Het drinken van rauwe melk kan zeer gevaarlijk zijn Gouden tijd voor Australische schapenfokkers Melk is het volksvoedsel bij uitne mendheid. Het wordt in allerlei vari aties verwerkt, maar ook dagelijks bij duizenden liters als „zuiver en alleen melk" gedronken. Alvorens het in consumptie wordt gebracht, wordt het gestandaardiseerd. Voor ons gehele land (met uitzondering van de provincie Zeeland) is het ver plicht dat de consumptiemelk op een bepaald voorgeschreven vetgehalte ge bracht wordt. Met deze standaardisatie wordt vet aan onze consumptiemelk onttrokken en dit vet wordt dienstbaar gemaakt ten behoeve van onze devie zen-voorziening. Pasteurisatie en sterilisatie. Ten behoeve van de volksgezondheid wordt de consumptiemelk óf wel ge pasteuriseerd (enige tijd op een bepaal de niet zo hoge temperatuur verhit) óf wel gesteriliseerd (korte tijd op hogere temperatuur verhit). De bedoeling van pasteuriseren of steriliseren is, dat eventueel in de melk aanwezige schadelijke kiemen worden gedood. Schadelijke kiemen in de melk. Hoe komen zij in de melk! Dat kan gebeuren indien het uierweefsel, waar de melk geproduceerd wordt, min of meer ziek is door een ontsteking, ver oorzaakt door bacteriën als streptococ- cen of tuberkelbacteriën of abortus Bang-bacteriën, enz. Deze coccen of bacteriën komen dan met de melk mee naar buiten. Is het dan niet aan de melk te zien! Dat kan soms geruime tijd duren vooral wanneer het een slepend, zgn. chronisch proces betreft. De melk kan dan geruime tijd (dagen lang, soms we ken lang) de normale kleur behouden, terwijl er toch schadelijke kiemen in deze melk voorkomen. Maar het is ook mogelijk, dat deze schadelijke kiemen van buiten het li chaam in de melk terecht komen. Bijv. wanneer er een koe met open longtu- berculose staat te hoesten in de stal, is het mogelijk dat er fijne druppeltjes sputum met tuberkelbacillen in de melk terecht komen. Bij het machinaal mel ken is de kans op besmetting van bui ten af uitgesloten. Om dus te voorkomen dat er melk ge dronken wordt, waarin voor de mens schadelijke kiemen aanwezig kunnen zijn, is wettelijk voorgeschreven, dat de consumptiemelk gepasteuriseerd, even tueel gesteriliseerd wordt. Rauwe melk drinken! Wordt er nog rauwe melk gedronken? O ja, in tal van veehoudersgezinnen drinkt men rauwe melk van het eigen bedrijf en gebruikt men rauwe room wat nog gevaarlijker kan zijn. Er zijn nog velen verzot op melk „zo warm van de koe" en die gekookte melk niet lus ten. Inderdaad smaakt gekookte melk an ders dan rauwe melk, maar als diezelf de veehouder 14 dagen gekookte melk drinkt, vindt hij de rauwe melk niet lekker meer. Het is maar waar men aan went! Rauwe melk kan zeer gevaarlijk zyn, vooral voor kinderen. Tal van gevallen van buiktuberculose bij kinderen en ook klier- en gewrichts- tuberculose, zijn toe te schrijven aan het gebruik van rauwe melk, waarin tuberkelbacteriën voorkomen. Laat men melk waarin tuberkelbacte riën zitten, opromen, dan „trekken" de tuberkelbacteriën graag naar de room en is deze rauwe room zeer gevaarlijk voor de consumptie. Bang'se bacil in de melk! Wanneer een koe verwerpt tengevol ge van een besmetting met de Bang'se bacil (de zgn. Abortus Bang, ook wel Brucellosis genaamd), dan gaan plm. 4 weken na het verwerpen deze Bang'se bacillen naar het uier en worden dan met de melk bij tienduizenden uitge scheiden. Ja, soms zitten er wel 100,000 bacillen in een vingerhoed vol melk. Golvende koorts. Deze Bang'se bacillen kunnen er de oorzaak van zijn dat de mens, die der gelijke melk rauw drinkt, daardoor ziek wordt. Dat ziekteproces kenmerkt zich door zich met tussenpozen telkens her halende koortsdagen, vandaar de naam golvende koorts. Iemand die hiermee besmet is, is soms maanden uitgescha keld van het arbeidsproces, omdat hij eenvoudig „geen cent waard is". Bij het minste of geringste werk wordt hij moe en breekt hem het zweet uit. De „rauwe melk drinkers" verdedi gen hun voorkeur wel eens door te zeg gen, dat de melk door het koken, vooral voor kinderen, zoveel minder goed ver- VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 9 t.m. 15 Oct. 1950. 10 kg. bot; 5375 kg garnalen; 132 kg kabeljauw; 53 kg rog, 110 kg schar; 12131 kg schol; 39Vt kg paling; 587 kg poon; 341 kg tarbot; 6382 kg tong; 983 kg. wulken; 1116 kg wijting; 145 kg kruikels; 2 kg zalm; 3 kg harder; 860 kg bliek; 12075 kg garnalenpuf; 5 kg koolvis. AFSCHEID VAN DE KLEUTER SCHOOL. Mej. Thea Room heeft gisteren afscheid genomen van de Nutsbewaarschool, Waalderstraat, Den Burg. Ruim vijf jaar lang heeft zij daar de functie van hoofd voorbeeldig vervuld. Zij heeft gisteren verscheidene fraaie cadeaux in ont vangst mogen nemen, wel een bewijs, dat haar werk zeer gewaardeerd werd. Zoals bekend is mevr. DeWaal-Daams tot haar opvolgster benoemd. teerbaar zou zijn. Dit is in het verleden altijd vreselijk overdreven en bij het gevarieerde di eet wat de kinderen vanaf „het zuige lingschap" thans krijgen, speelt dit geen rol. Dan zou het er voor de stadskinder- tjes waar toch ook veel „fleskindertjes" bij zijn, al bijzonder slecht uitzien. De feiten bewijzen het tegendeel. Gezien de grote gevaren verbonden aan het drinken van rauwe melk, wil ik daarom een ernstig beroep doen op de huisvrouw die dit leest en die tot nog toe de melk voor het gezin nog niet kookte. KOOKT DE MELK! De Dir. Prov. Gezondh. Dienst v. Dieren D. REMPT. WOL SCHEER 1951 GEKOCHT. Naar de N.V. Goederenhandel v.h. Ph. Vlessing ons meedeelt, heeft zij Maan dag op de markt enige partijen wol ge kocht voor levering in Augustus 1951. Zij betaalde hiervoor f 6,per kg. GROOT NON-STOP-FEEST! Zaterdagavond wordt in „De Oranje boom" een „groot non-stop-feest" ge vierd. Medewerking verlenen het en semble Accordeola en Coos Speenhoff. Dat wordt goed! TEXELSE RAM WERD KAMPIOEN. De 2-jarige ram 5169 van de heer Jb Lap Kzn., reserve-kampioen in Den Bosch, verwierf op de Provinciale scha- penfokdag te Alkmaar de le prijs en werd tevens kampioen. Bij de ooien met 2 lammeren werden de ooien F43129 en F34733 van de heer G. C. Kikkert 2e en 3e. Op Texel kwa men zij in eenzelfde rubriek 3b en eer volle vermelding. Een goede klasse, waarin dieren met toekomst, was die der 1-j. rammen: la en lb te Den Bosch eveneens wer den geplaatst 5430, tevens reserve kam pioen, eig. Gebr. Donker en j.v. 0217 eig. J. P. Schipper, Abbekerk, doch nadien G. C. Kikkert, Texel. F550 van G. C. Kikkert, Texel, werd 3a (kreeg te Den Bosch zelfde rang). In rubriek ooien met 2 ramlammeren werd IA de inzending van de heer P. C. Hin, Texel, die te Den Burg de zilve ren wisselbeker van het Schapenstam boek won. Driekwart van de ingezonden ram lammeren zijn vrij zeker verkocht, de prijzen waren stug duur en schommel den tussen f 125-f 300 met als groot ge middelde f 165. Voor 1-j. en oudere ram men vernamen wij prijzen van f 250 f 450,—. Terwijl de wolprijzen op de veilingen nog steeds naar boven schieten tot onge kende en duizelingwekkende hoogte, be ginnen economen, strategen, politici en Jan Publiek zich angstig af te vragen, wat de gevolgen van deze aan „wind handel" doen denkende verkopen, wel zullen zijn. De economen zien inflatie, de politici en strategen hebben een ang stig vermoeden, dat een belangrijk deel van de tegen de huidige fantastische prijzen gekochte wol uiteindelijk ach ter het „IJzeren Gordijn" zal verdwij nen en Jan Publiek maakt zich zorgen over wat hem nu zijn wollen costuum, zijn wolletje en zijn wollen sokken wel zullen gaan kosten. Op de farms laat men het geld rollen. Doch wie er helemaal niet bezorgd kijken, dat zijn de mannen en vrouwen van het Australische platteland, die het schaap fokken, verzorgen, scheren en.... het geld binnen zien stromen. Van hoog tot laag krijgen allen hun aandeel in de ongekende opbrengst van het „gouden vlies". Want niet alleen de eigenaar van een flinke kudde schapen wrijft zich in de handen, wanneer hij de ontvangen chèques bekijkt, maar de eenvoudigste „boundery rider" de cowboy van het schaap incasseert zijn wekelijkse 175 gulden, de scheerders maken, wanneer ze wat doorwerken, hun dikke 400 gul den per week, en de taxi-chauf feurs in deze gezegende streken, waar het schaap graast, maken in deze ,,boom"-penode een slordige duizend gulden in de week. Bioscoop door de lucht. Het is al geld wat er rolt in dit scha- penland en de enige zorg, die men hier schijnt te hebben is hoe al deze weelde op te maken. Op de grote schapenfok kerijen worden hele bioscoop-theaters gebouwd, zodat niet alleen de fokker en zijn gezin, maar ook de „boundery ri ders", de scheerders, de kok en de tuin jongen 's avonds niet naar de stad moe ien om de nieuwste films te zien. Op één van de grote fokkerijen had men zelfs zo'n haast met de eigen bioscoop, dat men de gehele uitrusting maar even per vliegtuig liet komen! Voor zulk een lucht-transport draaien ze hier trouwens nooit de hand om in dit land van enorme ruimten. Vliegende dokters, kraamvrouwen, tandartsen en vee-artsen zijn al oud, maar vliegende bioscopen en vliegende huizen zijn nieuw. Zo regende het in één der afge legen gebieden in het Noorden zo juist voor het eerst huizen. Twee-kamer hui zen met badkamer en al kwamen daar gewoon per parachute uit de lucht val len, huizen met twee deuren, twee ra men en een haard. Natuurlijk waren het lichte huizen, dakijzeren wanden en de nieuwe Engelse uitvinding: het lichte hoekijzer dat in een paar uur tijds als een mecanodoos in elkaar kan worden gezet. Maar uniex was deze huizenre gen toch zelfs voor dit land wel. Maar terug naar de schapenfokkers en hun eigen bioscopen om de arbeiders tevreden en goed geluimd te houden. Want de cowboys en andere landarbei ders te vriend houden is voor de scha penfokker in deze jaren van het gulden vlies wel van het allergrootste belang! Gierig zijn deze nieuw-rijken zeker niet. Het is verdienen en laten verdie nen. De 175 gulden per week verdienen de schapenhoeder heeft er niet het minste bezwaar tegen om een taxi chauffeur een gulden per km. te beta len om hem van de schapenfokkerij naar het dichtst oijzijnde stadje te bren gen. Ook al wonen ze een 125 km. van de „stad" (je moet die stad dan nog zien!), ze bellen rustig even een taxi op om ze te komen halen. Op zo'n manier is iedereen natuurlijk graag taxi-chauffeur. Verschillende mensen in kleine plaatsjes in het scha- penland gooien er dan ook hun baantje bij neer en gaan schapenhoeders rijden. De scheerders, die een beetje handig zijn en vijf dagen in de week een 120 schapen scheren, maken een dikke 400 gulden voor die 5-aagen week. En het kan natuurlijk nog wel harder, want er zijn matadors, die er 200 per dag kun nen scheren. Laten toekomstige immi granten zich hier echter niet te veel door opwinden, want schapenscheren is een vak, dat je maar niet zo één, twee, drie leert. Ik heb ook eens geprobeerd een schaap te scheren, want als zo'n journalist er zo maai wat bij staat te kijken, vinden de scheerders dat na tuurlijk niet leuk. Ik was er een uur mee bezig en toen was het arme dier nog maar half geschoren. Mijn knieën trillen er nog van en mijn rug is, geloof ik, voor altijd gebroken. Natuurlijk laten de grote schapen fokkers, die aan zeel geld gewend zijn, hun rijkdom niet zo gemakkelijk rollen als degenen voor wie dit nieuw is. Zij beseffen, dat het nu de tijd is om ver beteringen aan, te brengen, waarvoor vroeger geen geld was en waar straks misschien niets meer van komt. Zo wordt er nu ook hard gewerkt aan nieu we afrasteringen om het gevreesde ko nijn buiten te houden, aan irigatie-ka- nalen en nieuwe, uiterst comfortabele huizen. Hetgeen natuurlijk ook geld laten-rollen is, alleen op een verstandi ger manier dan voor een ritje van meer dan 100 km een taxi op te bellen. Het geld rolt. Wie van deze verstandige manier van geld laten rollen weer profiteren, zijn natuurlijk de ambachtslui, de metse laars, timmerlieden, loodgieters en eiec- triciens, die 250 gulden in de week plus kost en onderdak kunnen krijgen om op de afgelegen „stations" te komen wer ken. En dan mogen ze hun vrouw ook nog meebrengen. Het is natuurlijk ook een gouden tijd voor handelsreizigers in frigidaires, wasmachines, air-conditioning en ande re luxe zaken, die genoeg onderne mingszin bezitten om in de letterlijke betekenis „de boer op te gaan". Het geen wat anders is als in Holland met de trein en de bus even naar de „pro vincie" reizen, want de afstanden in dit schapenland zijn phenomenaal. Nieuwe auto's zijn hier een gewild artikel, want auto's behoren bij de uitrusting van de boerderij en verminderen dus de belas ting. De echte schapen fokkers zijn altijd welgesteld geweest. Doch wie nu ook tot „de groten" zijn gaan behoren, zijn de boertjes van de gemengde boerderijen keuterboertjes, die naast hun graan velden en vee nog zo'n paar duizend schapen hadden grazen. Maar vandaag aan de dag betekent het bezit van een paar duizend schapen, dat men goed is voor een paar ton. Een in het buitenland algemeen heer send misverstand is. dat het in Austra lië wemelt van de grote schapenfokkers met enorme kudden. Dat mag vroeger zo geweest zijn, tegenwoordig zijn er van de ruim 100,000 kudden van het vijfde werelddeel slechts 38 met meer dan 50,000 schapen. De grote meerder heid van de schapenfokkers hebben kudden variërend van 250 tot 5000 scha pen. Tegenwoordig echter meer dan ge noeg om op rozen te zitten, ook al beta len „de groten" ruim negen gulden be lasting van ieder tientje. (Schager Crt.). KINDERFOTO'S. Vanmiddag om vier uur maken wij nieuwe foto's voor de Jeugdrubriek. Wij verwachten dan in de Parkstraat Ina Koberg, Nely Vinke, Maartje van Gro ningen, Hanye Stemfoort, Wim Halse- ma, Ineke Hoogerheide, Dudy Boon en Margo de Waal. INGEZONDEN. Geachte redactie. Mag ik nogmaals gastvrijheid verzoe ken voor het volgende: De heer J. D. gaat in zijn betoog ei genlijk om mijn stukje heen. De kern hiervan was dat de actie langs een om weg uit Moskou gevoerd wordt, en dit wordt door J. D. nergens weerlegd. Dat Kerk en Vrede van communisme beticht werd is nieuw voor mij, doch heeft hiermee niets uitstaande. Zeker, waarde J. D., ik wil nog wel van u aan nemen, dat het overgrote deel van deze 350 millioen handtekeningen van achter het ijzeren gordijn komen. Ik schreef ook niet over ,deze actie", maar acties, ik betrok hier nl. ook de weigering om wapenen te lossen en dergelijke. Kunnen deze ook in Rusland gevoerd worden? Hier komen we aan de kern waarom het gaat, J. D. Wij willen vrije mensen blij ven. Welke vrij hun stembiljet in de bus kunnen deponeren en niet zoals in Rusland, op één partij. En nu hebt u misschien vertrouwen in Rusland, maar wij niet, ik denk hierbij aan de verkla ringen der communistische leiders uit verschillende landen, w.o. ons land; dat de rode tropen met gejuich ontvangen zullen worden, dus met gekruiste ar men. Dus die heren houden wel dege lijk rekening met een invasie. En de heren in Moskou zouden zich in de han den wrijven als deze zgn. Vredesactie succes had, maar zou men zich in Mos kou daarvan ook v/ai aantrekken? Over één ding zijn we het geloof ik roerend eens, nl. dat we beiden vurig hopen, dat de atoombommen, brisant of fosfor of hoe dat tuig moge heten, in het vet mogen blijven staan. En mis schien vindt J. D. het gek, maar ik vind het een veilig gevoel, dat daar zul ke atoombommen in Amerika zijn. Wie weet wat die al voor de vrede gedaan hebben. Nee, waarde J. D., ik vind het heus niet erg als er stemming gemaakt wordt tegen bewapening, maar wél op de wijze hoe. Wij hebben gelukkig daarvoor de Verenigde Naties, het We reld Parlement hier is de plaats om voor ontwapening te pleiten en in een Verenigd Europa waar ook altijd nog op Rusland wordt gewacht! Met dank voor de plaatsing, N. de J. (Wij stellen de heer J. D. in de gele genheid hierop te antwoorden. Daarna sluiten wij de discussie. Red.) RODE KRUISAUTO IN DE SLOOT. Maandagavond is een Rode Kruis auto een zware wagen komend van De Mok, bij de Oude Kamp, Hoornderweg, in een sloot gereden, doordat een tegen ligger met zeer fel licht de chauffeur verblindde. De bestuurder en enig inzittende kwam met de schrik vrij. Men pro beerde de verongelukte wagen met een andere marine-auto op het droge te brengen, maar de staaldraden braken. Tenslotte moest er een kraanwagen aan te pas komen. COMMISSIE ZUIDERZEESTEUNWET. Naar de secretaris der Plaatselijke Commissie Zuiderzeesteunwet ons me dedeelt, zijn onlangs alle oudere leden dezer commissie, die vanaf de instelling hierin reeds zitting hadden, door jonge re krachten vervangen. Na het overlij den van de heer T. Dogger, is door de Minister van Waterstaat in diens plaats benoemd zijn zoon de heer C. Dogger, waarna ook de andere leden, nl. de he ren J. Henkes en J. v.d. Vis, in verband met hun leeftijd, meenden te moeten bedanken en hun werk aan een jongere generatie te moeten overdragen. In de plaats van de heer Henkes heeft thans zitting de heer J. Boom, te Oude- schild en in de plaat* van de heer J. v. d. Vis is benoemd de heer A. Ellen, te Oosterend. Belanghebbenden in de zin der Zui- derzeesteunwet kunnen zich dus voor taan met hun vragen en-of moeilijkhe den tot bovenstaande personen richten. Als voorzitter fungeert de heer Jac. Bruin (raadslid), te Oudeschild. Naar ons door de secretaris werd medegedeeld, is door de afgetreden le den zeer veel werk in het belang der Zuiderzeesteunwet verricht en komt hun, naar zijn mening, hiervoor zeer ze ker een woord van warme dank toe. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 22 October. 21e Zondag na Pinksteren en Algemene Missiezondag. De H H. Missen in Den Burg en in Den Hoorn om 7,30 en 10 u. en in Oosterend alleen om 10 u. Communieuitreiken in Den Burg buiten de Missen om 7 en 9 u. en verder onder de Missen. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijker ken voor en na de Missen. De collecte is v.d. Voortplanting v.h. Geloof en daar om zeer bijzonder aanbevolen. Commu nieuitreiken begint achteraan. Lof om 7 u. t.e. van St. Joannes de Doper met inlassing v.d. Octobermaandgebeden v. d. overledenen v.d. parochie. Heden le zakje v.h. studiefonds, 2e zakje v.d. kerk Deze week de Missen cm 7 en 8 u. in Den Burg met communieuitreiken 5 mi nuten v.d. Missen en er onder en de 3e Mis als anders met de navolgende ver anderingen van Woensdag en Donderd. geen Mis om 7 u„ Vrijdag niet om 7,30 en Zaterdag niet in de kapel. Heel de week Octobermaandgebeden om 7,30 u. met alleen Woensdag het lof t.e.v. Sint Joseph met inlassing v.d. October maandgebeden v.d.o.d. schaal neerge legde intenties. De Mariacongr. v.d. jon gemannen en jongedames resp. Woens dag en Donderdag om 8 uur. Woensdag om 7,30 en Donderdag om 8 uur een H. Mis in resp. Den Hoorn en Oosterend. Biechthoren op Vrijdag om 3,30 v. d. schoolkinderen en Zaterdag biechthoren van 4-8 uur op de hele uren. A.s. Zondag het Hoogfeest van Chris tus Koningschap. KINDERZANGCLUB. Blijkens adv. stelt mej. Marrie Bre mer, Oosterend, pogingen in het werk, om aldaar een kinderzangclub op te richten. Ouders, stelt uw kind(eren) in de ge legenheid mee te doen: kinderen die goed kunnen zingen doen dolgraag mee! „DE VROUWE MARIA". Zondag zal „St. Jan" in „Casino" het vissersspel in 3 bedrijven, „De Vrouwe Maria" voor het voetlicht brengen. We lazen hierover in de Alkm. Crt.: „De in houd is historisch, de plaatsnamen ge fingeerd. Zelden is er door het publiek medegeleefd met de spelers als met dit sterke toneelstuk...." Twentse Crt.: Het is voor van der Lugt ongetwijfeld een grote verdienste met dit stuk een vergelijking te kunnen trekken met het bekende zeemansdra ma van Heijermans, waarin de woorden van Kniertje een historische klank ge kregen hebben, nl. dat de vis duur wordt betaald. Ook in dit stuk komen prachtige karakters van de visserlui tot uitdrukking.... Over het geheel geno men een stuk, dat ieders volle aandacht waard was. (Zie ook Zaterdag de advertentie in ons blad. SVC-Handbalnieuws. Zondag speelden we thuis tegen GDS 2. In een sportieve wdestrijd wisten we met 4-0 te winnen. Voor de rust, SVC was toen onbetwist de sterkste, wisten Maatje en Fennie le scoren. Na de rust, toen GDS meer kwam opzetten, wist Fennie nogmaals het net te vinden. Even voor het einde maakte Bieuwk er 4-0 van. Een compliment voor de keep- ster van GDS is hier zeker op zijp plaats, want ze was uitstekend! Texelse Boys-Nieuws. Uitslagen: Tex. Boys 1-Hugo Boys 2-4; Tex. Boys 2-De Koog 2 11-1; Tex. Boys 3-De Koog 1 3-9; Tex. Boys A-De Koog A 6-1; Tex. Boys B-De Koog B 4-3. Tex. Boys-Hugo Boys 2-4. Aan beide zijden deden zich na de aanvang reeds goede scoringskansen voor. Na 18 min. zetten de H. Boys het eerste doelpunt. Na een voortdurend H. Boys-overwicht zetten de T. Boys weer een aanval op, die echter door de sterke achterhoede van de H. Boys werd afgeslagen. Door hun keurig samenspel stonden de H. Boys bij de rust met 2-0 voor. In de 2e helft begonnen de H. Boys een veldoverwicht te nemen. Na 17 min. spelen maakte de middenvoor van H. Boys er 3-0 van. De T. Boys lieten het er echter niet bij zitten. Met een keurig schot van Simon werd het 3-1 Opnieuw kwamen de T. Boys terug: een afgeme ten schot van Kees, waarbij de bal qit een fraaie kopbal van Simon in het H. Boys-doel verdween. Toch waren de aanvallen van de H. Boys niet van de lucht. Bij een hunner aanvallen was de r.-binnen plotseling voor de backs geko men: de middenvoor van H. Boys stond klaar om in te grijpen maar een der backs haalde voor de zekerheid de H. Boys r.-binnen gelijkvloers, wat prompt door de scheidsrechter afgestraft werd met een penalty. Vlak voor het einde maakten de H. Boys er 4-2 van. De scheidsrechter leidde deze faire wed strijd goed. Trainen op de bekende tijden. Nog maals verzoekt het bestuur trouw te ko men trainen. Dat het nodig is blijkt wel uit het spel! W. R. ESPERANTO EN DE VERENIGDE NATIES. In de grote hal van het gebouw der Verenigde Naties te Lake Success, wordt momenteel een tentoonstelling gehou den voor bescherming van de menselijke rechten. Op deze tentoonstelling, die door duizenden mensen wordt bezichtigd, wordt de bezoeker op drie verschillende- plaatsen herinnerd aan het aandeel, dat de Esperanto-beweging heeft in de ver spreiding van de Algemene Verklaring der Rechten van de Mens. De Secretaris der Verenigde Naties heeft 1000 exem plaren van deze, in het Esperanto ver taalde Verklaring, aangekocht ter ver spreiding in de bij de Verenigde Naties aangesloten landen. Uit het, door de Esperanto-beweging, aan de Verenigde Naties aangeboden verzoekschrift oni het Esperanto als in ternationale taal in te voeren, blijkt, dat 16 millioen mensen hun instemming voor deze maatregel hebben te kennen gegeven. Onder de 895,452 individuele handtekeningen vindt men naast de naam van Vincent Aureol, president van Frankrijk, de namen van 7 Eerste Mi nisters, 6 Ministers van Onderwijs, 4 Aartsbisschoppen en van zeer vele ge leerden; professoren, ingenieurs, enz.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2