteren. KOM JE LOGEREN? Gerie Eelman, De Koog, die Engelse flessenpost beantwoordde, kreeg thans het verzoek om volgende zomer een poosje in Engeland te komen logeren. Beslist doen, Geri! BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Dinsdag 10 Oct. werd de 2e competi tie gespeeld. De uitslag is als volgt: A-Lijn: 1. Joh. D. Bakker-B. Stolk 51 pt. 2. Echtp. Wilkens 47V2 pt. 3. J. Bruin-Brinkerhof 40 pt. 4. Ten Cate-Koningsveld 38 Pt- 5. v. Zanten-Jb. v. Lente 37 pt. 6. Echtp. Slort 34 pt. 7. W. v.d. Werf-Roeper 33 pt. 8. Echtp. Beemsterboer 27 pt. 9. Mevr. de Graaf-Oosterhaven 16 pt. B.-Lijn: 1. A. Wessels-M. Idema 37V2 pt. 2. J. Kok-Koom 35V2 pt. 3. K. Mantje-Schermer 33 pt. 4. Echtp. Vlas 32 pt. 5. Echtp. J. C. Bruin 31 pt. 6 Echtp. Kiljan 30V2 pt. 7. C. Mantje-A. Mantje 27V2 pt. 8. M. Bos-J. Ran 25 pt. De volgende wedstrijdavond is op Dinsdag 24 October. Vrijdag 27 October houdt de C.Z. „Eendracht" G.A. een ledenvergadering. Op de agenda staat een voorstel van het bestuur om voor Texel een reglement tot bestrijding van de rundveetubercu- lose te gaan toepassen, waarbij voor de DE WULKENVISSERIJ IS WEER BEGONNEN. Vorige week zijn de eerste wulken vissers weer uitgevaren. De eerste dag leverde een best resultaat op, daar de prijs van f2,15 tot f2,27 liep en er aar dig wat aangevoerd werd. Het succes van deze twee schuiten bracht de ande re vissers natuurlijk ook in actie en de volgende dag was de vloot dan ook met enige schuiten uitgebreid. De resultaten waren toen echter belangrijk minder (veel varkens maken de spoeling dun) en ook de prijs was, hoewel nog hoog, toch belangrijk gedaald. Ook de garnalenvissers kunnen soms mooie besommingen maken, daar de vangsten goed ên de prijzen hoog zijn. Jammer, dat er zoveel pufgarnalen ge vangen worden, want dat zal de garna- lenstand toch niet ten goede komen. De kottervissers verkopen tegenwoor dig voor het merendeel hun lading in IJmuiden omdat de prijs daar hoger schijnt te zijn. Dit is een nadeel zowel voor de gemeente als voor de vislos- sers, daar deze op percenten werken en belang hebben bij een grote opbrengst. De vangsten zijn goed. Een der Texel se kotters verspeelde een deel van zijn net, de zgn. zak, doordat de vangst zo groot was, dat het net het gewicht niet kon dragen, wel 20 manden vis gingen verloren. Van dezelfde kotter gingen in die week nog 2 netten verloren, zodat tegenover hoge inkomsten dikwijls ook hoge uitgaven staan. De palingvissers, die met fuiken langs de dijk staan, vangen niet veel. Sinds de afsluitdijk is gelegd, is dit bedrijf van weinig betekenis meer. Ze zegge wel ers skoenmaker bluuf bee je leest, maar die Koger kunstskil- der had toch een goeie dag! Hee wos in de Muy an het vurven, toen-ie een knien in de gaten kreeg, die net in de klèm raakt wos. Hee hielp ut beest uut sien leeë en zag 'm al gebraje op tafel, maar.... omdat-ie gien verstand van slachten hod, brocht-ie 'm bee een buurtbewoner. De heer des huizes was niet aanwezig, maar ut zeuntje beloofde, dat ut mit dot slachten best in orde kwam. „Een buitenkansje, hè", zee de skilder, ,,'k ving 'm in de Muy, in een klem!" „Wel bliksems!" zee de buurtbewoner toen-ie thuus kwam, „da's 'n best beest!" De skilder kon de knien seevens pan klaar in ontvangst nemen. „Weer fong je 'm?" vroeg de slachter. ,In de Muy, in een klem!" was het antwoord. „Wel lag an toe! Deer staan alliendig maar klemmen van mee, wil je voortaan...." Ruzie netuurlijk! Welmnut, ze gooiden het op een accoordje en de skilder het toen de ge wone vleesprijs betaald. bedrijven met reactie een korting op de melk wordt toegepast, welke door het bedrijf wordt terugontvangen als het zich binnen de daarvoor gestelde ter mijn vrij maakt van t.b.c. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer Dr. Rempt, di recteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Alkmaar, een causerie houden over de tbc-bestrijding en de abortusbe- strijding. VERLENGING ZEVENHUIZERWEG. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gedurende dertig da gen na heden voor belanghebbenden ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 4 October 1950, nr. 199, waarbij is goedgekeurd het besluit van de Hoofdingelanden van het Waterschap de Dertig gemeenschappe lijke polders op Texel van 17 Januari 1950, strekkende o.m tot aankoop van grond ten behoeve van het doortrekken van de Zevenhuizerweg tot aan de Oos- terweg. Texel, 14 October 1950. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. ER WORDT WEER GETEERD. Vorige week heeft de Dokter Wage- maker enige avonden een extra reis moeten maken om de bekende grote teerauto te halen. Enige wegen van de 30 Polders zijn weer van een nieuwe slijtlaag voorzien en de grote grinthoop op de opslagplaats van de 30 Polders aan de Schilderweg is dan ook geheel verdwenen. ZIJ WILDEN ER OOK WAT VAN HEBBEN! Na d<^ begrafenis van het echtpaar Molenaar heeft de familie de zaak ver deeld. Lakens en slopen, etc. werden klaargelegd om de volgende dag door de nieuwe eigenaars te worden meege nomen. Toen die de volgende dag kwa men was dit echter niet meer nodig want anderen hadden er zich reeds over ontfermd. Ook enige kleedjes waren meegenomen. TEXELSE MARKT. Den Burg, 16 Oct. 1950. Aangevoerd: 5 koeien f 750-f 900. 14 graskalveren f 150-f 240. 31 schapen 1 85-f 130. 25 lam meren f 55-f 80. 40 biggen f 45-f 60. 7 n. kalveren f 40-f 55. TWEEDE SCHOUW. Wij herinneren nog even aan de me dedeling van het bestuur van de Polder „Waal en Burg", dar de 2de schouw zal plaats hebben op Zaterdag 21 October a.s. A.Z. bij een controlepost Als ge in geen 20 jaar op een motor fiets hebt gezeten en plotseling wordt uitgenodigd om een wedstrijd op de duo mee te rijden, knijpt ge 'm wel eniger mate wanneer ge een kwartier na die uitnodiging (die ge accepteerde) door een vrijwel onberijdbaar landweggetje wordt geslingerd. Eerst denkt ge: „Bij de eerste de beste controlepost stap ik er af en ga lopend naar de finish, maar allengs gaat de wedstrijd u zodanig boeien, dat ge niet meer aan de factor gevaar denkt denkbeeldig gevaar uiteraard! Als ge voor het eerst op een motorfiets zit, als duopassagier, en de coureur gaat zo'n (kleine) tachtig in de bocht dan houdt ge uw hart vast, en doet ge zelfs beloften! Velen lachen daar misschien om, de beste stuurlui staan nog steeds aan de kant, maar wie in onze schoenen of i.e. op onze plaats had gezeten zou ongetwijfeld dezelfde ervaring hebben opgedaan. Als ge de eerste bocht levend zijt doorgeraced, vraagt ge (kleintjes) „Hoe ver moet ik doorhangen?" Men roept u dan toe: „Gelijk met m'n schouders!" Dan vraagt ge niets meer want de bestuurder kijkt zowaar schuin achterom en ge denkt aan het kleine ogenblik van onbedacht zaamheid en ziet de ziekenauto al lang zaam wegrijden.... INGEZONDEN Geachte redactie! Gaarne zag ik onderstaand opgeno men in de Texelaar, die steeds op de bres staat voor Texelse belangen. Steeds als de Waddenruiters in actie komen, 't zij bij demonstraties aan De Koog, bij een jubileum van de Paarden sport, of bij de intocht van de Burge meester, valt het mij op dat er zovelen zijn, die zeggen: „Wat is paardensport toch mooi", en er achter aan: „Jammer, dat er niet meer leden zijn". Daar zijn wij het natuurlijk mee eens, want mooier sport is niet denkbaar. Het is een sport, die alles van uw geest vraagt, steeds vraagt om attentie en op lettendheid, want het is geen zielloos monster waar ge op rijdt, dat zich met één hand laat besturen. Dat ge met een kleine hand- of voetbeweging meer of minder snelheid kunt geven. Neen, het is een levend organisme met een eigen wil, dat aan uw wil, zonder hardheid, maar met liefde dienstbaar moet wor den gemaakt. Alle spieren, maar dan ook geen één uitgezonderd, komen bij paardrijden in actie en worden lenig en los. Dan brengt uw vriend, het paard, u, waar ge wilt. Ge gaat langs voor motor onberijdbare landwegen en over de hoogste duintoppen. Het voert u daar, waar ge anders nimmer komt, naar de schoonste plekjes van ons mooie Texel. Hoog verheven (niet denkend aan mo torstoornis), met matige gang, beziet ge het landschap Dn ge wist niet dat het zo mooi was. Waar ge het rijden kunt leren? Wel, op de Rijvereniging, die aangesloten is bij de Kon. Ned. federatie van Landelij ke Rij verenigingen. Deze organiseert 3 of 4 streekwed- slrijden per jaar in de kop van N.-Hol- land, waar ge uw klachten kunt meten en die u in aanraking brengt met vele andere jongens of meisjes uit de boeren stand. De landelijke Ruiter leert door zijn mooie en bovenal zinrijke sport, zich opofferingen getroosten en hinder nissen overwinnen. Zo kregen wij de vuurproef-motorrij- den ter gelegenheid van de kampioens- rit, Zaterdagmiddag en -avond georga niseerd door motorclub Texel. Het kam pioenschap zware klasse werd behaald door Aat van Liere, Oost, het kampi oenschap lichte klasse door Jan Brou wer van Oosterend. (Die hebben na tuurlijk prachtig oefenterrein in de Oosterweg!) Zoals met alle motor wedstrijden was weer een keurig parcours uitgestippeld. Er namen 12 lichte en 18 zware moto ren deel. Iedere minuut startte er een op de Groeneplaats. Er zijn deze dag nogal wat vergissingen gemaakt en er kwam nogal eens een protest los, dis cussies over wat een wegsplitsing was en een doodeenvoudige zijweg, over wat rechtdoor betekende en de gewone weg houden! Maar goed, discussies moeten er zijn, een rhetorclubcursist zal die zelfs gaarne uitlokken! De rit ging als volgt: Den Burg, Wes- lerweg, Driehuizen. Daar moesten wij naar rechts splitsen, maar doordat wij reeds eerder een splitsing hadden ont dekt die er uiteraard niet was, wèl een zijweg! door die vergissing lieten wij de Hemmer rechts liggen, zagen daar Kees Mets gaan en lachten hem lekker uit. (Maar Kees lachte het laatst!) Na wat geslinger kwam de Hoornder- weg onder de wielen, Zuidhaffel, de Schans, Oudeschild. Daar bijna lood recht de dijk op en om het TESO-ge- bouw langs de haven, door de coupure rechts, een weggetje in dat u bij de „Eendracht" brengt, dan weer, achter de zuivelfabriek langs, naar de Schil derweg, eerste -.veg rechts voorbij Burg- zicht eindigt in 'net zand (waar wij, zo als gemeld, op de voetsteunen van de duo moesten staan). Wat een gezellige weggetjes liggen daar tussen Oude schild, De Waal en Den Burg. Ge kunt u hier prachtig vergissen, maar toch kregen wij bij boerderij C. L. Roeper wederom een controlepost, die ons (he laas) mededeelde, dat wij de post bij de brug halverwege Den Hoorn hadden gemist! Ge kunt daar niet meer terug, want dat zou enorm tijdverlies kosten en ge moet gemiddeld 40 km. per uur doen. Dus door. Het Noorden in, Eier- land, tot de Slufter, daar vindt ge een weg, nauwelijks goed genoeg voor een driewielde kar met een aftands paard, daar maakt ge een lichte val in het mul le zand (allemaal?) Iedere ordinaire grintweg is daar een koninklijke weg bij. Zeer geraffineerd was het parcours, waar bij de Ruige Dijk de landweg moest worden gevolgd. Als ge vaart hebt gaat ge die klakkeloos voorbij. Dan komt ge in Waalenburg, staat weer een controlepost, maar juist wilt ge met het bewijs van goed gedrag wegrijden, als ge bemerkt, dat uw achterband snel leegloopt. Uit is de pret. Daar de avond- rit gecombineerd was met de middagrit moesten wij toen opgeven. Volgende keer beter, ja, zo zijn wij, bij de start hebt ge de halve beker al te pakken, kwestie van uitkijken en kilometers tel len. Aan pech denkt ge niet. Om 10 uur waren alle deelnemers van de avondnt binnen. Het duurde echter tot tien voor twaalf eer de uitslag kon worden bekend gemaakt, ja voor de or ganisatie valt er na zo'n tocht nog heel wat uit te kienen, dan begint voor hen de puzzle De wisselbeker, uitgeloofd door de hotels Texel en De Lindeboom, werden uitgereikt door de voorzitter van de club, de heer L Bakker. Een luid hoe ra weerklonk, toen de namen der over winnaars bekend gemaakt werden. (Zie hun foto en tropheeën in volgend num mer). Maar er was méér dan twee wisselbekers: prachtige medailles, een doos gereedschap, allerlei gebruiksvoor werpen, smeermiddelen en zo voorts. Die kwamen in het bezit van andere prijswinnaars: 2. A. Zielman; 3. W. Koopman; 4. Jp. Kikkert; 5. W. Griek, plus beste prestatie avondrit, waarvoor de fa. gebr. M. en A J. Vonk een paar leren motorhandschoenen had uitge loofd; 6. N. Dros. Lichte klasse: 2. H. Kooger; 3. C. Ze gel; 4. B. Dros; 5. Jp. Keijser (De Waal); 6. C. P. Moojen. Een geslaagde dag, waarop motorrij dend Texel met voldoening kan terug zien. De eigenschappen wilskracht en door zettingsvermogen zijn hem niet vreemd. Hij heeft gemeenschapszin leren begrij pen en waarderen en zich weten te on derwerpen aan het gezag, een voor waarde om zelf leiding te geven. Hij weet, dat eendracht kleine dingen groot maakt en tweedracht grote dingen klein. Waardering en respect voor de mening van anderen wordt hem spelen derwijs bijgebracht! Zijn sport helpt zijn karakter vormen en zijn blik verruimen Deze eigenschappen zijn nodig om vooruit te komen Daarom is de Lande lijke Ruitersport van grote betekenis voor de Boerenstand. Zij weet het platteland aanzien te geven en zelfs de stedeling, die de boer vaak als zijn mindere heeft beschouwd, spreekt met bewondering en respect over de jonge plattelanders, die, gezeten op de rug van hun trouwe metgezel, de boerenstand die plaats in de samenle ving tracht te geven, die hij verdient. Denk aan het défilé bij het Kronings jubileum in het Stadion en aan de rij toer van H. M met ere-escorte van Landelijke Ruiters door Amsterdam. Wij zijn er trots op, dat KI. du Porto een van de vijf N-Hollandse ruiters was, die H.M. door Amsterdam bege leidde. Daarom, boeren van Texel, helpt daadwerkelijk. Laat een uwer de nog steeds vacante voorzittersplaats inne- men.Geeft een der leden een tip, dat gij eenmaal per week voor 2 uur een paard disponibel stelt voor diegene, die dat niet bezit. Geeft ook bericht of ge nog een zadel m bruikleen wilt geven, of dit aan ons wilt verkopen Jongelui, wacht nu niet langer en geeft u op voor de nieuwe cursus onder leiding van de heren J. Schoorl en KI. du Porto. Bij slecht weer wordt er theo rie gegeven of vrijheidsdressuur in de schuur van de heer M. Keijser te De Waal, die deze belangeloos afstaat. Helpt allen mede, opdat straks ook op Ruitergebied de kleuren van Texel be hoorlijk verdedigd worden. Wéét dat eendracht macht maakt. De secretaris van „De Waddenruiters" J. AGTER.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1